Help, het stille strandje verdrinkt Grote vriezers voor de oogst Zeeuwse horeca draait goed door mooi weer WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Echtelieden Rapport voor woningbouw Bewoners Orangerie zijn gebreken zat M Groot alarm voor brandje GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 26 juli 2003 Thuis wonen Kippengaas Dwangsom vanaf de dijk ra J Hun strandje Cijfers Campings en hotels zitten grotendeels vol Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Veere zet spot op senioren rioorMiriam van den Broek DOMBURG - Over zeventien jaar telt de gemeente Veere naar schatting vierhonderd extra huishoudens met personen van 65 jaar en ouder. Zij willen tegen die tijd zelf kunnen beslissen waar ze wonen en wat voor vorm van zorg ze krijgen. De ge meente Veere heeft een rapport gemaakt waarin staat wat er moet gebeuren om in 2020 vol doende senioren- of zorgwonin- gente hebben. 'Niet alleen de jaren tellen' heet de visie. Het rapport gaat over de verschuivingen op het gebied van wonen, zorg en welzijn en over hoe de gemeente daarop moet inspelen. In Veere zijn mo menteel 8589 huishoudens (22.091 mensen) waarvan er 209 8 bestaan uit mensen van 65 jaar of ouder. Volgens de prog nose in het gemeentelijke rap port zijn er in het jaar 2020 zo'n 2521 huishoudens in deze leef tijdscategorie. Het is inmiddels bekend dat mensen steeds langer thuis wil len wonen. Dankzij subsidies voor aanpassingen in de wo ning, thuiszorg en maaltijd voorzieningen kan dat ook. Maar voor de toekomst is dat niet genoeg. Dat blijkt tevens uit de veranderende werkwijze vanzorgaanbieders. Geleidelijk aan worden er minder mensen opgenomen in verpleeginstel lingen. Steeds vaker worden zorgbehoevenden opgevangen in kleinschalige woongroepen of woonzorgcentra in hun eigen woonplaats. De zorg komt meer naar de mensen toe. Voorheen was dat andersom. Met het oog op de vergrijzing moeten gemeenten er voor zor gen dat er voldoende senioren- of zorgwoningen komen. Veere werkt daar aan. Zo worden de komende jaren oude bejaarden woningen in Koudekerke, Big- gekerke, Domburg en Oostka- pelle gesloopt om plaats te maken voor levensloopbesten- dige woningen. Er worden plan nen uitgewerkt voor de bouw van 32 aanleunwoningen bij zorgcentrum Nieuw Sanden- burgh in Veere en 23 senioren woningen bij zorgcentrum Simnia in Domburg. De Wo ningstichting Walcheren heeft vergevorderde plannen voor een woonzorgcomplex aan de Grin dweg in Westkapelle. Daar ko men ongeveer vijftig woningen. En dan is het aantal levensloop- bestendige particuliere wonin gen nog niet meegerekend. Maar woningen bouwen alleen is niet genoeg, blijkt uit de visie. De gemeente moet er ook voor zorgen dat ouderen een goed so ciaal netwerk kunnen onder houden, dat ze een goede wo ning hebben in een levendige omgeving en kunnen deelnemen aan welzijnsactiviteiten. Het is daarom belangrijk dat de klein schaligheid van de kernen in tact blijft en dat de centraal gelegen voorzieningen niet ver dwijnen. Door de dorpen klein schalig te houden, blijven de hechte gemeenschappen met hun vrijwilligers en helpende familieleden of buren bestaan. door Ron Magnée VLISSINGEN - De bewoners van appartementencomplex Orangerie in Vlissingen zijn de gebreken aan hun gebouw meer dan zat. Al sinds de inge bruikname, meer dan een jaar geleden, kampt het complex met tal van gebreken. De be woners zijn nu een arbitrage zaak begonnen. „We lopen al een jaar achter onze rechten aan, maar we worden steeds geschoffeerd." De bewoners van het luxe ap partementencomplex Orange rie aan de Koudekerkseweg in Vlisingen zijn kwaad. Al meer dan een jaar zijn ze in een taai gevecht verwikkeld om de laatste klussen aan hun com plex rond te krijgen. Aanne mer Stegink weigert voorals nog de gebreken aan te pakken. In juli vorig jaar, net voor de bouwvak, trokken de bewoners in hun woningen. „Dat was al later dan afge sproken, want de oorspronke lijke oplevering stond voor maart gepland", aldus me vrouw E. Muller, penning meester van de Vereniging van Eigenaren Orangerie (VEO). Op dat moment ontbraken vei lige brandtrappen nog; daar naast werkte de lift niet en stond de kelder nog propvol bouwafval. „Na de bouwvak kwamen de werklieden niet meer terug", herinnert VEO-bestuurslid R. Nijssen zich. En dat terwijl er nog veel werkzaamheden moesten worden verricht. „Uiteindelijk gingen we rond de tafel zitten met de aanne mer", aldus Nijssen. „Geza menlijk spraken we af wat er nog moest worden gedaan en in welk tijdsbestek." De donkere barak die nog altijd naast het Vlissingse complex staat is slechts één van de vele klach ten van de bewoners van de Orangerie over de oplevering door de aannemer. foto Ruben Oreel Pal voor de kerst was het com plex klaar om te worden opge leverd. „Althans, dat vond de aannemer. Het was echter één grote aanfluiting. Nog steeds telden we 150 gebreken", al dus Nijssen. De bewoners wei gerden massaal om voor de op levering te tekenen. „Een voorbeeld is de afwerking van de garage onder het gebouw", legt Nijssen uit. „Afgesproken was dat de ramen zouden wor den afgedekt met verzinkte, stalen kozijnen. De aannemer heeft er kippengaas tegenaan gezet." Een ander heikel punt betrof een barak naast het complex, legt Nijssen uit. Die kreeg de buurman van het Orangerie- complex tijdelijk in bruikleen van aannemer Stegink omdat de buurman zijn eigen opslag niet meer kon gebruiken. De opslag van de buurman is nog steeds niet in orde. En het ba- rakje staat er nog steeds, mid den op de stoep. Maar daar blijft het niet bij, weet Nijssen. In korte tijd somt hij enkele gebreken op: er moeten nog blauwe tegels op de zijkant van het gebouw ko men, enkele balkondelen han gen met tie wraps vast, de lift deuren moeten nog worden geverfd, evenals andere delen van de openbare ruimten, de hele tegelvloer op de eerste verdieping dient te worden op gehoogd omdat er gevaar is voor lekkage en de vloer bij de entree moet worden aange pakt omdat er voetstappen in te zien zijn. Sinds het begin van dit jaar beperkt het contact met de aannemer zich bijna louter tot brieven, aldus Nijssen. Onder tussen ontvingen de bewoners een brief van de gemeente. „Hierin de boodschap dat we roosters moesten plaatsen op de plaats waar kippengaas was gespannen", aldus Nijs sen. Op het niet naleven van de aanzegging zou een dwang som van 20.000 euro volgen, aldus Nijssen. Inmiddels hebben de be stuursleden een arbitragezaak bij het garantiefonds aange spannen. „Na deze arbitrage zaak verschijnt er een rapport dat in elk geval bindend is", al dus Nijssen. „We lopen al een jaar achter onze rechten aan, maar we worden steeds ge schoffeerd." Aannemer Stegink was we gens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. door Sheila van Doorsselaer De groenblauwe oase in opti ma forma: dijkrecreatie in Zeeuws-Vlaanderen. Het groen van het gras, het strakke blauw van de lucht, af en toe onderbro ken door bosjes kleurige pa rasols. Walsoorden heeft behal ve de dijk ook nog het strand, maar voor hoelang nog? De zee heeft de laatste jaren steeds meer van het strand afge nomen. Het is stil op het strand van Walsoorden; geen radiogeschal, geen ijsventer, alleen maar luie rende mensen op discrete af stand van elkaar. Zelfs het ge- kraai van een haan in een ren in ket dorp is tot op het strand te horen. Hier geniet men in stiltede geur snuivend van cocoszonnemelk en zilte 'klakkers'. Mijmerend staren naar de grote schepen op de Westerschelde, die zo dicht langs de kust varen dat het lijkt alsof ze aan te raken zijn. Goed wegwijs gemaakt en nu ver knocht. Maar ook zij zien waar de Wals oordenaren al lang over klagen: het strandje verdwijnt. De zon- aanbidders kruipen steeds ho ger de dijk op. Liefst op de kruin van de dijk, want op het schuine bovenbeloop is het niet comfor tabel liggen. Veel zand om de handdoek op te leggen of voor de kinderen om mee te spelen is er niet meer. Maar de rust van de dijkrecreatie bij Walsoorden blijft niettemin een grote trek ker. De bewuste dijk (De Haven- dammen) is in het kader van de Deltawerken op hoogte ge bracht. De hoogte van de dijk werd toen gezien als het belangrijkste om het wassende water tegen te houden. Dat blijkt vijftig jaar na de grote ramp een misvat ting. Niet alleen de hoogte van de dijk is van belang, de sterkte van de glooiing is misschien nog wel belangrijker. En daar schort het aan. De betonnen blokken spoelen zowat weg door golf slag. Het Projectbureau Zeewerin gen gaat daarom na de bouwvak beginnen met het versterken van de glooiing. De blokken worden gekanteld zodat ze ho ger worden en beter tegen de golven bestand zijn. Het gaat maar om een klein stukje, maar s IU De Westerschelde dwingt strandgasten bij Walsoorden steeds meer de dijk op. •"3. Meren, tukje doen, in alumini umfolie verpakte boterhammen uit de koelbox eten, flessen wa- ter mee, af en toe een eindje zwemmen. En 's avonds rood verbrand, maar uitgerust, naar huis. Het zijn al lang niet meer alleen ue Walsoordenaren zelf die ge bruikmaken van 'hun' strandje. ®t geheim is uitgelekt en ande- ,e vakantievierders weten het strandje inmiddels ook te vin den. "k,.we zijn daar gek! Beetje als sardienen in een blikkie op het srand van Bloemendaal gaan e§ge, of Scheveningen. Echt Met! Moeje kijke hoe mooi het ..ler 's. we komme hier al jaaren." Het echtpaar Smaal uit otterdam zegt speciaal voor de ust naar Walsoorden te komen, aren geleden door vrienden Het vrieshuisje aan de Tragel in Koewacht. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer Drie zijn er nog in Koewacht: zogenaamde vrieshuisjes. Overblijfselen uit de tijd dat zo wat iedereen een moestuin had, maar bijna niemand zich een diepvries kon veroorloven om de oogst te bewaren. Waar vroe ger de zakken rode kool, ge slachte konijnen en het roomijs werden bewaard, staat nu een auto gestald of is het tuinge reedschap opgeborgen. De Koewachtse jeugd weet niet meer wat de gebouwtjes aan de Tragel, 't Zand of de Hazenla- renstraat ooit waren. Hun ou ders daarentegen zullen zich die keren dat ze er door hun moeder op uit zijn gestuurd om een zak je zelfgeteelde spruiten te halen, vast nog wel heugen. Voor som migen was het namelijk kilome ters fietsen. In de vrieshuisjes stonden enorme vrieskisten. El ke vriezer was verdeeld in een aantal compartimenten, ge scheiden door traliewand] es met elk vak een eigen deksel. De huurder van een stukj e diep vries kreeg een sleutel van de buitendeur en de sleutel van het deksel van zijn of haar compar timent. En dan maar vullen. „In de winter had ik er een hekel aan als ik door mijn moeder naar het vrieshuis werd ge stuurd", zegt C. van der Bilt. „Die vrieskisten waren enorme bakbeesten en als in de winter de kist bijna leeg was, dan moest ik zowat fn die kist kruipen voordat ik dat zakje rode kool had waarvan mijn moeder dacht dat het er nog moest lig gen. IJskoud was dat." Niet ieder kind van toen vond het erg een diepgevroren pak- door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - De horecabedrijven in Zeeland draaien dit jaar tot nu toe naar' behoren. Dit in tegenstelling tot de landelijke cijfers, die een da lende omzet en een flinke stij ging van het aantal faillisse menten van cafés en restaurants laten zien. Dat de Zeeuwse be drijven deze dans ontspringen is volgens W. Ginjaar, voorzitter van de provinciale afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), mede te danken aan het goede weer. Het bedrijfsschap Horeca en Catering van MKB Nederland heeft het deze week over een 'el lendige tijd' voor de cafés, dis cotheken en restaurants. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het eerste kwartaal van 2003 zijn voor de horeca niet positief. Ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar zijn er flink wat meer be drijven gesloten: 63,2 procent meer faillissementen. Daar naast loopt de omzet van bedrij ven die hun hoofd wel boven water houden, terug: gemiddeld met zeven procent. Maar er zijn ook uitgaanscentra in de grote steden waar die omzet de eerste maanden van het jaar zakte met 25 tot 30 procent. De hoge prij zen in de horeca zouden samen met de economisch magere tij den de oorzaak zijn van deze slechte resultaten. Voor Zeeland gaan deze cijfers volgens provinciaal KHN-voor- zitter Ginjaar niet op. Van de ruim tweeduizend horecabe drijven in de provincie is onge veer de helft lid van de branche vereniging. Daarvan heeft tot nu toe slechts één ondernemer zijn deuren noodgedwongen moeten sluiten. „Van een toene mend aantal bankroeten onder hoteliers en kroegbazen is dus geen sprake in de provincie Zee land." Omdat vooral in de grote steden de klappen vallen, wordt het beeld volgens Ginjaar nu 'scheefgetrokken' Ook wat betreft de omzet heb ben de Zeeuwse ondernemers niet te klagen. „Er zijn natuur lijk altijd uitschieters naar bo ven en beneden, maar we zitten ongeveer op het omzetniveau van vorig jaar." En dat is niet slecht onder het huidige econo mische tijWant al wordt er ge regeld geklaagd over de prijs stelling in de horeca, ook de prijzen in andere branches zijn gestegen. „Alles is duurder ge worden. Elke branche heeft het moeilijk. Mensen zijn ook wat voorzichtiger met het uitgeven van de euro's." Het goede weer in het voorseizoen en aan het be gin van de zomer speelt volgens de KHN-voorzitter een belang rijke rol voor de goede gang van zaken in de Zeeuwse horeca. „Bij goed weer zijn mensen toch eerder geneigd naar de kust te gaan dan naar de grote stad." Veel cafés, restaurants en disco theken zijn voor een belangrijk deel van hun inkomen aangewe zen op de toeristen. En schijnt de zon en zijn de toeristen in een goede bui, dan zijn ze volgens Ginjaar 'eerder geneigd' toch erop uit te trekken en die euro's uit te geven in de horeca. C Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 O^SSSIEKERINFORT ellewoutsdiik (.'HISTORIE DU SOLDA1 van Igor Stravinsky foto Camile Schelstraete om het achterland tegen het wa- stempeld worden. Met de dijk- strandje blijft echter onzeker, vrachtwagens schelpenzand is ter te beschermen, mag zelfs nog recreatie zit het voorlopig wel Walsoordenaren willen hun al voldoende. Voor een seizoen geen meter dijk als zwak be- goed. De toekomst van het strandje redden, een paar dan. MIDDELBURG - Voor toeris tisch Zeeland zijn de topweken aangevangen. Nu behalve Ne derland ook heel Duitsland va kantie heeft, is het moeilijk ge worden in Zeeland nog zonder reservering aan een toeristische verblijfplaats te komen. Vooral de campings en de mini- campings zijn heel goed bezet, waarschijnlijk als gevolg van voorzichtigheid van toeristen die de economische recessie aan den lijve ondervinden, of die de teruggang vrezen. Verhou dingsgewijs stijgt het aantal be zoekers uit eigen land. Volgens Emerence van Wingen, coördinator marketing van het Bureau voor Toerisme Zeeland, mag worden verwacht dat de toeristische branche dit jaar even goed of zelfs iets beter zal draaien dan vorig j aar. Van Win gen: „De eerste drie weken van juli waren relatief rustig, vooral ook doordat de vakanties laat begonnen. Maar nu gaan we toch de topweken van het sei zoen tegemoet." In de kustgebieden is nog maar zeer beperkt plaats op bunga lowterreinen, campings en mi- nicampings. Het aantal plaat sen in hotels, pensions en op adressen met logies en ontbijt is beperkt. Van Wingen: „De VVV's kunnen mensen nog wel helpen, maar het wordt voor gasten die op de bonnefooi ko men toch lastig. Zeeland wordt goed bezocht. We verwachten een goed seizoen." Advertentie Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge a 0113-341688 www.moerstee.nl VLISSINGEN - De stadsgewes telijke brandweer is donder dagavond met man en macht uitgerukt voor een brand in een schuur achter een woning in de Gerbrandystraat in Vlissingen. De brand was kort maar heftig. Daardoor kreeg de brandweer verschillende meldingen bin nen, variërend van een woning brand aan de Gerbrandystraat tot een uitslaande brand in het clubhuis van de speeltuinver eniging Lammerenburg. De brandweer rukte daarom uit met twee blusvoertuigen en een hoogwerker. Ter plaatse bleek dat de brand relatief klein was. De schade bleef beperkt tot de schuur en de inboedel. Om streeks half vier 's nachts werd gemeld dat er schuurtjes in brand stonden aan het Hof van Sint Jan in Middelburg. Daar aangekomen bleek dat er een binnenbrand woedde in één schuurtje. De inventaris moest het ontgelden. De schuur liep lichte brandschade op. ketje voor ma te gaan halen. Door het getraliede tussenschot was namelijk te zien wat 'de bu ren' allemaal in hun comparti ment bewaarden. Met een beetje geluk was dat va nilleroomijs en die kleine vin gertjes pasten makkelijk door de tralies. Halverwege de jaren zeventig raakten de vrieshuisjes in on bruik. Groente kocht men in de supermarkt en de koel-vries- combinaties voor thuis raakten in zwang. Toch bleven enkele vrieshuisjes bewaard, al kregen ze een andere bestemming. Het vrieshuisje aan de Hazelaren straat kreeg een tweede leven als garage. Ook het vrieshuisje aan 't Zand is niet meer als zo danig te herkennen. Het ge bouwtje aan de Tragel doet dienst als tuinhuisje. IJs jatten is er niet meer bij Het boterde al een tijdje niet meer tussen de twee Zeeuws- Vlaamse echtelieden. Na tien jaar huwelijkse trouw zat de klad er goed in. Zij verdacht hem van buitenechtelijke spelletjes, hij had ook zo zijn ideeën over haar gedragin gen. Ze trokken nauwelijks nog gezamenlijk op, leefden steeds meer langs elkaar heen. Net als maandag. Hij had vakantie en zou de hele dag gaan klussen bij een goe de vriend. Zij had plannen in de richting van enige huis houdelijke arbeid. Ze gingen uiteen met een kille groet en met de mededeling dat ze el kaar nog wel even mobiel zouden bellen. En zo ge schiedde. In de loop van de middag ging haar mobieltje. Hij aan de lijn. Wat volgde was een klaagzang over het vele werk waarmee z'n vriend hem had opgezadeld. Zij op haar beurt meldde dat ze zich ziek voelde en maar terug in bed was gekropen. Toen viel er een ijzingwek kende stilte. Ze stonden recht tegenover elkaar op het strand van Cadzand, ooit hun favoriete plekje. Zij met haar vriend, hij met zijn vriendin. Inmiddels liggen ze in schei ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9