Vuur verdrijft Zeeuwen van camping 4ii DEZE WEEK BIJ ZEEMAN Geboortegolf nadert Zeeland 17 Actiegroep legt Goese kerkklok zwijgen op kamermeerderheid vindt uitvoering huidige voogdijregeling gebrekkig Bosbranden Frankrijk betekenen einde vakantie ■PAKKER Dancefeest voor iedereen Vandaag weer zondagsdienst ambulances Thaise olifant maakt amok Veel Nederlanders in Irak ziek VS trainden Filipijnse muiters Tunnel bevordert regio-toerisme Jongepier redt zich prima 22° |Ï3° (Onweers)bui 246e jaargang no. 180 woensdag 30 juli 2003 los nummer 1,10 Investeren File 8 713214 000002 J Vooral vanmiddag enkele pittige buien met kans op onweer. Matige wind uit het zuidwesten en 21 a 22 graden. internet: www.pzc.nl ■H Kans op visumplicht Antillianen mnnnze redactie binnenland DEN HAAG - In de Twee- 5 Kamer tekent zich een eerderheid af voor de invoering van een visum plicht voor Antillianen. CDA en VVD zijn daar al langer voorstander van en oppositiepartij PvdA wijst nu ook op de moge lijke voordelen van zo'n plicht. PvdA-Kamerlid Wolfson zegt aan 'zoiets als een visumplicht' te denken als blijkt dat de hui dige regelgeving niet afdoende is. Op dit moment geldt een voog dijregeling, die beoogt de regi stratie en het ouderlijk gezag te regelen van jonge Antillianen die naar Nederland komen. Ruim een jaar geleden erkende de toenmalige staatssecretaris Kalsbeek van Justitie in de Ka mer dat de uitvoering van die re geling gebrekkig is. Volgens hulpverleners is dat nog altijd het geval en komen talloze An tillianen Nederland binnen zonder dat ze ergens geregi streerd staan. Ook WD-Kamerlid Rijpstra zegt 'ervan uit te gaan dat de re geling nog net zo gebrekkig functioneert als vorig jaar'. „Dan komt het moment dat we iets anders moeten verzinnen. Als de Antillen zelf niet willen investeren in hun jeugd, dan komt er een visumplicht. Punt uit." UTRECHT - Werknemers van de particuliere ambulancedien sten zetten ook vandaag hun ac tie voor een beter CAO voort. In heel het land zullen ze net als de afgelopen twee dagen volgens zondagsdienst werken en alleen hij spoedklussen uitrukken. Dat hebben de vakbonden gis teravond besloten. Volgens FNV-bondsbestuurder T. Ko- ningh is driekwart van het per soneel voor hardere acties. De spanningen in de ambulan cesector liepen gisteren op. De vakbonden beschuldigden som mige werkgevers ervan dat ze met intimidatie van personeel de acties wilden blokkeren. Werkgevers stelden bezorgd te zijn over de financiële schade voor hun bedrijven. ANP BANGKOK - Een tamme vrouwtjesolifant heeft gisteren in een dorp in het noorden van Thailand twee boerderijen be stormd. Drie mannen kwamen daarbij om het leven. De olifant was erin geslaagd de kettingen waaraan ze vast zat los te maken. Volgens de politie kwamen de drie mannen om toen ze probeerden de olifant vhnhun erf te jagen. Een vrouw raakte gewond. AP Tijdens de paarse kabinetten is er vanuit de politiek enkele ke ren gepleit voor een visumplicht voor Antillianen. Van rege ringszijde werd toen gesteld dat er juridische bezwaren kleven aan zo'n regeling voor een be volkingsgroep die deel uit maakt van Nederland. PvdA'er en oud-rechter Wolfson is daar niet van overtuigd. „Als Nederlander kun je je ook niet zomaar op de Antillen vestigen. Mijn indruk is dan ook dat een visumplicht mogelijk is. Het voordeel van een visum is dat je iemand makkelijk kunt terug sturen als niemand verantwoor delijk is voor het ouderlijk gezag. Dat kan niet onder de voogdijregeling", aldus Wolf son. Het ministerie van Justitie is bezig met een nieuw onderzoek naar de voogdij regeling. De resultaten daarvan worden half september verwacht. GPD pagina 3: visumplicht Antillianen heeft veel voeten in de aarde pagina 4: wijken lijken op Curasao FREJUS - Geëvacueerde vakantiegangers rusten uit in een sportzaal nabij Sainte-Maxime. De vakantie van vele honderden Nederlanders is ernstig verstoord door hevige bosbranden in het zuidoosten van Frank rijk. De camping Domaine du Colombier nabij Fréjus, erg populair bij Nederlanders, is bijna volledig ver woest. Een 38-jarige Nederlandse vrouw werd in haar vakantiewoning in Sainte-Maxime verrast door het vuur. Ze kwam om het leven. Wegens de oprukkende branden zijn tien campings nabij Fréjus geëvacueerd. In de getroffen regio is sinds 17 juli al 10.000 hectare in de as gelegd. Het gaat om de ergste bosbrand sind 1976. In 1949 ging in hetzelfde gebied overigens 50.000 hectare bos in vlammen op en kwamen 82 men- foto Jean Paul Pelissier/RTR sen om. door Maurits Sep FRÉJUS - Nu hij terug is op camping La Pierre Verte even buiten Fréjus en het roet goed deels van de vouwwagen af is, laat Edwin Versprille uit Sluiskil af en toe weer een lach horen. Maar toen hij met vrouw en kind werd geëvacueerd en de as van de grote bosbranden in de omgeving op de auto neer dwarrelde, was de angst groot. „Even dacht ik: dit gaat niet goed." Op het moment dat hij maan dagmiddag de supermarkt bin nenwandelde, was er nog niks aan de hand. Weer buiten zag hij plots grote rookwolken over de parkeerplaats en sloegen vlam men boven de gebouwen uit. „Ik mocht de parkeerplaats niet eens af. Alles was afgezet door politie en brandweer. Maar mijn vrouw en kind zaten nog op de camping. Uiteindelijk lieten ze me erdoor", vertelt Edwin Ver sprille. Vanaf de camping zagen ze nieuwe bosbranden ontstaan in de bergen rondom. Meteen daarna kwam het bevel de hoognodige spullen te pakken en te vertrekken. Versprille: „Een paar kleren en wat voe ding en luiers voor de kleine, dat was alles. De rest moesten we achterlaten. Een heel raar ge voel." Hij vervolgt: „Iedereen stapte in de auto en we reden in een lange file de camping af. Er is maar één weg naar het volgende dorp en daar kwamen colonnes brandweerwagens over aange reden. We stonden voortdurend vast. Uiteindelijk zijn we omge leid omdat overal nieuwe bran den ontstonden." Naar wat hij begrijpt van de Fransen en ook in de kranten leest, zijn de branden aangesto ken. „Het schijnt dat het het werk is van een organisatie die zich verzet tegen het toerisme." Inderdaad heeft de brandweer sporen van molotovcocktails gevonden. De burgemeester van één van de getroffen dorpen in de Provence sprak van een 'een nieuwe vorm van terrorisme'. De Nederlanders zochten tij dens de evacuatie al snel steun bij elkaar. Ze trokken met een paar anderen samen verder, op zoek naar een plek om te slapen. In Grasse vonden ze een hotel. Gisterochtend keerden ze terug naar camping La Pierre Verte. Caravans, tenten, alles lag on der een laag roet. Zijn vrouw Eva heeft het roet van de vouw wagen gehaald, terwijl hij met zoontje Bart van bijna twee even naar het zwembad ging. Maar ook daarin lag roet. De Fransen maken hun spullen schoon en zijn van plan te blij ven, maar de Nederlanders pak ken allemaal in en willen zo snel mogelijk weg, zegt Edwin Ver sprille. Zelf zijn zij van plan woensdag ochtend te vertrekken. „Rich ting het noorden, de Ardèche of zo, als daar nog plaats is. We Advertentie Advertentie Advertentie Zo'n veertig van de zevenhonderd Nederlandse militairen die gelegerd zijn in de Iraakse provincie Al Muthanna zijn geveld door een virus. Het ministerie van Defensie vreest dat het aantal zieken kan oplopen tot zo'n honderd militairen. Een aantal van de Filipijnse militairen die deelnamen aan de muiterij tegen president Arroyo (foto), is door Ameri kaanse militairen opgeleid tot explosievenexperts. De muiters hadden tijdens hun bezettingsactie in de hoofd stad Manilla explosieven aangebracht die bij ontplof fing het belangrijkste deel van de financiële wijk Makati hadden kunnen wegvagen. Sinds de Westerscheldetunnel is Zeeuws-Vlaanderen bereik baarder dan ooit voor de 'overkanters'. Onder de slogan 'Kom en proef Zeeuws-Vlaanderen' is een campagne be gonnen om de regio te promoten boven de Wester- m schelde. Die lijkt een succes te zijn. Aernoud Jongepier (33) zit in rolstoel, maar redt zich prima op een zeilboot. „Tot windkracht vijf houd ik het roer. "De Veerenaar - kapitein en schipper op de Croix du Cygne - vaart ko mende week de Cowes Week in Engeland. De doelstelling is een plek bij de top tien. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17 en 18; trends: 19; jong: 21. hebben nog ruim een week va kantie te gaan. We waren pas sinds vrijdag in Frankrijk. Toe vallig zijn we eerst naar La Pier re Verte gegaan. Het was de bedoeling naar Domaine du Co lombier te gaan, een camping iets verderop. Die is nu helemaal afgebrand." door Maurits Sep GOES - De kraamzorg maakt zich op voor een zomerse ge boortegolf in Zeeland. Al sinds juli worden meer baby's gebo ren, maar de echte piek wordt verwacht in augustus. (Ook in september zullen de kraamver zorgsters het nog druk hebben, daarna wordt het rustiger. Gemiddeld worden in Zeeland 350 kinderen per maand gebo ren. Directeur T. de Jong van de Provinciale Kraamzorg en Entadministratie Zeeland ver wacht in augustus ongeveer 450 baby's. „Je ziet het vaker hoor, en ook op meer plaatsen in Ne derland. Steeds meer vrouwen bevallen in de zomer." Kennelij k slagen mensen erin de geboorte van hun kind beter te plannen,steltDeJongvast. „Als vrouwen bijvoorbeeld stoppen met de pil, kunnen ze ongeveer uitrekenen wanneer ze zullen bevallen. En blijkbaar doen ze dat liever in de zomer." De kraamzorg ziet zich hierdoor wel gedwongen de zorg aan de jonge ouders en pasgeborenen wat aan te passen. De ene dag wat minder bij het ene gezin, en dat wordt de andere dag weer ingehaald. Het kan niet anders, zegt De Jong. „We willen ieder een helpen, maar op sommige dagen is het wel erg druk." Het probleem is volgens De Jong niet op te lossen door in de zo mermaanden meer kraamver zorgsters in te zetten. „Het blijft moeilijk plannen. Vrouwen be vallen tussen de 38 en 42 weken en lang niet allemaal op de dag dat ze uitgerekend zijn. Soms komt een kind te vroeg, soms te laat. Dat versterkt do pieken die er toch al zijn." De meeste Zeeuwse baby's wor den geboren in het gebied rond de Oosterschelde: Tholen, Sint- Philipsland, Schouwen-Duive- land en Noord- en Zuid-Beve land. Vorig jaar kwamen daar 1927 kinderen ter wereld. Op Walcheren waren dat er 1252, in Zeeuws-Vlaanderen 1062. Het totaal aantal geboorten in Zee land neemt overigens wel af. door Rolf Bosboom GOES - Een actiegroep heeft het gemunt op de klokken van de Sionkerk in Goes. In de nacht van zaterdag op zondag heeft zij de klokken onklaar gemaakt door een kabel door te knippen. Ook werd een spandoek opge hangen met de tekst 'Zondag is toch een rustdag?' Het bestuur van de Gerefor meerde Gemeente heeft pas gis teren bij de politie aangifte gedaan van het incident. De da ders, die opereren onder de naam De Kip Leeft, hebben een brief achtergelaten. Ook in een e-mail aan de PZC heeft de groep de actie 'opgeëist'. „Het is een grap met een serieu ze ondertoon", zegt een van de actievoerders. Zij keren zich te gen de zondag als rustdag, waardoor er niets meer te bele ven valt. „Het is bovendien hy pocriet dat zij dan wel de hele dag de klok luiden." De Sion kerk is als doelwit gekozen om dat het voor hen de 'fanatiekste vertegenwoordiging van het christendom' is. Het kerkbe stuur zegt in een reactie ieders standpunt te respecteren, maar betreurt dat er schade is aange richt. „Dan ga je je boekje te buiten." De actie is zondagochtend dooi de beheerder van het kerkge bouw ontdekt. Het spandoek is direct verwijderd. Er is verder zo min mogelijk ruchtbaarheid aan de actie gegeven, al hebben kerkgangers ongetwijfeld het luiden van kerkklokken gemist. Voor De Kip Leeft, genoemd naar de rubberen kip die is ach tergelaten aan de klepel van de kerkklok, was het de eerste ac tie. De groep kondigt echter aan meer in petto te hebben. (Advertentie) maandag t/m vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1