Mens mag meegenieten van nieuwe natuur Eetbare bloemen en planten lil dinsdag 29 juli 2003 Bosplantsoen - v..;,?- S Knuitershoek teelt in samenhang met de na tuur. Ik ben gecertificeerd om les te geven aan middelbaar- en voortgezet onderwijs en wil graag een stageplaats in het leer-werktraject worden.Maar zulke zaken kunnen pas opge pakt worden als er aan een aan tal basiseisen wordt voldaan. De voorzieningen op het ter- reintje zijn niet toereikend en Klompe ligt met de gemeente Schouwen-Duiveland in de clinch om de aanpassingen voor elkaar te krijgen. „Ik heb ruimte nodig om mijn planten en zaden te drogen, oogst te koelen en te verwerken, klimaatbeheersing, voor een kantoortje en als edu catieve ruimte. Nu heb ik nog niet eens een wc, ik maak ge bruik van een kas bij Ellemeet en huur een koelcel bij een buur man verderop. Veertig procent van mijn tijd ben ik kwijt aan heen en weer rijden. Dat is jam mer." Als zeer kleine kweker voelt Klompe zich wat in de kou staan. „De Agrarische Commis sie die mijn aanvragen moet be oordelen, weet alles over hecta res vol aardappelen. Maar niet over kardoen per vierkante me ter. En voor de ZLTO ben ik te klein, ik kan geen lid worden en kom niet in aanmerking voor subsidie die gegeven wordt voor het omschakelingstraject naar biologisch." Toch wil zij haar terrein niet vergroten. „Ik wil wel de omzet proberen te verho gen. Ik doe op dit moment het werk alleen en meer dan dit kan ik niet aan. Uitbreiding kan al leen door mechanisatie. Van de winter ga ik helpen mijn eigen trekkertje te bouwen dat qua grootte past op dit terrein. Dat zal het werk gemakkelijker ma ken. Nu doe ik alles nog met de hand of de frees." Inge Heuff Dieneke Klompe in haar kwekerij bij Zonnemaire. Tussen de strakke en de gelijke aardappel-, maïs- en bietenvelden bij Zonnemaire ligt een veld in z'n eentje vrolijk te wezen. Hier bloeien donkerrode zonnebloemen, de bloemen van de pompoenplanten, de oostindische kers, daglelies, afrikaantjes en goudsbloe men. De artisjokken, blauwe suikermaïs en kardoen ge ven met hun blad tegengas aan de kleuren. Een vrolijke hectare vol eetbare bloemen en planten. Zonnemaire Consumptieve Kwekerij. Onder die naam zette Dieneke Klompe uit Elle meet eind 1999 de eerste spa de grond in. Opzet: een biologische kwekerij in bloemen, kruiden en bijzondere groenten die de zin tuigen strelen. Zij geuren lek ker, ogen mooi en zijn in de meeste gevallen nog lekker ook. Nu, ruim drie jaar later, heeft Klompe van de 75 hectare grote kavel een hectare beplant met de meest uiteenlopende groen ten en eetbare planten. Wat te denken van de boksbaard, ook wel haverwortel genoemd, een soort schorseneer? Of kardoen en zeekool waarvan de gebleek te bladstengels als groente be reid worden? De gele en rode snijbiet zijn in hun geheel te eten, even lekker laten stoven. Daarentegen zijn de blauwe kolven van de blauwe suiker maïs rauw het lekkerst. Het ijskruid is als sla maar ook ge- roerbakt lekker en heeft een knapperige, wat nootachtige smaak. Het citroenkomkom- mertje is heel decoratief maar Smullen van lelies, ijskruid en boksbaard ook eetbaar. Basilicum is er in diverse soorten al is het Japanse basilicum (chiso) geen echte basilicum. Acht soorten pom poenen heeft Klompe. Tegen woordig staan die helemaal achteraan op het terrein. Som mige voorbijgangers kregen de neiging proletarisch te winke len. En dan bloeien er her en der verspreid onder meer oostindi sche kers waarvan zowel de bloemen als de zaden (kapper tjes) eetbaar zijn, eetbare afri kaantjes en daglelies die ook nog eens mooi zijn. Langs de rand van al dit moois plantte Klompe een bosplant soen bestaande uit tamme kastanjes, seringen, elzen, ege lantiers en kornoelje. „Het bos plantsoen moet als een wind breker gaan werken, al duurt het nog wel vijf jaar voordat het een beetje volume krijgt." Net als alle andere plant- en bloem- keuzen van de kweekster moest het bosplantsoen niet alleen bruikbaar maar ook mooi zijn. Vandaar de afwisseling en brede keuze. Zo heeft zij het hele jaar rond een decoratieve rand. „Als tijdelijke windbreker had ik ve zelhennep gezaaid. Maar er was wat mis met het zaaigoed dus nu heb ik groene, plastic wind schermen neer moeten zetten. Het helpt wel, maar het is geen gezicht." Het oog wil veel bij Klompe. Hoe het terrein erbij ligt, is be langrijk voor haar. Groen en kleur wisselen elkaar af. Ge wied onkruid wordt direct afge voerd en nergens zwerft tuinge reedschap. De esthetiek is een wezenlijk onderdeel van haar bedrijf. Zo staat op haar plant- schema ook een waterpartij in getekend die op termijn moet Donkerrode zonnebloemen: om op te eten. vullen elkaar aan." De kwekers en belangstellenden van histo rische groenten hebben zich verenigd in het Nederlands Ge nootschap der Vergeten Groen ten, waar Dieneke Klompe ook lid van is. Afnemers van de bijzondere groenten en eetbare bloemen zijn verschillende restaurants in de omgeving en een groothan del. Verder komen ook particu lieren het terrein op om groente te kopen. „Die boerderij ver koop zou ik willen bevorderen, zoals ik ook andere zaken wil oppakken. Tijdelijke werkgele genheid bieden bijvoorbeeld, aan mensen die rust zoeken. Het is hier heel meditatief werken. Ook zou ik meer voorlichting willen geven over de biologische worden aangelegd, puur voor het zicht. Zelfs de groenbemes- ter wordt gekozen op geur en kleur. „Phacelia is een fraaie groenbemester en bijenplant. De blauwe kleur is mooi en de plant stinkt niet, zoals mosterd- planten doen, als je ze oogst. De Vreeken's Zaden uit Dordrecht die gespecialiseerd is in bijzon dere groenten, kruiden en bloe men. Er zijn in Nederland eigenlijk geen vergelijkbare kwekerijen, denkt Klompe. „In België heb je wel Peter Bou- wens, die schrijft veel over bij- zaden die ik win, gaan naar de akkerranden van project Zon nestraal en naar imkers, vanwe ge de voorliefde van bijen voor deze plant." Klompe probeert zoveel moge lijk zelf zaden te winnen. Daar naast neemt zij zaden af van zondere en vergeten groente. Hij is een wandelende encyclopedie op dit gebied. En in Beesel, Lim burg, zit Jac Nij skens van Land hoeve Rijkel. Hij heeft zich ge specialiseerd in historische groenterassen. Maar ik kweek vooral ook eetbare bloemen. We De oppervlakte natuur in Zeeuws-Vlaanderen neemt gestaag toe. Uitvoering van het gebiedsplan voor het westen moet een grote klapper opleve ren. Maar ook buiten de landin richtingsplannen wordt gere geld nieuwe natuur ingericht. Uiteindelijk leidt het tot een ke ten van groen-blauwe natuur gebieden dwars door de regio, zodat planten en dieren zich ge makkelijk van oost naar west van het ene naar het andere leef gebied kunnen verplaatsen. Het dagelijks provinciebestuur stel de onlangs plannen vast voor natuurontwikkeling in de noor delijke Zwinpolder en op het schor van Ossenisse. Samen goed voor bijna zeventig hecta re. Het toekomstig natuurterrein in de noordelijke Zwinpolder ligt tussen Sluis en Retranchement. Het uitwateringskanaal naar de Noordzee splitst het gebied in tweeën: de grotere noordelijke Zwinpolder en het veel kleinere Vienkenist, waarvan een deel al onder particulier natuurbeheer valt. Als het gebied eenmaal is ingericht - er moeten nog flink wat gronden worden aange kocht - vormt het samen met het Zwin, de Zwinweitjes, de pol ders Kievite, Willem-Leopold en Versche, en de wallen van Re tranchement een aangesloten natuurstrook langs het Eiland van Cadzand. Dat is met name voor de zeldzame boomkikker van groot belang. De werkgroep Natuurontwik keling van de provincie ziet als 'streefbeeldvoor het Vienkenist hobbelige graslanden, met hier en daar zoet water en opgaand struweel. Er komen overgangen voor van nat naar droog en van M Éi V '-W'; WM y0§ÉSSltlSStt ryyy Ij|J|' UI Wmmgii f- jt av I r Toekomstig natuurterrein in de noordelijke Zwinpolder, tussen Sluis en Retranchement. foto Peter Nicolai Het schor van Ossenisse, bij het gehucht Knuitershoek, wordt opnieuw ingericht. foto Camile Schelstraete voedselrijk naar -arm. De be staande kreekloop wordt uitge breid en in de hogere delen ko men enkele drinkpoelen. In kreek en poelen kunnen zich zoetwater-gemeenschappen ontwikkelen. Dat is in een zeekleigebied zeld zaam, omdat de meeste water systemen zout of brak zijn. De kreekloop en aansluitende oe verlanden staan 's winters onder water. Door ruigte en struweel in de directe omgeving van zoete drinkpoelen is het Vienkenist zeer geschikt voor amfibieën als boomkikker en salamander. Ook voor de noordelijke Zwin polder is er een streefbeeld op gesteld: open zoet water met vochtige oeverlanden, over gaand in hollebollig grasland met meidoorn- en braamstru weel op de hogere randen. De la gere delen lopen in de winter en voorjaar onder water; deze drassige oeverlanden worden door bedreigde weidevogels als grutto, tureluur en slobeend erg op prijs gesteld. De struiken doen dienst als foe- rageer- en overwinteringsge- bied voor amfibieën. Op de Torendijk, die het gebied door snijdt, staan knotpopulieren. Er worden nieuwe knotbomen aangeplant. Daar profiteren vo gels als paapje, roodborsttapuit en steenuil van. Mensen kunnen meegenieten van de nieuwe na tuur. Over de Schenkelweg loopt een recreatief fiets-voet- pad. Vanaf dit pad op de dijk is een groot deel te overzien. Er komt een rustpunt voor fietsers en wandelaars om de natuur be ter te kunnen beleven: als het allemaal goed gaat een grote verscheidenheid aan vogels, in secten en bloemen. Informatie borden zorgen voor toegevoeg de waarde. Het beheer komt bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Die wil samen met de dorpsraad van Retranchement de mogelijkhe den voor recreatief medege bruik van de hele natuurstrook langs het Eiland van Cadzand verder uitwerken. Ook wordt bekeken of de huidige afwate ring naar buiten het natuurge bied kan worden verlegd. Van heel andere orde is de in richting van het schor van Osse nisse. Het is zestien hectare groot en ligt aan de rand van de Westerschelde, noordelijk van het dorp Ossenisse, grenzend aan gehucht Knuitershoek. Staatsbosbeheer heeft al een deel in eigendom. Het gaat om voormalig schor, dat bij de dijk versterkingen in 1962 binnen dijks kwam te liggen. De zorg voor natuur was toen nog niet zo aanwezig en bovendien beston den er plannen om de Kop van Ossenisse tot haven- en indu striegebied te bestemmen, via een Baalhoekkanaal verbonden met Antwerpen. Dat is er nooit van gekomen. Het schor ligt vrij hoog en daar om is het terrein niet geschikt voor zoute of brakke natuur, tenzij er heel veel grond wordt afgegraven en afgevoerd en dat is nogal duur. Het aanleggen van een doorlaatmiddel in de zeedijk is evenmin kansrijk. Wel mogelijk is de ontwikkeling van natte, zoete natuurwaarden, met open begroeiing en vol doende rust. Dat is goed voor weidevogels en kleine zoogdie ren (vooral muizen). Een vrij groot deel zal, bij vol doende regen, in de winter on der water staan. Buiten de broedtijd kunnen er koeien of paarden worden ingezet voor begrazing. Het schor van Osse nisse - nu in gebruik als gras- en bouwland - is een intiem ge biedje. Dat komt doordat het is omsloten door dijken. Vanaf die dijken kan het schor bekeken worden; vanwege de rust is het niet de bedoeling mensen toe te laten. Rinus Antonisse LA foto's Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20