9 Help, het stille strandje verdrinkt Grote vriezers voor de oogst Zeeuwse horeca draait goed door mooi weer Drijvende bokken moeten uitkomst bieden bij berging van Pelican 1 WWW. NAZOMER FESTIVAL Schap wil vervuild slib storten op vieze grond Echtelieden Vestiging Oosterschelderegio ziet wel iets in één Zeeuwse instelling GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 26 juli 2003 Campings en hotels zitten grotendeels vol Geld vanaf de dijk Hun strandje Cijfers Natuurlijk tijdens de Haltbureau bekij kt kansen fusie Hnnr Rolf Bosboom GOES - Er komt mogelijk één Haltbureau voor de hele provin cie. Het bureau in de Ooster schelderegio gaat volgende maand in gesprek met de colle ga's op Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen, om te bezien in hoeverre een fusie mogelijk en zinvol is. MIDDELBURG - Voor toeris tisch Zeeland zijn de topweken aangevangen. Nu behalve Ne derland ook heel Duitsland va kantie heeft, is het moeilijk ge worden in Zeeland nog zonder reservering aan een toeristische verblijfplaats te komen. Vooral de campings en de mini- campings zijn heel goed bezet, waarschijnlijk als gevolg van voorzichtigheid van toeristen die de economische recessie aan den lijve ondervinden, of die de teruggang vrezen. Volgens Emerence van Wingen, coördinator marketing van het Bureau voor Toerisme Zeeland, mag worden verwacht dat de toeristische branche dit jaar even goed of zelfs iets beter zal draaien dan vorig j aar. Van Win gen: „De eerste drie weken van juli waren relatief rustig, vooral ook doordat de vakanties laat begonnen. Maar nu gaan we toch de topweken van het sei zoen tegemoet." In de kustge bieden is nog maar zeer beperkt plaats op bungalowterreinen, campings en minicampings. Het aantal plaatsen in hotels, pen sions en op adressen met logies en ontbijt is beperkt. Van Win gen: „De VW's kunnen mensen nog wel helpen, maar het wordt voorgasten die op de bonnefooi komen toch lastig. Zeeland wordt goed bezocht. We ver wachten een goed seizoen. Halt biedt jeugdigen die zich schuldig hebben gemaakt aan vandalisme of een ander ver grijp, de mogelijkheid een alter natieve straf te verrichten, zoals onderhouds- of schoonmaak- werkzaamheden. Het voordeel is dat de jonge overtreders dan geen strafblad krijgen. Daar naast zet Halt allerlei preven tieactiviteiten op. De bureaus worden deels be taald door de gemeenten en deels door het Rijk. De financie ring vormt echter een steeds grotere bron van zorg. Het punt is dat de bureaus een vast be drag krijgen per afdoening, dus per verrichte alternatieve straf. „Dat is eigenlijk geen goed sys teem", vindt D. van der Zaag, voorzitter van het Haltbureau in de Oosterschelderegio, waar onder de Bevelanden en Schou- Wen-Duiveland vallen- „De ta rieven waren al vrij laag en ko men nu door bezuinigingen nog verder onder druk te staan. De rekening komt op het bordje van de gemeenten te liggen", zegt Van der Zaag. De begroting voor volgend jaar, die inmiddels bij de betrokken gemeenten ligt, meldt bijvoorbeeld een stijging van de gemeentelijke bijdrage met vijftien procent ten opzich te van dit jaar. De financiële perikelen gaan ten koste van de preventieacti viteiten, doordat daarvoor niet apart geld beschikbaar is. Door het gestegen aantal afdoenin gen is er dit jaar onvoldoende tijd beschikbaar om die af te wikkelen. Dat betekent dat er moet worden gesneden in de preventieuren. Volgens Van der Zaag is het niet terecht dat gemeenten steeds meer en de rijksoverheid steeds minder bijdragen. „Dat geeft niet aan hoe de verantwoorde lijkheden liggen. De gemeente draaien ervoor op, terwijl justi tie er mooi weer mee kan spelen. Het merkwaardige is dat er ook geen enkel overleg over is." De situatie dwingt het Halt-be stuur ertoe te kijken naar Zeeuws-Vlaanderen om te on- Zaag. „Nu hebben we allemaal mes in kunnen zetten." De be- schaalvergroting. „We willen derzoeken of we tot één bureau behoorlijke overheadkosten, sturen van de drie Haltbureaus praten met Walcheren en kunnen komen", aldus Van der We moeten zien of we daar het komen volgende maand bijeen. door Winnie van Dam BATH - Twee drijvende bokken moeten het mogelijk maken het containerschip Pelican 1 te bergen. De Cormorant, die al in het Nauw van Bath ligt, en de Matador 3 uit Rotterdam moeten worden ingezet bij de bergingsactie, omdat gisteren een poging het containerschip vlot te trekken mislukte. Wanneer een tweede poging wordt onder nomen, was gisteravond nog niet duidelijk. Het leek er gistermiddag even op dat het zou gaan lukken, maar de poging het container schip Pelican 1 te bergen werd na ongeveer drie kwartier gestaakt. Het containerschip werd teruggeduwd op de zandbank, omdat het te weinig drijfvermogen had, waardoor het niet vlot te trekken was. Twee eerdere pogingen - op woensdag en donderdag - werden uitgesteld. De eerste poging, omdat de voorbereidingen meer tijd in beslag na men en die de dag erna, omdat het schip met het opkomen van het tij te veel water binnen kreeg. Dat was ook gisteren weer het pro bleem. Door de grote schade blijft de boot steeds volstromen met water, waardoor die te diep komt te liggen om voort te slepen. door Sheila van Doorsselaer De groenblauwe oase in opti ma forma: dijkrecreatie in Zeeuws-Vlaanderen. Het groen van het gras, het strakke blauw van de lucht, af en toe onderbro ken door bosjes kleurige pa rasols. Walsoorden heeft behal ve de dijk ook nog het strand, maar voor hoelang nog? De zee heeft de laatste jaren steeds meer van het strand afge nomen. Het is stil op het strand van Walsoorden; geen radiogeschal, geen ijsventer, alleen maar luie rende mensen op discrete af stand van elkaar. Zelfs het ge- kraai van een haan in een ren in Het dorp is tot op het strand te koren. Hier geniet men in stilte, de geur snuivend van cocoszonnemelk en zilte 'klakkers'. Mijmerend staren naar de grote schepen op de Westerschelde, die zo dicht langs de kust varen dat het lijkt alsof ze aan te raken zijn. Goed wegwijs gemaakt en nu ver knocht. Maar ook zij zien waar de Wals oordenaren al lang over klagen: het strandje verdwijnt. De zon- aanbidders kruipen steeds ho ger de dijk op. Liefst op de kruin van de dijk, want op het schuine bovenbeloop is het niet comfor tabel liggen. Veel zand om de handdoek op te leggen of voor de kinderen om mee te spelen is er niet meer. Maar de rust van de dijkrecreatie bij Walsoorden blijft niettemin een grote trek ker. De bewuste dijk (De Haven- dammen) is in het kader van de Deltawerken op hoogte ge bracht. De hoogte van de dijk werd toen gezien als het belangrijkste om het wassende water tegen te houden. Dat blijkt vijftig jaar na de grote ramp een misvat ting. Niet alleen de hoogte van de dijk is van belang, de sterkte van de glooiing is misschien nog wel belangrijker. En daar schort het aan. De betonnen blokken spoelen zowat weg door golf slag. Het Projectbureau Zeewerin gen gaat daarom na de bouwvak beginnen met het versterken van de glooiing. De blokken worden gekanteld zodat ze ho ger worden en beter tegen de golven bestand zijn. Het gaat maar om een klein stukje, maar De Westerschelde dwingt strandgasten bij Walsoorden steeds meer de dijk op. smeren, tukje doen, in alumini umfolie verpakte boterhammen ut de koelbox eten, flessen wa ter mee, af en toe een eindje zwemmen. En 's avonds rood verbrand, maar uitgerust, naar tuis. Het zijn aj jang nje^ meer aneen Je Walsoordenaren zelf die ge- taik maken van 'hun' strandje. Het geheim is uitgelekt en ande re vakantievierders weten het strandje inmiddels ook te vin den. 'Ja, we zijn daar gek! Beetje als sardienen in een blikkie op het strand van Bloemendaal gaan °f Scheveningen. Echt jjjet! Moeje kijke hoe mooi het 'er is, we komme hier al jaaren.Het echtpaar Smaal uit otterdam zegt speciaal voor de st naar Walsoorden te komen, aren geleden door vrienden Het vrieshuisje aan de Tragel in Koewacht. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer Drie zijn er nog in Koewacht: zogenaamde vrieshuisjes. Overblijfselen uit de tijd dat zo wat iedereen een moestuin had, maar bijna niemand zich een diepvries kon veroorloven om de oogst te bewaren. Waar vroe ger de zakken rode kool, ge slachte konijnen en het roomijs werden bewaard, staat nu een auto gestald of is het tuinge reedschap opgeborgen. De Koewachtse jeugd weet niet meer wat de gebouwtjes aan de Tragel, 't Zand of de Hazenla- renstraat ooit waren. Hun ou ders daarentegen zullen zich die keren dat ze er door hun moeder op uit zijn gestuurd om een zak je zelfgeteelde spruiten te halen, vast nog wel heugen. Voor som migen was het namelijk kilome ters fietsen. In de vrieshuisjes stonden enorme vrieskisten. El ke vriezer was verdeeld in een aantal compartimenten, ge scheiden door traliewandjes met elk vak een eigen deksel. De huurder van een stukje diep vries kreeg een sleutel van de buitendeur en de sleutel van het deksel van zijn of haar compar timent. En dan maar vullen. „In de winter had ik er een hekel aan als ik door mijn moeder naar het vrieshuis werd ge stuurd", zegt C. van der Bilt. „Die vrieskisten waren enorme bakbeesten en als in de winter de kist bijna leeg was, dan moest ik zowat fn die kist kruipen voordat ik dat zakje rode kool had waarvan mijn moeder dacht dat het er nog moest lig gen. Ijskoud was dat." Niet ieder kind van toen vond het erg een diepgevroren pak- Onder grote belangstelling werd gisteren een, vergeefse, poging gedaan de Pelican 1 te bergen; het schip maakte echter te veel water, zodat het karwei opnieuw moest worden uitgesteld. foto Willem Mieras Het schip maakt zoveel water dat het on doenlijk is het binnenstromende water weg te pompen. Bij de nieuwe poging, vandaag of morgen, worden twee drijvende kranen ingezet. De bok Cormorant, die was betrok ken bij een schoonmaakoperatie op de Do- nau, is ingezet om stroppen onder het ach terschip aan te brengen. Met de andere, gro tere bok, de uit Rotterdam afkomstige Ma tador 3, wordt de Pelican 1 opgetild, zodat het mogelijk is de boot van zijn plaats te krijgen. Wanneer de nieuwe poging wordt ondernomen, hangt af van het tijdstip waarop de Matador 3 arriveert. door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - De horecabedrijven in Zeeland draaien dit jaar tot nu toe naar behoren. Dit in tegenstelling tot de landelijke cijfers, die een da lende omzet en een flinke stij ging van het aantal faillisse menten van cafés en restaurants laten zien. Dat de Zeeuwse be drijven deze dans ontspringen is volgens W. Ginjaar, voorzitter van de provinciale afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), mede te danken aan het goede weer. Het bedrijfsschap Horeca en Catering van MKB Nederland heeft het deze week over een 'el lendige tijd' voor de cafés, dis cotheken en restaurants. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het eerste kwartaal van 2003 zijn voor de horeca niet positief. Ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar zijn er flink wat meer be drijven gesloten: 63,2 procent meer faillissementen. Daar naast loopt de omzet van bedrij ven die hun hoofd wel boven water houden, terug: gemiddeld met zeven procent. Maar er zijn ook uitgaanscentra in de grote steden waar die omzet de eerste maanden van het jaar zakte met 25 tot 30 procent. De hoge prij zen in de horeca zouden samen met de economisch magere tij den de oorzaak zijn van deze slechte resultaten. Voor Zeeland gaan deze cijfers volgens provinciaal KHN-voor- zitter Ginjaar niet op. Van de ruim tweeduizend horecabe drijven in de provincie is onge veer de helft lid van de branche vereniging. Daarvan heeft tot nu toe slechts één ondernemer zijn deuren noodgedwongen moeten sluiten. „Van een toene mend aantal bankroeten onder hoteliers en kroegbazen is dus geen sprake in de provincie Zee land." Omdat vooral in de grote steden de klappen vallen, wordt het beeld volgens Ginjaar nu 'scheefgetrokken'. Ook wat betreft de omzet heb ben de Zeeuwse ondernemers niet te klagen. „Er zijn natuur lijk altijd uitschieters naar bo ven en beneden, maar we zitten ongeveer op het omzetniveau van vorig jaar." En dat is niet slecht onder het huidige econo mische tij. Want al wordt er ge regeld geklaagd over de prijs stelling in de horeca, ook de prijzen in andere branches zijn gestegen. „Alles is duurder ge worden. Elke branche heeft het moeilijk. Mensen zijn ook wat voorzichtiger met het uitgeven van de euro's." Het goede weer in het voorseizoen en aan het be gin van de zomer speelt volgens de KHN-voorzitter een belang rijke rol voor de goede gang van zaken in de Zeeuwse horeca. „Bij goed weer zijn mensen toch eerder geneigd naar de kust te gaan dan naar de grote stad." Veel cafés, restaurants en disco theken zijn voor een belangrijk deel van hun inkomen aangewe zen op de toeristen. En schijnt de zon en zijn de toeristen in een goede bui, dan zijn ze volgens Ginjaar 'eerder geneigd' toch erop uit te trekken en die euro's uit te geven in de horeca. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 S^MCassiekerinfort ellewoutsdijk L'HISTORIE DU SOLDAl van Igor Stravinsky foto Camile Schelstraete om het achterland tegen het wa- stempeld worden. Met de dijk- strandje blijft echter onzeker, vrachtwagens schelpenzand is ter te beschermen, mag zelfs nog recreatie zit het voorlopig wel Walsoordenaren willen hun al voldoende. Voor een seizoen geen meter dijk als zwak be- goed. De toekomst van het strandje redden, een paar dan. door Melita Lantinq GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil met DDT vervuil de baggerspecie opslaan op ak kers. Uit onderzoek is geblekep dat baggerspecie uit sloten tus sen Kapelle en Kloetinge is ver-i vuild met het landbouwgif. Af voeren van het vervuilde slib gaat ongeveer 255.000 euro kos ten en dat is volgens het water schap veel te duur. Het waterschap heeft samen met de gemeente Kapelle, de provincie, de ZLTO en de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) een projectgroep inge steld die naar een oplossing zoekt. Die denkt de project groep te hebben gevonden in het storten van slib op kopakkers, voormalige boomgaarden en boomgaarden die op korte ter mijn worden gerooid omdat de ze grond is toch al vervuild is met DDT. „We mogen geen ver vuilde grond storten op schone grond. Dat doen we ook niet. Er bestaat geen regelgeving over het storten op vervuilde grond. Wij gaan er dus vanuit dat dat mag", zegt woordvoerder R. van Broekhoven van het water schap. Hij stelt dat de concentraties DDT in de grond hoger zijn dan de concentraties in het vervuil de slib. „Je maakt de vervuiling dus niet erger.Ook is er volgens hem geen gevaar voor de volks gezondheid. „We houden het natuurlijk goed in de gaten. Als het echt niet verantwoord is doen we het niet, heel sterk ver vuild slib wordt gewoon afge voerd." Het waterschap wil het vervuilde slib uitsluitend om fi nanciële redenen storten. Te genover de 255.000 euro die af voeren zou kosten staat 25.000 euro voor het opslaan op akkers Om het project te laten slagen is de medewerking nodig van boe ren met grond langs de vervuil de sloten. Als agrariërs zich aanmelden wordt de bodem van de bewuste percelen onder zocht. Als blijkt dat de grondin- derdaad is vervuild met DDT kan daar slib worden opgesla gen. De grond mag maximaal twee jaar niet worden gebruikt. De boeren krijgen hiervoor een vergoeding; hoe hoog die ver goeding is, kon de woordvoer der nog niet zeggen. Na die twee jaar kan de grond volgens het waterschap weer gewoon wor den gebruikt voor teelten. Advertentie Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge ss 0113-341688 www.moerstee.nl ketje voor ma te gaan halen. Door het getraliede tussenschot was namelijk te zien wat 'de bu ren' allemaal in hun comparti ment bewaarden. Met een beetje geluk was dat va nilleroomijs en die kleine vin gertjes pasten makkelijk door de tralies. Halverwege de jaren zeventig raakten de vrieshuisjes in on bruik. Groente kocht men in de supermarkt en de koel-vries- combinaties voor thuis raakten in zwang. Toch bleven enkele vrieshuisjes bewaard, al kregen ze een andere bestemming. Het vrieshuisje aan de Hazelaren- straat kreeg een tweede leven als garage. Ook het vrieshuisje aan 't Zand is niet meer als zo danig te herkennen. Het ge bouwtje aan de Tragel doet dienst als tuinhuisje. IJs jatten is er niet meer bij. Het boterde al een tijdje niet meer tussen de twee Zeeuws- Vlaamse echtelieden. Na tien jaar huwelijkse trouw zat de klad er goed in. Zij verdacht hem van buitenechtelijke spelletjes, hij had ook zo zijn ideeën over haar gedragin gen. Ze trokken nauwelijks nog gezamenlijk op, leefden steeds meer langs elkaar heen. Net als maandag. Hij had vakantie en zou de hele dag gaan klussen bij een goe de vriend. Zij had plannen in de richting van enige huis houdelijke arbeid. Ze gingen uiteen met een kille groet en met de mededeling dat ze el kaar nog wel even mobiel zouden bellen. En zo ge schiedde. In de loop van de middag ging haar mobieltje. Hij aan de lijn. Wat volgde was een klaagzang over het vele werk waarmee z'n vriend hem had opgezadeld. Zij op haar beurt meldde dat ze zich ziek voelde en maar terug in bed was gekropen. Toen viel er een ijzingwek kende stilte. Ze stonden recht tegenover elkaar op het strand van Cadzand, ooit hun favoriete plekje. Zij met haar vriend, hij met zijn vriendin. Inmiddels liggen ze in schei ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43