Verkiezingskoorts in Suriname laait nu al op PZC 23 Mexicanen zoeken hun heil in de VS 4ur\; zaterdag 26 juli 2003 Sensoren Exodus Strategie Sanering J Duizenden Mexicanen en an dere Latijns-Amerikaanse migranten proberen dagelijks il legaal de grens tussen Mexico en de VS over te steken. Gemiddeld valt daarbij één dode per dag. On danks de toegenomen grensbewa king en risico's - in mei stierven in Texas 19 illegalen in een vracht wagen - is de stroom niet te stui ten. Een raaf pikt zaadjes uit de gele bloemen van een agave en drie kalkoengieren doen zich tegoed aan een dode javelina, een wild zwijn. Veel ander leven is er niet te bekennen langs de 170, een veldweg die door de Chihuanhuan-woestijn slingert. Het uitzicht bestaat afwisselend uit grijs blauwe bergen, kale maanlandschap pen en rotsachtige vlakten vol creo soot, ocotillo's en andere stekelige struiken. In de zinderende hitte ligt hier het nationale park Big Bend, een uitgestrekte wildernis in een zuidelij ke uithoek van Texas. De onherbergzaamheid van het ge bied weerhoudt immigranten er niet van te proberen de bruin stromende Rio Grande, de grensrivier tussen Texas en Mexico, over te steken. Zon derpapieren wel te verstaan. „Het is hier geen 'snelweg voor illegalen' zo als in het Nationale Park Organ Pipe Cactus (in Arizona - red.), maar je hoort wel af en toe verhalen over mi granten die door het park dwalen", zegt een ranger van het Nationale Park Big Bend, een afgelegen natuur gebied van zestig bij zestig kilometer. „Natuurlijk zijn illegale grensover schrijdingen hier een probleem, ze zijn overal een probleem", meent zijn collega Viviano van het staatspark Big Bend Ranch, dat verderop ligt. Vi viano's neef, die als manager op een ranch werkt, trof onlangs drie ver dwaalde migranten aan die de Rio Grande in een afgelegen canyon wa ren overgestoken. „Mijn neef bood aan de grenspolitie te bellen. De mi granten waren zo moe, dat ze daar me teen mee instemden. Vervolgens zijn ze meteen weer de grens overgezet." Het illegalenprobleem aan de Ameri kaanse zuidgrens staat volop in de be langstelling sinds in mei een vracht wagen met naar adem snakkende en dode illegale migranten werd aange troffen op een parkeerplaats in het zuiden van Texas. De 3200 kilometer lange grens tussen Mexico en de VS, van de Stille Oceaan in het westen tot de Golf van Mexico in het oosten, is niet hermetisch af te sluiten. Elke dag gaan duizenden mensen - jong en oud - in het geniep op zoek naar een betere toekomst in de VS, zelfs als ze daar voor dagenlang door het hete zuiden van de VS moeten dwalen of met zijn zeventigen in een trailer moeten door brengen. Vroeger gingen de illegalen in de dichtbevolkte buursteden de grens over, en verdwenen ze in de door Mexicanen gedomineerde plaatselij ke Amerikaanse bevolking. Sinds in de grotere grensplaatsen, zoals tussen San Diego en Tijuana, hekken van ijzer en betonnen obstakels zijn aan gebracht, is er veel voor de migranten veranderd. Ze zijn afhankelijk gewor den van coyotes (smokkelaars), aan wie ze duizend tot tweeduizend dollar moeten betalen voor de oversteek. De smokkelroutes zijn ook gevaarlijker geworden, zo bleek een paar jaar gele den uit een studie van de Universiteit van Houston. Migranten gaan meestal te voet de Sinds in de grotere grensplaatsen hekken van ijzeren betonnen obstakels zijn aangebracht, zijn de migranten afhankelijk geworden van smokkelaars. Bovendien is de 'ijzeren muur' bij Tijuana een ont moetingsplek geworden voor Mexicanen die de 'overkant' wel haalden en familieleden die het niet redden. foto Hector Mata/EPA Vlucht naar een betere toekomst grens over en worden dan opgepikt en naar een 'safe house' gebracht. Als ze door de grenspolitie worden opgepakt en - meestal binnen enkele uren - ge deporteerd, proberen ze het een paar dagen later nog een keer. Het is een kat-en-muis-spel met de Border Pa trol (de grenspolitie), soms met dode lijke afloop. Bandieten, onbetrouw bare coyotes en de gevaarlijke natuur in het grensgebied - mensen raken uit geput door de hitte of verdrinken in de Rio Grande - zorgen voor een oplo pend dodental (320 in 2002). Ran chers, indianen en beheerders van na tuurparken in het grensgebied klagen over de hinder van smokkelaars op hun terrein. Een aantal landeigenaren heeft inmiddels het recht in eigen hand genomen en een privé-dienst voor grensbewaking opgericht. Jon Amastae, directeur van het cen trum voor grensstudies aan de Uni versiteit van Texas in El Paso, heeft het allemaal zien gebeuren. De komst in 1994 van de ijzeren muur inElPaso, dat een dubbelstad vormt met het Mexicaanse Ciudad Juarez, heeft vol gens hem niet alleen het dagelijkse le ven in de stad drastisch veranderd, maar ook de smokkelroutes verlegd naar de woestijn in Arizona en het grensgebied ten zuidoosten van El Pa so. Aan de Texaanse kant van El Paso is de oversteek nog 'relatief gemakke lijk', aldus Amastae. Dat meent ook Ruben Franco. Hij staat bij een kraampje met waterme loenen in Tornillo, een dorpje midden in het landbouwgebied langs de Rio Grande onder El Paso. Franco is gebo ren en getogen in deze streek, en voor hem is het illegale grensverkeer de ge woonste zaak van de wereld. „Nie mand anders wil het werk doen, dus Mexicaanse arbeiders komen elke dag de grens over om hier te werken. Im migranten reizen door naar El Paso, waar ze in vrachtwagens, bussen en treinen worden geladen voor de reis naar de eindbestemming." Franco denkt dat de overgrote meer derheid het haalt. Maar officiële schattingen van het aantal succesvol le illegale grensoverschrijdingen zijn er niet. Sinds oktober vorig jaar (de start van het fiscale jaar) zijn 505.000 migranten zonder papieren opgepakt aan de zuidgrens, waarvan 65.000 in de omgeving van El Paso en bijna 8.000 in de uitgestorven grensstreek in en rond de Big Bend. Volgens de meest recente schattingen van de im migratiedienst INS waren er in 2000 zo'n 7 miljoen illegalen (waarvan 69 procent Mexicanen) in de VS, en neemt hun aantal elk jaar netto met zo'n 350.000 toe. Behalve met hekken wordt de grens met Mexico door de grenspolitie 'be waakt' met infrarode camera's en grondsensoren. Die zouden zich onder meer bevinden bij de oversteekplaats in Lajitas, een nederzetting tussen de twee natuurgebieden in de grote kom - de Big Bend - van de Rio Grande. Volgens een historisch gedenkbord is de doorwaadbare plaats al eeuwen in gebruik. Maar oversteken is hier sinds vorig jaar verboden, zelfs voor buurt bewoners. Verse voet- en bandsporen wijzen er op dat de informele grensovergang desondanks tot op de dag van van daag gebruikt wordt. Grenswachten zijn in geen velden of wegen te beken nen, en volgens een buurtbewoner we ten de mensen hier drommels goed wanneer de kust veilig is en er genoeg tijd is om te verdwijnen voor de door de sensor gealarmeerde politieteams arriveren. Even verderop, in Presidio, blijkt de officiële grenspost nog niet te zijn uit gerust met de röntgenapparatuur die president Bush vorig jaar beloofde. „In sommige districten hebben ze dat soort high-tech apparatuur", aldus woordvoerder Bill Brooks van de Bor der Patrol in Marfa, „maar wij nog niet." Ook op de inspectiepost op de I-10 (de grote verkeersader van El Pa so naar het oosten) bij Sierra Blanca moeten agenten nog afgaan op hun in gevingen in plaats van scanners. Het illustreert volgens Jon Amastae de dubbele Amerikaanse houding te genover illegalen. „Het is gecompli ceerd. Aan de ene kant is de politiek erop gericht illegalen te weren, wat sinds 11 september nog belangrijker is geworden. Maar aan de andere kant heeft Amerika goedkope arbeid no dig. Als het beleid te succesvol is, val len hele delen van onze economie stil. De Amerikaanse autoriteiten schilde ren de smokkelaars zo zwart mogelijk af om immigranten zonder papieren af te schrikken. Toch lijken dodelijke ongevallen zoals die in Texas weini gen ervan te weerhouden het te blij ven proberen. De Mexicaan Hector Ramirez, wiens schoonzoon bij de 'ergste immigrantentragedie in de Amerikaanse geschiedenis' omkwam, ziet geen andere oplossing dan nu zelf naar het noorden te gaan om zijn dochter en kleinkinderen te kunnen voeden, zo vertelde hij aan de San An tonio Express. „Wat anders kan ik doen?" De journalist Ruben Martinez verdiepte zich jarenlang in de exodus van Mexicanen naar de VS en volgde een familie die drie zonen verloor toen een busje met illegalen in Californië over de kop vloog bij een achtervol ging door de 'Migra'. In zijn boek 'Crossing Over' beschrijft hij hoe de betere toekomst in de VS bleef lonken, en hoe de hele familie uiteindelijk neerstreek aan 'de overkant'. Douglas Riven van het National Im migration Forum in Washington denkt dat er maar één manier is om de toestroom te stoppen: de vraag ver minderen. Ondanks de stijgende werkloosheid in de VS, blijven de ille galen nodig omdat de landbouw en enkele andere sectoren drijven op de jonge en goedkope arbeidskrachten uit Mexico. Riven wil dat er meer ruimte komt voor tijdelijke gastwer- kers. Maar de opnieuw opgelaaide po litieke discussie hierover lijkt tot dus verre op niets uit te ibpen, wegens te grote meningsverschillen tussen de politici in Washington. Ook president Bush maakt geen enkele aanstalten om actie te ondernemen. Hij heeft zijn verkiezingsbeloften om iets te doen aan de problemen na 11 september in middels in de ijskast gezet. Voorlopig blijven Mexicanen hun borst natmaken in de Rio Grande. Ans Bouwmans Wordt Desi Bouterse de nieuwe presi dent van Suriname? Of wordt het toch weer ex-president Jules Wijdenbosch, die staat te popelen om aan de slag te gaan? De eerstvolgende verkiezingen in Suriname zijn pas in 2 0 0 5Maar nu al is de verkie- zingsgekte losgebarsten. Vroege verkie zingskoorts of subtiel protest? Devlaggen, drumbands en lange tafels vol eten ontbreken nog. Ook dansen er nog geen mensen in de kleuren van hun politieke par tij door de straten van Paramaribo. Het duurt nog twee j aar voordat het Surinaamse 'olk een nieuwe volksvertegenwoordiging mest, maar de politiek lijkt niet te kunnen wachten en is al volop bezig stemmen voor zich te winnen. Zo vierde ex-legerleider Desi Bouterse eind vorige week de zestiende verjaardag van zijn partij, de Nationale Democratische Partij (NDP), en trakteerde iedereen op eten, drinken en muziek. Hij gaf officieel de aftrap voor de verkiezingscampagne en stelde zich voor als presidentskandidaat. Jok de vorige president Jules Wijdenbosch, vande afgesplitste partij DNP 2000, trekt als een 'goedheiligman' door het land en oort problemen en wensen aan van het v°lk. Hij heeft al enige maanden geleden aangegeven opnieuw president te willen worden en is voor zijn partij de kandidaat. "Wijdenbosch heeft alle tijd en zijn ambitie opnieuw president te worden heeft het hele politieke veld in beweging gebracht. Voor- Peen begonnen de campagnes pas op het Moment waarop de datum van de verkiezin gen bekend werd", zegt socioloog Marten Schalkwijk, directeur van het NGO Insti tuut voor Kaderontwikkelingen Onderzoek Suriname (NIKOS) en voorzitter van de Politieke partij Democratie en Ontwikke- ™ginEenheid (DOE), e situatie voltrekt zich in ieder geval pre cies zoals hij eind mei al in een persbericht voorspelde. „De derde presidentskandidaat zal president Ronald Venetiaan zijn.Een andere mogelijkheid binnen de Nationale Partij Suriname (NPS) is er volgens hem niet. Alleen zal de partijcombinatie Nieuw Front, waarvan de NPS deel uit maakt, net zoals bij de vorige verkiezingen in 2000 wachten met de bekendmaking tot na de verkiezingsuitslag. „Dat geeft Bouterse en Wijdenbosch een voorsprong van twee jaar. De kiezer weet nu namelijk op wie hij kiest. De vraag is alleen of de bevolking op deze kandidaten of op Venetiaan zit te wachten. Persoonlijk denk ik van niet", zegt Schalk wijk. Het klinkt allemaal indrukwekkender dan het is, vindt oud-minister-president Jules Sedney. „Het vaststellen van presidents kandidaten is onbegonnen werk. Dat komt pas aan de orde op het moment dat de nieu we Assemblee en ressortraden zijn gekozen. Als je niet beschikt over een tweederde meerderheid kan je het als partij wel verge ten. Dus als Bouterse straks maar twaalf van de 51 zetels haalt, houdt het op. De NDP ziet dat natuurlijk heel anders. Vol gens Armand Gefferie, coördinator van informatie en propaganda, is de bekendma king van hun presidentskandidaat hele maal niet te vroeg. Het is zelfs een nieuwe strategie. „We zijn uit op een doorbraak in de politiek. Daarom hebben we tijdens onze verjaardag op 4 juli ook nieuwe statuten aangenomen. Een van de veranderingen is om zo vroeg mogelijk onze presidentskandi daat naar voren te schuiven, zodat de kie zers en mogelijke coalitiepartners weten met wie ze te maken hebben." Dus inmiddels is ook hun verkiezingscam pagne gestart. „We werken met strategische propaganda en hebben ruim de tijd ons als Desi Bouterse de nieuwe president van Suriname? foto Ed Oudenaarden/ANP partij te profileren. We organiseren regel matig partijbijeenkomsten, maar niet te veel. We willen de mensen niet twee jaar lang iedere dag lastig vallen met onze cam pagne. De mensen hebben genoeg te doen." De verwachtingen van Gefferie zijn hoog. „We mogen zeker rekenen op dertig zetels." Zo zeker als de NDP is, zijn niet alle politie ke partijen. De afgelopen weken stonden de dagbladen vol berichten over fusies en sa- menwerkingen. Zo neigen de partijen Broe derschap en Eenheid in de Politiek (BEP) en de Algemene Binnenlandse Ontwikkelings partij (ABOP), partij van ex-rebellenleider Ronnie Brunswijk, voor de komende ver kiezingen te gaan samenwerken. Beide partij en staan voor de belangen van binnen landbewoners. Uit een analyse van de afge lopen verkiezingen zien de kiezers volgens Brunswijk graag dat de binnenlandse par tijen samenwerken. „Een voorbeeld. Als je apart werkt en je moet in een ressort 1.500 stemmen hebben voor een zetel, kan het zijn dat jij er 750 krijgt en de andere partij 750 waardoor geen van beide organisaties de ze tel krijgt. Was er een samenwerking dan kwam daaruit een zetel", legt Brunswijk uit in dagblad de Ware Tijd. Dat lijkt ook de motivatie te zijn bij andere politieke partijen. Schalkwijk: „Iedereen heeft uit de vorige verkiezingen zijn les ge leerd. Zeker de kleinere partijen. Want het huidige kiesstelsel is voor hen erg oneerlijk. Je kan tienduizend stemmen halen die net verkeerd zijn verdeeld over de tien distric ten en uiteindelijk geen enkele zetel behalen in het parlement. Bij de vorige verkiezingen haalde PALU bijvoorbeeld met 1.200 stem men een zetel en de BVD met 6.000, DOE met 4.500 en de Naya Kadam met 4.300 stemmen niet. Met een landelijk evenredig systeem zou dat probleem zijn opgelost." Maar regerend Nieuw Front zal wel gek zijn om dat nu in te voeren, want bij de afgelopen verkiezingen waren zij het die van het sys teem profiteerden. „Ze hebben daardoor vier of vijf restzetels extra in de wacht ge sleept", weet Schalkwijk. Vandaar nu al die bewegingen in het politieke veld om 'dan maar samen' voor de (rest)zetels te gaan. En zo vroeg al. Schalkwijk: „Samenwerken kost nu eenmaal tijd." Dus de vervroegde verkiezingskoorts bij de politieke partijen is niet bedoeld om de hui dige regering dwars te zitten of om ver vroegde verkiezingen af te dwingen, zoals veel mensen suggereren. „Het is een hele ra tionele en gegronde ontwikkeling. Want als de samenwerking zes maanden voor de ver kiezingen mislukt, doet niemand mee", al dus de socioloog. Een ander voordeel van al de fusies en samenwerking van partijen is dat er eindelijk een zekere sanering komt in het grote aantal politieke partijen. Drie jaar geleden namen 23 politieke partijen deel aan de verkiezingen en was er nog een aan tal partijcombinaties. Hoeveel het er in 2005 zullen zijn, is dus spannend. „En hopelijk gaat het dan ook eens om echte politieke partijen", reageert politicoloog Hans Breeveld. „De meeste partijen zijn ge woon veredelde kiesverenigingen; begon nen als belangenbehartigers voor een etni sche groep en na veelvuldig te zijn gesplitst uitgegroeid tot een zogenoemde politieke partij. Ze hebben geen goede ideologische basis. Als er geen maatschappelijke visie is, is er geen duidelijkheid voor de kiezer." Daar is Schalkwijk het volledig mee eens. „Binnen partijen zoals de NDP en NPS heerst ook nog steeds een patronagepoli- tiek. Niet het algemeen belang geldt, maar het eigen belang. Het gaat om regelarij en maar een kleine groep heeft daar voordeel aan. Kijk maar eens wie er tijdens de vorige regering grond hebben gekregen. En met de Nieuw Front-regering gebeurt nu hetzelf de." Politicoloog Breeveld is ervan overtuigd dat een nieuwe visie zal doorbreken. „Suriname richt zich veel te veel op Nederland. Maar Holland heeft andere problemen, Suriname moet dat eens gaan begrijpen. De regering wacht maar op het moment dat er weer geld komt. Ze moet haar volk mobiliseren en zelf wat doen. Het volk moet wakker geschud worden en straks naar de stembus gaan. Ze zien zich nog te veel als toeschouwer." Daphne Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23