Pelican op weg naar Vlissingen Muur Israël steeds meer steen des aanstoots Crèche voegt weinig toe aan leergedrag 20 Bob Hope overleden Fraude met hulpgeld veel groter 0 Zonnebloemen eten in Zonnemaire Sociale partners zien verband met economische onzekerheid M: |ïiWi VVD is toe aan vernieuwingen Liberiaanse rebellen rukken op Dierenasiels zitten vol Criteriumcircus barst weer los wmÊÊÊÊtmmmÊmmmmmÊmÊmÊmaamm&ï: Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- rn Drupje regen 246e jaargang no. 179 dinsdag 29 juli 2003 los nummer 1,10 J J Vanochtend bewolkt en kans op wat regen, vanmiddag droog met opklaringen. Matige zuidwestenwind en circa 24 graden. internet: www.pzc.nl Ziekteverzuim is scherp gedaald van onze redactie economie VOORBURG - Het ziekte verzuim is in het eerste kwartaal van dit jaar sterk gedaald. Veel minder werknemers en ambtena ren bleven ziek thuis, ver geleken met dezelfde pe riode in de voorgaande vier jaar. De sociale part ners vermoeden dat dit mede het gevolg is van de economische onzeker heid. Dat heeft gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek ge meld. De daling was het sterkst bij de rijksoverheid. Daar nam het ziekteverzuim af van 8,3 procent in het eerste kwartaal van 2002 naar 7,3 procent in de- WASHINGTON - De beroemde Amerikaanse acteur en komiek Bob Hope is in de nacht van zon dag op maandag op 100-jarige leeftijd overleden. Een longont steking werd de artiest fataal. De komediant was een van de bekendste en geliefdste enter tainers in de VS. Hope is opge nomen in het Guinness Book of Records als de meest geroemde artiest ooit. AFP/ANP pagina 2: Bob Hope kon nooit ophouden zelfde periode van dit jaar. Bij particuliere bedrijven daalde het ziekteverzuim van 5,9 naar 5,3 procent. Vooral bij grote be drijven bleven minder mensen ziek thuis. Bij kleine bedrijven nam het verzuim juist iets toe. De daling is het sterkst in de landbouw en visserij De vakcentrale FNV is vooral verheugd, omdat doorgaans het ziekteverzuim in het eerste kwartaal het hoogst is van het hele jaar. „De laagconjunctuur zou een rol kunnen meespelen. Mensen melden zich minder snel ziek als hun baan op het spel staat", stelde een FNV- zegsman. Ondernemersorganisatie VNO- NCW heeft eenzelfde verklaring voor het dalende ziekteverzuim en reageert nauwelijks verrast. „Mensen denken in economisch onzekere tijden wel twee keer na voordat ze zich ziek melden. Er is een duidelijk relatie tussen het oneigenlijke verzuim en de op- en neergaande conjunc tuur", aldus een woordvoerder van VNO-NCW. Werkgeversorganisatie MKB- Nederland vindt de lichte stij ging bij kleinere bedrijven niet bijzonder. Secretaris sociale za ken K. Kuiper: „De stijging van 2,6 naar 2,9 procent is zo klein, daar heb ik geen slapeloze nacht van. Dit past in de marge. Ik weeg de ene maand soms ook wat meer dan de andere." De FNV noemt als oorzaak voor het dalende ziekteverzuim ook de invoering van de wet Verbe tering Poortwachter en noemt nadrukkelijk ook de arbocon- venanten die de vakbonden met werkgevers afsloten. CNV-be stuurder R. van Splunder noemt de daling 'het eerste signaal van een beleidsmatige aanpak van het ziekteverzuim na jarenlange discussie'. Hij schrijft het succes grotendeels toe aan de wet Ver betering Poortwachter. Die wet werd vorig jaar van kracht en verplicht de werkgever en de zieke werknemer afspraken te maken over hervatting van werk. Van Splunder onder streept dat werkgevers moeten doorgaan met de individuele aanpak. „Met maatwerk kan het verzuim nog verder dalen." ANP DEN HAAG - Niet alleen op West-Java, maar ook op Kali- mantan steken corrupte Indo nesische autoriteiten Neder lands ontwikkelingsgeld in hun eigen zak. Dat is gebleken uit onderzoek van de Vrije Univer siteit (VU) in Amsterdam. Nederland maakt jaarlijks 30 miljoen euro over naar Indone sië voor steun aan scholen. Vol gens het vertrouwelijke rapport van de VU, waarop het pro gramma Netwerk de hand heeft gelegd, heeft 'Den Haag' te wei nig oog voor de fraude. Die zou mogelijk tussen de 4,5 en 9 mil joen euro bedragen. „Als ambtenaren niet een deel van het hulpgeld krijgen, dan gaat de subsidie aan een school niet door", aldus een onderzoe ker van de VU. Op die manier blijft volgens haar een kwart van het Nederlands ontwikke lingsgeld aan de spreekwoorde lijke strijkstok hangen. Dat is meer dan tot nog toe werd verondersteld. Vorige week kwam aan het licht dat op West- Java wordt geknoeid met steun vanuit Nederland. Minister Van Aardenne van Ontwikkelings samenwerking zal de vermeen de fraude onderzoeken. GPD i. ifpfcr ■- 3 L T C,' ASM Onder begeleiding van een aantal sleepboten en een drijvende bok vaart de Pelican 1 richting Vlissingen. foto Peter Buteijn door Rob Paardekam BATH - Na enkele mislukte pogingen zijn de bergers van Multraship en URS er in de nacht van zondag op maandag toch in geslaagd de Pelican 1 vlot te trekken. Na een tussenstop in Everin- gen, is het schip vannacht naar de ha ven van Vlissingen versleept. Rond drie uur 's nachts lukte het de ber gers om de Pelican bij hoog water vlot te trekken. Daarvoor werd de drijvende bok Matador III ingezet. Deze was no dig om het achterschip bij te lichten en zodoende de diepgang te verminderen. Na te zijn vlotgetrokken, is het schip naar de even verderop gelegen Marle- monsche Plaat gebracht, bij het Ver dronken Land van Saeftinge, om daar op het volgende deel van de reis te wachten. Omdat de Pelican met haar voorkant richting Antwerpen lag, moest het schip worden gekeerd. Als gevolg daarvan heeft het scheepvaart verkeer enige tijd stil gelegen. Gisteren aan het begin van de middag, toen het water weer opkwam, is de Peli can onder begeleiding van meer dan tien sleepboten en een drijvende bok richting Vlissingen gevaren. Die reis verliep voortvarend, want na een paar uur bereikte het zwaar beschadigde schip de Everingen, ter hoogte van het dorp Borssele. Daar werd het tot afge lopen nacht vastgehouden om bij hoog tij naar de haven van Vlissingen te va ren. De verwachting gisteravond was dat de Pelican daar rond vier uur zou arriveren. In Vlissingen-Oost zal het schip gere pareerd worden. Het is nog onduidelijk hoe lang dat zal duren. De haven van Vlissingen was de enige optie, nadat duidelijk was geworden dat de Pelican niet naar Antwerpen kon worden ver sleept. Door het constant volstromen van de machinekamer en één van de ruimen heeft het daarvoor te veel diep gang. Alles bij elkaar heeft de Pelican acht dagen tegen de wal bij Bath gelegen. Daar werd ze in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 juli aangevaren, nadat ze van haar koers was afgeweken. De bergingsbedrijven URS uit Antwerpen en Multraship uit Terneuzen hadden woensdag alle 350 containers van het dek gehaald. Het duurde tot gister nacht voor ze erin slaagden het ruim tweehonderd meter lange schip vlot te trekken. pagina 12: tussendoorklus voor Multraship van onze redactie buitenland RAMALLAH - De protesten te gen de veiligheidsmuur die Isra el langs de Westelijke Jordaan- oever bouwt, worden heviger. Bij een betoging bij een van de openingen in de muur raakten gisteren vijf buitenlandse vre desactivisten gewond. De omstreden muur staat van daag hoog op de agenda tijdens de ontmoeting tussen de Israëli sche premier Sharon en de Ame rikaanse president Bush in Was hington. Honderd leden van de Interna tionale Solidariteitsbeweging (ISM) haalden samen met vijf honderd Palestijnen een poort neer in de muur bij het dorp An- in, toen het leger het vuur op de menigte opende met rubber- en Leden van de Internationale Solidariteitsbeweging halen een poort neer in de muur bij Anin. foto AP gewone kogels. Een van de vijf activisten die werden geraakt, een Amerikaan, zou zwaarge wond zijn geraakt. Het ISM voert al weken inten sief campagne tegen de muur en de wegblokkades die de bewe gingsvrijheid van de bewoners van de Westoever belemmeren. Israël heeft de organisatie daar om onlangs op een zwarte lijst gezet. Het deel van de muur dat gisteren werd aangevallen staat diep in Palestijnse gebied. De poort erin is ingebouwd om boe ren die door de muur zijn ge scheiden van hun land door te laten, maar is altijd dicht geble ven, aldus het ISM. Israël begon een jaar geleden met de bouw van de grotendeels betonnen grensmuur langs en op de Westoever. De muur heeft als voornaamste doel Palestijn se zelfmoordenaars tegen te houden. Het eerste deel, dat ruim 140 kilometer lang is en waarvoor ruim 1000 hectare land van Palestijnen is ontei gend, is inmiddels klaar. De in- Wil de WD het beter doen bij verkiezingen, dan zal de partij zich ingrijpend moeten vernieuwen. Het ontbreek de libera len aan een eigen gezicht, zo concludeert een com missie die de laatste twee campagnes van de WD on derzocht. Model-rebellen zijn Buchanan binnenge drongen, de op een na belangrijkste haven van Liberia. De andere re bellenbeweging Lurd veroverde de strategisch gelegen stad Gbarnga. In de hoofdstad Monro via boekten de Lurd-re- bellen in de strijd tegen president Taylors troe pen gisteren nauwelijks vooruitgang. De Zeeuwse dierenasiels hebben het druk: mensen dumpen weer massaal hun huisdieren als ze op vakantie gaan. „Ze zet ten ze op straat, de dieren komen in het asiel terecht en de baasjes komen ze drie, vier weken laten ge woon weer kopen." De Tour de France zit er weer op en dus verto nen de wielrenners de ze week hun kunsten in de Nederlandse criteri ums. Lance Arm strong, die 75.000 dol lar per optreden vraagt, doet niet aan het circus mee. Vino- koerov, Knaven en Za- bel (foto) waren gister avond de publiekstrek kers in Boxmeer. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,18,19 en 20 van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Of kinderen wel of niet naar de peuterspeelzaal of kinderdagverblijf gaan, heeft geen invloed op hun latere leer gedrag. Dat blijkt uit onderzoek van het Instituut voor Toege paste Sociale Wetenschappen (ITS) van de Katholieke^ Univer siteit in Nijmegen. Een teleurstellende bevinding, vinden de onderzoekers. Want van voorzieningen in de periode voorafgaand aan het basison derwijs, speciaal gericht op jon ge kinderen van laag opgeleide en allochtone ouders, wordt verwacht dat ze leerachterstan- den voorkomen. De overheid geeft er ook veel geld aan uit - dit jaar 105 miljoen euro. Maar het effect van deze voorzienin gen blijkt niet te kunnen wor den aangetoond. De onderzoekers van ITS keken naar de taal- en rekenvaardig heden, werkhouding, sociaal gedrag, zelfvertrouwen en het welbevinden van in totaal 60.000 kinderen in groep 2. Van cruciaal belang is de situatie thuis en die op school. „Invloe den van de thuissituatie en school overschaduwen al snel de mogelijke winst die de kinde ren via een dergelijke voorzie ning (peuterspeelzaal, kinder dagverblijf) geboekt hebben." Ruim veertig procent van de kinderen gaat naar een kinder dagverblijf. Met name hoog opgeleide autochtone ouders, Antilliaanse en Surinaamse ou ders brengen hun kinderen hier naar toe. Peuterspeelzalen wor den door ruim zeventig procent van de kinderen bezocht. Directeur T. van den Klinken- berg van instituut voor multi culturele ontwikkeling Forum, is 'verbaasd en geschrok ken' over het onderzoek en twijfelt aan de juistheid ervan. GPD (Advertentie) gebruikname ervan, die voor donderdag gepland stond, is op last van het Israëlische ministe rie van Defensie uitgesteld. Het besluit is volgens Israëli sche media genomen om de ont moeting van premier Sharon met de president Bush vandaag in Washington niet onder druk te zetten. Bush omschreef de muur tijdens het bezoek van de Palestijnse premier Abbas vori ge week als een probleem bij de realisatie van de 'routekaart' voor de vrede tussen Israël en de Palestijnen. Om de Amerikanen gunstig te stemmen kondigden Israëlische regeringsfunctiopnarissen zon dag al aan dat Sharon binnen kort 540 Palestijnse gevange nen vrij zal laten, onder wie tweehonderd leden van Harnas en Islamitische Jihad. De func tionarissen zeiden dat de stap is bedoeld om de positie van Abbas te versterken, maar de Palestijnse minister van Gevan geniszaken sprak van een publi citeitsstunt. D PA/ANP voorletters:m/v c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) plaats:. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). O per kwartaal met automatische incasso 55,10). O per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1