«PZC Koerden krijgen eigen programma op radio Cool FM PZC Graven voor nieuw stadskantoor Nieuw werk op kunstroute Borsele sluit opslag van explosieven toch WORLD PRESS PHOTO W-Z-Vlaanderen is geen plek meer voor jeugdcamping 11 GROTE KERK VEERE tot 4 augustus Vereniging Bondenberaad N-Beveland bereidt weg voor seniorenraad gemeente agenda dinsdag 29 juli 2003 Dow zoekt Willie Wortels Oprichting Wildgroei borden voorbij CAO's voor Thermphos en Kosa Vechtpartij in Renesse Buren vrezen lawaai waterpomp Problemen Vraagtekens Ouderenbonden vormen één front 9e- Jnnr Rolf Bosboom W-j fri mSSENKERKE - De vier ou- J jerenbonden op Noord-Beve- ee'land trekken voortaan samen lire! op- Zij hebben gezamenlijk de an.| vereniging Bondenberaad J jioord-Beveland opgericht. Bij! Daarmee wordt mede vooruit- ,et gelopen op de oprichting van seniorenraad in de gemeen h eid re- lijk het teil ht floord-Beveland telt nu vier af delingen van ouderenbonden. IERNEUZEN - Chemiebedrijf Dow Benelux in Terneuzen roept makers van proefschrif ten over efficiënter gebruik van energie op zich aan te melden voor de Dow Dissertatieprijs. Jaarlijks beloont Dow twee pro movendi die zich met hun dis sertatie bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor de bevordering van duurzame ont wikkelingen in de procesindu strie, met name op het vlak van energieverbruik. De Dow Ener gie Dissertatieprijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag van 2.500 euro. Dow wil met de prijzen onderzoek stimuleren om nieuwe technologieën te ontwikkelen. Het accent ligt op de ontwikkeling van duurzame energie. Wie mee wil dingen naar de prijs, moet proefschrift, curriculum vitae en een aanbe velingsbrief van de promotor of andere hoogleraar opsturen naar de Koninklijke Neder landse Academie van Weten schappen (KNAW). De aanbe velingsbrief dient onder andere in te gaan op het (verwachte) be lang van het verrichte onder zoek voor de duurzame ontwik keling in de procesindustrie, wat de innovatieve aspecten van de uitkomsten van het on derzoek zijn en wat het aandeel van de kandidaat was. Inschrij ven kan nog tot en met 15 sep tember. Op 20 november wor den de prijzen uitgereikt. De ANBO, de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen, heeft er drie: Colijnsplaat, Kortgene en Kamperland, Wis- senkerke en Geersdijk, met in totaal ongeveer 200 leden. De Protestants Christelijke Oude renbond (PCOB) heeft enkele tientallen leden op Noord-Be veland. De afdelingen werden voorheen aangestuurd door de Stichting Welzijn voor Ouderen Goes en Noord-Beveland. Die stichting is echter eind vorig jaar opge gaan in SMWO-welzijn, de bre de Goese welzijnsorganisatie. Reden voor de ouderenbonden om voortaan waar nodig samen op te trekken. Daarvoor is een vereniging opgericht die net zo functioneert als het Bondenbe raad Groot Goes, dat al langer bestaat. Het is de bedoeling van het Noord-Bevelandse Bonden beraad ten minste vier keer per jaar overleg te voeren met de ge meente over zaken die ouderen aangaan. De oprichtingsakte is al in maart bij de notaris gepasseerd. Daarna is de organisatie verder opgetuigd. Vorige week is het eerste reguliere overleg geweest tussen het Bondenberaad en de gemeente. Daarin is vooral ge sproken over de eerste versie van het reglement voor een seni orenraad op Noord-Beveland. Aan de oprichting van zo'n raad wordt al enige tijd gewerkt. Ei genlijk had die al een feit moe ten zijn, maar zover is het nog niet. Het is uiteindelijk de be doeling dat de seniorenraad ge vraagd en ongevraagd advies gaat uitbrengen aan de gemeen te over het te voeren ouderenbe leid in de verre en wat minder verre toekomst. Het Bondenbe raad kan zich vanaf dat moment gaan bezighouden met wat meer alledaagse zaken en fungeert dan vooral als cliëntenraad. In Goes wordt eveneens al ge ruime tijd gewerkt aan de op richting van een seniorenraad. Het is de bedoeling dat na de zo mervakantie een voorstel aan de gemeenteraad wordt voorge legd. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Koerden op Walcheren kunnen vanaf zater- nieuws in hun eigen taal op de radio volgen. Als tweede zen der in Nederland start Cool FM in Middelburg een radiopro gramma speciaal voor Koerden. Vijf vrijwilligers maken vanaf zaterdag wekelijks een uur lang radio in het Koerdisch. Een op merkelijk initiatief, want voor alsnog kent alleen een radiostation in Rotterdam een Koerdisch programma. De Koerden kennen een aantal talen. Tijdens de uitzending worden de twee meest voorko mende dialecten gesproken: het Turks-Koerdisch en het Iraaks- Koerdisch. „En onze presenta- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Graafmachines zijn bezig met de grondverplaatsing, nodig voor de diepe put onder het nieuwe Goese stadskantoor waarin een parkeerkel der in twee lagen komt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Aan de M. A. de Ruyterlaan in Goes ontstaat momenteel een enorme bouwput, op de plaats waar het nieuwe stadskantoor van de gemeente komt. De komende weken wordt in totaal ongeveer 10.000 kuub grond ontgraven en afgevoerd. Een diepe put is nodig omdat onder het nieuwe gebouw een parkeerkelder komt in twee lagen. Tijdens de bouwvakantie is het daarom een komen en gaan van vrachtwa gens. Dat zal gedeeltelijk ook buiten de ge bruikelijke werktijden gebeuren. Dat wil zeggen: 's middags na vier uur en op zater dagen. Alle grond wordt afgevoerd naar bedrijven terrein De Poel II, om het braakliggende ter rein ten zuiden van de Zeelandhallen op te hogen. Het gebied, zo'n drie hectare groot, is in beeld als locatie voor de aanleg van een volwaardig transferium. Dat moet worden gerealiseerd in het kader van de mogelijke vernieuwing van de Zeelandhallen, waar over nog wordt gepraat. Als alle grond is afgevoerd, een karwei dat naar verwachting drie weken in beslag neemt, wordt een begin gemaakt met de fundering van het nieuwe stadskantoor. Er wordt niet geheid, maar geboord. De palen worden ter plekke gemaakt. Het streven is de fundering medio september gereed te hebben. De parkeerkelder gaat zo'n 120 plaatsen tellen, deels bedoeld voor medewerkers van de gemeente en deels voor gasten. Buiten kantoortijden is de kelder beschikbaar voor bezoekers van de stad. Het stadskantoor zelf krijgt vijf verdiepingen. Eind volgend jaar verhuizen de ambtenaren van de Oost singel naar het nieuwe pand. trice spreekt allebei de dialec ten", legt mevrouw I. Barzendji uit, één van de medewerkers aan het programma. „Interviews worden overigens in het Neder lands opgenomen en vervolgens in het programma in het Koer disch vertaald. Er is dus ook een Nederlands element", aldus I. Barzendji, een van de pro- gramamedewerkers. Ondanks veel muziek uit het ge bied, zal het gesproken woord overheersen, voorspelt Barzjen- di. „Het informatieve gehalte van het programma wordt heel hoog. Zo zal het uur gevuld wor den met het laatste nieuws uit Koerdistan, interviews en de ge schiedenis van het gebied." Daarnaast staat welke week een schrijver centraal van wie stuk ken worden voorgedragen. Daarnaast kent het programma ook een hoog servicegehalte: in hun eigen taal krijgen Koerden uitgelegd hoe het zit met het Ne derlandse pensioenstelsel, waar ze hun kind kunnen aanmelden voor een peuterspeelzaal of hoe het systeem van consultatiebu reaus werkt. In eerste instantie zullen de programma's vooraf worden opgenomen en gemon teerd. Later wordt later gepre senteerd en kunnen luisteraars reageren. Op Walcheren wonen niet meer dan zo'n vijf- a zeven honderd mensen van Koerdi sche afkomst, schat Barzendji. Cool FM is in de ether te vinden op 105.3 en 107.7 FM. Het programma is elke week op zaterdagavond van 20.00 tot 21.00 uur te beluisteren. De installatie Tussen Hemel en Aarde, van Ineke Otte uit Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - Opnieuw is een opvallend werk toegevoegd aan de kunstroute die kunstenaarsplatform Trechter 5 door het Bevelandse landschap aanlegt. Het gaat om de instal latie 'Tussen hemel en aarde' van Ineke Otte uit Goes. Het werk staat bij de kruising van de Noordzakweg en de Oude Rijksweg bij 's-Heer Arendskerke. De kunstroute markeert het spoortracé, met het oog op de even tuele komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT), hoewel dat plan door de uitspraak van de Raad van State voorlo pig in de ijskast staat. De installatie van Ineke Otte is een banie rencirkel, bestaande uit twaalf banieren met daarop fotoprints en teksten. Otte beschouwt haar werk als 'een ode aan de natuur en het land schap'. „De kring, een doorgaande beweging van oneindigheid, is een afgebakende plek midden in de natuur, weidsheid en ruim te rondom." In de cirkel staan stukken boomstam, waarop voor bijgangers kunnen zitten en het landschap en de installatie op zich in kunnen laten werken. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - In tegenstelling tot eerdere besluiten vindt de gemeente Borsele de opslag van springstoffen aan de Heinkens- zandseweg in 's-Heerenhoek niet langer toelaatbaar. Dit bleek gisteren bij de behande ling van een zaak die de VROM- inspectie aanhangig gemaakt had bij de Raad van State. Over het veranderde standpunt van de gemeente krijgt aannemer J. Hoondert en Zn. BV. nog een aanschrijving. De VROM-inspectie dringt al langer aan op sluiting van de opslag bij Hoondert. In de buurt van de zeecontainer waarin de explosieven liggen opgeslagen, staan drie woningen. Het RIVM heeft, als tijdelijk opvolger van het ministerie van Defensie, on langs twee keer een negatief vei ligheidsadvies uitgebracht. Vol gens A. Valkenburg van de VROM-inspectie is bij een cala miteit de kans op dodelijke slachtoffers aanzienlijk. De belangrijkste reden waarom Borsele van de plusminus 350 kilo springstoffen af wil is de angst dat de gemeente aanspra kelijk wordt gesteld voor de schade van een ontploffing. Vol gens Borsele zal de gemeentelij ke verzekeringsmaatschappij niet uitkeren omdat de situatie niet veilig is. Hoondert vindt dat de Raad van State moet ingrij pen omdat het niet om een in houdelijk veiligheidsargument van de gemeente zou gaan. Officieel is de regionale brand weer aangewezen om te advise ren, maar die is nog niet toege rust omdat de taak nog maar pas is overgenomen van het minis terie van Defensie. Het RIVM meldde de zaak bij de VROM- inspectie. Hoondert zegt over drie adviezen te beschikken waarin de explosievenopslag juist wél als veilig wordt beti teld. In de nieuwe milieuvergunning van Hoondert is opslag van springstoffen niet meer toege staan. De aannemer werkt on- Advertentie Dagelijks open van 11.00 -17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur Sponsor Veere: Rabobank Middelburg-Veere MIDDELBURG - De invoering twee j aar geleden van de land schapsverordening Zeeland heeft ertoe geleid dat aan de wildgroei van reclameborden en aankondigingen langs de Zeeuwse wegen een halt is toegeroepen. „Langs de provincia le wegen en rijkswegen in Zeeuws-Vlaanderen zijn ze groten deels weg. Op Zuid-Beveland moet het hier en daar nog ge beuren. Maar we zijn een heel eind rond", aldus R. Carol van de provincie Zeeland. Volgens Carol vinden er nog slechts in cidenteel overtredingen plaats. „Bij evenementen heb je dat natuurlijk snel. Ook als een provinciale weg pas is 'schoonge maakt', dienen zich nog wel eens nieuwelingen aan. In zo'n geval worden de borden weggehaald en krijgt de overtreder informatie waarin wordt uitgelegd hoe de regeling in elkaar steekt.Onlangs werd de stichting Folkloristische Dag IJzen- dijke op een overtreding gewezen. Aan de N679 richting Wa tervliet stond een bord waarop het jaarlijkse evenement werd aangekondigd. VLISSINGEN - De CAO's voor Thermphos en Kosa Nether lands in Vlissingen zijn rond. Het personeel bij Thermphos krijgt twee procent loonsverhoging en 0,5 procent eenmalig. Een meerderheid van het personeel heeft daarmee het bod van de directie geaccepteerd. De bonden hadden het akkoord neutraal voorgelegd en noemden het 'geen goed bod'De circa tachtig mensen die werken bij polyesterfabrikant Kosa Netherlands in Vlissingen krijgen een loonsverhoging van 2,5 procent. Gisterochtend zijn door de vakbonden en de directie de laatste puntjes op de i gezet. Behalve over de loonsverho ging, zijn afspraken gemaakt over een alternatieve premie spaarregeling en de Wet Verbetering Poortwachter. Met het afsluiten van de twee CAO's, zijn de CAO-onderhandelingen voor de chemie in Zeeland afgerond. RENESSE - Een negentienjarige man uit Roosendaal is raak te in de nacht van zondag op maandag gewond bij een vecht partij op de Vroonweg in Renesse. Bij de vechtpartij werd de man tegen de keel geschopt waarbij hij een gekneusde lucht pijp opliep. Naar aanleiding van getuigenverklaringen van omstanders hield de politie vier jongeren uit Capelle aan de IJssel aan. DEN HAAG - De bewoners van de Zuidlangeweg 7 in Kats hebben bij de Raad van State geprotesteerd tegen de aanleg van een zoetwaterbassin door hun buurman en fruitteler, J. Louisse. De buren R. van Rijn en mevrouw A. Kol verwach ten geluidsoverlast van de pomp die het water uit het opvang- bassin naar de boomgaard van Louisse pompt. Dat gaat altijd gepaard met geluid maar de provincie heeft daarover niets ge regeld in de verleende ontgrondingenvergunningen, aldus de twee omwonenden. Volgens de provincie hoeft dat ook niet. De ontgrondingenwet gaat alleen over de gevolgen van het uitgraven van de grond maar niet over het uitpompen van het water dat in het gat terecht komt. Van Rijn en Kol hebben op een ander punt wél gelijk gekregen van het provincie. Zij maakten zich zorgen over het uitzicht dat ze straks hebben op de aarden wal die rond het bassin wordt gelegd. Met de pro vincie en Louisse werd in een eerder stadium overeenstem ming bereikt over het aanbrengen van beplanting. De Raad van State beslist binnen enkele weken of de vrees voor gelui dhinder terecht is en of de provincie daar dan iets aan moet doen. door Raymond de Frel RETRANCHEMENT - Cam- dermeer voor de Zeeuwse vesti ging van aluminiumproducent Pechiney. De explosieven wor den gebruikt om de smeltovens van aangekoekt materiaal te ontdoen. Uitspraak over zes weken. ping De Wildhof in Retranche- ment stopt na 25 jaar als jonge- rencamping. Redenen voor dit besluit wil eigenaar F. Vriends nog niet naar buiten brengen, maar wel meldt hij dat zijn be drijf onder een andere naam een nieuwe koers gaat varen. Vriends richt zich na het zomer seizoen op jonge gezinnen en se nioren. De campinghouder wil zijn be slissing dus nog niet toelichten, maar stelt wel dat West- Zeeuws-Vlaanderen in de loop der jaren een jeugdonvriende- lijk gebied is geworden. „De totale infrastructuur is niet meer ingesteld op jongeren. Ik moet daarom steeds meer inves teren om het jeugdterrein vol te krijgen. De ontwikkelingen in deze regio zijn zeker niet in mijn voordeel geweest", aldus Vriends. Zijn vriend en collega P. de Keu- ninck van Park Welgelegen in Cadzand heeft het in een infor matief schrijven over 'het einde van een onstuimig jeugdtijd- perk in West-Zeeuws-Vlaande- Met het verdwijnen van het jon- gerenterrein ziet hij problemen rijzen voor veel campings. „Jarenlang kon de jeugd terecht op De Wildhof. Ze konden ver tier zoeken in de discotheek op het terrein of verscholen achter gestapelde bierkisten hun roes uitslapen. Veel ondernemers waren verheugd met deze oplos sing. Het voorkwam immers baldadige jeugd op hun eigen bedrijven. Nu Vriends een ande re weg wil inslaan, hebben wij een groot probleem", schrijft hij. De Keuninck stelt dat het niet moeilijk is om als camping jon geren consequent te weigeren, maar weet dat een dergelijk be leid gevolgen heeft voor de ge hele toeristische markt. De jon geren van nu zijn immers de klanten van de toekomst. Daar om wil hi j samen met collega 's in gesprek met wethouder L. Kamphuis (toerisme en recre atie) van de gemeente Sluis om op korte termijn een nieuwe vi sie vast te leggen. „Daarin moet staan hoe wij de jongeren in de toekomst in onze streek op een vriendelijke en adequate wijze kunnen ontvan gen. Wij moeten allemaal inves teren in een nieuw park." De .Keuninck denkt aan een park met ruime voorzieningen, waaronder een plein met een McDonald's, een Chinees res taurant of pizzeria en een mega- discotheek. Als mogelijke loca tie noemt hij het asielzoekers centrum Hedenesse in Cadzand, dat vanaf half oktober leeg staat. A. Boomert, voorzitter van de Recron Zeeuws-Vlaanderen (belangenvereniging van recre atieondernemers) vindt dat zijn collega De Keuninck te kort door de bocht gaat. „Dat er iets moet zijn, oké, maar bij deze voorstellen zet ik vraagtekens. Dit is te weinig onderbouwd. Ik denk dat de jeugd heel wat an ders wil dan hij voor ogen heeft. In ieder geval wil de jongere van morgen geen Chinees restau rant." Hij vindt ook dat overleg met de gemeente Sluis niet no dig is. „Dit is geen overheids taak, het is des ondernemers." Wethouder Kamphuis ontving gisterochtend de brief van De Keuninck. Hij wil geen reactie geven voordat hij de uitbater heeft gesproken. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Grote Markt, 9.00-16.00 uur: Standwerkerconcours; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten;Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; IfWStH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23