4I2Com*ei Verzet Liberia rukt op, vredesmacht blijft nog uit Eis tot smartengeld voor gijzeling theater Moskou afgewezen Oostenrijk laat nazi's met rust Tsjechoslo waakse bom moest in West-Europa tot verwarring leiden Versterking Australië op Salomonseilanden Hoofdverdachte aanslagen Bali hoort doodstraf eisen ffs-Herstal mag zelf bepalen aan welk land het levert Levenslang in Duitse moordzaak Bliksem slaat in bed Noors stel Foto maakt einde aan huwelijk Celstraf voor Duitse hooligan Artsen halen mes uit hersens man Duitsland heeft nieuw eilandje in de Wadden j Ierland schaft stamhoofden af dinsdag 29 juli 2003 Dubieus Nederland Gas Wallonië krijgt vrije hand in wapenexport van onze redactie buitenland PRAAG - Justitie in Tsjechië heeft hulp van Amerikaanse collega's ingeroepen bij het oplossen van een bomaan slag in het Franse Straats burg in 1957. De aanslag werd beraamd en uitgevoerd door vier man van de Tsje- choslowaakse geheime dienst StB. Tsjechoslowakije was des tijds een communistisch land. Het doel van de aanslag was de burgemeester van Straatsburg. Het bompakket ontplofte echter in de handen van diens vrouw. Zij over leefde dat niet. Door de aanslag wilde de StB verwarring zaaien in het ka pitalistische Westen en de in druk doen ontstaan dat het neo-nazisme in het toenma lige West-Duitsland weer in opkomst was. Zo moest de re latie tussen West-Duitsland en Frankrijk onder druk ko men te staan, hetgeen een verdere eenwording in West- Europa moest belemmeren. Van de vier geheim agenten die betrokken waren bij de aanslag zijn er intussen twee overleden. Twee anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld. Zij zeggen zich niets meer van de aanslag te kun nen herinneren. Justitie in Tsjechië heeft nu een getuige ontdekt, een oud-StB-agent die in 1968 naar de VS is ge vlucht en daar sindsdien woont. Deze moet nu helder heid verschaffen. GPD a uSfiJti- - m Een negenjarige strijder van het regeringsleger vuurt op rebellen tijdens de gevechten rond één van bruggen in de hoofdstad Monrovia. foto Nic Bothma/EPA van onze redactie buitenland MONROVIA - De rebellen in Liberia hebben gisteren vooruitgang geboekt in hun strijd tegen de militairen die trouw zijn gebleven aan president Taylor. In de Ghanese hoofdstad Accra hebben de le gerleiders van de zes West-Afrikaanse landen die zijn aangesloten bij de Eco- was nog niet beslist over het sturen van een vredesmacht. Rebellen van de Beweging voor Demo cratie in Liberia (Model) zijn Buchanan binnengedrongen, de op een na belang- rij kste haven van Liberiaop 10 0 kilome ter ten oosten van de hoofdstad Monro via. Dit is van diverse officiële bronnen vernomen. Rebellengeneraal Boi Bleeju Boi bevestigde de aanval. Volgens hem gaat het de rebellen niet om de inname van Buchanan, maar om het beëindigen van de aanvallen van het regeringsleger vanuit de stad. Model en de grotere rebellenbeweging Lurd (Liberianen Verenigd voor Verzoe ning en Democratie), eisen het vertrek van president Taylor. Samen controleren zij inmiddels tweederde van het land. Lurd veroverde gisteren de strategisch gelegen stad Gbarnga, 160 kilometer ten noordoosten van Monrovia. Dit heeft Lurd-leider Sekou Conneh verklaard. Gbarnga is een voormalig bolwerk van president Taylor. In Monrovia boekten de Lurd-rebellen in de strijd tegen Taylors troepen gisteren nauwelijks vooruitgang. Nog altijd wordt er hevig gevochten om de controle over drie strategisch gelegen bruggen. De afgelopen weken zijn al duizenden in woners omgekomen bij de gevechten in de Liberiaanse hoofdstad. De humani taire situatie verslechtert er volgens bui tenlandse hulpverleners met de dag. VN-secretaris-generaal Annan dreigde de Lurd gisteren met uitsluiting van deelname aan een toekomstige regering als het beleg van Monrovia voortduurt. Ook de Verenigde Staten vragen de Lurd om de belegering te staken. De eerste militairen van de Nigeriaanse vredesmacht arriveren morgen. Dat heeft een woordvoerder van Ecowas, de Economische Gemeenschap van West- Afrikaanse Staten, vanuit Accra laten weten. Het gaat om een voorhoede die de situatie verkent. Nigeria beloofde twee bataljons van in totaal 1300 militairen te sturen, maar daarvoor is nog geen datum genoemd. De VS hebben oorlogsschepen met 4500 mariniers richting Liberia ge stuurd. Het duurt nog zeker een week voor ze arriveren. RTR/AFP/ANP FRANKFURT - De voormalige rechtenstudent Magnus Gaf- gen heeft gisteren levenslang gekregen wegens de moord op de elfjarige bankierszoon Jakob von Metzier, die hij vorig na jaar ontvoerde. De rechtbank in Frankfurt acht het misdrijf zo ernstig dat Gaf gen op zijn vroegst na achttien jaar vrij kan komen, in plaats van de gebruikelijke vijftien jaar. De 28-jarige Gafgen, die Jakob bijles gaf, ontvoerde de jon gen op 27 september vorig jaar. Hij plakte zijn mond en neus af, waarna de jongen stikte. Het lijk verborg hij. Gafgen eiste een miljoen euro losgeld. Jakobs vader Friedrich von Metzier betaalde. Gafgen werd op 1 oktober opgepakt na dat hij het geld had opgehaald. AP OSLO - Een Noors stel is behoorlijk uit zijn slaap gehouden door het onweer. Het stalen bed van de twee werd het afgelo pen weekeinde getroffen door de bliksem. Zelf bleven ze on gedeerd, waarschijnlijk door de matrassen waarop ze lagen, maar ze besloten de rest van de nacht op de bank door te bren gen. Plotseling lichtte de kamer daar echter door een nieuwe in slag hel op en daarna werd alles zwart, vertelt de 28-jarige Idar Roenningen. De stopcontacten rookten. De schrik zit er goed in bij Idar en zijn vriendin Charlotte Amundsen. AP RIYAD - In Saoedi-Arabië is mogelijk een record gevestigd als het gaat om de kortste echtverbintenis. Een man uit Mek ka scheidde enkele minuten na de huwelijksvoltrekking van zijn vrouw, omdat haar broer een foto van het pasgetrouwde paar had gemaakt. Aanhangers van de fundamentalistische wahabitische leer van de islam keuren foto's en andere afbeeldingen van mensen om religieuze redenen af. De bruidegom wilde eerst de fotograaf te lijf gaan, maar brui loftsgasten weerhielden hem. Daarop besloot hij te scheiden. Daarvoor hoeft een man in Saoedi-Arabië slechts drie keer te zeggen dat hij zijn vrouw verstoot. AFP/DPA BOCHUM - Een hooligan uit het Duitse Bochum heeft drie jaar en vier maanden cel gekregen wegens zijn aandeel in de mishandeling van de Franse gendarme Daniel Nivel tijdens het WK Voetbal in 1998. Nivel is sinds het incident invalide. De rechtbank achtte bewezen dat de 2 8-j arige Daniel Kohl bij rellen in het Noord-Franse Lens tot de groep van zes hooli gans behoorde die Nivel zo ernstig mishandelden dat hij in co ma raakte. Of Kohl de gendarme ook heeft geschopt en gesla gen, was niet te bewijzen. Hij is veroordeeld omdat hij toeliet dat zijn maten dat deden. DPA WELLINGTON - Chirurgen in Nieuw-Zeeland hebben giste ren een mes verwijderd dat zeven centimeter diep in het brein van een man was gestoken bij een ruzie. Het lemmet was door het linkeroor gestoken, had de schedel doorboord en was diep doorgedrongen in het centrum van de hersens. De 37-jarige man uit Wellington was bij vol bewustzijn ter wijl de artsen zes uur lang de delicate verwijderingsoperatie voorbereidden. De operatie zelf duurde vijf uur. AFP van onze redactie buitenland HONIARA - Australië stuurt extra ma rineschepen naar de Salomonseilan den. Het eerste kwam gisteren aan, meldde N. Warner, de coördinator van de 2300 man tellende internationale in terventiemacht die onder Australische leiding staat en sinds vorige week de or de aan het herstellen is in het eilanden rijk in de Stille Zuidzee. Vandaag worden twee zware landings vaartuigen op het hoofdeiland Guadal canal verwacht en begin augustus een tweede patrouilleboot. Warner zei dat een van de rebellenlei ders die het land in een toestand van an archie hebben gestort, J. Rasta, hem heeft benaderd met een voorstel tot overleg. Warner zei te verwachten dat hij nog deze week met Rasta zal spre ken, maar hij waarschuwde dat ieder een die misdaden heeft begaan zal worden berecht, ook als het regerings functionarissen zijn. Volgens de Au stralische radio had Rasta gezegd dat zijn manschappen bereid zouden zijn hun wapens over te dragen als zij am nestie zouden krijgen. Van H. Keke, een bendeleider die evenals Rasta jaren lang terreur uitoefende op de Salo monseilanden, is nog niets vernomen. Hij heeft zich met circa honderd man teruggetrokken in een afgelegen deel van het hoofdeiland Guadalcanal. De interventiemacht, waaraan ook Nieuw-Zeeland en andere Zuidzee landen een bijdrage leveren, zet de ko mende dagen posten op op afgelegen ei landen van de archipel. De patrouille boten worden ingezet om wapens op te sporen die volgens de laatste berichten uit Papoea-Nieuw-Guinea worden ge smokkeld. Verder heeft de interventie macht de taak gekregen gewapende re bellen voor het gerecht te brengen, de corrupte politiemacht te saneren en de regering en de economie te versterken. De Salomonseilanden, een keten van 992 bergachtige eilanden en atollen, liggen 2250 kilometer ten noordoosten van Sydney in de Stille Oceaan en tellen 465.000 inwoners. AP De Australische patrouilleboot HM AS Whyalla ligt langs de HMAS Manoora in de hoofdstad Honiara van de Salomonseilanden. foto Rick Rycroft/AP dnnrPascale Thewissen BRUSSEL - Wallonië, 100 pro tent eigenaar van wapenfa briek FN in Herstal (bij Luik), gag voortaan zelf bepalen aan ,relk land het wapens levert. Zo moeten confrontaties binnen de Belgische regering - zoals vorig jaar, toen de groene minister Aelvoet opstapte omdat ze het aiet eens was met de levering van 5500 mitrailleurs door FN aan Nepal - vermeden worden. FN-Herstal is een belangrijke werkgever in de verpauperde industriestreek rond Luik. Na jaren van crises en miljoenen- verliezen is de omzet van de 'Fa- brique Nationale d'Armes de Guerre' aan het stijgen. Dankzij orders uit Nepal en van andere omstreden afnemers zoals In dia, Pakistan en Venezuela klimt de Waalse wapenprodu- cent langzaam uit de rode cijfers en lijkt de werkgelegenheid voor de toekomst gegarandeerd. Maar is het wel ethisch verant woord om wapens te leveren aan een land als Nepal? In Wallonië is die vraag niet aan de orde; daar telt alleen het economisch belang van FN. In Vlaanderen ligt dat anders. Nogal wat Vlaamse politici, niet alleen de groenen die na een verkiezings nederlaag uit de regering zijn verdwenen, vinden de export van Belgische machinegeweren naar Nepal, waar de regering gewapend met de FN-mitrail- leurs een opstand van maoïsti sche rebellen neerslaat, niet kunnen. De heibel over exportlicenties is een terugkerend fenomeen. Zo liep FN-Herstal twee jaar gele den een bestelling voor 500 wa pens door Mexico mis, nadat er verzet reesbij Agalev en SP-A, de Vlaamse socialisten. Ook over wapenleveranties aan lan den als Saoedi-Arabië, de Ver enigde Arabische Emiraten en Venezuela wordt in Vlaanderen NORDEN - Duitsland heeft er een nieuw Waddeneiland bijDe zandbank Kachelotplate, ten noorden van Groningen, is de afgelopen jaren zo aangegroeid dat hij een echt eiland is gewor den. Dit heeft het Nedersaksische Deelstaatbedrijf voor Water beheer en Kustbescherming (NLWK) gisteren laten weten. Om aan de definitie van eiland te voldoen, moeten minimaal 160 hectare bij gemiddeld hoog water niet meer door de Noord zee worden overspoeld. Kachelotplate ligt tussen de ei landen Borkum en Juist. Het NLWK verklaart de aanwas door veranderingen in de zee stromen die de zandafzettingen hebben verhoogd. Kachelotplate is aangegroeid tot een lengte van 2,5 en een maximale breedte van 1,2 kilo meter. Er begint gras te groeien. Kachelotplate is het achtste Oost-Friese Waddeneiland, na Borkum, Juist, Norderney, Bal- trum, Langeoog, Spiekeroog en Wangerooge. DPA/ANP DUBLIN - Ierland schaft het eeuwenoude instituut van de chieftains (stamhoofden) af. Dit I maakte de regering in Dublin I gisteren bekend na de laatste vergadering voor het zomerre ces. De Keltische chieftains regeer den de diverse delen van Ier land, voordat de Engelsen zich in de zeventiende eeuw mees ter maakten van het groene ei land. Er zijn nu nog 21 chief tains, nazaten van de Keltische I hoogwaardigheidsbekleders. AFP door Monique Broeshart WENEN - Oostenrijk laat het volkomen afweten bij het ver volgen en berechten van nazi- oorlogsmisdadigers. Dit stelt het Simon Wiesenthal Centrum in haar jaarverslag. Het Centrum onderzocht het beleid van 38 landen. De Ver enigde Staten scoren het best gevolgd door Duitsland. Het Si mon Wiesenthal Centrum brengt jaarlijks verslag uit van de aanpak van nazi-misdadi gers in de wereld. Oostenrijk wordt expliciet ge noemd door het Centrum omdat moeilijk gedaan. Dit tot groot ongenoegen van de Walen, die zich hardop afvragen waar de Vlamingen zich mee bemoeien. „In afwachting dat we in een perfecte wereld leven, blijven wapens geproduceerd en ver kocht worden", is de opvatting van de Franstalige socialist Happart, die al jaren aandringt op regionalisering van de wa penwet. Hapart lijkt zijn zin te krijgen. Om te voorkomen dat de nieuwe regering van de Vlaamse libe raal Verhofstadt zich opnieuw brandt aan de wapenexport, is het land net als Duitsland rela tief veel potentiële verdachten zou kunnen opsporen, maar dat in tegenstelling tot Duitsland, te weinig doet. De afgelopen twintig jaar is in Oostenrijk geen enkele nazi-oorlogsmisda diger voor de rechter gehaald, terwijl het Simon Wiesenthal Centrum beschikt over een lan ge lijst met potentiële verdach ten. Bovendien weigert het land volgens het Centrum een agent schap op te richten om de ver besloten de beslissingsbevoegd heid over de exportlicenties over te hevelen naar de deelsta ten. Nog deze week, voor het be gin van het zomerreces, wil de regering daarover besluiten. De vredesbeweging en mensen rechtenorganisaties reageren negatief. Volgens Pax Christi heeft FN voortaan de handen vrij om zaken te doen met de meest dubieuze afnemers. Ook oppositiepartij CD&V (Chris ten-Democraten en Vlaams) ziet de regionalisering van de volging van deze verdachten te intensiveren. Volgens het rapport waren tus sen april 2002 en maart 2003 twaalf landen betrokken bij het opsporen van oorlogmisdadi- gers. Het gaat om landen waar de misdaden zijn begaan of waar de daders na 1945 onder dak vonden. Zes daders zijn in deze periode berecht, waarvan vijf in de VS en één in Duitsland. Er zijn elf nieuwe rechtszaken begonnen, tien in de VS en één in wapenwet niet zitten. Volgens CD&V-Kamerlid De Crem dreigt de wapenexport 'een puur economisch gegeven te worden dat zich aan elke demo cratische controle onttrekt'. De critici richten hun hoop op de Raad van State. Het rechts college liet vorige week in een advies aan regering weten zich ernstige zorgen te maken over de regionalisering van de wa penexport. Die is in haar ogen in strijd met 'een coherent buiten lands beleid'. De Raad van State wil dan ook dat het wetsont werp 'grondig herzien' wordt. Duitsland. Wereldwijd is op sporingsonderzoek gaande naar zo'n vijfhonderd verdachten. Het afgelopen jaar zijn 138 on derzoeken gestart. Nederland doet het goed noch slecht, aldus het Centrum. Er wordt wel actie ondernomen maar de resultaten stellen te leur. Daarbij verwijst het Simon Wiesenthal Centrum naar de zaak-Dirk Hoogendam die we gens collaboratie en mishande ling van verzetsstrijders in 1950 door de rechtbank in Assen is veroordeeld tot levenslang. Hoogendam woont echter in Duitsland en wordt als Duitse staatsburger niet uitgeleverd. Hoogendams verzoek om vrij stelling van rechtsvervolging is vorig jaar door het Nederlandse Hoge Gerechtshof afgewezen. Nederland eist nu dat hij zijn straf in Duitsland uitzit. In een opsomming van de veer tien lopende rechtszaken in Duitsland, noemt het Simon Wiesenthal Centrum ook het aanstaande proces tegen de Ne derlandse SS'er Herbertus Bik ker. Hij wordt verdacht van moord op een burger. Harde kritiek is op Zweden, Sy rië, Colombia en Noorwegen. Zo negeren de Colombiaanse auto riteiten het opsporingsverzoek tegen elf verdachten en weigert Syrië de uitlevering van Alois Brunner, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de deporta tie van 128.500 joden. Zweden en Noorwegen kennen wettelij ke beperkingen om tot vervol ging over te gaan. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - De gemeente Mos kou hoeft geen smartengeld te betalen aan overlevenden en nabestaanden van slachtoffers die vielen bij de actie waarmee de Moskouse autoriteiten een eind maakten aan een gjjzeling door Tsjetsjeense rebellen in een Moskous theater. Dat heeft het gerechtshof van Moskou gisteren bevestigd in een beroepszaak die 21 belang hebbenden hadden ingediend tegen eenzelfde uitspraak van een lagere rechtbank. Bij de bestorming van het thea ter kwamen 41 gijzelnemers en zeker 129 gegijzelden om het leven, bijna allen door het gas dat gebruikt werd om de Tsje tsjeense militanten te bedwel men. Advocaat Igor Troenov had 64 eisen tot smartengeld ingediend, een voor Rusland nog vrijwel onbekend ver schijnsel. Troenov voerde aan dat de Rus sische antiterrorismewetgeving in die mogelijkheid voorziet. De wet bepaalt dat de Russische re gio waar een aanslag plaats vindt, schadevergoeding moet uitkeren aan de slachtoffers. door Jessica Smeenk BALI - De Indonesische aankla ger heeft gisteren de doodstraf geëist tegen Imam Samudra, het vermoedelijke brein achter de bomaanslagen op Bali in okto ber vorig jaar. Eind vorige maand eisten de aanklagers ook de doodstraf te gen de verdachte Amrozi, die betrokken zou zijn bij het plan nen en uitvoeren van de aansla gen op Bali. De 33-jarige Imam Samudra heeft tijdens het proces zijn be trokkenheid toegegeven, maar hij ontkende het brein achter de aanslagen te zijn. Zijn advoca ten hebben verteld dat hij heeft gezegd klaar te zijn om de dood straf te ondergaan. Op 11 au gustus wordt de zaak hervat. Bij de explosies op 12 oktober kwamen 202 mensen, vooral Het gerechtshof stelde echter het stadsbestuur in het gelijk. Dat betoogde dat de vergoeding alleen betrekking heeft op ma teriële schade en dat er nooit ge zegd is dat die niet vergoed zal worden. Vorige week maakte het tv-sta- tion NTV bekend dat een andere advocaat 43.500 euro schade vergoeding had losgekregen voor een slachtoffer van de gij- zeiaffaire. Troenov kondigde aan met die uitspaak als prece dent eisen tot materiële schade vergoeding te zullen indienen voor mensen die bij de politieac tie kostwinnaars hebben verlo ren. De gijzeling vond plaats in ok tober. Nadat zwaarbewapende Tsjetsjeense rebellen de acht honderd theaterbezoekers bijna drie dagen hadden vastgehou den werden commando's naar het theater gestuurd om de gij zelaars met geweld te ontzetten. Alle 41 gijzelnemers en 129 van hun gijzelaars kwamen om, het overgrote deel tengevolge van een bedwelmend gas dat de commando's in het theater pompten alvorens tot actie over te gaan. AP westerse toeristen, om het le ven. Samudra toonde tijdens zijn proces geen berouw over de doden uit westerse landen, maar hij zei wel te betreuren dat bij de aanslagen ook moslims om het leven zijn gekomen. Hij zei echter te verwachten dat God hem dat zal vergeven. Imam Samudra bestempelde Bali, het Indonesische vakan tieparadijs, als 'poel van zonde'. Volgens hem waren de aansla gen daarom volgens de wet van de islam gerechtvaardigd. Samudra geldt als leidende fi guur in de Aziatische moslim beweging Jemaah Islamiyah. Hij vertelde de rechtbank dat hij in de jaren negentig is getraind in Afghanistan. Samudra be kende ook betrokken te zijn ge weest bij een bomaanslag op een kerk in Batam, even ten zuiden van Singapore, op kerstavond 2000. RTR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5