PZC Lokaas moet goed zoet ruiken Peerock kan nog decennia vooruit Goes wil meedoen aan proef vrij stembureau Onderzoek naar aantasting molen in Sint-Annaland 13 Tips leiden nog niet naar dader Goese brand Gemeente wil meer ervaring opdoen met nieuwe opzet bijeenkomsten zaterdag 26 juli 2003 Orgelconcert ter herdenking van Bach Orgelmuziek in Grote Kerk Visstropende Belg gepakt Spoor van Ramp '53 herhaald Commissie ziekenhuiszorg Koerden maken radioprogramma Motorrijder zwaargewond na val Brandende auto veroorzaakt file pzc GOES - De politie in Goes heeft twee tips binnengekregen over de brand van zondagnacht in restaurant De Lachende Koe in Goes. Volgens politiewoord voerder J. Kroinbeen zit de gou den tip er nog niet bij. De tips zijn wel waardevol inaar ze leiden nog niet direct naar een dader. We houden er wel rekening mee dat de brand veel eerder is ontstaan dan we in eerste instantie dachten. Een van de tips wijst in die richting en dat zijn we nu aan het onder zoeken." Eigenaar Wim Jeremiasse van het restaurant vertelt dat voor afgaand aan de brand is inge broken. „Ik weet het niet, maar je zou kunnen denken dat ie mand heeft geprobeerd om spo ren uit te wissen want er waren verschillende brandhaarden. Ik heb zelf nog een brandhaai'd ontdekt boven in het pand." Je remiasse hoopt zo snel mogelijk te kunnen beginnen met de we deropbouw van het restaurant. „We hadden een goedlopende zaak en alles is in een keer ver woest. Ik kan nog niet zeggen hoe groot de schade is, want de zaak is nog niet helemaal leeg. Een bouwkundig expert moet dat komen bekijken, maar ik denk dat we niet veel meer over houden dan een casco en alles opnieuw moeten opbouwen." Bij de buren, De Vlijt bedden, is in het hele pand sprake van rook- en waterschade. Alle pla fonds moeten worden ver nieuwd en de hele collectie tex tiel moet vervangen worden. De Vlijt hoopt op 21 augustus weer open te gaan. Goes zet Kijk in de Wijk door rinnr Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat voorlopig door met het experi ment Kijk in de Wijk, de nieuwe opzet van de jaarlijkse wijkbij eenkomsten. De resultaten van de eerste drie bijeenkomsten zijn overwegend positief, maar het gemeentebestuur wil er nog meer ervaring mee opdoen voordat het een definitief standpunt inneemt. Het college van burgemeester en wethouders bezoekt jaarlijks alle wijken en dorpen in de ge meente. Er wordt al lange tijd geworsteld met de juiste vorm daarvoor, omdat men wil voor komen dat er vooral eigenbe langen aan de orde komen en er uitsluitend wordt gepraat over de haast spreekwoordelijke hondenpoep en scheve stoepte gels. Momenteel wordt er, onder de naam Kijk in de Wijk, proefge draaid met een nieuwe opzet. Deze houdt in dat aan het eind van de middag vertegenwoordi gers van wijk en gemeente sa men een rondgang door de om geving maken en met eigen ogen de belangrijkste knelpunten be kijken. De bevindingen worden 's avonds besproken met andere belangstellenden uit de wijk. Vervolgens kunnen de aanwezi gen nog andere kwesties aan dragen. Er zijn inmiddels drie bijeen komsten geweest: in de wijken Noordhoek en Goes-West en in Wilhelminadorp. Deelnemers konden na afloop een evaluatie formulier invullen. Daaruit blijkt dat de rondgang door de wijk algemeen als positief wordt ervaren. De avondsessie scoort wat mindere, maar nog GOES - Ter gelegenheid van de traditionele herdenking van de componist Bach, geeft Kees van Eersel vanavond een orgelcon cert in de Grote Kerk van Goes. Van Eersel opent met het Prelu dium en fuga in e moll en sluit af met de Dorische toccata en fu ga. Ook brengt hij een meer lichtvoetige triosonate op het Marcussen-orgel. Verder laathij koraalvoorspelen horen uit ver schillende levensperioden van Bach.Het concert begint om 20.00 uur. GOES - Franns von Promnitz uit Leipzig geeft dinsdag een or gelconcert in de Grote Kerk in Goes. Het gevarieerde program ma bestaat onder andere uit werken van Pachelbel, Krebs en Mendelssohn. Aanvang 12.30 uur. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; 2aterdagstot 12.00 uur geen slechte cijfers. Een nega tieve uitschieter is Goes-West. „Als totaal wordt het overwe gend positief ervaren", conclu deert wethouder C. Linssen. Wel wil hij nog eens goed kijken naar de 'rolverdeling' tijdens de ge zamenlijke bijeenkomst 's avonds. Enkele jaren geleden is al ingevoerd dat de wijkavon- den niet worden georganiseerd door de gemeente maar door de wijk zelf. De voorzitter is dan ook door gaans iemand van de wijkver- eniging. Die moet vooral de avond in goede banen leiden. „Dat is een heel belangrijke, maar ook moeilijke rol", stelt Linssen vast. In veel gevallen gaat dat goed, maar in Goes- West leidde het tot problemen, waardoor veel aanwezigen met een ontevreden gevoel de zaal verlieten. „Ik blijf erbij dathet niet goed is als de gemeente die rol weer op pakt", zegt Linssen. „Daarom moeten we misschien eens kij ken naar de mogelijkheid van een onafhankelijk voorzitter." De komende maanden wil de wethouder dat uitwerken en de ervaringen in andere wijken en kernen afwachten. Eind dit jaar volgt opnieuw een evaluatie. Bij Kijk in de Wijk is het de be doeling dat de wijkbewoners vooraf gezamenlijk een topvier van ergernissen opstellen, zodat vooral daarover kan worden ge praat. Dat moeten wel zaken zijn die voor veel mensen van belang zijn. Toch merkt Linssen dat de jaarlijkse bijeenkomsten desondanks ook een andere functie hebben. „Wij wilden af van het bekende drollen- en stoepenverhaal, maar burgers hebben blijkbaar de behoefte om, ondanks onze welvaarts maatschappij, af en toe eens lekker te klagen, vooral over de gemeente. Dat lucht kennelijk op." door Marjolein Verbruqqen GOES - Langs bijna de heie lengte van de Oostwal zaten ze, de ongeveer 85 kinderen die gistermiddag meededen aan de jaarlijkse viswedstrijd van De Eerste Goese Hengelsport Vereniging. Dat waren er meer dan vorig jaar. Alle kinderen gingen met een prijs naar huis. Verder waren er twee bekers voor de beste vangst door kinderen tot en met tien jaar en tot en met vijftien jaar. Lege boterkuipjes met maden, blikjes maïs, zakjes brood en hengels. Met die hulpmiddelen zijn de kinderen druk in de weer om vissen te vangen. Nou ja, druk. „Je moet wel geduld hebben", volgens Judie. Ze zit op een omgekeerde emmer. Ze ontwart haar visdraad die vastzit aan een plant. Als die los is, be gint het wachten op een vangst weer. „Ik vis wel eens, maar niet vaak", zegt ze. De kinderen roepen veelvuldig dingen naar elkaar als: „Heb je al wat? Ik ook niet." Sommige ouders zitten ook aan het water en de parkbankjes zijn regel matig bezet door belangstellenden. Rik en Jeroen hebben met elkaar een half uur na de start drie voorns gevan gen. Ze gooien de vissen na het meten terug. Dan gaat het volgende stukje brood aan de hengel. Nog bedrevener is Hans. In zijn schep net wachten meer dan twintig vissen op de meting. Hij is de kampioen van vorig jaar. „Ik vis zo'n vier keer per week met mijn vader", zegt hij. Die laat weten dat hij van zijn Brabantse vader veel kennis heeft opgedaan over lokaas. „Dat moet goed zoet rui ken." Als tweede reden voor zijn goede vangst geeft Hans de lichte hengel en de kleine haak. „De vissen zijn niet gek, foto Willem Mieras die zien zo'n grote haak onmiddellijk." „Controleur, ik heb een karper!Direct omringt een groep kinderen Simon met zijn vangst van 43 centimeter. Wesley vangt uiteindelijk de grootste vis. Een karper van 56 cm. Aan het eind van de wedstrijd heeft Judie nog niets gevan gen. Haar vader is er inmiddels bijge komen en ook hem lukt het niet om in de laatste minuten nog iets binnen te ha len. Het sein voor het einde van de wed strijd klinkt. Alle kinderen krijgen hun prijs bij de Stenenbrug. Hans wint op nieuw de beker bij de jongste kinderen en Daan bij de oudsten. door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - Weer en geen weer. Colijnsplaat kreeg het gisteravond allebei in de Paardekuup, maar voor PeeRock geeft dat niks. Het trouwe publiek komt toch wel. Bij de tiende aflevering van het Peelandse festival stroomde de tent gewoon op tijd vol niet trouwe Peerockers. Veel oudere jongen, onder wie burgemeester Van Liere, maar ook een heleboel jong grut, dat speciaal voor For The Alliance opdraafde. En verder natuurlijk alles wat daartussen zit. Het programma op twee podia voorzag in een paar zekerheden en een paar verrassingen. Met de feestmuziek van the Bulldo- zeband kan weinig misgaan, Magie Frankie doet het altijd goed voor een Zeeuws publiek en For The Alliance werd een aanvankelijke overstuwing van het geluid graag vergeven. Verrassend waren Deja Vibe, waarvan Peerock de primeur kreeg en ook de Zeeuwse forma tie Style. Wyatt uit Rotterdam had wat moeite om op stoom te komen, maar veranderde gaan deweg van een studiogroep in een live-band, zonder aan kwa liteit in te boeten. Dat de regen het publiek de tent af en toe in dreef, mocht de pret niet drukken. Het werd telkens wel weer droog. Er was vol doende betalend publiek en de bar deed goede zaken. PeeRock kan nog wel een paar decennia mee. RILLAND - Op de Grensweg te Rilland is gisteren rond 18.40 uur een 34-jarige Belg uit Lier op heterdaad aangehouden wegens visstroperij. De Belg had drie fuiken gelicht van een visfirma. In de fuiken zaten vijf rivierpalingen, drie snoek baarzen en zeventien platvissen. De man bekende en deed af stand van de vis. Hij kreeg hij een boete van 250 euro. GOES - De toeristische excursies 'In het spoor van de Ramp' zijn een groot succesHet Bureau voor Toerisme Zeeland heeft al veertien volgeboekte bustochten gehouden. De komende weken zijn er vier extra data vastgesteld. „Er is zoveel be langstelling voor dat we al een aantal keren twee bussen heb ben moeten laten rijden. De mensen komen uit het hele land naar Zeeland om te kijken wat hier vijftig jaar geleden is ge beurd" aldus Marscha de Booij van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Toeristen die de plaatsen willen bezoeken waar de watersnood zichtbare sporen heeft achtergelaten, krijgen nog vier keer die kans: op 30 juli en 15, 21 en 30 augustus. Start plaats voor het Ramparrangement is Goes. Meer informatie: www.vvvzeeland.nl. MIDDELBURG - Een commissie van wijzen gaat zich buigen over de toekomst van de ziekenhuiszorg in ZeelandIn het na jaar moeten de leden - die nu nog niet bekend zijn - beginnen met het onderzoek. Volgend voorjaar dient de commissie een advies uit te brengen aan Gedeputeerde Staten. Tevens zal ze een slotconferentie beleggen. GS willen van de commissie weten aan welke voorwaarden moet worden voldaan om drie ziekenhuizen in de provincie te behouden (inclusief de daarbij behorende dependances). Het dagelijks provinciebestuur wil ook weten hoeveel geld dat kost, hoeveel personeel nodig is, wat er nodig is aan samen werkingsverbanden en hoe bereikbaarheid, kwaliteit en continuïteit kunnen worden gewaarborgd. Ook moet de com missie inzicht geven in de gevolgen van de groeiende samen werking tussen de Zeeuwse en Vlaamse ziekenhuizen. MIDDELBURG - De Koerdische vereniging uit Vlissingen brengt vanaf 2 augustus elke zaterdagavond van 20.00 tot 21.00 uur een Koerdisch radioprogramma op de regionale zender Cool FM. Cool FM in Middelburg was al een tijd op zoek naar culturele verenigingen die radiozendtijd op een zinnige manier wilden invullen. De Koerdische vereniging uit Vlissingen sprong daarop in en zorgde voor een redactie van vier mannen en een vrouw plus een presentatrice. Het uur wordt gevuld met het laatste nieuws uit en de geschiedenis van Koerdistan. Bovendien staat er elke week een schrijver centraal van wie stukken worden voorgelezen. Verder wordt er elke week een onderwerp over integratie belicht. Cool FM is te beluisteren via de FM frequentie 105.3/107.7. THOLEN - Een 33-jarige motorrijder uit Antwerpen is in de nacht van donderdag op vrijdag zwaargewond geraakt op de Oesterdam in Tholen. Een passerende automobilist trof de motor onbeheerd aan. De berijder lag een aantal meters ver der. De politie denkt dat de man in de scherpe bocht bij de Speelmansplaten ten val is gekomen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam. door Rolf Bosboom GOES - Goes is bereid mee te doen aan een proef waarbij bur gers volgend jaar bij de Europe se verkiezingen overal binnen de gemeente hun stem kunnën uitbrengen. Dat gebeurt in het kader van een landelijk experi ment, waaraan maximaal vier gemeenten meedoen. Burgers zijn nu bij verkiezingen gebonden aan één stembureau. Wie elders zijn stem wil uitbren gen, moet dat vooraf regelen. Vooral voor mensen die elders werken, kan het handig zijn om elders te gaan stemmen. Het ministerie van Binnenland se Zaken wil bezien in hoeverre dat haalbaar is. Dat betekent in eerste instantie een proef in een klein aantal gemeenten. Kiezers kunnen daar overal in hun ge meente hun stem uitbrengen. Goes is daarvoor gevraagd en heeft inmiddels besloten daar aan mee te werken. Het experiment wordt gehou den tijdens de verkiezingen voor het Europees Parlement, volgend jaar juni. Een belang rijke afweging daarbij is dat de tijdsdruk bij het opstellen van de uitslagen aanzienlijk kleiner is dan bij andere verkiezingen. De opkomst is doorgaans laag en bovendien wordt de uitslag pas op zondag 13 juni bekend, terwijl in Nederland de donder dag ervoor al de gang naar de stembus wordt gemaakt. Het experiment is onderdeel van het project Kiezen op Af stand van het ministerie. Het uiteindelijke streven is om ook buiten de eigen gemeente te kunnen stemmen, maar dat vergt onder meer een ingrijpen de aanpassing van de huidige stemmachines en -computers. Ook wordt gekeken naar stem men via internet. Deja Vibe was een van de verrassingen van Peerock. foto Willem Mieras door Melita Lantinq SINT-ANNALAND - De molen van Sint-Annaland wordt on derzocht op schade door de bon te knaagkever, schimmels en houtrot. TNO begint het onder zoek volgende week vrijdag. Dat de bonte knaagkever huist in de houten standerdmolen staat al vast. Alleen waar pre cies en hoe groot de schade is, moet nog bekeken worden. Het onderzoek wordt gedaan met uiterst gevoelige trillingsme ters. „We plakken een sensor op een stuk hout. Als daar een larf van de bonte knaagkever zit, reageert de apparatuur op be wegingen van het beestje", ver telt J. de Jong van TNO. De ge voelige apparatuur registreert ook andere trillingen, zoals stampen op de grond of een bus die voorbij komt. De bewegin gen van drie soorten kevers zijn in de computer vastgelegd, zo dat het verschil heel gemakke lijk te zien is. Naast de meet techniek wordt ook in het hout gekeken met behulp van endo scopic - een minuscuul camera- tje - en worden kleine gaatjes in het hout geboord om de weer stand te meten. De molen wordt dan helemaal ingepakt en alle zuurstof wordt er uitgehaald. Dat blijft twintig dagen zo. De kevers en larven gaan dan van zelf dood. Deze milieuvriende lijke techniek is nieuw voor be strijding van de kevers in mo lens. In kerken is het al vaker toegepast. Eventuele schimmels en vocht worden bestreden door verhitting. Als de molen behan deld is, wordt opnieuw gemeten om te kijken of alle kevers en larven inderdaad dood zijn. KRUININGEN - Een auto van een 37-jarige man uit Paessens is gistermiddag op de A-58 in Kruiningen volledig uitge brand. Het gezin (man, vrouw en twee kinderen) had de meeste spullen nog uit de auto kunnen halen en de aanhangwagen nog kunnen afkoppelen. De autobrand zorg de voor een file van enkele kilo meters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47