11 Beuken en kantklossen in Westkapelle Veranderde gezicht van De Val Politie controleert op Kanaalweg na betere bebording Stuk kerk als schamppaal Ik wil meer voordeel Politie treedt streng op in duinen tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle Get more. Dus T- - -Mobile1 zeeuwse almanak bel ik met losse beltegoedbonnen WALCHEREN donderdag 31 juli 2003 Overlast Vlissincen Vakantietij d DRVK KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 vanaf de dijk II 159.- Taal PZC Honderd naaktlopers op de bon jnnrRon Magnée VROUWENPOLDER - De poli tie heeft tot nu toe ongeveer honderd naaktlopers in de dui nen tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle op de bon geslin- «erd. Sinds mei van dit jaar wordt streng opgetreden in het natuurgebied. lot voor kort was het duinge bied tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle een plek waar veel homoseksuelen op zoek gingen naarseks. Daarom begaven veel mannen zich in het natuurge bied. Dat was altijd al verboden, het natuurgebied is ook nog eens beschermd, maar pas sinds enkele maanden surveilleert de politie er geregeld. Toen in mei weid begonnen met controles was het meteen raak. Het eerste weekeinde slingerde de politie twintig man op de bonBij latere controleacties bleek het aantal overtredingen al minder. De po litieagenten hoefden bij recente controles nog maar een enkele keer het bonnenboekje te pak ken. Een teken dat de nieuwe aanpak effect heeft, oordeelt politie woordvoerder A. Don. Iets anders geldt voor het stuk strand tussen strandtent Nep- tunus en de Catamaranclub. Naakt recreëren werd daar ja renlang gedoogd. Bij veel toe risten en Zeeuwen staat het stuk strand bekend als een naakt strand. Doordat badgasten de laatste tijd steeds meer overlast zouden ondervinden, besloten de gemeente Veere, politie en justitie het beleid aan te scher pen. In de praktijk betekent het dat de politie op het strand sur veilleert en de badgasten vraagt broeken, bikini's en badpakken aan te trekkenDit j aar blij ft het nog bij waarschuwen, maar vol gend jaar worden blote badgas ten op de bon geslingerd, aldus Don. Overigens blijven er voor bad gasten nog andere plekken over waar naaktrecreatie wel is toe gestaan. Vanaf strandtent Nep- tunus tot aan strandtent Pays Bas (nabij Oostkapelle) is an derhalve kilometer strand waar badgasten legaal kunnen naaktrecreëren. Even verderop bij Domburg is ter hoogte van de golfclub een stuk van vierhon derd meter waar liefhebbers textielloos kunnen zonnen. De Walcherse kust is niet de eni ge plaats in Nederland waar de politie optreedt tegen seks in het openbaar op en bij stranden die worden gebruikt voor naaktre creatie. In het Groningse Beerta en op een strand bij Almere wordt ook intensief gecontro leerd en bekeurd. door Ab van der Sluis WESTKAPELLE - Hoe maakten de vrouwen van West kapelle in vroeger jaren beuken en jakken? Op die vraag konden belangstellenden gisteren antwoord krijgen tij dens de nostalgische markt bij het Polderhuis in het dorp. Geduld en vaardigheid zijn dé vereisten om de dracht van weleer te maken. Een demonstratie beuken en jakken maken was één van de manieren waarop oude ambachten werden getoond. Bezoekers konden zich ook laten informeren over het kantklossen bij de Wasschappelse Kantgroep. Wie het geleerde meteen in de praktijk wilde brengen, kon te recht bij een oefenklosje. Daarop was met cijfers geschreven welke klosje over de ander moest worden geplaatst om een fraai patroon te krijgen. Behalve de kantgroep had ook de Wasschap pelse schilderclub een eigen kraam, waarin zelfge maakte schilderijen van het dorp werden getoond. Maar de grootste attractie waren, gelet op het aantal fo tograferende bezoekers, toch wel de vrouwen in Zeeuw se klederdracht. De vrouwen moesten herhaaldelijk voor de camera po seren. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie gaat binnenkort beginnen met verkeerscontroles op de Ka naalweg in Middelburg. Dat is nog niet eerder gebeurd, omdat de politie de situatie op de weg niet duidelijk vond. Op de Ka naalweg geldt al een tijdje een snelheidsbeperking en een in- haalverbod. De weg is boven dien verboden voor fietsers. De Kanaalweg tussen de Sta- tionsbrug en het benzinestation is al een half jaar verboden voor fietsen, de politie weigerde ech ter dat verbod te handhaven. „Toen bleek dat de borden al leen maar meer verwarring zaaiden, hebben we besloten niet meer op te treden", zegt po litiewoordvoerder A. Don. Het bord waarop fietsers kunnen zien dat ze de Kanaalweg niet op mogen, is zo geplaatst dat ze het pas zien als ze al bijna hal verwege zijn. Keren is dan ge vaarlijker dan omrijden. Het nieuwe fietspad langs de Ka naalweg wordt gebruikt door de aannemer van het nieuwe stads en waterschapskantoor. Op het Advertentie 20 jaar j I I r =-j i nachtmarkt boulevard 2 km standplaatsen Ie vrijdag augustus (I/8), aanvang: 20.00 uur met honderden marktkramen en bekende standwerkers 00.30 uur: GROOTS VUURWERK Sponsors: gem. Vlissingen, Ver. Vrienden v.d. Boulevards en Stichting Moerman Promotie Vlissingen. Georganiseerd door Stichting Speciale Markten Z-W Ned. fietspad staan bouwketen en bouwmateriaal, fietsers moes ten over de rijbaan. Om de weg veiliger te maken voor fietsers, is er voor auto's een maximum snelheid ingesteld van dertig ki lometer per uur. Bovendien mochten auto's niet meer inha len. Toen bleek dat ze zich daar niet aan hielden en de situatie nog steeds onveilig was voor fietsers, werd een fietsverbod ingesteld. Nu is besloten om de bewegwijzering voor fietsers duidelijker te maken. Bij de fietstunnel onder het spoor en bij de spoorwegovergang bij de Nieuwlandseweg komen ver wijsborden. Op het kleine stukje fietspad langs de Kanaalweg komt een hek. „Op het moment dat die borden er staan, gaat de politie handhaven", zegt Don. „Als fietsers dan nog doorrijden is het ook logisch dat ze een be keuring krijgen." Het college van B en W heeft de ze week pas een verkeersbesluit genomen over maatregelen. Volgens de gemeente was het ontbreken van dat besluit de re den dat de politie niet optrad. Don bestrijdt dat. „We kunnen ook zonder verkeersbesluit op treden." Het feit dat de maatre gelen pas vanaf deze week officieel zijn, wil overigens niet zeggen dat bekeuringen die in het afgelopen half jaar zijn uit geschreven niet betaald hoeven te worden. „Maar dat zullen er ook niet veel zijn", zegt Don. Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en kijk op www.drukkeriimiddelburg.nl de Winkel in Woord; Beeld Geluid Brasserie door Piet Kleemans Denkend aan X, zie ik weer nix, staat in kinderlijk handschrift naast de foto van een jongetje op een betonnen meerpaal op de dijk bij De Val. Het vergeelde kiekje dateert uit begin jaren zestig van de vorige eeuw. Vanaf die dijk volgden de Schouwen-Duivelanders de bouw van de Zeelandbrug - toen nog Oosterscheldebrug ge noemd - met argusogen. De Val. Het was de plek waar de boot naar Beveland aankwam en vertrok. Eén van de schakels met de rest van Zeeland. Moest je naar Voorne-Putten dan reis de je via het Zijpe bij Bruinisse met de stoomboot Minister Lely. Wilde je winkelen in Goes of zat je daar op school dan reisde je naar De Val om daar de boot naar 'de overkant' te nemen. De bus bracht kooplustigen naar Goes. De Val. Het was de plaats waar het enige zwembad dat Schou- wen-Duiveland toen telde, te vinden was. Een buitenzwem bad was het, met water dat rechtstreeks uit de Oosterschel- de werd aangevoerd. Inclusief kleine krabbetjes die nog door De Val bij Zierikzee. anderde het gezicht opnieuw. Het in onbruik geraakte buiten zwembad bij De Val werd in ge bruik genomen als woonwagen kamp. Waar je vroeger je fiets stalde groeide nu in rap tempo een berg autowrakken en on derdelen. Na allerlei verwikke lingen en veel discussie binnen de gemeenteraad van Zierikzee verhuisden de bewoners van het kamp in 1986 naar het nieuwe woonwagenkamp aan de Klerksweg bij Zierikzee. Het verpauperde zwembad raakte foto Dirk-Jan Gjeltema steeds verder in verval. Het groen begon het verlaten beton langzaam maar zeker te over woekeren. De duikplank waar toenmalig burgemeester van Zierikzee Th. Dijckmeester en commissa ris der koningin in Zeeland A. de Casembroot bij wijze van openingsstunt van afdoken, was al lang gesneuveld, maar ook de rest was nauwelijks nog als zwembad ter herkennen. Het gebied waarin zich de schamele resten bevonden van wat eens de trots van Zierikzee was, kreeg de bestemming natuur. Het hoekje bij De Val moest, zo werd besloten, een inlaag wor den. Het zou echter nog tot 1997 duren eer er daadwerkelijk een spade de grond in ging. Water schap Zeeuwse Eilanden diepte het terrein uit, groef wat ondie pe sloten waardoor in het gebied kleine eilandjes ontstonden. Aanvankelijk was het gebied kaal en trok broeders als strand- plevier en kluut aan. Anno 2003 is het vanaf de dijk bezien moeilijk voor te stellen dat hier ooit een zwembad lag. De kale grond heeft plaatsge maakt voor weelderig groen. De strandplevier is verdwenen, eenden kwamen ervoor in de plaats. Van de aanlegsteiger van de spoorboot resten alleen nog dik ke verweerde houten palen. De betonnen meerpaal in de sta len behuizing is er nog steeds. Het verweerde uiterlijk heeft hem alleen maar mooier ge maakt. JL het filter in de toevoerleiding konden. De Zierikzeese scholie ren gingen er op de fiets naar toe voor het schoolzwemmen. De rest kwam per bus. De Val. Je ging er naar toe op een mooie zondagmiddag om over de dijk te kuieren en - net als het jongetje op de meerpaal - over het water te staren. En later om te kijken hoe ver de bouw van de Zeelandbrug al gevorderd was. Een project dat met gemengde gevoelens gevolgd werd, want 'ang niet alle Schouwen-Duive landers waren blij met de brug. De teloorgang van de veerboot en de bouw van de brug veran derden het gezicht van De Val voorgoed. Toen in 1972 bij Zie rikzee het overdekte zwembad Onderdak werd gebouwd, ver- door Piet Kleemans Brokstukken van de Sint Lievensmonsterkerk beschermen nog steeds tal van stoepen in het historische stadscentrum. foto Dirk-Jan Gjeltema [et is niets nieuws, recy cling. Ook in vroeger tijden werden materialen hergebruikt. In Zierikzee zijn brokstukken van de in 1832 in vlammen op gegane Sint Lievensmonster kerk gebruikt als schamppalen. Ze beschermen nog steeds tal van stoepen in het historische stadscentrum. Eén van de mooiste schamppa len, gemaakt van restanten van de monumentale kerk, staat op de hoek van Oude Haven en Pot tenbakkersstraat. Een typisch straatje. Eén van de smalste in Zierikzee en het enige waar geen woonhuizen aan staan. De Pottenbakkerstraat is vooral tuinmuur. Met hier en daar een tuindeur. De Pottenbakkersstraat is het domein van fietsers en wande laars. Toch is de stoep op de hoek met de nieuwe Haven ste vig beschermd. De paal is dik en breed en heeft een ronde kop. Waar het stuk ooit precies zat in de kerk is niet meer te achterha len. Wel is duidelijk dat de paal an ders is dan de meeste andere schamppalen in Zierikzee. Op veel plekken in Zierikzee be staan de schamppalen uit ruwe vierkante hompen steen, inmid dels gladgeschuurd door ander halve eeuw weer en wind. Of be schadigd door modern zwaar verkeer, waar de middeleeuwse straatjes van Zierikzee absoluut niet op berekend zijn. Wat er met de rest van het puin is ge beurd is niet precies bekend. Wel staat vast dat een forse hoe veelheid stenen werd verkocht voor uitvoering van water staatswerken. Ook is bekend dat ook toen sprake was van ramptoerisme. Om ongelukken door instorting te voorkomen werd een aantal muren neerge haald. Toen vervolgens Zierik- zeeënaars op jacht gingen naar souvenirs werd de uitgebrande ruïne van de kerk verboden ge bied. Vrij snel na de brand werden plannen voor de bouw van een nieuwe kerk ontwikkeld. Heel een werd daarbij overwogen de oude muren te hergebruiken bij de nieuwbouw. Dat bleek echter niet in te passen in het plan voor de veel kleinere Nieuwe Kerk. Om de muren alsnog te slechten was buskruit nodig. De funda menten zijn deels bewaard ge bleven en hergebruikt. T-Mobile Prepaid. Wil je alles in de hand houden? Kies dan voor T-Mobile PrePaid. Je kunt dan heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnem Die zijn vrijwel overal al vanaf 10,- te koop. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Nokia 351 Oi (met kleurenscherm) koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. Waarvan 5,- via een antwoordkaart. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt). t for telecom The Phone House Dixons Tell Me BelCompany Media Markt BCC Met het klimmen der jaren gaat de wereld er niet een voudiger uitzien, zo ervaart de man die sinds kort in Goes het lied van de arbeid neuriet dat hij voorheen in Vlissin gen zong. Hij heeft moeite met veranderingen die van wege het hoofdkantoor in het midden des lands worden verordonneerd. Niet omdat hij niet met zijn tijd mee wil, maar eenvoudig omdat ze zijn verstand te boven gaan. Onlangs bereikte hem een schriftelijke missive waarin hij eraan werd herinnerd dat hem 'in het kader van de in- belvoorziening een token' was gezonden. 'Bijgaand treft u een label aan welke moet worden aangebracht aan de binnenkant van het klepje', zo werd het schrijven vervolgd. Nadere vragen kon hij stellen aan iemand van 'configuratiebeheer'. Dat deed hij. Ter toelichting duidde hij aan dat hij niet wist wat een token is, dus laat staan waar zich daarvan het klepje voor het label be vindt. Hij kreeg te horen: „Als u nog geen token heeft, komt dat door uw migratie naar een andere locatie." De man overweegt emigra tie. foto Lex de Meester Veel aandacht voor vaardigheden en kledij van weleer tijdens de nostalgische markt in Westkapelle, 1 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11