PZC koud kunstje Je moet het geloof houden, maar je krijgt een opdonder 20 Johan Stekelenburg R UDEN RIEMENS zaterdag 26 juli 2003 o o R A Afscheid Uitgeteld maar dan heb je heel snel elders problem! Dat 'gesundenes volksempfinden' moetje niet te makkelijk bevredigen. Mij gaat hei erom wat er op de mat komt te liggen: daar op durf ik met iedereen de vergelijking aan." Zijn mobieltje gaat, echtgenote Heieen te: vanuit Den Haag. Ja, zegt hij, hij heeft'zot drankje' op, een cocosmacroon en, ja, strak ook nog een kop soep. „Tot vanavond. 'Haai steun, vertelde hij eerder, is bittere nood zaak geweest om het allemaal aan te kun nen. Van het leven is veel charme af, vertelt hij, met die buismaag en ander lichamelijk on-1 gemak. De hele dag door moet hij kleine 1 hoeveelheden eten om op gewicht te blijver- het smaakt ook niet echt meer. Een glas» i; ter in een teug legen kan niet meer, laat 0 staan een glas bier. t Zijn omgeving vindt hem minder vrolijkge j worden, niet meer zo in voor een grap en a grol.Het gaat jeookniet inde koudekleK a zitten", beaamt hijBij het zeilen hebbente j en zij n vrouw anderen zorgeloos zien genie- (j ten van zon en water en geconstateerd datic die zorgeloosheid bij hen 'wel wat is ver- Ie dwenen.' „Dat hakt er wel in." t We praten over afscheid nemen, hoe last® ia het is om dat te timen, dat je het eigenlijk ,r maar één keer kunt doen. Hij vertelt dat ij sommigen hem in een eerder stadium nee- a ben bezocht met het idee dat het de laatste keer was. Aan denken over een afscheid® ie burgemeester is hij absoluut nog niet toe. el „Ik wil nog zoveel doen. Heeft de nieuwe tumor wat dat betreft'111" at veranderd? 13 ,Het heeft natuurlij k wel wat roet in he' rj eten gegooid. Als ik nu weer ziek zou wor- den en echt uitgeschakeld ben, kom je te voor een lastige afweging te staan. Kijk,31 et sen zijn nu eenmaal niet zo duidelijk ink ai boodschapje moet zélf de balans opmaK- Qi Maar voorlopig kan ik het lichamelijk en te geestelijk opbrengen en heb ik het gevoel fc dat ik een rol kan spelen die de moeite waa- e is. Ik krijg geen signalen van het tegendelei Er moet natuurlijk geen situatie on's'a!L :'i dat mensen meewarig naar me gaan kip in Maar ik vertrouw erop dat mijn omgew ie eerlijk is mocht dat zich voordoen. Voor k pig houd ik het vizier op 1 oktober 200o. ei zou bijzonder zijn als dat zou lukken. Stephan Jont'"'1 Johan Stekelenburg heeft wellicht de meest hectische week achter de rug in zij n functie als burgemeester van Til burg. Dinsdagmiddag sprak hij, zoals al lang geleden afgesproken, vrijuit over zijn ziekte, zijn werk en zijn stad. De vraag is hem afgelopen half jaar hon derden keren gesteld, maar een gesprek met burgemeester Johan Stekelenburg van Tilburg kan niet met een andere beginnen. Hoe is het met hem Hij zucht, zegt 'niet zo verschrikkelijk goed' en vertelt over een bezoek aan het zieken huis, drie weken geleden. In de stellige ver wachting dat de kanker in zijn lever behoor lijk zou zijn bedwongen, onderging hij een scan. Zijn lever was in orde, maar in zijn keel werd een nieuwe tumor ontdekt. Daags erop werd al besloten te bestralen: anders zou het gezwel al snel problemen kunnen veroorzaken met eten en ademen. Het is de derde dreun die Johan Stekelen burg (61) in korte tijd krijgt te verduren. Eerst die van slokdarmkanker, in de 'bizar re week' in januari dat hij prominent in beeld kwam als kandidaat minister-presi dent van PvdA-leider Wouter Bos. Na een operatie waarbij zijn slokdarm werd ver vangen door een buismaag, leek alles in or de. Maar enkele weken later al doken uit zaaiingen op in lever en buik. Opnieuw pakte hij de draad op, koos voor een behan deling met zware chemokuren en toog op 12 mei weer aan het werk. Per 1 juli ging hij on opgemerkt zijn tweede termijn in als burge meester van Tilburg. Met het gevoel 'flui tend' op weg te zijn naar zijn pensioen op 1 oktober 2006. We zitten op het terras in zijn achtertuin, voor een weken geleden gemaakte afspraak. Zijn nieuwe verschijning - twintig kilo lich ter, wit donslaagje op de kale kop - is al ge woon geworden. Het bruine gelaat steekt af bij het witte overhemd, het is vorige week nog wat dieper gebronsd tijdens een paar dagen met echtgenote Heieen in Friesland. Maar het kan de vermoeidheid in zijn ogen niet verhullen. Hij knikt, heeft net de tuin stoelen buitengezet en moet daar even van bijkomen. Na een zeiltochtje vorige week van Marken naar Stavoren was hij 'com pleet uitgeteld'. Wat doet zo'n bericht met je, is de toekomst dan plots weer een zwart gat? „Je moet het geloof houden, maar je krijgt een mentale opdonder, dat is absoluut zo. Op momenten vliegt het me aan. Dan denk ik: hoe lang red ik het nog? Waar duikt het de volgende keer op? Het blijkt dus héél agressief wat er in mijn lijf zit. Maar de moed laten zakken is niet goed voor de genezing. Daarom heb ik toch maar gezegd: laten we er maar weer te genaan gaan. Werken, bezig zijn met de din gen van de dag, is een prima afleiding. Als ik het college van B en W voorzit of stukken doorneem, heb ik ook het minst last van ver moeidheid. In het weekeinde voel ik de meeste pijntjes. Je wilt de confrontatie met je ziekte uit de weg gaan, zeker, dat speelt veel en vaak." Toch had hij zich de afgelopen werkweek - hij is elke dag bestraald - wel anders voorge steld; Tilburgse kermis, middagsluiting van het stadskantoor. Maar plots kwam alles in het teken te staan van een dodelijke steek partij. Stekelenburg noemde de daders etterbui len maar wilde 'niet direct toezeggen om ter plaatse twintig politiemensen in de greppel te laten posten'. Dat kwam hem op een aan zwellende storm van kritiek te staan. Het heeft kruim gekost, maar ach, het hoort er bij als burgemeester. „Zolang het inhoude lijk is, heb ik er geen probleem mee." Maar hij heeft ook hatemail ontvangen waar de honden geen brood van lusten en die hem en zijn echtgenote diep heeft geraakt. Nee, Stekelenburg wil niet anders of milder worden benaderd nu hij ziek is, ook vóór dit incident niet. Vond het goed dat televisie makers Barend en Van Dorp hem, na beleefd informeren over zijn fysieke toestand, ste vig te lijf gingen over de vorstelijke belo ning van commissarissen bij ING, één van zijn nevenfuncties. „Sommige mensen reageerden geschokt, maar ik was er zelf erg voor in. Alsjeblieft geen houding van 'god, die arme man, laten we hem maar een beetje rustig aan doen met hem'." Ugaat uitzonderlijk open om met uw ziekte, exhibitionistisch bijna. Een grijns. Stekelenburg brengt die hecti sche januari-week in herinnering, de open lijke beterschapswensen van Wouter Bos, zijn kandidatuur voor het voorzitterschap van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer. „Ik ben een publiek figuur en wilde dolgraag weer aan het werk. Dan wil je laten zien dat je terug bent van weggeweest. Dus kom je op tv met je kale kop. De volgende dagen kwa men mensen op me afgestapt die me daar voor helemaal niet hadden herkend, heel gek. Je kunt het een vorm van exhibitionis me noemen, maar ik had het gewoon nodig om voor mezelf te weten; ik ben er weer en wil er weer tegenaan. Van het een kwam het ander. Vinger aan de Pols, want dat wordt heel integer gemaakt; Vrij Nederland, die afspraak stond al lang. „Maar ik houd ook veel af, had al een week einde in een klooster kunnen zitten, inter views met de bladen kunnen doen. Dit is een boeiende tak van sport hoor voor de media. Maar ik wil ook best toegeven dat ik de aan dacht en het medeleven ook prettig vind." Het heeft iets oneerlijks. Stekelenburg voel de zich in Tilburg beter in zijn element dan ooit toen hij eind vorig najaar koos voor een tweede termijn. „Ik was als vakbondsbe stuurder destijds toch zij-instromen Ik wist genoeg van leiding geven, maar de lokale politiek was me vreemd. Nu ben ik degene met de langste politieke ervaring, heb ik een zeker vanzelfsprekend gezag. Ik durf mak kelijker mijn nek uit te steken." Nu herhaalt hij dat hij beslist nog iets wil met zijn tweede termijn. Geen totempaal die straks aan hem herinnert, wel 'een we zenlijke bijdrage aan een stad waar veel ge beurt, waar verhoudingen zijn verbeterd, die is opgeknapt; socialer, dynamischer, cultureier en veiliger geworden.Hij ziet die beweging er nu inkomen, onder meer met de bouw van de hoogste woontoren van het land en de ontwikkeling van de stationszo ne. Hij staat te boek als teamplayer, netwerker, polderjongen en wekt met zijn uitstraling van 'doe maar gewoon' bij velen sympathie. Maar zelden wordt hij gezien als man van visie en ideeën, en zeker niet van daad kracht. Neem de veiligheid. Er is een veilig heidshuis, er is veel overleg, een commissie- Fijnaut, maar nog geen Tilburger die zich veiliger voelt. De burgemeester reageert geprikkeld. Johan Stekelenburg: „De moed laten zakken is niet goed voor de genezing." foto Dolph Cantrijn/GPD „Doen de Haarlemmers dat wel, of Rotter dammers, Maastrichtenaren? Het veilig heidsgevoel is van belang hoor, maar niet hét criterium. Neem nu café Cheers, waar destijds op straat een moord werd gepleegd. Die tent heb ik gesloten omdat daar alles ge beurde wat God heeft verboden. Tegen alle juridische prietpraat in hóud ik hem dicht. Laat de rechter ons maar terugfluiten." Waarom kleeft u dan toch dat softe imago aan? „Nou ja, Cohen (burgemeester van Amster dam, red.) heeft hetzelfde. Opstelten (Rot terdam) heeft het dan weer wèl net als Gerd Leers (Maastricht). Ja, hèhè, met 700 man ME een woonwagenkamp binnenvallen, MW na de vijfde keer steun weigeren. Wij hebben Willem II nog nooit geld gegeven. Cohen heeft pas zijn beleid openlijk afgezet tegen dat van Opstelten: geen streep zit er tussen. Is nu het summum voor een burge meester dat hij zichzelf weet te verkopen? Na zo'n steekpartij kan ik heel daadkrach tig twintig man politie in die wijk zetten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20