(ZC Verkeerschaos rond mislukte poging berging Pelican 1 Waterland ontvangt eerste bezoekers in nieuwe Deltaplaza Vlaanderen wil scheepswrakken beter beschermen Van kwinkslag tot groenteschaaf 9 dorpsraad zoekt basis voor vijfjarenplan Zakkenroller actief in Middelburg 40 -A\ ïil I'p maandag 28 juli 2003 Zwembad Jeachparty in chelpenhoekje Diekentochten oor fietsers Van twee kanten HM Diefstal uit auto in Terneuzen Voorjaar Ontvangst Puntje meer Boete voor aangeschoten rijden Drugs en boksbeugel afgepakt Schapen gestolen uit wei Camera en gsm's gestolen Rijbewijs ingevorderd Knokkende jeugd aangehouden Conserveren VOORDELIG DOOR DE APK KEURING PROFILE i| Enquête naar wensen Koewacht Lftané Hoonhorst jjEWACHT - De Dorpsraad ■pracht wil dit najaar een en- jjte houden om de wensen de dorpsbewoners te in- ijtariseren. De dorpsraad opt dat de provinciale wel- nsinstantie Scoop meehelpt jfthet opstellen van de enquê- omdat de instelling in Sluis ^Sluiskil ook goede resultaten iiekt. (resultaten van de enquête oeten de basis worden van een 3d dit jaar of begin volgend jaar te presenteren vijfjaren plan. Een dergelijk plan zet niet alleen de wensen van de Koe wachtenaren op een rijtje, maar is ook een leidraad voor dorps raad en gemeente om te contro leren of het voorzieningenni veau van het dorp op peil blijft, verwacht de dorpsraad. Voorzitter E. van Waes van de dorpsraad geeft direct toe dat Koewacht de laatste jaren niet onderbedeeld is. Het gemeen schapshuis is opgeknapt en ge moderniseerd, aan een brede school wordt gewerkt, het woonwagencentrum kan bin nenkort met enkele plaatsen worden uitgebreid en de sport accommodaties zijn goed bijge houden. Van Waes: „We klagen ook niet, maar we moeten er wel voor zor gen dat de leefbaarheid in het dorp ook in de toekomst is ge waarborgd. De door gemeentes en Scoop opgezette enquêtes in Sluis en Sluiskil zetten iets in beweging. Wij willen dat ook graag, het liefst in samenwer king met Scoop. Mocht dat niet lukken dan moeten we op eigen kracht, met een beetje hulp van de gemeente, aan de slag om in een rapport vast te leggen wat er de komende jaren dient te ge beuren in het dorp." Het blijven onderhouden en open houden van het zwembad is in elk geval in het vijfjaren plan terug te vinden, weet Van Waes al. „We hebben nooit te klagen gehad over de inzet van de voormalige gemeente Axel voor het zwembad. Maar met vier openluchtbaden in de nieu we gemeente Terneuzen moeten we wel de vinger aan de pols houden om ook in ons bad blij ven te investeren. Dat geldt ook voor andere verworven voorzie ningen. Daarnaast zal een lang levende wens voor aanleg een fietspad van de bebouwde kom van Koewacht naar het kruis punt Bontekoe bij Zuiddorpe zeker in het plan zijn terug te vinden. Andere wensen hopen we van de bevolking te horen." De voormalige bewonerscom missie, die de belangen van Koewachtse huurders bij de corporatie RZVW behartigde, is onlangs als aparte commissie aan de dorpsraad toegevoegd. Omdat de bewonerscommissie zich, sinds de uitbreiding van takenpakketten van woning bouwverenigingen, ook veel met de woonomgeving bezig houdt, overlapt de belangenbe hartiging die van de dorpsraad vaak. Bovendien dunde het be stuur van de commissie uit van zeven naar vier leden. Van Waes: „De kennis van die vier ervaren bestuurders kunnen we goed ge bruiken in de dorpsraad. Daar naast zullen ze specifieke klachten en vragen van huur ders nog als aparte commissie met de woningbouwvereniging bespreken." ïBNEUZEN - Het Terneuzen- j buurtcentrum 't Schelpen- ijekje maakt zaterdag 9 augus tijn naam waar, doordat er |m een 'beachparty' wordt ge luiden. jet wijkgebouw aan de Dok- ligt vol zand en er staan tdvende palmbomen', belooft je Stichting Culturele Activi sten Schelpenhoekje. De dj's jeach Peter en Speedy zorgen nor passende muziek. Het Strandfeest begint om 20.00 uur. 1EUZENHOEK - Het comi- Stroopielekkersfietstochten ïoudt deze week twee 'Dieken- fetstochten'. Wielrijders kunnen woensdag- aiddag tussen 13.00 en 13.30 sur en/of zaterdagavond tussen en 18.30 uur vertrekken - ia koffie of thee met een bolus - een boerderij in de buurt schap Reuzenhoek. De fietsers rijden een mooie iijktochtroute, die onder meer langs het Groot Eiland voert. De tartplaats in Reuzenhoek is te ens eindpunt. Reserveren voor ie fietstochten kan tot één dag ian tevoren via de telefoon- aummers: 0115-431697 of illa-431223. MIDDELBURG - Twee Middel burgse vrouwen en een Middel burgse man zijn zaterdag het slachtoffer geworden van zak kenrollers Bij een winkel in Achter de Houttuinen in Middelburg werd ie tas gestolen van een 39-jarige stouw. De tas werd weggeno men uit haar winkelwagentje lerwijl ze haar boodschappen in ie fietstas deed. In haar tas za len onder meer een portemon- hee met bankpas en een bos sleutels. iueen Albert Heijn in diezelfde werd van een 71-jarige vrouw de portemonnee wegge nomen uit een tas die ze aan baar winkelwagentje had ge en. Inde Lidl te Vlissingen werd za terdagmorgen een 26-jarige Middelburger bestolen van zijn gsm. De telefoon werd uit zijn broekzak weggenomen. door Mieke van der Jaqt BATH - De bergers van Mul traship en URS Salvage heb ben gistermiddag een poging om de Pelican I vlot te trekken gestaakt. Hoewel al het grote materieel in de juiste positie lag, bleek er te weinig tijd om tijdens het hoogwater de stroppen onder het schip in de juiste positie te brengen. De positionering gebeurt met de hulp van duikers die de tien ton wegende stroppen op de goede plaats moeten brengen voordat de bokken gaan take len. Slecht zicht, sterke stro ming en te weinig tijd deden de bergers van de poging afzien. Per hoog tij zal worden beke ken of de Pelican I kan worden vlotgetrokken. Het schip ligt al een week in het Nauw van Bath en moet naar Vlissingen wor den gesleept. De gestaakte poging van gis termiddag trok enorm veel belangstelling. De dijk bij Rilland en de punt bij Bath werden bevolkt door grote hoeveelheden mensen met ver rekijkers en camera's. In het anders zo rustige Rilland heerste een complete verkeers chaos, vooral rond drie uur, toen op de dijk bekend was ge worden dat het feest niet door zou gaan, maar grote aantallen Belgen nog toestroomden om de berging te zien. De populai re radiozender Donna had ge meld dat de berging rond vier uur zou plaatsvinden. Terwijl van de ene kant de auto's toe stroomden, kwamen van de andere kant de vertrekkers al weer. De wegen in Rilland, vol verkeersdrempels en obsta kels, zijn niet berekend op zo veel verkeer van twee kanten. In Terneuzen vergaderen tech nici bijna hele dagen over de Pelican 1. Actuele computer modellen over weersinvloeden en stroming worden voortdu rend naast elkaar gelegd. Tel kens wordt bekeken of de omstandigheden in de tijd tus sen opkomend en afgaand water gunstig genoeg zijn om het schip in de touwen te krij gen. Rond de dijk bij Rilland ont stond een complete verkeers chaos. foto's Dirk-Jan Gjeltema 'fyte» - - t' Mfünt i Veel mensen hoopten gisteren getuige te zijn van het bergen van de Pelican 1. TERNEUZEN - Uit een afgeslo ten auto die geparkeerd stond in de Azaleastraat in Terneuzen werd tussen zaterdagavond acht uur en gisterochtend zes uur ingebroken. Uit de auto werd een radarde tectorter waarde van 150 gesto len. door Famke van Loon NEELTJE JANS - Waterland N'eeltje Jans kan zijn bezoekers weer op een normale manier 'iitvangen. Nadat bijna een half jaar geleden de eerste palen de stond ingingen, is vrijdag het terste deel van de nieuwe Delta plaza in gebruik genomen. Ko kend najaar moet het nieuwe entreegebouw helemaal klaar tijn, zodat het begin 2004 volle- '~in bedrijf kan zijn. Bijna een jaar geleden zag het er °P Neeltje Jans aanmerkelijk anders uit. Een fikse brand legde het toenmalige entreege- Bouw - het Deltapaviljoen - vol- 'edig in de as. De Waterland-di ctie liep op dat moment al met vernieuwingsplannen rond, Naar moest daar toen versneld vaart achter zetten. Samen met Rijkswaterstaat, de gemeente Veere, architect M. Zeelenberg bouwbedrijf Roos is alles in »et werk gesteld om de nieuwe Deltaplaza snel te laten verrij zen. It februari van dit jaar zijn de eerste palen voor het nieuwe ge bouw geslagen. De plaza is veel groter geworden dan het oude Deltapaviljoen. In het pand zijn de kassa's, het restaurant, een grote filmzaal en de Waterland winkel ondergebracht, evenals kantoorruimten en extra expo sitiezalen. B. van der Hoef, directeur van Waterland Neeltje Jans, is zeer tevreden dat het deel voor de be zoekers nu al gebruikt kan wor den. Zeker nu het toeristische hoogseizoen net begonnen is. „De gasten kunnen nu gebruik maken van de voor hen zo be langrijke grote filmzalen, het restaurant en de winkel. De tij delijke voorzieningen kunnen daarmee worden opgeruimd. We zijn nu eindelijk letterlijk uit de brand." De komende maanden worden de andere delen van de Deltap laza (de kantoor- en extra expo sitieruimten) verder afgemaakt. Komend najaar moet het hele entreegebouw worden opgele verd, zodat het in het nieuwe voorjaar helemaal gebruikt kan worden. door René Hoonhorst AXEL - De polymeerwas is be doeld voor het spie en span ma ken van de auto. Het spul kan echter ook worden gebruikt voor het schoonmaken van kastjes, ruiten en brillenglazen. „De was bevat gegarandeerd geen siliconen. Mijn zus ge bruikt die wel, maar die heeft dan ook een heel ander beroep", prijst de standwerker - een vol bloed Amsterdammer - zijn waar op originele wijze aan. Het publiek op de drukke Axel- se weekmarkt reageert wat flauwtjes op de kwinkslagen. Een wat chagrijnig uitziende vrouw kijkt zelfs nog wat zuur der na een grap over te gebrui ken poetsmiddelen. „Een flu welen doek is prima, maar een oude onderbroek functioneert ook goed. Maar ik zou afraden een string als poetslap te ge bruiken, want dat touwtje blijft nogal eens haken achter een spleetje in de motorkap of de deuren", buldert de ambulante handelaar. Er gaat dus wel eens een geintje de mist in, maar dat kan de pret niet drukken, weet secretaris Luuk Titsing van de afdeling standwerkers van de Centrale Vereniging van de Am bulante Handel. De aan het standwerkerscon cours deelnemende handelaars zijn heel tevreden over de ont vangst die hen vorige week in Zeeuws-Vlaanderen ten deel viel. De organisatie op de mark ten van Oostburg, Hulst, Ter neuzen en Axel was perfect, complimenteert landelijk secre taris Titising de Zeeuws- Vlaamse afdeling. „We worden als standwerkers nogal eens weggezet op onmogelijke plek- immer schone oven' aan. ken. Om de hoek van de markt, voor leegstaande of afgebroken panden. Maar hier kregen we keurige plaatsen, midden op de markt of in drukke winkelstra ten, waar geen winkelier ons wegstuurde. Dat gaat elders wel eens anders." De tien standwerkers die de vier regionale markten bezochten, boden een keur van 'handige en nuttige' artikelen aan. Leren portemonnees en tassen, stof- zuigerzakken, anti-aanbakfo- lie, kruidensnijders, regelbare douchekoppen, groentescha ven, messenslijpers, kabelrit- sers en polymeerwas. De Zeeuws-Vlaamse marktgan- gers liepen de standwerkers niet voorbij. Ze keken de kat welis waar meestal eerst uit de boom, maar als een toevallige passant het product aanprees - 'ik ge bruik hem thuis al vijf j aar en hij doet het nog steeds' - was het ijs gebroken en deden de stand werkers goede zaken. De Enschedese stofzuigerzak- kenhandelaar Titsing, secreta ris van de bond, werd derde op het Zeeuws-Vlaams concours. OOSTBURG - Een 22-jarige automobilist uit Sluis kreeg za terdagmorgen vroeg een boete omdat hij iets te veel alcohol had gedronken. De man trok de aandacht van surveillerende agenten toen hij 's nachts met een kapot achterlicht over de Oude Haven in Oostburg reed. De man kreeg een boete en een rijverbod van een uur en raakte 4,5 gram hennep, die hij bij zich bleek te hebben, kwijt. TERNEUZEN-Bij een controle op de Terneuzense Buitenha ven werd een 28-jarige Belgische automobilist zaterdagmor gen getrakteerd op twee boetes. Het bezit van een zakje hennep en drie joints kostte hem tweehonderd euro, het in ei gendom hebben van een boksbeugel leverde daarnaast een boete van 13 5 euro opBoksbeugel en softdrugs werden in be slag genomen. HULST - Uit een weiland aan de Hogeweg in Hulst zijn tussen vrijdag middernacht en zaterdagmiddag twee uur twaalf schapen gestolen. Het dozijn rammen vertegenwoordigde een waarde van zo'n duizend euro. SAS VAN GENT - Bij een inbraak in een huis aan het Sasse Julianapark zijn vrijdag een digitale fotocamera, twee gsm's, twintig dvd's en een portemonnee met enkele tientallen euro's ontvreemd. Het gehele huis is vrijdag tussen half negen 's ochtends en zes uur 's middags doorzocht door de inbreker(s). CLINGE - Een 40-jarige automobilist uit het Vlaamse Oost ende moest zaterdagmorgen vroeg in Clinge zijn rijbewijs in leveren. De man bleek bij controle op de Woestijnestraat bijna 3,5 keer zoveel te hebben gedronken als is toegestaan. In ruil voor zijn rijbewijs kreeg de alcoholrijder een dagvaarding SINT-ANNALAND - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Voorstraat in Sint-Annaland vier jongeren aangehouden die waren betrokken bij een vechtpartij. Het scheelde weinig of er waren slachtoffers gevallen. Een man heeft tevergeefs geprobeerd een wapen door te laden om te schieten. Het incident gebeurde op de Voorstraat, waar twee groepen jongeren slaags raakten. Na de vechtpartij gingen de groepen uiteen, maar een clubje jongeren kwam even later terug met een pistool. De gebruiker laadde het wapen drie keer door en probeerde te schieten, maar dat lukte niet. De groep nam ver volgens de benen. De politie vond het vuurwapen en kreeg al gauw een zeventienjarige en een achttienjarige jongen uit Deventer te pakken. Ook een achttienjarige jongen en een twintigjarige man uit Sint-Annaland werden in de kraag ge vat. De politie zoekt nog getuigen wier naam nog niet is genoteerd en sluit meer aanhoudingen niet uit. De enige vrouwelijke standwerker - Manon Aarts uit Helmond - prijst haar 'anti-aanbakfolie voor een door Kris Naudts OOSTENDE - Vlaanderen wil historische scheepswrakken voor zijn kust beter bescher men. Minister van Cultuur P. Van Grembergen nam dè be slissing naar aanleiding van waardevolle vondsten in de Bel gische territoriale wateren ter hoogte van Nieuwpoort, Zee- brugge en Oostende. Scheepsarcheologen troffen binnen de twaalfmijlszone voor Nieuwpoort het vrijwel onge schonden wrak aan van een ze- ventiende-eeuwse, 54 meter lange driemaster met drie dek ken. Het koopvaardijschip, dat met man en muis verging, had een tweehonderdkoppige be manning. Het schip was gela den met bandijzer en gietijzer. Aan boord bevinden zich hon derden waardevolle voorwer pen zoals kanonnen, stenen kruiken waarop een baardige kop staat afgebeeld, uivormige flessen en musketten en mus ketkogels. De Vlaamse overheid heeft geld vrijgemaakt om de hele maritie me archeologische locatie op te meten en een methode te bepa len om de vondsten te conserveren. Duikers en ama teur-archeologen van de Vlaamse vereniging Maritieme Archeologie ontdekten eerder deze zomer op vijf mijl buiten Oostende restanten van het Ne derlandse vrachtschip Betle- hem, dat in 1747 verging met een enorme schat aan gouden en zilveren munten aan boord. Het geld moest dienen om in het toenmalige Ceylon handels waar in te slaan. Recentelijk werd voor de haven van Zeebrugge het oudste scheepskanon ter wereld bo vengehaald uit een vijftiende- eeuws scheepswrak. Minister van Grembergen heeft inmid dels een afdeling Maritieme en Fluviale Archeologie toege voegd aan het bestaande Vlaamse Instituut voor Archeo logisch Patrimonium. (IAP). Hij wil de meest waardevolle wrak ken de status van beschermd monument geven. De overheid wil voorkomen dat moderne pi raten of illegale schat jagers de wrakken leegroven voor privé- doeleinden of in opdracht van antiekhandelaren. Volgens historici ligt voor de Vlaamse kust een archeologi sche schatkamer van enkele duizenden scheepswrakken. Zo heeft de vereniging Maritieme Archeologie alleen al in een stukje voor de Westkust 320 wrakken gelokaliseerd, waar van er inmiddels 180 grondig zijn onderzocht. Acht komen er in aanmerking voor wettelijke bescherming. Scheepsarcheologen verwach ten veel meer waardevols te kunnen vinden voor de Vlaamse Oostkust. „Hoe dichter bij Brugge en het Zwin hoe groter de kans op historische en ar cheologische schatten", aldus een medewerker van het Insti tuut voor het Archeologisch Patrimonium. „In de middel eeuwen waren dat wereldha vens." Veel wrakken worden gevonden bij baggerwerken om de vaargeulen naar Zee- brugge en Antwerpen op diepte te houden. foto Camile Schelstraete Hij moest zijn meerdere erken nen in E. Gersten uit Alkmaar, die blikopeners verkocht, en F. Spoolder uit Hengelo, die kruidensnijders in de aanbie ding had. Spoolder behaalde net een puntje meer en werd daarmee kampioen. Net als Tit sing, die eerder in Terneuzen won, Gersten, die in Hulst de beste was, en B. de Regt, de groenteschaafverkoper die in Oostburg eerste was, mag Spoolder deelnemen aan het na tionaal standwerkerskampi oenschap in zijn woonplaats Hengelo op 5 oktober. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS |fl 88,15) Voor een onafhankelijke APK Keuring van uw auto bent u bij Profile T/recenter aan het juiste adres. Bij Profile Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten PASSIE TOT IN IEDER DETAIL -s i" E si ■«i1 II KOLE - LUCTOR Geldig lot één week no plaatsing Hulst, Ind. Hoge Weg, Afrikaweg 4 Oostburg, Ind. Stampershoek, Transportweg 9 Terneuzen, Ind. Hughersluys, Hughersluys 2 Tel: 0114-31 40 80 1 Tel: 0117-45 23 77 Tel: 0115-61 39 81j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33