VERSCHOORE Armstrong hoort nu bij de club jmrjde franc© AANBIEDING Castro verwerpt hulp van EU Inhuldiging koning in zuiden des lands bepleit M Oudste Zeeuwse overleden Groep opstandige militairen beschuldigt regering van terrorisme CfOCIQCftl VAN DE WEEK Kodak 1-UUR Fotoservice rpü^fDigit^IT^ïrP£^K^et allem^1!J Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- VS op zoek naar Saddam: vijf Irakezen dood Aantal vacatures in zorg en onderwijs daalt in rap tempo Israël geeft blijk van goede wil Campina Karnemelk Ontpoldering wekt weerstand 1 |15° ZW 4 Beetje zon 246e jaargang no. 178 maandag 28 juli 2003 los nummer 1,10 8 713214 000002 Noodtoestand Teleurgesteld _l O CM CM Wolkenvelden en kleine kans op een bui. Matige zuidwestenwind en maximum temperatuur 22 graden. internet: www.pzc.n Hitt 19e etappe 20e etappe 1. J.P. Nazon (foto) 3.38.49 2. Cooke z.t. 3. McEwen z.t. 38. Knaven z.t. ALG. KLASSEMENT (Advertentie) naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,50). p per kwartaal met automatische incasso 55,10). p per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) 1. Millar 2. Hamilton 3. Armstrong 29. De Groot 54.05 0.09 0.14 2.30 ZIERIKZEE - De oudste in woner van Zeeland, Sophia Hugonia Smit, is afgelopen vrijdag op 106-jarige leeftijd overleden. Sophie Smit werd geboren op 8 augustus 1896; zij heeft dus drie eeuwen meegemaakt. Bij de viering van haar 106de ver- jaardag vorig jaar leek ze daar zelf niet erg van onder de indruk. Het gaat vanzelf, zo verklaarde zij haar hoge leef tijd. Mevrouw Smit was een gebo ren Zierikzeese. Ze werkte ja renlang bij de Insulaire Hypo theekbank, de latere Westland-Utrecht Hypotheek bank in Zierikzee en in Am sterdam. Pas toen ze honderd was, verhuisde ze naar zorg centrum Borrendamme in haar geboorteplaats. Ze is nooit getrouwd geweest; wel kwamen er in Borrendamme nog regelmatig familieleden en kennissen op bezoek. Mevrouw Smit wordt morgen gecremeerd in Middelburg. Muiterij Filipijnen eindigt vredig van onze redactie buitenland MANILLA - Een muiterij van bijna driehonderd Fi- lipijnse militairen is giste ren zonder bloedvergieten geëindigd. De opstande lingen hadden zich ver schanst in een winkelcom plex in het zakencentrum van de hoofdstad Manilla. aan. Meer dan driehonderd ge vangen Filipino's en buitenlan ders, onder wie de ambassadri ce van Australië, mochten ver trekken. De vroegere chef van de genera le staf, Roy Cimatu, leidde de onderhandelingen. Hij ver klaarde na de ontknoping dat de muiters de consequenties van hun acties zullen accepteren. Overeengekomen is dat zij naar de kazernes terugkeren. Zij zul len zich voor de krijgsraad moe ten verantwoorden. „De crisis is over", zei Arroyo in een tv-toespraak. Eerder had zij met het gewelddadig neerslaan van de opstand gedreigd. Vol gens haar was er 'geen enkele rechtvaardiging' voor de actie. De Filipijnse vice-president Guingona noemde gisteren de klachten van de muitende mili tairen legitiem. Hij was tot vorig jaar ook minister van Buiten landse Zaken. Guingona legde die functie neer wegens onenig heid met Arroyo over de inzet van Amerikaanse soldaten in het land. Die moeten helpen het terrorisme te bestrijden. Arroyo is tevreden over die hulp, Guin gona vindt die in strijd met de grondwet. De Verenigde Staten veroor deelden de opstand van de mili tairen en spraken hun steun uit aan Arroyo. RTR/DPA pagina 2: opmaat tot staatsgreep De opstandige militairen be schuldigden de regering van president Arroyo van terroris me. Die zou wapens aan rebel lengroepen verkopen, bomaan slagen laten plegen en plannen hebben om de noodtoestand af te kondigen. De militairen noemen zich de 'Magdalo-groep', naar een groep Filipijnse revolutionairen die in de negentiende eeuw vocht tegen het Spaanse koloni ale juk. Ze beschuldigen Arroyo ervan wapens te verkopen aan de mosiimseparatisten van de Milf. Ook zou de regering zitten achter een serie bomaanslagen die in maart en april tientallen mensenlevens eisten in de zuid- Filipijnse stad Davao. Verder zou Arroyo van plan zijn in augustus de noodtoestand af te kondigen, met een serie aan slagen in de hoofdstad als voor wendsel. Op die manier zou zij ook na. afloop van haar ambts termijn in 2004 willen aanblij ven. De muiters brachten in het za kencentrum springladingen door Jan Reijnders BREDA - Willem-Alexander moet in Brabant of Limburg worden ingehuldigd als koning. Dat koningen en koninginnen jn Amsterdam worden ingehul digd, is vanuit historisch en maatschappelijk oogpunt onge wenst. Dat betoogt weten schapper en CDA-coryfee Cees Bremmer. Bremmer, in de jaren negentig campagneleider en Tweede-Ka merlid voor het CDA, maakte een studie van koninklijke in huldigingen, die volgens artikel 32 van de Grondwet in hoofd stad Amsterdam moeten plaatsvinden. „Ik kwam tot de verrassende ontdekking dat de traditie van 'blijde inkomsten' in het zuiden wortelt. Dat gaat terug tot in de Middeleeuwen, toen ons land door graven en hertogen werd bestuurd. In het zuiden weten ze ook beter raad met versieringen, optochten en processies." Ook de recentere geschiedenis maakt een overhe veling van de koninklijke inhul diging naar Brabant of Limburg volgens Bremmer niet zo raar als het lijkt. „In de Grondwet die gold tussen 1815 en 1830 stond dat de inhuldiging beur telings in steden in Noord- en Zuid-Nederland moest plaats vinden. Dat is er in 1830, na de afscheiding van België, uit ver dwenen. En in de concept- Grondwet van 1983 werd Amsterdam niet genoemd. Am sterdam is daarna toch weer op gevoerd om niet de indruk te wekken dat de wetgever boog voor de relschoppers die Bea trix' kroning in 1980 verstoor den." Historisch gezien vindt Brem mer de stad Den Bosch de meest logische locatie voor een ko ninklijke inhuldiging. „Vanuit de sterke traditie van het her togdom Brabant. Met Breda, Maastricht en Tilburg als goede tegenkandidaten. GPD BAGDAD - Amerikaanse be zettingstroepen op zoek naar Saddam Hoessein hebben giste ren in Bagdad een villa aange vallen. Van de ex-dictator viel geen spoor te bekennen. Vijf Irakezen zijn gedood toen Amerikaanse soldaten het vuur openden op passerende auto's. De inzittenden hadden volgens buurtbewoners niets met Sad dam te maken. In de stad Kerbala, waar zater- een Irakees was doodge schoten door de bezetter, kwam bet gisteren tot een demonstra tie tijdens de begrafenis. Ook vijf Amerikaanse militai ren zijn bij aanvallen in Irak dit weekeinde om het leven geko men. Sinds het begin van de oorlog tegen het regime van Saddam zijn al 163 militairen ood, zestien meer dan in de Golfoorlog van 1991. RTR/AP De vier nog levende vijfvoudig Tourwinnaars op het podium in Parijs. Vlnr: Bernard Hinault, Eddy Merckx, Lance Armstrong en Miguel Indurain. foto Christophe Ena/AP door Ad Pertijs PARIJS - Lance Armstrong heeft zich gisteren geschaard bij het illustere gezel schap wielrenners dat vijf keer de Tour de France heeft gewonnen. De Ameri kaan sloeg zaterdag in een natte en ge vaarlijke tijdrit zijn laatste concurrent Jan Ullrich van zich af. „Op het podium in Nantes zei Bernard Hinault: 'welkom bij de club'. Dat was een geweldig ge voel." Armstrong is na Jacques Anquetil (in middels overleden), Eddy Merckx, Ber nard Hinault en Miguel Indurain de vijf de renner met vijf Tourzeges achter zijn naam. Hij is na Indurain de tweede cou reur die ze alle vijf op rij won. „Ik weet niet hoe ik mezelf moet plaatsen in het rijtje", zei de Amerikaan. „We zijn ren ners uit verschillende generaties en dus moeilijk met elkaar te vergelijken. Per soonlijk vind ik mezelf niet zo groot als de anderen. Ik denk dat de mensen pas over twintig jaar kunnen beoordelen waar ik sta tussen de andere vier." De plaats van Jan Ullrich blijft voorlopig die van de bijna eeuwige tweede. De Duitser moet voor de vijfde keer genoe gen nemen met de tweede plaats. Daar mee nadert hij de staat van dienst van Joop Zoetemelk, die één-keer won (1980) en zes keer tweede werd. Ullrich (29) zegt nog altijd te geloven in een tweede Tour zege na die van 1997. Voor zijn gevoel had die dit jaar al kun nen komen, maar in de tijdrit moest hij zijn meerdere erkennen in Armstrong. Toen Ullrich twaalf kilometer voor de fi nish hard onderuit gleed, was het duel gestreden. De Amerikaan reed de rest van zijn rit voorzichtig uit. Hij werd uit eindelijk derde achter winnaar David Millar en Tyler Hamilton. De strijd om de groene trui werd gis teren pas op de Champs Elyseés beslist in een letterlijk lijf-aan-lijf-gevecht tussen de Australiërs Baden Cooke en Robbie McEwen. Cooke bleef McEwen met enkele millimeters voor en pakte daarmee de groene trui te rug van zijn hevig teleurgestelde landge noot. De etappe werd gewonnen door Jean- Patrick Nazon. De dolgelukkige Frans man profiteerde van de aandacht die bei de Australiërs meer voor elkaar hadden dan voor de ritzege. GPD pagina 13: Armstrong is meester in overleven DEN HAAG - Het grote aantal vacatures in de zorg en het on derwijs lijkt in hoog tempo te verdwijnen. Het aantal open staande banen in beide sectoren daalt veel sneller dan het lande lijk gemiddelde. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), de organisatie van de voormalige arbeidsbureaus, bi de eerste helft van dit jaar werden bij het CWI 5750 vaca tes in de zorg gemeld. Dat is 11 procent minder vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. In het onderwijs kromp het aantal vacatures met zelfs 30 procent naar 2580. Het aantal vacatures - in alle beroepsgroepen - zakte landelijk met 5 procent. Tegelijk neemt het aantal mensen op zoek naar werk in het onderwijs en de zorg bovengemiddeld toe. Van mei op juni steeg het aantal werkzoekenden in de zorg en het onderwijs met 2,3 procent respectievelijk 4,1 procent. Dat is boven het gemiddelde van alle werkzoekenden. GPD 3. Vinokoerov 32. Boogerd zie ook pagina 13 en 14 1.07.55 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Advertentie Als gebaar van goede wil heeft Israël gisteren een aantal wegblokkades op geruimd en een aantal Harnas- en Islamitische Jihad-leden vrijgelaten. De gouverneur Mustafa Issa van Ramallah rea geerde gereserveerd. „Het is een eerste stap, maar het is niet voldoende." De reacties op het rapport over natuurontwikkeling in het Scheldegebied, waarin grootschalige ontpolderingen worden geopperd, lopen uiteen. De ZMF is het eens met het idee van ontpoldering ten gunste van de natuur. De Terneuzense wet houder A. van Waes, landbouworganisatie ZLTO en de beheerders van vakantiepark De Braakman vin den de plannen 'te gek voor woorden'. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,17,18,19 en 20. van onze redactie buitenland SANTIAGO DE CUBA - De Cu baanse president Fidel Castro wil geen humanitaire hulp van de Europese Unie meer. „De Cu baanse regering verwerpt uit een gevoel van waardigheid alle humanitaire hulp of nog reste rende hulp die wordt aangebo den door regeringen van de Eu ropese Unie", aldus de president zaterdag. Castro zei dat tijdens de herden king van de vijftigste verjaar dag van de Cubaanse revolutie. Die begon destijds met een aan val op een militaire kazerne in de zuidoostelijke stad Santiago de Cuba. „Ons land zal alleen hulp accepteren, hoe beschei den het ook mag zijn, van lokale en regionale groepen, non-gou vernementele organisaties en solidariteitsbewegingen die Cuba geen politieke voorwaar- President Castro spreekt zijn feestrede uit. foto Jose Goitia/AP den opleggen", aldus Castro tij dens een zeventig minuten du rende toespraak. Castro maakte de EU uit voor 'Amerika's paard van Troje'. De afwijzing van EU-hulp is blijkbaar een reactie op een verklaring van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de EU vorige week maan dag in Brussel. Daarin stelden zij dat de mensenrechten op het door communisten geleide Cari bische eiland ernstig zijn ver slechterd. Cuba ligt onder vuur omdat het regime 75 dissidenten tot lange gevangenisstraffen heeft ver oordeeld en drie bootkapers heeft geëxecuteerd. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, liet gisteren in een eerste reactie we ten teleurgesteld te zijn over de uitlatingen van Castro. Zij wees erop dat ze nog geen officiële mededeling heeft ontvangen uit Cuba, maar dat ze in alle geval len bereid blij ft hulp te verlenen aan Cubanen die zulke hulp het meest nodig hebben. De afgelo pen tien jaar heeft de EU 145 miljoen euro vrijgemaakt voor Cuba. Dat geld komt bovenop eventuele donaties van indivi duele lidstaten. AFP/DPA 1. Armstrong 83.41.12 2. Ullrich 1.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1