PZCzeeland Waterland ontvangt eerste bezoekers in nieuwe plaza Vijftig klachten over de tunnel 3D-sticker moet hardrijder afremmen Reiziger niet gecharmeerd van 'automatendwang' NS Wijksteunpunten voor Middelburgse ouderen Restaurants en cafés ontspringen dans van dalende omzet en faillissement Groot alarm voor brandje in Vlissingen Diepvrieskist uit auto gestolen zaterdag 26 juli 2003 Cijfers Eerste palen Horeca in Zeeland draait goed door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - De horecabedrijven in Zeeland draaien dit jaar tot nu toe naar behoren. Dit in tegenstelling tot de landelijke cijfers, die een da lende omzet en een flinke stij ging van het aantal faillisse menten van cafés en restaurants laten zien. Dat de Zeeuwse be drijven deze dans ontspringen is volgens W. Ginjaar, voorzitter van de provinciale afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), mede te danken aan het goede weer. Het bedrijfsschap Horeca en Catering van MKB Nederland heeft het deze week over een 'el lendige tijd' voor cafés, disco theken en restaurants. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het eerste kwartaal van 2003 zijn voor de horeca niet positief. Ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar zijn er flink wat meer bedrijven gesloten: 63,2 procent meer faillissementen. Daarnaast loopt de omzet van bedrijven, die hun hoofd wel boven water houden, terug: gemiddeld met zeven procent. Maar er zijn ook uitgaanscentra in de grote steden waar die om zet de eerste maanden van het jaar zakte met 25 tot 30 procent. De hoge prijzen in de horeca zouden samen met de economisch magere tijden de oorzaak zijn van deze slechte re sultaten. Voor Zeeland gaan deze cijfers niet op volgens provinciaal KHN-voorzitter Ginjaar. Van de ruim tweeduizend horecabe drijven in de provincie is onge veer de helft lid van de branche vereniging. Daarvan heeft tot nu toe slechts één ondernemer zijn deuren noodgedwongen moeten sluiten. „Van een toene mend aantal bankroeten onder hoteliers en kroegbazen is dus geen sprake in de provincie Zee land." Omdat vooral in de grote steden de klappen vallen, wordt het beeld volgens Ginjaar nu 'scheefgetrokken' Ook wat betreft de omzet heb ben de Zeeuwse ondernemers niet te klagen. „Er zijn natuur lijk altijd uitschieters naar bo ven en beneden, maar we zitten ongeveer op het omzetniveau van vorig jaar." En dat is niet slecht onder het huidige econo mische tijWant al wordt er ge regeld geklaagd over de prijs stelling in de horeca, ook de prijzen in andere branches zijn gestegen. „Alles is duurder ge worden. Elke branche heeft het moeilijk. Mensen zijn ook wat voorzichtiger met het uitgeven van de euro's." Het goede weer in het voorsei zoen en aan het begin van de zo mer speelt volgens de KHN- voorzitter een belangrijke rol voor de goede gang van zaken in de Zeeuwse horeca. „Bij goed weer zijn mensen toch eerder geneigd naar de kust te gaan dan naar de grote stad." Veel ca fés, restaurants en discotheken zijn voor een belangrij k deel van hun inkomen aangewezen op de toeristen. En schijnt de zon en zijn die in de goede bui dan zijn ze volgens Ginjaar 'eerder geneigd' toch erop uit te trekken en die euro's uit te geven in de horeca. TERNEUZEN - De inventa risatie van klachten over de Westerscheldetunnel en het fiets-voetveer tussen Vlis- singen en Breskens beeft tot nu toe een kleine vijftig reac ties opgeleverd van ontevre den 'gebruikers'. Oud-Terneuzenaar en ex- lijsttrekkerskandidaat van D66 (Tweede Kamer) Dennis van Nieuwenhuijzen kreeg de klachten binnen via een speciaal emailadres (oever- verbincLing@hotmail.com) dat hij begin juli opende. Van Nieuwenhuijzen verzamelt tot eind september met name klachten over het openbaar vervoer en het wegennet. De binnengekomen klachten gaan vooral over het gebrek aan creativiteit bij de beden kers van de verbindingen en misplaatste bezuinigingen van de betrokken overheids instanties. Volgens de D66'er noemen veel klagers de op stellingvan gemeentelijke en provinciale bestuurders 'laks en onprofessioneel'. Van Nieuwenhuijzen stelt ko mend najaar een notitie op over de problematiek, waar bij de klachten dienen als il lustratieve onderstreping. De notitie wordt aangeboden aan de Vaste Kamercommis sie voor Verkeer en Vervoer. ff f|tl§ p 1 m door Winnie van Dam STROODORP - Waterschap Zeeuwse Ei landen is onlangs begonnen met een proef met '3D-stickers' op de Oosthavendijk in het gehucht Stroodorp tussen Kamperland en Geersdijk. Deze zijn zo op de weg ge plaatst dat het, door het driedimensionale effect, lijkt alsof er blokken staan. De inwoners van Stroodorp hebben veel last van het verkeer, omdat hun huizen vlak langs de weg liggen. Zowel de Stroodorpe- naren als het waterschap voelden er niets voor verkeerplateaus op de weg te plaatsen. Daarom is besloten de proef met visuele ver smalling te beginnen. De 'nepdrempels' zor gen niet altijd voor een verlaging van de snelheidmaar trekken wel de aandacht van de bestuurder. Bovendien zorgen echte ver keersdrempels voor extra geluidshinder en trillingen. Met de stickers gebeurt dat uiter aard niet. Het waterschap wil met deze proef kijken of er kostenbesparend gewerkt kan worden. In het najaar zal samen met de bewoners van het dorpje een evaluatie gemaakt worden. foto Willem Mieras door Famke van Loon NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans kan zijn bezoekers weer op een normale manier ontvangen. Nadat bijna een half jaar geleden de eerste palen de grond ingingen, is gisteren het eerste deel van de nieuwe Delta- plaza in gebruik genomen. Ko mend najaar moet het nieuwe entreegebouw helemaal klaar zijn, zodat het begin 2004 volle dig in bedrijf kan zijn. Bijna een jaar geleden zag het er op Neeltje Jans aanmerkelijk anders uit. Een fikse brand legde het toenmalige entreege bouw - het Deltapaviljoen - vol ledig in de as. De Waterland-di rectie liep op dat moment al met vernieuwingsplannen rond, maar moest daar toen versneld vaart achter zetten. Samen met Rijkswaterstaat, de gemeente Veere, architect M. Zeelenberg en bouwbedrijf Roos is alles in het werk gesteld om de nieuwe Deltaplaza snel te laten verrij zen. In februari van dit jaar zijn de eerste palen voor het nieuwe ge bouw geslagen. De plaza is veel groter geworden dan het oude Delta-paviljoen. In het pand zijn de kassa's, het restaurant, een grote filmzaal en de Water- land-winkel ondergebracht, evenals kantoorruimten en ex tra expositiezalen. B. van der Hoef, directeur van Waterland Neeltje Jans, is zeer tevreden THOLEN - Uit een bestelauto die geparkeerd stond op de Oes- terdam in Tholen is tussen don derdagavond en gisterochtend ingebroken. Uit de auto werden enkele pa pieren en een diepvrieskist weg genomen. De toegang tot de auto werd ge forceerd, het schadebedrag is onbekend. dat het deel voor de bezoekers nu al gebruikt kan worden ze ker nu het toeristische hooesei" zoen net begonnen is. „Dek ten kunnen nu gebruik maken van de voor hen zo belangrijke grote filmzalen, het restaurant en de winkel. De tijdeUjkevoor zieningen kunnen daarna worden opgeruimd. We zijn nn eindelijk letterlijk uit ri, brand." De komende maanden worden de andere delen van de Deltap laza (de kantoor-en extra expo- sitieruimten) verder afgemaakt Komend najaar moet het hele entreegebouw worden opgele verd, zodat het in het nieuwe voorjaar helemaal gebruikt kar, worden. VLISSINGEN - De stadsgewes telijke brandweer is donder dagavond met man en macht uitgerukt voor een brand in een schuur achter een woningin de Gerbrandystraat in Vlissin gen. De brand was kort maar heftig. Daardoor kreeg de brandweer verschillende meldingen bin nen, variërend van een woning brand aan de Gerbrandystraat tot een uitslaande brand in het clubhuis van de speeltuinver eniging Lammerenburg. De brandweer rukte daarom uit met twee blusvoertuigen en eet hoogwerker. Ter plaatse bleek dat de brand relatief klein was. De schade bleef beperkt tot de schuur ende inboedel. Omstreeks half vier's nachts werd gemeld dat er schuurtjes in brand stondenaat het Hof van Sint Jan in Middel burg. Daar aangekomen bleek dat er een binnenbrand woedde in éét schuurtje. De inventaris moes! het ontgelden. De schuur liep lichte brandschade op. ,-««»■ '-SO' Alle supermarkten van Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Digros en Jan Bruijns hanteren dezelfde laagste prijzen van Nederland. door Gerard Montsma VLISSINGEN - In de Vlissingse stationshal staat. C. Adriaanse eep tijd lang tegenover een van dé gele kaartjesautomaten. Ze rommelt ondertussen met beide handen in haar tasje. Haar stok staat losjes tegen dé heup. Als ze voorzichtig haar betaalpas uit haar knip tevoorschijn haalt, is haar reisdoel inmiddels van het schermpje verdwenen. „Ver roest", mompelt ze en verdiept zich weer in de codes van haar bestemming. „Die was ik glad weer vergeten." Op de NS-stations is pinnen aan het loket niet mogelijk. Maar als het aan de NS ligt, komt ook de reguliere aankoop van een treinkaartje aan het loket onder druk te staan. De spoorwegen willen een kaartje aan het loket duurder maken, om nog meer mensen naar de automaten te lokken. De loketmedewerkers zouden dan meer service kun nen verlenen op de perrons. „Dan is er ook de mogelijkheid om oudere mensen te assisteren bij het gebruik van die automa ten", zegt de NS-medewerker vanachter het raam van haar lo ket. „Op het station in Roosen daal is dat al een groot succes. De NS moet met zijn tijd mee. Daar horen de automaten ge woon bij." Het echtpaar Kempe uit Bode graven heeft daar weinig ver trouwen in. „Het is allemaal flauwekul. Ze willen gewoon centen vangen en die mensen achter het loket langzaam afvoeren. Als al die plannen doorgaan, en dat is wel onze verwachting, zijn al die lo ketten op deze stations straks gewoon gesloten. Wij willen daar voor een grote treinreis nog wel eens een uitdraai vragen van de reistijden en perrons. Dat heb je niet bij die automaten. Zoiets moet je straks opzoeken via internet. We moeten gewoon meer gaan betalen voor minder service." „Gelukkig hoef ik niet zo vaak meer te reizen en heb ik wel enig verstand van techniek. Ik weet dat het gebruik van die automa ten voor heel veel mensen een probleem is." De gepensioneer de zeeman B. Mes (81) uit Rot terdam behoort tot de 'whizz kids' van zijn generatie. „Het is eigenlijk helemaal niet moei lijk, maar je moet wel even we ten hoe het werkt." Dat reizigers in de toekomst meer gaan betalen voor de kaartjes aan het loket, vindt hij een trieste ontwikkeling. „Alles wordt al duurder. Ik had liever gezien dat ze het kaartje uit de automaat wat goedkoper maak ten." Mevrouw Adriaanse heeft haar plaatsbewijs inmiddels betaald. Wanneer ze het kaartje uit het bakje pakt, blijft de ring om haar vinger achter het plastic klepje haken. Een omstander schiet haar te hulp. „Och", zegt ze gelaten, „Ikheb zo al vaak ge keken hoe het moet, maar ik be grijp er de pet niet van. Al heb ik alle tijd van de wereld." De NS maakt treinkaartjes 'aan de balie' duurder; zo zou er meer tijd overblijven om mensen te assiste ren bij de kaartjesautomaten. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ouderen moeten in hun eigen omgeving informatie kunnen krijgen over zorg en welzijn. Daarom wil de Stichting Protestantse Oude renzorg Walcheren (SPOW) in het najaar beginnen met vijf wijksteunpunten in Middel burg. Die moeten uiteindelijk uitgroeien tot centra waar ouderen alles kunnen regelen op het gebied van wonen en zorg. „Ouderen willen in de toekomst steeds langer zelfstandig wo nen", zegt A. Tramper van de SPOW. „Ze hebben steeds meer behoefte aan ondersteuning in de thuissituatie." De gemeente Middelburg heeft ambitieuze plannen voor het maken van woonservicezones. Grote instel lingen verdwijnen op den duur, mensen blijven langer in hun ei gen wijk wonen. Voor mensen die er behoefte aan hebben, worden kleinere complexen van woningen gebouwd, waar men intensievere zorg kan krijgen. De wijksteunpunten zijn eet eerste stap in die richting. Hels de bedoeling dat er in de wijken één keer per week een spreekuur wordt gehouden. In de toekomst moet het moge- lijk worden om bij die steun punten niet alleen informatiete krijgen, maar ook de nodige zorg te regelen. Daarvoor is he! wel nodig dat alle zorginstellin gen, woningbouwverenigingen en welzijnsorganisaties samen werken. Die intentie is er ook, maar het zal waarschijnlijknog jaren duren totdat de woonser vicezones er echt zijn. „Maarde vraag om informatie ligt ei wel", zegt Tramper. „Deregels rond de AWBZ (Algemene Wet op de Bijzondere Ziektekosten- red) zijn moeilijk te volgen," De SPOW wil op de wijksteun punten gaan samenwerken met de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Om de steunpun ten te kunnen bekostigen, is subsidie aangevraagd bij het Rijk. De SPOW heeft ook subsidie aangevraagd om het alarme ringssysteem uit te breiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 46