PZC PZC W-Z-Vlaanderen is geen plek meer voor jeugdcamping Maritiem Museum krijgt haringbuis WORLD PRESS PHOTO 11 Vakantiegangers niet blij met hoge prijzen park en openingstijden zwembad Ontspannend werken langs Prunje GROTE KERK VEERE tot 4 augustus Boottocht voor Zeeuwse gehandicapten agenda dinsdag 29 juli 2003 PvdA Vlissingen wil snel WCT CAO's voor Thermphos en Kosa rond Achteruitgang Wildgroei borden voorbij Dow zoekt Willi Wortels Man onder bedreiging beroofd Drugshandelaars aangehouden Vechtpartij in Renesse Groenland Problemen Gasten van Klein Poelland boos jnnrPiet Kleemans jENESSE - Boos zijn ze, degas- van vakantiepark Klein poelland bij Renesse. Parkeige- !aar Roompot Vakanties heeft let aantal uren dat het overdek- ie zwembad op het park open js teruggebracht naar vier uur ïLISSINGEN - De provincie Zeeland moet alles op alles zet ten om snel de Westerschelde Container Terminal (WCT) te realiseren. Bat vindt de PvdA in Vlissin- «en. De containerkade in het Sloegebied is volgens de partij jé kans om werkgelegenheid te creëren. Op 16 juli vernietigde de Raad vanState het besluit van de pro vincie voor aanleg van de WCT. In zijn oordeel concludeerde de Raad van State dat de natuur compensatie voldoende verze kerd is, maar dat de provincie moet zoeken naar alternatieven voorwerkgelegenheid. moeten er meer financiële waarborgen komen voor de ge meenten langs de spoorlijn Vlis- singen/Roosendaal die overlast ondervinden van het goederen vervoer. De PvdA Vlissingen kanzich vinden in die argumen tatie. „Over compensatie voor ver- voersoverlast en natuurverlies moet je natuurlijk goede afspra ken maken wanneer je zo'n megaproject als de WCT reali seert. Ermag volgens de PvdA in Vlis singen geen kostbare tijd wor den verspild. De WCT moet zo snel mogelijk gerealiseerd wor den. Haast is geboden, anders haakt Hessenatie als belangrijkste partner van Zeeland Seaport misschien wel af, heeft het kabi netwellicht besloten de Tweede Maasvlakte aan te leggen en kan Zeeland naar de extra banen fluiten. VLISSINGEN - De cao's voor Thermphos en Kosa Nether lands in Vlissingen zijn rond. Het personeel bij Thermphos krijgt twee procent loonsverho ging en 0,5 procent eenmalig. Een meerderheid van het perso neel heeft daarmee het bod van de directie geaccepteerd. De bonden hadden het akkoord neutraal voorgelegd en noem den het 'geen goed bod'De circa tachtig mensen die werken bij polyesterfabrikant Kosa Net herlands in Vlissingen krijgen een loonsverhoging van 2,5 pro cent. Gisterochtend zijn door de vakbonden en de directie de laatste puntjes op de i gezet. Be halve over de loonsverhoging, zijn afspraken gemaakt over een alternatieve premiespaar regeling en de Wet Verbetering Poortwachter. Met het afsluiten van de twee CAO's, zijn de CAO- onderhandelingen voor de che mie in Zeeland afgerond. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur per dag en daar zijn de park- gasten niet blij mee. Ze voelen zich bekocht. De directie van Roompot Vakanties wijst de kri tiek van de parkgasten van de hand. Roompot Vakanties is sinds twee jaar eigenaar van het ze ventig bungalows tellende park aan de rand van Renesse. Daar voor was het park eigendom van KPN die er haar werknemers een voordelige vakantie aan bood. De omschakeling van 'personeelspark' naar commer cieel uitgebaat vakantiepark bleef niet zonder gevolgen. Heel vervelende gevolgen, volgens de woordvoerster van de boze va kantiegangers A. Hoppenbrou wers. De prijzen zijn fors omhoog ge gaan, maar mits men voldoende waar voor het geld krijgt is dat niet hét probleem voor de gas ten. Wat hen steekt is dat terwijl zijn een stuk meer moeten beta len naar hem idee het serviceni veau fors omlaag geschroefd is. Alleen op dagen dat nieuwe gas ten komen inchecken is de re ceptie langere tijd geopend, maar verder kunnen de park- gasten er - zegt Hoppenbrou wers - slechts zeer sporadisch met hun vragen terecht. Ander heet hangijzer is het zwembad. Volgens de gasten was dat in het verleden de hele dag open en nu nog maar een paar uur. Hoppenbrouwers: „Terwijl in het arrangement staat dat men van 9.00 tot 21.00 uur gratis van het zwembad ge bruik kan maken. Dit kan hele maal niet. Dit is echt ongehoord. Er moet toezicht zijn, zegt Roompot Vakanties. Tot nu toe is dat er nooit geweest en het is ook niet nodig. Ouders kunnen zelf wel op hun kinderen let ten." Die woorden laat woordvoer ster van Roompot Vakantie Y. Abdoun graag voor rekening van Hoppenbrouwers. Het zwembad, stelt zij, kan alleen open als er voldoende toezicht is van daartoe gekwalificeerd per soneel. „Ik begrijp dat de men sen inkrimping van de ope ningsuren van het zwembad als een achteruitgang ervaren, maar wij hebben als vakantie park te voldoen aan door de rijksoverheid gestelde veilig heidseisen. Wij wensen daar in tegenstelling tot de vorige eige naar voor honderd procent aan te voldoen. Daar komt bij dat gasten van onze parken altijd gratis gebruik kunnen maken van ons zwemparadijs in Kam perland en dat is wel van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds open." Dat de receptie alleen op in- checkdagen langere tijd open is, erkent Abdoun. Een kwestie van rentabiliteit. „Klein Poel land is ons kleinste park. Te klein om daar een fulltime be zetting op receptie neer te zet ten. Abdoun voegt daar aan toe dat de parkgasten altijd de service kunnen krijgen waar ze recht op hebben. „Er lopen twee beheerders rond die altijd aan gesproken kunnen worden. Zijn die er niet dan is er een intercom die verbinding geeft met De Soeten Haert, een ander (groter) park van ons in Renesse. En is daar niemand dan wordt men doorverbonden met het call center bij ons moederbedrijf in Kamperland. MIDDELBURG - De invoering twee j aar geleden van de land schapsverordening Zeeland heeft ertoe geleid dat aan de wildgroei van reclameborden en aankondigingen langs de Zeeuwse wegen een halt is toegeroepen. „Langs de provincia le wegen en rijkswegen in Zeeuws-Vlaanderen zijn ze groten deels weg. Op Zuid-Beveland moet het hier en daar nog ge beuren. Maar we zijn een heel eind rond", aldus R. Carol van dé provincie Zeeland. Volgens Carol vinden er nog slechts in cidenteel overtredingen plaats. „Bij evenementen heb je dat natuurlijk snel. Ook als een provinciale weg pas is 'schoonge maakt', dienen zich nog wel eens nieuwelingen aan. In zo'n geval worden de borden weggehaald en krijgt de overtreder informatie waarin wordt uitgelegd hoe de regeling in elkaar steekt." TERNEUZEN - Chemiebedrijf Dow Benelux in Terneuzen roept makers van proefschriften over efficiënter gebruik van energie op zich aan te melden voor de Dow Dissertatieprijs. Jaarlijks beloont Dow twee promovendi die zich met hun dis sertatie bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de be vordering van duurzame ontwikkelingen in de procesindu strie, met name op het vlak van energieverbruik. De Dow Energie Dissertatieprijs bestaat uit een oorkonde en een geld bedrag van 2500 euro. Dow wil met de Dissertatieprijzen on derzoek stimuleren om nieuwe technologieën te ontwikkelen. Het accent ligt op de ontwikkeling van duurzame energie. Doel is het energieverbruik en de gevolgen daarvan voor het milieu te verminderen. Wie mee wil dingen naar de prijs, moet proefschrift, curriculum vitae en een aanbevelingsbrief van de promotor of andere hoogleraar opsturen naar de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen (KNAW). De aanbevelingsbrief dient onder andere in te gaan op het (verwachte) belang van het verrichte onderzoek voor de duur zame ontwikkeling in de procesindustrie, wat de innovatieve aspecten van de uitkomsten van het onderzoek zij n en wat het aandeel van de kandidaat was in het betreffende onderzoek. Inschrijven kan nog tot en met 15 september. Op 20 november worden de prijzen uitgereikt. VLISSINGEN - Een 19-jarige inwoner van Vlissingen is zon dagavond laat onder bedreiging met een mes beroofd van zijn mobiele telefoon, een fiets en geld. Bij een fietstunneltje werd hij door drie onbekende mannen tot stilstand gedwongen. RENESSE - Op het transferium bij Renesse zijn in de nacht van zondag op maandag twee mannen aangehouden op ver denking van handelen in c.q. het in het bezit hebben van ver dovende middelen. De twee twintigjarigen - beiden afkom stig uit de gemeente Korendijk - werden meegenomen naar het bureau en verhoord. RENESSE - Een negentienjarige man uit Roosendaal raakte in de nacht van zondag op maandag gewond bij een vechtpar tij op de Vroonweg in Renesse. Bij de vechtpartij werd de man tegen de keel geschopt waarbij hij een gekneusde luchtpijp opliep. Naar aanleiding van getuigenverklaringen van om standers hield de politie vier j ongeren uit Capelle aan de I Jssel Een cursiste gluurt door haar tot kaders gevouwen handen om haar blik op de Prunje tot werkbare proporties terug te brengen. foto Marijke Folkertsma door Raymond de Frel door Esme Soesman SEROOSKERKE - In een mum van tijd heeft aquarellist Riet Klawer de Prunje in hoofdlijnen op papier staan. Strepen groen en blauw die het natuurgebied op een zomerse dag weergeven, zoals gis teren te zichtbaar was tijdens een workshop tekenen en schilderen van Neeltje Meerman. De hemel aangenaam blauw, de aan de horizon drijvende wolken indrukwek kend lichtgevend. In de verte trekt een - onhoorbare - stroom auto's voorbij. De schreeuw van een vogel onderstreept de rust die er heerst aan de rand van het gebied, op de hoek van de Slikweg met deDelingsdijk. Nog zo'n mooi beeld. De her en der in het landschap geplaatste houten stoel tjes. Zes cursisten die een stekje hebben gezocht en afzonderlijk hun perspectief bepalen. De beginners twijfelen welk materiaal zij tevoorschijn zullen tove ren om hun beleving tot uitdrukking te brengen. Een meer ervaren cursiste gluurt door haar tot kaders gevouwen handen om haar blik op de wereld tot werkbare proporties terug te brengen. Een gebloemde thermoskan en een ge ruite picknickmand maken van het ta fereel een haast gestileerd geheel. Therapeutisch wil cursusleidster Meer man haar tweedaagse workshop niet noemen, maar ontspannend is het wel. Het is prachtig hier, zegt ze, de Prunje overziend. De weidsheid trekt haar, al is dat niet per se iets dat haar cursisten aan het eind van de dag in hun schets- blokken moeten weergeven. Omgeving kan een inspiratiebron zijn voor heel andere beelden. Riet Klawer, die in Eindhoven woont maar haar zomers in Ouwerkerk doorbrengt, weet al na een half uurtje dat ze vaker naar dit stekje terug zal keren. „Normaal raas je hier langs op weg naar Westerschouwen, maar het is hier heel mooi. De kleuren, de lucht die je weerspiegeld ziet in het water. Buiten werken geeft een gevoel van vrijheid, maar je kunt op de een of andere manier ook veel vrijer werken. Niemand die er iets van zegt als je bij voorbeeld twee huisjes neerzet in plaats van drie." GOES - Om het Europese Jaar van de Gehandicapten te vieren houden de Zeeuwse afdelingen van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie een boottocht op maandag 1 sep tember. ANGO Walcheren en de Beve- landen namen het initiatief voor de provinciale ANGO-dag en nodigen daarbij Schouwen- Duiveland, Tholen en Zeeuws- Vlaanderen uit om zoveel moge lijk mensen aan boord te verza melen. Als aanmeldpunt fungeert tot 1 augustus het adres van ANGO De Bevelanden, Henri Dunant- straat 13 te Kruiningen. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 19.00 uur; Excursie Slot Haamstede; Camping Duinhoeve, 19.00 uur: Circus Bongo; KERKWERVE - Café/restaurant De Hee renkeet, 18.30 uur: Rit met paardentram naar Tureluur; RENESSE - Dorpscentrum, vanaf 11.00 uur: Kermis; Transferium, 19.00 uur: Fietstocht met gids langs kerken en de verborgen tuin Vasthi; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur boswachterij, 19.00 uur: Zomerwande- ling; ZIERIKZEE - Balie, 8.30 uur: Kinderrom melmarkt in kader Maritieme Dagen; Centrum, 10.00-16.00 uur: Maritieme Dagen; Lutherse Kerk, 20.00 uur: Concert Schwarzmeer Don Kozakken Koor; door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De collectie van het Maritiem Museum in Zierik- zee is uitgebreid met het model van een haringbuis. Het scheepsmodel is een schenking van beeldend kunstenaar Eric Odinot uit Zierikzee. Odinot maakte het model naar het voorbeeld van een zandstenen sculptuur uit 1580. Voor het Maritiem Museum heeft de schenking volgens mu seumconservator Peter Priester grote waarde. Het model van de haringbuis vult de collectie uit stekend aan. „Want we hadden wel modellen van andere histo rische vissersschepen, maar niet van de haringbuis." Priester legt uit dat de Haring buis tussen 1400 en 1600 een veelgebruikt vissersschip was. Het werd ontwikkeld omdat de behoefte was ontstaan over een schip te kunnen beschikken waarmee langer op zee gebivak keerd kon worden, waardoor ook verderaf gelegen visgron den bereikbaar werden. Dat was nodig om de simpele reden dat de visgronden dichtbij leeg gevist waren. Een haringbuis bleef soms wel twee maanden op zee. Aan boord van een haringbuis was ruimte om dusdanig veel proviand mee te nemen dat de vissers behoorlijk lang van huis konden. De vissers legden met hun Haringbuizen forse afstan den af. Ze zeilden vanuit de La ge Landen tot aan Groenland Het model van de haringbuis is toegevoegd aan de vaste collectie van het Maritiem Museum. foto Marijke Folkertsma toe. Het haringkaken maakte het mogelijk de gevangen ha ring onmiddellijk te conserve ren. Priester: „Zo'n Haringbuis was eigenlijk een soort van klei ne varende fabriek. Er was zo'n veertien man aan boord en dat was voor die tijd een behoorlijk grote bemanning." De haringbuizen waren speci aal toegerust op het vissen met netten. Aan de zijkant van het schip zat een speciale uitspa ring om het binnenhalen van de netten te vergemakkelijken. Een haringbuis was een onge veer veertien meter lang vrij rond en plomp schipDe haring buizen zijn te zien op schilderij en en historische tekeningen, zoals de Zelandiae Descriptio uit 1550. Het scheepstype werd destijds op meerdere werven in Zierik zee gebouwd. Priester: „Dat is ook te zien op het schilderij 'Ge zicht op Zierikzee' zoals dat in het museum hangt. Daar staan verschillende vissersschepen waaronder de haringbuis te zien. Ik denk dat dat schilderij eigenlijk bedoeld was als een soort reclamefolder voor de Zie- rikzeese scheepswerven." Het door Odinot gemaakte mo del is gemaakt uit aluminium- cement, 45 centimeter hoog, 36 centimeter breed en 1,10 meter lang. RETRANCHEMENT - Cam ping De Wildhof in Retranche- ment stopt na 25 jaar alp jonge- rencamping. Redenen voor dit besluit wil eigenaar F. Vriends nog niet naar buiten brengen, maar wel meldt hij dat zijn be drijf onder een andere naam een nieuwe koers gaat varen. Vriends richt zich na het zomer seizoen op jonge gezinnen en se nioren. De campinghouder wil zijn be slissing dus nog niet toelichten, maar stelt wel dat West- Zeeuws-Vlaanderen in de loop der jaren een jeugdonvriende- lijk gebied is geworden. „De totale infrastructuur is niet meer ingesteld op jongeren. Ik moet daarom steeds meer inves teren om het jeugdterrein vol te krijgen. De ontwikkelingen in deze regio zijn zeker niet in mijn voordeel geweest", aldus Vriends. Zijn vriend en collega P. de Keu- ninck van Park Welgelegen in Cadzand heeft het in een infor matief schrijven over 'het einde van een onstuimig jeugdtijd- perk in West-Zeeuws-Vlaande- ren'. Met het verdwijnen van het jon- gerenterrein ziet hij problemen rijzen voor veel campings. Jarenlang kon de j eugd terecht op De Wildhof. Ze konden ver tier zoeken in de discotheek op het terrein of verscholen achter gestapelde bierkisten hun roes uitslapen. Veel ondernemers waren verheugd met deze oplos sing. Het voorkwam immers baldadige jeugd op hun eigen bedrijven. Nu Vriends een ande re weg wil inslaan, hebben wij een groot probleem", schrijft hij. De Keuninck stelt dat het niet moeilijk is om als camping jon geren consequent te weigeren, maar weet dat een dergelijk be leid gevolgen heeft voor de ge hele toeristische markt. De jon geren van nu zijn immers de klanten van de toekomst. Daar om wil hij samen met collega 's in gesprek met wethouder L. Kamphuis (toerisme en recre atie) van de gemeente Sluis om op korte termijn een nieuwe vi sie vast te leggen. „Daarin moet staan hoe wij de jongeren in de toekomst in onze streek op een vriendelijke en adequate wijze kunnen ontvan gen. Wij moeten allemaal inves teren in een nieuw park." De Keuninck denkt aan een park met ruime voorzieningen, waaronder een plein met een McDonald's, een Chinees res taurant of pizzeria en een mega- discotheek. Als mogelijke loca tie noemt hij het asielzoekers centrum Hedenesse in Cadzand, dat vanaf half oktober leeg staat. A. Boomert, voorzitter van de Recron Zeeuws-Vlaanderen (belangenvereniging van recre atieondernemers) vindt dat zijn collega De Keuninck te kort door de bocht gaat. „Dat er iets moet zijn, oké, maar bij deze voorstellen zet ik vraagtekens. Dit is te weinig onderbouwd. Ik denk dat de jeugd heel wat an ders wil dan hij voor ogen heeft. In ieder geval wil de jongere van morgen geen Chinees restau rant. Er zijn genoeg andere op ties. Een voorbeeld: een EO-jonge- rendag trekt toch ook duizen den jongeren? Het kan dus ook anders", meent Boomert. Hij vindt ook dat overleg met de ge meente Sluis niet nodig is. „Dit is geen overheidstaak, het is des ondernemers. Als de jongeren markt commercieel aantrekke lijk is, duikt er heus wel iemand in. En als De Keuninck jeugd naar Zeeuws-Vlaanderen wil trekken, kan hij toch ook zelf een terrein beginnen?" Wethouder Kamphuis ontving gisterochtend de brief van De Keuninck. Hij wil geen reactie geven voordat hij de uitbater heeft gesproken. Advertentie Dagelijks open van 11.00 -17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur Sponsor Veere: Rabobank Middelburg-Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27