Sporten is het goedkoopste uitstapje Ambulancepersoneel blijft zondagsrooster draaien CDA: ouders moeten kroost kort houden Roermond wil meer politie na geweld Burgemeester van Zandvoort bedreigd na verbod hardcore foor electoraal succes is vernieuwing van partij noodzakelijk Massa kippen verbrand in Limburg Wijk zakt weg op Vlieland dinsdag 29 juli 2003 Duur Profileren Vorig jaar minder afval op vuilstort Nederlandse fiscus middenmoter Agent vervolgd voor dood dakloze Drie jaar voor overval op juwelier Woningen na explosie gesloopt Student beticht van ontucht Derde arrestatie in zaak aanslag huis Delfgauw jOORBURG - Wie er goedkoop „isenuit wil, kan het beste jansporten. De sporters beste den meestal een kwart van het- L stappers uitgeven in res- jnrants, disco's en cafés. Sporters zijn met een consump- e en vervoer gemiddeld voor ■jOeuro per uitstapje klaar. Al ien golf en is een dure uitschie- ter onder de sporten. Dat kost gemiddeld 23 euro, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren. Het bureau onderzocht de ge middelde kosten in 2002 van uitstapjes langer dan twee uur. De op-een-na goedkoopste re creatieve activiteit is het bezoek aan hobbyclubs en cursussen. Zelfs recreatief winkelen ('fun- shoppen') zit in de topdrie van uitstapjes waaraan men weinig geld uitgeeft; gemiddeld 7,50 euro. Het duurst is het bezoek aan res taurants en cafés (gemiddeld 24 euro). Het CBS spreekt verder over hoge entree- en vervoers kosten voor pretparken. Een pretpark kost gemiddeld 25 eu ro per persoon, de dierentuin 18 euro. Van alle tripjes totaal zijn de gemiddelde kosten 12 euro per persoon: 7 euro voor con sumpties, 3 euro voor de toe gang en 2 euro voor vervoer. Het CBS ziet in de afgelopen jaren een verschuiving van goedkope naar dure uitstapjes. Tussen 1995 en 2002 zijn Neder landers vaker uit eten gegaan en hebben minder verenigingen of hobbyclubs bezocht. De totale uitgaven aan dagrecreatie zijn in die jaren gestegen van 6,7 miljard euro naar 11,5 miljard euro. De prijzen in de horeca en de re creatiesector zijn in deze perio de met ongeveer een kwart ge stegen. ANP VVD ontbeert een eigen gezicht 0onze redactie binnenland OEN HAAG - De VVD mist een j«en profiel en lij kt inhoudeli j k j veel op andere partijen. De olgende verkiezingen worden leen een succes als de partij jch programmatisch ver- lieuwt. Bovendien moeten ver- iiezingscampagnes veel profes- ijoneler worden gevoerd. Uitschrijft een partijcommissie ader leiding van oud-minister Hermans, die op verzoek van het jartijbestuur de campagnes van en begin dit j aar bekeek. Ue commissie sprak met de top het campagneteam van en lijsttrekker Zalm. Door vrijwel alle betrokkenen geconcludeerd dat de VVD avoldoende eigen onderschei- e thema's (meer) kent", schrijft de commissie-Hermans .Wil de WD herkenbaar zij n bi j je volgende verkiezingen, dan ihetnoodzakelijk dat er inhou- delijke vernieuwing plaats- undt." De commissie acht het ;an levensbelang dat 'de WD meragendabepalend' wordt. Partijleider Zalm wil nog niet sageren op het rapport omdat de WD het eerst intern wil be spreken. Vorig jaar, kort na de verkiezingsnederlaag, riep Zalm echter al dat de WD te Jets was geworden na twee paarse kabinetten en dat zij daardoor de kiezers van zich tad weggejaagd. ïice-fractievoorzitter Bibi de Vries heeft het rapport nog niet in zijn geheel gezien, maar on derschrijft dat de VVD zich weer moet profileren op eigen UTRECHT - In 2002 is er in Ne derland 1,4 miljoen ton minder afval gestort dan in 2001. Dit tornt vooral doordat de ver- brandinginstallaties meer afval verbranden. Dit melden het Afval Overleg Orgaan en de Vereniging van Afvalverwerkers. Van het Nederlandse afval wordt jaarlijks 77 procent nut tig toegepast, de rest wordt ver brand of gestort. In 2002 is in totaal 1,1 miljoen ton minder afval gestort of ver brandt dan in 2001dit is een af name van 9 procent. ANP thema's als herstel van de eco nomie en veiligheid. „Vroeger was veiligheid een specifiek WD-thema. Nu bemoeien ook andere partijen zich daar mee", zegt De Vries. „We zullen zelf andere thema's moeten aanroe ren en ons daarop profileren. We hebben onderwerpen laten lig gen, ze als vanzelfsprekend aangenomen. Zo hebben we in vorige campagnes te weinig ge hamerd op de belangrijkheid van het bedrijfsleven voor de WD." De commissie-Hermans bepleit verder een 'grondige reorgani satie van partij secretariaat en fractieondersteuning'. De partij moet 'professioneler' opereren. Zo moet de lijsttrekker 'profes sioneel' worden begeleid en voorbereid op de debatten. Ook is het 'van groot belang' dat de lijsttrekker wordt omringd door mensen die stevige kritiek durven te uiten. Dat lijkt vooral een reactie op de nederlaag van 15 mei 2002. Naderhand werd geklaagd dat toenmalig fractie leider Dijkstal zich had om ringd met louter medestanders. Volgens De Vries viel dat wel mee. „Zowel Dijkstal als later Zalm hadden heus wel mensen om zich heen die zeiden wat ze van iets vonden." Zalm volgde Dijkstal vorig jaar op als frac tievoorzitter na het grote zetel verlies in mei. De WD ging toen van 38 naar 24 zetels. Onder Zalms leiding kroop de WD in januari naar 28 zetels. In de toe komst moeten WD-campagnes worden geleid door een 'kern team' van professionals, aldus de commissie. Er mogen geen Tweede-Kamer-kandidaten in zitten. Dat was tot nu toe ge bruikelijk bij de WD. GPD Ambulancepersoneel voert actie voor een betere CAO. foto Juan Vrijdag/ANP door Rixt Albertsma DEN HAAG - De veertienhonderd werk nemers in de particuliere ambulance dienst voeren vandaag opnieuw actie. Ze draaien net als gisteren zondagsdien sten, uit onvrede over de arbeidsvoor waarden. Honderdenvijftig werknemers van par ticuliere diensten verzamelden zich gis terochtend voor het hoofdkantoor van ambulancebedrijf Het witte kruis in Den Haag. Op hetzelfde moment kwamen in Zwolle ook zo'n 150 tot 200 werknemers met loeiende sirenes voorrijden bij werk geversorganisatie AZN om hun ongenoe gen met een petitie te onderstrepen. De achtergebleven collega's draaiden ondertussen een zondagsdienst. Er wer den alleen spoedritten gereden en nood zakelijk taxiritten naar het ziekenhuis. Het ophalen van mensen uit het zieken huis en andere minder urgente ritjes wer den geschrapt. In sommige regio's, zoals Drenthe, werd alleen maar zondagsdien sten gedraaid omdat daar alleen maar particuliere ambulances rijden. Volgens bestuurder T. Koningh van FNV Bondgenoten hebben zich voor zover be kend geen problemen voorgedaan. De werknemers zijn het oneens met de pensioengerechtigde leeftijd van 59. Ze willen dat die gelij k wordt getrokken met die van hun collega's in de collectieve sector (55 jaar). De rest van de arbeids voorwaarden in de particuliere sector is al deels geharmoniseerd met de collectie ve sector. Dit betekende een verbetering hor Job Slok DEN HAAG - Ouders moeten een belangrijker rol krijgen bij de aanpak van jeugdcriminali teit. Hun aansprakelijkheid moet worden vergroot. Lukt het desondanks niet kinderen op het rechte pad te houden, dan moet er, desnoods verplicht, een jezinscoach aan te pas komen. Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. Deze partij komt na de zomer met een pakket maatre gelen ter aanvulling van het plan van aanpak voor de jeugd criminaliteit van minister Don der van Justitie (CDA). Het Tweede-Kamerlid Cörüz zou graag zien dat de leeftijd waarop ouders de aansprake lijkheid verliezen voor de scha de die hun kinderen veroorza ken, wordt verhoogd van 16 aaar 18 j aar. Nu is het nog zo dat de belastingbetaler opdraait coor schade die jongeren tussen de 16 en 18 veroorzaken door bijvoorbeeld vandalisme en graffiti. Het zou gaan om mil- loenen euro's per jaar. Cörüz vindt dat de vernieler dit zelf ®°et betalen. Bovendien wor den de ouders zo ertoe gedwon- I genbeterop hun kinderen te let ten. Mochten kinderen toch ontspo ren, dan moet het gezin als het ware onder curatele gesteld kunnen worden door een ge zinscoach aan te wijzen. Dit zou een oud-leraar kunnen zijn, dié de ouders helpt hun kinderen goed op te voeden. Volgens Cörüz geldt dit vooral voor al lochtone gezinnen. Ook wil Cörüz beter zicht krij gen op allerlei 'goedbedoelde' preventieprojecten waarop geen enkele controle bestaat. Het gaat om 290 projecten in heel het land, waarvoor miljoe nen euro's subsidie wordt uitge trokken. Van lang niet alle pro jecten is bekend of deze ook resultaat opleveren. Cörüz wil dat dit verandert. ANP Peter van Straaten is met vakantie. van onze redactie binnenland ROERMOND - Burgemeester H. van Beers (CDA) van Roer mond wil meer politiemensen. Hij zegt dat naar aanleiding van enkele ernstige geweldsdelicten in de Limburgse bisschopsstad. Van Beers heeft de misdrijven besproken met de districtschef van de politie en heeft korpsbe heerder J. Schrijen, burgemees ter van Venlo, direct om meer politiemensen gevraagd. „De laatste weken is onze stad opge schrikt door een reeks zware ge weldsdelicten", schrijft Van Beers aan Schrijen. „Een schietpartij met twee ernstig ge wonden en twee zware mishan delingen, waarvan een met dodelijke afloop op de Roer- mondse algemene begraaf plaats." Volgens Van Beers 'heb ben deze ernstige incidenten een grote impact op het veilig heidsgevoel van onze lokale en regionale bevolking'. Van Beers wijst erop, dat de de licten niets met de buurt te maken hebben waarin ze zijn gepleegd en in elke gemeente hadden kunnen gebeuren. „Desondanks vraag ik me af of de menskracht in het district Roermond en vooral in de stad Roermond voldoende is om de problemen het hoofd te bieden", schrijft Van Beers. Volgens een woordvoerder van de gemeente werkt de politie met man en macht aan de mis drijven en is een aantal verloven ingetrokken. Volgens de politie Limburg Noord worden mensen uit de hele regio sinds het week einde in Roermond ingezet. Daardoor stijgt de werkdruk voor het hele korps. ANP De brand in Ysselsteyn was hevig. foto Peter Wijnands/ANP van onze redactie binnenland YSSELSTEYN - Bij een zeer grote brand in een boerderij in Ysselsteyn (gemeente Venray) zijn gisterochtend veertigduizend kippen levend verbrand. De kippen zaten in twee loodsen van zestig me ter lang, die om 05.00 uur door nog onbekende oorzaak in brand vlogen. Ook een mestloods vatte vlam. De brandweer bestreed de vuurzee met tachtig mensen en groot materieel. Korp sen uit de hele regio Noord-Limburg werden gealarmeerd. Volgens een woordvoerder van de brandweer kwam er asbest vrij uit het dak van de loodsen, die als verloren kunnen wor den beschouwd. Even voor 07.00 uur had de brandweer het vuur onder controle. Het vuur is niet overge slagen naar een naburige eierloods en een pluimveestal met nog eens vijftigduizend kip pen. Het bedrijf is tijdens de vogelpestcrisis niet geruimd, omdat het net voorbij de rand van het besmette gebied lag. Persoonlijke on gelukken deden zich bij de brand niet voor. De brandweer zoekt de oorzaak in broei in de mestopslag of in kortsluiting. Volgens een woordvoerder komt er door het vervoersver- bod in verband met de vogelpest steeds meer mest op boerderijen. De brandweer moest de afgelopen weken bij herhaling uitrukken om broei en beginnende brandjes in die mestop slag te bestrijden. De asbest kwam achter het bedrijf terecht en niet in de buurt van woningen. De omvang van de schade was gisteren nog onbekend. ANP AMSTERDAM - Voor sommige mensen kan het een gerust stelling zijn: de Nederlandse belastingen op arbeid en sociale premies behoren niet tot de hoogste in Europa. Dat blijkt uit onderzoek dat adviesbureau Mercer Human Re source gisteren heeft bekendgemaakt. Nederland behoort tot de middenmoot. De hoogste belasting en premies zijn te vinden bij werknemers in België, gevolgd door hun collega's in Denemarken, Italië en Hongarije. Ook zijn werknemers in Roemenië, Finland en Zweden slechter af wat betreft het verschil tussen bruto- en nettoinkomens. ANP ARNHEM - Het gerechtshof heeft het Openbaar Ministerie in Zwolle bevolen een agent van de politie IJsselland te vervol gen. De agent was officier van dienst toen een 37-jarige man in een politiecel in Kampen overleed. De dakloze overleed op 24 januari vorig jaar. De man, aange houden op verdenking van diefstal, werd in een cel gezet om dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Ruim anderhalf uur later bleek hij te zijn overleden. Het OM concludeerde eerder dat de politie geen strafbaar feit had gepleegd door niet in de tussentijd bij de man te gaan kij ken. Maar de vader van de overleden man diende hiertegen met succes een klacht in bij het gerechtshof. ANP BREDA - De rechtbank in Breda heeft gisteren drie jaar ge vangenisstraf opgelegd aan een 21-jarige Amsterdammer. Hij was een van de verdachten van de overval op de Tilburgse ju welier Pijnenburg op 28 februari 2002. Bij de overval schoot de juwelier één van de daders dood. De tweede overvaller wist te ontkomen. De Amsterdammer meldde zich diezelfde dag met een schotwond bij het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam. Ook was zijn auto die dag in Tilburg gesignaleerd. De overvallen juwelier is voor het neerschieten van de andere overvaller veroordeeld tot 200 uur werkstraf. ANP ROTTERDAM - In Rotterdam is gisteren een begin gemaakt met de sloop van acht portiekwoningen die zondag door een zware explosie ernstig beschadigd raakten. Ruim vijftig huizen aan de Schiedamseweg Beneden raakten beschadigd door de klap. Drie mensen liepen lichte verwon dingen op. Bewoners van 24 woningen kunnen voorlopig hun huis nog niet in. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. De technische recherche kijkt mee bij de sloop en hoopt zo aanwijzingen te krijgen, aldus een woordvoerster van de politie. ANP DELFT - Een medisch student wordt ervan verdacht in mei en juni tijdens zijn stage ontuchtig te hebben gehandeld bij pati ënten en medewerkers van een ziekenhuis in Delft. Hij zou dit hebben gedaan op de afdeling gynaecologie waar hij op dat moment zijn co-schappen liep. De jongen is door Erasmus UMC geschorst. Het Openbaar Mi nisterie heeft dit gisteren bevestigd. Volgens de persofficier hebben drie patiënten aangifte gedaan. Verder zouden vier medewerkers een verklaring hebben afgelegd. De student is afgelopen donderdag voorgeleid. Vrijdag wordt bekend of de student wordt ingesloten. GPD van de salarissen. Over de pensioenen en ziektekosten wordt nog gesproken. De werkgevers hebben nog geen gehoor gegeven aan de eis van de vakbonden om met een oplossing te komen. Zij zien lie ver dat de leeftijd in de collectieve sector omhoog gaat in plaats van andersom. Volgens Koningh worden er vandaag op nieuw zondagsdiensten gereden en zono dig ook morgen en overmorgen. „Het is niet te hopen dat die werkgevers in hun grootheidswaanzin denken dat wij onze eisen niet serieus nemen." GPD van onze redactie binnenland ZANDVOORT - Hardcore-fans hebben via een website bedrei gingen geuit aan het adijes van de Zandvoortse burgemeester Van der Heijden. Zijn foto en privé-adres staan vermeld op een site waar housers en gab bers met elkaar discussiëren over het hardcore-verbod in Zandvoort. Er wordt gedreigd met een 'bezoekje aan meneer de burgemeester'. Afgelopen zaterdag was er op nieuw een editie van het omstre den festival Dancevoort in de badplaats. Voor het eerst was de hardcore in de ban gedaan, in opdracht van Van der Heijden. Na de Dancevoort-avond in juni constateerde die dat het festival door de 'agressieve muziekkeu ze' uit de hand liep. Sindsdien is DELFGAUW - De politie heeft een 37-jarige man uit Gouda aangehouden op verdenking van de aanslag met een brand bom in Delfgauw op zondag 6 juli. Dat maakte het Openbaar Ministerie gisteren bekend. Bij de aanslag raakte een 38-ja- rige vrouw uit Delfgauw (ge meente Pijnacker) zwaarge wond. Zij deed de voordeur open nadat er werd aangebeld. Er werd meteen een branden de vloeistof bij de woning aan de Heemraadstraat naar bin nen gegooid. Het synthetische nachthemd van het slachtoffer vatte vlam. Haar ouders en zoons raakten lichtgewond, toen zij probeerden het vuur te doven. De vrouw ligt nog steeds in kritieke toestand in het brandwondencentrum in Rot terdam. In verband met de aanslag zijn eerder de 39-jarige ex-man van het slachtoffer en een 25-jarige man aangehouden. Ook deze verdachten komen uit Gouda. Politie en justitie verwachten niet dat er in deze zaak nog meer aanhoudingen worden verricht. Justitie zegt dat het motief voor de aanval waarschijnlijk een re lationeel probleem was, maar wil geen nadere details prijsge ven. ANP hardcore verboden op alle mu ziekevenementen in Zandvoort. Het verbod leidt tot grote irrita tie onder liefhebbers van deze muzieksoort, zo blijkt uit een discussieforum op internet. Ten eerste verwijten ze het gemeen tebestuur gebrek aan kennis van zaken door hardcore met hardstyle te verwarren. Boven dien vinden de gabbers en hou sers dat ze worden gestigmati seerd. De teksten op het internetforum zijn ruig, net als de hardcoremu- ziek: 'Hij moet zijn bek houwen anders slopen we zijn harses' en 'het wordt tijd voor een bom' zijn enkele van de grimmige - en anonieme - mededelingen. De website roept ook op om een digitale petitie tegen het verbod aan te bieden door reacties te sturen naar het mailadres van de gemeente Zandvoort. Volgens gemeentesecretaris A. van den Velden zijn er tussen de 25 en vijftig mails binnenge komen, sommige 'beledigend'. „Wij kijken nu wat we hier mee moeten." De politie was op de hoogte van de bedreigingen op www.party- flock.nl, maar heeft zaterdag bij Dancevoort geen extra man krachten ingezet. Burgemeester Van der Heijden is niet op de hoogte van de bedreigingen, laat hij weten vanaf zijn vakan tieadres. GPD VLIELAND - Een groot deel van de Duinwijck op Vlieland blijkt te zijn gebouwd op ver keerde fundamenten. Aanvan kelijk klaagden slechts de be woners van drie huizen over scheurvorming in de muren. Onderzoek heeft aan het licht gebracht dat ook de resterende twintig woningen van hetzelfde type kampen met ernstige ge breken. Door verzakkingen zijn flinke zettingen opgetreden in de bouwconstructie. Bewoner M. Bakker zag het eu vel al na de oplevering. Gevels helden over en kozijnen raakten ontzet. De 23 woningen zijn in 1999 gebouwd op het duinzand. De bouwers gebruikten piep schuim als fundering. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3