PZC Opnames voor nieuw openluchtspektakel Sluiskil krijgt nieuwe wijk Verkeerschaos rond mislukte poging berging Pelican 1 Meldpunt overlast in Renesse krijgt slechts twee klachten Voorzichtige steun voor windmolens langs spoor borsele vreest dat plannen Sloelijn worden herzien als WCT niet doorgaat swb maandag 28 juli 2003 Automobilist richt forse schade aan op boulevard Middelburger gewond bij aanrijding Portemonnee gestolen Van twee kanten Auto in brand in Renesse Zakkenroller actief in Middelburg Springkussen in brand Verzet tegen aanhouding Op de bon voor alcohol op straat Gat in dak door vuurwerk Preventief Echtpaar valt met motor Vlissinger moet geluidsinstallatie inleveren jpnrMieke van der Jagt gjlNKENSZAND - Het ge- -tentebestuur van Borsele ,)aat niet onwelwillend tegen- ,ver het plaatsen van windmo- iens langs de te verleggen Sloe- |jjn. Tenminste, als de plaatsing ld het industriegebied Sloe be- perkt blijft. Molens langs de lijn in de Quarlespolder kunnen op veel minder enthousiasme reke nen. Naar aanleiding van vragen van CDA-raadslid J. Kooiker heeft de gemeente onderzocht of aan windmolens langs het spoor wordt gedacht. Dat blijkt inder daad het geval. Prorail, die de lijn ontwikkelt, heeft erover ge brainstormd met de provinciale ambtenaar die windenergie co- ordineert. Prorail zou bovenop de portalen voor de bovenleiding best wind molens willen zetten. Tot nu toe mag dat niet omdat in regele- menten een minimale afstand van windmolens tot spoortra jecten is vastgelegd. Het lijkt er op dat de politieke wil is ont staan om aan die regelgeving te sleutelen. Prorail heeft er in elk geval wel oren naar omdat het het bedrijf kampt met geldgebrek een een windmolenlocatie een lieve duit waard is. In antwoord op de vragen van Kooiker stelt het college bij eventuele volgende gesprekken betrokken te willen worden. Minister moet bij besluit blijven jnorMieke van der Jagt JEINKENSZAND - Het Bor- ielse college van burgemeester ^wethouders heeft er in een in- oraakreaetie over de de Sloe- ;jjn bij de minister van Verkeer diffaterstaat op aangedrongen jat de eenmaal gemaakte keuze overeind blijft. In het schrijven van het college aan de minister schemert de vrees door dat het ministerie van mening zal veranderen, nu de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) op de lange baan is geschoven of zelfs van de baan lijkt. Volgens Borsele blijven alle argumenten om de lijn naar het noorden af te buigen en bij de Sloedam aan te laten sluiten op het hoofdspoor, overeind. Het verleggen van de Sloelijn, die nu nog vlak langs Heinkens- zand en 's Heerenhoek loopt, is volgens Borsele ook zonder WCT belangrijk omdat het goe derenvervoer vanuit het Sloege- bied toch al behoorlijk toe neemt. De gemeente zet, in een reactie op het ontwerp-tracébesluit Sloelijn en de planbeschrijving voor de Havenspoorlijn, ook nog een paar puntjes op de i. Zo moet er voor de uitbreiding van activiteiten op het emplace ment in het Sloegebied nog wel een milieuvergunning komen, die weer een uitbreiding van de geluidszones vergt. De gemeen te moet vervolgens van alles aanpassen in het bestemmings plan en zulke dingen kosten tij d. Ook wil Borsele er zeker van zijn dat er voldoende veiligheids voorzieningen langs het spoor komen ten behoeve van de brandweer. De gemeente heeft met de Westerscheldetunnel een heleboel leergeld betaald. Ook gaat het Borselse college ervan uit dat de behandeling en de eventuele betaling van schade claims door Verkeer en Water staat worden betaald. Ook zal het Rijk ervoor moeten zorgen dat het landbouwverkeer tij dens de aanleg voldoende uit de voeten kan. Borsele dringt erop aan in Goes goede maatregelen te nemen om de stad niet in tweeën te split sen. De inwoners van Borsele zijn ook aangewezen op de voorzieningen in Goes. Mocht het zo zijn dat er ooit geld komt voor een goederenspoor langs de Rijksweg A58, dan kan dat wat Borsele betreft alleen aan de noordkant van de weg. Een spoor aan de zuidkant zou het Waardevol Cultuurlandschap van de Zak van Zuid-Beveland te veel aantasten. door Piet Kleemans OUWERKERK - Ruim een maand na de laatste uitvoering van openluchtspektakel Dijk- val beginnen binnenkort de cd- opnames voor het nieuwe open luchtspel De Wonderdokter. Bij je opnames wordt uitsluitend gebruik gemaakt van authen- lieke instrumenten zoals die ook in de tijd dat het stuk speelt •deachttiende eeuw - in zwang waren. Hetverhaal van De Wonderdok ter is dat van meester-oplich- ler Cato Kamerlingh, zoals ge zien door de bril van regisseur C. Möhlmann en musicus-com ponist M. van der Veer. De mu ziek in De Wonderdokter wijkt duidelijk af van die in de eerder door de Stichting Historische Spelen opgevoerde open- luchtspektakels. Het Oproer vanZierikzee, De Ridderslag en Dijkval speelden zich af in de Middeleeuwen en in de muziek voor die drie stukken waren ook hedendaagse muzikale elemen ten te horen. Bij het nieuwe spel wordt dat anders. VLISSINGEN - Een ne gentienjarige automobi list uit Huijbergen heeft zaterdagavond rond elf uur op de Boulevard de Euyter in Vlissingen bij een eenzijdig ongeval aanzienlijke schade aan gericht. De j ongeman reed met ho ge snelheid het trottoir op en nam twee houten ban ken en een prullenbak mee. Gelukkig liepen er op dat moment geen men sen over het trottoir. De bestuurder bleef onge deerd; zijn voertuig werd weggetakeld. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs werd inge vorderd. Wonderdokter Kamerlingh kwam in de achttiende eeuw - tijd van de pruiken en de prot serige Rococo-architectuur - naar Brouwershaven. Compo nist Van der Veer heeft zich daarom bij het schrijven van de muziek voor het nieuwe stuk toegelegd op de vroege Mozart- stijl. Een vast ensemble gaat zorgen voor de begeleiding van solo's, duetten en liederen voor alles spelers. Bespeeld worden uit sluitend instrumenten zoals die ook in de achttiende eeuw wer den gebruikt: klavecimbel, cel lo, fluit, klarinet, viool, trompet en pauk. Van elektronica wordt deze keer geen gebruik ge maakt. In totaal gaat het om veertien vocale gedeelten. Het is de be doeling dat eind augustus de muzikale ondersteuning van die liederen op band staat. Tevens wordt begonnen met de opna mes voor de instrumentale stuk ken. Het openluchtspel De Wonder dokter wordt eind juni/begin juli 2004 uitgevoerd in Brou wershaven. door René Hoonhorst SLUISKIL - Woonstichting Clavis verwacht in het eerste kwartaal van volgend jaar te be ginnen met de bouw van 26 wo ningen in de Veldstraat en de Landstraat in Sluiskil. De cor poratie begint in september of oktober met de verkoop van de Het rangeerterrein van het sloegebied in Borsele. huizen; twee-onder-één-kap- pers en geschakelde woningen. De meeste huizen in de driehoek Veldstraat, Nieuwe Kerkstraat en Landstraat zijn al gesloopt. In enkele pandjes wonen nog mensen, maar zij zullen voor het najaar begint ook zijn vertrok ken. Een paar particuliere wo ningen aan de Nieuwe Kerk straat worden daarnaast nog bewoond door hun eigenaren. Clavis hoopt die panden binnen afzienbare tijd te verwerven om ook op die plek nieuwe huizen neer te zetten, die in het te reno veren dorpsdeel passen. mi foto Willem Mieras Clavis heeft sinds eind vorig jaar ruim dertig huurwoningen, die dateren uit de jaren twintig van de vorige eeuw, in de drie Sluiskilse straten gesloopt. Van de bouwsels die nog overeind staan, zijn er een paar nog be woond. De anderen zijn nogniet gesloopt, omdat ze tot steun die nen van de bewoonde panden. SEROOSKERKE - Een 16-jari- Se Middelburgse bromfietser heeft zaterdagmiddag bij een aanrijding in Serooskerke (W) enkele schaafwonden en blau we plekken opgelopen. Het ongeval gebeurde rond half 'wee op de kruising Kleine Put- weg Vrouwenpolderseweg. Een 41-jarige automobiliste uit Arnhem reed over de Vrouwen polderseweg en sloeg op het kruispunt linksaf. Daarbij liet de achteropkomende brom fietser, die op het naast de rij baan gelegen fietspad reed, niet voorgaan. GOES - In een winkel in de Lan- ?e Kerkstraat in Goes is zater dagmiddag rond drie uur de Portemonnee van een 34-jarige vrouw uit Yerseke gestolen. De vrouw hing enkele kleding stukken terug in het rek en liet daarbij haar tas enkele ogen blikken onbeheerd achter. Bij bet pakken van haar mobiele te lefoon bemerkte ze dat haar Portemonnee, met daarin onder Meer ruim 100 euro en enkele (bank)passen, was weggeno men. door Mieke van der Jagt BATH - De bergers van Mul traship en URS Salvage heb ben gistermiddag een poging om de Pelican I vlot te trekken gestaakt. Hoewel al het grote materieel in de juiste positie lag, bleek er te weinig tijd om tijdens het hoogwater de stroppen onder het schip in de juiste positie te brengen. De positionering gebeurt met de hulp van duikers die de tien ton wegende stroppen op de goede plaats moeten brengen voordat de bokken gaan take len. Slecht zicht, sterke stro ming en te weinig tij d deden de bergers van de poging afzien. Per hoog tij zal worden beke ken of de Pelican I kan worden vlotgetrokken. Het schip ligt al een week in het Nauw van Bath en moet naar Vlissingen wor den gesleept. De gestaakte poging van gis termiddag trok enorm veel belangstelling. De dijk bij Rilland en de punt bij Bath werden bevolkt door grote hoeveelheden mensen met ver rekijkers en camera's. In het anders zo rustige Rilland heerste een complete verkeers chaos, vooral rond drie uur, toen op de dijk bekend was ge worden dat het feest niet door zou gaan, maar grote aantallen Belgen nog toestroomden om de berging te zien. De populai re radiozender Donna had ge meld dat de berging rond vier uur zou plaatsvinden. Terwijl van de ene kant de auto's toe stroomden, kwamen van de andere kant de vertrekkers al weer. De wegen in Rilland, vol verkeersdrempels en obsta kels, zijn niet berekend op zo veel verkeer van twee kanten. In Terneuzen vergaderen tech nici bijna hele dagen over de Pelican 1. Actuele computer modellen over weersinvloeden en stroming worden voortdu rend naast elkaar gelegd. Tel kens wordt bekeken of de omstandigheden in de tijd tus sen opkomend en afgaand water gunstig genoeg zijn om het schip in de touwen te krij gen. Rond de dijk bij Rilland ont stond een complete verkeers chaos. foto's Dirk-Jan Gjeltema Veel mensen hoopten gisteren getuige te zijn van het bergen van de Pelican I. RENESSE - Op de N57 in Renesse is gistermiddag rond vijf uur de auto van een 43-jarige Brit volledig uitgebrand. De vijf inzittenden konden tijdig uitstappen en hebben hun bezittin gen in veiligheid kunnen stellen. De brand is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. De brandweer uit Haamstede heeft de brand geblust, maar kon niet voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. In totaal is de rijbaan een uur geblokkeerd geweest. MIDDELBURG - Twee Middelburgse vrouwen en een Mid delburgse man zijn zaterdag het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Bij een winkel in Achter de Houttuinen in Mid delburg werd de tas gestolen van een 39-jarige vrouw. De tas werd weggenomen uit haar winkelwagentje terwijl ze haar boodschappen in de fietstas deed. In haar tas zaten onder meer een portemonnee met bankpas en een bos sleutels. In een Albert Heijn'in diezelfde stad werd van een 71-jarige vrouw de portemonnee weggenomen uit een tas die ze aan haar winkelwagentje had gehangen. In de Lidl te Vlissingen werd zaterdagmorgen een gsm weggenomen uit de broekzak van een 26-jarige Middelburger. MIDDELBURG - Op een sportcomplex in de Nassaulaan in Middelburg is zaterdagmiddag rond kwart voor één een hoog springkussen tot op de grond toe afgebrand. De brand werd door de brandweer geblust. De brand is vermoedelijk ont staan door vuurwerk dat in de buurt van het hoogspringkus sen werd gevonden. DOMBURG - De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag in Domburg een 21-jarige man uit de gemeente Veere aangehouden. De man had op het Karregat een trap gegeven tegen een klikobak. Toen agenten hem hierop aanspraken, liep hij door. Hierop werd hij aangehouden, waartegen hij zich stevig ver zette. Twee mannen van 21 en 23 jaar uit dezelfde gemeente, die zich met de aanhouding bemoeiden, werden eveneens aangehouden. RENESSE - Een zeventienjarige jongen uit Capelle aan den IJssel en een twintigjarige man uit Dordrecht zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse bekeurd wegens het over straat lopen met alcohol. Diezelfde nacht werd in Renesse een achttienjarige jongen uit Waddinxveen aangehouden wegens baldadigheid. Alle drie de jongeren kregen een dagvaarding uitgereikt. BROUWERSHAVEN - Bewoners van een recreatiewoning aan de Christoffellaan in Brouwershaven werden vrijdag in alle vroegte opgeschrikt door een luide knal. Nader onderzoek leerde dat vermoedelijk vuurwerk op het dak was ontploft en daar schade had aangericht. Er zat een gat van vijftig bij vijftig centimeter in het dak en verschillen de dakpannen waren vernield. Een schadebedrag is niet be kend. door Piet Kleemans RENESSE - In ruim twee maan den tijd zijn bij het meldpunt overlast horeca Renesse sjlechts twee klachten binnengekomen. Beide klachten betroffen ge luidsoverlast tijdens het pink- sterweekeinde. Ze werden tot tevredenheid van de klagers opgelost. De eerste ervarin gen stemmen initiatiefnemers Stichting Horeca Renesse (SHR) tot tevredenheid. Het drukbezochte Renesse met z'n campings, bungalowparken, hotels, pensions, cafés, bars en discotheken is één van de pijlers van het toerisme op Schouwen- Duiveland. Het bruisende nachtleven heeft echter ook een keerzijde in de vorm van (ge luidsoverlast. Om die overlast tot het minimum terug te bren gen richtte de SHR half mei het klachtenmeldpunt op. Dat was onder meer naar aan leiding van een bijeenkomst in het dorpshuis van Renesse over de door de horeca gewenste - maar door de gemeente niet ge steunde - latere sluitingstijden. Tijdens die bijeenkomst kwa men heel wat onvermoede klachten van dorpelingen over de minder leuke kantjes van het uitgaansleven naar boven. De SHR schrok vooral van de hoeveelheid kleine ergernissen, variërend van luidruchtige stappers tot horeca-personeel wat ver na het middernachtelijk uur de lege flessen nog in de glasbak deponeert. De horeca nam de klachten ter harte. Een goede verstandhouding tussen horeca en Renessenaars is erg belangrijk, zo wordt gerede neerd. „Kennelijk hebben die bijeen komst, de discussie die erop volgde en de oprichting van het klachtenmeldpunt preventief gewerkt", zegt B. van den Hoek, eigenaar van taxibedrijf New York Taxi en vrijwillig centra list voor het telefonische meld punt. Van den Hoek had, mede met de eerder in het dorpshuis geventileerde klachten, meer klaagtelefoontjes verwacht, meer verborgen onvrede. In de visie van Van den Hoek moet het lage aantal klachten geen aanleiding zijn de klach tenlijn weer op te doeken. „Nee, zeker niet. Ik denk dat we door moeten gaan. Het gaat er uitein delijk om dat we blijven werken aan een goede verstandhouding tussen de horeca en de inwoners van Renesse." Van den Hoek heeft de stellige overtuiging dat die verstand houding tussen horeca en dor pelingen de laatste maanden - na de discussie tijdens die bij eenkomst in het dorpshuis en de oprichting van de klachtenlijn - is verbeterd. „We hebben heel wat positieve reacties gehad op het initiatief tot oprichting van het meldpunt." Het telefonische klachtenmeld punt overlast horeca Renesse is 24 uur per dag bereikbaar via 0111-464646. VEERE - Een zestigjarige mo torrijder uit Vlissingen is gister middag met zijn vrouw achter op op de Polredijk in Veere ten val gekomen. De vrouw raakte daardoor even buiten bewust zijn maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De man reed rond tien over vijf over de Polredijk, vanuit uit de richting Vrouwenpolder. Door onbekende oorzaak gleed de motor in een rechtse bocht on deruit en kwam het echtpaar ten val. VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagavond de geluidsinstal latie van een 42-jarige Vlissin ger in zijn woning in beslag genomen wegens geluidsover last. Agenten waren die dag al twee keer bij de man aan de deur geweest in verband met klach ten over geluidsoverlast. Daar bij hadden ze de man een waarschuwing gegeven. Toen 's avonds rond kwart voor elf voor de derde keer een melding binnenkwam in verband met geluidsoverlast, werd de instal latie van de man in beslag geno men. Tegen de Vlissinger zal proces-verbaal worden opge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23