Tsjechië en Duitsland willen vliegtuigen Nederland kopen our.de trance Etos gaat voor apotheker spelen "IJ 14' Begint het bij u ook zo te kriebelen? 19 MÊÈBBS msoÊKHÊtÊÊÊmmm Plan voor ontpoldering zou Zeeuws-Vlaanderen in tweeën knippen Jo Jansen overleden Pianist heeft het helemaal gehad Saoedi-Arabië verbolgen over rapport aanslagen wsmmmmsmeBmÊÊKmmmÊmmm - m MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN Gen-materiaal Dutroux onder loep Nog steeds geen Kort en Bondig Regels aan de Zeeuwse kust Argentinië grijpt beruchte officier in kraag Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 22' Buien 246e jaargang no. 177 zaterdag 26 juli 2003 los nummer 1,65 VACATURES Meer plaatsen Roosendaalse vindt €1250 en brengt het terug VLISSINGEN In de gaten Avontuurlijk Wigwam men 3 dagen voor €228,- Reizen Daar moetje naar toe. Vanochtend regen, in de middag tijdelijk droog met wat zon. Matige zuidwesten wind en circa 22 graden. HBMWBHWHMB internet: www.pzc.nl Braakman wordt weer zeearm rtnorRinus Antonisse GOES - Ontpoldering knipt Zeeuws-Vlaande- renin tweeën. Om de Wes- terschelde meer ruimte te geven, is herstel van de Braakman als zeearm een serieuze mogelijkheid. Dit betekent een terugkeer naar de situatie van vóór de afdamming in 1952. Advertentie ii PART N E R S echte makhlaar 0118 - 616617 Advertentie Op zoek naar werk? PZC Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 3e katern pagina 22 02 Daarvoor is grootschalige ont poldering - en daarmee het getij weer toelaten - van de Braak manpolders, Paulinapolder en Thomaspolder noodzakelijk. In één klap wordt dan circa twee duizend hectare land terugge geven aan het water. Samen met forse ontpolderin- gen rond het Zwin (750 hectare) en het Verdronken Land van Saeftinge (530 hectare) kan zee arm de Braakman zorgen voor een natuurlijker Westerschelde. Tegelijk verbetert door het ver groten van de waterberging ook de bescherming tegen storm vloeden. Grootschalig ontpolderen, dat rond 2030 moet zijn uitgevoerd, is de meest kansrijke ingreep voor natuurontwikkeling langs de Westerschelde, blijkt uit een studierapport van het Rijksin stituut voor Kust en Zee, het In stituut voor Natuurbehoud in Brussel en de Universitaire In stelling Antwerpen. Het wordt gebruikt voor het opstellen van een Natuurontwikkelingsplan voor het Schelde-estuarium, dat in 2004 verschijnt. Het stu dierapport is door de PZC, met een beroep op de Wet Openbaar heid Bestuur, opgevraagd bij het bureau Proses in Bergen op Zoom, dat belast is met het op stellen van een Ontwikkelings- schets voor het Scheldebekken. Als grootschalig ontpolderen niet haalbaar is, geeft het stu dierapport als tweede mogelijk heid ontpolderen op kleinere schaal, dan wel op meer plaat sen, zowel in Zeeuws-Vlaande ren als op Zuid-Beveland. Het weer toelaten van het getij in bepaalde polders is overigens maar één van de maatregelen die worden voorgesteld voor herstel en behoud van een na tuurlijk en gezond Scheldebek ken. Genoemd worden ook de aanleg van doorlaatmiddelen (met landinwaarts gedempt getij), kribben, het afgraven van oude schorren en het verondiepen van nevengeulen in de rivier. Het studierapport beperkt zich niet tot de Westerschelde. Ook voor de Zeeschelde (Antwer- pen-Gent) wordt een pakket maatregelen voorgesteld. pagina 11tij terug op duizenden hectares nieuwe natuur kost twee- tot driehonderd miljoen Overschelde nodig als uitlaat bij stormvloed stichting De Levende Delta slaat alarm ROOSENDAAL - De twintigja rige Kim Eikenboom uit Roo sendaal kan zo meedoen aan een spotje over waarden en normen. Ze zag 1250 euro uit een pinau tomaat hangen en bracht het geld terug naar de bank. Dat gebeurde donderdagmid dag. Toen ze tijdens het bood schappen doen de Rabobank in haar woonplaats passeerde, zag ze een dikke stapel bankbiljet ten uit de pinautomaat hangen. Het bleken vijfentwintig brief jes van vijftig euro te zijn. „Ik wist echt niet wat ik zag. De bank was op dat moment al dicht, daarom nam Kim het geld mee naar huis. Gisteren bracht ze het geld terug. Volgens een medewerker van de bank verkeerde de vrouw die het geld was vergeten in de veron derstelling dat de pinoperatie was mislukt. GPD BREDA - Jo Jansen is gisteren onverwacht overleden. De 66- jarige ex-voetbaltrainer en scout overleed tijdens een ver blijf in Ghana, waar hij mee werkte aan een jeugdvoetbal project. Het is nog niet duidelijk waaraan Jansen is overleden. Jansen gaf donderdag nog trai ning aan Ghanese jeugdspelers, maar raakte 's avonds onwel, 's Nachts overleed hij in een zie kenhuis in de hoofdstad Accra. Maandag volgt nader medisch onderzoek. Wanneer de gepen sioneerde trainer wordt begra ven, is daarom nog niet bekend. Zijn trainerscarrière voerde langs 's-Heer Arendskerke, De Meeuwen, GPC, NAC, Eindho ven, Helmond Sport en Vlissin- gen, Daarna keerde hij terug bij NAC in de scoutingstaf pagina 18: Jansen was chronisch verslaafd aan voetbal NICE - De Franse pianist Francois-René Duchable dirigeert een helikopter met daaronder zijn concertvleugel boven het Mercantourmeer, vijftig kilometer ten noorden van Nice. Even later gaf Ducha ble de piloot een seintje en werd de kabel losgelaten. Francois- René Duchable heeft zijn buik namelijk meer dan vol van de klassieke muziekscène in Frankrijk. Hij geeft drie afscheidsconcerten. Na het eerste, gisteren, dumpte hij een vleugel. Na het tweede zal hij zijn jacquet in brand steken en na het laatste concert laat Duchable een vleugel ontploffen. Dat alles onder het motto: 'Het concert is dood'. foto Bruno Bebert/AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Tsjechië heeft in teresse in door bezuingingen overtollig geworden Neder- Advertentie Iedere LAATSTE ZONDAG van de maand KOOPZONDAG www.winkelcentrumvlissingen.nl W WINKELCENTRUM landse F16-straaljagers. Duits land is wellicht genegen de Ori- on-vliegtuigen te kopen die bij de Nederlandse marine worden wegbezuinigd. Tsjechië wil vanaf 2005 veertien F16 's ter vervanging van de ver ouderde Russische MiG-21 ge vechtsvliegtuigen die de lucht macht nu nog gebruikt. Behalve de Nederlandse F16- straaljagers - waarvan het kabi net er 29 wil afstoten om te be zuinigen - heeft Tsjechië nog andere opties. Ook België, Ca nada, Groot Brittannië, Duits land, Zweden, Frankrijk, Ame rika en Turkije hebben het land gevechtsvliegtuigen die men zelf niet meer nodig heeft, aan geboden. Alle aanbiedingen zullen serieus bekeken worden, aldus staatssecretaris van De fensie, Jan Vana. Een beslissing valt eind dit jaar, waarna Tsje chische piloten en technici nog een jaar de tijd hebben aan de nieuwe toestellen te wennen. In 2005 zal de Tsjechische rege ring beslissen over de aankoop van 24 nieuwe straaljagers die dan vanaf 2009 in dienst moeten komen. Eerder besloot Tsjechië tot aankoop van de Zweedse Grippen-straaljagers, maar die order is vanwege de kosten ge schrapt. Duitsland heeft interesse ge toond in de Orions die nu nog op Marinevliegkamp Valkenburg gestationeerd zijn. De verken ningsvliegtuigen worden afge stoten, als de Tweede Kamer in stemt met de bezuinigingen die minister Kamp van Defensie heeft aangekondigd. Vlieg kamp Valkenburg is de thuisba sis voor tien Orions. Het is één van de vijf militaire bases die volgens Kamp gesloten moeten worden. Duitsland beschikt nu over Bre- guet Atlantique-vliegtuigen. Die zijn verouderd - ze dateren uit de jaren zestig - en kampen met technische problemen. De Orions zouden die toestellen moeten vervangen. Naar ver luidt zou Duitsland driehon derd miljoen euro voor de vlieg tuigen over hebben. „De besprekingen die nu gaan de zijn tussen Nederland en Duitsland, zijn niet ongebrui kelijk", zegt de woordvoerder van Defensie. „In de markt van overtollige wapensystemen houden alle partijen elkaar heel nauw in de gaten." GPD Advertentie Elke week in de zaterdagkrant door Akijn Visser RIYAD - Het Saoedische ko ningshuis heeft gisteren ver bolgen gereageerd op de resul taten van het Amerikaanse on derzoeksrapport naar de aan slagen van 11 september 2001. Volgens de onderzoekscom missie van het Amerikaanse Congres hebben de Saoedische autoriteiten zich voor en na de aanslagen weinig coöperatief opgesteld. De Saoedische ambassadeur in de Verenigde Staten, prins Bandar Ibn Sultan, zei giste ren in de krant Arabnews dat 'het treurig is dat er mensen zijn die ons land, ons geloof en ons volk in een slecht daglicht stellen op basis van geruchten, halve waarheden en valse be kentenissen'. Vijftien van de negentien daders van de aan slagen kwamen uit Saoedi- Arabië. Volgens de ambassadeur Bandar zijn er geen banden tussen het Saoedische ko ningshuis en de daders of het terroristennetwerk Al Qaeda van Osama Bin Laden, die ook van Saoedische afkomst is. Ook hebben de Saoedische au toriteiten zich volgens hem al tijd coöperatief opgesteld bij de speurtocht naar terroris- ten .AFP/DPA pagina 4: ruim gebruik Tipp-ex ■KMaoKSKtiftk 1. Lastras (foto) 4.03.18 2. DaCruz z.t. 3. Nardello 65. De Groot 24.05 I ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 79.07.49 2. Ullrich 1.05 3. Vinokoerov 2.47 32. Boogerd 1.04.16 zie ook pagina 17 en 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Opnieuw begint de Belgische justitie een onderzoek naar de mogelijke betrokkenheid van Mare Dutroux bij de verdwij ning in 1989 van de twaalfjarige Elisabeth Brichet. Zo zal ge netisch materiaal van Elisabeth vergeleken worden met ongeïdentificeerde haartjes die in de auto en de kelder van Dutroux werden gevonden. De oprichting van de vakbond Kort en Bondig is opnieuw uit gesteld. De rechtsbijstandverzekering voor leden bleek niet goed te zijn geregeld. De bond is een initiatief van boze FNV- leden in Zeeland. Was de oprichting aanvankelijk gepland voor 1 mei, nu is de verwachting dat de nota ris eind augustus zijn zegen geeft. Bij elke duinovergang staan ze: borden met daarop de regels die gel den op dat deel van het strand. Wat mag wél en vooral wat mag niet. Maar op elk stuk van de kust zijn de regels weer anders. Word daar als strandgast maar eens wijs uit. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7 en 8; zeeland: 9,11,13 en 15; sport: 17 en 18; reportage: 19, 20, 21 en 23; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W11 en W13. BUENOS AIRES - Alfredo As- tiz, een Argentijnse marine-of ficier die berucht werd door fol teringen tijdens het militaire regime, is gisteren in Buenos Ai res gearresteerd. Hij is samen met andere voor malige marine-officieren opge sloten in een militaire basis. De Spaanse justitie heeft om de uit levering gevraagd van een aan tal Argentijnse offieren in ver band met politiek gemotiveerde misdaden in Argentinië begaan tijdens het militaire regime. De Argentijnse president Nés tor Kirchner had korte tijd daarvoor een decreet geanul- leerd dat uitlevering aan het buitenland verhinderde. De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzón vervolgt al ge ruime tijd Zuid-Amerikanen die volgens hem schuldig zijn aan mensenrechtenschendin gen. Onder hen zijn 45 Argen tijnse militairen en een Argen tijnse burger. AFP/EFE door Henny Zetteler DEN BOSCH - Etos Apotheek in Den Bosch en de grote zorg verzekeraars CZ Groep en VGZ in Zuid-Nederland hebben gis teren een akkoord gesloten over structurele forse prijsverlagin gen voor alle medicijnen. Beide zorgverzekeraars spreken over prijsverlagingen die kun nen oplopen van 15 tot 20 pro cent. Volgens B. Rensen van zorgver zekeraar VGZ betekent dat voor zijn organisatie mettertijd een besparing tot 400 miljoen euro, als de formule over het hele land wordt uitgebreid. Koepelorga nisatie Zorgverzekeraars Ne derland reageert enthousiast op het akkoord omdat dit kan zor gen voor meer concurrentie. Om verzekerden ook direct te laten profiteren krijgen ze ca deaubonnen als ze hun recepten ophalen bij de twee apotheek vestigingen in Etos-winkels in Den Bosch of een van de acht servicepunten in Albert Heijn winkels in de stad. Etos ging als eerste drogisterijketen in Ne derland in april van dit jaar van istart in Den Bosch met een nieu we uitgebreide apotheekservi ce. Kern van de overeenkomst is, aldus J. Verstappen van de CZ Groep in Tilburg, de reële prij zen die Etos berekent voor haar medicijnen. Volgens Verstappen heeft de CZ Groep de contracten ook aan andere apothekers aangeboden. Woordvoerder L. Strijboschvan de Bossche apothekers ontkent dit ten stelligste. Hij ageert ook tegen de cadeaus die patiënten nu krijgen als ze hun recepten ophalen bij Etos of AH. „Dat be tekent een vercommercialise ring van de zorg.De contracten zullen niet direct tot premiever lagingen leiden, aldus beide zorgverzekeraars. GPD (Advertentie) PZC KR ANT VOOR naam:'p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat:nr postcode: plaats: telefoon: email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. in de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000019 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 'd per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso (€55,10). d per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1