9 Hel op dijk Nieuw-Neuzenpolder Bescherming voor sluizen Koerden krijgen eigen programma op radio Cool FM Ik wil meer voordeel Culinaire boulevard op havendagen Zierikzee T -Mobile- Sleutelfiguur Get more. I lollen volgens boswachter oorzaak van verzakking tegels V'Sxr^iMM "1:.: zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1S44 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 29 juli 2003 Gevaarlijk Auto Klacht vanaf de dijk m g '3bES0 g Veere kijkt kritisch naar terrassen Dus bel ik dag en nacht voor hetzelfde lage tarief _l Kritiek op fietspaden Westhoek .inrAli Pankow J BGH-HAAMSÏEDE - Het is (ebt gesteld met sommige spaden in de Westhoek, ioral de route van de vuurto- jn naar de verkeerslichten in ijigh-Haamstede en de fiets ten door de boswachterij le- ioren zeer gevaarlijke situaties p door verschoven of zelfs ge- «l ontbrekende tegels ;;aatsbosbeheer schrijft dit eu- ,l toe aan de enorme hoeveel- tid mollen in dit gebied die de ietspaden ondergraven en raardoor talloze tegels verzak- 01. i»oner N. van den Berg uit iieuw-Haamstede klampte t'D-raadslid D. Meulblok aan zijn beklag te doen over de jechte toestand van deze fiets paden. „In het huidige duale jelselmoet je een raadslid van (partij met een klacht kunnen ianspreken", vindt Van den Meulblok reageerde met Ie uitnodiging het afgelopen .eekend samen een fietstocht de bekritiseerde route te «aken. Jk ben tot de conclusie geko- «en dat het plaatselijk onder- te wensen overlaat en tot gevaarlijke situaties kan lei- ien",luidt Meulbloks reactie na Hij vindt dat daar snel verbetering in moeten komen. .Indien je als Schouwen-Dui- liand de tweede recreatiege- neente van Nederland wilt zijn moet je er voor zorgen dat Je benodigde infrastructuur iiervoor aanwezig is", zegt de WD'er. Volgens hem liggen de geasfal- ;eerde fietspaden er verant woord bij, maar is dat anders gesteld met de paden die met be- iontegels zijn aangelegd. Op drie plaatsen aan de Klooster- weg registreerde Meulblok ge vaarlijke situaties. „Ik heb er kort geleden ook al een vrouw met fiets en al over de kop zien vult Van den Berg hem aan. Van den Berg is, anders dan Meulblok die voor deze tocht de oude racefiets uit 1969 van zijn echtgenote tevoorschijn had ge haald, een fervent fietser. Hij snapt niet dat deze gemeente niet beter voor de fietspaden zorgt. Hij noemt onder meer Goeree- Overflakkee als voorbeeld waar de fietspaden er wel prima ver zorgd bijliggen. „Het lijkt wel of ze op Schou- wen-Duiveland alleen maar au to's willen hebben." Die mening deelt raadslid Meulblok overi gens niet met hem en hij verwijst naar de aanleg van fietspaden langs de Delingsdijk, het bui tendijks fietspad langs de Oos- terschelde en de route tussen Renesse en camping Duinhoeve. Overigens ligt het onderhoud van de fietspaden door de Do meinen niet op het bordje van de gemeente, maar van Staatsbos beheer. „Ze hebben groot gelijk met hun klacht", erkent boswachter D. Fluijt ruiterlijk. Volgens hem betreft het hier een onbegonnen strijd tegen de mollen. „Elke week gaan we de fietspaden langs met een aannemer en her stellen alle aangerichte schade, maar er is gewoonweg niet te genop te boksen", zegt Fluijt. Hij ziet een oplossing in het vol ledig vervangen van de tegels door een schelpenlaag, maar volgens de boswachter zou dat een vermogen kosten. Raadslid Meulblok bepleit sa menwerking tussen de gemeen te en Staatsbosbeheer ten be hoeve van de fietspaden. Volgens hem zou het een idee zijn in navolging van de blauwe vlag voor hoogwaardig strand en zwemwater voor goed onder houden fietspaden gele vlaggen uit te reiken. „Geel, natuurlijk gerelateerd aan de gele trui", zegt Meulblok aan het eind van zijn 'Tour de Westhoek'. N. van den Berg (links) en VVD-raadslid Meulblok tijdens hun inspectietocht van de fietspaden. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zierikzee maakt zich op voor de zestiende editie van de Zierikzeese havendagen op vrijdag 22 en zaterdag 23 au gustus. Nieuw op het program ma is de Culinaire Boulevard op de loswal aan de Engelse kade. Verder veel muziek, mosselen en marktkramen en het wakend oog van Neptunus. Vrijdag 22 augustus wordt in de feesttent aan het Luitje de af trap gegeven voor de Havenda gen met een concert door Shanty-koor Neptunus uit Oos- terland. Het gezang barst rond 19.30 uur los. Hongerigen kun- nen zich vanaf 21.00 uur laven aan de spijzen die geserveerd worden op de tot Culinaire Bou levard omgetoverde loswal aan de Engelse kade. Gerechten uit heel Europa kunnen daar ge proefd worden. Zaterdag 23 au gustus wordt het feest voortge zet. De mosselprinses - van wie de identiteit nog even geheim blijft - tekent omstreeks 13.15 uur samen met een Zierikzeese hoogwaardigheidsbekleder voor de opening van de Haven dagen. Aansluitend volgt een rijtour van de mosselprinses door Zierikzee. Ondertussen kunnen belangstellenden zich inschepen voor een tochtje over de Oosterschelde aan boord van onder meer mosselkotters. On derweg wordt zeegod Neptunus opgehaald. De achterblijvers kunnen in afwachting van de te rugkeer van de varensgasten langs de talloze kraampjes aan de Nieuwe Haven slenteren. Er worden verschillende oude am bachten gedemonstreerd, er wordt ter plekke paling gerookt en voor de kinderen is er een springkussen. Neptunus zelf geeft bij aan komst aan de kade in Zierikzee omstreeks 16.00 uur het start sein voor de mosselverkoop. Dweilorkesten Old Dixy Street- paraders en Liever ier as tuus zorgen tussen 13.00 en 18.00 uur voor de muziek aan de Nieuwe Haven, 's Avonds is er live mu ziek op diverse.podia aan de ha ven. Om 22.30 uur gaat vanaf café De Biet een lampionop tocht naar de West-Havendijk van start. De havendagen wor den omstreeks 23.00 uur afge sloten met een groots vuurwerk. doorWout Bareman Hier moeten ze dus gelegen hebben, op die vijftiende mei 1940, de gewonde beman ningsleden van de Britse torpe- dobootjager HMS Valentine. Getroffen door bommen, afge worpen door af en aan vliegende Stuka's. Doden en gewonden werden door toegesnelde Fran se militairen op de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder neerge legd; een aantal doden werd er zelfs begraven. Een hel moet het zijn geweest. Op de plaats waar de Valentine zonk, werden enkele jaren gele- (lendoornabestaanden kransen uitgeworpen. Een trompettist speelde de Last Post vanaf de brug van een sleepboot. Toen kwam bij laag water nog juist een stukje van de boeg boven water, nu lijkt het wrak volledig door de slikken verzwolgen. Op een mooie maandagmorgen is ket er doodstil, op het krijsen vaneen enkele meeuw na. Ach ter de dijk is het anders, daar ggjS| WSm. Af'""'" 'ft®.-. AL ':a V'' mm Franse militairen legden in mei 1940 de doden en gewonde bemanningsleden van de getroffen Britse torpedoboot jager HMS Valentine op de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder. foto Peter Nicolai «ÉL raast het verkeer de Wester- scheldetunnel in en uit. Daar bepalen chemiegigant Dow Be nelux en energieverwekker El- sta de horizon. Het is aandoen- njk om te zien hoe die laatste boerderij is teruggedrongen tot het meest noordoostelijke puntje van de polder. Ja, de fa milie Riemens boert er nog, maar waar ze ooit ruim 25 hec tare vruchtbare grond ter be schikking hadden, is de omvang nu teruggebracht tot niet meer uan een paar honderd meter. Een akkert j e van niksmet dank aan de bouwers van de Wester- scheldetunnel, die in de achter tuin van de boerenfamilie (de boerderij dateert van 1902) een immens bouwterrein van ruim dertig hectare aanlegden. Met een geluidswalletje, dat wel, om ue familie geen slapeloze nach ten te bezorgen... 's Zomers fietste je als kind met wat vriendjes over de bruggen en sluizen naar de ongerepte polder, onwetend van de ellende die zich in de oorlog en tijdens de februariramp in de Nieuw- Neuzenpolder had afgespeeld. Maritiem specialist Cor Heij- koop legde de gebeurtenissen rond de Valentine vast in een boekwerk, vol getuigenverkla ringen. Het verhaal van loods Piet Elias bijvoorbeeld, die de torpedobootjager naar Terneu- zen zou brengen om daar Franse troepen in te schepen met be stemming Borsele. Het verhaal werd opgetekend door een Bel gische journalist. Een citaat: „Loods Elias zag vier bommen op zich toe komen. In een reflex dook hij even weg achter de borstwering, richtte zich weer op en zag de eerste bom aan bak boord in het water slaan. De tweede viel aan stuurboord, de derde trof de Valentine vol mid scheeps. Door het enorme gat, dat door de bom in het hoofddek was geslagen, keek loods Elias op de hel. Vlammen en stoom spoten omhoog door het ver wrongen staal, over de com mandobrug en de geschutsto rens. En toen de rook was opge trokken, kon de loods doden zien en afgerukte ledematen." Elias gaf opdracht het oorlogs schip tegen de steile Scheldeoe- ver te varen, om de overleven- De sluisvanger bij de sluizen van Terneuzen. foto Peter Nicolai doorWout Bareman Het gebeurt enkele keren per jaar en het kost steevast klauwen met geld. Schadeva- ringen aan de sluizen van Ter- neuzen komen met de regelmaat van de klok voor. Zeeschepen krijgen bij het in- of uitvaren een machinestoring (black out) en worden plots log ge, onbestuurbare kolossen. Soms gaat het ook om simpele, menselijke fouten, van een on oplettende stuurman of machi nist. Dan worden meerpalen geramd, wordt het hout van het rem- mingwerk versplinterd, wordt een sluisdeur uit het lood geva ren of - in het ergste geval - een brug gekraakt. De procedure die daarna volgt, is altijd hetzelfde: het bewuste schip wordt aan de ketting ge legd of krijgt toestemming door te varen naar Gent omdat het dan toch altijd weer via de slui zen terug moet en dus in de val zit, de schade wordt vastge steld, de rederij krijgt opdracht de zaak met de verzekering op te nemen en een borg te storten en niet lang daarna wordt de scha de hersteld. Dat is vaak een kar wei van lange adem, zeker als één van de bruggen is geramd en buiten bedrijf moet worden ge steld. Nadat dat bij de Terneu- zense Middensluis (de oude, opgeknapte Zeesluis) verschil- door Ron Magnée MIDDELBURG - Koerden op Walcheren kunnen vanaf zater dag nieuws in hun eigen taal op de radio volgen. Als tweede zen der in Nederland start Cool FM in Middelburg een radiopro gramma speciaal voor Koerden. Vijf vrijwilligers maken vanaf zaterdag wekelijks een uur lang radio in het Koerdisch. Een op merkelijk initiatief, want voor alsnog kent alleen een radiostation in Rotterdam een Koerdisch programma. De Koerden kennen een aantal talen. Tijdens de uitzending worden de twee meest voorko mende dialecten gesproken: het Turks-Koerdisch en het Iraaks- Koerdisch. „En onze presenta trice spreekt allebei de dialec ten", legt mevrouw I. Barzendji uit, één van de medewerkers aan het programma. „Interviews worden overigens in het Neder lands opgenomen en vervolgens in het programma in het Koer disch vertaald. Er is dus ook een Nederlands element", aldus I. Barzendji, een van de pro- gramamedewerkers. Ondanks veel muziek uit het ge bied, zal het gesproken woord overheersen, voorspeltBarzjen- di. „Het informatieve gehalte van het programma wordt heel hoog. Zo zal het uur gevuld wor den met het laatste nieuws uit Koerdistan, interviews en de ge schiedenis van het gebied." Daarnaast staat welke week een schrijver centraal van wie stuk ken worden voorgedragen. Daarnaast kent het programma ook een hoog servicegehalte: in hun eigen taal krijgen Koerden uitgelegd hoe het zit met het Ne- derlandse pensioenstelsel, waar ze hun kind kunnen aanmelden voor een peuterspeelzaal of hoe het systeem van consultatiebu reaus werkt. In eerste instantie zullen de programma's vooraf worden opgenomen en gemon teerd. „Maar na een aantal we ken is het de boelding om live te presenteren. Luisteraars kun nen dan bellen en direct reage ren op de uitzending", aldus Barzendji. Overigens zal de uit zending hoogstwaarschijnlijk een kleine luisterschare trek ken. Op Walcheren wonen niet meer dan zón vijf- a zevenhon derd mensen van Koerdische af komst, schat Barzendji. „Maar dit is een van de weinige midde len om ze allemaal te bereiken. Niet iedereen is bijvoorbeeld lid van de Koerdische culturele vereniging in Vlissingen. Daar om is het belangrijk om alle la gen van de gemeenschap aan te spreken." Cool FM is in de ether te vinden op 105.3 en 107.7 FM. Het programma is elke week op zaterdagavond van 20.00 tot 21.00 uur te beluisteren. DOMBURG - De gemeente Vee- re besteedt deze zomer extra aandacht aan de wildgroei van terrassen en uitstallingen. Tot nu toe hebben tussen de vijf entwintig en dertig onderne mers een waarschuwende brief gekregen. Het overgrote deel, naar schattig negentig procent, heeft vervolgens maatregelen genomen om de spullen van de openbare weg te halen. De meeste waarschuwingen be troffen uitstallingen. Door de jaren heen kwamen bij de ge meente Veere klachten binnen van de ouderenorganisaties, ge handicapten, eigen inwoners maar ook van toeristen over ter rassen en uitstallingen die de stoepen blokkeren.De afgelo pen twee weken zijn controleurs van de gemeente op pad ge weest, gewapend met een meet lint en een fotocamera om ter rassen op te meten en te fotogra feren. Ondernemers die over de schreef gingen, kregen een brief met het verzoek te voldoen aan de regeltjes in de precariover- gunning en de Algemene Plaat selijke Vergunning. Over twee weken krijgt de eerste inventa risatieronde een vervolg. Advertentie den de kans te geven zich te redden. Tot op het laatst vreesde hij dat de munitiekamer de lucht in zou vliegen, waardoor een bres in de dijk zou worden geslagen en de polders onder zouden lopen. Dat gebeurde niet in 1945, wel tijdens de wa tersnoodramp, acht jaar later. Dan loopt de polder onder en verdrinkt een baby, die door de ouders in de woonkamer bij de kachel in haar wiegje was ge legd omdat ze ziek was. Sluis- personeel van Rijkswaterstaat en mensen van de Verenigde Bootlieden redden de overige polderbewoners en wat vee. De Nieuw-Neuzenpolder ont stond nadat koning Willem I in mei 1816 opdracht gaf het schorrengebied ten westen van Terneuzen in te dijken. De ge meente verkocht de schorren destijds voor ruim 72.000 gul den aan de indijkers van de Compagnie Blémont uit Zelza- te. Arbeiders legden met behulp van kruiwagens en schoppen de dijk aan. Nu biedt de Deltadijk bescher ming. En voor de zekerheid is rond de tunnelinrit nog een kan- teldijk gelegd. Het bouwterrein is ontmanteld en geëgaliseerd. Niet door mannen met kruiwa gens en schoppen, maar door bulldozers en andere zware ma chines. Eén ding vast: over een jaar of wat keren ze terug. Om er de nieuwe zeesluis aan te leg gen. En dan moet ook de laatste boerenfamilie, in het uiterste noordoostelijke puntje, weg. flü T-Mobile abonnement. Bij T-Mobile bel je 24 uur per dag, 7 dagen per week voor één voordelig tarief. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Want bij T-Mobile betaal je bijvoorbeeld slechts 15,- voor 75 belminuten per maand. Bij een tweejarig abonnement, krijg je er bovendien een gratis Nokia 3410 bij. En wij berekenen geen kosten voor het behouden van je eigen nummer. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt). t for telecom The Phone House Dixons Tell Me BelCompany Media Markt BCC Nokia 3410 v.a. 0, lende malen was gebeurd, nam Rijkswaterstaat geen halve maatregelen. De sluis werd, na de zoveelste schadevaring, bui ten bedrijf gesteld, de twee klei ne klapbruggen werden her steld én vóór de brug en de daar onder liggende sluisdeuren werd een stalen 'vangnet' aan gebracht, een enorme paal dwars over de sluis. Eerder, in '96, was een dergelijk gevaarte al geïnstalleerd aan de noord kant van de sluis en dat beviel goed. Sindsdien zijn ernstige schadevaringen uitgebleven. Kosten van de 'operatie paal': bijna anderhalf miljoen euro. Een habbekrats vergeleken bij een kapotte brug of een ge kneusde sluisdeur. De sleutel van de brievenbus van dat noord-Zeeuwse kan toor heeft een ereplekje. Op een speciaal geverfd plankje hangt hij op het prikbord. Maar in tegenstelling tot zijn ereplaats wordt hij niet altijd even zorgvuldig behandeld. Tot ergernis van de andere collega's blijft hij bij een ver geetachtige gebruiker gere geld aan de sleutelbos zitten. Deze vermissingen zijn zo doende altijd snel opgelost, zodat de sleutel weer veilig terug op zijn ere-haakje ge hangen kan worden. Maar deze week lijkt hij definitief verdwenen. Tot verbazing van iedereen prijkt op het ere-spijkertje plotsklaps zelfs een onbekende, vervan gende sleutel. Een mysterie is daar om opgelost te worden. Eén van de nijvere krachten van dat kantoor toonde zich gaarne bereid haar tanden in deze kwestie te zetten. Na een ronde langs de bureaus bleef haar beschuldigende vinger bij één van de collega's rus ten. Zijn jongste zoon zou bij zijn bezoek de brievenbussleutel per ongeluk verwisseld heb ben met de huissleutel, die nu op het spijkertje hing, zo luidde de verklaring. Het raadsel niet helemaal ge kraakt, bleek de amateur Sherlock Holmes wél dicht bij de uitkomst. De vervan ger bleek inderdaad een huis sleutel. Haar huissleutel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25