PZC PZC 13 Rustgevend uitstapje met Brenda en Emira Rommelmarkt van het eerste uur in Burgh Schouwse bedrijven vinden plan minister overbodig op platteland zaterdag 26 juli 2003 Concert Aat en Helma Kot Paardenzadels gestolen uit pand Renesse Orgelmuziek Grote Kerk in Goes Brandende auto veroorzaakt file bij Kruiningen Tweeduizend euro Ecovlees Dampalen Gewonde bij aanrijding Automobilist rijdt sloot in Hennepkwekerij ontmanteld Spoor van Ramp '53 herhaald Motorrijder zwaargewond Succes Vrouw wijkt uit voor dier en rijdt sloot in J Haken en ogen aan taxi-examen HnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - Een verplicht taxi-examen is voor het platte land eigenlijk overbodig. Ver schillende taxibedrijven op Schouwen-Duiveland zijn daarom niet erg gelukkig met de plannen van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Als ge volg van randstedelijke proble men worden bedrijven op het platteland onnodig op kosten gejaagd, vinden ze. Als het aan minister Peijs ligt, moeten alle (nieuwe) taxichauf feurs vanaf volgend jaar een soort taxi-examen afleggen voordat ze klanten mogen mee nemen. De toekomstige chauf feurs moeten onder meer laten zien dat ze klantgericht kunnen BURGH-HAAMSTEDE - Or ganist Aat Kot en zangeres Hel ma Kot uit Ellemeet geven woensdagavond een concert in deHervormde kerk in Haamste de. Zij brengen een zeer gevarieerd programma met werken van on- dermeer Handel, Mozart, Bach, Brahms en César Franck. Ook biedt het concert het bekende lied 'Whispering Hope' van Ali ce Hawthorne, de Ierse folksong 'Londonderry Air' en het 'Ada gio from a Volontary' van John Bennett. Het optreden begint om 20.00 uur. RENESSE - Bij een inbraak in een pand aan de Stoof weg in Re- nesse is in de nacht van donder dag op vrijdag een aantal paar denzadels gestolen. Er werden drie zadels en een hoofdstel ontvreemd met een totale waarde van een paar dui zend euro. GOES - Franns von Promnitz uit Leipzig geeft dinsdag een or gelconcert in de Grote Kerk in Goes. Het gevarieerde programma be staat onder andere uit werken van Pachelbel, Krebs en Men delssohn. Aanvang 12.30 uur. KRUININGEN - Een auto van een 37-jarige man uit Paessens is gistermiddag op de A-58 in Kruiningen volledig uitge brand. Het gezin (man, vrouw en twee kinderen) had de meeste spullen nog uit de auto kunnen halen en de aanhangwagen nog kunnen afkoppelen. De autobrand zorg de voor een file van enkele kilo meters. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; raterdagstot 12.00 uur werken, rij vaardig zijn en weten wat ze moeten doen bij kleine ongelukken. De aanleiding'voor het examen is de groei van het aantal klachten over gebrekki ge dienstverlening door de chauffeurs: ze weten lang niet altijd de route naar het opgege ven adres of zijn gewoon on vriendelijk tegen hun passa giers. Met het taxi-examen wil de minister een basisvaardig heid bij de taxichauffeurs berei ken. Dat Peijs met deze maatregelen de kwaliteit van het taxivervoer wil verbeteren, juichen ver schillende taxibedrijven op Schouwen-Duiveland deels toe. „Het examen voor taxichauf feurs is op zich zinnig. Een be paalde certificering voor de chauffeurs is nuttig", vindt B. van de Hoek van New York Taxi in Renesse. Temeer omdat het een manier is het kaf van het ko ren te scheiden. Ook J. de Vlie ger van het gelijknamige taxi bedrijf in Oosterland ziet ener zijds wel wat in het diploma. Dat er straks geleerd en geëxa mineerd wordt, vindt hij 'geen slechte zaak'; zeker niet voor de jongere chauffeurs. Maar tegelijkertijd zien beiden ook een hoop haken en ogen aan het plan. Zo is geschat dat het taxi-examen inclusief cursus om en nabij de tweeduizend eu ro per chauffeur zal kosten. „Voor een potentiële chauffeur is dat een flinke investering. Het is maar afwachten of de chauf feur dat waar maakt", stelt Van de Hoek. Zijn bedrijf heeft een flink aantal seizoenskrachten en parttimers in dienst, waar door die rekening alleen maar verder zou oplopen. De Vlieger vreest dat invoering van het examen, ook voor de huidige chauffeurs, hem personeel zal kosten. Een groot deel van zijn chauffeurs zit al jaren in de taxi Op de foto met Brenda en Emira. door Piet Kleemans KERKWERVE - Het plokkeplok van de paardenhoeven op het asfalt is in per fecte balans, het geluid rustgevend. De laagstaande zon zorgt voor een schitte ring op het water in de inlagen waar vo gels op zoek zijn naar voedsel. De paardentram is overvol. Meer dan 30 mensen zijn even weg van alles, onder weg naar de nieuwe natuur van Plan Tureluur. „Oef, 't zijn er wel veel", verzucht gids Jos van Felius. Het gidsen is voor de wa terschapsman liefhebberij. De in zijn werk opgedane kennis over water en landschap komt goed van pas. Met eni ge moeite worden alle belangstellenden aan boord van de paardentram van Kerkwervenaar en paardenliefhebber Bart van der Wekken gehesen. Zijn Zeeuwse trekpaarden Emira (4) en Brenda van Roosjeshof (7) zijn al uit voerig geaaid door de kinderen en wachten nu in alle rust op het teken van Van der Wekken om in actie te komen. De dieren hebben aan een half woord genoeg en even later zet de paarden tram zich in beweging. Niemand klaagt over de harde bankjes of het schomme len van het wat Spartaanse voertuig. Via de Inlaagweg gaat het in bedaagd tempo naar de Bootsweg. Die geeft zicht op oude inlagen én het aangren zende deelgebied II van landinrich tingsproject Schouwen-Oost. Het contrast tussen de meanderende water partijen en de verschillende nuances groen van de oude inlagen en het wat saaie vlakke van wat nu nog weiland is, is groot. Van Felius legt uit wat de bedoeling is van Plan Tureluur: een nieuw natuur gebied langs de zuidkust van Schou wen. „Het moet net als vroeger worden. Hoe het vroeger was kun je vanuit de lucht heel goed zien. Dan zie je nog precies de sporen van vroegere waterlopen in het land.Van Felius voegt daar aan toe dat in het landinrichtingsproject een hoofdrol is weggelegd voor water. Zout en brak water, dat over het hele nieuwe natuurgebied verdeeld wordt. Langs de Bootsweg gaat het verder richting Slikweg, een van de wegen langs de rand van het Prunjegebied. De grazers komen nieuwsgierig pools hoogte nemen en lopen een eindje op met Emira, Brenda en de passagiers van de paardentram. De camera's worden ijverig gehanteerd. Van Felius doet uit de doeken waarom het gebied begraasd wordt en welk lot de grazende runderen uiteindelijkbeschorenis. Nadat zij mee hebben geholpen het beeld te verleven digen en verruiging van het gebied te voorkomen eindigen zij als ecovlees. Halverwege de Slikweg maant Van der foto's Mechteld Jansen Tijdens de excursie vliegt een aantal ganzen over. Wekken Emira en Brenda tot stoppen. Gids Van Felius trekt vanaf dat punt te voet het gebied in. Niet ver, maar wel ver genoeg om een goede indruk te krij gen van hoe de nieuwe Prunje zich heeft ontwikkeld. Vanaf het gronddepot heeft de beschouwer een aardig over zicht over een stukje van die Prunje. Wat verderop wordt afgedaald tot vlak aan een van waterlopen. Van Felius kan hier daadwerkelijk la ten zien wat de invloed is van zoute kwel: in de Prunje groeit zowel zeekraal als lamsoor. Allebei eetbaar, onderwij st Van Felius. Een Friese huisvader neemt de proef op de som. „Is inderdaad een beetje zout", doet hij zijn gezinsleden verslag. Van Felius krijgt ondertussen de vraag voorgelegd hoe je zeekraal dan wel lamsoor klaar moet maken. De vra gen worden naar tevredenheid beant woord. Met als extraatje een tip uit de groep dat zeekraal zich ook goed leent voor roerbakken. De nieuwe natuur biedt heel wat voed sel, vooral voor vogels. De nijlgans is een vaste gast en hij weet zich in gezel schap van tal van andere vogelsoorten. De Prunje, weet Van Felius, is bijzonder populair. De kluut is er massaal neergestreken, maar ook veldleeuwerik, graspieper en gele kwikstaart zijn er gesignaleerd. Trekvogels blijven er soms veel langer dan normaal hangen. Kennelijk heb ben ze het in het gebied zo naar de zin dat ze niet snel weer weg willen. Eenmaal weer terug in de paardentram besluit koetsier Van der Wekken een ex traatje in te lassen. In plaats van dezelf de weg weer terug naar startpunt café De Heerenkeet trakteert hij de excur siedeelnemers op een tochtje over de Delingsdijk. Van Felius wijst naar de laatste sporen van menselijke bewo ning van het gebied: de dampalen die ooit de oprit naar één hoeves in het ge bied markeerden staan er nog als stille getuigen van het landbouwverleden. Bij de Flaauwersinlaag wijst de gids op de duidelijk zichtbare kwelbuis en ver telt dat in deze inlaag zich één van de grootste meeuwenkolonies van Zee land heeft gevestigd. Van Felius ver haalt ook van het uitgraven van karre- velden om met de vrijgekomen grond parallel aan de zeedijk een slaperdijk aan te leggen. De mededeling dat dat alles met de hand - schoppen en krui wagens - werd gedaan wekt verbazing. Ondanks het bedaarde vaartje waar mee Emira en Brenda voortstappen is de paardentram toch nog onverwachts snel terug bij De Heerenkeet. Eenmaal uitgestapt worden de benen gestrekt. Het terras lokt. Dit seizoen staan nog vier excursies per paardentram naar Plan Tureluur op het programma en wel op dinsdagen 29 juli en 519 en 2 6 augustusDe rit begint om 18.30 uur bij café De Heerenkeet. Op gave bij het Zierikzeese kantoor van VW-Schouwen-Duiveland. en zal er tegen opzien een derge lijke cursus te volgen. Zowel De Vlieger als Van de Hoek vinden bovendien dat hun bedrijven nu met de gevolgen te maken krijgen van problemen die zich hoofdzakelijk in grote steden voordoen. Met amper klachten van klan ten hebben de plattelandscen trales eigenlijk geen aanleiding voor het extra examen, naast de reeds bestaande chauffeurs pas. BRUINISSE - Op de N59 in Bruinisse vond gistermiddag een aanrijding tussen een 32-jarige automobilist uit Breda en een negentienjarige motorrijder uit Helvoirt plaats. De automo bilist kwam uit de richting van Aqua Delta en stond op de noordelijke parallelweg van de N5 9 stil om de kruising met de Rijksstraatweg over te steken richting Oude TongeHi j had de motorrijder niet aan zien komen en stak over. De motorrijder kon hem niet ontwijken en raakte de auto linksachter. Hij kwam ten val en werd met pijn in zijn rug per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis. De motor raakte geheel ver nield. De 32-jarige man bleef ongedeerd, zijn auto raakte be schadigd. ZIERIKZEE - Een achttienjarige man uit Zierikzee raakte donderdagavond met zijn auto op de kop in de sloot. De Zie- rikzeeënaar reed over de Kadeweg in zijn woonplaats en wil de tijdens het rijden een blikje frisdrank oprapen dat uit de bekerhouder was gevallen. Bij die actie belandde de man met zijn auto in de berm waarna hij teveel tegenstuurde, rakelings langs een boom schoot en uiteindelijk ondersteboven in de sloot langs de weg tot stilstand kwam. De auto raakte zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik en een snij- wond in zijn hand vrij. OUDE TONGE - Bij de ontmanteling van een hennepkweke rij in een bedrijfsloods in Oude Tonge heeft de politie onge veer 1280 planten in beslag genomen. De politie kwam de ille gale kwekerij op het spoor door een inbraakmelding bij het bedrijf aan de Stationsweg. Omdat er onder een garagedeur water doorstroomde, besloten de agenten poolshoogte te ne men. Zowel de planten als de benodigde installaties als lam pen zijn in beslag genomen en zullen worden vernietigd. Vol gens energiebedrij f Eneco was voor de kwekerij tevens met de elektriciteitsmeters geknoeid. GOES - De toeristische excursies 'In het spoor van de Ramp' zijn een groot succesHet Bureau voor Toerisme Zeeland heeft al veertien volgeboekte bustochten gehouden. De komende weken zijn er vier extra data vastgesteld. „Er is zoveel be langstelling voor dat we al een aantal keren twee bussen heb ben moeten laten rijden. De mensen komen uit het hele land naar Zeeland om te kijken wat hier vijftig jaar geleden is ge beurd", aldus Marscha de Booij van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Toeristen die de plaatsen willen bezoeken waar de watersnood zichtbare sporen heeft achtergelaten, krijgen nog vier keer die kans: op 30 juli, en 15,21 en 30 augustus. De dag tochten kosten 50 euro per persoon, inclusief Zeeuwse bolus, lunch, begeleiding en het boekje Echo's van het Water. Start plaats voor het Ramparrangement is Goes. Meer informatie: www.vwzeeland.nl THOLEN - Een 33-jarige motorrijder uit Antwerpen is in de nacht van donderdag op vrijdag zwaargewond geraakt op de Oesterdam in Tholen. Een passerende automobilist trof de motor onbeheerd aan. De berijder lag een aantal meters ver der. De politie denkt dat de man in de scherpe bocht bij de Speelmansplaten ten val is gekomen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam. door Ali Pankow BURGH - Voor de dertigste keer luidde vanochtend om half ne gen de kerkklok in Burgh als startsein voor de jaarlijkse rom melmarkt onder de perenbomen in de Ring. Willy Verstraeten wil niet beweren dat ze in Burgh het fenomeen hebben uitgevonden, maar dat het hier een 'rommel markt van het eerste uur' be treft, staat als een paal boven water. Verstraeten is samen met ande ren nauw betrokken bij de orga niserende werkgroep. Verder zetten ruim tachtig vrijwilligers him schouders onder dit ver koopevenement. Ter gelegen heid van het dertig jarig jubileum wordt al die vrijwilli gers zaterdag 6 september een feestdag aangeboden. De markt levert jaarlijks circa 5500 euro op. Het geld komt voor negentig procent ten goede aan het onderhoud van het Burghse kerkje. De rest gaat naar diaconale projecten. „We kiezen er altijd twee, eentje dichtbij en eentje veraf. Dit keer gaat er een bedrag naar het op te richten hospice in Zierikzee en naar hulp voor aidskinderen in Zambia. Het geld voor de kerk is dit jaar bestemd voor het ver vangen van de kapotte goten", vertelt Verstraeten. Rommelmarkten waren zeker nog geen gemeengoed toen initi atiefnemers Cees en Corrie van de Kreeke dertig jaar geleden voorstelden een verkoping van tweedehands spullen te houden ten behoeve van de hervormde kerk. Het bleek een gouden greep van het echtpaar Van de Kreeke. Na volging van dit initiatief in vrij wel elke kern op Schouwen- Duiveland heeft volgens Ver straeten geen nadelige invloed gehad op de toeloop bij de markt in Burgh. „Het is elk jaar weer ontzettend druk. Bij de kraam met curiosa moeten we 's och tends vroeg zelfs dranghekken zetten." Ze schrijft het succes toe aan het rijk gevarieerde aanbod en aan de unieke sfeer onder de Burgh se perenbomen. „Wij sorteren alles in de categorieën: meubels, speelgoed, elektrische appara ten, boeken en spullen voor de grond. Dat voor de grond zijn al lerlei niet breekbare huishoude lijke artikelen. Die stallen we dan op zeilen onder de bomen uit en de mensen vinden het ge weldig leuk om daarin te rom melen", vertelt Verstraeten. De recreanten in de Westhoek dragen niet alleen bij aan de verkoop, maar leveren door het jaar heen ook weer veel spullen voor de volgende verkoping. Verstraeten krijgt talrijke tele foontjes van toeristen die huis raad en gebruiksartikelen uit hun caravan of vakantiebunga low van de hand doen. De werk groep Rommelmarkt Burgh slaat alles graag op in gebouw De Koebèl. Direct bij binnen komst vindt schifting in ge noemde categorieën plaats. Dat voorkomt veel voorbereiding bij de markt zelf. Bovendien is er dan toch al werk genoeg te ver richten. Zo moeten de gratis beschik baar gestelde legertrucks wor den geladen en gelost, cakes en minstens tweeduizend oliebol len worden gebakken en na af loop rest het opruimen. Volgens Verstraeten vergt dat dit jaar wat extra moeite. „Het overgrote deel van wat overbleef reden we direct met één vrachtwagen naar de mi lieustraat in Zierikzee. Nu moe ten we voor het eerst alle mate rialen gescheiden aanbieden. Dat wordt nu dus rijden met au to's met verschillende aanhang wagens." Ze stelt laconiek vast dat het goede doel nou eenmaal wat inspanning vergt. NOORDWELLE - Een 21-jari- ge automobiliste uit de gemeen te Schouwen-Duiveland is gis termiddag met haar auto in een sloot terechtgekomen naast de Helleweg in Noordwelle. Ze week met haar auto naar rechts uit voor een overstekend dier en kwam in de berm te recht. De Schouwen-Duivelandster schrok van de paaltjes en stuur de terug. Hierna belandde ze in de sloot. Een politiewagen reed op dat moment over de Helle- weg en zagen de auto de sloot in rijden. Met hulp van de agenten werd de vrouw Uit haar voertuig ge haald en kwam ze met de schrik vrijHaar auto werd uit de sloot getakeld. Het voertuig liep geen schade op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55