PZC Grote drukte op jaarmarkt Breskens WORLD PRESS PHOTO Ik zag een meisje lopen en stapte op haar af Natuurexcursies in Zeeuws-Vlaanderen J)e Burght zoekt samenwerking met Rozenoord, Ter Schelde en De Stelle Gierende lol in de zijspan GROTE KERK VEERE tot 4 augustus zll agenda dinsdag 29 juli 2003 Wildgroei borden voorbij Dow zoekt Willie Wortels Boottocht gehandicapten Oldtimershow Storten afval Plezier CAO's voor Thermphos en Kosa Man onder bedreiging beroofd redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ymond de Frel BIERVLIET - Natuurbescher mingsorganisatie 't Duumpje houdt in augustus diverse excursies in Zeeuws-Vlaande ren. Maandag wordt er vanaf Li mousinehof Claeys aan de Uit leg in Biervliet door de polder gewandeld. In een vij f kilometer lange tocht langs dijken en kre ken is er aandacht voor wilde planten, vogels en de geschiede nis van de Pyramide. De wande ling begint 's avonds om zeven uur. Diezelfde avond - ook om zeven uur - staat een twintig kilometer lange fietstocht door de omge ving van Groede op het pro gramma. Verzamelen bij de kerk in Groede. Een week later - 11 augustus - wordt er vanaf de vuurtoren in Breskens gewandeld over het strand. De tocht van vijf kilo meter vangt aan om zeven uur 's avonds. Op datzelfde tijdstip wordt er gefietst door het Land van Cadzand. De rit telt twintig kilometer en leidt langs oude polders en dijken. Verzamel punt is het 't Kerkplein in Zuid- zande. Maandagavond 18 augustus wordt er gewandeld in en rond Aardenburg. De natuur en de historie van de kikkerstad staan centraal. Vertrekpunt is om ze ven uur het VW-kantoor op de Markt in Aardenburg. Tegelij kertijd wordt er gefietst door de Hoofdplaatpolder, waarbij di verse dijken, drinkputten, wilde planten en vogels worden be sproken. De twintig kilometer lange tocht start bij het oude Stadhuis op de kruising in Hoofdplaat. Tenslotte wordt er op maandag avond 25 augustus gewandeld door Biervliet. Aanvang is om zeven uur aan de Markt in Bier vliet. In Sint Kruis start dan een fietstocht - wederom twintig ki lometer - langs kreken. Vertrek bij de Nederlands Hervormde kerk in Sint Kruis. Vier zorgcentra werken aan fusie MIDDELBURG - De invoering twee jaar geleden van deland- schapsverordening Zeeland heeft ertoe geleid dat aan de wildgroei van reclameborden en aankondigingen langs de Zeeuwse wegen een halt is toegeroepen. „Langs de provincia le wegen en rijkswegen in Zeeuws-Vlaanderen zijn ze groten deels weg. Op Zuid-Beveland moet het hier en daar nog ge beuren. Maar we zijn een heel eind rond", aldus R. Carol van de provincie Zeeland. Volgens Carol vinden er nog slechts in cidenteel overtredingen plaats. „Bij evenementen heb je dat natuurlijk snel. Ook als een provinciale weg pas is 'schoonge maakt', dienen zich nog wel eens nieuwelingen aan. In zo'n geval worden de borden weggehaald en krijgt de overtreder informatie waarin wordt uitgelegd hoe de regeling in elkaar steekt.Onlangs werd de stichting Folkloristische Dag IJzen- dijke op een overtreding gewezen. Aan de N679 richting Wa tervliet stond een bord waarop het jaarlijkse evenement werd aangekondigd. STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten, bieden en jokeren; DeHalle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CADZAND-BAD - Cadzand haventje, 10.00 17.00 uur: Boekenmarkt; Dagjes centrum, 20.30 uur: Muziekoptreden 'Ry- thm Deep'; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; EMMADORP - Bezoekerscentrum Saef- tinghe, 13.00 17.00 uur: Info over Ver dronken Land van Saeftinghe; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 14.00 uur: Kaarten; NIEUWVLIET - Dorpshuis de Heerlijck- heit, 19.30 uur: Derde zomerloop voor jeugd en senioren; Bos van Erasmus, 21.30 uur: Vertrek nachtdieren kijken; NIEUWVLIET-BAD - Zeeweg, 16.30 en 20.00 uur: Voorstelling staatscircus Mos kou Holiday; RETRANCHEMENT - Bezoekerscentrum 'tZwin, 10.00 uur: Excursie dor 'tZwin; SLUIS - Centrum, 17.00 22.00 uur: Avondmarkt met diverse activiteiten on derthema 'Carribean Nights'; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken,soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; GOES - Om het Europese Jaar van de Gehandicapten te vieren houden de Zeeuwse afdelingen van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie een boottocht op maandag 1 sep tember. ANGO Walcheren en de Beve- landen namen het initiatief voor de provinciale ANGO-dag en nodigen daarbij Schouwen- Duiveland, Tholen en Zeeuws- Vlaanderen uit om zoveel moge lijk mensen aan boord te verza melen. Als aanmeldpunt fun geert tot 1 augustus het adres van ANGO De Bevelanden, Henri Dunantstraat 13 te Krui- ningen. HEIKANT - In manege Heikant wordt zondag voor de vierde maal de Oldtimershow van landbouwtractoren en leger voertuigen gehouden. Ook zijn er demonstraties met oude dors- en landbouwmachi nes en het vlegeldorsen. Tevens is er gelegenheid tot het maken van een rondrit met de huifkar. De demonstraties duren van tien tot zes uur. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Op een mooie avond, 61 jaar geleden, wandel de Bram Meeusen door de Nieuwstraat in zijn woonplaats Terneuzen. Zijn blik viel op Fina de Kraker, 'van Driewegen Ter- neuzen' en het tweetal was me teen verkocht. Een jaar later werden beide geboren en getogen Terneuze- naren in de echt verbonden. Gisteren ontvingen ze op hun zestigste trouwdag felicitaties van de koningin, de commissa ris van de koningin en de loco burgemeester van de gemeente Terneuzen. „Ik zag daar in de Nieuwstraat dat meisje lopen en stapte op haar af. Zodoende is dat geble ven en een klein jaar later zijn we getrouwd", aldus de 86-jari- ge Bram in het appartement van het echtpaar aan de Verlengde van Steenbergenlaan. Hij ver diende tot zijn pensionering de kost als timmerman in de bouw en geniet nu van zijn welver diende rust, met af en toe een wandelingetje. Fina (82) werkte vele jaren als dienstbode in di verse gezinnen in Terneuzen. „Tegenwoordig noemen ze dat interieurverzorgster." In ver band met haar slechtziendheid komt Fina niet aan hobby's toe. Vroeger kon ze zich nog wel ver maken met borduren. Het echtpaar Meeusen-De Kra ker heeft een dochter en twee kleinkinderen. BRESKENS - Tegen een 27-ja- rige man uit Breskens is gister middag proces-verbaal opge maakt wegens het storten van grond. De man werd op heter daad betrapt toen hij een aan hangwagen met grond leegde op een open plek aan de Singel in Breskens. Hij dacht dat het daar mocht, ondanks het bordje 'Ver boden afval te storten'. Advertentie Koen, bewoner van de Okkernoot, geniet van zijn tocht in de zijspan. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - „Heel eventjes ben ik zenuwachtig geweest, maar bang niet. Ik heb na een tijdje zelfs gevraagd of-ie nog iets harder mocht. En we hebben ook een beetje gesteigerd." Glunderend vertelt Ronald op het Fin- landcircuit in Westdorpe zijn verhaal. De bewoner van De Okkernoot, een woonvorm voor mensen met een ver standelijke beperking in Schoondijke, is gekleed op de gelegenheid: in een stoer motorcrosspak met helm. Hij heeft er net een adembenemende rond rit over het motorcrosscircuit opzitten als bijrijder in het zijspan, samen met de coureur en de bakkenist. De motorcrossvereniging met dezelfde naam als het circuit op de Axelse Vlak te, bezorgde ruim twintig verstandelijk gehandicapten uit de streek gisteren een avond die hen nog lang zal heugen. Tweevoudig wereldkampioen 500 cc John van den Berk, het kampioensduo Jan Goethals met co-piloot Dimitri van Deursen uit Brugge en zevenvoudig Nederlands kampioen zijspancross Jan Bakens reden stapvoets rondjes over het circuit met de bewoners van De Ok kernoot en De Sterre uit Clinge. „Al heb ik het nog zo druk. Hier zal ik altijd tijd voor maken", vertelt een en thousiaste Jan Bakens tussen twee rondjes door. „Ik ben heel blij dat ik hieraan kan meewerken. Fenomenaal hoe die kinderen zich vermaken. Ze denken dat ze in een echte wedstrijd zitten." Sonja, die net als Ronald in De Okker noot woont, staat een eindje verderop bijna te dansen van plezier na haar rondrit in een van de legerjeeps van de General Army Green Foundation (GAF), de 'buren' van de motorcrossers op de Axelse Vlakte, die met vier voer tuigen van de partij zijn. „Perfect", roept ze uit. „Een hele goeie chauffeur. Onder het motto 'Sporten in een sociale rol' is motorcrossclub Finlandcircuit vast van plan het evenement ook vol gend jaar te houden, laat voorzitter Marijke Hemelsoet weten. Ronald is dan in ieder geval weer van de partij. „Ik hou van motorcross. Motorcross is mijn sport", zegt hij met volle overtui ging- HnorRené Hoonhorst OOSTBURG - Het Oostburgse verzorgingscentrum De Burght hoopt met ingang van 1 januari 2005 te fuseren met de woon zorgcentra Rozenoord (Sluis) en fer Schelde (Breskens) en ver- j pleeghuis De Stelle (Oostburg). In een grotere organisatie kun nen de vier instellingen beter in- spelen op veranderende voor- j schriften en ontwikkelingen. j Ook biedt een grotere organisa tie het personeel meer kansen op doorgroeien of wisseling van baan, verklaart directeur p.Monsieurs van De Burght. De I Stichting Ouderenzorg in West- Zeeuws-Vlaanderen, waaron der De Burght valt, onderzocht vorig jaar al of intensieve sa menwerking met De Redoute in Sas van Gent en Sint Antonius in Kloosterzande voordelen op leverde. Uiteindelijk kwamen bestuur en directie tot de con clusie dat een fusie met die twee instellingen nauwelijks of geen meerwaarde zou hebben. Overi gens bliezen beide overblijven de zorghuizen fusieplannen vo rige week ook af. Samengaan met de Stichting Woonzorg West-Zeeuws- Vlaanderen - waaronder De Stelle, Ter Schelde en Rozen oord vallen - lijkt meer kans van slagen te hebben. Ter Schelde en De Burght hebben beiden uit breidingsplannen en kunnen el- kaars gegevens vergelijken. In stellingen van beide stichtingen bieden meer en meer zorg buiten de muren van het zorgcentrum en kunnen elkaar ook daarmee van dienst zijn, is de gedachte. Een begeleidingscommissie van vertegenwoordigers van de ver schillende instellingen biedt beide stichtingsbesturen dit na jaar een 'plan van aanpak' aan. Directeur Monsieurs legt uit dat De Burght bewust de Stichting Woonzorg als partner kiest.We hebben inderdaad eerst geke ken naar samenwerking met De Redoute en Sint Antonius. Maar dat onderzoek werd ingegeven door het feit dat wij de enige drie zelfstandige zorginstellin gen in de regio zijn. Toen bleek dat er weinig voordelen aan in tensieve samenwerking zaten, hebben we gezocht naar een nieuwe partner." Samenwer king met instellingen over de grens stuit op veel organisatori sche en financiële problemen door de verschillende wetge ving in Nederland en België. Een fusie met de Stichting Zorgsaam (waarin het zieken huis Zeeuws-Vlaanderen, Thuiszorg en enkele instellin gen zijn verenigd) sprak De Burght minder aan dan samen gaan met de Stichting Woon zorg. Er zijn meer raakvlakken met de activiteiten van De Stel le, Ter Schelde en Rozenoord en bovendien is een fusie met die instellingen geografisch logi scher, betoogt Monsieurs. Collega H. Masclee van Rozen oord onderschrijft de woorden van Monsieurs. Hij verwacht dat samenwerking met De Burght de Stichting Woonzorg ook voordelen oplevert, terwijl alle instellingen toch hun eigen identiteit en sfeer kunnen blij ven behouden. TERNEUZEN - Chemiebedrijf Dow Benelux in Terneuzen roept makers van proefschriften over efficiënter gebruik van energie op zich aan te melden voor de Dow Dissertatieprijs. Jaarlijks beloont Dow twee promovendi die zich met hun dis sertatie bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de be vordering van duurzame ontwikkelingen in de procesindu strie, met name op het vlak van energieverbruik. De Dow Energie Dissertatieprijs bestaat uit een oorkonde en een geld bedrag van 2.500 EuroDow wil met de Dissertatieprijzen on derzoek stimuleren om nieuwe technologieën te ontwikkelen. Het accent ligt op de ontwikkeling van duurzame energie. Doel is het energieverbruik en de gevolgen daarvan voor het milieu te verminderen. Wie mee wil dingen naar de prijs, moet proefschrift, curriculum vitae en een aanbevelingsbrief van de promotor of andere hoogleraar opsturen naar de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen (KNAW). De aanbevelingsbrief dient onder andere in te gaan op het (verwachte) belang van het verrichte onderzoek voor de duur zame ontwikkeling in de procesindustrie, wat de innovatieve aspecten van de uitkomsten van het onderzoek zijn en wat het aandeel van de kandidaat was in het betreffende onderzoek. Inschrijven kan nog tot en met 15 september. VLISSINGEN - De CAO's voor Thermphos en Kosa Nether lands in Vlissingen zijn rond. Het personeel bij Thermphos krijgt twee procent loonsverhoging en 0,5 procent eenmalig. Een meerderheid van het personeel heeft daarmee het bod van de directie geaccepteerd. De bonden hadden het akkoord neutraal voorgelegd en noemden het 'geen goed bod'. De circa tachtig mensen die werken bij polyesterfabrikant Kosa Netherlands in Vlissingen krijgen een loonsverhoging van 2,5 procent. Gisterochtend zijn door de vakbonden en de directie de laatste puntjes op de i gezet. Behalve over de loonsverho ging, zijn afspraken gemaakt over een alternatieve premie spaarregeling en de Wet Verbetering Poortwachter. VLISSINGEN - Een negentienjarige inwoner van Vlissingen is zondagavond laat onder bedreiging beroofd van zijn mo biele telefoon, een fiets en geld. De man fietste rond kwart voor elf over het fietspad naast de Sloeweg vanuit de richting Bossenburgh. Bij het tunneltje werd hij door drie onbekende mannen tot stilstand gedwongen. Onder bedreiging van een steekwapen moest hij zijn spullen afgeven. door Wilma Valk BRESKENS - Ruim 450 meter kramen stonden gisteren opge steld rond het Oranjeplein van Breskens. Veel en veel langer waren de rijen auto's en fietsen van de duizenden bezoekers die op de jaarmarkt afkwamen. Ondanks een aantal zwarte wolken bleef het droog en kon den de bezoekers tot laat in de middag rondstruinen en genie ten van de gerookte paling, de worstjes en hamburgers, poffer tjes en ijsjes. Bertus met zijn groentesnijder kon met zijn grappen en grollen op grote belangstelling rekenen. Op de terrassen rond het plein was het vooral druk bij de We reldwinkel. Rob Hamelinck draagt met een aantal andere vrijwilligers koffie en thee aan: „Vooral vroeg in de morgen is het hier druk, veel standhou ders komen dan een kopje koffie halen." Druk was het ook bij de kraam van het Visserij comité, waar de laatste speciale T-shirts met de tekst '50 Jaar Visserijfeest' en nog enkele loten voor de loterij (hoofdprijs: een auto) werden verkocht. Het Visserijfeest is op 9 en 10 augustus. Duizenden mensen bezoeken de jaarmarkt. foto Camile Schelstraete Het echtpaar Meeusen-de Kraker is zestig jaar getrouwd. foto Camile Schelstraete Dagelijks open van 11.00 17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur Sponsor Veere: Rabobank Middelburg-Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33