PZC YOUR CULT GUIDE Drijvende bokken moeten uitkomst bieden bij berging van Pelican 1 Alzheimer mag geen nationale ramp worden. partner! plan Kinderen en hersenletsel 12 Schap wil vervuild slib storten op vieze grond Vestiging Oosterschelderegio ziet wel iets in één Zeeuwse instelling giro 2502 Jpgr Giro 860 0 zaterdag 26 juli 2003 Drie jongens betrapt op brandstichting Hulp bij maaien in Zoete Haard Laag Mooi weer spelen Wat vind jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN HERINRICHTING SCHOUWEN-OOST Vijftig klachten over tunnel Diepvrieskist uit auto gestolen Hersenstichting Nederland geeft u feiten en cijfers lLt Hersenstichting Nederland Haltbureau bekijkt kansen fusie door Rolf Bosboom GOES - Er komt mogelijk één Haltbureau voor de hele provin cie. Het bureau in de Ooster schelderegio gaat volgende maand in gesprek met de colle ga's op Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen, om te bezien in hoeverre een fusie mogelijk en zinvol is. VLISSINGEN - Drie Vlissingse jongens van negen, elf en der tien jaar zijn gistermiddag be trapt op brandstichting. Een getuige betrapte de jongens toen zij rond op de Flamingo- weg in hun woonplaats een schommel en houtsnippers in brand staken. Het drietal be kende de brandstichting. Sa men zijn ze naar de ouders ge gaan, die gaven toestemming voor doorverwijzing naar het Stop-project. RENESSE - De Werkgroep Ak- tief Terreinbeheer van de Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland houdt zaterdag 2 augustus een werkochtend in het gebied Zoete Haard aan de Rampweg. Het terrein ligt naast de duin overgang, even ten westen van hotel-restaurant 't Klokje. De Zoete Haard bestaat uit een soortenrijk grasland met een verloop van droog naar nat ach ter de duinenrij. Om de variatie in begroeiing hier in stand te houden, en zo mogelijk uit te breiden, wordt jaarlijks gemaaid door de Stich ting Landschapsbeheer Zee land. De leden van de werk groep Aktief Terreinbeheer helpen de stichting zaterdag 2 augustus met het handmatig af voeren van het maaisel. Halt biedt jeugdigen die zich schuldig hebben gemaakt aan vandalisme of een ander ver grijp, de mogelijkheid een alter natieve straf te verrichten, zoals onderhouds- of schoonmaak- werkzaamheden. Het voordeel is dat de jonge overtreders dan geen strafblad krijgen. Daar naast zet Halt allerlei preven tieactiviteiten op. De bureaus worden deels be taald door de gemeenten en deels door het Rijk. De financie ring vormt echter een steeds grotere bron van zorg. Het punt is dat de bureaus een vast be drag krijgen per afdoening, dus per verrichte alternatieve straf. „Dat is eigenlijk geen goed sys teem", vindt D. van der Zaag, voorzitter van het Haltbureau in de Oosterschelderegio, waar onder de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland vallen. „De tarieven waren al vrij laag en komen nu door bezuinigin gen nog verder onder druk te staan. De rekening komt vervol gens op het bordje van de ge meenten te liggen", zegt Van der Zaag. De begroting voor vol gend jaar, die inmiddels bij de betrokken gemeenten ligt, meldt bijvoorbeeld een stijging van de gemeentelijke bijdrage met vijftien procent ten opzich te van dit jaar. De financiële perikelen gaan ten koste van de preventieacti viteiten, doordat daarvoor niet apart geld beschikbaar is. Door het gestegen aantal afdoenin gen is er dit jaar onvoldoende tijd beschikbaar om die af te wikkelen. Dat betekent dat er moet worden gesneden in de preventieuren. Volgens Van der Zaag is het niet terecht dat gemeenten steeds meer en de rijksoverheid steeds minder bijdragen. „Dat geeft niet aan hoe de verantwoorde lijkheden liggen. De gemeente draaien ervoor op, terwijl justi tie er mooi weer mee kan spelen. Het merkwaardige is dat er ook geen enkel overleg over is." De situatie dwingt het Halt-be stuur ertoe te kijken naar schaalvergroting. „We willen praten met Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen om te on derzoeken of we tot één bureau kunnen komen", aldus Van der door Winnie van Dam BATH - Twee drijvende bokken moeten het mogelijk maken het containerschip Pelican 1 te bergen. De Cormorant, die al in het Nauw van Bath ligt, en de Matador 3 uit Rotterdam moeten worden ingezet bij de bergingsactie, omdat gisteren een poging het containerschip vlot te trekken mislukte. Wanneer een tweede poging wordt onder nomen, was gisteravond nog niet duidelijk. Het leek er gistermiddag even op dat het zou gaan lukken, maar de poging het container schip Pelican 1 te bergen werd na ongeveer drie kwartier gestaakt. Het containerschip werd teruggeduwd op de zandbank, omdat het te weinig drijfvermogen had, waardoor het niet vlot te trekken was. Twee eerdere pogingen - op woensdag en donderdag - werden uitgesteld. De eerste poging, omdat de voorbereidingen meer tijd in beslag na men en die de dag erna, omdat het schip met het opkomen van het tij te veel water binnen kreeg. Dat was ook gisteren weer het pro bleem. Door de grote schade blijft de boot steeds volstromen met water, waardoor die te diep komt te liggen om voort te slepen. Landinrichtingswet Kennisgeving ingevolge artikel 77, 2e lid BEKENDMAKING VOORONTWERPPLAN (uitvoeringsmodule nr. 2) Deze uitvoeringsmodule nr. 2 maakt het mogelijk een aantal onderdelen uit het reeds eerder vastgestelde raamplan Schouwen-Oost te realiseren. De Landinrichtingscommissie voor de herinrichting Schouwen-Oost deelt u mede dat het voorontwerpplan (uitvoeringsmodule nr. 2) met ingang van 1 augustus t/m 31 oktober 2003 ter inzage ligt op het gemeentehuis, De laan van Sint Hilaire 2 te Zierikzee en op het secretariaat van de Landinrichtingscommissie, per adres Westsingel 58 te Goes. Inlichtingen kunnen worden verkregen op het secretariaat te Goes, telefoon 0113 - 237 340/354. Schriftelijke reacties kunnen tot en met 31 oktober 2003 worden ingediend bij het secretariaat van de Landinrichtingscommissie, Postbus 6, 4460 AA Goes. De Landinrichtingscommissie voornoemd, mevrouw A.P. de Haan, voorzitter de heer E.J. van der Meer, secretaris dienst landelijk gebied voor ontwikkeling en beheer Zaag. „Nu hebben we allemaal mes in kunnen zetten." De be- behoorlijke overheadkosten, sturen van de drie Haltbureaus We moeten zien of we daar het komen volgende maand bijeen. Onder grote belangstelling werd gisteren een, vergeefse, poging gedaan de Pelican 1 te bergen; het schip maakte echter te veel water, zodat het karwei opnieuw moest worden uitgesteld. foto Willem Mieras Het schip maakt zoveel water dat het on doenlijk is het binnenstromende water weg te pompen. Bij de nieuwe poging, vandaag of morgen, worden twee drijvende kranen ingezet. De bok Cormorant, die was betrok ken bij een schoonmaakoperatie op de Do- nau, is ingezet om stroppen onder het ach terschip aan te brengen. Met de andere, gro tere bok, de uit Rotterdam afkomstige Ma tador 3, wordt de Pelican 1 opgetild, zodat het mogelijk is de boot van zijn plaats te krijgen. Wanneer de nieuwe poging wordt ondernomen, hangt af van het tijdstip waarop de Matador 3 arriveert. door Melita Lantinq GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil met DDT vervuil de baggerspecie opslaan op ak kers. Uit onderzoek is gebleken dat baggerspecie uit sloten tus sen Kapelle en Kloetinge is ver vuild met het landbouwgif. Af voeren van het vervuilde slib gaat ongeveer 255.000 euro kos ten en dat is volgens het water schap veel te duur. Het waterschap heeft samen met de gemeente Kapelle, de provincie, de ZLTO en de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) een projectgroep inge steld die naar een oplossing zoekt. Die denkt de project groep te hebben gevonden in het TERNEUZEN - De inventarisa tie van klachten over de Wester- scheldetunnel en het fiets-voet- veer tussen Vlissingen en Breskens heeft tot nu toe een kleine vijftig reacties opgele verd van ontevreden 'gebrui kers'. Oud-Terneuzenaar en ex-lijst trekkerskandidaat van D66 (Tweede Kamer) Dennis van Nieuwenhuijzen kreeg de klachten binnen via een speci aal emailadres (oeververbin- ding@hotmail.com) dat hij begin juli opende. Van Nieu wenhuijzen verzamelt tot eind september met name klachten over het openbaar vervoer en het wegennet. De binnengekomen klachten gaan vooral over het gebrek aan creativiteit bij de bedenkers van de verbindingen en misplaatste bezuinigingen van de betrokken overheidsinstanties. Volgens de D66'er noemen veel klagers de opstelling van gemeentelijke en provinciale bestuurders Taks en onprofessioneel'. Van Nieuwen huijzen stelt komend najaar een notitie op over de problematiek, waarbij de klachten dienen als illustratieve onderstreping. De notitie wordt aangeboden aan de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Vervoer. storten van slib op kopakkers voormalige boomgaarden en boomgaarden die op korte ter mijn worden gerooid omdat de ze grond is toch al vervuild k met DDT. „We mogen geen ver vuilde grond storten op schone grond. Dat doen we ook niet Er bestaat geen regelgeving over het storten op vervuilde grond Wij gaan er dus vanuit dat dat mag", zegt woordvoerderR.van Broekhoven van het water- schap. Hij stelt dat de concentraties DDT in de grond hoger zijn dan de concentraties in het vervuil de slib. „Je maakt de vervuiling dus niet erger.Ook is er volgens hem geen gevaar voor de volks gezondheid. „We houden het natuurlijk goed in de gaten. Als het echt niet verantwoord is doen we het niet, heel sterk ver vuild slib wordt gewoon afge voerd." Het waterschap wil het vervuilde slib uitsluitend om fi nanciële redenen storten. Te genover de 255.000 euro die af voeren zou kosten staat 25.000 euro voor het opslaan op akkers, Om het project te laten slagenis de medewerking nodig van boe ren met grond langs de vervuil de sloten. Als agrariërs zich aanmelden wordt de bodem van de bewuste percelen onder zocht. Als blijkt dat degrondin- derdaad is vervuild met DDT kan daar slib worden opgesla gen. De grond mag maximaal twee jaar niet worden gebruikt. De boeren krijgen hiervoor een ver goeding; hoe hoog die vergoe ding is, kon de woordvoerder nog niet zeggen. Na die twee jaar kan de grond volgens het waterschap weer gewoon wor den gebruikt voor teelten. THOLEN - Uit een bestelauto die geparkeerd stond op deOes- terdam in Tholen is tussen don derdagavond en gisterochtend ingebroken. Uit de auto werden enkele pa pieren en een diepvrieskist weg genomen. De toegang tot de au to werd geforceerd. Over tien jaar telt Nederland 300.000 Alzheimerpatiënten. En maar 29.000 plaatsen in verpleeghuizen. De Stichting Alzheimer Nederland steunt mensen met dementie en hun familie. Wilt u hier meer over weten? Ga dan naar www.alzheimer-nederland.nl. Wilt u iets doen? Maak dan een bijdrage over op giro 2502, ten name van Alzheimer Nederland. Alzheimer mag geen nationale ramp worden. www.alzhelmer-nederland.nl TWOORD EN DAAD j VOOR €5,- PER MAAND BENT U PARTNER VAN WOORD EN DAAD IN ARMOEDEBESTRIJDING. BEL ONS OF KIJK NU STEUN ONS WERK BLIJVEND! OP ONZE WEBSITE Postbus 560 4200 AN Gormchem i ï/l/nnrd (ÓBf| Tel. (0183) 611 800 info@woordendaad.nl \V»UUlli www.woordendaad.nl t** DflflO Zomaar enkele cijfers: - Per jaar krijgen circa 35 kinderen onder de 13 jaar een dodelijk ongeval op de fiets. Meer dan de helft van deze kinderen overlijdt aan hersenlet sel. - Elk jaar komen naar schatting 1.000 kinderen na een verkeersongeval in het ziekenhuis terecht. De helft van deze kinderen heeft hoofdletsel. - Jaarlijks moeten ongeveer 19.000 kinderen naar de EHBO na een val op hun hoofd. - Per jaar worden ongeveer 80 nieuwe gevallen van een hersentumor vastgesteld bij kinderen tot 15 jaar. - Naar schatting worden in Nederland jaarlijks 50.000 tot 80.000 kinderen slachtoffer van kin dermishandeling. Bij meer dan 50% daarvan is er sprake van letsel in het hoofd-nek-gebied. - In Nederland krijgen per jaar 2,7 op de 100.000 kinderen een herseninfarct of hersenbloeding. Meer weten? Wilt u meer informatie, bijvoorbeeld over hersen letsel bij kinderen en meningitis, herseninfarct of hersenbloeding, kindermishandeling enz.? Neem contact op. Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst belangrijk om hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang Word donateur van de Hersenstichting of doe een gift. Ons CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bijdrage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 54