pzc De wereld van het echtpaar Eames Uiterlijk van zink rijpt met de jaren Veel tuinplanten zijn vlindertrekkers W3 Plant Prijs Inbouwoven Nachtkastjes zaterdag 26 juli 2003 1 sé ■Br JA Alledaags Bouwprojecten I De Lounge Chair (1956) is onder meer terug te vinden in het decor van de populaire serie Frasier. Al j De Plastic Side Chair of Fiberglass Chair (1950-1953). Charles en Ray Eames. Een bijzondere expositie op een bijzondere loca tie. Dat is 'De Wereld van Charles en Ray Eames', een tentoonstelling van 23 juli tot 21 september in de voor malige kolenmijn Zollverein in het Duitse Essen. De expo sitie is georganiseerd door het Vitra Design Museum en de Library Of Congress in Washington. Eerder was de expositie te zien in New York, Los Angeles, Tel Aviv, Milaan en Wenen. Zoals de titel al aangeeft is de expositie opgebouwd rond om het werk van Charles 19 0 7 - 1978) en Ray Eames (1912- 1988). Het echtpaar ontwierp onder meer meubilair en gebou wen, maar was ook actief in de fotografie, film en grafische kunst. Ze gingen daarbij uit van drie menselijke basisbehoeften: geborgenheid, comfort en ken nis. In hun ontwerpen zochten ze vooral naar antwoorden op vragen die ze zichzelf stelden of die hun klanten hen stelden. „Behoeften weten te herken nen, dat is de belangrijkste voorwaarde voor een goed ont werp", aldus Charles Eames. Op het gebied van meubilair lanceerde het tweetal diverse nieuwe technieken. Ze werkten met gebogen multiplexhout, maar maakten ook gebruik van ragfijne glasvezels gedrenkt in kunsthars (fiberglas). Bekend is ook de Wire Chair (1951) waar voor staaldraad tot zitting werd gebogen. Charles en Ray Eames streefden er bovendien naar dat hun ontwerpen betaalbaar wa ren. Om aan de woningnood na de Tweede Wereldoorlog een eind te maken, ontwikkelde het tweetal House No. 8. Het is ge baseerd op het bouwdoosprin cipe en bestaat voornamelij kuit geprefabriceerde bouwdelen. Het was echter niet zozeer dit principe, maar de inrichting die in het oog sprong. Door de mix van ambachtelijke objecten en volkskunst kreeg moderne ar chitectuur een menselijk ge zicht. Het contrast van oud en nieuw, rijk en eenvoudig en massaproductie en ambachte lijkheid werd een handelsmerk van de twee ontwerpers. In het verlengde daarvan ligt hun poging om de consument bewust te maken van de schoon heid van het alledaagse. Minder bekend zijn hun films, tentoon stelling en boeken. Daarmee probeerde ze nieuwe technolo gieën onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Een deel van de wetenschappe lijke films is te zien tijdens de expositie. De voormalige kolenmijn Zoll verein is door de Unesco uitge roepen tot wereldcultuurerf goed. In de toekomst zal de mijn na een grondige verbouwing dienst doen als centrum voor design en cultuur. Het totaal plan daarvoor is ontwikkeld door de Nederlandse architect Rem Koolhaas. De expositie is te zien in het voormalige ketelhuis Schacht XII, dat al verbouwd is door Norman Foster. Paul Geerts De Wereld van Charles en Ray Eames, Zollverein in Schacht XII (Hal 5). Adres: Gelsenkir- chener 181 in Essen. De entree bedraagt 5 euro. Voor meer in formatie: www.zollverein.de Het thermisch verzinken van staal is een opvallend alter natief voor verven. Architect Otto van Dijk past het procédé veelvuldig toe in zijn bouwpro jecten.Het gebruik van ther misch verzinkt staal is in Neder- land nog alles behalve gangbaar. Nederland is, zo zegt architect Otto van Dijk (56), een echt verfland. „De schoonheid van natuurlijke materialen wordt weggemoffeld onder een laagje verf, dat de materialen tegen weersinvloeden moet be schermen. Niet alleen hout, maar ook staal krijgt een regen huid van verf. Maar er zijn alter natieven, zoals het thermisch verzinken van staal. Het mate riaal blijft dan onbehandeld in het zicht." Van Dijk is sinds het begin van zijn loopbaan gefascineerd door zink. Hij past het materiaal met regelmaat toe in zijn ontwer pen. Door het thermisch verzin ken van staal ontstaat een on verwoestbare beschermhuid waaraan na verloop van tijd de jaren af te lezen zijn. „Ik ben erg gecharmeerd van het fraaie ver ouderingsproces. Geen enkel ander materiaal veroudert zo mooi als zink. Zink heeft van zichzelf al een bijzonder uiter lijk. Het is niet egaal yan kleur en textuur. Geen enkel stukje is hetzelfde. Het is niet gladjes, maar heeft een robuuste uitstra ling. Een uitstraling die met de jaren rijpt." Het thermisch verzinken van staal is een tijdrovend en nauw gezet proces, dat nogal wat vak manschap vereist. Het stalen onderdeel wordt gedompeld in een heet zinkbad waardoor het een zinken 'huid' krijgt. Bijwer ken is daarna niet meer moge lijk. „Boren en lassen kan niet meer, omdat er anders roestvor- ming optreedt", verduidelijkt VanDijk. „Ieder onderdeel moet perfect zijn voordat het in een zinkbad gaat. Het toepassen van thermisch verzinkt staal is daardoor een tijdrovend en in tensief proces, dat een lange voorbereidingstijd in de teken kamer vereist. Maar juist dat noodzakelijk perfectionisme is een uitdaging van het hele pro ces." Otto van Dijk heeft thermisch verzinkt staal zichtbaar toege past in verschillende bouwpro jecten. Zowel binnen als buiten. Altijd in combinatie met andere natuurlijke materialen, zoals ongepatineerd zink, glas, beton en natuursteen. Een illustratief en indrukwekkend voorbeeld is zijn eigen woonhuis annex ar chitectenbureau. Op de funde ring en de achttiende eeuwse ge vel na is de oorspronkelijke boerderij vrijwel volledig ge sloopt. Vervolgens verscheen een tijdloze combinatie van steen, glas, staal, beton en zink. Waar ooit de traditionele boer derij stond, staat nu een eigen tijdse gebouw met als meest op vallend detail het naturel zinken felsdak. De omzoming voor dak- en gootlijsten is ge maakt van thermisch verzinkt staal. Ook in de drie nieuwe bij gebouwen is thermisch verzinkt staal aangebracht, zowel bin nen als buiten. De gevels en de daken zijn in- en uitwendig uit gevoerd in zogenaamde alu- zinkbeplating op thermisch verzinkt stalen draagconstruc ties. Deze zijn aan de binnenzij de in het zicht gelaten. Het gebruik van thermisch ver zinkt staal is volgens architect Van Dijk niet weggelegd voor de grote massa. Niet vanwege de kosten - 'ik pas thermisch ver zinkt staal ook in sociale wo ningbouw toe' - maar vanwege 'de niet al te verfijnde smaak van de Nederlandse markt'. De prijs per vierkante meter ligt rond de €65. Dat is duurder dan de meeste alternatieven, maar De achttiende eeuwse boerderij van Otto van Dijk onderging een drastische metamorfose. De architect paste een opvallende combi natie van steen, glas, staal, beton en zink toe. onderhoud is niet meer nodig. Van Dijk: „Nederland is en zal wel altijd een verfland blijven, waar te netjes afgewerkte mate rialen de toon zetten. De keus voor zichtbaar thermisch ver zinkt staal wordt door een, wel iswaar groeiende, selecte groep gemaakt. Door mensen die hou den van het robuuste, van de kracht en schoonheid van het natuurlijke." Patricia Weijmans Ooit raakte ik verzeild in een verhit te ruzie tussen tuinliefhebbers over welke plant nu eigenlijk de meeste vlinders trekt. Marjolein, beweerde de een. Koninginnekruid, de ander. Nee hoor, mengde een derde zich in de dis cussie, in mijn tuin zie je de verreweg de meeste vlinders op Verbena patagoni- ca. En de gewone vlinderstruik dan, riep weer een ander, die heet toch niet voor niks vlinderstruik? Dat mag wel zo zijn, vond een meerderheid van de vlinderliefhebbers, een vlinderstruik mag dan wel veel vlinders trekken, maar het zijn vooral veel dezelfde: dag pauwogen, koolwitjes, atalanta's en kleine vossen. Vuurvlinders en blauw tjes zie je er niet op. Om de ruzie te beslechten besloot men tenslotte eenstemmig om de Atlas van de Nederlandse dagvlinders er eens op na te slaan. In dit gezaghebbende werk staat een top-acht van meestbezochte vlinderplanten in een gecultiveerde omgeving; in volgorde van populariteit zijn dat': vlinderstruik, jacobskruis- kruid, akkerdistel, aster, klimop, spor- kehout, struikheide en gewone rolkla ver. Veel planten uit dit lijstje zijn geen doorsnee-tuinplanten; de vlin derstruik is weliswaar in bijna iedere tuin te vinden, maar ik moet de eerste tuinier nog tegenkomen die ja- cobskruiskruid in zijn tuin heeft staan. Deze plant bloeit weliswaar prachtig met goudgele bloemschermen in juli en augustus, maar hij zaait zich zo aller verschrikkelijkst uit dat hij niet in toom te houden is. De akkerdistel is zo mogelijk nog min der geschikt. Akkerdistels zijn niet le lijk, en hun zoetgeurende bloemen vul len het hoofd met zomerse dromen, maar de akkerdistel is tegelijkertijd één van de meest gehate onkruiden. Want akkerdistels zijn nauwelijks uit te roeien; de plant gedraagt zich als de hydra uit de mythologie: als je er één de kop afslaat, komen er drie voor in de plaats. Distels zijn geliefd bij insecten, maar als het dan toch een distel moet zijn, dan zou ik kiezen voor de speerdis tel, een tweejarige plant die met een spectaculair rozet overwintert, in het volgende jaar bloeit, en daarna af sterft. Door uitgebloeide bloemen bijtijds te verwijderen kun je de speerdistel in toom houden. Wie niet geprikt wil wor- Witte zonnehoed, Echinacea purpurea 'White Swan'. den zou het aanplanten van de Spaanse ruiter kunnen overwegen - een zacht aardige distel die bij de wet beschermd is, maar die bij heemplantenkwekers wel te krijgen is. Aster en klimop zijn echte tuinplanten, al moet een klimop wel op leeftijd zijn voordat hij bloeit en een voedselbron voor vlinders kan zijn. Sporkehout, struikheide en rolklaver zijn geen echte tuinplanten. Moet de vlinderliefhebber zijn tuin dan maar vol met vlinderstruiken, distels, asters en klimop planten? Welnee; het is met vlinderplanten net als met mensen, kippen of goudvissen: als je de favoriet weghaalt, dan is automatisch de num mer twee favoriet. En dat maakt de genoemde discussie tussen tuinlief hebbers ook oeverloos: wie geen vlin derstruik in zijn tuin heeft ziet de mees te vlinders op zijn marjolein en wie die ook niet heeft ziet ze op koninginne kruid, hemelsleutel of verbena. Er be staan genoeg tuinplanten waarop vlin ders aan hun trekken komen. Een geweldige vlindertrekker is bij voorbeeld de kattenstaart, Lythrum salicaria. Vooral de citroenvlinder kleurt prachtig bij de rozerode aren van 'Mordens Pink', of de paarse 'Zigeu nerblut' Een ander succesnummer is de zonnehoed, Echinacea purpurea, een plant die niet alleen bekend is van tui nen, maar ook uit de natuurgeneeskun de want het extract van de zonnehoed geldt als middel tegen zo ongeveer alle kwalen. Graag zou ik hier een sneer uitdelen aan de homeopathie, maar dit is een tuinrubriek. De zonnehoed is een ge weldige tuinplant, met een krans van bloemblaadjes rondom een gloeiend- oranje kegel. De gewone soort is niet sprankelend van kleur, maar de wit bloeiende cultivar 'White Swan' is niet alleen een spectaculaire tuinplant, maar ook een vlindertrekker van de eerste orde. Romke van de Kaa De Eupatorium rugosum 'Chocolate' is door Plant Publicity Holland aangewezen als vaste plant van het jaar 2003. De planQdie 125 centimeter hoog kap Worden, dankt zijn naam aan het enigszins choco ladebruine blad. Van eind juli tot in oktober verschijnen op vallend witte bloemen aan de plant. De Eupatorium is ook be kend als leverkruid en konin ginnekruid. De plant is oor spronkelijk afkomstig uit Amerika. Verspreid over Euro pa, Azië en Noord-Amerika ko men zo'n driehonderd soorten van de Eupatorium in het wild voor. De Eupatorium rugosum 'Chocolate' is geliefd bij vlin ders. In de tuin doet hij het vol gens Plant Publicity Holland goed als solitair, maar ook als borderplant. Alweer een Red Dot Award. De organisatie van de be langrijkste Duitse designprijs heeft de award toegekend aan Model 6300 van meubelprodu cent Rolf Benz. Het voordeel van dit bankstel is dat het nauwkeurig kan worden aange past aan de wensen van de gebruiker. Model 6300 is bij voorbeeld verkrijgbaar als loungebank met extra diepe zit, maar ook als bank met normale diepte. Die uitvoering moet vol gens de producent het zoge naamde actieve zitten stimule- Geschikt voor hobbykoks of voor grote gezinnen. Dat is volgens producent Küppers- busch de dubbele elektrische in bouwoven EEB10500. De totale inhoud van het apparaat is 94 li ter. De twee ovenruimten van ie der 4 7 liter kunnen zowel afzon derlijk als tegelijkertijd gebruikt worden. De oven is uit gerust met een zogeheten öko- therm ovenkatalysator. Deze reinigt de ovenlucht waardoor er minder kans zou zijn op vet- neerslag en onaangename geu ren. De roestvrij stalen oven combinatie is verkrijgbaar met 23 verschillende handgrepen. Het apparaat kost 2699 euro. Zoeken naar het juiste nacht kastje bij het bed. Dat wil nog wel eens lastig zijn. East- born Slaapsystemen heeft daar voor een simpele oplossing be dacht. Quatro is een nachtkastje dat past bij de bedden die het bedrijf maakt. De romp van het kastje is van hout, de zijkanten zijn bekleed met stof. Het is ver krijgbaar in twee uitvoeringen. Quatro Linea is bedacht voor bedden met rechte vormen, ter wijl Quatro Ovale beter aansluit bij bedden met ronde vormen. Qua uitvoering zijn er verschil lende mogelijkheden. Het nachtkastje kan worden uitge voerd in onder meer aluminium, kersen en eiken of een combina tie daarvan. De kastjes zijn ver krijgbaar voor 395 euro. Voor meer informatie: 0546-666777. Op internet: www.eastborn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27