PZC Vrij Buiters genieten zonder luxe Kennismaking met eerste nationale streekpad in Zeeland kerkstraf ex-militair Zoektocht naar harmonie wegens drugsbezit 10 Werkkamperen kunst lezers schrijven dinsdag 29 juli 2003 Zoektocht naar schrijfster gedicht bij rouwmonument Alle windstreken Stil protest Castratie Irak Zorg II Veiligheid Strand WCT IV Voorstellingen Bassie en Adriaan afgelast SCHARENDIJKE - Er is Eddy Eimers uit Ouddorp veel aan ge legen te weten te komen wie de vrouw was die enkele dagen na het macabere dodelijk ongeluk op de Brouwersdam op donder dag 3 april dit jaar een gedicht heeft bevestigd aan het rouw- monumentje dat hij samen met de vrienden van de twee slacht offers daar heeft opgesteld. Het gedicht is zoekgeraakt en dat betreurt Eimers ten zeerste. Zijn veertigjarige vriend Peter van de Graaf en diens 31-jarige vriendin Lucille de Jong kwa men bij het ongeval om het le ven. Hun dood bracht groot ver driet en verbijstering teweeg binnen de grote vriendenschaar die zij achterlieten. Deze vrien den hebben als postuum eerbe toon op de plek van het ongeluk een rouwmonument je opgesteld in de vorm van enkele stenen en wat bloemen. „Toen ik er de vol gende dag nog even bij ging kij ken, was daar ineens een ge dicht in een geplastificeerde hoes aan bevestigd", vertelt Ei mers. Volgens hem bleek uit de tekst dat het was geschreven door de automobiliste die als derde passant op die derde april langs de plek van het ongeluk kwam. „Die vrouw heeft een ge dicht van ongeveer dertig regels op rijm geschreven. Haar naam en adres stonden er niet bij." Eimers nam het gedicht mee om te kopiëren, onder alle vrienden uit te delen en het vervolgens weer aan het rouwmonument je te bevestigen. Zo is het echter niet gegaan. In alle emoties in die dagen voor de begrafenis is het gedicht zoekgeraakt. „Ik heb het rond laten gaan toen we in een grote groep aan het strand zaten en ineens was het weg." Eimers betreurt de gang van za ken zeer. Hij is nu al enkele maanden op zoek naar de schrijfster van dit gedicht om haar te bedanken voor haar be trokkenheid en om de tekst weer op de juiste plaats te krijgen. Hij weet alleen nog dat het begon met: „Hoewel ik u niet ken...". Hij hoopt dat de betreffende vrouw contact met hem op neemt: Eddy Eimers, Molen- tiende 94, 3253 VH Ouddorp, tel. 06-55386677. door Mieke van der Jaqt KWADENDAMME - Vroeger heetten ze landgoedkampen maar het woord 'kamp' schijnt een rare bijsmaak te hebben gekregen. Janneke Goulooze proeft het zelf niet zo, maar Vrij Buiten vindt ze ook een prima naam. Zo heten de kampen die ze ieder jaar voor de ANWB helpt begeleiden. „Werken, spelen en kamperen in de na tuur, zo kun je het omschrijven. De ANWB houdt dit jaar zestien van die Vrij Buiten-projecten door heel Neder land, in samenwerking met verschil lende natuurbeschermingsorganisa tiesDit j aar is het voor het eerst te doen bij de Zwaakse Weel, in samenwerking met Natuurmonumenten." „En we ho pen dat het in het programma blijft zit ten", voegt Francien van den Boom gaard eraan toe. „Dit is namelijk een prachtig stekkie." Op het kampeerterrein, een hoger gele gen grasveld achter de schuur van Na tuurmonumenten aan de Zwaaksedijk bij Kwadendamme, is het niet druk. De kinderen scharrelen rond de boerderij of helpen vaders en opa's bij de vervaar diging van een zaagbok. Sommige moe ders ruimen de tent of de caravan op, maar de meeste Vrij Buiters zijn aan het werk. Ze trekken in een boomgaard, die Natuurmonumenten pas heeft aange kocht, de druppelbevloeiing uit de grond. De boomgaard staat op de nomi natie om te worden gerooid. Als dat gebeurd is, komt de hakselaar en polye thyleen ziet niemand graag in het hout- haksel." Dit is het soort werk dat de kampeer ders doen", zegt Janneke Goulooze. „Zwaar, arbeidsintensief werk waar voor de natuurbeschermingsorganisa ties de mensen niet hebben. Zo snijdt het mes aan twee kanten: het werk wordt gedaan, de natuur knapt ervan op en mensen hebben een geweldige va kantie." Zoals vroeger de eerste campings eruit zagen, zo ziet de Vrij Buiten Camping in Kwadendamme er ook uit. Niks geen heggetjes voor de privacy maar gewoon met z'n allen: caravans, bungalowten ten, trekkerstenten en koepeltjes in een soort van cirkel. Er is een douche, voor Vrij Buiten-begrippen erg luxe met een geisertje erin. De toiletten heten hudo's, een afkorting van houdt uw darmen open. Hët zijn gaten in de grond met een bergje zand en een schepje erbij. De kampeerders maken nauwelijks ge bruik van het chemische toilet dat ver derop staat. De hudo's zijn populair zo dra de gasten eraan gewend zijn. Vrij Buiten-kampeerders verwijderen in een boomgaard van Natuurmonumenten de overbodig geworden druppelbevloei ing. foto Dirk-Jan Gjeltema Alleen 's ochtends, van acht tot één uur, wordt er gewerkt. Het zijn zeker niet al leen de mannen die het zware werk doen. De meeste stellen werken met z'n tweeën. Eén volwassene van een kam- peerunit kan op het kampeerterrein blijven om op de kinderen te passen, om het huishouden aan kant te doen of om gewoon gezellig te buurten met ande ren. In de middag is iedereen gewoon vrij om te doen wat hij wil. „Maar meestal", weten de twee begeleidsters, „doen we toch wat met z'n allen. Ik denk bijvoor beeld dat we deze week wel met de stoomtrein zullen meegaan. Die komt hier zo gezellig langsfluiten. En een keer naar het zwembad zit er ook wel in. Wat we in ieder geval elke avond doen is een kampvuur stoken, met vergunning van de politie. Dat hoort bij ouderwets kamperen. Dan bespreken we het werk, bekijken wat we de volgende dag gaan doen en onderhouden we de kersverse sociale contacten. Deze mensen, ruim veertig in totaal, kennen elkaar pas vanaf zaterdag, toen zijn ze gekomen. Als je ziet hoe snel de saamhorigheid groeit, dan sla je steil achterover." Een Vrij Buiten project brengt niet al leen mensen uit alle windstreken bij el kaar maar ook uit alle lagen van de be volking. „De meeste mensen zoeken buiten te zijn. Ze werken altijd binnen, maar er zijn er ook die kamperen op zo'n luxe, onsamenhangende toeristen camping niet zien zitten. Dan heb je ook nog mensen met weinig geld. Deze ma nier van kamperen kost niet veel en wat je meemaakt is onbetaalbaar. Inmiddels hebben de campinggasten al een dijk gehooid en zullen ze nog wel even bezig zijn met de druppelbevloei ing. ANWB en Natuurmonumenten streven ernaar de mensen niet voortdu rend hetzelfde werk te laten doen om dat het per slot van rekening hun vakantie is. Deze week staat ook het wilgenknotten op het programma. Officieel is het Vrij Buiten zaterdag af gelopen, maar de kampeerders mogen gerust nog tot maandag wachten met opbreken. „De meesten doen dat ook. Als je een week zo gezellig met elkaar bent opgetrokken, is het moeilijk om afscheid te nemen", weet Francien van den Boomgaard. Of de Zwaakse Weel volgend jaar weer meedoet met Vrij Buiten, hangt af van het werk dat er gedaan moet worden. De meeste deelnemers willèn nog eens terugkomen en de begeleidsters ook. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Wandelaars in Zeeland kunnen binnenkort gebruikmaken van het eerste nationale streekpad in de provincie. Maandag wordt het Oosterscheldepad in gebruik genomen. Een rood-geel gemar keerde route van bijna 200 kilo meter rond het Nationaal Park Oosterschelde. Het is het vijftiende streekpad in Nederland. Voor wandelaars een belangrijke aanvulling op bestaande routes in Zeeland, zoals het Deltapad over de kop pen van de eilanden en het re cent aangepaste Grenslandpad van Sluis naar Bergen op Zoom (via Westerscheldetunnel en Zak van Zuid-Beveland). Daar naast zijn verschillende regio nale tochten uitgestippeld. Het nieuwe streekpad loopt voor een belangrijk deel langs de boorden van de Oosterschel de en over onverharde paden. De 36 etappes worden beschre ven in een 160 pagina's dikke gids. Die bevat ook uitgebreide informatie over wat er onder weg te zien is, het openbaar ver voer en overnachtingsadressen. Tegelijk met de officiële inge bruikname van het pad (door gedeputeerde M. Kramer) kan het publiek kennismaken met de nieuwe wandelroute. Lief hebbers kunnen het nieuwe wandeltraject uitproberen tus sen station Kruiningen-Yerse- ke, via Yerseke, Wemeldinge, Kattendijke, Goese Sas, Wilhel- minadorp naar station Goes (of omgekeerd). Totaal zes etappes en een afstand van 26,1 kilome ter. Bovendien vaart dé hele dag een gratis veerboot tussen Yerseke, Wemeldinge en het Goese Sas, speciaal voor wandelaars die route wat willen bekorten of af wisselen. Er wordt drie keer ge varen in beide richtingen. De af vaarten van de mps Adriana uit Yerseke zijn om 10.15, 14.15 en 17.30 uur. Volgens Teun van Elsacker van het Bureau voor Toerisme Zee land voorziet het streekpad in een groeiende behoefte aan lan gere, rondgaande wandelingen. Extra aantrekkelijk vindt hij de mogelijkheid om in de zomer het wandelen te combineren met een vaartocht met een van de veerpontjes. Van Elsacker hoopt dat er te zijner tijd ook voor het Westerscheldegebied een vergelijkbare wandelroute kan worden uitgezet. pagina 17: Buitengebied Hedi Bogaers visualiseert met het combineren van vormen tal van ontmoetingen. Zij exposeert tot en met 17 augustus in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma van onze regioredactie ARNHEM (APA) - Een 19-jarige vrouw uit Sint Philipsland die vorig jaar als militair in Stroe met ruim vijf gram cocaïne en een xtc-pil werd betrapt, krijgt een werkstraf van veertig uur en een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken. De jonge vrouw stond gisteren terecht bij de militaire politie rechter in Arnhem. Op 15 sep tember vorig jaar kwam de ma rechaussee haar in Stroe om opheldering vragen vanwege het vermoeden dat zij drugs bij zich had. Zij stelde dat zij niets bij zich had, maar toen haar portemonnee werd doorzocht, werden de drugs toch aange troffen. De vrouw, die inmiddels is ont slagen, had de drugs gekocht bij een disco in de buurt van haar woonplaats. Tijdens een van de verhoren waaraan ze werd on derworpen, verklaarde zij dat zij ook wel eens drugs had door gegeven aan andere militairen, hoewel zij daarvoor geen geld wilde hebben. De officier van justitie tilt so wieso al zwaar aan drugsbezit bij militairen, maar dat de voor malig militair ook wel eens drugs onder collega's had ver spreid, stond haar helemaal niet netjes, vond hij. „Drugs en mili tairen gaan niet samen. Er wordt gewerkt met wapens en er worden zware en gevaarlijke voertuigen bediend. De straf die de politierechter oplegde was gelijk aan de straf die de openbaar aanklager eiste. APA door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Zelf verkiest He di Bogaers uit Zierikzee de titel 'Van niets en generlei waarde' voor haar expositie die za terdag werd geopend in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De ondertitel dekt de lading nog beter: 'Een zoektocht in beelden naar wat onder dreiging van geweld van waarde is'. Die waarde voor Bogaers blijkt harmonie. Niet dat geweld maar juist de harmonie krijgt een prominente plek in haar talrijke kunstuitingen. Bogaers werk is zeer divers. Zij beeldhouwt, componeert installaties en werkt in het platte vlak. De aanslag op de Twintowers én de moord op Pim Fortuyn gaven de wereld voor Bogaers een bijna permanent karakter van oorlog. Ze volstaat met het duiden van de data 11 september en 6 mei. Ze vindt dat het leven wordt overspoeld met geweld en is daarom op zoek naar wat in deze wereld nog van waarde is en hoe de oude bakens van 'Geloof, Hoop en Liefde' nog functioneren. „Dit illustere drietal zit in een verzorgings tehuis. Zij zijn licht dementerend. Het gaat niet goed met ze in mijn ogen. En er is weinig hoop op verbetering", luidt het antwoord van essayist en wetenschapsjournalist Frans Meulenberg op die vraag. Hij ver richtte zaterdagmiddag de opening van Bogaers' expositie. Juist door ook verschil len in optiek tussen hem en de kunstena res aan te geven, ontstond een boeiend be toog. Bijval betoont de inleider met Bogaers' ver zet tegen het achteloze kijken. Hij consta teert in haar werk een stil protest tegen een gemakzuchtige manier van leven. Voor de kunstenares is aan een zinrijk leven bij voorkeur een idee verbonden. Zelf begint zij dan ook met inhoud en zoekt daar de meest passende vorm bijHet resultaat kan driedi mensionaal of werk in het platte vlak zijn. De expositie biedt fraaie voorbeelden van beide en vooral ook mooie combinaties daarvan. Zo zijn er dertien kolommen, me tafoor voor de twaalf discipelen én Jezus, bijeen gebracht op de vierkante meter, maar ook van bovenaf geschilderd aan de wand te bewonderen. De kleuren van aarde, bloed, melk en honing blijken evenals de materies zelf kenmerkend voor haar recente werk. Ze zijn dan ook nauw verbonden met de mens om wie het in de eerste plaats allemaal draait bij Bogaers. Zij blijkt wars van ironie. „Logisch want ironie en harmonie verdragen elkaar slecht", verklaart Meulenberg. Voorwaarde voor het creëren van harmonie is de ontmoe ting voor Bogaers. Met het combineren van vormen visualiseert zij tal van ontmoetin gen. Vooral de verweving van cirkel en vierkant heeft haar voorkeur, waarbij voor haar het kader geldt als antwoord op de vraag of de voortgaande lijn van de cirkel ooit stopt. Zij laat in helder wit cirkels 'uit de band sprin gen', maar vangt ze daarna weer in een car ré, of ze laat de lijnen van halve cirkelbogen elkaar raken of kruisen. Bogaers maakte haar tentoonstelling tot een persoonlijk sta tement met talrijke uitingsvormen. De expositie in De Bewaerschole is tot en met 17 augustus geopend van dinsdag tot en met zondag van 13.30tot 16.30uur, Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC v nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De rea^ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift 6 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen ij niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Ov 6 8 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. e'9e' lijke ramp de verschillende in d stanties op elkaar zijn inHe speeld: regionale brandweer!» politie/gemeenten. Het zou ook i goed zijn alle inwoners van Zee- k land te wijzen op elementaire zaken die menigeen ontgaan- Bij rampen binnenblijven en Omroep Zeeland aanzetten Bij I stroomuitval? Daarom wijzen S op de noodzaak van eenradioon batterijen (autoradiohelptniet 1 binnenblijven is het advies) Laat Delta in samenwerking I met de provincie daarom ieder i een radio-ontvanger die op zon- ne-energie werkt voorzien van een sticker met adviezen wat te doen bij rampen in telegram- Met stijgende verbazing heb ik het stukje uit de krant van 24-7 zitten lezen over de chemische castratie, zoals voorgesteld door de LPF. Het deel dat op mij echt schokkend overkwam was dat de 'hulpverleners' vinden dat er een verkeerde voorstel ling van zaken gegeven wordt omdat de cijfers gebaseerd zijn op slechts achttien gevallen. Zou deze mevrouw Judith de Boer ook spreken van slechts achttien gevallen als zij zelf, of erger nog één van haar eventue le kinderen, het slachtoffer zou worden van een zedenmisdrijf? Ieder slachtoffer is er één teveel. Het lijkt me duidelijk dat de da ders hier beter beschermd wor den dan de slachtoffers. Marja van der Nat Volkerakstraat 41 Zierikzee stijl. Omdat het personeel van be jaardenoorden en verpleegte huizen absoluut geen tijd zou hebben, wordt bewoners (te?) weinig drinken gegeven en wor den die arme ouderen in luiers verpakt. Dat alles in het nog steeds welgestelde Nederland waar men op de open dagen van onze krijgsmacht pleegt te pronken met moderne pief-paf- poeven waarvan het nut soms hoogst twijfelachtig is. Zelf heb ik geen familielid die in een der gelijk oord is opgenomen, maar binnen afzienbare tijd kan dat voor mezelf toch echt wel realiteit worden. Voor dat zoge naamd 'broodnodige' JSF-ge- vechtsvliegtuig worden kapita len uitgegeven, terwijl de compenserende orders vanuit Amerika hoogst twijfelachtig zijn. Moeten we dat kolereding dan alleen maar aanschaffen om de Amerikaanse bewapenings industrie aan orders te helpen? Zal het u en mij ook maar iets kunnen schelen of de hoogste chef van de Koninklijke Lucht macht, generaal Berlijn, al dan niet tevreden uit zijn ogen kijkt? Wegens personeelsgebrek kun nen onze bejaarden niet op tijd gewassen worden, niet naar het toilet, en moeten ze soms in lui ers rondlopen. Doodgewoon be spottelijk! Daarnaast stel ik toch maar de vraag of er binnen die zorginstellingen misschien wel een beetje te vaak vergaderd wordt. Tijd die men beter zou kunnen besteden. Geen leuke opmerking, maar toch. Emiel H. Neumann Haringvlietstraat 26 Middelburg De realisatie van de tunnel heeft geleid tot veel overdreven aan dacht voor de veiligheid. De tunnel is 'een weg met een dak van 6 kilometer'. 12 miljoen eu ro zou nodig zijn om deze veilig heid te garanderen; een kraai ende burgemeester van Borsele voorop. Waar is de aandacht voor de veiligheid van de om geving als het gaat om het scheepvaartverkeer op de Wes- terschelde? Weliswaar niet overdekt maar toch iets langer dan 6 kilometer en met verkeer erover dat stoffen vervoert dat wij niet zouden willen weten. Wat te denken van een scenario waarbij een tanker geladen met ammoniak ontploft voor de boulevard van Vlissingen bij een ongunstige windrichting? Welke maatregelen zijn hier ge troffen en hoeveel geld is hier voor uitgetrokken? Ik vraag mij ook af in hoeverre bij een derge- Jaap denHollandei Deltaweg l'i 1 Haamsted i De zonen van Saddam Hoessein zijn dood. Dat vind ik totaal niet erg. Ik ben overigens wel tegen de oorlog in Irak, maar dat ter zijde. Uday en Qusay hebben ontelbaar andere mensen ge marteld, verminkt, vermoord en ga zo maar door. Zo relativeer ik het, zo bagatelliseer ik het niet. Maar wat mij opvalt van Ameri ka is dat na elke vergeldingsac tie, elke aanslag ze er maar gewoon vanuit gaan dat het rus tiger zal worden in Irak. Het te gendeel is waar. Ik lees 'Sad dams aanhangers zweren wraak' en 'Aanslagen op Ameri kaanse soldaten gaan toene men'. Zulke krantenkoppen, vooral de eerste, echoën door mijn zenuwstelsel. Deze oorlog is nog lang niet voorbij. Volgens mij heeft de VS niet door dat ze door het instellen van verkie zingen, machtsoverdracht, etc wel enige stabiliteit in Irak kun nen brengen. Ik ben bang dat het over een poosje slechts een de mocratie op papier zal zijn waar de VS de touwtjes in handen hebben. Het gaat veel meer om de olie. Irak wordt één grote parkeerplaats. Wai-Bon Hau Dreesstraat 20 Vlissingen In de PZC van 26 juli wordt ge- steld dat door de hoeveelheid aan strandregels het voor de re creant niet meer overzichtelijk is wat nog wel en niet aan het strand wordt toegestaan daarmee het vrijblijvende ka rakter van een dagje strand te niet wordt gedaan. Naar mijt overtuiging slaat de PZC hier mee de plank behoorlijk mis, Strandregels worden juist ge maakt om een dagje strandvooi de recreant zo plezierig m lijk te laten verlopen, waarbi; zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met eenieder zijn spe cifieke wensen. Conflicterend! vormen van dagrecreatie wor den gemeden door bepaald! strandvakken aan te wijzei waar een bepaalde activitei j uist wél kan opdat een eventue le kans op een ongeval of optre dende overlast tot een minimuu beperkt wordt. Verbieden is he makkelijkst, gezamenlijk zoe ken naar oplossingen en in di Algemene Plaatselijke Verorde ning opnemen van uitzonderii gen vaak de langste weg, maj met het meest gewenste r taat. Een waterskiër kan blijvei skiën, maar niet tussen dl zwemmers en een stuntvliege mag vliegeren, maar niet op he drukste moment van de Eenduidige af stemming van d verschillende kustgemeentei APV's is een goed streven, maa door uiteenlopende redenei lang niet altijd mogelijk, blijft het immers een Plaatselij ke Verordening voor. Recreërei langs de Zeeuwse kust is top, tegen hardleerse overtredersdif het juist voor de badgasten ver zieken wordt opgetreden, r zijn immers regels... zand er over. Albert Dijkstn Willem Witsenlaanl Vlissingen De plannen van de Provincie Zeeland voor de aanleg van Westerschelde Container Ter minal zijn onder andere door Zeeuwse milieugroepen gi pedeerd. De Raad van Stat! stelde vast dat de milieubezwa ren tegen de aanleg van de WCT vanwege de Europese Habita trichtlijn gegrond zijn. Via arti kel 6 vierde lid van deze Europe se Richtlijn zijn er wel openin gen voor redenen van g openbaar belang. De Neder landse regering heeft verzuim! daar wetgeving op te maken. Voorts heeft de provincie onvol doende kunnen aantonen; waarom het economisch belang zwaarder zou moeten wegen. Niet alleen de WCT maar ook andere economische (bedrijven en bedrijfsterreinen) en sociale (huizen en wegen) ontwikkelin gen in Nederland lopen vast door dit soort bureaucratie. Het wordt tijd om de onheuse stag nerende argumenten van de mi lieubeweging te weerleggenmet concrete realistische argumen ten en te lobbyen voor normale wetgeving. Decennia lang wer den bijvoorbeeld investering® in wegen tegengehouden met de leus 'meer asfalt is meer auto s. We hebben als StichtingProAu- to in ons Deltaplan Snelwegen aangetoond dat er met meer mensen meer auto's zijn en dat er dus meer asfalt nodig was. Daarmee mocht in 2001 mobili teit weer en is er in 2002 een be gin gemaakt met een betere be nutting van het asfalt. Wim Boogatd Erling Steenstraat lj Nieuwerken GOES - Wegens ziekte van Aad van Toor (Adriaan van het duo Bassie en Adriaan) is de zomer- tournee van het circus afgelas Daardoor vervallen voorstellin gen in Oostkapelle (2 augustus). Ouddorp (4 augustus) en Burgh- Haamstede (5 augustus).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22