Wim Stolk, fantasy-schrijver/musicus De HAL is nog steeds een beetje van Rotterdam 21 130 jaar Holland Amerika Lijn zaterdag 26 juli 2003 iÜLWA-Ï Schilderijen Geheime gegevens Scheppende geest heeft orde nodig Ooit kreeg hij een brief van een meneer uit de omgeving van Nijme gen. Die begon ongeveer zo: Ik heb de tekens begrepen. Ik besef dat u teruggekomen bent en ik begrijp de boodschappen in uw boeken. „Die man dacht dat de zoon van Maria, Jezus dus, op aarde was teruggeko men. Ik wist niet wat ik daarmee aan moest. Die brief heb ik terzij de ge legd en er nooit meer naar gekeken. Dat vind ik enge dingen." Wim Stolk, ook wel bekend als de fantasy-schrijver W.J. Maryson, begrijpt wel hoe het komt: „Als je Maryson intikt in internet-zoekmachines kom je ook op een aantal sites die over Mary's son gaan. Nou, mijn moeder heette toevallig ook MariaMaar ik heb, als gelovig mens, nooit naar Je zus willen verwijzen. Een keer of vijf, zes per jaar preek ik zelf in Co- lijnsplaat." Een gereformeerde fantasy-schrijver: dat zie je niet vaak. En dan zit 'ie nog in een symfonische rockband ook. Wim Stolk huist samen met wat pluimvee, zijn vrouw en hun vier platinablonde engeltjes - de laatste nog in deluiers - in Kats. In 1996 koos het echtpaar Stolk bewust voor Zee land en de anonimiteit. Hij had in de Randstad een reclamebureau, zij een reisbureau. Beiden maakten werkwe ken van zo'n tachtig uur. Maar met de geboorte van het eerste kind in het vooruitzicht groeide de behoefte om die hectiek achter zich te laten. Zoe kend tussen en onder de rivieren stuit ten ze op de tot landhuis verbouwde, voormalige boerderijOp een stille, le ge plek in het Noord-Bevelandse Kats. Een plek waar, zoals Stolk in middels ervaren heeft, de muze vaak langskomt, 'gedragen door het zon licht of meeliftend op een storm'. Ze verkochten alles en begonnen een nieuw leven. „Zeeland heeft me de rust gegeven om mijn talenten hele maal te ontplooien. Hier ben ik altijd naar op zoek geweest, deze basis. Er zijn niet veel plekken in Nederland waar je deze stilte vindt. Hier is mijn familie gegroeid en mijn schrijftalent, zeg maar gerust de passie voor het schrijven, tot volle ontwikkeling ge komen." Soms komt de muze als ochtendnevel boven de velden uit; of ze dendert 's avonds met windkracht tien om het huis. „Een enkele keer sta ik op de dijk als het flink stormt of waait. Ik hoef alleen maar te beschrijven wat ik zie. Wolkenformaties, het geheime strandje van Kats. Allemaal beelden die ik in mijn boeken gebruik." In zijn werkkamer staat een compu ter, inclusief plasmascherm van 22 inch. Onontbeerlijk voor de activitei ten van het bedrijfje Stolk&Stolk Creatief. Wim en Elly organiseren evenementen, ontwikkelen kunstpro jecten en doen de PR voor bedrijven, waaronder grote klanten in de Rand stad. Aan een van de muren prijkt een groot schilderij in magisch-realisti- sche stijl: zelfgeschilderd, en ook dat blijkt niet zonder succes te zijn. „Ik heb tussen de tachtig en honderd wer ken in opdracht geschilderd en ver kocht. Ook muurschilderingen." Dan liggen er in het ruime vertrek nog, heel ouderwets, talloze volgekriebelde pa piertjes. Het zijn geheugensteuntjes voor verhaallijnen, notities over de elfentaal, schema's van stambomen en relaties tussen de personages in Mary- sons boeken. In de bibliotheek - drie muren boeken van vloer tot plafond - staan de zes delen van de Meesterma- giër-cyclus en de eerste twee delen van de Onmagiër-reeks. Ook gaan daar twee jeugdwerkjes schuil van W.J. Stolk, de dichter. „Komend jaar eens kijken of er een rij pere bundel samen te stellen is van de afgelopen paar jaar." Elders verwijst een piano naar Mary son, oprichter van de gelijknamige symfonische-rockband. Zijn alter ego Maryson ontstond in een tijd dat hij een dromerig jongetje was, altijd bezig met talen en landkaarten. „Ik denk dat ik ternauwernood aan pesten ontsnapt ben. Ze noemden me de prof essor, omdat ik altij d zat te den ken. Zonder veel te leren haalde ik ne gens en tienen. Ze begonnen me net een vreemde te vinden, toen een paar van de leiders besloten dat ik toch wel erg grappig was en me adopteerden als paljas. Mijn gevoel voor humor heeft me gered; ik heb nooit aan de zijlijn ge staan." Hoewel 'de groep' hem dus accepteer de, zat Wim graag alleen op zijn kamer. „Tekenen, schilderen, landkaarten maken, werelden bedenken met alle geologische en geografische aspecten, en daar hoorde dan weer geschiedenis bij. En taal. Misschien dat ik daarom wel met veel verschillende scheppende uitingen bezig ben: ik denk in concep ten, ik zie zaken in samenhang. Taal bijvoorbeeld, is voor mij ook een soort muziek, en andersom." In zijn jongenskamer bedacht hij een wereld, die de basis zou vormen voor de latere Meestermagiër-cyclus. „Er waren bossen waarin ongrijpbare, bij na etherische wezens leefden. Ze com municeerden in een zangerige elfen taal." Klinkt allemaal behoorlijk zweverig. Maar Maryson is er de man niet naar om het bij dromen te laten. „Ik heb altijd geconcretiseerd. De scheppende geest kan niet zonder or de. Ik bedacht een grammatica, woor den, dacht na over de uitspraak. Ik zag de volkeren die die wereld bevolkten voor ogen, zo scherp dat ik ze zou kun nen uittekenen. Alles filmisch in beeld. Dat moet wel, als je een scène wil be schrijven." Die vroege, eerste wereld raakte in zijn middelbare-schooltijd een beetje in de vergetelheid. Wim Stolk behaalde het Wim Stolk/W.J. Maryson: „Zeeland heeft me de rust gegeven om mijn talenten helemaal te ontplooien.'1 mulo- en havodiploma en volgde twee jaar kunstacademie, waar hij zich vooral met grafisch werk bezighield. Hij verdiende zijn brood achtereenvolgens bij het Rijksloods wezen, als directieassistent en recla memaker en probeerde het enige tijd als vrij beeldend kunstenaar. In 1977 richtte hij zijn eerste eigen reclamebe drijfje op. Aanvankelijk beperkte hij zich tot vormgeving en tekstschrij ven, later kwam daar nog het compo neren en arrangeren van leaders en muziek voor videoproducties bijDe zaken gingen voorspoedig. Stolk werkte dag en nacht. Jarenlang. Tot hij opgebrand was. In 1993 dwong zijn lichaam hem een time out te ne- Sperling is het eerste zwaard." Het was volkomen pretentieloos. Als zijn vrouw niet gezegd had: dat ziet er goed uit, zou hij het nooit naar een uit gever hebben gestuurd. Maar hij volg de in 1995 haar advies en het manu script trok direct de aandacht van twéé uitgevers. „Toen ik doorkreeg dat ik een schrijver dreigde te worden, ben ik er vol voor gegaan. Toen was het pretentieloze weg. Twee maanden voor het boek uit zou komen zei mijn toenmalige uitgever: jij hebt toch iets in de muziek gedaan? Kun je bij de presentatie niet wat spelen? Nou, ik had acht jaar niet in een band ge speeld, maar als ik iets aanpak doe ik het goed. Dus heb ik een band ge- gastmuzikanten mee. Op de tweede cd speelt Thijs van Leer mee." Met name in Frankrijk, Italië, Spanje en Duits land werd de symfonische rock van Maryson heel goed ontvangen. „We hebben ook regelmatig opgetreden. In Amerika zitten twee organisatoren van belangrijke concerten in dit genre die nog steeds vragen of die nieuwe band er nu al is en of ik nog eens con certen kom geven." Wie desondanks nooit gehoord heeft van schrijver/musicus Maryson, hoeft zich niet te schamen. Symfonische rock behoort in Nederland tot de mar ginale muzikale stromingen, net zoals fantasy slechts een subgenre in de li teratuur is. „Als je geen Tolkien heet, men - en werd de fantasy-schrijver Maryson geboren. Uit een soort zelfbehoud begon hij te schrijven aan Sperling, het eerste deel van wat - besloot Maryson al direct - een cyclus van zes fantasy-boeken zou worden. Hij gebruikte er onder meer de elfentaal voor die hij op zijn twaalfde geconstrueerd had. Maryson slaat het boek open en leest voor. ,,Ae- iello nomod hergwin, al hufren o ghen. Vrij vertaald: Wij groeten u eerbiedig. Ofwel, preciezer: Wij buigen voor u, edele nomaden, in elke windrichting. Ik moet weer verder werken aan de taal, want in een van mijn volgende boeken keer ik terug naar die wereld, in een ander tijdperk, en talen hebben de neiging te veranderenmet hun vol ken mee. De inspiratie voor Sperling haalde ik uit een schilderij dat ik in 1975 gemaakt had en een script voor een stripverhaal van een jaar later. Het verhaal draait om macht, of beter: hoe gaan volkeren om met macht. Dat is een terugkerend thema in mijn werk. In dit verhaal wordt macht ge symboliseerd door vijf zwaarden. vormd, met een koor, ik heb koorstuk ken en bandmuziek geschreven en we hebben als gekken gerepeteerd om bij de presentatie iets te kunnen laten ho ren." De band werd Maryson gedoopt, naar zijn voorman. In 1997 lag de eerste cd er, vol symfonische rock a la Camel en Genesis, en betekenisvolle teksten met verwijzingen naar het boek Sper ling. In 1998 volgde de tweede cd. „De derde komt eraan, met een nieuwe band. Maryson is altijd semiprofes- sioneel gebleven. Een tijdje heb ik aspiraties gekoesterd om naar een doorbraak te streven. Dat bleek door tijdgebrek niet mogelijk. Na de twee de cd heb ik daarom besloten de eerste band Maryson op te heffen. Maar later bleek dat mijn drang om een muzikale tegenhanger te creëren voor de boe ken toch te sterk is. Vandaar die nieu we band, een echt Zeeuwse band met Wim Flipse uit Terneuzen op gitaar, basgitarist André Nagelhout en broer Stefan op drums uit Goes, ikzelf op de toetsen. Voor de zang zoeken we nog iemand. Misschien doen er nog wat kun je er niet van leven. En toch werd Sperling direct al zeer behoorlijk ver kocht. Dat trok de aandacht van Meu- lenhoffHet derde boek kwam bij deze uitgever uit." De Meestermagiër-cy clus is na zes boeken afgesloten met Het Boek van Kennis. „Die eerste reeks wordt dit jaar ook afgerond in Duitsland, maar om ervan te kunnen leven had ik in nog drie landen moeten worden uitgegeven. Van Sperling zijn de eerste vier drukken uitverkocht. Er komt een herdruk aan. Van de Onma- giër-reeks zijn twee delen verschenen, de tweede in maart dit jaar. De ver koop zit in een sterk stijgende lijn, zo wel in Nederland en België als in Duitsland." Maiyson ontmoeten is heel eenvou dig. Elke dag kijkt hij even op inter net, waar de schrijver een eigen hoek je heeft op de officiële (Nederlandse) Lord-of-The-Rings-site. Ook is Ma ryson regelmatig te vinden op de offi cieuze Maryson-site en op de site fan- tasyfan.nl van uitgeverij Meulenhoff foto Lex de Meester (tegenwoordig M. geheten). Daar naast werkt Wim zelf met iemand an ders aan een officiële Maryson-fansi- te. „Op internet word ik eigenlijk constant geïnterviewd. Ik neem mijn lezers heel serieus: zonder lezers geen schrijvers. Dus als ik een vraag krijg, geef ik altijd antwoord. Het kunnen heel pragmatische vragen zijn, zoals wanneer een boek uitkomt, maar het kan ook over de verhalen zelf gaan. Met de meest fanatieke lezers heb ik echt een band opgebouwd. Soms or ganiseren we bijeenkomsten en wisse len we geheime gegevens uit over wat er nog gaat komen. Er zitten nogal wat lagen in mijn boeken die verwijzen naar nog dieper in de geschiedenis lig gende, verborgen, mythische gebeur tenissen. Dan geef ik ze een hint en gaan zij zoeken. Het gaat om het mys terie onder het mysterie, dat de ge middelde lezer helemaal niet in de ga ten heeft. De aanwijzingen bestaan uit anagrammen en dergelijke. In de werelden uit mijn boeken zijn grote machten aan het werk geweesttot go den aan toe, die in feite de spelers zijn, de schrijvers van de geschiedenis. Daar gaat het dan om. Terwijl ik schrijf bedenk ik dus verschillende la gen tegelijk en dat staat op die papier tjes in mijn werkkamer." Regelmatig moet hij voor één van de grootste klanten van zijn PR-bureau naar Den Haag. „Als ik dan terugga, de Heinenoordtunnel door, en zie hoe het landschap zich weer groen ont vouwt, heradem ik. De verstilling, het lege van dat landschap geeft mentale rust. Leeg, maar niet vërlaten. Hier kan ik zelf bepalen wanneer ik om ringd wil zijn door mensen." Als dan toevallig de zon ook nog eens schijnt, in deze zonnigste provincie van Ne derland, kijkt Wim zijn vrouw eens aan en zegt: „Hè wat vervelend nou... moeten we wéér buiten koffie gaan drinken op het terras." En dan lachen ze breed naar elkaar. Laat Maryson in Zeeland maar lekker Wim Stolk zijn. Ondine van der Vleuten |ii Rotterdam worden kosten noch Lmoeite gespaard om komende 1 teek het jubileumfeest van de 130 iaroude Holland Amerika Lijn ÏAL) tot een succes te maken. Mor- fflochtend (zondag) loopt het ieuwste schip van de HAL, de Oos- 'riam, de wereldhaven binnen, laandagmorgen vroeg gevolgd door et vlaggenschip Rotterdam. De - nu ®erikaanse - rederij Holland Ame- ttLine brengt voor het feest hon- erdvijftig 'vips' naar de stad: vooral jpmensen uit de reisindustrie van de TOnigde Staten. Dinsdagmiddag |°°pt prinses Margriet de Ooster- »m. •niiserederij Holland Amerika Lijn w 1978 vanuit Rotterdam verhuisd ®ardeVS,eerstnaarStamfordinde 'aat Connecticut en in 1983 naar !,ftÜe' 1989 is de rederij geen dfstandige onderneming meer. De «L behoort tot de Carnival Corpo- raon, een holding die in 1993 is ont man uit Carnival Cruise Lines. De Jwp heeft zijn hoofdkwartier in tarnen telt op dit moment 55.000 5™emers- De dertien Camival- 'ien hebben samen een vloot schepen en voor de periode tot ™homen daar nog zeventien nieu- fschepen bij. ii 35 weg uit Nederland is 1 "and Amerika Lijn niet. Dere- n heeft al jaren een kantoor in 'P'Jkenisse. Verscholen op een be- lventerrein bemoeien elf werkne- rs zich met personeelszaken en fi sc^e inkoop. Immers, veel Ne- «nandse bedrijven zijn bij de HAL 5 hofleverancier'. 'e arnival-groep koopt centraal Het restaurant in de Oosterdam, het nieuwste schip van de Holland America Line. fotoGPD voor alle 66 schepen de brandstof in. De HAL regelt vanuit het hoofdkan toor in Seattle de inkoop voor alles dat met de hotelfuncties van de sche pen heeft te maken. In Spijkenisse worden de technische onderdelen in gekocht. „Veel materialen aan boord van de schepen komen van oorsprong uit Europa", geeft directeur Robert S. Leijen aan. „De schepen zijn ook allemaal op onze werf in Italië ge bouwd." Het kantoor in Spijkenisse moet ook per jaar 75 tot 80 nieuwe scheepsofficieren werven. Dat wordt een steeds moeilijker klus, vertelt Leijen. De rederij kent onder de offi cieren een verloop van zo'n tien pro cent. „Onze vloot wordt uitgebreid én er wordt gewerkt aan de introduc tie van een nieuw ver lof systeem", licht Leijen toe. „Daar komt nog eens bij dat de instroom bij de zeevaart scholen steeds minder wordt." De twaalf schepen van de HAL varen onder Nederlandse vlag. Behalve de verplichte Nederlandse kapitein streeft de HAL ook naar Nederlan ders in andere officiersrangen: stuur lieden, scheepswerktuigkundigen en scheepselectriciens. Sinds 1996 wor den ook Engelse officieren geworven, maar de problemen op de Engelse markt zijn gelijk aan die in Neder land. Leijen: „Engeland kent ook nog eens een relatief grote uitstroom van oudere officieren." Binnen de Carni- val-groep wordt op dit moment ge werkt aan een gezamenlijk program ma voor officieren voor de Europese rederijen. Volgens de nieuwe verlofregeling krijgen de officieren na drie in plaats van na vier maanden twee maanden vrijDaarover was al twee jaar gele den een akkoord bereikt met de vak bonden, maar het was daarna door de vakbondsleden binnen de HAL afge wezen. Na de terreuraanslagen op 11 september 2001 is invoering van het systeem uitgesteld. Nu wordt het trapsgewijs ingevoerd, te beginnen voor jonge officieren. De werving, vertelt Leijen, begint met bezoeken aan de zeevaartscho len. Ook wordt geadverteerd in vak bladen, wordt deelgenomen aan campagnes van onder meer de Ko ninklijke Nederlands Vereniging van Reders en maakt de HAL op de eigen website reclame voor een baan bij de rederijKomende woensdag wordt aan boord van de Rotterdam een ma ritiem onderwijssymposium gehou den. De deelnemers hieraan kunnen in het simulatorcentrum MSR naast de cruiseterminal zelf een cruise schip besturen. Het bezoek van liefst twee schepen van de Holland America Line is voor Zeetours Cruises, de Rotterdamse specialist in cruises, een unieke gele genheid cruises onder de aandacht te brengen. Zeetours gebruikt het jubi leumfeest van de HAL om aan boord van de nieuwe Oosterdam reisagen ten, hun medewerkers én potentiële klanten te ontvangen. „Dit is een bui tenkans" zegt directeur Hans Klinge van Zeetours. De HAL is voor Zee tours de belangrijkste cruiserederij. De Rotterdamse reisorganisatie bouwt zijn aanbod op en rondom zo'n programma. „Maar om een zo breed mogelijk aanbod aan cruises te bie den kiezen we ook reizen van andere rederijen", legt Klinge uit. Daarbij wordt als eerste gekeken naar de pro gramma's van de andere twaalf rede rijen die net als de HAL deel uit ma ken van de Carnival-groep. Alexander Bakker De Oosterdam, het nieuwste cruiseschip van de Holland America Line, of, op z'n Nederlands, Holland Amerika Lijn (HAL), meert morgenochtend om elf uur af bij de cruiseterminal op de Wilhelminapier in Rotterdam. Het schip vaart morgen om circa half negen bij Hoek van Holland de Nieuwe Wa terweg op. De Rotterdam komt maandagmorgen in alle vroegte, om ongeveer half drie, aan bij Hoek van Holland en legt om vijf uur aan bij de cruisetermi nal. Ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de HAL worden aan boord van beide schepen bijeenkomsten voor genodigden gehouden. In totaal verwacht men op maandag, dinsdag en woensdagmorgen bijna achtduizend gasten. De doop van de Oosterdam, door prinses Margriet, vindt dinsdagmiddag om drie uur plaats, 's Avonds is er aan boord van dit schip een gala, met onder meereen optreden van Lee Towers. Het feest wordt om half elf besloten met een groot vuurwerk op de Nieuwe Maas, dat door de HAL aan de inwoners van Rotter dam wordt aangeboden. De cruiseschepen vertrekken op woensdag. De Oosterdam gooit 's morgens om half elf de trossen los voor een kort bezoek aan Hamburg. Op zondag 3 au gustus begint het schip in het Engelse Harwich aan de 'maidentrip', een twaalfdaagse cruise naar Noord-Europa. Het is voor het eerst in vijf jaar dat een HAL-schip zijn eerste reis in een Europese haven begint. De Rotterdam vertrekt woensdagmiddag om vijf uur met opnieuw ruim dertienhonderd pas sagiers aan boord voor een reis naar New York.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21