Abbas en Bush beiden tegen ^aackhkte„ Israëlische muur Westoever Saddam op ETA-leden krijgen levenslang voor rol in aanslagen Dodelijke roodrugspin duikt op in België 5 justitie bekijkt betrokkenheid bij verdwijning Elisabeth Brichet Bush stuurt mariniers naar Liberia Tyfoon Imbudo houdt huis in China ITALIAANSE KEUKENS zaterdag 26 juli 2003 DNA Teckel-etende meerval dood Vriendinnetje Sharon Britse regisseur John Schlesinger (77) overleden Bange Afghanen verbergen koran Regeringspartij Bermuda wint Beslag op gen-gemanipuleerde vis Straf Rus voor moord Tsjetsjeense Rust terug op Salomonseilanden Angst voor sars in Hongkong blijkt ongegrond PORS KEUKENS www.porskeukens.nl van onze redactie buitenland SYDNEY - Dodelijk giftige roodrugspinnen uit Australië die zich kunnen aanpassen aan een koud klimaat, dreigen een internationale plaag te wor den. In België zijn de eerste exemplaren al aangetroffen, meldde gisteren een expert. Volgens arachnologist Robert Raven van het Queensland Mu seum in Australië hebben de roodrugspinnen een eigen schap ontwikkeld die hen in staat stelt kou te overleven. Exemplaren die in Japan te recht kwamen via olietrans porten konden daar prima overleven. Voorheen werd aan genomen dat de spinnen niet tegen kou konden. De roodrugspin is vier tot tien millimeter groot, heeft een rood streepje over het achter lijf lopen en is nauw verwant aan de beruchte zwarte wedu we. Het vrouwtje heeft een pijnlijke beet en wordt verant woordelijk gehouden voor der tien doden in Australië. Sinds de vondst van een tegengif in de jaren vijftig zijn er geen fa tale gevallen meer geweest. „Als de spinnen in Osaka over leven, kunnen ze het overal. De sterksten overwinnen, dat is duidelijk", aldus de spinnen- expert. De roodrugspin Latrodectus hasseltiiis over heel Australië te vinden. Per jaar worden meer dan tweehonderd beten geregistreerd. ANP/AFP Nieuw onderzoek naar Dutroux torPascaleïhewissen BRUSSEL - Justitie in België «aat opnieuw onderzoeken of er jen verband is tussen de ver fijning van de twaalfjarige Elisabeth Brichet - het meisje ft op 20 december 1989 in Saint-Servais verdween - en de [-Dutroux. Zo zal genetisch materiaal van Elisabeth vergeleken worden jiet ongeïdentificeerde haartjes lie in de auto en de kelder van Mare Dutroux werden gevon- ien. De verdwijning van Elisabeth Brichet is omgeven door raad sels. Na het losbarsten van de zaak-Dutroux, in 1996, werd de zaak onder het stof vandaan ge el en had moeder Marie- Noëlle Bouzet even de hoop dat tr meer duidelijkheid zou ko nen over het lot van haar doch- n 1997 leek er een ontkno ping in zicht toen de hoofdver- dachte van destijds, de cineast 1 lean-Marc Houdmont, liet we len een verklaring af te willen an. Onderweg naar het ge rechtsgebouw in Namen reed hij zichzelf echter te pletter. Hij is één van de in totaal achttien raadselachtige doden die vielen de marge van het onderzoek laar de verdwenen en vermoor- iemeisjes. Ontgoocheld besloot iouzet België de rug toe te keren en naar Canada te emigreren. nde aanloop naar het proces- lutroux, dat op 1 maart 2004 fan start gaat, heeft de rechter- ommissaris in Namen nu zeven lieuwe onderzoeken bevolen. de Mön- vis BERLIJN - Een enorme meerval die een Duits meer jarenlang onveilig maakte, is dood. De vis stond bekend als Kuno the Killer, sinds hij in 2001 een teckeltje verslond. Een hovenier ontdekte deze week het aange spoelde karkas van de an derhalf meter lange roof vis, meldde gisteren een woordvoerder van West-Duitse stad chengladbach. De woog 35 kilo. Kuno werd t wee j aar gele den berucht toen hij uit het meer in het Volksgar- tenpark sprong en een tec kelpuppy doorslikte, autoriteiten deden scheidene pogingen meerval te vangen, plaatselijke popgroep noemde zich naar de bij naam van de vis. Het lage waterpeil van het meer en de hoge tempera turen van de laatste we ken zijn Kuno the Killer waarschijnlijk fataal ge worden. Een museum in het Noord-Duitse Bremen wil het dier opzetten en exposeren. RTR De ver- de Een Washington - de Ameri- wnse president George Bush Mt gisteren opdracht gegeven «iniet nader genoemd aantal bierikaanse militairen voor de bst van Libië te stationeren om (tn West-Afrikaanse vredes luit voor dat land bij te staan. 5c rol en missie van de Ameri- toenzal beperkt zijn, zei Bush. c maken ons ernstige zorgen a' de toestand van de Liberi- bnse bevolking almaar slech- rWordt", lichtte Bush zijn be- uit toe. „Hulp kan de mensen ct bereiken. We maken ons °fgen over het uitbreken van sektes." ^primaire taak van de Ameri- r®se militaire aanwezigheid a zijn, zei Bush, om de West- 'f aanse militairen te helpen cna binnen te gaan en om de fvering van humanitaire IJ te vergemakkelijken. Het van de missie is om 'mense- -IKbjden te verlichten'. AP Naast het DNA-onderzoek wil justitie ook weten of Michel Ni- houl - de louche Brusselse za kenman die samen met Mare Dutroux terecht moet staan voor de ontvoering van zes, en de moord op vier jonge meisjes - iets te maken had met de ver dwijning van Elisabeth. Nihoul was goed bevriend met de over leden Houdmont. Weer een andere kennis van Dutroux, de Griek Diakostavri- anos, zou contact hebben gehad met een vriendinnetje van Eli sabeth, dat enkele huizen ver derop woonde. De vrouw zal op nieuw worden ondervraagd. Ook een andere poging tot ont voering wordt opnieuw onder zocht. Het zou volgens de krant Le Soir gaan om de mislukte kidnapping van een meisje op een parkeerplaats in Brussel, in 1994. Justitie vermoedt dat een 67-jarige Fransman, die sinds eind juni in een Belgische cel zit nadat hij geprobeerd had een 13-jarig meisje uit Ciney te ont voeren, iets met die zaak te ma ken heeft. Bij de woning van de man, in het Zuid-Belgische Sart-Custinne, werd eerder de ze maand gegraven naar moge lijke slachtoffers. Zonder resul taat. De Fransman zelf ontkent elke betrokkenheid bij de oude ontvoeringszaak i# SHENZHEN - Een vrouw in Shenzhen probeert zich staande te houden tegen tyfoon hij al huisgehouden in de Filipijnen, waar tien mensen omkwamen door het nood- Imbudo. De tropische storm die door Zuidoost-Azië trekt, heeft grote schade aange- weer, en in Hongkong, waar alleen materiële schade werd aangericht.De tyfoon, die richt in China en daar aan minstens zeven mensen het leven gekost, meldden de auto- windsnelheden tot 160 kilometer per uur bereikte, maakte in China duizenden huizen riteiten gisteren. De wervelwind bereikte zuidelijk China donderdag. Daarvóór had met de grond gelijk. foto Han Banhui/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De muur die Israël door de Westelijke Jor- daanoever bouwt is 'een probleem'. Dat verklaarde de Amerikaanse president Bush gisteren tijdens een bezoek aan Washington van de Palestijnse premier Mahmoud Abbas. Een hoge Amerikaanse functio naris heeft volgens het Israëli sche dagblad Ha'aretz geopperd dat de muur 'een ernstig conflict kan worden tussen de joodse staat en de VS indien Israël de muur (volgens plan) verder doortrekt naar het zuiden'. De muur moet officieel Palestijnse terroristen uit Israël houden. Ze werpt daarbij een belangrij ke grensbarrière op, waarbij stukken van de Westoever bij Is raël worden gevoegd en het be zette Oost-Jeruzalem van de Palestijnse enclaves wordt af gesneden. Abbas eiste gisteren in Was hington dat Israël de bouw stopt. Na gesprekken met Bush herhaalde hij dat voor de pers en Bush naast hem beaamde dat het bouwsel een probleem is. Bush ontving Abbas voor het eerst in Washington, nadat hij hem eerder dit jaar in Sharm al- Sheikh (Egypte) en in Aqaba (Jordanië) had ontmoet. De Pa lestijnse regeringsleider is een 'creatie' van de VS en Israël die weigeren met de gekozen Pales tijnse leider Arafat te praten. Abbas is in Washington om te praten over het vredesinitiatief dat met routekaart wordt aan geduid en om concessies los te krijgen voor de Palestijnse be volking. Bij het door de Verenig de Staten bevorderde initiatief van de routekaart zijn zijdelings ook de EU, Rusland en de Ver enigde Naties betrokken. Abbas klaagde dat Israël nog veel meer moet doen om het ini tiatief een toekomst te bieden. Hij vroeg vooral om de vrijla ting van de talrijke Palestijnse gevangenen en om bewegings vrijheid voor de strikt van el kaar gescheiden getto's of zones en onder uitgaansverboden le vende Palestijnen. Abbas be- Amerikaanse zionisten protesteerden gisteren in Washington tegen het bezoek van de Palestijnse pre mier Abbas. foto Aki ra Ono/AP klemtoonde voorts opnieuw dat de Israëli's de kolonisatie van de bezette gebieden moeten stil leggen. De Israëlische premier Ariel Sharon stelt anderzijds ook ge vangenen vrij te laten. Hij gaat dinsdag bij Bush op bezoek in Washington. De Israëlische re gering had aangekondigd dat er voorafgaand aan Sharons be zoek een serie maatregelen wordt genomen om de levens omstandigheden van de Pales tijnen te verbeteren. Abbas moet volgens waarne mers bij terugkeer uit Washing ton op concrete stappen kunnen wijzen die het lot van de Pales tijnen verbeteren. Palestijnse parlementariërs overwegen te gaan stemmen over het vertrou wen dat ze in Abbas hebben als bij zijn terugkeer weer alles bij het oude blijft. ANP/AFP/DPA LONDEN - De Britse filmregis seur John Schlesinger is giste ren op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Californische Palm Springs overleden. Dat meldt de Britse omroep BBC. Hij regisseerde ruim vier decen nia lang films. Schlesinger vergaarde zijn grootste roem met de film Mid night Cowboy uit 1969. Hij won een Oscar voor zijn regie. De film betekende de doorbraak voor acteur Dustin Hoffman. Genomineerd voor een Oscar werden Schlesingers films Dar ling, Billy Liar en Sunday Bloody Sunday. Zijn laatste film was The Next Best Thing uit 2000 met Madonna. ANP WASHINGTON - Het Ameri kaanse leger heeft vijf tot tien mensen opgepakt die waar schijnlijk behoren tot de lijf wacht van Saddam Hoessein. Dat maakte generaal Ray Odierno van de vierde infante riedivisie gisteren bekend. De Amerikanen vielen donder dag op aanwijzing van een Iraakse informant een huis bin nen ten zuiden van Tikrit, Sad dams thuisbasis. Daar verricht ten zij de arrestaties. Het is onduidelijk of de lijfwachten de laatste tijd bij Saddam in de buurt zijn geweest. Amerikaanse soldaten hebben ook een vrouw van Saddam on dervraagd, zei Odierno. De voormalige Iraakse leider is met drie vrouwen getrouwd. De Amerikanen hebben de twee geschonden lichamen van Uday en Qusay Hoessein laten recon strueren om ze herkenbaarder te maken. Met de opknapbeurt van de gezichten willen de Ame rikanen de laatste twijfels bij sceptische Iraki's wegnemen die zich afvragen of de broers wer kelijk dood zijn. Veel Irakezen zeiden donderdag dat zij er niet echt van overtuigd waren. AFP/RTR/AP KABOEL - Dorpelingen in het zuiden van Afghanistan heb ben hun korans en andere religieuze voorwerpen verstopt, omdat zij ervan overtuigd waren dat Amerikaanse militairen hen zouden doden als ze als moslims herkenbaar waren. Amerikaanse commando's die met Afghaanse militairen een zoekactie hielden in het dorp, vonden de spullen in een juten zak in een droge rivierbedding. Nadat de militairen zich had den uitgeput in verklaringen dat die vrees ongegrond was, na men de eigenaars de spullen weer mee. AP HAMILTON - De regerende partij op Bermuda, de Progressi ve Labour Party, heeft de verkiezingen van donderdag ge wonnen, zo is gisteren bekendgemaakt. De partij van premier Jennifer Smith haalde 22 van de 36 verkiesbare zetels. De conservatieve oppositiepartij United Bermuda Party (UBP) krijgt de overige veertien. De UBP had gehoopt de overwinning te behalen met een be lofte om een eind te maken aan het beperkt uitgeven van werkvergunningen aan buitenlanders de komende zes jaar. Het Britse gebiedsdeel Bermuda heeft een van de hoogste ge middelde inkomens ter wereld, waarover praktisch geen be lasting hoeft te worden betaald en trekt daarom veel mensen uit Europa en Noord-Amerika. AP SINGAPORE - In Singapore zijn 400 genetisch gemanipu leerde vissen geconfisqueerd die oplichten in het donker. Als de dieren in het wild worden vrijgelaten kunnen zij schade aanrichten in het Singaporaanse ecosysteem. Het Taiwanese bedrijf Taikong plantte bij de visjes lichtge vende genen in van kwallen die op grote diepte in de oceaan leven. Taikong beweert dat de visjes steriel zijn gemaakt, zo dat ze het ecologisch evenwicht niet verstoren als ze vrij wor den gelaten. AP MOSKOU - De Russische kolonel Joeri Boedanov is door een militaire rechtbank in de zuidelijke stad Rostov tot tien jaar cel veroordeeld voor de moord en verkrachting van een 18-ja- rig Tsjetsjeens meisje in 2000. Bovendien is hij uit zijn rang ontheven en moet hij al zijn decoraties inleveren. De 40-jarige Boedanov bekende voor de rechtbank dat hij het meisje heeft vermoord, maar voegde eraan toe dat hij op dat moment ontoerekingsvatbaar was. Psychiaters concludeer den echter tijdens het proces dat Boedanov bij zinnen was, toen hij zijn daad pleegde. Boedanov is de hoogste militair die voor misdaden in de oor log tegen de Tsjetsjeense rebellen is veroordeeld. RTR/AFP HONIARA - Op de Salomonseilanden keren de rust en orde terug. Dat zei gisteren een Australische diplomaat, een dag nadat een vredesmacht van 2000 militairen en 300 politie agenten uit Australië, Nieuw-Zeeland en een aantal kleine landen in de Stille Oceaan op de archipel was gearriveerd. De macht heeft vijfentwintig wapens in beslag genomen, be waakt enkele belangrijke gebouwen en patrouilleert samen met de plaatselijke politie. Australië nam het initiatief tot een vredesmacht om een eind te maken aan de wetteloosheid in het grotendeels door bendes en milities beheerste land. AP van onze redactie buitenland MADRID - Twee leden van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA zijn gisteren door het hooggerechtshof in Spanje tot 790 jaar en zes maanden cel ver oordeeld voor hun rol in de aan slag op een bedrijven- en win kelcentrum in Barcelona in 1987, waardoor 21 mensen wer den gedood. Het hooggerechtshof achtte be wezen dat Santiago Arrospide opdracht had gegeven tot het plaatsen van de bom in de par keerruimte van het commerci eel centrum Hipercor. Rafael Caride voerde de aanslag uit en kreeg daarom net als Arrospide 790 jaar en zes maanden cel. Te gen elk van de twee ETA-leden was 950 jaar geëist. Caride was in 1993 in Frankrijk opgepakt en in 2000 aan Spanje uitgeleverd. Arrospide was al in 1987 in Frankrijk aangehou den. Parijs leverde hem in 2000 aan Spanje uit. Door een bomaanslag gister morgen in Estella in de Noord- Spaanse deelstaat Navarra zijn twee mensen lichtgewond ge raakt, aldus Spaanse media. Een anonieme beller die zei dat hij namens de Baskische af scheidingsbeweging ETA sprak, kondigde de explosie een kwartier voor de aanslag aan. De krant El Mundo berichtte dat de bom was geplaatst bij de deur van de rechtbank in Estel la. Een jongen die zich in de buurt van het gebouw ophield, en een vrouw die er naast woon de, raakten lichtgewond. Na een anonieme bommelding heeft de politie gisteren ook twee strandhotels in Lloret de Mar aan de Costa Brava ont ruimd. Daardoor moesten meer aan duizend toeristen de straat op. Na vier uur bleek het echter om vals alarm te gaan, en kon den de mensen hun kamers weer opzoeken. ANP/AFP/DPA HONGKONG - Uit eerste testen blijkt dat achttien inwoners van Hongkong, die uit voorzorg in een ziekenhuis waren opgeno men, omdat ze symptomen van besmetting met sars-virus ver toonden, de besmettelijke ziek te niet onder de leden hebben. Dat hebben de gezondheidsau toriteiten in de Chinese metro pool gisteren laten weten. Don derdagavond was al bekend geworden dat drie van hen aan griep met longontsteking lijden en dat geldt ook voor de ande ren. Pas over enkele dagen kun nen de gezondheidsautoriteiten definitief uitsluitsel geven. Snelle sars-testen zijn namelijk niet 100 procent waterdicht en daarom volgen er altijd een of twee vervolgonderzoeken. De onderzoeken komen een maand nadat de Wereldgezond heidsorganisatie de voormalige Britse kroonkolonie sars-vrij had verklaard. Hongkong is zwaar getroffen door het virus, dat aan driehonderd mensen het leven kostte. RTR/DPA Advertentie ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT 10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 1 1 - 45 07 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5