9 Koerdische radio op Cool FM Kasteel Westhove in de steigers Hel op dijk Nieuw-Neuzenpolder PtÊÉïP 'M Bescherming voor sluizen Ouderenbonden N-Beveland slaan handen ineen Get more. Containerkade te mooi om te laten lopen T -Mobile- zeeuwse almanak Sleutelfiguur WALCHEREN dinsdag 29 juli 2003 vanaf de dijk p m Hl Reglementen Pianoconcert in Oostkapelle Concert in Zoutelande ian PvdA Vlissingen wil snel WCT I iinnr Ab van der Sluis VLISSINGEN - De provincie Zeeland moet alles op alles zet- ien om snel de Westerschelde Container Terminal (WCT) te realiseren. Dat vindt de PvdA in - gissingen. De containerkade in let Sloegebied is volgens de partij dé kans om werkgelegen heid te creëren. De PvdA-Vlissingen heeft zich ia het verkiezingsprogramma 1002-2 0 0 6 uitgesproken voor aanleg van de WCT. Groei van de opslag, overslag en distribu tie-activiteiten zijn nodig om de werkgelegenheid in de haven op peil te houden. Een niet meer te [eren ontwikkeling is het toene mende gebruik van de container in het internationale vervoer. „Wil je als haven meedoen, dan zul je op die ontwikkeling in moeten spelen", aldus PvdA- fractielid Ellie Walrave in een discussiestuk op de website. Op 16 juli vernietigde de Raad van State het besluit van de pro vincie voor aanleg van de WCT. In zijn oordeel concludeerde de Raad van State dat de natuur compensatie voldoende verze kerd is, maar dat de provincie moet zoeken naar alternatieven voor werkgelegenheid. Ook moeten er meer financiële waarborgen komen voor de ge meenten langs de spoorlijn Vlis- singen/Roosendaal die overlast ondervinden van het goederen- door Ron Magnée MIDDELBURG - Koerden op Walcheren kunnen vanaf zater dag nieuws in hun eigen taal op de radio volgen. Als tweede zen der in Nederland start Cool FM in Middelburg een radiopro gramma speciaal voor Koerden. Vijf vrijwilligers maken vanaf zaterdag wekelijks een uur lang radio in het Koerdisch. Een op merkelijk initiatief, wan voor alsnog kent alleen een radiostation in Rotterdam een Koerdisch programma. De Koerden kennen een aantal talen. Tijdens de uitzending worden de twee meest voorko mende dialecten gesproken: het Turks-Koerdisch en het Iraaks- Koerdisch.,,Interviews worden overigens in het Nederlands op genomen en vervolgens in het programma in het Koerdisch vertaald. Er is dus ook een Ne derlands element", aldus I. Bar- zendji, een van de programame- dewerkers. Ondanks veel muziek uit het ge bied, zal het gesproken woord overheersen, voorspelt Barzjen- di. „Het informatieve gehalte van het programma wordt heel hoog. Zo zal het uur gevuld wor den met het laatste nieuws uit Koerdistan, interviews en de ge schiedenis van het gebied." Daarnaast staat welke week een schrijver centraal van wie stuk ken worden voorgedragen. Cool FM is in de ether te vinden op 105.3 en 107.7 FM. Het programma is elke week op zaterdagavond van 20.00 tot 21.00 uur te beluisteren. vervoer. De PvdA Vlissingen kan zich vinden in die argumen tatie. „Over overlast- en na tuurcompensatie moet je na tuurlijk goede afspraken maken wanneer je zo'n megaproject als de WCT realiseert. Daar valt niet mee te sjoemelen. Daarbij zal dan ook goed nagegaan moe ten worden welke extra ver- voersoverlast door de WCT wordt veroorzaakt." Werkelijk verontrustend noemt Walrave de uitleg van de Raad van State over de werkgelegen- heidskansen voor de provincie. Het ontbreekt Zeeland aan een actuele sterkte-zwakteanalyse van de Zeeuwse economie en de provincie heeft niet goed geke ken naar andere activiteiten waarmee de werkgelegenheid kan worden bevorderd. De PvdA Vlissingen vindt het zoe ken naar alternatieve werkgele genheid niet nodig. „Wanneer er zo'n kans als de WCT voorbij komt, kunnen we ons in Zeeland dan permitteren om te zeggen: aardige geste, maar we gaan eerst kijken of we op een andere manier meer arbeidsplaatsen kunnen krijgen? Wat voor ant woorden denkt men te krijgen wanneer je bij bedrijven langs gaat om te vragen of men denkt weg te trekken wanneer de con- tainerterminal er niet komt? Waar is het loket in Zeeland dat kan melden dat nieuwe bedrij ven staan te trappelen voor de Zeeuwse voordeur?" Er mag volgens de PvdA in Vlissingen geen twijfel over bestaan en er kan geen kostbare tijd worden verspild. De WCT moet zo snel mogelijk gerealiseerd worden. Haast is geboden, anders haakt Hessenatie als belangrijkste partner van Zeeland Seaport af, heeft het kabinet wellicht be sloten de Tweede Maasvlakte aan te leggen en kan Zeeland fluiten naar extra banen. door Ron Magnée OOSTKAPELLE - Kasteel Westhove in Oostka- pelle staat in de steigers. Het monument krijgt de komende tijd een grote opknapbeurt. Haast is daarbij geboden, want voor het eind van het vol gend jaar moet de klus geklaard zijn. Bouwvak of niet, steigerbouwers zijn druk bezig kasteel Westhove van metalen buizen en plankie ren te voorzien. Eén van de torens aan de Noord zijde is al volledig 'ingebouwd'. De komende tijd zal de toren verder worden ingepakt. „Nog twee dagen en dan is de hele toren klaar", weet steiger bouwer H. Manders. „Het is nu even hardwerken, maar met een zonnetje is dat niet verkeerd." In ie der geval moeten de steigerbouwers aan het eind van de bouwvak klaar zijn, omdat de werklieden dan met restaureren gaan starten. Bij de renovatie is haast geboden, want de toegekende subsidie kent een harde deadline. Eind vorig jaar kreeg het kasteel een zogeheten Kanjersubsidie toegekend van toenmalig staatssecretaris Van Leeuwen van cultuur. Dat betekent dat het kasteel voor 926.610 euro mag worden opgelapt. Voorwaarde om de zak met geld te krijgen, is dat de restauratie voor het eind van 2004 is afgerond. Met de toegezegde negen ton wordt het kasteel voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog goed gerestaureerd. De stichting Buitenplaats Westho ve neemt de buitenkant van het monument onder handen. Zo zal het dak worden vernieuwd, komen er ladderhaken aan het dak en wordt driekwart van de kozijnen vervangen. Ook de binnenzijde van het kasteel wordt onder handen genomen. Deze klus wordt geklaard door de Nederlandse Jeugdherbergcentrale, die het kasteel gebruikt. doorWout Bareman Hier moeten ze dus gelegen hebben, op die vijftiende mei 1940, de gewonde beman ningsleden van de Britse torpe dobootjager HMS Valentine. Getroffen door bommen, afge worpen door af en aan vliegende Stuka's. Doden en gewonden werden door toegesnelde Fran se militairen op de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder neerge- 1; een aantal doden werd er zelfs begraven. Een hel moet het zijn geweest. Op de plaats waar de Valentine zonk, werden enkele jaren gele den door nabestaanden kransen uitgeworpen. Een trompettist speelde de Last Post vanaf de drag van een sleepboot. Toen kwam bij laag water nog juist een stukje van de boeg boven water, nu lijkt het wrak volledig door de slikken verzwolgen. Op een mooie maandagmorgen is het er doodstil, op het krijsen van een enkele meeuw na. Ach ter de dijk is het anders, daar ,1-- t - - i-»- Franse militairen legden in mei 1940 de doden en gewonde bemanningsleden van de getroffen Britse torpedobootjager HMS Valentine op de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder. foto Peter Nicolai raast het verkeer de Wester- scheldetunnel in en uit. Daar bepalen chemiegigant Dow Be nelux en energieverwekker El- sta de horizon. Het is aandoen lijk om te zien hoe die laatste boerderij is teruggedrongen tot •n het meest noordoostelijke puntje van de polder. Ja, de fa milie Riemens boert er nog, maar waar ze ooit ruim 25 hec tare vruchtbare grond ter be schikking hadden, is de omvang nu teruggebracht tot niet meer dan een paar honderd meter. Een akkertje van niks, met dank aan de bouwers van de Wester- scheldetunnel, die in de achter tuin van de boerenfamilie (de boerderij dateert van 1902) een ©mens bouwterrein van ruim dertig hectare aanlegden. Met geluidswalletje, dat wel, om de familie geen slapeloze nach ten te bezorgen... 's Zomers fietste je als kind met wat vriendjes over de bruggen en sluizen naar de ongerepte polder, onwetend van de ellende die zich in de oorlog en tijdens de februariramp in de Nieuw- Neuzenpolder had afgespeeld. Maritiem specialist Cor Heij- koop legde de gebeurtenissen rond de Valentine vast in een boekwerk, vol getuigenverkla ringen. Het verhaal van loods Piet Elias bijvoorbeeld, die de torpedobootjager naar Terneu- zen zou brengen om daar Franse troepen in te schepen met be stemming Borsele. Het verhaal werd opgetekend door een Bel gische journalist. Een citaat: „Loods Elias zag vier bommen op zich toe komen. In een reflex dook hij even weg achter de borstwering, richtte zich weer op en zag de eerste bom aan bak boord in het water slaan. De tweede viel aan stuurboord, de derde trof de Valentine vol mid scheeps. Door het enorme gat, dat door de bom in het hoof ddek was geslagen, keek loods Elias op de hel. Vlammen en stoom spoten omhoog door het ver wrongen staal, over de com mandobrug en de geschutsto rens. En toen de rook was opge trokken, kon de loods doden zien en afgerukte ledematen." Elias gaf opdracht het oorlogs schip tegen de steile Scheldeoe- ver te varen, om de overleven den de kans te geven zich te redden. Tot op het laatst vreesde hij dat de munitiekamer de lucht in zou vliegen, waardoor een bres in de dijk zou worden geslagen en de polders onder zouden lopen. Dat gebeurde niet in 1945, wel tijdens de wa tersnoodramp, acht jaar later. Dan loopt de polder onder en verdrinkt een baby, die door de ouders in de woonkamer bij de kachel in haar wiegje was ge legd omdat ze ziek was. Sluis- personeel van Rijkswaterstaat en mensen van de Verenigde Bootlieden redden de overige polderbewoners en wat vee. De Nieuw-Neuzenpolder ont stond nadat koning Willem I in mei 1816 opdracht gaf het schorrengebied ten westen van Terneuzen in te dijken. De ge meente verkocht de schorren destijds voor ruim 72.000 gul den aan de indijkers van de Compagnie Blémont uit Zelza- te. Arbeiders legden met behulp van kruiwagens en schoppen de dijk aan. Nu biedt de Deltadijk bescher ming. En voor de zekerheid is rond de tunnelinrit nog een kan- teldijk gelegd. Het bouwterrein is ontmanteld en geëgaliseerd. Niet door mannen met kruiwa gens en schoppen, maar door bulldozers en andere zware ma chines. Eén ding vast: over een jaar of wat keren ze terug. Om er de nieuwe zeesluis aan te leg gen. En dan moet ook de laatste boerenfamilie, in het uiterste noordoostelijke puntje, weg. doorWout Bareman De sluisvanger bij de sluizen van Terneuzen. foto Peter Nicolai [et gebeurt enkele keren per jaar en het kost steevast klauwen met geld. Schadeva- ringen aan de sluizen van Ter neuzen komen met de regelmaat van de klok voor. Zeeschepen krijgen bij het in- of uitvaren een machinestoring (black out) en worden plots log ge, onbestuurbare kolossen. Soms gaat het ook om simpele, menselijke fouten, van een on oplettende stuurman of machi nist. Dan worden meerpalen geramd, wordt het hout van het rem- mingwerk versplinterd, wordt een sluisdeur uit het lood geva ren of - in het ergste geval - een brug gekraakt. De procedure die daarna volgt, is altijd hetzelfde: het bewuste schip wordt aan de ketting ge legd of krijgt toestemming door te varen naar Gent omdat het dan toch altijd weer via de slui zen terug moet en dus in de val zit, de schade wordt vastge steld, de rederij krijgt opdracht de zaak met de verzekering op te nemen en een borg te storten en niet lang daarna wordt de scha de hersteld. Dat is vaak een kar wei van lange adem, zeker als één van de bruggen is geramd en buiten bedrijf moet worden ge steld. Nadat dat bij de Terneu- zense Middensluis (de oude, opgeknapte Zeesluis) verschil lende malen was gebeurd, nam Rijkswaterstaat geen halve maatregelen. De sluis werd, na de zoveelste schadevaring, bui ten bedrijf gesteld, de twee klei ne klapbruggen werden her steld én vóór de brug en de daar onder liggende sluisdeuren werd een stalen 'vangnet' aan gebracht, een enorme paal dwars over de sluis. Eerder, in '96, was een dergelijk gevaarte al geïnstalleerd aan de noord kant van de sluis en dat beviel goed. Sindsdien zijn ernstige schadevaringen uitgebleven. Kosten van de 'operatie paal': bijna anderhalf miljoen euro. Een habbekrats vergeleken bij een kapotte brug of een ge kneusde sluisdeur. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De vier ou derenbonden op Noord-Beve land trekken voortaan samen op. Zij hebben gezamenlijk de vereniging Bondenberaad Noord-Beveland opgericht. Daarmee wordt mede vooruit gelopen op de oprichting van een seniorenraad in de gemeen te. Noord-Beveland telt nu vier af delingen van ouderenbonden. De ANBO, de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen, heeft er drie: Colijnsplaat, Kortgene en Kamperland, Wis- senkerke en Geersdijk, met in totaal ongeveer 200 leden. De Protestants Christelijke Oude renbond (PCOB) heeft enkele tientallen leden op Noord-Be veland. De afdelingen werden voorheen aangestuurd door de Stichting Welzijn voor Ouderen Goes en Noord-Beveland. D ie stichting is echter eind vorig jaar opgegaan in SMWO-wel- zijn, de brede Goese welzijnsor ganisatie. Reden voor de ouderenbonden om voortaan waar nodig samen op te trekken. Daarvoor is een vereniging opgericht die net zo functioneert als het Bondenbe raad Groot Goes, dat al langer bestaat. Het is de bedoeling van het Noord-Bevelandse Bonden- beraad ten minste vier keer per jaar overleg te voeren met de ge meente over zaken die ouderen aangaan. De oprichtingsakte is al in maart bij de notaris gepasseerd. Daarna is de organisatie verder opgetuigd. Vorige week is het eerste reguliere overleg geweest tussen het Bondenberaad en de gemeente. Daarin is vooral ge sproken over de eerste versie van het reglement voor een seni orenraad op Noord-Beveland. Aan de oprichting van zo'n raad wordt al enige tijd gewerkt. Ei genlijk had die al een feit moe ten zijn, maar zover is het nog niet. Het is uiteindelijk de be doeling dat de seniorenraad ge vraagd en ongevraagd advies gaat uitbrengen aan de gemeen te over het te voeren ouderenbe leid in de verre en wat minder verre toekomst. Het Bondenberaad kan zich vanaf dat moment gaan bezig houden met wat meer alledaag se zaken en fungeert dan vooral als cliëntenraad. In Goes wordt eveneens al ge ruime tijd gewerkt aan de op richting van een seniorenraad. Het is de bedoeling dat na de zo mervakantie een voorstel aan de gemeenteraad wordt voorge legd. OOSTKAPELLE - Pianist Rien Balkenende geeft morgenavond een concert in de Dorpskerk te Oostkapelle. Hij speelt onder meer werken van Bach, Beethoven, Messiaen en Brahms. Het concert, georga niseerd door de Stichting Oost kapelle Cultureel, begint om 20 uur. ZOUTELANDE - Mu ziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande geeft donderdag een con cert in de muziektent in de Langstraat in Zoutelan de. De slagwerkgroep begint om 20 uur, waarna de fan fare een concert geeft van af 20.30 uur. Speciaal voor kinderen staat The K3 hit mix op het programma. Het concert in de muziek tent van 14 augustus is verzet naar 18 augustus. Ook dat optreden begint om 20 uur. T-Mobile abonnement. Bij T-Mobile bel je 24 uur per dag, 7 dagen per week voor één voordelig tarief. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Want bij T-Mobile betaal je bijvoorbeeld slechts 15,-voor 75 belminuten per maand. Bij een tweejarig abonnement, krijg je er bovendien een gratis Nokia 3410 bij. En wij berekenen geen kosten voor het behouden van je eigen nummer. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt). t for telecom The Phone House Dixons Tell Me BelCompany Media Markt BCC De sleutel van de brievenbus van dat noord-Zeeuwse kan toor heeft een ereplekje. Op een speciaal geverfd plankje hangt hij op het prikbord. Maar in tegenstelling tot zijn ereplaats wordt hij niet altijd even zorgvuldig behandeld. Tot ergernis van de andere collega's blijft hij bij een ver geetachtige gebruiker gere geld aan de sleutelbos zitten. Deze vermissingen zijn zo doende altijd snel opgelost, zodat de sleutel weer veilig terug op zijn ere-haakje ge hangen kan worden. Maar deze week lijkt hij definitief verdwenen. Tot verbazing van iedereen prijkt op het ere-spijkertje plotsklaps zelfs een onbekende, vervan gende sleutel. Een mysterie is daar om opgelost te worden. Eén van de nijvere krachten van dat kantoor toonde zich gaarne bereid haar tanden in deze kwestie te zetten. Na een ronde langs de bureaus bleef haar beschuldigende vinger bij één van de collega's rus ten. Zijn jongste zoon zou bij zijn bezoek de brievenbussleutel per ongeluk verwisseld heb ben met de huissleutel, die nu op het spijkertje hing, zo luidde de verklaring. Het raadsel niet helemaal ge kraakt, bleek de amateur Sherlock Holmes wél dicht bij de uitkomst. De vervan ger bleek inderdaad een huis sleutel. Haar huissleutel. Steigerstellages omsluiten Westhove. Het kasteel wordt ingrijpend gerestaureerd, foto Ruben Oreel Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9