PZC De Wit heeft op WK badminton handen vol aan taaie oma Rijkaard boekt succesje, Kluivert nog onderweg Kiplagat loopt op WK voor Nederland Ut Armstrong wint, maar zakt op wereldranglijst 16 Nederlandse criteriums kunnen lang niet alle Tourtoppers meer betalen Mayo rijdt geen Vuelta Verkerk krijgt injectie voor herstel Team Telekom in nieuwe jas Willem II doet tegenvoorstel aan Feyenoord Ajax wil Mi tea Vitesse heeft nu alweer een tekort Stefanovic kan alsnog aan de slag Topscorer Litouwen verongelukt Volleybalsters stunten weer Beckham schiet in eigen doel dinsdag 29 juli 2003 van onze sportredactie LAUSANNE - Ondanks zijn vijfde Tourzege is Lance Arm strong gezakt op de wereld ranglijst van de internationale wielrenunie. De Amerikaan daalde in het UCI-klassement van de vijfde naar de achtste plaats. Die teruggang is een ge volg van zijn relatief matige succes in de afgelopen Ronde van Frankrijk. Armstrong won dit jaar in de Tour slechts één etappe. In 2002 behaalde hij nog vier rit- zeges. De Amerikaan verloor daardoor een fors aantal UCI- punten. Jan Ullrich, de grote uitdager van Armstrong, won veel ter rein. Hij steeg van de 133e naar de 26e plaats. De Duitser, die als tweede eindigde in Parijs, ontbrak vorig jaar in de Tour wegens een schorsing. De Itali aan Paolo Bettini bleef leider in het klassement, gevolgd door zij n landgenoot Simoni en de Duitser Zabel. Eerste Ne derlander is Michael Boogerd, die van de zestiende naar de 22e plaats terugviel. Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek bleek tevens dat Lance Armstrong inmiddels erg bekend is in zijn vaderland, hoewel vrijwel geen enkele Amerikaan hem ooit in actie zag. Na het winnen van zijn vijfde Tour de France wees een enquête uit dat 72 procent van de Amerikanen hem kent. Daarmee is de wielrenner even bekend als basketballer Kobe Bryant en de tennissende zus sen Venus en Serena Williams. „Hij is momenteel de succes volste en beroemdste Ameri kaanse sporter die in eigen land door bijna niemand ooit in actie is gezien", concludeerde Time Magazine. Op televisie was er ook dit jaar in de Ver enigde Staten nauwelijks aan dacht voor de Ronde van Frankrijk. Dat de naam Armstrong des ondanks toch bij veel mensen een belletje doet rinkelen, ligt meer aan zijn succesvolle strijd tegen kanker. Het levensver haal van de renner doet het goed in eigen land. Jaarlijks ontvangt de Texaan ongeveer 14,5 miljoen euro, waarvan 3,5 miljoen van US Postal komt, het Amerikaanse postbedrijf dat Armstrongs ploeg spon sort. „De sportieve betekenis van de Tour doet nauwelijks ter zake", aldus woordvoerster Jo- cye Garner van US Postal. „Het gaat om de grote koppen en foto's in een blad als Sports Illustrated of een krant als de Washington Post." Volgens het bedrijf levert reclame rondom Armstrong jaarlijks ongeveer 16,4 miljoen euro op. ANP/SID ALPHEN AAN DEN RIJN - Tennisser Martin Verkerk he ff gisteren een injectie gekregen om het herstel van de sliim beursontsteking in de schouder te versnellen. Uit onderzo li- in een ziekenhuis in U trecht bleek dat de ontsteking in het g wricht nog niet is verdwenen. Verkerk moet tot donderda" rust houden. De finalist van Roland Garros vliegt die dagnaa Montreal om zich op zijn eerste toernooi op het Amerikaans hardcourt voor te bereiden. Omdat de klachten verminderd Rondjes rond kerk worden korter doorTim Senden BOXMEER - In 1980 kwam Joop Zoetemelk voor 7500 gul den zijn gele trui tonen in het criterium van Boxmeer. Jan Ull rich nam na zijn Tourzege in 1997 genoegen met 75.000 gul den en bracht daarvoor ook spurtbom Erik Zabel mee. Maar tijden veranderen. De sponso ren trekken minder snel de por temonnee, terwijl de coureurs meer euro's willen ontvangen. De rondjes rond de kerk worden steeds korter. In Boxmeer, waar gisteravond het criterium 'Daags na de Tour' werd afgewerkt, ontbraken blikvangers als Lance Arm strong, Jan Ullrich of Richard Virenque. Gewoon te duur. De Brabantse organisatie krijgt nóg last van hartkloppingen wanneer ze het prijskaartje ziet hangen rond de nek van die ve detten. „Voor mezelf is 45.000 euro de grens", aldus voorzitter Ad Rijnen. „Meerwil ik niet uit geven, want dan moet ik Neder landse wielrenners teleurstel len. En dat wil ik niet." Volgens Rijnen vroeg Tourwinnaar Armstrong 75.000 dollar voor een eenmalig optreden. De etappezege van Servais Knaven kwam dan ook als ge roepen voor Boxmeer, want de Brabanders pronken het liefst met Nederlanders. Rijnen: „Dat was prachtig. Hij wordt dé smaakmaker van de komende weken. Wij verklaren hem hei- BILBAO - Iban Mayo doet dit jaar niet mee aan de Ronde van Spanje. De Baskische wielren ner, die in de Ronde van Frank rijk als zesde eindigde en won op Alpe d'Huez, krijgt rust van zijn ploegleider Julian Gorospe. Over de deelname van zijn Eus- kaltel-ploeggenóot Haimar Zu- beldia, vijfde in de Tour, is nog geen besluit genomen. „Met hem moeten we nog overleg gen", aldus Gorospe. „Het zal ervan afhangen hoe hij herstelt en hoe hij zich in de komende koersen voelt. Ik wil naar de Vuelta alleen frisse renners meenemen, die er klaar voor zijn om op eigen bodem strijd te le veren." AFP/SID BONN - De Telekom-wieler- ploeg gaat vanaf volgend sei zoen verder onder de naam T-Mobile. De equipe van de Duitse telecomgigant krijgt de naam van haar mobiele tak. Telekom sponsort de wielerfor- matie sinds 1992. Het contract, dat liep tot 2005, is inmiddels verlengd tot 2006. Bij de ploeg T-Mobile blijft de Belg Walter Godefroot ploegleider. De ver bintenis met hem is eveneens met een jaar verlengd, waar door ook hij tot 2006 aan de ploeg verbonden blijft. T-Mobile trok gisteren ook de Tsjech Tomas Konecny aan. Eerder verzekerden de Duitsers zich al van de diensten van Sergei Ivanov (Fassa Bortolo) en Bram Schmitz (BankGiroLo- terij). AFP/RTR TILBURG - Willem II zal Feye noord vandaag een tegenvoor stel doen over de vergoedings som die de Tilburgse club voor Denny Landzaat wil ontvan gen. Volgens directeur voetbalzaken Barry Hulshoff heeft de club de intentie om de zaak snel rond te maken. „Vraag en aanbod liggen redelijk uit elkaar, maar we gaan kijken of we het toch met elkaar eens kunnen worden", zei Hulshoff gisteravond. Feye noord is er veel aan gelegen om morgen bij de open dag nog een nieuwe speler te kunnen presen teren. ANP lig. Kan ook niet anders, met zo'n voornaam." Toch moest de penningmeester even slikken toen hij Knaven ze gevierend over de streep zag ko men. De coureur van Quick Step verdubbelde daarmee namelijk meteen zijn vraagprijs. „Maar natuurlij k wil j e een N ederland- se etappewinnaar aan de start. Die zijn toch al zo schaars. Toen om half acht het peloton zijn eerste rondje rond de kerk aflegde, fronsten de duizenden toeschouwers toch hun wenk brauwen. Waar zijn de toppers? Boxmeer verwende de wieier- liefhebbers jarenlang met na men als Ullrich, Armstrong en Pantani. In 2003 moeten de fans zich tevreden stellen met een nuchtere Kazak (Alexander Vinokoerov, nummer drie van het eindklassement), een bijna versleten Duitse sprinter (Erik Zabel) en een blonde Nederlan der die in de Tour enkele ere plaatsen verzamelde (Bram de Groot). Tot overmaat van ramp meldde Michael Boogerd zich af. Gelukkig was de 'Heilige Sint-Servatius' er nog. Boogerd, altijd gewild in eigen land, heeft last van zijn bekken en klaagt over een liesblessure. De Rabo-renner rijdt daarom morgen ook niet in de Acht van Chaam. In Wateringen is hij donderdag waarschijnlijk weer van de partij. Vinokoerov, Ci- pollini, Petacchi en Knaven rij den wel in Chaam. Rijnen begrijpt het gemor van het publiek in Boxmeer, maar staat met de rug tegen de muur. „Iedereen wil meer vedetten, maar niemand wil meer betalen. In deze tijden van recessie moet iedereen een stapje terug doen." Behalve de coureurs zelf, want die willen juist méér euro's in hun envelop. Een zorgelijke Servais Knaven (r) loopt naar de start nadat hij bloemen heeft gekregen van de rondemiss. Alexander Vinokoerov (1) wordt nog gekust. foto Vincent Jannink/ANP ontwikkeling, vindt Rijnen. Rennersmakelaar Gerrie van Gerwen, die voor de Nederland se criteriums alle contracten af sluit, ziet de situatie rooskleuri ger in. De manager constateert een nieuwe ontwikkeling, die is ingezet door Armstrong. De topcoureurs zijn niet zomaar wielrenners. „Nee, ze zijn een merk", aldus Van Gerwen. „Ze zeggen: oké, ik kom mijn kun sten vertonen, maar ik lever ook mijn merk.Van prijsopdrijving wil Van Gerwen echter niets we ten. „Nu wordt juist de échte waarde zichtbaar." De organisatoren moeten daar op inspelen, meent Van Gerwen. De talloze lokale en regionale geldschieters moeten plaatsma ken voor landelijke multinatio nals. „Die stap is snel gemaakt", denkt hij. „Want de huidige stichtingen zijn al professio neel. Het zijn natuurlijk geen konijnenf okverenigingen. De renners zelf willen zich niet in die discussie mengen. Zij la ten zich graag zien in het rond reizende circus en verdienen daarmee een extra zakcentje. Hoeveel? Daarop geven ze geen antwoord. „Ach, dat gepraat over geld altijd", reageerde Ser vais Knaven. „Zo belangrijk is dat niet. Trouwens, ik heb on langs een nieuw contract gete kend bij mijn ploeg..." Zoals verwacht was de uitslag geen verrassing: alle publieks trekkers haalden het podium. Zabel won voor Knaven en Vinokoerov. ANP AMSTERDAM - Ajax bekijkt nog deze week of het Nicolae Mitea aan zich kan binden. De negentienjarige linksbuiten maakte de afgelopen weken een goede indruk in Amsterdam. Trainer Ronald Koeman wil hem graag houden. De leiding van Ajax spreekt deze week met de aanvaller en zijn zaakwaar nemer. Mitea is nog eigendom van Dinamo Boekarest. ANP waren, besloot hij afgelopen week mee te doen aan het chaf lengertoernooi in Hilversum. Hij pakte daar de eindzege door in de finale John van Lottum te verslaan. ANP ARNHEM - De voetbalcompetitie moet nog beginnen of Vi tesse klaagt alweer over tegenvallende inkomsten. De Arn hemmers kampen op dit moment met een tekort van zo'n 4 miljoen euro. Het uitblijven van een hoofdsponsor en de slechte verkoop van seizoenkaarten zijn de grootste oorzaak van de tegenvaller. Vitesse heeft op dit moment 12.000 sei zoenkaarten verkocht. Vorig jaar om deze tijd waren dat er nog 18.000. De club heeft nog steeds geen hoofdsponsoren veel businessboxen zijn niet verkocht. Daarbij zijn ook dure krachten als Bob Peeters en Didier Martel nog niet verkocht Vitesse werd ruim een maand geleden nog door de gemeente Arnhem gered. Daarmee was 30 miljoen euro gemoeid. A1VP ARNHEM - Dejan Stefanovic mag alsnog uitkomen voor Portsmouth, komend seizoen nieuw in de Premier League. De Serviër heeft van de overheid alsnog een werkvergunning ge kregen. De oud-speler van Vitesse voldeed aanvankelijk niet aan de voorwaarden die de Britse regering stelt aan het verle nen van een werkvergunning aan een buitenlandse voetbal ler. Zo heeft de centrale verdediger niet 7 5 procent van de in terlands van Servië-Montenegro gespeeld. ANP VILNIUS - Spits Audrius Slekys, vorig seizoen topscorer in de Litouwse voetbalcompetitie, is zondag verongelukt, Hij verloor door nog onbekende oorzaak op een landweg de macht over het stuur van zijn BMW en reed zich te pletter te gen een betonnen muur. De voetballer was op slag dood, meld de de Litouwse voetbalbond gisteren. De 28-jarige Slekys speelde voor FBK Kaunas, dat morgen uitkomt in de tweede voorronde van de Champions League tegen Celtic. Vooraf gaand aan dat duel wordt een minuut stilte in acht genomen. Slekys scoorde vorig seizoen negentien keer. AFP GIOIA DEL COLLE - De Nederlandse volleybalvrouwen hebben gisteren in de World Grand Prix opnieuw Italië ver slagen. Nederland kwam terug van een achterstand van 0-2 in sets en won uiteindelijk met 3-2 (25-23 25-23 34-36 24-2615- 17). Het was de eerste wedstrijd in de finaleronde van het lu cratieve toernooi. Eerder won Oranje al in de eerste ronde van Italië, de wereldkampioen. Ook toen gebeurde dat met 3-2. We worden elke wedstrij d beter reageerde bondscoachFri- goni. „De derde set was de mooiste, gezien het scoreverloop," Frigoni relativeerde de overwinning op Italië, dat ten opzich te van het WK enkele speelsters miste.Rusland, onze volgen de tegenstander, is pas echt sterk. Zij zijn voor mij de favoriet om dit toernooi te winnen." ANP ■un wi door Jochem Lippmann BARCELONA - Frank Rijkaard heeft zijn eerste succesje als hoofdtrainer van Barcelona ge boekt. De oud-bondscoach van het Nederlands elftal zag samen met zijn assistent Henk ten Cate vanaf de bank tevreden toe hoe zijn Spaanse ploeg Juventus tij dens een internationaal voet baltoernooi in Washington de baas was. Na een gelijke stand (2-2) bij het verstrijken van de reguliere speeltijd nam Barcelona de strafschoppen net iets beter dan de Italianen: 6-5Michael Reizi ger benutte een strafschop. De verdediger speelde de hele wed strijd. Mare Overmars moest na rust plaatsmaken voor nieuwe ling Ronaldinho. De Braziliaan liet een uitstekende indruk ach ter. Saviola maakte beide tref fers voor Barcelona. Juventus, waar Edgar Davids een uur speelde, zag Marco Di Vaoio en Fabrizio Miccoli scoren. Patrick Kluivert ontbrak nog wegens visumproblemen. Hij nam gisteren opnieuw het vlieg tuig naar de Verenigde Staten om zich bij de selectie van Bar celona te voegen. De Amster damse spits kreeg eerder die dag in de Amerikaanse ambassade in Madrid het vereiste visum om het land in te mogen. De international werd vrijdag de toegang tot Boston gewei gerd, omdat hij in mei 1996 in Nederland is veroordeeld voor het veroorzaken van een onge luk met dodelijke afloop. Klui vert had door zijn veroordeling een speciaal visum nodig voor de oefentrip van zijn clubSinds de aanslagen op 11 september 2001 zijn de toelatingsregels in Amerika aanzienlijk ver scherpt. Kluivert is later deze week wel inzetbaar tijdens de duels met América en Manchester United. De Engelse landskampioen won in hetzelfde toernooi van de nieuwe Mexicaanse club van Leo Beenhakker (3-1). Ruud van Nistelrooij scoorde een maal, Diego Furlan was twee maal succesvol. ANP door Hans Koenekoop IJSSELSTEIN - Nederland heeft er een atlete van wereldklasse bij. De Keni- aanse Lornah Kiplagat ontving dit weekeinde haar langverwachte Nederlandse paspoort. De snelste vrouw ter wereld op de 20 kilometer mag nu in het oranje uitkomen op de in ternationale kampioenschappen. Ze zal al in augustus op het WK atletiek in Parijs voor Nederland uitkomen op de 10 kilometer. Kiplagat woont al jaren in Nederland. Ze trouwde vorig jaar met haar coach Pieter Langerhorst en vroeg een Neder lands paspoort aan. Het duurde lang voordat het document gereed kwam, maar het is precies op tijd binnen om de ranke atlete namens Nederland te mo gen uitzenden naar de grote toernooien. Kiplagat voldeed onlangs met een tijd van 31.14,28 op de 10 kilometer ook al aan de limiet voor de Olympische Spe len van 2004 (31.45,00). Kiplagat voldeed in afwachting van haar nieuwe nationaliteit ook keurig netjes aan de vereiste sportieve voor waarden; ze kreeg toestemming van de Keniaanse atletiekbond en is al meer dan een jaar niet voor Kenia uitgeko men op internationale kampioen schappen. De 29-jarige hardloopster is straks in Parijs een medaillekandidaat. Haar 31.14 is de vijfde tijd op de mondiale ranglijst van dit jaar. Op de weg heeft Kiplagat scherpe records. Haar 50.54 op de 10 Engelse mijl (Dam-tot-Dam- loop 2002) en 1.03.54 op de 20 kilometer (Twintig van Alphen 2001) zijn offici euze wereldrecords. Kiplagat liep dit voorjaar in Osaka nog een persoonlijk record van 2.22.22 op de marathon. De voormalige Keniaanse zal haar ge boorteland zeker niet vergeten. In het dorp Iten bestiert ze met echtgenoot Langerhorst een trainingscentrum voor atleten. Het complex ligt op 2400 meter hoogte en is inmiddels ook ont dekt door Nederlandse atleten. Zij gaan er geregeld voor trainingsstages naartoe. Kiplagat verblijft al enige tijd in het Zwitserse Davos. Daar bereidt ze zich voor op het WK in Parijs. Ze loopt nog één wedstrijd als voorbereiding: een 5 kilometer op 5 augustus in Stock holm. ANP mss&m <i m m MmÊÈ NUlirl' Lornah Kiplagat maakte deze winter al kennis met de Nederlandse kou in de halve marathon van Egmond, die ze won. foto Marcel Antonisse/ANP door Marc van Veen BIRMINGHAM - Denyse Julien is de 'grand old lady' van het badminton. Met 43 jaar staat ze in Canada nog steeds aan de top. Internationaal gezien wordt het de laatste jaren wat minder, maar toch was ze voor de zeven tien jaar jongere Karina de Wit op de openingsdag van het WK in Birmingham een 'ouwe taaie'. De Nederlandse, als negende geplaatst, had gisteren drie games nodig om voor het eerst in haar loopbaan de tweede ronde van het wereldkampioenschap binnen te stappen. „Ik heb bewondering voor haar. Ze is nog zo fit", roemde De Wit haar geslepen tegenstandster. Maar heeft iemand van 43 jaar nog iets te zoeken op een WK badminton? De Wit vond van wel. „Ik vind het vreemder dat een veertiger op Wimbledon nog een titel kan veroveren", ver wees de 26-jarige Nederlandse naar Martina Navratilova. „Dat kan eigenlijk helemaal niet en zegt genoeg over het tennis." De Wit is de snelst groeiende ster aan het Nederlandse bad- mintonfront. Ze stapte de top- zestien van de wereld binnen, is op het WK zelfs een geplaatste speelster en had gisteren duide lijk moeite met die nieuwe rol. In 19 9 9 en 2 0 01 lag ze op het WK direct uit het toernooi. „Toen stond ik tegenover geplaatste speelsters. Nu ben ik het zelf en ik was wat nerveus." Julien veroverde in 1981 al haar eerste Canadese titel en stond bij de Spelen van Barcelona (1992) en Atlanta (1996) in de achtste finales. Ze bracht dus een brok aan ervaring mee. Dat wist De Wit. Eerder dit jaar speelden ze al een spannend duel over drie games bij de Ko reaanse Open, ook gewonnen door De Wit. „Dat neem je toch mee. Je mag haar niet onder schatten. Ik speelde ook niet slecht." Julien zorgde ervoor dat De Wit in de eerste game geïrriteerd rondliep. Ze kreeg de partij niet in haar straatje. Uiteindelijk miste de Canadese twee game- punten voor De Wit kon toe slaan. In de tweede game werkte de Canadese een achterstand weg en sleepte ze er een derde uit. „Met de schrik vrij", zei De Wit daarna terecht. „Ik heb het haar moeilijk gemaakt, laat dus niemand over mijn leeftijd be ginnen", lachte de Julien ont spannen. In Birmingham zijn deze week nominaties voor de Olympische Spelen te verdienen en Neder land heeft vier badminstonsters die nagenoeg gelijkwaardigzijn en kans maken op uitzending naar Athene. Judith Meulen- dijks, aanvankelijk afgevallen voor het WK door de regel dat een land maar drie speelsters mag inschrijven, deed gisteren goede zaken. Toen het WK wegens het sars- virus in Azië werd uitgesteld naar eind juli, mocht de Bra bantse toch opdraven om een van de opengevallen plekken te bezetten. Ze kreeg als nummer dertien van de plaatsingslijst zelfs een goede loting voorge schoteld. Gisteren ramde ze de IJslandse Ingolfsdottir van de baan. „Een lekkere partij om ritme op te doen." Minder geluk had Yao Jie. De Europees kampioene van 2002 was door blessures op de we reldranglijst gezakt naar plaats 29 en kreeg daardoor de num mer vijf van de plaatsingslijst, haar oud-landgenote Mi Zhou, als tegenstandster. Yao Jie be gon matig, kreeg bij 11-10 nog wel uitzicht op de eerste game, maar verloor uiteindelijk met 11-13 en 2-11. „Pech gehadmet de loting", zei bondscoach Mar- tijn van Dooremalen over het verlies tegen de nummer twee van het WK van twee jaar gele den. ANP KUNMING - David Beckham heeft tijdens een trainingspaf' tijtje zijn eerste doelpunt voor Real Madrid gemaakt. Blijen trots kon de Engelsman er niet echt mee zijn. In een poging een voorzet weg te werken, schoot 'Becks' pardoes in eigen doel. Door taalproblemen is de voor malige spelmaker van Man chester United nog niet echt goed in de spelersgroep opgeno men. Beckham spreekt nog am per Spaans. De Braziliaan Ro berto Carlos doet moeite om Beckham op zijn gemak te stel len. „Ik ken een beetje Engels Maar als ik met David praat- verstaat hij mij niet." DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36