7 Veel variatie op tweede kermis van Zeeland Volmaaktheid achter de coupure -4? Spijker glooiing bleek riskant Ontpolderen volgens ZMF onontkoombaar MAXDATA Vrede Veerstand tegen ontpoldering onverminderd groot Jongen (19) mishandeld in Renesse mmm zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 28 juli 2003 irRené Hoonhorst Te vroeg jj 111 n vanaf de dijk Coupure Reder Man beroofd na bedreiging Sportclub bezig met oprichten van fietsafdeling www.merzaan.nl Knokkende jeugd gepakt Scepsis over ontpolderingsplan KNEUZEN - Plannen voor Philippine aan zee' zijn irreëel. Dl L Studierapport natuuront- Ijikkelingsmaatregelen ten be- LVe van de Ontwikkelings- Lets 2010 voor het Schelde- 3 ïiuarium is 'zonde van het Ld', vindt wethouder A. van faes van Terneuzen. ju Waes zit voor de gemeente [erneuzen in het Bestuurlijk jverleg Westerschelde. Uit dien joofde kende hij de plannen van jet Rijksinstituut voor Kust en ïee het Instituut voor Natuur behoud in Brussel en de Univer sitaire Instellingen Antwerpen 1 ,Maar ik zou er als bestuur- :er nooit mee naar buiten zijn bekomen. De plannen voor grootschalige ontpolderingen iveel te ambitieus en ontbe- elk maatschappelijk draag bak. Een enkele natuurfreak jet misschien liever mensen in Somen wonen en vogels in hui- maar in Zeeuws-Vlaande- zit geen mens er op te wach- ttdat Philippine weer aan zee at te liggen", betoogt Van fees. De wethouder is zelf todbouwer, maar zijn bedrijf h graszaden ligt tegen de ens bij Overslag. Naamgenoot van Waes, voorzitter van de terbouwsector van de ZLTO, teeft een akkerbouwbedrijf Hidden in de Braakmanpolders De ontpolderingsplannen val- hem zaterdag koud op het jak. Hij vindt het allesbehalve anzelfsprekend dat de boeren- n het eerst moeten wij ten. „Wat mij betreft moet eerst levraag worden beantwoord of igrariërs continu landbouw grond moeten blijven inleveren ïïifaveure van de ontwikkeling anindustrie en daarvoor beno- digde waterberging. Ontpolde- is alleen nodig voor de ha- renbelangen van Antwerpen, lisje de Schelde niet uitdieptis (rook geen extra berging in de Braakman nodig", stelt Van Waes. Beakkerbouwvoorman wijst er op dat de uitbreiding van de Braakmanhaven en de ontwik keling van de Mosselbanken ten koste gaan van natuurgebied. „De belangen van de natuur moesten daar wijken voor die van de industrie. En mede daar door zouden boeren hun be- drijfspercelen weer moeten af staan. Dat is aan agrariërs niet te verkopen." Van Waes, die zelf aangeeft dat een deel van de Braakmangronden niet tot de beste percelen behoort, zit niet te wachten op 'uitplaatsing of verplaatsing' van zijn bedrijf. Desondanks zegt hij niet direct 'nee' tegen alle ontpolderings plannen. „Als de maatschappij uiteindelijk toch kiest voor een vergaande ontpolderingsvari- ant dan moeten voor de agrari ërs goede regelingen voor verblijfsverplaatsing worden getroffen. Praten moet altijd kunnen." De kans dat het tot praten komt, lijkt Van Waes overigens uiter mate klein. Het verhogen van binnendijken tot Deltahoogte, het verplaatsen van infrastruc turele verbindingen en de wa terspaarbekkens en het saneren van vakantiepark De Braak man zijn niet eenvoudig te reali seren. Beheerster M. Verpalen- Van den Bosch beaamt dat laat ste volmondig. Ze vindt de meest verstrekkende ontpolde ringsplannen 'te gek voor woor den'. „In het provinciale streek plan wordt ons bedrijf als concentratie voor recreatie voorzieningen aangemerkt. We zijn nota bene in overleg met de provincie, Rijkswaterstaat en de Dienst Landelijk Gebied - mede met het oog op werkzaam heden aan de N61 - over uitbrei ding van ons bedrijf aan de zuidkant van de rijksweg. Als andere overheden met zo'n rap port komen, denk je onwille keurig even 'Ben je nou hele maal van de pot De erfpachtovereenkomst voor het recreatiecentrum loopt tot 2018. Verpalen: „We zouden dus kunnen denken, koop ons tegen die tijd maar uit. Maar we zien onze zoon hier graag als opvol ger. Het werk is voor een cam pinghouder een belangrijk deel van zijn leven. Bovendien staan we voor de belangen van heel veel vaste plaatsenhouders van stacaravans en tenten. Er zijn al heel wat mensen langs geweest, die hebben laten weten niet weg te willen." door Piet Kleemans RENESSE - De spectaculaire Discovery staat er, net als de enerverende Kick Down. Maar de zaterdag van start gegane kermis in Renesse biedt ook nostalgisch vermaak met een spookhuis, ouderwetse carrous el, touwtje-trekken en blikwer- pen. Variatie is troef op de één na grootste kermis in Zeeland. De grootste Zeeuwse kermis staat, weet marktmeester G. de Massier, elk jaar in Middelburg. Maar het dorp Renesse laat met haar kermis steden als Vlissin- gen en Goes achter zich. In de populaire badplaats zijn tot en met woensdag een kleine dertig kermisattracties te vinden. In allerlei maten en soorten. Blikvanger is het nostalgische reuzenrad, maar wie meer spek takel wil wordt op de wenken bediend met attracties als Octo pus, Love Machine, Discovery en Kick Down. De laatste is een ronddraaiende megaschommel met een vlucht van 23 meter, goed voor luid gegil in de schommel en vet gegrinnik van de veilig beneden gebleven kij kers. De attractie is nieuw op de Renesser kermis. Het was eigenlijk de bedoeling dat een achtbaan naar Renesse zou komen, maar de exploitant heeft afgezegd, vertelt De Mas- Op de kermis in Renesse staan zowel spectaculaire attracties als nostalgische kramen. foto Marijke Folkertsma sier. Ervoor in de plaats is het spookhuis gekomen. Samen met attracties als de carrousel, het blikjes werpen en de Cakewalk zorgen voor een nostalgisch tintje. Evergreens als de schiet tent, autoscooters en verschil lende behendigheidsspelletjes ontbreken evenmin. Om mogelijke overlast voor om wonenden voor te zijn, heeft de gemeente Schouwen-Duive- land strikte grenzen gesteld aan het geluidsniveau. Vijfenzeven tig decibel mag er per attractie geproduceerd worden en geen decibel meer. Wethouder G. van de Velde-de Wilde kwam, hoewel zij vakan tie heeft, zaterdag naar Renesse om de regels voor aanvang van de kermis nog eens nadrukke lijk onder de aandacht van de kermisexploitanten te brengen. Daarbij ging het niet alleen om de geluidsproductie. Ook het verblijf van de kermismensen in Renesse werd aan de orde ge steld. Van de Velde constateerde dat hoewel de kermis zaterdag begon, sommige kermisexploi tanten al meerdere dagen daar voor naar Renesse waren afge reisd. Niet echt de bedoeling, aldus de wethouder. Klinkt erg streng, stelden de kermisexploitanten. Kermissen sluiten niet altijd netjes op el kaar aan. Er zitten weieens een of twee 'loze' dagen tussen. „Moet ik dan met het hele spul voor die een of twee dagen naar Friesland, waar ik woon?", was de vraag aan de wethouder. Die liet zich niet verleiden tot beloftes over de door de kermis exploitanten gevraagde soepel heid, maar zegde wel toe de op merkingen mee te zullen nemen in de evaluatie over het verloop van de kermis. De kermis in Re nesse staat er nog tot en met woensdag. -I.". I door A. J. Snel Ïier is alles harmonisch. Achter de zeedijk bij Hoe- iekenskerke ligt het beloofde Zelfs een fanatieke atheïst iouop deze plek aan enige twij- onderhevig kunnen raken, rare het niet dat de ruimte door «ensenhanden is ingevuld. Die maakten: de oude veerha- >en waarin bij eb het slik wordt blootgelegd om te worden voor in van een duizelig makend patroon van vogelpootjes dat bij vloed wordt gewist; het half ge- ionken schip waaraan zich een proces van rot en roest voltrekt; de steiger waar de veerboot die geen veerboot is onder de noemer 'Een Rondje met een Pontje' afmeert en af taart; het Café Cafetaria De iger waar men op de koffie kopjes de tekst 'uniek punt aan Schelde' heeft laten zetten, bewering die geen welden- fend mens zou willen weerspre ken. Hier is alles in orde. "e dijkenbouwers van eind ja- zestig hebben er goed aan ledaan af te wijken van de ge- hiikelijke werkwijze. Als ze "iet hadden nagedacht, was het oude veerhaventje van Hoede kenskerke achter een robuuste, foene dijk verdwenen. Ze 'achten wél na en maakten de Ogende constructie: dijk; Jukje iets lager gelegen weg; 'voortzetting dijk. Zo werd een coupure gemaakt j tonder dat doorgraving van de ®jknoodzakelijk was. Wie naar veerhaven gaat, heeft het pdee over de dijk te lopen of te jolden, maar hij passeert in feite N niet afsluitbare coupure. ka' het wegdek wat lager ligt ®an de onderbroken dijk levert aditgeval geen onaanvaardba- ■ensico's op. De veerhaven re- auceert de kracht van het water ®voldoende mate. constructie werd gekozen ten tijde van de heerschappij van de dijkgraaf P.J.J. Dekker van de Brede Watering van Zuid-Beveland. Er valt dus niets op af te dingen want Dek ker was iemand die niet werd te gengesproken. Hij was een re gent die nog niet voor regent werd uitgemaakt of zelfs uitge scholden. Niemand kwam op het idee met hem van mening te verschillen. Eenvoudig omdat Dekker nu eenmaal wist wat goed was. Later kwamen er re genten die niet meer wisten wat goed was en die er dus wel een beetje om vroegen dat ze voor vis werden uitgemaakt met een reeds lang verstreken houd baarheidsdatum. Een groot man, P.J.J. Dekker. Achter de dijk resideerde er nog zo eentje: Arjaan Burgel, de caféhouder van de drink- en eetgelegenheid die nu De Stei ger heet. Toen in 1972 de veer dienst Terneuzen-Hoedekens- kerke werd opgeheven, wilde hij reder worden en zelf de over kanten slechten met een bootje. Hij is daar niet in geslaagd, Bur gel. Maar hij had een gulle hand van tappen; hij kookte mosselen als geen ander en wie na de door hem bereide geneugten niet meer in staat was een automo biel te besturen, kon een taxi huren die Arj aan zelf bestuurde. Zijn zwierige rijstijl, gecombi neerd met het uitblijven van on- Bij Hoedekenskerke hebben bestuurders een stukje paradijs wellicht over het hoofd gezien, zodat het werd behouden. gevallen, bracht zelfs verstokte ongelovigen tot het vage ver moeden dat de wonderen de we reld nog niet uit zijn. Het is alle maal wat anders geworden, daar achter de dijk van Hoede kenskerke, maar bij wijze van uitzondering hebben nieuwe tijden er geen kwaad gedaan. Wellicht omdat bestuurders dit stukje paradijs over het hoofd hebben gezien. Hopelijk omdat iedereen die er komt intuïtief weet dat wie wat bewaart ook later nog wat heeft. Voorzichtig aan. De schepen varen nog altijd voorbij, maar aan boord weten ze dat explosies hier hoogst on gewenst zijn. De koeltorens van Doel wijzen op industriële acti viteit maar de bezoeker van de De Spijkerdijk ligt als een klein waterbouwkundig monu ment bij Scharendijke. foto Marijke Folkertsma door A.J. Snel Zoals margarine geen echte boter is, zo is basaltine geen echt basalt. Maar de benaming basaltine suggereert iets van hardheid. Dat was destijds de bedoeling van 'Bouwmaterialen voorheen M. Luijten', met vesti gingen in Lekkerkerk, Rotter dam en Dordrecht, een onderne ming die zich onder meer toelegde op de verkoop van ma terialen voor dijkbouw. Voorheen M. Luijten had zich meester gemaakt van het al leenrecht van de verkoop van de Basaltine-Spijkerglooiing in Nederland. Basaltine werd aan geprezen als het hardste beton ter wereld, dat door het Duit- sche Rijk tegen namaak werd beschermd, zo blijkt uit een wervende folder van de alleen verkoper. In de brochure, die in 1908 verscheen, werd het hard gespeeld. Voorheen M. Luijten probeerde de klandizie niet al leen te overtuigen door de kwa liteit van het gebodene aan te prijzen, maar ook door laatdun kend te doen over Italiaanse en Franse producten, die bij de vervaardiging van glooiingen maar zeer matige resultaten te zien zouden geven. Aangezien in de waterbouw de ultieme dijk niet was uitgevon den, zomin dat nu het geval is, was er in Nederland altijd be langstelling voor nieuwe mate rialen en bouwmethoden. Van daar dat de Spijkerglooiing, ook in Zeeland werd verwelkomd om te worden beproefd. Bij wij ze van demonstratie werd aan de binnenkant van de voormali- door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) is het eens met de studie waarin wordt geconclu deerd dat grootschalige ontpol dering de beste manier is om de natuur in de Westerschelde te behouden en te versterken. Vol gens woordvoerder G. van Zon neveld passen deze maatregelen in het streefbeeld dat in de lan- getermijnvisie voor het Schel- de-estuarium wordt geschetst. Van Zonneveld vindt dat de drie Nederlandse en Vlaamse insti tuten die de ontpolderingsvoor- stellen doen, uitstekend werk hebben afgeleverd. „Ze hebben een goede analyse gemaakt van natuur in het gebied en van de knelpunten die er in de loop der jaren zijn ontstaan. Het is dui delijk dat vergaande stappen noodzakelijk zijn voor een ge zond estuarium." Naar zijn oordeel spreekt uit de studie duidelijk dat om dat ge zonde estuarium te bereiken ontpoldering onontkoombaar is. Van Zonneveld: „En dan wel in zo groot mogelijke eenheden, want daar zit de grootste na- tuurwinst." De drie instituten geven in hun voorstellen twee mogelijkheden aan: grootscha lig ontpolderen in de gebieden Zwin, Braakman en Saeftinge in Zeeuws-Vlaanderen en ont- HULST - Een 32-jarige Hulste naar raakte vrijdagmiddag een 'aanzienlijk bedrag' kwijt, na dat hij in zijn woning door twee mannen werd bedreigd met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp. De mannen, die zich voordeden als verkopers, belden rond drie uur aan bij de woning in de Hul- sterse binnenstad. Ze drongen naar binnen na het openen van de deur en eisten geld. Nadat ze, een 'aanzienlijk bedrag' hadden gekregen, maakten ze zich uit de voeten in de richting van de Graauwse Poort. polderen op minder grote schaal, waarbij aan weerszijden van de Westerschelde kleine ge bieden onder invloed van getij en zout water worden gebracht. De medewerker van de ZMF is zich ervan bewust dat bij het on derzoek naar mogelijkheden om de natuur van de Westerschelde te versterken niet is gekeken naar de maatschappelijke haal baarheid. Hij vreest ook dat er weinig tijd is om duidelijk te maken dat investeren in de na tuur van de Westerschelde ook van belang zijn voor de veilig heid. Eind volgend jaar moeten de overheden in Nederland en Vlaanderen een beslissing ne men over een ontwikkelings- schets voor het Scheldebekken, waarin wordt aangegeven wat tot 2010 op het gebied van vei ligheid, natuur en toegankelijk heid mogelijk is. In Vlaanderen - en met name in Antwerpen - wordt nadruk gelegd op het as pect toegankelijkheid: de ver dere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde om de ha ven van Antwerpen bereikbaar te maken voor diepstekende schepen. Aan de ontwikkelings- schets liggen onder meer een milieueffectrapport en een maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse ten grondslag. RENESSE - Een 19-jarige jon gen uit Zierikzee is zaterdag nacht rond twee uur aan de Roelandsweg in Renesse mis handeld. Een hem onbekende man sloeg de jongen uit Zierikzee meerde re malen zonder aanleiding met de vuisten in het gezicht. De 19- jarige jongen stond met zijn vriendin bij het Transferiumge bouw toen de man op hem afliep en hem sloeg. De Zierikzeeë- naar hield er een pijnlijk gezicht aan over. foto Willem Mieras veerhaven verlustigt zich in de woorden van de jonge dichter, die lang geleden opmerkte: 'Dat zijn de vazen waar ze wolken maken'. Alles kits hier bij Hoedekens kerke. BURGH-HAAMSTEDE Sport vereniging Door Fusie Sterk (DFS) uit Burgh-Haamstede wil groeien in de breedte en heeft daarom het plan om een afde ling recreatief fietsen op poten te zetten. De nieuwe afdeling moet fietstochten in groepsver band op poten gaan zetten. l DFS timmert stevig aan de weg. Er wordt druk gewerkt aan de bouw van een nieuwe accom modatie, maar daar blijft het niet bijDe fundamenten van de sportvereniging krijgen even eens aandacht. De vereniging denkt naast het oprichten van een nieuwe afdeling over uit breiding van bestaande afdelin gen, met oog op het motto dat een sportvereniging er moet zijn voor sporters van alle leeftijden. „Beweging is gezond voor li chaam in geest. Bovendien kom je in aanraking met andere men sen die het leuk vinden sportief bezig te zijn. Een sportvereni ging zal zich steeds meer moeten toeleggen op sportieve onder steuning en dan ook voor men sen van alle leeftijden", zegt DFS-secretaris K. de Feijter. Voorlopig wordt de energie ge stoken in de nieuwbouw én het van de grond tillen van de nieu we afdeling. Momenteel is de vereniging druk bezig de be langstelling voor zo'n fietsafde ling te peilen. DFS mikt daarbij vooral op 50-plussers. De nieuwe afdeling moet gaan zorgen voor fietstochten in de regio. Vanaf 12 augustus wil DFS wekelijks met maximaal dertig fietsliefhebbers een tocht maken van 30 tot 35 kilometer onder begeleiding. Advertentie Stel uw eigen computer systeem samen: SINT-ANNALAND - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Voorstraat in Sint-Annaland vier jongeren aangehouden die waren betrok ken bij een vechtpartij. Het scheelde weinig of er waren slachtoffers gevallen. Een man heeft tevergeefs geprobeerd een wapen door te laden om te schieten. Twee groepen jongeren raakten slaags op de Voorstraat. Na de vechtpartij gingen de clubjes uiteen, maar een groepje kwam even later terug met een pistool. De gebruiker laadde het wapen drie keer door en probeerde te schieten, maar dat lukte niet. De groep nam vervolgens de benen. De politie vond het wapen en kreeg een 17-jarige en een 18- jarige uit Deventer en een 18-ja- rige en een 20-jarige uit Sint- Annaland te pakken. ge zeedijk bij Scharendijke een stukje dijk aangelegd, naast een Muraltglooiing. Echt populair is de Spijkerglooiing nooit ge worden. De bouwmethode was intensief en, belangrijker, de glooiing was riskant. De klei er onder spoelde weg, de betonnen platen bleven vervolgens vaak lang op hun plaats liggen maar onverhoeds kon de dijkverdedi- ging wegzakken. Als een klein waterbouwkundig monument ligt het resultaat van de proefneming nog altijd bij Scharendijke. Het stukje dijk bestaat uit betonnen platen, die zijn voorzien van vierkante ga ten. Daar doorheen zijn grote, kegelvormige spijkers van ge wapend beton geslagen. Van af stand beschouwd geeft dat het visuele effect van een patchwork deken. Hij peinst zo af en toe over ernstige aangelegenheden, Leon van zeven. Zo vroeg hij laatst of de oorlog in Irak nu een wereldoorlog was ge weest. Nee, legde pa uit, bij een wereldoorlog zijn veel meer landen betrokken dan in de Perzische Golf het geval was. „Eigenlijk zouden alle lan den gewoon eens aardig voor elkaar moeten zijn", was de wijze conclusie van Leon. Hetgeen een bevestigend antwoord opleverde. „Denk je dat je dat nog zal meema kenluidde vervolgens de vraag. Pa vertelde dat hij er niet echt op durft te rekenen, maar dat hij hoopt dat Leon het in zijn leven nog wel zal beleven. „Dat zou wel de mooiste dag van mijn leven zijn", ver klaarde Leon ferm. Om er na een korte pauze op te laten volgen:Behalve een dagje naar de Efteling na tuurlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25