PZC Ruim gebruik Tipp-ex irriteert commissie 11/9 Criminele Antilliaanse jongeren zijn vaak ongeleide projectielen Jeugd in Cambodja put hoop uit gang naar de stembus 4 Jan Geluk roept te snel dat Habitatrichtlijn ondernemers schaadt te gast 26 juli 1953 zaterdag 26 juli 2003 Gebrekkig Verworpen Intimidatie Gefaald Breder Vuurwapens Harde kern Natuur niet slecht voor economie door Vincent Klap In de PZC van 22 juli luidde VVD Tweede-Kamerlid Jan Geluk de noodklok over het ver slechterende Nederlandse in vesteringsklimaat. De oorzaak daarvoor is volgens hem de Vo gel- en Habitatrichtlijn (VHR). Daarmee schaart hij zich bij de genen die beweren dat deze richtlijnen Nederland voor on dernemers op slot hebben ge daan. Het beeld dat het artikel op roept, behoeft nuancering. Ten eerste blijft onvermeld dat het om Europese richtlijnen gaat, die gelden voor alle landen van de Europese Unie. Ten opzichte van andere EU-lidstaten is de Nederlandse concurrentieposi tie dus niet onevenredig in het geding. Erger is dat Geluk met zijn kritiek suggereert dat er geen behoefte is aan natuurbe- schermende wetgeving. Hij negeert zodoende dat de richt lijnen zijn opgesteld om de dras tische achteruitgang van de natuur binnen de EU in de voor gaande decennia te stoppen. De Europese bestuurders ne men daarbij het standpunt in dat natuur sowieso beschermd dient te worden, maar handelen ook vanuit het besef dat een ge zonde natuur essentieel is voor de leefomgeving van de mens. Reeds in 1979 is besloten tot be tere bescherming van vogels en hun leefgebieden (Vogelricht lijn) en in 1992 is dat uitgebreid met de bescherming van andere soorten flora en fauna en hun leefgebieden (Habitatrichtlijn). Aangezien de richtlijnen veel overeenkomsten vertonen en de Vogelrichtlijn zelfs gedeeltelijk opnieuw is ingevuld door de Ha bitatrichtlijn, worden ze vaak in één adem als Vogel- en Habitat- richtlijn genoemd. De kwestie is nu of de richtlij nen elk economisch initiatief in de kiem smoren, zoals de critici beweren. Welnu, dat is niet het geval. Wel is de vanzelfspre kendheid voorbij waarmee vrije (natuur)ruimte voor economi sche doeleinden kan worden ge claimd. Zo is een economisch initiatief meteen van de baan als een beschermd gebied onher stelbaar beschadigd dreigt te worden. Als een gebied wel sig nificante gevolgen gaat onder vinden, maar niet onherstel baar wordt beschadigd, is het initiatief in principe mogelijk. Wel wordt dan van de initiatief nemer geëist hard te maken dat er geen alternatieven voor het plan bestaan waarbij de natuur beter af is. Daarnaast moet de initiatiefnemer aantonen dat er een groot openbaar belang ge diend is met zijn plan. Ten slotte moet ook de natuurschade ge compenseerd worden. Ik ben het met Geluk eens dat dit sterk be perkende voorwaarden zijn, maar deel de overtuiging van de EU-bestuurders dat ze noodza kelijk zijn. Hoewel de richtlijnen dus al ge ruime tijd van kracht zijn, zijn de beperkingen pas de laatste jaren bij een breder publiek in beeld gekomen. De eerste erva ringen met de nieuwe eisen zijn ondernemers rauw op het dak gevallen en hebben in de media veel aandacht gekregen (koren wolf, kamsalamander, etc.). Toch tonen deze spraakmaken de zaken eerder aan dat onder nemers nog niet zijn ingesteld op de richtlijnen, dan dat de richtlijnen onuitvoerbaar zijn. Het gezaghebbende adviesor gaan van de regering in dit soort zaken, de Raad voor het Lande lijk Gebied, concludeerde twee jaar geleden dat niet de ondui delijkheid van de richtlijnen, maar de gebrekkige project voorbereiding meestal de oor zaak was van de ontstane pro blemen. In internationaal verband is studie verricht naar de mogelijkheden voor haven- ontwikkeling die tegemoet komt aan de VHR-eisen. De conclusie luidt kort samengevat dat vroegtijdige serieuze toet sing en eventuele aanpassing van het plan aan de eisen van de ?X "K V De Kaloot, waar de Westerschelde Containerterniinal (WCT) moest komen. De uitspraak over de WCT heeft meer helderheid verschaft over de vraag welke alternatieven moeten worden onderzocht en wat onder groot openbaar belang wordt verstaan, aldus Vincent Klap van de Zeeuwse Milieu Federatie. foto René Schrier richtlijnen, problemen in latere fasen kunnen voorkomen. Dat blijkt bovendien bijzonder kos teneffectief. Tot slot hekelt Geluk de 'juridi sering' van de samenleving. Het is treurig dat hij de regels wil veranderen, zodra de economie erdoor wordt belemmerd. Het is ook een eigenaardige invulling van het klassieke ondernemers credo dat beperkingen toch vooral als bron van nieuwe kan sen beschouwt. Dat hij het drei gende banenverlies bij Dow Chemical relateert aan de VHR is bovendien onzuiver. Dow heeft bezwaar aangetekend tegen de aanwijzing van de Wes terschelde als beschermde habi tat om toekomstige uitbreidin gen makkelijker te kunnen verwezenlij ken De rechter heeft dat bezwaar verworpen. De 2200 banen die nu bij Dow op de tocht staan, houden echter geen direct ver band met die uitspraak, maar meer met de algemene slechte economische situatie van dit moment. De uitspraak van de Raad van State over de WCT is wel een juist voorbeeld wanneer het gaat over werkgelegenheid, maar komt tegelijkertijd tege moet aan de wens van Geluk om meer duidelijkheid over de in terpretatie van de richtlijnen. Voor praktisch elke wet geldt dat de letterlijke wetstekst een kader schetst dat vervolgens aan de hand van jurisprudentie nader wordt ingevuld. De uitspraak over de WCT heeft aldus meer helderheid verschaft over de vraag welke alternatie ven moeten worden onderzocht en wat onder groot openbaar belang wordt verstaan. Zo zul len in de loop der tijd meerdere interpretatiekwesties worden opgelost en ontstaat vanzelf de duidelijkheid die iedereen wenst. Ik hoop dat dit een troost is. Vincent Klap is beleidsmedewerker bij de Zeeuwse Milieu Federatie. door Patrick Selbach Ruim één op de drie Cam- bodjanen die morgen een nieuw parlement kiezen, is jonger dan dertig jaar. Zij vormen de hoop van het nieuwe Cambodja, dat ein delijk definitief het pad van de democratie kan inslaan en dan moet afrekenen met de politieke elite die het arme Aziatische land al decennia bestuurt. Toch voorspellen waarne mers dat de machtige Cam bodjaanse Volkspartij (CPP) van veteraan-premier Hun Sen de stembusgang zal win nen. Cambodja kent een ui terst bloedige historie. Het voormalige Franse protecto raat, sinds 1953 onafhanke lijk, is vooral diep gekerfd door het brute bewind van de Rode Khmer van Pol Pot. Zijn bewind, dat circa 1,7 miljoen levens kost en mil joenen stedelingen verplicht in de landbouw te werken, houdt stand van 1975 tot 1979. De 'killing fields' ein digen door interventie van Vietnam. Het buurland houdt zijn militairen in Cam bodja tot 1989. Dan is Hun Sen al vier jaar premier. De jaren negentig van de vo rige eeuw zijn uiterst onrus tig, ondanks een vredesrege ling (1991) en VN-bestuur. In 1993 wordt de monarchie hersteld met koning Siha nouk aan het roer en Hun Sen als vice-premier. De laatste pleegt in 1997 een coup tegen de toenmalige eerste minister prins Rana riddh. De laatste verdwijnt enige tijd uit het land. In 1998 sterft Pol Pot in de Cambodjaanse jungle en wint Hun Sen de verkiezin gen. Hij treedt opnieuw aan als premier. De verkiezingen komen in een tijd dat een nieuwe 'na oorlogse' generatie zich aan dient. Meer dan 60 procent van alle veertien miljoen Cambodjanen is jonger dan 24. Velen volgen (goede) op leidingen of werken enige tijd in de hoofdstad Phnom Penh en andere stedelijke ge bieden om vervolgens hun kennis over te dragen in hun lokale gemeenschappen. De jonge Cambodjanen stel len vragen over corruptiebe strijding, werkloosheid, aids, drugs en onderwijsthe ma's waar de 'oude' Cambod jaanse politiek geen noe menswaardig beleid voor heeft. De Cambodjaanse jon ge massa eist veranderingen modernisering. „Ze zijn de nieuwe en sterke macht bin nen het land", beaamt Koul Panha, directeur van een co mité dat ijvert voor eerlijke verkiezingen. Precies op dat punt wringt de schoen morgen. Het is zeerde vraag of de jongeren van Cambodj a de eerlijke en vrije verkiezingen krijgen die ze verdienen. De mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch wees deze week nog op de praktijken van lo kale CPP-functionarissen die stemmen kopen en dorpe lingen intimideren. In totaal doen er meer dan twintig partijen mee. Behalve de CPP maken alleen de ko- ningshuisgezinde Funcin- pec, momenteel regerings partij, en de Sam Rainsy Partij (SRP) werkelijk kans op een noemenswaardig aan tal van de 123 beschikbare zetels. Als de SRP veel wint, wellicht met de steun van jongeren die verandering willendan kan het nog moei- lijk worden een coalitie te smeden met een degelijke parlementaire meerderheid. Een onrustige politieke en maatschappeljke periode die dan onherroepelijk volgt, kan buitenlandse investeer ders verder afschrikken en de hervormingsgezinde jon geren verder van huis bren gen. ANP door Ans Bouwmans Het donderdag in de VS openbaar gemaakte parle mentaire rapport over het falen van de inlichtingendiensten in de aanloop naar de terreuraan- val op 11 september telt bijna negenhonderd pagina's. Maar het nieuws gaat vooral over wat er niet in staat: de vele witte stukken met tekst die van de re- gering-Bush geheim moeten blijven. Het gebakkelei over de censuur van het rapport heeft zeven maanden gekost, slechts twee maanden minder dan het hele onderzoek van de inlichtingen commissies in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat. De conclusies en aanbevelingen van de commissie waren al in december in een twintig pagi na's tellende samenvatting be kendgemaakt. De belangrij kste uitkomst is dat de dertien inlichtingendiensten, met name de FBI en CIA, heb ben gefaald door gebrekkige co ördinatie, tekortschietende aandacht voor terrorisme en fa lende uitwisseling van informa tie. ,,De aanslagen op 11 sep tember hadden voorkomen kunnen worden met de juiste combinatie van kundigheid, sa menwerking, creativiteit en een beetje geluk", aldus de Demo cratische senator Bob Graham, voorzitter van de commissie. Graham, die ook in de race is voor de Democratische presi dentsnominatie, haalde fel uit naar de cultuur van geheimzin nigheid in de regering en inlich tingendiensten. Er is langdurig geruzied over de openbaarma king van het gedetailleerde rap port en Graham toonde zich openlijk ongelukkig over de ve le witte vlekken. Ook de Democratische afge vaardigde Nancy Pelosi be klaagde zich over het gebrek aan medewerking van de rege- ring-Bush. Hun Republikeinse collega's lieten zich wat gema tigder uit. Zo is een hoofdstuk over de rol van buitenlandse re geringen op verzoek van het Witte Huis geheim gehouden. De commissie hoopt dat deze 28 pagina's later alsnog openbaar gemaakt worden. Aangenomen wordt dat hierin onder meer over Saoedi-Arabië wordt ge sproken, waar vijftien van de negentien kapers vandaan kwa men. Het eindrapport catalogiseert de gemiste kansen om de samen zwering tijdig te ontdekken. Veertien mensen die door de FBI in de gaten werden gehouden, hebben volgens het rapport contact gehad met een of meer kapers. In december 1998 staat in een inlichtingenrapport dat Osama bin Laden Amerikaanse doelen op het oog heeft en 'plannen om een Amerikaans vliegtuig te ka pen goed verlopen'. Een van de 'beste' mogelijkhe den om tijdig iets te ontdekken deed zich voor in San Diego. In deze Californische stad verble ven twee van de latere kapers, Khalid al-Mihdhar en Nawaf al-Hazmi. Ze bleken veelvuldig contact te hebben gehad met een infor mant van de FBI, maar deze dienst wist niet dat het duo door de CIA verdacht werd van terro risme. Toen de informatie wel werd doorgespeeld, kwam hij niet verder dan het hoofdkantoor in Washington. De twee kapers kregen in San Diego overigens hulp van ene Omar al-Bayoumi, die niet alleen banden zou hebben gehad met Al Qaeda, maar ook een agent zou zijn ge weest van 'een vreemde mo gendheid'. De parlementaire commissie had een eigen onderzoeksteam, dat vijfhonderd interviews hield en zich door enorme sta pels geclassificeerde informatie worstelde. De Congresleden hielden tweeëntwintig hoorzit tingen, waarvan er negen open baar waren. Er loopt nog een onderzoek naar de gebeurtenissen op 11 septem ber. Dat is breder van opzet en gaat niet alleen in op de rol van de inlichtingendiensten. De leiders van dit onafhankelijke onderzoek beklaagden zich on langs over gebrek aan mede werking van regeringsinstan ties. Hun rapport wordt volgend jaar verwacht. GPD doorTon de Jong Tilburg is in tien jaar tijd van studenten-Antillen- stad een gewone Antillenstad geworden. De bevolking van Curasao vind je er in afspiege ling terug, in alle denkbare la gen en dat zijn er veel. Van hooggeschoold en welvarend tot en met de arme (zwarte) volksklasse die op Cura9ao veruit in de meerderheid is. Tilburg, de stad waar vorige week vrijdag Bart Raaijma- kers door Antillianen werd neergestoken, fungeert als An tilliaanse overloop van de Randstad, die te klein werd voor de toestroom vanuit Cu- rafao. In Tilburg staan nu vijf duizend Antillianen inge schreven, maar volgens Eind- hovenaar James Schrils, di recteur van de Antilliaanse or ganisatie Forsa in Rotterdam, kunnen dat erin werkelijkheid wel zesduizend zijn. „Een deel van de jongeren heeft geen zin om zich in te schrijven want dan moeten ze inburgeren. An deren hebben criminele bijbe doelingen. De groep is voort durend in beweging. Zo'n klo- jo zie je vandaag in Rotterdam, volgende week in Groningen en een maand verder op Cura- gao. Ze leven overal op dezelf de manier. Het maakt niet uit of ze in Seru Fortuna zitten of in de Rotterdamse wijk Hoog vliet. Niemand heeft vat op de ze groep. Ze hebben een Ne derlands paspoort en kunnen zich vrij door het koninkrijk bewegen. We zouden een dek kend registratiesysteem moe ten hebben." Hans van Hulst uit Utrecht is dé Nederlandse deskundige op het gebied van Antilliaanse probleemjongeren. Hij doet onderzoek en adviseert de overheid. Alle incidenten be vestigen volgens hem het treu rige beeld waarin maar geen verandering komt. Zowel in aantal als ernst van de delicten scoren Antilliaanse jongeren hoger dan andere groepen. Het vuurwapenbezit - vooral de Magnum 42 is populair - is buitengewoon hoog. De enige nieuwigheid die hij kan mel den is dat de meidencriminali- teit onder Antillianen sterk De Reeshofdijk in Tilburg, waar Bart Raaijmakers vorige week vrijdag werd doodgestoken. foto Ralph van Lisdonk/GPD aan het stijgen is. Wie slacht offer is van een Antilliaan maakt dikwijls melding van 'onnodig' en buitensporig ge weld. Het molesteren van het slachtoffer, zeker als hij iets zegt wat niet bevalt, lijkt een doel op zich te zijn. Schrils vat de verklaring voor die geweldsuitbarsting zo sa men: „Deze kansarme jonge ren uit onvolledige gezinnen hebben vervelende karakter trekken. Moederskindjes zijn het. Kennen geen normen en waarden, hebben maar een beetje school gehad. Ze roepen voortdurend dat ze respect willen hebben, maar geven het zelf nooit en hebben bijzonder lange tenen." Uit deze risicogroep komen de toekomstige daders van de berovingen en van de schiet partijen tijdens Antilliaanse feesten. „Je ziet twee extreme vormen van gedrag", weet Hans van Hulst. „Slavenge- drag, dus nee mijnheer, ja mijnheer. Ze zeggen ook ja als ze nee bedoelen. En burdugu- gedrag. Dat betekent zoiets als beul. Ze hebben een grote boosheid in zich die er ineens uitkomt. Dan wordt de ambte naar zonder waarschuwing over de balie getrokken of wordt er geschoten en gesto ken. Waar die agressiviteit vandaan komt? Je kunt niet met Antilliaanse jongeren uit de zwarte volksklasse spreken of ze beginnen over de mishan- delingen door hun ouders." Er is een kleine harde kern van doorgewinterde criminelen, en er is een grotere risicogroep waarvan de leden heen en weer pendelen tussen wat wel en wat niet geoorloofd is. De har de kern dient hard en repres sief te worden aangepakt, vindt Van Hulst. Want als slechts met straf gedreigd wordt of als na een bekeuring verdere actie uitblijft, dan gaan jongeren 'spelen' met po litie en justitie. En dat werkt juist status verhogend. De risicogroep is volgens Van Hulst heel moeilijk te benade ren. De beheersing van het Ne derlands is abominabel. Niet komen opdagen bij afspraken is regel. Antilliaanse nieuwko mers reageren pas als zij meer dere malen zijn opgeroepen. „Een projectje voor een jaar of vier werkt niet. Je moet deze groep langdurig laten begelei den door mensen die de ach tergronden kennen. Liefst te gelijk aan beide zijden van de oceaan." Schrils: „Het is alle maal al zo vaak gezegd, maar er gebeurt niets. We kletsen door tot Sint Juttemis." GPD pagina 20: interview met burgemeester Stekelenburg WAPENSTILSTAND - De wapenstilstand in Korea is af gelopen nacht getekend in Panmoendjon door de leiders van de communistische en ge allieerde bestandsdelegaties. Generaal Harrison tekende namens de Verenigde Naties en generaal Nam II voor Noord-Korea en communis tisch China. Generaal Mark Clark zal in zijn hoofdkwar tier te Moensan tekenen. Bij het gebouw in Panmoendjon zijn vredesduiven van ander halve meter aangebracht. GRAAN GESTOLEN - Uit pakhuizen in Culemborg, waarin graan van de Neder landse regering is opgeslagen, is meer dan 550 ton graan ge stolen. Het graan had een waarde van 200.000 gulden. Graanhandelaar R. uit Rhe- nen is gearresteerd en heeft be kend zich aan de verduistering schuldig te hebben gemaakt. BESCHUIT MET MUISJES In Klein Blijdorp in Middel burg is gistermorgen een dwergezel geboren. Moederen zoon maken het prima. Hermi (Herrezen Middelburg) trip pelde 's middags al vrolijkdoor de diergaarde. Vandaag krijgt ieder kind dat Klein Blijdorp bezoekt beschuit met muis jes. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor 01 (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecte»^ derden. Als u op deze intormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. a- lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot UJSQSHGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4