9 Wildgroei van reclameborden Help, het stille strandje verdrinkt Waterland ontvangt eerste bezoekers in nieuwe Deltaplaza Tips leiden nog niet naar dader brand restaurant in Goes Grote vriezers voor de oogst WWW. NAZOMER FESTIVAL Echtelieden Restaurants en cafés ontspringen dans van dalende omzet en faillissement GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 26 juli 2003 Omzet Niet slecht Tevreden Campings en hotels zitten grotendeels vol vanaf de dijk Hun strandje Gat in dak huis Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Wp Horeca in Zeeland draait goed HnnrFamke van Loon \VESTENSCHOUWEN - De horecabedrijven in Zeeland draaien dit jaar tot nu toe naar behoren. Dit in tegenstelling tot de landelijke cijfers, die een da lende omzet en een flinke stij ging van het aantal faillisse menten van cafés en restaurants laten zien. Dat de Zeeuwse be drijven deze dans ontspringen is volgens W. Ginjaar, voorzitter van de provinciale afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), mede te danken aan het goede weer. Het bedrijfsschap Horeca en Catering van MKB Nederland heeft het deze week over een 'el lendige tijd' voor cafés, disco theken en restaurants. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het eerste kwartaal van 2003 zijn voor de horeca niet positief. Ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar zijn er flink wat meer be drijven gesloten: 63,2 procent meer faillissementen. Daar- naast loopt de omzet van bedrij ven, die hun hoofd wel boven water houden, terug: gemiddeld met zeven procent. Maar er zijn ook uitgaanscentra in de grote steden waar die om zet de eerste maanden van het Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 0900 33000 33 ^ïtassiekerinfort ellewoutsdijk L'HISTORIE DU SOLD At van Igor Stravinsky jaar zakte met 25 tot 30 procent. De hoge prijzen in de horeca zouden samen met de economisch magere tijden de oorzaak zijn van deze slechte re sultaten. Voor Zeeland gaan deze cijfers niet op volgens provinciaal KHN-voorzitter Ginjaar. Van de ruim tweeduizend horecabe drijven in de provincie is onge veer de helft lid van de branche vereniging. Daarvan heeft tot nu toe slechts één ondernemer zijn deuren noodgedwongen moeten sluiten. „Van een toene mend aantal bankroeten onder hoteliers en kroegbazen is dus geen sprake in de provincie Zee land." Omdat vooral in de grote steden de klappen vallen, wordt het beeld volgens Ginjaar nu 'scheefgetrokken Ook wat betreft de omzet heb ben de Zeeuwse ondernemers niet te klagen. „Er zijn natuur lijk altijd uitschieters naar bo ven en beneden, maar we zitten ongeveer op het omzetniveau van vorig jaar." En dat is niet slecht onder het huidige econo mische tij. Want al wordt er ge regeld geklaagd over de prijs stelling in de horeca, ook de prijzen in andere branches zijn gestegen. „Alles is duurder ge worden. Elke branche heeft het moeilijk. Mensen zijn ook wat voorzichtiger met het uitgeven van de euro's." Het goede weer in het voorsei zoen en aan het begin van de zo mer speelt volgens de KHN- voorzitter een belangrijke rol voor de goede gang van zaken in de Zeeuwse horeca. „Bij goed weer zijn mensen toch eerder geneigd naar de kust te gaan dan naar de grote stad." Veel ca fés, restaurants en discotheken zijn voor een belangrijk deel van hun inkomen aangewezen op de toeristen. En schijnt de zon en zijn die in de goede bui dan zijn ze volgens Ginjaar 'eerder ge neigd' toch erop uit te trekken en die euro's uit te geven in de horeca. De hoek van de Laan van Saint Hilaire en de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee blijkt voor onder anderen organisatoren van vlooienmarkten en campingondernemers een zeer gelief de plek om de aandacht op hun activiteiten te vestigen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het perceel op de hoek van de Laan van Saint Hilaire en de Nieuwe Kool- weg in Zierikzee komt steeds voller te staan met reclameboodschappen. Voor autohan delaren, campingondernemers, woningin richters, horecabedrijven, museumbestu ren en organisatoren van vlooienmarkten blijkt het een zeer geliefde plek de aandacht op hun activiteiten te vestigen. „Het begint daar weer een beetje de spuiga ten uit te lopen", zegt gemeenteambtenaar R. Lievense over de veelheid aan her en der geplaatste borden en vlaggen. Volgens hem is het zeker niet de bedoeling dat dit zo zal blijven, maar zal de gemeente er anderzijds ook nog niet direct tegen optreden. „We zijn bezig hier beleid voor te ontwikkelen en te bezien hoe we dit soort wildgroei kunnen te gengaan", zegt Lievense. Volgens hem is het echter zover nog niet. Weliswaar biedt de gemeente al ruim een jaar commerciële en ideële organisaties de mogelijkheid netjes verzorgde kunststof reclameborden te laten maken, maar daar blijkt de wildgroei nog niet mee uitgeroeid. De gemeente heeft een overeenkomst met G D Promotions in Wormerveer. Iedereen die een reclamebord wil laten maken, kan bij dat bedrijf terecht voor een keurig ver zorgde uitvoering in driehoek- of sand- wichvorm. De borden mogen rond lan taarnpalen en bomen worden geplaatst. Op heel Schouwen-Duiveland zijn er 120 loca ties aangewezen voor het plaatsen van zo'n reclameboodschap. Tijdens de zomer staat de gemeente nog twintig extra borden toe, omdat er dan veel toeristische activiteiten zijn aan te kondigen. Een belangrijk voor deel voor de organisaties is, dat er geen ver gunning voor het plaatsen van een reclame bord meer behoeft te worden aangevraagd. De gemeente heeft de hele rompslomp rond aanvragen, vergunningverlening en plaat sen van de borden uit handen gegeven aan G D Promotions. Daarmee mist de gemeente de inkomsten van 68 euro leges per aan vraag, maar de bedoeling was dat er ook geen mensen meer ingezet hoefden te wor den voor controle op de reclamevoering. Zo ver is het echter nog niet getuige de romme lige situatie op de hoek van de Laan van Saint Hilair een Nieuwe Kooiweg. Volgens Lievense zal het niet al te lang meer duren voordat daar tegen wordt opgetreden. Een inventieve vorm van reclame maken bedacht autohandelaar P. Louwerse uit Burgh-Haamstede. Hij is eigenaar van een stukje groen binnen deze hoek bij de ver keerslichten. Wetend dat provincie en ge meente geen reclameborden langs de meeste wegen dulden, creëerde hij twee jaar gele den al een schuin aflopend verhoogd grond- plateau en plantte daar het Mercedes Benz- embleem van zijn bedrijf. Met regelmaat presenteert hij op dit plateau ook steeds een ander paradepaardje uit zijn autocollectie. door Famke van Loon NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans kan zijn bezoekers weer op een normale manier ontvangen. Nadat bijna een half jaar geleden de eerste palen de grond ingingen, is gisteren het eerste deel van de nieuwe Delta plaza in gebruik genomen. Ko mend najaar moet het nieuwe entreegebouw helemaal klaar zijn, zodat het begin 2004 volle dig in bedrijf kan zijn. Bijna een jaar geleden zag het er op Neeltje Jans aanmerkelijk anders uit. Een fikse brand legde het toenmalige entreege bouw - het Deltapaviljoen - vol ledig in de as. De Waterland-di rectie liep op dat moment al met vernieuwingsplannen rond, maar moest daar toen versneld vaart achter zetten. Samen met Rijkswaterstaat, de gemeente Veere, architect M. Zeelenberg en bouwbedrijf Roos is alles in het werk gesteld om de nieuwe Deltaplaza snel te laten verrij zen. In februari van dit jaar zijn de eerste palen voor het nieuwe ge bouw geslagen. De plaza is veel groter geworden dan het oude Delta-paviljoen. In het pand zijn de kassa's, het restaurant, een grote filmzaal en de Waterland - winkel ondergebracht, evenals kan toorruimten en extra expositie zalen. B. van der Hoef, directeur van Waterland Neeltje Jans, is zeer tevreden dat het deel voor de be zoekers nu al gebruikt kan wor den. Zeker nu het toeristische hoogseizoen net begonnen is. „De gasten kunnen nu gebruik maken van de voor hen zo be langrijke grote filmzalen, het restaurant en de winkel. De tij delijke voorzieningen kunnen daarmee worden opgeruimd. We zij n nu eindelij k letterlij k uit de brand." De komende maanden worden de andere delen van de Deltap laza (de kantoor- en extra expo sitieruimten) verder afgemaakt. Komend najaar moet het hele entreegebouw worden opgele verd, zodat het in het nieuwe voorjaar helemaal gebruikt kan worden. MIDDELBURG - Voor toeris tisch Zeeland zijn de topweken aangevangen. Nu behalve Ne derland ook heel Duitsland va kantie heeft, is het moeilijk ge worden in Zeeland nog zonder reservering aan een toeristische verblijfplaats te komen. Vooral de campings en de mini- campings zijn heel goed bezet, waarschijnlijk als gevolg van voorzichtigheid van toeristen die de economische recessie aan den lijve ondervinden, of die de teruggang vrezen. Verhou dingsgewijs stijgt het aantal be zoekers uit eigen land. Volgens Emerence van Wingen, coördinator marketing van het Bureau voor Toerisme Zeeland, mag worden verwacht dat de toeristische branche dit jaar even goed of zelfs iets beter zal draaien dan vorig jaar. Van Win gen: „De eerste drie weken van juli waren relatief rustig, vooral ook doordat de vakanties laat begonnen. Maar nu gaan we toch de topweken van het sei zoen tegemoet." In de kustgebieden is nog maar zeer beperkt plaats op bunga lowterreinen, campings en mi- nicampings. Ook het aantal plaatsen in ho tels, pensions en op adressen met logies en ontbijt is beperkt. Van Wingen: „De VVV's kunnen mensen nog wel helpen, maar het wordt voor gasten die op de bonnefooi komen toch lastig. Zeeland wordt goed bezocht. We verwachten een goed sei zoen." door Sheila van Doorsselaer De groenblauwe oase in opti ma forma: dijkrecreatie in Zeeuws-Vlaanderen. Het groen van het gras, het strakke blauw van de lucht, af en toe onderbro ken door bosjes kleurige pa rasols. Walsoorden heeft behal ve de dijk ook nog het strand, maar voor hoelang nog? De zee heeft de laatste jaren steeds meer van het strand afge nomen. Het is stil op het strand van Walsoorden; geen radiogeschal, geenijsventer, alleen maar luie rende mensen op discrete af stand van elkaar. Zelfs het ge- kraai van een haan in een ren in het dorp is tot op het strand te horen. Hiergeniet men in stilte, de geur snuivend van cocoszonnemelk en zilte 'klakkers'. Mijmerend staren naar de grote schepen op de Westerschelde, die zo dicht langs de kust varen dat het lijkt j alsof ze aan te raken zijn. Goed 4L smeren, tukje doen, in alumini umfolie verpakte boterhammen uit de koelbox eten, flessen wa ter mee, af en toe een eindje zwemmen. En 's avonds rood verbrand, maar uitgerust, naar huis. Het zijn al lang niet meer alleen de Walsoordenaren zelf die ge bruik maken van 'hun' strandje. Het geheim is uitgelekt en ande- vakantievierders weten het strandje inmiddels ook te vin den. Ja, we zijn daar gek! Beetje als sardienen in een blikkie op het strand van Bloemendaal gaan eSge, of Scheveningen. Echt J'et! Moeje kijke hoe mooi het .'er is, we komme hier al Waren.Het echtpaar Smaal uit °tterdam zegt speciaal voor de rust naar Walsoorden te komen, aren geleden door vrienden wegwijs gemaakt en nu ver knocht. Maar ook zij zien waar de Wals oordenaren al lang over klagen: het strandje verdwijnt. De zon- aanbidders kruipen steeds ho ger de dijk op. Liefst op de kruin van de dijk, want op het schuine bovenbeloop is het niet comfor tabel liggen. Veel zand om de handdoek op te leggen of voor de kinderen om mee te spelen is er niet meer. Maar de rust van de dijkrecreatie bij Walsoorden blijft niettemin een grote trek ker. De bewuste dijk (De Haven- dammen) is in het kader van de Deltawerken op hoogte ge bracht. De hoogte van de dijk werd toen gezien als het belangrijkste om het wassende water tegen te houden. Dat blijkt vijftig jaar na de grote ramp een misvat ting. Niet alleen de hoogte van de dijk is van belang, de sterkte van de glooiing is misschien nog wel belangrijker. En daar schort het aan. De betonnen blokken spoelen zowat weg door golf slag. Het Projectbureau Zeewerin gen gaat daarom na de bouwvak beginnen met het versterken van de glooiing. De blokken worden gekanteld zodat ze ho ger worden en beter tegen de golven bestand zijn. Het gaat maar om een klein stukje, maar om het achterland tegen het wa ter te beschermenmag zelf s nog geen meter dijk als zwak be stempeld worden. Met de dijk recreatie zit het voorlopig wel goed. De toekomst van het strandje blijft echter onzeker. Walsoordenaren willen hun strandje redden, een paar vrachtwagens schelpenzand is al voldoende. Voor een seizoen dan. Het vrieshuisje aan de Tragel in Koewacht. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer Drie zijn er nog in Koewacht: zogenaamde vrieshuisjes. Overblijfselen uit de tijd dat zo wat iedereen een moestuin had, maar bijna niemand zich een diepvries kon veroorloven om de oogst te bewaren. Waar vroe ger de zakken rode kool, ge slachte konijnen en het roomijs werden bewaard, staat nu een auto gestald of is het tuinge reedschap opgeborgen. De Koewachtse jeugd weet niet meer wat de gebouwtjes aan de Tragel, 't Zand of de Hazenla- renstraat ooit waren. Hun ou ders daarentegen zullen zich die keren dat ze er door hun moeder op uit zijn gestuurd om een zak- j e zelf geteelde spruiten te halen, vast nog wel heugen. Voor som migen was het namelijk kilome ters fietsen. In de vrieshuisjes stonden enorme vrieskisten. El ke vriezer was verdeeld in een aantal compartimenten, ge scheiden door traliewandjes met elk vak een eigen deksel. De huurder van een stukje diep vries kreeg een sleutel van de buitendeur en de sleutel van het deksel van zijn of haar compar timent. En dan maar vullen. „In de winter had ik er een hekel aan als ik door mijn moeder naar het vrieshuis werd ge stuurd", zegt C. van der Bilt. „Die vrieskisten waren enorme bakbeesten en als in de winter de kist bijna leeg was, dan moest ik zowat fn die kist kruipen voordat ik dat zakje rode kool had waarvan mijn moeder dacht dat het er nog moest lig gen. IJskoud was dat." Niet ieder kind van toen vond het erg een diepgevroren pak- door Melita Lanting GOES - De politie in Goes heeft twee tips binnengekregen over de brand zondagnacht in res taurant De Lachende Koe ip Goes. Volgens politiewoord voerder J. Krombeen zit de gou den tip er nog niet bij. „De tips zijn wel waardevol maar ze leiden nog niet direct naar een dader. We houden er wel rekening mee dat de brand veel eerder is ontstaan dan we in eerste instantie dachten. Een van de tips wijst in die richting. Eigenaar Wim Jeremiasse van het restaurant vertelt dat voor afgaand aan de brand is inge broken. „Ik weet het niet, maar je zou kunnen denken dat ie mand heeft geprobeerd om spo ren uit te wissen want er waren verschillende brandhaarden. Ik heb zelf nog een brandhaard ontdekt boven in het pand." Jeremiasse hoopt zo snel moge lijk te kunnen beginnen met de wederopbouw van het restau rant. „We hadden een goedlo pende zaak en alles is in een keer verwoest. Ik kan nog niet zeggen hoe groot de schade is, want de zaak is nog niet helemaal leeg. Een bouwkundig expert moet dat komen bekijken, maar ik denk dat we niet veel meer over houden dan een casco en alles opnieuw moeten opbouwen." Bij de buren, De Vlijt bedden, is de schade veel groter dan ver wacht. In het hele pand is sprake van rook- en waterschade. Alle plafonds moeten worden vernieuwd en de winkel moet ook opnieuw bevoorraad wor den omdat de hele collectie tex tiel verloren is gegaan. De Vlijt hoopt 21 augustus weer open te gaan. BROUWERSHAVEN - Bewo ners van een recreatiewoning aan de Christoffellaan te Brou wershaven werden gisteroch tend vroeg opgeschrikt door een luide knal. Men ontdekte schade aan het dak dat vermoedelijk door vuurwerk werd vernield. Er zat een gat in het dak en en kele dakpannen waren kapot. Advertentie Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge a 0113-341688 www.moerstee.nl ketje voor ma te gaan halen. Door het getraliede tussenschot was namelijk te zien wat 'de bu ren' allemaal in hun comparti ment bewaarden. Met een beet j e geluk was dat va- nilleroomijs en die kleine vin gertjes pasten makkelijk door de tralies. Halverwege de jaren zeventig raakten de vrieshuisjes in on bruik. Groente kocht men in de supermarkt en de koel-vries- combinaties voor thuis raakten in zwang. Toch bleven enkele vrieshuisjes bewaard, al kregen ze een andere bestemming. Het vrieshuisje aan de Hazelaren straat kreeg een tweede leven als garage. Ook het vrieshuisje aan 't Zand is niet meer als zo danig te herkennen. Het ge bouwtje aan de Tragel doet dienst als tuinhuisje. IJs jatten is er niet meer bij. Het boterde al een tijdje niet meer tussen de twee Zeeuws- Vlaamse echtelieden. Na tien jaar huwelijkse trouw zat de klad er goed in. Zij verdacht hem van buitenechtelijke spelletjes, hij had ook zo zijn ideeën over haar gedragin gen. Ze trokken nauwelijks nog gezamenlijk op, leefden steeds meer langs elkaar heen. Net als maandag. Hij had vakantie en zou de hele dag gaan klussen bij een goe de vriend. Zij had plannen in de richting van enige huis houdelijke arbeid. Ze gingen uiteen met een kille groet en met de mededeling dat ze el kaar nog wel even mobiel zouden bellen. En zo ge schiedde. In de loop van de middag ging haar mobieltje. Hij aan de lijn. Wat volgde was een klaagzang over het vele werk waarmee z'n vriend hem had opgezadeld. Zij op haar beurt meldde dat ze zich ziek voelde en maar terug in bed was gekropen. Toen viel er een ijzingwek kende stilte. Ze stonden recht tegenover elkaar op het strand van Cadzand, ooit hun favoriete plekje. Zij met haar vriend, hij met zijn vriendin. Inmiddels liggen ze in schei ding. VLOOIEN De Westerschelde dwingt strandgasten bij Walsoorden steeds meer de dijk op, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51