PZC Aanplant bos Braakman gaat door Berging Pelican tussendoorklus voor Multraship giro 55 2000 NSGK. Elk kind speelt mee. 0 je weet wel hoe mijn leven eruit ziet maar het kan anders! jouw keus is alles wat nodig is gehandicapte kind Liefde voor hond of kat verdwijnt in vakantie als sneeuw voor de zon World Vision bel 0255 (10 ctpm) of surf naar www.worldvision.nl b 12 dinsdag 29 juli 2003 Veel nestjes Rustiger Druk Grote job Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het Samen met ons kun jij het verschil maken voor kansarme kinderen. Als sponsor bied je een kind de kans van zijn leven. Een kans om ziekte en honger te overwinnen. Als je 80 cent per dag kunt missen, zorg je ervoor dat jouw sponsorkind en zijn omgeving toegang krijgen tot onder andere gezondheidszorg, schoon water en onderwijs. Al meer dan 50 j Q ik sponsor een wnd voor 25 - Per maand en knjg j jaar werkt World Vision, vanuit J" S j haar christelijke achtergrond, zo j Naamm/v i effectief mogelijk om kinderen Adres en hun omgeving te helpen. Help i pc&piaatsi mee, alles wat we nodig hebben Telefoon is jouw keuze VOOr een kind' i Stuur deze bon naar: World Vision, Antwoordnummer 65, 3800 VB Amersfoort •Mill' door René Hoonhorst HOEK - De provincie gaat 'rus tig door' met de aanplant van bomen in de Braakman. Het verhogen van de natuurwaar den van het gebied is vastgelegd in een door Provinciale Staten goedgekeurd plan. De verschij ning van een studierapport voor het ontwikkelen van een toe komstvisie, is geen aanleiding om het beleid te veranderen. Dat zei gedeputeerde T. Kramer (natuur, landschap en water) gisteren in reactie op het Stu dierapport natuurontwikke lingsmaatregelen in het kader van de Ontwikkelingsschets 2010 voor het Schelde-estuari- um. Kramer ziet het rapport vooral als een 'politiek signaal'. „Het rapport toont aan dat er gigantisch ingrijpende maatre gelen nodig zijn voor verdere verdieping van de Westerschel- de. De studie ondersteunt daar mee de eerder door de Staten ge trokken conclusie dat verdere verdieping van de zeearm nog heel ver weg is", stelde Kramer. De gedeputeerde benadrukte dat de plannen voor vergaande ontpoldering genoemd worden in een studierapport, waaruit tezijnertijd een integrale toe komstvisie moet rollen. „Dat rapport is een bouwsteen voor toekomstig beleid en op toe komstvisies en rapporten liggen tegenwoordig bijna altijd ruim telijke claims. Dat betekent niet dat wij het ingezette beleid di rect moeten afbreken als in een studie een mogelijk toekomst perspectief wordt geschetst." Woordvoerders van Staatsbos beheer en de Dienst Landelijk Gebied konden zich al niet voorstellen dat de provincie op driehonderd hectare bomen laat planten om die, tegen de tijd dat ze samen een wandelbos vor men, op te offeren aan de Wes- terschelde. De Zeeuws-Vlaam- se boswachter J. van Hage kon zich wel voorstellen dat overhe den de Braakman op termijn willen veranderen in 'een twee de Saeftinge'. Hij meende dat in dat geval in de tussentijd be ter laaggelegen weidegronden kunnen worden ontwikkeld. Gedeputeerde Kramer veegde die voorstellen resoluut van ta fel. Hij gaf na enig aandringen toe dat hij de meest vergaande ontpolderingsversie 'niet erg realistisch' acht. „Wij moeten ook gewoon doorgaan met het aanplanten van bos en het reali seren van natuurwaarden om de Braakman tot een nog belang rijker natuurgebied te maken." Dierendumpers steeds brutaler door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het leek een tijdje goed te gaan, maar dit jaar is het weer raak. Mensen dum pen massaal hun huisdieren voor ze op vakantie gaan. De Zeeuwse dierenasiels hebben het druk, het asiel in Vlissingen heeft zelfs een wachtlijst voor katten. De dierendumpers wor den ook steeds brutaler. „Als je hem niet opneemt, gooien we hem in het water", krijgen de medewerkers te horen. „Kittens, kittens, kittens", ver zucht Jolanda Meerman van het dierenasiel in Zierikzee. Het asiel wordt overspoeld met jon ge katten. „Gevonden kittens, gedumpte kittens, kittens die mensen niet kunnen opvoeden. Vanochtend hebben we toevallig ook een nestie gekregen. Die waren in de tuin gedumpt bij een man. Ze weten dat hij er goed voor zorgt, want hij geeft ook altijd zwerf katten te eten. Die poesjes wa ren nog maar zes weken, dat is veel te jong. Poezen kunnen pas na acht weken bij hun moeder weg." „Zo'n kater heeft een enorm ge bied waarin hij poezen bedient. Je staat er versteld van hoever die lopen. In het voorjaar krij gen we vaak telefoontjes van mensen die hun kat missen. 'Die is achter de meiden aan', zeg ik als het een ongecastreerde kater is. Die zijn in het voorjaar rustig een paar maanden van huis." Het is vechten tegen de bierkaai, zegt Meerman. Mensen luiste ren niet naar het advies om hun katten onvruchtbaar te laten maken. „Toch is het veel prakti scher om een gecastreerde kater te hebben. En een vruchtbare poes kan op één jaar drie nestjes krijgen." De afgelopen jaren was het juist wat rustiger geworden met de jonge katjes. „Ik dacht dat men sen het door begonnen te krij gen, maar dit jaar blijkt dat we te vroeg hebben gejuicht." Nog steeds laten mensen hun katten niet steriliseren of castreren. Eén ongecastreerde kater kan een geboortegolf veroorzaken. Met een gemiddelde van vier per nest zijn dat twaalf kittens per poes per jaar. Meerman begrijpt niet waar de mensen aan begin nen. Ze vermoedt dat de eige naars de kosten voor een sterili satie te hoog vinden. „De die renarts wordt ook niet goedko per, of misschien vinden men sen het wel leuk voor de kinde ren." En als die het bij nader inzien toch niet leuk vinden, belandt het hele nest in het asiel. Ook in het asiel in Terneuzen is het drukker dan voorgaande ja ren. De dumpmethodes zijn gro ver dan ooit, vertelt Marjan de Blaey. „We hebben al twee keer gehad dat mensen bellen om te vragen wat het kost om hun hond te brengen. We vertellen dat het 48 euro kost en vervol gens wordt de hond gedumpt. We hebben een pup van elf we- Een vruchtbare poes kan op één jaar drie nestjes krijgen en één ongecastreerde kater kan in het voorjaar een ware geboortengolf veroorzaken, zoals ze bij de dierenasiels maar al te goed weten. foto Ruben Oreel ken gevonden tussen Terneuzen en de Griete, de andere hebben we vastgebonden aan een boom gevonden. Het pupje zou bijten, zeiden die mensen. Natuurlijk, jonge honden happen." Ook in Terneuzen zit het vol met jonge katten, twee weken geleden vonden ze een doosje met poes jes van drie dagen oud. Medwerkers van het asiel in Vlissingen krijgen regelmatig te maken met dreigementen. „Als je hem niet opneemt, dan hang ik hem op of ik gooi hem in het water, krij g j e dan te horen.Be heerster Wil van Reine is er laco niek onder. „Daar worden we al niet meer zo benauwd van." Mensen zetten hun kat zo op straat, vertelt ze. „We krijgen oude katten en doodzieke kat ten. We hebben zo vreselijk veel dieren, we kunnen ze niet meer bergen. We hebben nu 58 katten en maar 32 hokjes. Er wordt weinig gehaald, we hebben zelfs een wachtlijst. Met honden is het ook heel druk, we hebben er nu achttien of negentien. Dat is voor ons heel veel." De dierenambulance heeft het druk met het vakantieleed. „We hebben afgelopen weekeinde van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gereden", zegt In ge Zweedijk van de dierenbe scherming. „We vonden zelfs een konijn, zo'n hele lieve met van die hangoren. Die was met een doos met zaagsel erin ach tergelaten bij een sportveld in Vlissingen. Er zat zelfs eten in de doos." Ook Zweedijk merkt dat mensen hardere methodes gebruiken om hun dier kwijt te raken. „Ze zetten ze op straat, de dieren komen in het asiel te recht en de baasjes komen ze drie, vier weken laten gewoon weer ophalen. Het aankoopbe drag bij het asiel kan voor een hond aanmerkelijk goedkoper zijn dan een pension. Sommige mensen zijn zo slim, die rekenen dat van tevoren uit." door Wout Bareman TERNEUZEN - Een helse week was het. Maar de klus is zo goed als geklaard; het ge havende containerschip Pe lican 1 werd gisteren door een vloot sleepboten van Multraship Salvage uit Ter neuzen en de Unie van Bed dings- en Sleepdienst (URS) uit Antwerpen naar de haven van Vlissingen gebracht. Het wachten was op hoog water. Directeur Leendert Muller van Multraship, het Terneu- zense sleep- en bergingsbe drijf gisteravond: „Het zijn inderdaad hectische tijden. Maar ach, het is ons werk en je kunt dit soort scheepson- gelukken nu eenmaal niet plannen. Het toont wel aan dat ik eerder dit jaar niet voor niets heb gepleit voor een andere aanpak van de ca lamiteitenbestrijding op de Westerschelde en de Noord zee voor de Vlaamse en Zeeuwse kust. Nu hebben wij als bergers plotseling han denvol werk en moet je vol doende materieel beschik baar hebben. Maar het kan best zijn dat we straks weer een half jaar nauwelijks ber gingswerk hebben. Daarom moeten er afspraken worden gemaakt met de overheid, ook over de financiën." Muller vond een gewillig oor bij commissaris van de ko ningin Van Gelder; dit najaar presenteert een speciale werkgroep een plan van aan pak. Over de berging van de Peli can 1 zegt hij: „Het was een grote job, zeker wat te ver zetten werk betreft. Het vlot- trekken was een kwestie van goed rekenen, van passen en meten. Een routineklus wordt het nooit, want de om standigheden zijn altijd weer anders. Maar uiteindelijk is het toch allemaal soepel ver lopen. En in een korte tijd." Eigenlijk kwam deze ber gingsoperatie er even tussen door. De bergingsdeskundi gen van Multraship zijn im mers nauw betrokken bij een andere, veel grotere klus: de berging van het gekapseisde Noorse autoschip Tricolor in het Nauw van Calais. Een operatie, die wordt gevolgd door de hele internationale maritieme wereld en de we reldpers en omvangrijker en ingewikkelder is dan de ook al spectaculaire berging van de Russische atoomduikboot Koersk in 2000. Multraship is één van de vier gerenom meerde sleep- en bergingsbe drijven, die samen de Combi natie Berging Tricolor (CBT) vormen. De andere drie: Smit Salvage uit Rotterdam en Scaldis en de URS uit Ant werpen. Multraship brengt de drij vende bok Cormorant in én de nodige know-how op ber- gingsgebied. Die is vooral af komstig van Paul Glerum uit Nieuwerkerk, tot voor kort bergingsleider bij Smit en nu bezig voor Multraship een ei gen bergingsteam op te zet ten. Het moet internationaal gaan opereren. De Cormo rant wordt nu overigens al veelvuldig ingezet in het bui tenland. De bok was actief bij het puinruimen op de Do- nau en haalde de afgelopen weken wrakstukken van de zeventien jaar geleden ge zonken bulkcarrier Castillo de Salas weg voor de kust van de Spaanse havenstad Gijon. Leendert Muller (35), telg uit een sleep- en bergersge slacht, stapte als jong broek je al in de voetsporen van z'n voorvaderen. Toen bleef het bergingswerk nog beperkt tot het binnenhalen van een jachtje. Met Multraship gaat hij nu decennia later world wide. Als een stukje Zeeuwse Glorie. Alleen spelen is geen bal aan Sporten, spelen, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee? 5^ GOEDE DOELEN a |:f§|b SSSIF I de gegevens van mijn sponsorkind snel thuisgestuurd. (CBF2 1 giro 99 world vision, amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24