Bruidsparen maken hier foto's 1 He hufter, ik die paèren epakt Feest van herkenning ONDERWEG Nieuwe Raadkaart dinsdag 29 juli 2003 Kamers Kruiden Sukkelaodemèlk ,;c Deze zomer worden weer veel Zeeuwse tuinen opengesteld voor publiek. In Buitengebied komt een aantal daarvan aan bod in een korte serie. Vandaag de tuin van Juust Wa'k Wou in Schoondijke. Op de toegangspoort staat 'Juust Wa'k Wou', dialect voor 'precies wat ik wilde'. Deze spreuk is tuinliefhebber Cees Jacobse (62) uit Schoondijke op het lijf geschreven. De aankoop van de grootouderlijke boerde rij aan de Tragel Oost was al van jongs af zijn vurigste wens. In 1971 was het eindelijkzo ver. Sinds dat jaar besteedt Kees al zijn vrije tijd aan de ruim 5200 vierkante meter grote tuin rond het woongedeelte van de boer derij „In het begin zag alles er heel anders uit. Ook was de tuin bij na de helft kleiner. Voor aan de weg lag nog een drinkput voor het vee. Die lag te ver van huis om siervijver te worden. Ik wil de die dus dicht hebben. Een bij liggend slootje hebben we toen gepromoveerd tot natuurlijke vijver. De zomer erna lag de tuin er al heel aardig bij met allerlei eenjarigen als afrikaantjes, pe tunias en lobelias. Later is de collectie danig uitgebreid met ruim tachtig soorten daglelies en rozen en vaste planten als hostas. Vandaag de dag praten we over zo'n 2500 verschillende soorten", vertelt Kees over zijn liefhebberstuin die naar eigen zeggen naar verslaving neigt. De tuin is opgedeeld in zoge naamde tuinkamers met ver schillende thema's. Behalve veel werk biedt de tuin Kees ook vol op inspiratie. Zelfgemaakte aquarellen in het atelier in de garage naast het woonhuis zijn hiervan de stille getuigen. „Ook die liefhebberij is me zeer lief geworden. Trouwens, niet al leen voor mezelf is de tuin een grote bron van inspiratie. In het seizoen heb ik bijna dagelijks fotografen over de vloer. Ook bruidsparen laten hier regelma tig hun bruidsreportage ma ken." Het oudste gedeelte van de tuin heeft een natuurlijke vijver en een rotswaterpartij die aardige stillevens oplevert. Langs de rotswaterpartij loopt een veel kleurige border. De witte tuin is geïnspireerd op de groentetui nen van Vilandry in Frankrijk. In plaats van groenten staan er witte rozen en honderden soor ten vaste planten in de meeste uiteenlopende witte tinten. Dat Kees dit concept tot in het uiter ste heeft doorgevoerd, blijkt on der meer uit de witte torteldui ven en zijdehoenders in de volière annex kippenren. In de kruidentuin is niet geko zen voor het klassieke ontwerp met buxushagen. „Ik wilde eens wat anders en besloot tot een vakkenverdeling met allerlei kruiden met in het midden een smalle verhoogde vijver. Er staan allerlei kruiden; van me dicinale en keukenkruiden tot een fraaie collectie huislook." De bostuin is meer een bospad waar onder meer het f luitekruid en de judaspenning volop hun gang mogen gaan. De ruim 88 meter lange gemixte Engelse border, met een kleurverloop van fel oranje naar zachtere tin ten als lila en roze, is daarente gen een streling voor het oog. De border begint in de witte tuin en eindigt tegenover de groente tuin, waar de nadruk wordt ge legd op de sierwaarde in plaats van op de productiviteit van de groenten. Evenals de buxustuin (met speelhoek) is de rozentuin een stil hoekje waarin de perken zijn omzoomd met buxussen. De bestrating met kasseien en een verhoogde vijver maken het plaatjeaf. Op de plek waar vroe ger de composthoop lag, is een varentuintje te vinden. „Net als het grastuintje achter de stek jesserre is het niet groot, maar het heeft als voordeel dat je het in het voorbij wandelen prima van over de heg kan bekijken." De nieuwste aanwinst is een zo genaamd Frans hoekje met hor tensia's, druiven, een plataan en een waterpartijtje. „Een stukje vakwerk waar ik uitermate trots op ben. Dat ben ik trou wens honderd keer meer op de daglelie (Hemerocallis Spits Beppie) die door een van onze vaste leveranciers is vernoemd naar mijn echtgenote Beppie. Voor ons is dit nog altijd dé plant van het jaar." René van Stee Juust Wa'k Wou aan de Tragel Oost in Schoondijke is iedere vrijdag open, van 16.00 uur tot zonsondergang. De laatste open tuindagen zijn in de weekein den van 2 en 3 augustus en van 20 en 21 september (gratis te be zoeken van 10.00 tot 17.00 uur). Cees Jacobse in zijn tuin; 5200 vierkante meter met zo'n 2500 verschillende planten. BCMBoJI foto Peter Nicolai Het Zeeuws Biologisch Museum houdt morgen in samenwerking met Staats bosbeheer een avondwandeling met het thepia vleermuizen in het natuurgebied Westhove. De wandeling met een boswach ter begint om 22.30 uur bij het museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle en duurt ongeveer anderhalf uur. De kosten voor deelname bedragen €1,70 per persoon. Aanmelden bij het Zeeuws Biologisch Mu seum: tel. 0118-582620. De stichting Zeeuwse Schaapskudde en de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt voor Noord- en Zuid-Beveland houden komende zaterdag tussen 10.30 en 16.30 uur De dag van de imkerij in het infor matiecentrum van de Schaapskudde in Heinkenszand. Er zijn oude en nieuwe bij enkasten en -korven te zien, er staat een gla zen opengewerkte bijenkast, er wordt ho ning geslingerd en tal van producten zijn te koop. Natuurbeschermingsvereniging 't Duum- pje houdt maandag 4 augustus een fiets tocht van ongeveer twintig kilometer door de omgeving van Groede. Het vertrek is om 19.00 uur bij de kerk in Groede. De wandeltocht Pyramide is een polder wandeling, georganiseerd door Natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje. De tocht van ongeveer vijf kilometer voert maandag 4 augustus langs dijken en kreken, met aan dacht voor wilde planten, vogels en de ver rassende geschiedenis van de Pyramide. Vertrek om 19.00 uur bij Limousinehof Claeys aan de Uitweg in Biervliet. Mee 'n raèzendsnelle vaèrt sloeg ik mien netje uut. Ik aèlde op in zag vriewel miteên da'k deze keer succes ao. Deü 't aauwe gerdientje zag ik 't ge- kronkel van de groate salaman der waèrop ik die dag a meer dan eêns vergeefs eslogen ao. Joan, doch ik bie m'n eige, da's 'n moöie an winst vö joe aquari um. Ik zat op 't plankje da deü de paèreknechten gebruukt wier om waèter vö de paèren uut de viever te pitten, 't Was mien groatste liefhebberie om naè be- nee in 't èldere waèter te kieken naè de schotevissen in de waè- tertorren. De viever waèrin aol da moois te zien was, lag op 't aèrf van de groate boerderie Jaames Pense. Zö noemden ze die bie oöns op 't durp. Wilder ao a 'n bitje Frans eleerd, wilder wiste wè beter. Je mos zégge Jamais Pensé. Da be tekent Nooit gedacht, ma da mos je nie an je vriendjes vertél- le, want dan zeië ze: „In wiesen stroönt jie etrapt?" „Vrimde kérel die Joop", zeië de ménsen soms tegen mien moe der. „Die leit den eêlen dag op z 'n buuk op dat steigert j e van de viever. Eit dan heêmaè gin kam- meraodjes?" Ma mien moeder ao heêmaè gin probleme mee die obby's van der zeune. Die was zélf gin aèr beter. De salamander zat intussen goed op eslote in de wekpot. 'k Was net doende om 'm uutge- breid te bekieke, toen ik uut de richting van 't café 'n verschrik kelijk kabaol oorde. Ik keek op in zag op 'n afstand van 'n paèr oöndert meter 'n tuug paèren mee 'n sliengerende waègen d'r achteran, over de wègte op mien ofkomme. Mien eerste impuls was om zövèrre mogelijk in 't onderskantje weg te krupe, ma toe doch ik da'k die paèren mis schien tege zou kunne aauwe. Ik gieng midden op de wègte staè mee mien aèrremen wied-uut gespreid. Zö aard as 'k kon schreêuwde ik: „Ho paèren, ho paèren, bluuf noe staè." Op dat oagenblik gloafde ik meer an mien eige doad dan an succes. Toch kreeg ik d'n indruk da ze vaèrt minderden. In jao, toe ze bie m'n waère kon ik de los-angende leisel pakke in me nog 'n èndje mee laète sliere. M'n klompen kwaème oönder de waègen terechte in in mien sokken wiere groate gaèten es- lete deü 't slieren over de straète. Ma 'k ao succes in op dat oagen blik groeide in mien oad 'n ge weldig gevoel van groazigeit. Ik bin moedig, doch ik bie mien ei ge. Ik paèren tegen g'aauwe, die op ol esloge waère. Dat za wè in de kraante komme. Ma julder wete wè oe of dat gaèt. Oagmoed komt vor den val. Zö stieng ik daè midden op de wègte mee tweê van die groate Belgische knollen an 'n touwtje, te wachte op de diengen die komme moste. Noe, da liet nie lang op z'n eige wachte. Ineêns wiere de lienen mee 'n snok uut mien aanden etrokke. Neffen mien stieng 'n kérel van zeker tweê meter lang, die 'k nog noait ezien ao. „He hufter, ik die paèren epakt", riep ik, eêmaè over mien toeren. „Sodemieter op, rotjo- an", schreêuwde de lange. „An ders ram ik je die viever in." Ma ik bleef an de uutènden van die leisels trekke tot 'n begon te schoppe. Over de wègte kwam zuchtend in kèrremend de eigenaèr van de paèren anloape. Aol 't bier uut 't café was 'n an 't uutzweêten. 't Waèter droop oönder z'n platte zwarte petje vandaène. 'tWas doönderdag, dus was 'n mis schien naè de mart ewist in Zur- rekzeê. „Ik ze nog net kunne pakke baès", zei de lange mee 'n valse smoel. ,1e liegt dat 'n bostschreêuw de ik.,Ik ze epakt, kiek ma naè mien klompen die lègge nog oönder de waègen. „Van wie is dat der eêne?". vroeg de boer an die lange. „O 'k zie 't a an z'n gezicht, ie lieken spre kend op z'n moeder. Bin jie zo'n brutaole snot-aop? Mö jie mis schien van mien 'n rotschop Ik vluchtte 'n meter of tiene uut de buurte van die wit geschuur de puntklompen. „Ma ik ze epakt", schreêuwde ik, aolsma wan-opiger. „Die lange eit ze poaten nie uutesto- ke." Van 'n afstand zag ik oe 'n blien- kende rieksdaèlder van eige naèr wisselde. 'k Berekende da da vö mien zakgeld vö 'n eêl jaèr m betekende, 'k Stieng nog oaltied midden op de wègte naè die tweê te schreêuwen. „Kloasak, kloasak"gilde ik, ma 'k begon toch ma in de richting van mien uus te loapen. 'k Voel de da de traènen over mien kaè- ken liepe. 'k Fantaseerde 'n af- schuwelik veraèl over 'n kleine moedige boere-joan, die eêmaè alleêne 'n tuug paèren tegen g'aauwen ao in daèbie 'n ver- schrikkelik einde evoönde'n ao. Ma z'n moedige daèd ao voor- komme da der nog vee érnstiger ongelokken ebeurd waère. Toe 'k zövaère in mien fantasie ekomme was, stroamde 't waè ter as 'n waètervalletje uut mien oagen. „Ma Joopje, oe è'k noe mee joe?", vroeg mien moeder toen ik in de woonkeuken van oöns uus binnenkwam. Snikkend vertélde ik 't eêle ver aèl. M'n moeder viel me nie eên keer in de rede. Toe 'k uutver- taèld was, zette ze 'n kopje suk kelaodemèlk vö mien op, taèfel. „Kiek mien vintje", zei ze toe. „Jij eit vandaège kennis emaèkt mee 'n naère eigenschap van sommige ménsen. Da's proönke mee aandermaans veren. In weet jie noe waèrom 'k zö blie bin? Ik bin zö blie dat die kérel mit j oe veren loapt te proönke en jie nie mee die van zien. Die vint ei naèmelijk eêmaè gin veren om mee te proönke!" Joop van Zijp De stadse allure van Middelburg maakt op de nieuwe raadkaart plaats voor de bescheidenheid van het platteland. De vraag is op welke plaats de prentbriefkaart uit de collectie van Hans Lin- denbergh betrekking heeft. Nadere bijzonderheden over de afge beelde situatie zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 2 augustus wor den gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113- 315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder goede inzenders worden drie waardebonnen verdeeld. Voor velen een 'feest van her kenning', de raadkaart van vorige week. Zicht op de Lange Delft in Middelburg, gezien vanaf de marktzijde. „Op de hoek rechts de boekhandel van firma Den Boer, links magazijn de Zon, de voorloper van V D", meldt J. Verlinde uit Vlissingen. „Gezien de kleding zal de foto rond de eeuwwisse ling van de vorige eeuw geno men zijn. Aan het einde van de straat rechts, het hoge gebouw, is het grand hotel Verseput, ge bouwd in 1747. Helaas is dit ho tel uitgebrand in december 1929." Ver linde kent de extra editie van het geïllustreerde bulletin, ge drukt door Altorff er te Middel burg, waarin hierover verslag wordt gedaan. „Aangewakkerd door een stormachtigen wind, heeft een brand in den Fran- schen Bazar begonnen, achter eenvolgens in de asch gelegd Grand Hotel Verseput, Confise rie Oosterhuis, Modezaak Wie ner, Rijwielfabriek Kaan en aan den overkant Ijzerhandel De Jager, Beddenzaak Wiener en grootendeels den winkel van Si mon de Wit. Hulp van alle kan ten heeft tenslotte het vuur in zijn stormloop kunnen stuiten." Tot vanuit Bergen op Zoom en Rotterdam kwamen 'automo bielbrandspuiten' assisteren. Na de brand kreeg de hoofdste delijke brandweer moderner materieel, waaronder de auto spuit, die nog steeds te zien is aan de Looierssingel, aldus Ver linde. De panden werden alle herbouwd, maar bij het bom bardement van de Duitsers op Middelburg in mei 1940, ging een groot deel van de Lange Delft opnieuw in vlammen op, waaronder het nieuwe hotel Verseput. K. Meertens uit Mid delburg wijst in dit verband ook op het verloren gaan van het monumentale pand, waarin de provinciale bibliotheek geves tigd was. „De voorgevel heeft nog een tijd in de steigers ge staan. Uiteindelijk is besloten het geheel af te breken en in sec ties op te slaan, om misschien el ders nog eens op te bouwen. Dat is er nooit van gekomen. Nu lig gen her en der in de stad brok stukken van deze gevel als mo nument." Veel lezers wijzen op magazijn de Zon, links, later V D. „Veel oude Middelburgers noemden V D dan ook nog jaren lang de Zon", schrijft J.H. Wigard uit Middelburg. Op de hoek waar het magazijn stond, was de toe gang tot de Lange Burg, weet C.W. Janse uit Middelburg. Rechts-midden op de foto was de naaischool van de nonnen ge vestigd, vertelt C. Nieuwelink- Sturm uit Terneuzen. Als plaatsen werden door inzen ders nog genoemd Goes en Vlis singen, alsook de Korte Delft en de Gortstaat in Middelburg. De winnaars van de waardebonnen zijn: J. Ans, Middelburg, J.R van Roo, Vlissingen en J. Dees, Waterlandkerkje. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18