7 Kippenvel door Zuludansers Volmaaktheid achter de coupure Spijkerglooiing bleek riskant Ontpolderen volgens ZMF onontkoombaar Sluiskil krijgt nieuwe wijk lllliill MAXDATA Vrede Weerstand tegen ontpoldering onverminderd groot zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 28 juli 2003 vanaf de dijk Coupure Reder Man beroofd na bedreiging www.merzaan.nl PZC Scepsis over ontpolderingsplan Hoor René Hoonhorst TERNEUZEN - Plannen voor 'Philippine aan zee' zijn irreëel. Het Studierapport natuuront- ivikkelingsmaatregelen ten be hoeve van de Ontwikkelings- schets 2010 voor het Schelde- estuarium is 'zonde van het geld', vindt wethouder A. van ffaes van Terneuzen. Van Waes zit voor de gemeente Terneuzen in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. Uit dien hoofde kende hij de plannen van het Rijksinstituut voor Kust en Zee, het Instituut voor Natuur behoud in Brussel en de Univer sitaire Instellingen Antwerpen al. „Maar ik zou er als bestuur der nooit mee naar buiten zijn gekomen. De plannen voor grootschalige ontpolderingen zijn veel te ambitieus en ontbe ren elk maatschappelijk draag vlak. Een enkele natuurfreak ziet misschien liever mensen in bomen wonen en vogels in hui zen, maar in Zeeuws-Vlaande- renzit geen mens er op te wach ten dat Philippine weer aan zee komt te liggen", betoogt Van Waes. De wethouder is zelf landbouwer, maar zijn bedrijf in graszaden ligt tegen de grens bij Overslag. Naamgenoot J. van Waes, voorzitter van de akkerbouwsector van de ZLTO, heeft een akkerbouwbedrijf midden in de Braakmanpolders. De ontpolderingsplannen val len hem zaterdag koud op het dak. Hij vindt het allesbehalve vanzelfsprekend dat de boeren- belangen het eerst moeten wij ken. ,,Wat mij betreft moet eerst de vraag worden beantwoord of agrariërs continu landbouw grond moeten blijven inleveren ten faveure van de ontwikkeling van industrie en daarvoor beno digde waterberging. Ontpolde ring is alleen nodig voor de ha- venbelangen van Antwerpen. Als je de Schelde niet uitdiept, is er ook geen extra berging in de Braakman nodig", stelt Van Waes. De akkerbouwvoorman wijst er op dat de uitbreiding van de Braakmanhaven en de ontwik keling van de Mosselbanken ten koste gaan van natuurgebied. „De belangen van de natuur moesten daar wijken voor die van de industrie. En mede daar door zouden boeren hun be drijf spercelen weer moeten af staan. Dat is aan agrariërs niet te verkopen." Van Waes, die zelf aangeeft dat een deel van de Braakmangronden niet tot de beste percelen behoort, zit niet te wachten op 'uitplaatsing of verplaatsing' van zijn bedrijf. Desondanks zegt hij niet direct 'nee' tegen alle ontpolderings plannen. „Als de maatschappij uiteindelijk toch kiest voor een vergaande ontpolderingsvari- ant dan moeten voor de agrari ërs goede regelingen voor verb lijfsverplaatsing worden getroffen. Praten moet altijd kunnen." De kans dat het tot praten komt, lijkt Van Waes overigens uiter mate klein. Het verhogen van binnendijken tot Deltahoogte, het verplaatsen van infrastruc turele verbindingen en de wa terspaarbekkens en het saneren van vakantiepark De Braak man zijn niet eenvoudig te reali seren. Beheerster M. Verpalen- Van den Bosch beaamt dat laat ste volmondig. Ze vindt de meest verstrekkende ontpolde ringsplannen 'te gek voor woor den'. „In het provinciale streek plan wordt ons bedrijf als concentratie voor recreatie voorzieningen aangemerkt. We zijn nota bene in overleg met de provincie, Rijkswaterstaat en de Dienst Landelijk Gebied - mede met het oog op werkzaam heden aan de N61 - over uitbrei ding van ons bedrijf aan de zuidkant van de rijksweg. Als andere overheden met zo'n rap port komen, denk je onwille keurig even 'Ben je nou hele maal van de pot...." De erfpachtovereenkomst voor het recreatiecentrum loopt tot 2018. Verpalen: „Wezoudendus kunnen denken, koop ons tegen die tijd maar uit. Maar we zien onze zoon hier graag als opvol ger. Het werk is voor een cam pinghouder een belangrijk deel van zijn leven. Bovendien staan we voor de belangen van heel veel vaste plaatsenhouders van stacaravans en tenten. Er zijn al heel wat mensen langs geweest, die hebben laten weten niet weg te willen." door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Naast een grote schare vaste volksdans liefhebbers keken zaterdag ook vele toevallige terrastijgers en winkelende voorbijgangers naar wervelend rondtollende volksdansers op de Terneuzense Markt. De plastic tasjes van diverse grootwinkelbedrijven contras teerden mooi met de primitieve outfit van de Zuludansers van de Zuid-Afrikaanse groep Thu la Siswe, viel presentator T. Sar- neel van het Internationaal Folklore Festival Zeeland op. De laatste zaterdag in Terneu zen ontwikkelt zich steeds meer tot hoogtepunt van het folklore- festival. Mede door het mooie weer - niet warm genoeg voor het strand, maar lekker zacht - trokken de vier optredende groepen zaterdag vele honder den toeschouwers naar de Ter neuzense Markt. Enkele jaren geleden kwamen slechts enkele tientallen geïnte resseerden op een toevallig in Terneuzen geprogragammeerde groep af. Maar sinds de organi satie, in samenwerking met de Terneuzense ondernemersorga nisatie Coördinatie en Manage ment, meer groepen laat optre den, vervult Terneuzen een prominente rol in het program- De Zuludansers van de Zuid-Afrikaanse groep Thula Siswe vormden het hoogtepunt van het folklore- festival in Sas van Gent. foto Camile Schelstraete ma van het festival. Volksdans groepen uit Zuid-Afrika, Ser vië, Oekraïne en Slowakije. Behalve aan een perfecte orga nisatie ligt het succes natuurlijk ook aan de deelnemende groe pen. De mix van jong en oud, traditioneel en modern, sober en uitbundig, swingend en wal send, akoestisch en luid ver sterkt, zorgt er niet alleen voor dat eenieder aan zijn trekken komt, maar houdt het ook tot het laatst spannend. Voor bestuursleden en woord voerders van het festival is het nooit makkelijk om een hoogte punt van het festival te noemen. Ook deze 29ste aflevering vol deden alle groepen aan de hoog gespannen verwachtingen. Maar zowel Sarneel als woord voerder F. Ingels vonden de Zu- lukrijgers uit Zuid-Afrika het drukwekkendst. Volgens Ingels is dat ook niet zo gek, tenslotte werkten ze nog - evenals het be kendere Lady Smith Black Mambazoo - met Paul Simon samen tijdens diens Graceland- project. Ingels: „Tijdens de slotavond in De Vlaanderen stijgen de mees te groepen boven zichzelf uit, zodat we meestal met een top- voorstelling afscheid nemen. Deze keer was het nog indruk wekkender dan anders, vooral door Thula Siswe. Toen ze het Zuidafrikaanse volkslied zon gen, stond heel de zaal als één man recht. Kippenvel." De fes tivalwoordvoerder kijkt zeer te vreden terug op het festival. „Het was vrijdag alleen een domper dat het begon te rege nen. De massale maaltijd en de optredens moesten worden ver plaatst naar De Vlaanderen. Een openluchtspektakel op de Markt spreekt nog meer tot de verbeelding." Het was maar een klein smetje waarop slechts de weergoden kunnen worden aangekeken. Het prachtige afgelopen festi val geeft de organisatie goede moed om volgend jaar bij het dertigjarig bestaan nog eens ex tra uit te pakken, kondigt Ingels door A. J. Snel Hier is alles harmonisch. Achter de zeedijk bij Hoe- dekenskerke ligt het beloofde land. Zelfs een fanatieke atheïst zou op deze plek aan enige twij fel onderhevig kunnen raken, ware het niet dat de ruimte door mensenhanden is ingevuld. Die maakten: de oude veerha ven waarin bij eb het slik wordt blootgelegd om te worden voor zien van een duizelig makend patroon van vogelpootjes dat bij vloed wordt gewist; het half ge zonken schip waaraan zich een traag proces van rot en roest voltrekt; de steiger waar de veerboot die geen veerboot is onder de noemer 'Een Rondje met een Pontje' afmeert en af vaart; het Café Cafetaria De Steiger waar men op de koffie kopjes de tekst 'uniek punt aan de Schelde' heeft laten zetten, een bewering die geen welden kend mens zou willen weerspre ken. Hier is alles in orde. De dijkenbouwers van eind ja ren zestig hebben er goed aan gedaan af te wijken van de ge bruikelijke werkwijze. Als ze niet hadden nagedacht, was het oude veerhaventje van Hoede- kenskerke achter een robuuste, groene dijk verdwenen. Ze dachten wél na en maakten de volgende constructie: dijk; stukje iets lager gelegen weg; voortzetting dijk. Zo werd een coupure gemaakt zonder dat doorgraving van de dijk noodzakelijk was. Wie naar de veerhaven gaat, heeft het idee over de dijk te lopen of te rijden, maar hij passeert in feite een niet afsluitbare coupure. Dat het wegdek wat lager ligt dan de onderbroken dijk levert in dit geval geen onaanvaardba re risico's op. De veerhaven re duceert de kracht van het water in voldoende mate. De constructie werd gekozen' ten tijde van de heerschappij van de dijkgraaf P.J.J. Dekker van de Brede Watering van Zuid-Beveland. Er valt dus niets op af te dingen want Dek ker was iemand die niet werd te gengesproken. Hij was een re gent die nog niet voor regent werd uitgemaakt of zelfs uitge scholden. Niemand kwam op het idee met hem van mening te verschillen. Eenvoudig omdat Dekker nu eenmaal wist wat goed was. Later kwamen er re genten die niet meer wisten wat goed was en die er dus wel een beetje om vroegen dat ze voor vis werden uitgemaakt met een reeds lang verstreken houd baarheidsdatum. Een groot man, P.J.J. Dekker. Achter de dijk resideerde er nog zo eentje: Arjaan Burgel, de caféhouder van de drink- en eetgelegenheid die nu De Stei ger heet. Toen in 1972 de veer dienst Terneuzen-Hoedekens- kerke werd opgeheven, wilde hij reder worden en zelf de over kanten slechten met een bootje. Hij is daar niet in geslaagd, Bur gel. Maar hij had een gulle hand van tappen; hij kookte mosselen als geen ander en wie na de door hem bereide geneugten niet meer in staat was een automo biel te besturen, kon een taxi huren die Arjaan zelf bestuurde. Zijn zwierige rijstijl, gecombi neerd met het uitblijven van on Bij Hoedekenskerke hebben bestuurders een stukje paradijs wellicht over het hoofd gezien, zodat het werd behouden. gevallen, bracht zelfs verstokte ongelovigen tot het vage ver moeden dat de wonderen de we reld nog niet uit zijn. Het is alle maal wat anders geworden, daar achter de dijk van Hoede kenskerke, maar bij wijze van uitzondering hebben nieuwe tijden er geen kwaad gedaan. Wellicht omdat bestuurders dit stukje paradijs over het hoofd hebben gezien. Hopelijk omdat iedereen die er komt intuïtief weet dat wie wat bewaart ook later nog wat heeft. Voorzichtig aan. De schepen varen nog altijd voorbij, maar aan boord weten ze dat explosies hier hoogst on gewenst zijn. De koeltorens van Doel wijzen op industriële acti viteit maar de bezoeker van de De Spijkerdijk ligt als een klein waterbouwkundig monu ment bij Scharendijke. foto Marijke Folkertsma door A.J. Snel Zoals margarine geen echte boter is, zo is basaltine geen echt basalt. Maar de benaming basaltine suggereert iets van hardheid. Dat was destijds de bedoeling van 'Bouwmaterialen voorheen M. Luijten', met vesti gingen in Lekkerkerk, Rotter dam en Dordrecht, een onderne ming die zich onder meer toelegde op de verkoop van ma terialen voor dijkbouw. Voorheen M. Luijten had zich meester gemaakt van het al leenrecht van de verkoop van de Basaltine-Spijkerglooiing in Nederland. Basaltine werd aan geprezen als het hardste beton ter wereld, dat door het Duit- sche Rijk tegen namaak werd beschermd, zo blijkt uit een wervende folder van de alleen verkoper. In de brochure, die in 1908 verscheen, werd het hard gespeeld. Voorheen M. Luijten probeerde de klandizie niet al leen te overtuigen door de kwa liteit van het gebodene aan te prijzen, maar ook door laatdun kend te doen over Italiaanse en Franse producten, die bij de vervaardiging van glooiingen maar zeer matige resultaten te zien zouden geven. Aangezien in de waterbouw de ultieme dijk niet was uitgevon den, zomin dat nu het geval is, was er in Nederland altijd be langstelling voor nieuwe mate rialen en bouwmethoden. Van daar dat de Spijkerglooiing, ook in Zeeland werd verwelkomd om te worden beproefd. Bij wij ze van demonstratie werd aan de binnenkant van de voormali- door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) is het eens met de studie waarin wordt geconclu deerd dat grootschalige ontpol dering de beste manier is om de natuur in de Westerschelde te behouden en te versterken. Vol gens woordvoerder G. van Zon neveld passen deze maatregelen in het streefbeeld dat in de lan- getermijnvisie voor het Schel- de-estuarium wordt geschetst. Van Zonneveld vindt dat de drie Nederlandse en Vlaamse insti tuten die de ontpolderingsvoor- stellen doen, uitstekend werk hebben afgeleverd. „Ze hebben een goede analyse gemaakt van natuur in het gebied en van de knelpunten die er in de loop der jaren zijn ontstaan. Het is dui delijk dat vergaande stappen noodzakelijk zijn voor een ge zond estuarium." Naar zijn oordeel spreekt uit de studie duidelijk dat om dat ge zonde estuarium te bereiken ontpoldering onontkoombaar is. Van Zonneveld: „En dan wel in zo groot mogelijke eenheden, want daar zit de grootste na- tuurwinst." De drie instituten geven in hun voorstellen twee mogelijkheden aan: grootscha lig ontpolderen in de gebieden Zwin, Braakman en Saeftinge in Zeeuws-Vlaanderen en ont- HULST - Een 32-jarige Hulste naar raakte vrijdagmiddag een 'aanzienlijk bedrag' kwijt, na dat hij in zijn woning door twee mannen werd bedreigd met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp. De mannen, die zich voordeden als verkopers, belden rond drie uur aan bij de woning in de Hul- sterse binnenstad. Ze drongen naar binnen na het openen van de deur en eisten geld. Nadat ze, een 'aanzienlijkbedrag' hadden gekregen, maakten ze zich uit de voeten in de richting van de Graauwse Poort. polderen op minder grot< schaal, waarbij aan weerszijder van de Westerschelde kleine ge bieden onder invloed van geti en zout water worden gebracht De medewerker van de ZMF i: zich ervan bewust dat bij het on derzoek naar mogelijkheden on de natuur van de Westerscheld( te versterken niet is gekeker naar de maatschappelijke haal baarheid. Hij vreest ook dat e: weinig tijd is om duidelijk t( maken dat investeren in de na tuur van de Westerschelde ooi van belang zijn voor de veilig heid. Eind volgend jaar moetei de overheden in Nederland er Vlaanderen een beslissing ne men over een ontwikkelings schets voor het Scheldebekken waarin wordt aangegeven wa tot 2010 op het gebied van vei ligheid, natuur en toegankelijk heid mogelijk is. In Vlaanderei - en met name in Antwerpen wordt nadruk gelegd op het as peet toegankelijkheid: de ver dere verdieping van de vaargeu in de Westerschelde om de ha ven van Antwerpen bereikbaa: te maken voor diepstekend! schepen. Aan de ontwikkelings- schets liggen onder meer eei milieueffectrapport en eei maatschappelijke kosten-ba tenanalyse ten grondslag. Advertentie Stel uw eigen computer systeem samen: foto Willem Mieras veerhaven verlustigt zich in de woorden van de jonge dichter, die lang geleden opmerkte: 'Dat zijn de vazen waar ze wolken maken'. Alles kits hier bij Hoedekens kerke. door René Hoonhorst SLUISKIL - Woonstichting Clavis verwacht in het eerste kwartaal van volgend jaar te be ginnen met de bouw van 26 wo ningen in de Veldstraat en de Landstraat in Sluiskil. De cor poratie begint in september of oktober met de verklop van de huizen; twee-onder-jéén-kap- pers en geschakelde woningen. De meeste huizen in de driehoek Veldstraat, Nieuwe Kerkstraat en Landstraat zijn al gesloopt. In enkele pandjes wonen nog mensen, maar zij zullen voor het najaar begint ook zijn vertrok ken. Een paar particuliere wo ningen aan de Nieuwe Kerk straat worden daarnaast nog bewoond door hun eigenaren. Clavis hoopt die panden binnen afzienbare tijd te verwerven om ook op die plek nieuwe huizen neer te zetten, die in het te reno veren dorpsdeel passen. De Terneuzense corporatie heeft sinds eind vorig jaar ruim dertig huurwoningen, die date ren uit de jaren twintig van de vorige eeuw, in de drie Sluiskil- se straten gesloopt. Van de bouwsels die nog overeind staan, zijn er een paar nog be woond. De anderen zijn nog niet ten prooi gevallen aan de beul, omdat zetotsteun dienen van de bewoonde panden. Directeur E. van Exter van Clavis vindt zelf dat de paar geblindeerde huizen en de zandvlakte tussen de drie straten er momenteel enigszins unheimisch uitzien. Maar hij weet zeker dat Sluiskil blij zal zijn met de nieuwe wo ningen die volgend jaar verrij zen. Vooral ook omdat versmal lingen van de net ten zuiden vai de Antonius van Paduakerk lig gende straten de sfeer van intie me hofjes zullen uitstralen. Een behoorlijk aantal voorma lige dorpelingen en jongi Sluiskillenaren die op zichzel willen gaan wonen, wilden al te keningen van de nieuwe wonin gen zien. Van Exter verwach dat de belangstelling sterk stijg als de woonstichting daadwer kelijk met de verkoop begint. Di 'redelijk eenvoudige, maa comfortabele' woningen moe ten vooral aantrekkelijk zijl voor kleine huishoudens ei starters. De prijzen van de wo ningen zullen variëren van zo'i 160.000 (de schakelwoningen tot 190.000 euro (twee-onder één-kappers), is de verwach ting. De activiteiten in Landstraat Veldstraat en Nieuwe Kerk straat accentueren de betrok kenheid van de Terneuzensi woonstichting bij Sluiskil, stel Van Exter. De corporatie hoop in de toekomst ook nog speciah zorg- en/of verpleegwoningei voor ouderen in het kanaaldorj te kunnen bouwen. De eigenaa: van Hotel Sluiskil - tot voor kor in gebruik als asielzoekerscen trum - wil wel meewerken aai de inrichting van het gebouw to 24-uurs-zorgcomplex. Maa een eerste bod van Clavis were door hem verontwaardigd vai de hand gewezen. „Voor dat be drag doe ik de deur nog nie open", meldde hij vorige week. ge zeedijk bij Scharendijke een stukje dijk aangelegd, naast een Muraltglooiing. Echt populair is de Spijkerglooiing nooit ge worden. De bouwmethode was intensief en, belangrijker, de glooiing was riskant. De klei er onder spoelde weg, de betonnen platen bleven vervolgens vaak lang op hun plaats liggen maar onverhoeds kon de dijkverdedi- ging wegzakken. Als een klein waterbouwkundig monument ligt het resultaat van de proefneming nog altijd bij Scharendijke. Het stukje dijk bestaat uit betonnen platen, die zijn voorzien van vierkante ga ten. Daar doorheen zijn grote, kegelvormige spijkers van ge wapend beton geslagen. Van af stand beschouwd geeft dat het visuele effect van een patchwork deken. Hij peinst zo af en toe over ernstige aangelegenheden, Leon van zeven. Zo vroeg hij laatst of de oorlog in Irak nu een wereldoorlog was ge weest. Nee, legde pa uit, bij een wereldoorlog zijn veel meer landen betrokken dan in de Perzische Golf het geval was. „Eigenlijk zouden alle lan den gewoon eens aardig voor elkaar moeten zijn", was de wijze conclusie van Leon. Hetgeen een bevestigend antwoord opleverde. „Denk je dat je dat nog zal meema ken?", luidde vervolgens de vraag. Pa vertelde dat hij er niet echt op durft te rekenen, maar dat hij hoopt dat Leon het in zijn leven nog wel zal beleven. „Dat zou wel de mooiste dag van mijn leven zijn", ver klaarde Leon ferm. Om er na een korte pauze op te laten volgen:Behalve een dagje naar de Efteling na tuurlijk." W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31