PZC Drijvende bokken worden ingezet bij berging Pelican 1 Koninklijke eer voor Ko den Hamer 12 Nieuwe wetgeving grensarbeiders blijft problematisch Bestrijding dweilen met kraan open Breskens viert 50-jarig jubileum Visserijfeesten Kleiduiven schieten Haltbureau Oosterschelde wil fuseren Kunstwerken besmeurd met olie Werkstraf voor stelen en beledig! en Delta Milieu neemt Kaljouw over Commissie ziekenhuiszorg zaterdag 26 juli 2003 Injecteren Kapbeleid Koningin Loterij Artiestengala door Wout Bareman TERNEUZEN - De nieuwe wet geving voor grensarbeiders in de Nederlands-Belgische grens streek blijft voor problemen zorgen. Sinds het zogenoemde dubbelbelastingverdrag tussen België en Nederland op 1 janua ri van dit jaar van kracht werd, regent het klachten. Gisteren ging een waarschu wing uit naar enkele duizenden Belgische grensarbeiders die in Nederland werken: de Neder- landse belastingdienst heeft hen een verkeerd aanslagbiljet toegestuurd. De kans bestaat dat ze daardoor in plaats van ar- beidskorting, zoals voorzien in het verdrag, een aanmaning voor 836 euro ontvangen. De waarschuwing komt van burge meester H. Brouns van Kinrooi, die lid is van de grensoverschrij dende commissie Grensarbeid. Hij heeft alle benadeelde Belgen geadviseerd bezwaarschriften in te dienen met het verzoek het eventueel al teveel betaalde be drag terug te storten. Volgens Brouns is de foutieve berekening van de arbeidsinko mens van Belgen die in Neder land werken, te wijten aan een softwareprobleem bij de belas tingdienst. Die heeft de fout in middels erkendmaar is nog niet tot actie overgegaan. De burge meester doet dat nu wel. Het draait allemaal om Belgen die in Nederland een C-biljet hebben ingediend. Dat is vergelijkbaar met het Belgische belastingfor mulier, maar dus niet van toe passing op de grensarbeiders, die daardoor extra gedupeerd zouden worden. Het was juist de bedoeling van het nieuwe Belastingverdrag om een einde te maken aan de fi nancieel onoverzichtelijke en in veel gevallen discriminerende aanpak van de grensarbeiders. Dat leidde begin dit jaar al tot een succesvol protest van Ne derlandse werknemers van het Belgische sleep- en bergingsbe drijf Unie van Reddings- en Sleepdienst (URS) tegen het uitblijven van een compensatie voor het inkomensverlies door het nieuwe verdrag. Volgens toenmalig staatssecretaris S. van Eijck van Financiën wa ren ze 'over het hoofd gezien'. Die fout werd snel hersteld. In april besloten Nederlandse grensarbeiders naar de Hoge Raad te stappen, omdat ze meenden recht te hebben op de zogeheten fiscale heffingskor ting. Het Gerechtshof in Den Bosch vond van niet. Volgens de Stichting Grensarbeid zou dat de Nederlandse grensarbeiders ongeveer 150 tot 200 euro netto per maand schelen. Volgens de gespecialiseerde professor P. Kavelaars was het Hof ten on rechte voorbijgegaan aan de al gemene beginselen van het in ternationale belastingrecht. Iepziekte lijkt gevecht te winnen door Jan Jansen TERNEUZEN - Het zomerse schouwspel herhaalt zich. Het begint vaak bovenin de kruin met vergelend blad. Als heel het gebladerte geleidelijk dat zie kelijke kleurtje aanneemt, weet de kenner het wel: iepziekte. Dat lot is deze zomer weer vele iepen in Zeeuws-Vlaanderen beschoren, zo veel dat de boom beheerders de tel kwijt zijn. Onuitroeibaar heet de iepen- spintkever die de dodelijke ziekte overbrengt en de bestrij ding komt neer op dweilen met de kraan open. Toch blijven overheden als provincie en ge meenten die de bomen langs we gen en in plantsoenen hebben geplant, braaf hun plicht doen. Zieke iepen gaan plat en de BIERVLIET - Zeeuws-Vlaamse kleiduivenschieters houden vandaag een wedstrijd op een veldje bij de zandput van de He- lenaweg in Driewegen, de buurtschap bij Drievliet. De schutters van kleiduiven ko men twee of drie keer per jaar bijelkaar voor een regionaal treffen. Liefhebbers kunnen zich tussen 12.00 en 16.00 uur inschrijven. De wedstrijden zullen waarschijnlijk tot 19.00 uur duren. Toeschouwers zijn de hele middag welkom. door Rolf Bosboom GOES - Er komt mogelijk één Haltbureau voor de hele provin cie. Het bureau in de Ooster- schelderegio gaat, volgende mffand in gesprek met de colle ga's op Walcheren'en Zeeuws- Vlaanderen, om te bezien in hoeverre een fusie .mogelijk en zinvol is. Halt biedt jeugdigen die zich schuldig hebben gemaakt aan vandalisme of een ander ver grijp, de mogelijkheid een alter natieve strafte verrichten, zoals onderhouds- of schoonmaak- werkzaamheden. Het voordeel is dat de jonge overtreders dan geen strafblad krijgen. Daar naast zet Halt allerlei preven tieactiviteiten op. De bureaus worden deels be taald door de gemeenten en deels door het Rijk. De financie ring vormt echter een steeds grotere bron van zorg. Het punt is dat de bureaus een vast be drag krijgen per afdoening, dus per verrichte alternatieve straf. ,,De tarieven waren al vrij laag en komen nu door bezuinigin gen nog verder onder druk te staan. De rekening komt vervol gens op het bordje van de ge meenten te liggen', zegt D. van der Zaag, voorzitter van het Haltbureau in de Oosterschel- deregio, waaronder de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland vallen. De financiële perikelen gaan ten koste van de preventieacti viteiten, doordat daarvoor niet apart geld beschikbaar is. Door het gestegen aantal afdoenin gen is er dit jaar onvoldoende tijd beschikbaar om die af te wikkelen. Dat betekent dat er moet worden gesneden in de preventieuren. Volgens Van der Zaag is het niet terecht dat gemeenten steeds meer en de rijksoverheid steeds minder bijdragen. „Dat geeft niet aan hoe de verantwoorde lijkheden liggen. De gemeen- tendraaien ervoor op, terwijl justitie er mooi weer mee kan spelen. Het merkwaardige is dat er ook geen enkel overleg over is." De situatie dwingt het Halt- bestuur ertoe te kijken naar schaalvergroting. „We willen onderzoeken of we tot één bu reau kunnen komen", aldus Van der Zaag. „We moeten zien of we het mes in de forse over headkosten kunnen zetten." De besturen van de drie Haltbu reaus komen volgende maand bijeen. meeste monumentale exempla ren krijgen zelfs een preventieve injectie. Voorbeelden daarvan zijn onder meer te vinden in de Kop van Ossenisse en langs de weg Draaibrug-Aardenburg. Ieder een is het erover eens dat deze karakteristieke bomen over eind zouden moeten blijven. En toch sneuvelen er ook van deze oudjes elk jaar weer een paar. Dit tot verdriet van de Terneu- zense bomenkenner en -hoeder Lucien Calle. Hij pleit al jaren vergeefs voor heroprichting van een Zeeuws-Vlaams iepenziek- teberaad. Alle boombeheerders moeten er een plaats in krijgen. „Nu weten de beheerders amper van elkaar wat ze doen. Ieder een doet het op zijn eigen ma nier. De een rooit zieke bomen twee keer per jaar, de ander een keer. Sommigen zijn er snel bij, anderen laten aangetaste iepen langer staan. Ook voor het injecteren gelden verschillende criteria. Dat be heerders daar zuinig mee zijn, kan Calle op zich wel billijken. Het is een dure grap. Maar een eenduidig beleid moet wel mo gelijk zijn. Het beraad zou in zijn ogen een strategisch plan moeten maken, gericht op het behoud van de monumentale bomen. Dat zijn pleidooien vergeefs zijn, stemt hem een beetje cy nisch. „Langzamerhand is het niet meer zo dringend. Er zijn steeds minder monumentale ie pen over." Begrip heeft hij weer wel voor de aparte benadering van het probleem door Staatsbosbe heer. De dienst heeft in haar bossen de strijd tegen de ziekte opgegeven. „Het is onbegonnen werk. Veel te duur ook. Boven dien zien wij graag dood hout in onze bossen. Dood hout leeft, is niet voor niets onze slogan", zegt Hans van Hage van Staats bosbeheer. De dienst kapt aangetaste exemplaren alleen als ze gevaar opleveren voor de omgeving in de vorm van afbrekende takken, bijvoorbeeld langs wandelpa den en parkeerterreinen. Ook de nabijheid van monumentale ie pen kan een reden zijn ze te rooi en om het gevaar van besmet ting uit de wereld te helpen. „Binnen een straal van enkele kilometers zijn we daar alert op." De slogan dat dood hout leeft is aan Lucien Calle wel besteed. En van de 'enorme kosten' van de bestrijding is hij zich ook be wust. „Het is onbetaalbaar." Een cijfer van de gemeente Ter- neuzen is op dat punt veelzeg gend. Afhankelijk van de plaats en de grootte van de boom kost het rooien van één iep vijftig tot driehonderd euro. Dat maakt beheerders voorzichtig. Vis, muziek en spektakel door Ronald Verstraten BRESKENS - Een doordeweekse och tend in café De Fuik. Het is nu nog stil. Lucien van den Broecke tapt een pilsje, staat iemand te woord die met een rond vaartboot mee wil, maakt een grapje te gen een toerist. Die glimlacht beleefd, maar de Bressiaanse humor lijkt hem te ontgaan. Over twee weken zal het wel anders zijn. Dan zijn het de jaarlijkse Visserijfeesten. Van den Broecke is al 23 jaar secretaris van het organiserende Comité, dat overi gens Visserijdagen heet. Enkelvoudig begonnen als Visserij dag in 1953, viert het evenement zijn vijftigste verjaar dag. „Maar het is wel de eenenvijftigste keer!merkt Van den Broecke slim op. Zelf is hij 54. Te jong om zich die eerste visserijdagen te herinneren. Wel die van toen hij al een beetje ouder was. De praalwagens vormden toen het hoogte punt. Heel het dorp was maandenlang in touw om ze te maken.,Maar toen is de tv gekomen en de video. Mensen waren niet er niet meer zo gemakkelijk voor te por ren En trouwens, de bloemen zijn nu niet meer te betalen. Daar gingen ze indertijd met vrachtwagens om naar Aalsmeer." Die tijd is al lang voorbij. Evenals de re geerperiode van de plaatselijke vorstin nen. Jonge Bressiaanse vrouwen die begin jaren zestig tot Garnalen- of Visse rijkoningin werden gekozen. Zij reden aan het hoofd van de stoet en moesten al lerlei officiële handelingen verrichten. Maar aan hun heerschappij kwam een eind. De laatste koningin, Anneke Moel ker, werd in 1967 gekozen. Daarna kwam de klad erin. „Ja, toen heeft het een paar jaar op een laag pitje gestaan. Geen grote attrac ties", herinnert Van den Broecke zich. Even dreigde het hele feest tot de verle den tijd te gaan behoren. Maar, stelt het comité in een terugblik toepasselijk vast: „het tij keerde en de feesten groeiden in de loop der jaren uit tot het evenement zoals we dat nu kennen." De mijlpaal van een halve eeuw Visserij feesten deed het Comité nog wat dieper in de buidel tasten dan gewoonlijk. „Normaal trekken we er 130.000 gulden voor uit. Nu 130.000 euro", zegt Van den Broecke met veelbetekenende blik. Een grote loterij, waarbij een aardige auto te winnen valt, helpt mee. Vijftienhonderd loten, 50 euro per stuk, reken maar uit. „Het is de eerste en de laatste keer", als het aan Van den Broecke ligt. „Het risico is veel te groot. Als er iets misgaat, ben je gelijk failliet." Terwijl de feesten op 9 en 10 augustus worden gevierd, is er enkele dagen ervoor al speciale aandacht voor het jubileum. De redactie van het populaire dorpsblad Op Bresjes heeft een speciaal jubileum boek gemaakt, dat op 6 augustus wordt gepresenteerd in 't Vissershuis. „We heb ben wel wat spullen aangeleverd, maar hebben er verder zelf niets aan moeten doen"vertelt Van den Broecke. Het boek telt 144 pagina's en biedt een overzicht van de afgelopen vijftig feesten, niet in de laatste plaats door een groot aantal (200) foto's. Vanaf 9 augustus is het voor 10 euro te koop in een speciale stand op het Oranjeplein. Het programma van de feesten kent al ja ren een aantal vaste elementen. De rom melmarkt, de braderie en natuurlijk de zwemwedstrijden. Die laatste vormen een onderdeel dat al heel lang meegaat. Sterker, ze bestaan al langer dan de fees ten zelf, maar werden vroeger apart ge houden. Sinds de jaren zeventig zijn ze een vast element van de feesten. Een enkele uitzondering daargelaten, heeft Breskens om een of andere reden al- tijd mooi weer als de Visserijfeesten wor den gehouden. Dat helpt natuurlijk om een grote massa naar het vissersdorp te krijgen. En die komt niet voor niets. Roadshows (van het korps mariniers), speedshows, stuntshows en dan natuur lijk het Groot Artiesten Gala, waarbij Albert West zingt en collega's presen teert: Kate Ryan, De Sjonnies, Jan Smit. De Vismijn, waar je 's middags gratis vis hapjes kunt bemachtigen, is 's tegelijker tijd het domein van de New Four en Al tijd Lazarus. Werden er zo'n tien, vijftien jaar geleden al bezoekersaantallen van rond de zes tig-, zeventigduizend geteld, dit jaar worden er al 120.000 verwacht. „We be horen tot de best bezochte evenementen van Nederland. Maar het feest is er dit jaar ook naar", zegt Van den Broecke. Hij noemt de lasershow, het vuurwerk, het openluchtoptreden van het Staatscircus Van Moskou-Holiday. Zijn ervaring met artiesten (vroeger runde hij het plaatse lijke Casino) komt de feesten goed van pas. „Je kent ze persoonlijk. Dat is wel eens een voordeel. Als ze al een optie er gens anders hebben en je benadert ze, dan komen ze toch naar Breskens." Dat geldt voor de groten, maar vast ook voor de dweilbands, de muziekkorpsen, kin derprogramma's, tv-koks, kamelen, Bengaalse tijgers, 'Hochseiltruppe' of Drums for Nature. Met al dat spektakel om je heen, zou je bijna vergeten waar het allemaal om draait: de visserijOp zaterdag houdt het Productschap Vis de Dag van de Nederlandse Zeevisserij, in aanwezig heid van diverse visserij-instanties. In de veiling worden de Productschapsprijzen uitgereikt. Burgemeester J. Sala van de gemeente Sluis reikt de traditionele vis- wimpels uit. Een onderdeel dat enkele jaren geleden is geschrapt, was het meevaren met de vis sersvloot. De steeds strenger wordende veiligheidseisen maakten dat niet meer mogelijk. Twee vissersschepen, de BR43 en de BR14 kunnen op zaterdagmiddag wel worden bezichtigdD aarnaast zijn er rondvaarten met boten van rederij Fes tijn. Van den Broecke: „Een goed alter natief. Kun je toch nog het water op. Dat hoort erbij." door Winnie van Dam BATH - Twee drijvende bokken moeten het mogelijk maken het containerschip Pelican 1 te ber gen. De Cormorant, die al in het Nauw van Bath ligt, en de Mata dor 3 uit Rotterdam moeten worden ingezet bij de bergings actie omdat gisteren een poging het containerschip vlot te trek ken mislukte. De poging het containerschip Pelican 1 te bergen werd na on- geveer drie kwartier gestaakt. Het containerschip werd terug geduwd op de zandbank, omdat het te weinig drijfvermogen hadTwee eerdere pogingen - op woensdag en donderdag - wer den uitgesteld. De eerste po ging, omdat de voorbereidingen meer tijd in beslag namen en die de dag erna, omdat het schip met het opkomen van het tij te veel water binnen kreeg. Dat was ook gisteren weer het pro bleem. Door de grote schade blijft de boot steeds volstromen met water, waardoor die te diep komt te liggen om voort te sle pen. Het schip maakt zoveel wa ter dat het ondoenlijk is, het binnenstromende water weg te pompen. Bij de nieuwe poging, vandaag of morgen, worden twee drij vende kranen ingezet. De bok TERNEUZEN -Vier beelden op de Zeedijk aan de Scheld boulevard in Terneuzen zijn in de nacht van donderdaee" vrijdag met zonnebrandolie besmeurd. De beelden makeno derdeel uit van een expositie. TERNEUZEN - De politierechter in Terneuzen heeft een 18 jarige inwoner van Den Bosch veroordeeld tot een werkstraf van 150 uur en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf Van S. had vorig jaar een stereoinstallatie gestolen in Sluis De Boschenaar, die destijds in Sluis woonde, gaf de diefstai op 24 november 2002 zonder meer toe. Een week eerder had hij bij een vrouw een zodanig beledigende brief in de busje stopt, dat de politierechter de inhoud te grof vond omterzit ting te herhalen. Hij had er allerminst spijt van. „Anderen moeten ook respect hebben. Als ze Edelweiss zingen, vind ik dat al fout", stelde hij enigszins raadselachtig. Dat de vrouw zowel materieel (dokterskosten) als immaterieel vergoed wil de worden, vond hij 'één grote onzin'. Politierechter M Meeuwisse wees echter een schadevergoeding toe van bijna 1000 euro, onder meer vanwege tijdelijk verlies aan inkom sten. Dat was overigens minder dan de vrouw had gevraagd Zij had in totaal zo'n 1750 euro als kosten opgevoerd. TERNEUZEN - Afvalverwerker Delta Milieu in Terneuzen heeft het familiebedrijf Kaljouw Recycling uit Middelburg overgenomen. Dat bedrijf houdt zich bezig met het inzame len, sorteren en de handel van en in oud papier. De vijf medewerkers van Kaljouw Recycling behoudenh® baan. Delta Milieu integreert de activiteiten van Kaljouw in het ei gen bedrijf. Delta Milieu verzekert de door Kaljouw Recy cling opgebouwde historische relaties eveneens over te ne men. Voor de klanten van Delta Milieu heeft de overname geen gevolgen. Ook het innemen van papier op de huidige lo-, catie van Kaljouw in Middelburg blijft zoals het is. Met de overname verwacht Delta Milieu beter in te spelen op de eisen van de markt en de overheid. Delta Milieu is onlangs ontstaan uit de fusie tussen de bedrijven Verstraeten Verbrugge Groep uit Terneuzen, het OLAZ uit Nieuwdorp en Phoenyx uit Dor drecht. Het hoofdkantoor is gevestigd in Terneuzen. Delta Milieu is een 100 procent dochter van energiebedrijf Delta NV. MIDDELBURG - Een commissie van wijzen gaat zich buigen over de toekomst van de ziekenhuiszorg in Zeeland. In het na jaar moeten de leden - die nu nog niet bekend zijn - beginnen met het onderzoek. Volgend voorj aar dient de commissie een advies uit te brengen aan Gedeputeerde Staten. Tevens zal ze een slotconferentie beleggen. GS willen van de commissie weten aan welke voor waarden moet worden voldaan om drie ziekenhuizen in de provincie te behouden (inclusief de daarbij behorende depen dances). Het dagelijks provinciebestuur wil ook weten hoeveelgeld dat kost, hoeveel personeel nodig is, wat er nodig is aan sa menwerkingsverbanden en hoe bereikbaarheid, kwaliteiten continuïteit kunnen worden gewaarborgd. De commissie moet in kaart brengen wat het maximaal haalbare ambitieni veau is voor Zeeland om na te streven. Verder moet ze inzicht geven in de gevolgen van de groeiende samenwerking tussen de Zeeuwse en Vlaamse ziekenhuizen. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - J. den Hamer uit Oostburg is gisteravond in par tycentrum 't Mauritshof in IJ- zendijke onderscheiden als Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester J. Sala van de ge meente Sluis speldde hem de versierselen op tijdens een re ceptie van de organisatie van Jumping Zeeuws-Vlaanderen. Het paardensportevenement, dat jaarlijks gedurende vijf da gen 25 a 30 duizend bezoekers trekt, gaat dit jaar niet door, maar de organisatoren wilden sponsors en andere genodigden bedanken voor het in hen gestel de vertrouwen. De 74-jarige Den Hamer was in 1987 mede oprichter van de Stichting Jum ping Zeeuws-Vlaanderen. Als bestuurslid trekt de Oostburger de kar van de sponsorcommis sie. De stichting werkt met een begroting van driehonderddui zend euro, waarvan de helft door sponsors wordt opge bracht. Zijn rol in de sponsor commissie wordt alleen daarom al als 'jaarbetrekking' betiteld, Den Hamer, tot 1990 werkzaam als vertegenwoordiger en ver koopleider van landbouwma chines en tractoren bij Cebeco Handelsraad in Schoondijke, stond in 1989 ook aan de wieg. van de Zeeuws-Vlaamse takvani de Vereniging voor- en nazorg bij hartziekten De Rikketik. Hij vervulde tot 2002 de rol van penningmeester en vice-voor- zitter. Als lid van de Lions Club West-Zeeuws-Vlaanderen zette Den Hamer zich in tijdens ver schillende geldwervingsacties ten behoeve van projecten als Ronald McDonald-huizen en de Cliniclowns. Al die bezigheden leverden hem de kwalificatie 'iemand die zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft ingespannen en anderen heeft gestimuleerd' op. Cormorant, die eerder was be trokken bij een schoonmaak- operatie op de Donau, is ingezet om stroppen onder het achter schip aan te brengen. Met de an dere grotere bok, de uit Rotter dam afkomstige Matador 3, zal de Pelican 1 worden opgetild, zodat het mogelijk is de boot van zijn plaats te krijgen. Wanneer de nieuwe poging wordt ondernomen hangt onder andere af van het tijdstip waar op de bok Matador 3 uit Rotter dam zal arriveren. Ko den Hamer foto Camile Schelstraete De laatste Visserijkoningin Anneke Moelker (midden) geflankeerd door de hofdames Rita Lalkens (links) en Lia van Velzen in 1967 foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64