7 Volmaaktheid achter de coupure Spijkerglooiing bleek riskant Poes komt om bij brand in Middelburg Ontpolderen volgens ZMF onontkoombaar MAXDATA Vals briefje van vijf duikt op in Vlissingen Gebruik wapen bij knokpartij mislukt Vrede Weerstand tegen ontpoldering onverminderd groot Man beroofd na bedreiging zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 28 juli 2003 vanaf de dijk Coupure Reder www.merzaan.nl Scepsis over ontpolderingsplan Hnor René Hoonhorst TERNEUZEN - Plannen voor Philippine aan zee' zijn irreëel. Het Studierapport natuuront wikkelingsmaatregelen ten be hoeve van de Ontwikkelings- schets 2010 voor het Schelde- estuarium is 'zonde van het geld', vindt wethouder A. van Waes van Terneuzen. Van Waes zit voor de gemeente Terneuzen in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. Uit dien hoofde kende hij de plannen van het Rijksinstituut voor Kust en Zee, het Instituut voor Natuur behoud in Brussel en de Univer sitaire Instellingen Antwerpen al. „Maar ik zou er als bestuur der nooit mee naar buiten zijn gekomen. De plannen voor grootschalige ontpolderingen zijn veel te ambitieus en ontbe ren elk maatschappelijk draag vlak. Een enkele natuurfreak ziet misschien liever mensen in bomen wonen en vogels in hui zen, maar in Zeeuws-Vlaande- ren zit geen mens er op te wach ten dat Philippine weer aan zee komt te liggen", betoogt Van Waes. De wethouder is zelf landbouwer, maar zijn bedrijf in graszaden ligt tegen de grens bij Overslag. Naamgenoot J. van Waes, voorzitter van de akkerbouwsector van de ZLTO, heeft een akkerbouwbedrijf midden in de Braakmanpolders De ontpolderingsplannen val len hem zaterdag koud op het dak. Hij vindt het allesbehalve vanzelfsprekend dat de boeren- belangen het eerst moeten wij ken. „Wat mij betreft moet eerst de vraag worden beantwoord of agrariërs continu landbouw grond moeten blijven inleveren ten faveure van de ontwikkeling van industrie en daarvoor beno digde waterberging. Ontpolde ring is alleen nodig voor de ha- ven'oelangen van Antwerpen. Als je de Schelde niet uitdiept, is er ook geen extra berging in de Braakman nodig", stelt Van Waes. Deakkerbouwvoorman wijst er op dat de uitbreiding van de Braakmanhaven en de ontwik keling van de Mosselbanken ten koste gaan van natuurgebied. „De belangen van de natuur moesten daar wijken voor die van de industrie. En mede daar door zouden boeren hun be- drijfspercelen weer moeten af staan. Dat is aan agrariërs niet te verkopen." Van Waes, die zelf aangeeft dat een deel van de Braakmangronden niet tot de beste percelen behoort, zit niet te wachten op 'uitplaatsing of verplaatsing' van zijn bedrijf. Desondanks zegt hij niet direct 'nee' tegen alle ontpolderings plannen. „Als de maatschappij uiteindelijk toch kiest voor een vergaande ontpolderingsvari- ant dan moeten voor de agrari ërs goede regelingen voor verblijfsverplaatsing worden getroffen. Praten moet altijd kunnen." De kans dat het tot praten komt, lijkt Van Waes overigens uiter mate klein. Het verhogen van binnendijken tot Deltahoogte, het verplaatsen van infrastruc turele verbindingen en de wa terspaarbekkens en het saneren van vakantiepark De Braak man zij n niet eenvoudig te reali seren. Beheerster M. Verpalen- Van den Bosch beaamt dat laat ste volmondig. Ze vindt de meest verstrekkende ontpolde ringsplannen 'te gek voor woor den'. „In het provinciale streek plan wordt ons bedrijf als concentratie voor recreatie voorzieningen aangemerkt. We zijn nota bene in overleg met de provincie, Rijkswaterstaat en de Dienst Landelijk Gebied - mede met het oog op werkzaam heden aan de N61 - over uitbrei ding van ons bedrijf aan de zuidkant van de rijksweg. Als andere overheden met zo'n rap port komen, denk je onwille keurig even 'Ben je nou hele maal van de pot...." De erfpachtovereenkomst voor het recreatiecentrum loopt tot 2018. Verpalen: „We zouden dus kunnen denken, koop ons tegen die tijd maar uit. Maar we zien onze zoon hier graag als opvol ger. Het werk is voor een cam pinghouder een belangrijk deel van zijn leven. Bovendien staan we voor de belangen van heel veel vaste plaatsenhouders van stacaravans en tenten. Er zijn al heel wat mensen langs geweest, die hebben laten weten niet weg te willen." door Ron Magnée MIDDELBURG - Bij een uit slaande brand in een woning aan de Veerse Singel in Middel burg is zaterdagochtend een poes omgekomen. Personen raakten niet gewond. Op het moment van de brand was niemand thuis. Oorzaak van de brand was waarschijn lijk kortsluiting in een koelkast. Even na tien uur 's ochtends alarmeerden de buren de brand weer. Toen de spuitgasten arri veerden, sloegen de vlammen uit de achterkant van de wo ning. Bij de bestrijding werden veertien brandweerlieden en twee blusvoertuigen ingezet. Een ladderwagen stond stand by. Na twintig minuten waren de brandweerlieden de brand meester. Het vuur heeft zich beperkt tot de keuken en de gang. Het hele huis heeft rookschade opgelo pen en is onbewoonbaar. De schade bedraagt ongeveer vijf enzeventigduizend euro. foto Ruben Oreel doorA. J.Snel Hier is alles harmonisch. Achter de zeedijk bij Hoe dekenskerke ligt het beloofde land. Zelfs een fanatieke atheïst zou op deze plek aan enige twij fel onderhevig kunnen raken, ware het niet dat de ruimte door mensenhanden is ingevuld. Die maakten: de oude veerha ven waarin bij eb het slik wordt blootgelegd om te worden voor zien van een duizelig makend patroon van vogelpootjes dat bij vloed wordt gewist; het half ge zonken schip waaraan zich een traag proces van rot en roest voltrekt; de steiger waar de veerboot die geen veerboot is onder de noemer 'Een Rondje met een Pontje' afmeert en af vaart; het Café Cafetaria De Steiger waar men op de koffie kopjes de tekst 'uniek punt aan de Schelde' heeft laten zetten, een bewering die geen welden kend mens zou willen weerspre ken. Hier is alles in orde. De dijkenbouwers van eind ja ren zestig hebben er goed aan gedaan af te wijken van de ge bruikelijke werkwijze. Als ze niet hadden nagedacht, was het oude veerhaventje van Hoede kenskerke achter een robuuste, groene dijk verdwenen. Ze dachten wél na en maakten de volgende constructie: dijk; stukje iets lager gelegen weg; voortzetting dijk. Zo werd een coupure gemaakt ronder dat doorgraving van de mjknoodzakelijk was. Wie naar e verhaven gaat, heeft het mee over de dijk te lopen of te nlden, maar hij passeert in feite ?on niet afsluitbare coupure, at het wegdek wat lager ligt dan de onderbroken dijk levert ®dit geval geen onaanvaardba- risico's op. De veerhaven re- aceert de kracht van het water voldoende mate. e constructie werd gekozen ten tijde van de heerschappij van de dijkgraaf P.J.J. Dekker van de Brede Watering van Zuid-Beveland. Er valt dus niets op af te dingen want Dek ker was iemand die niet werd te gengesproken. Hij was een re gent die nog niet voor regent werd uitgemaakt of zelfs uitge scholden. Niemand kwam op het idee met hem van mening te verschillen. Eenvoudig omdat Dekker nu eenmaal wist wat goed was. Later kwamen er re genten die niet meer wisten wat goed was en die er dus wel een beetje om vroegen dat ze voor vis werden uitgemaakt met een reeds lang verstreken houd baarheidsdatum. Een groot man, P.J.J. Dekker. Achter de dijk resideerde er nog zo eentje: Arjaan Burgel, de caféhouder van de drink- en eetgelegenheid die nu De Stei ger heet. Toen in 1972 de veer dienst Terneuzen-Hoedekens- kerke werd opgeheven, wilde hij reder worden en zelf de over kanten slechten met een bootje. Hij is daar niet in geslaagd, Bur gel. Maar hij had een gulle hand van tappen; hij kookte mosselen als geen ander en wie na de door hem bereide geneugten niet meer in staat was een automo biel te besturen, kon een taxi huren die Arjaan zelf bestuurde. Zijn zwierige rijstijl, gecombi neerd met het uitblijven van on- Bij Hoedekenskerke hebben bestuurders een stukje paradijs wellicht over het hoofd gezien, zodat het werd behouden. gevallen, bracht zelfs verstokte ongelovigen tot het vage ver moeden dat de wonderen de we reld nog niet uit zijn. Het is alle maal wat anders geworden, daar achter de dijk van Hoede kenskerke, maar bij wijze van uitzondering hebben nieuwe tijden er geen kwaad gedaan. Wellicht omdat bestuurders dit stukje paradijs over het hoofd hebben gezien. Hopelijk omdat iedereen die er komt intuïtief weet dat wie wat bewaart ook later nog wat heeft. Voorzichtig aan. De schepen varen nog altijd voorbij, maar aan boord weten ze dat explosies hier hoogst on gewenst zijn. De koeltorens van Doel wijzen op industriële acti viteit maar de bezoeker van de foto Willem Mieras veerhaven verlustigt zich in de woorden van de jonge dichter, die lang geleden opmerkte: 'Dat zijn de vazen waar ze wolken maken'. Alles kits hier bij Hoedekens kerke. De Spijkerdijk ligt als een klein waterbouwkundig monu ment bij Scharendijke. foto Marijke Folkertsma door A.J. Snel Zoals margarine geen echte boter is, zo is basaltine geen echt basalt. Maar de benaming basaltine suggereert iets van hardheid. Dat was destijds de bedoeling van 'Bouwmaterialen voorheen M. Luijten', met vesti gingen in Lekkerkerk, Rotter dam en Dordrecht, een onderne ming die zich onder meer toelegde op de verkoop van ma terialen voor dijkbouw. Voorheen M. Luijten had zich meester gemaakt van het al leenrecht van de verkoop van de Basaltine-Spijkerglooiing in NederlandBasaltine werd aan geprezen als het hardste beton ter wereld, dat door het Duit- sche Rijk tegen namaak werd beschermd, zo blijkt uit een wervende folder van de alleen verkoper. In de brochure, die in 1908 verscheen, werd het hard gespeeld. Voorheen M. Luijten probeerde de klandizie niet al leen te overtuigen door de kwa liteit van het gebodene aan te prijzen, maar ook door laatdun kend te doen over Italiaanse en Franse producten, die bij de vervaardiging van glooiingen maar zeer matige resultaten te zien zouden geven. Aangezien in de waterbouw de ultieme dijk niet was uitgevon den, zomin dat nu het geval is, was er in Nederland altijd be langstelling voor nieuwe mate rialen en bouwmethoden. Van daar dat de Spijkerglooiing, ook in Zeeland werd verwelkomd om te worden beproefd. Bij wij ze van demonstratie werd aan de binnenkant van de voormali- door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) is het eens met de studie waarin wordt geconclu deerd dat grootschalige ontpol dering de beste manier is om de natuur in de Westerschelde te behouden en te versterken. Vol gens woordvoerder G. van Zon neveld passen deze maatregelen in het streefbeeld dat in de lan- getermijnvisie voor het Schel- de-estuarium wordt geschetst. Van Zonneveld vindt dat de drie Nederlandse en Vlaamse insti tuten die de ontpolderingsvoor- stellen doen, uitstekend werk hebben afgeleverd. „Ze hebben een goede analyse gemaakt van natuur in het gebied en van de knelpunten die er in de loop der jaren zijn ontstaan. Het is dui delijk dat vergaande stappen noodzakelijk zijn voor een ge zond estuarium." Naar zijn oordeel spreekt uit de studie duidelijk dat om dat ge zonde estuarium te bereiken ontpoldering onontkoombaar is. Van Zonneveld: „En dan wel in zo groot mogelijke eenheden, want daar zit de grootste na- tuurwinst." De drie instituten geven in hun voorstellen twee mogelijkheden aan: grootscha lig ontpolderen in de gebieden Zwin, Braakman en Saeftinge in Zeeuws-Vlaanderen en ont- HULST - Een 32-jarige Hulste naar raakte vrijdagmiddag een 'aanzienlijk bedrag' kwijt, na dat hij in zijn woning door twee mannen werd bedreigd met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp. De mannen, die zich voordeden als verkopers, belden rond drie uur aan bij de woning in de Hul- sterse binnenstad. Ze drongen naar binnen na het openen van de deur en eisten geld. Nadat ze, een 'aanzienlijk bedrag' hadden gekregen, maakten ze zich uit de voeten in de richting van de Graauwse Poort. polderen op minder grote schaal, waarbij aan weerszijden van de Westerschelde kleine ge bieden onder invloed van getij en zout water worden gebracht. De medewerker van de ZMF is zich ervan bewust dat bij het on derzoek naar mogelijkheden om de natuur van de Westerschelde te versterken niet is gekeken naar de maatschappelijke haal baarheid. Hij vreest ook dat er weinig tijd is om duidelijk te maken dat investeren in de na tuur van de Westerschelde ook van belang zijn voor de veilig heid. Eind volgend jaar moeten de overheden in Nederland en Vlaanderen een beslissing ne men over een ontwikkelings- schets voor het Scheldebekken, waarin wordt aangegeven wat tot 2010 op het gebied van vei ligheid, natuur en toegankelijk heid mogelijk is. In Vlaanderen - en met name in Antwerpen - wordt nadruk gelegd op het as pect toegankelijkheid: de ver dere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde om de ha ven van Antwerpen bereikbaar te maken voor diepstekende schepen. Aan de ontwikkelings- schets liggen onder meer een milieueffectrapport en een maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse ten grondslag. Advertentie Stel uw eigen computer systeem samen: door Ron Magnée VLISSINGEN - Een vals briefje van vijf euro is zaterdagavond bij een horecazaak aan het Bel- lamypark in Vlissingen opgedo ken. Onduidelijk is waar het bp- jet vandaan komt. Rond half tien werd het briefje opgemerkt door een medewer ker van de zaak. Die heeft het biljet overgedragen aan de poli tie. Het briefje is iets kleiner dan het normale briefje van vijf. De zijde waar de kaart van Europa is afgebeeld, is iets valer dan het reguliere biljet. Verder is met een black light te zien dat de Eu ropese vlag niet groen oplicht. Tot slot is geen watermerk van rechte strepen waar te nemen. Een zegsman van de politie is er van overtuigd dat het een vals biljet betreft. Toch zal het brief je nog nader worden onder zocht. De politie vraagt eenie der waakzaam te zijn bij het ac cepteren van geld, vooral omdat vijfjes makkelijk worden geac cepteerd. Overigens is het niet de eerste keer dat een vals briefje van vijf opduikt in Vlissingen. Vorige week ontving een caissière van een Vlissingse kermisattractie op het Bellamypark ook al een briefje van vijf dat in haar ogen vals was. De caissière weigerde het brief je te accepteren en gaf het terug aan de eigenaar. door Mieke van derJaqt SINT-ANNALAND De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Voorstraat in Sint-Annaland vier jongeren aangehouden die waren betrok ken bij een vechtpartij. Het scheelde weinig of er waren slachtoffers gevallen. Een man heeft tevergeefs geprobeerd een wapen door te laden om te schieten. Het incident gebeurde op de Voorstraat, waar twee groepen jongeren slaags raakten. Na de vechtpartij gingen de groepen uiteen maar een clubje jongeren kwam even later terug met een pistool. De gebruiker laadde het wapen drie keer door en pro beerde te schieten, maar dat lukte niet. De groep nam vervolgens de be nen. De politie vond het vuur wapen en kreeg algauw een 17- jarige en een 18-jarige uit De venter te pakken. Ook een 18- jarige en een 20-jarige uit Sint- Annaland werden in de kraag gevat. De politie zoekt nog getuigen wier naam niet is genoteerd en sluit meer aanhoudingen niet uit. ge zeedijk bij Scharendijke een stukje dijk aangelegd, naast een Muraltglooiing. Echt populair is de Spijkerglooiing nooit ge worden. De bouwmethode was intensief en, belangrijker, de glooiing was riskant. De klei er onder spoelde weg, de betonnen platen bleven vervolgens vaak lang op hun plaats liggen maar onverhoeds kon de dijkverdedi- ging wegzakken. Als een klein waterbouwkundig monument ligt het resultaat van de proefneming nog altijd bij Scharendijke. Het stukje dijk bestaat uit betonnen platen, die zijn voorzien van vierkante ga ten. Daar doorheen zijn grote, kegelvormige spijkers van ge wapend beton geslagen. Van af stand beschouwd geeft dat het visuele effect van een patchwork deken. Hij peinst zo af en toe over ernstige aangelegenheden, Leon van zeven. Zo vroeg hij laatst of de oorlog in Irak nu een wereldoorlog was ge weest. Nee, legde pa uit, bij een wereldoorlog zijn veel meer landen betrokken dan in de Perzische Golf het geval was. Eigenlijk zouden alle lan den gewoon eens aardig voor elkaar moeten zijn", was de wijze conclusie van Leon. Hetgeen een bevestigend antwoord opleverde. „Denk je dat je dat nog zal meema ken?", luidde vervolgens de vraag. Pa vertelde dat hij er niet echt op durft te rekenen, maar dat hij hoopt dat Leon het in zijn leven nog wel zal beleven. „Dat zou wel de mooiste dag van mijn leven zijn", ver klaarde Leon ferm. Om er na een korte pauze op te laten volgen: Behalve een dagje naar de Efteling na tuurlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7