PZC Underdog Ullrich vol vertrouwen Jansen was chronisch verslaafd aan voetbal Strijd om geel, groen en ritzege geven jubileumeditie kleur cfbdhd 18 Botero uit koers Honderdsten kunnen over zege beslissen NlS/y Hinault Feyenoord verliest duel en spelers Koeman kan leven met loting Nuijten langer in onzekerheid Volleybalsters zijn er nog niet Waterpolosters eindigen als zesde Honkbaltopper valt in het water zaterdag 26 juli 2003 Spektakelstuk Verkennen DE 10 KLEINSTE VERSCHILLEN AAN DE EINDSTREEP (mb 8 PbP) 38 Pb Pb 40 Pb Pb 48 Pb Pb 55 Pb Pb 1 1 Pb Pb 1 7 Pb Pb 1 25 Pb Pb 1 41 Pb Pb 1 42 Tour leeft nog op alle fronten door Ad Pertijs SAINT-MAIXENT-L'ECOLE - De spanning blijft de laatste da gen aan alle kanten van de Tour de France afdruipen. Zo was ook de rit van gisteren er aller minst eentje van de traditionele stilte voor de storm. Geel, groen, ritzege: in alle gevechten zaten weer bizarre elementen. Onderweg naar het kleine Ven- dée-stadje Saint-Maixent-l'E cole zette eerst Jan Ullrich de strijd om de gele trui nog verder op scherp door tijdens de eerste bonificatiesprint twee secon den van zijn achterstand op Lance Armstrong af te knabbe len. Bij diezelfde sprint profi teerde Robbie McEwen handig van het feit dat de grote tenoren zich in zijn strijd om de groene trui mengden. Baden Cooke werd het kind van de rekening. Hij mocht na afloop zijn tricot overdragen aan McEwen. En of het allemaal nog niet ge noeg was geweest, eindigde de etappe - na een lange, saaie ont snapping - in een spektakelstuk van jewelste. David Canada leek in de laatste kilometers op weg naar de overwinning. Tot bleek dat niet iedereen kan wat zijn ploeggenoot Servais Kna- ven de dag ervoor in Bordeaux liet zien. Canada viel stil en op BORDEAUX - Santiago Botero is gisteren niet meer van start gegaan in de achttiende etappe van de Ronde van Frankrijk. De Colombiaan, als kopman van de Telekom-ploeg tijdens deze Tour voorbijgestreefd door zijn ploeggenoot Vinokoerov, heeft maagproblemen. Botero won vorig jaar nog een grote tijdrit en een bergetappe in de Tour, maar stelde dit jaar zwaar teleur. In 2002 beëindigde hij de Tour als vierde, later in dat jaar won hij de wereldtitel tijdrij den. Zonder Botero zijn er nu nog 148 renners in koers. AFP SAINT-MAIXENT-L'ECOLE - De negentigste Ronde van Frankrijk kan eindigen in een 'fotofinish' tussen Lance Arm strong en Jan Ullrich. Als zij in hup secondenspel tijdens de tijdrit en de laatste ietappe naar de Champs Elysées op de secon de gelijk eindigen, treedt regel 25a van het reglement in wer king. Die zegt dat in dat geval de tien den en honderdsten van de in drie tijdritten gescoorde tijden bij elkaar worden opgeteld. Op dit moment is Armstrong daar bij in het voordeel. Is ook dat to taal gelijk, dan worden alle plaatsen van alle etappes van beide renners bij elkaar opge teld. Degene met het laagste aantal wint dan de Tour. Is ook dit aantal gelijk, dan be slist de laatste etappe op de Champs Elysées. Wie daar als eerste van de twee de finishlijn passeert, mag zich dan Tour winnaar noemen. GPD De snelst gereden individuele tijdrit Gem. snelheid Winnaar Jaar 54.545 km. Greg Lemond (VS) 1989 53.986 km. Lance Armstrong 2000 52.352 km. Indur in (SPA) 1992 51.969 km. David Millar (SCHOTL.) 2000 50.548 km. Miguel Indur in (SPA) 1994 GPD/lnfostrada Sports vij fhonderd meter voor de finish vloog Carlos Da Cruz hem voor bij. De Fransen juichten, maar nog was de koers niet beslist. In de laatste meters zag de Spanjaard Pablo Lastras kans Da Cruz voorbij te steken. Hij bezorgde zijn 'ploeg-in-opheffing' Ba- nesto daarmee alsnog het lang gehoopte succes dat nieuwe sponsors kan interesseren. Lastras droeg zijn zege op aan zijn enkele maanden geleden overleden moeder, die gisteren jarig zou zijn geweest. Lastras won de op één na snelste etappe in de Tourhistorie met een gemiddelde snelheid van 49,938 kilometer per uur. Het record (50,355 kilometer per uur) is sinds 1999 in handen van Mario Cipollini. De meeste aandacht ging giste ren uit naar de almaar voortdu rende fysieke en psychologische strijd om de gele en groene trui. Gisteren mengde geel zich met groen. Na vijftig kilometer doemde de eerste tussensprint op. Lotto-Domo trachtte die tien kilometer lang voor te be reiden voor de Australiër Rob bie McEwen, die in het punten klassement om de groene trui zes punten achter stond op zijn landgenoot Baden Cooke. Op het laatst ontstond er echter een breukje. „Dit is mijn kans", dacht Jan Ullrich. De Duitser ging vol aan, maar Armstrong reageerde direct. Ondertussen liet Cooke zich wegdrukken. McEwen zag het met verbazing aan. „Perfect gewoon. Ik pakte zes punten en Ullrich en Arm strong pakten de rest weg. In één ruk stond ik op gelijke hoogte met Baden." Ullrich en Armstrong ontvingen vier en twee punten, maar het enige waar het hen om ging wa- Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl ren de bonificatieseconden: ook vier en twee. Ullrich, lachend: „Ik zag dat Lance direct rea geerde, maar hij kwam er niet meer langs.De teamleiding zag het dan ook glunderend aan. „Dit is goed voor de psycholo gie", zei teammanager Jacques Hanegraaf over de actie die vooraf niet was doorgenomen; Ullrich reageerde spontaan op de situatie. „Het is goed dat hij er zo mee bezig is. Jan focust zich al een aantal dagen op elke meter die voor hem ligt." Hanegraaf denkt dat Arm strong het spurtje heeft ervaren als een teken dat Ullrich de strijd nog niet heeft opgegeven. „Het is in geen geval een teken van wanhoop geweest. Wie niet meer in zijn kansen gelooft, on derneemt immers zo iets niet meer.Armstrong reageerde la coniek op de actie van de Duit ser. „We hadden zoiets wel een beetje verwacht. Het was ris- Een vertrouwd beeld in de negentigste Ronde van Frankrijk: Jan Ullrich volgt Lance Armstrong tussen Bordeaux en Saint-Maixent-l'Ecole. foto Franck Fife/AFP door Ad Pertijs SAINT-MAIXENT-L'ECOLE - Twee keer verloor een renner de Tour de France op de laatste dag in de afsluitende tijdrit. In 1968 zag Herman van Springel onze landgenoot Jan Janssen voorbij komen en in 1989 achterhaalde Greg Lemond op de Champs Elysées Laurent Fignon. Vandaag, een dag voor het einde van de negentigste Ronde van Frankrijk, kan Lance Arm strong hetzelfde overkomen. Maar alleen als Jan Ullrich weer een superdag heeft. Zijn achter stand: 1 minuut en 5 seconden. De afstand: 49 kilometer. Ullrich is de underdog, dat weet hij zelf maar al te goed. „65 Se conden winnen op Armstrong is veel. Maar deze Tour heeft zijn eigen wetten, hebben we dit jaar gemerkt." Het is zijn grootste houvast. Zijn Texaanse tegen strever heeft deze Tour immers meerdere momenten van zwak te gekend. „Misschien is dat in de tijdrit weer het geval." Ullrich klopte Armstrong vori ge week vrijdag tussen Gaillac en Cap Découverte in een tijdrit van 47 kilometer met 1 minuut en 36 seconden. Op een parkoers dat meer in het voordeel was van de Amerikaan dan van de Duit ser. Vandaag ligt tussen het bad plaatsje Pornic en Nantes een strook asfalt die zelfs voor Lan ce Armstrong het verkennen en trainen amper waard was. „Vlak en bijna alleen maar Winnaar Tweede plaats Jaar Verschil Pi mm. sec. Greg Lemond (VS) Laurent Fignon (Fra) 1989 Jan Janssen (Ned) Herman van Springel (Bel) 1968 Stephen Roche (lerl) Pedro Delgado (Spa) 1987 Bernard Thevenet (Fra) Hennie Kuiper (Ned) 1977 Jacques Anquetil (Fra) Raymond Poulidor (Fra) 1964 Georges Speicher (Fra) Learco Guerra (Ita) 1933 Lucien Aimar (Fra) Jan Janssen(Ned) 1966 Roger Walkowiak (Fra) Gilbert Bauvin (Fra) 1956 Bjarne Riis (Den) Jan Ullrich (Dui) 1996 Bernard Hinault (Fra) Greg Lemond (VS) 1985 GPD/Reinoud Sijtsma rechtuit", aldus diens ploeglei der Johan Bruyneel. Toch mogen uit al die feiten geen overhaaste conclusies worden getrokken. Bruyneel: „Je kunt de eerste tijdrit niet vergelijken met die van zater dag. Toen hadden Lance en Jan tot het eerste meetpunt dezelfde tijd. Daarna is Lance veel tijd gaan verliezen. Niet normaal, hoe veel. Het had alles te maken met de uitdroging die hem trof. In de Alpen was hij daarom ook niet super. De tweede dag na de tijdrit, de rit naar Loudenvielle, zagen we de eerste tekenen van herstel. De ochtend daarop kwam hij beneden voor het ont bijt en zei: 'I think I'm back'. Vanaf dat moment was hij in derdaad weer de oude Arm strong. Je kunt nu zeggen dat Lance niet goed was in de eerste helft van de Tour." In het kamp van Jan Ullrich blijven optimisme en strijdlust om voorrang vechten. „Voor mij is alles nog mogelijk", zegt Ull rich. „Omdat het mogelijk is een verschil van 1 minuut te over bruggen." Hij kan niet ontken nen dat vandaag waarschijnlijk een heel andere Armstrong aan de start staat dan de man die vo rige week bijna zijn gele trui verloor. Niet alleen is en oogt hij fitter, na zijn wederopstanding in de Pyreneeën is Armstrong ook mentaal in het voordeel. Bruyneel: „Zijn zelfvertrouwen was weg na de eerste tijdrit. Dat was erger dan het tijdverlies. Lance heeft echter aangetoond dat hij ook onder moeilijke om standigheden kan winnen. Mentaal is hij ijzersterk." Ullrich laat er zich niet door uit het veld slaan. „In de rit naar Luz Ardiden pakte ik op het ein de veel tijd terug. Dat is mijn psychologische voordeel ten op zichte van hem. Hij voelt dat ik nog niet verslagen ben." In 1989 zag Ullrich als Oost- Duitse puber van vijftien de ontknoping van de Tour op tele visie. „Lemond die Fignon klopt! Ik herinner me nog het gezicht van Lemond en ik herin ner me het gezicht van Fignon. Het zijn altijd mooie herinne ringen gebleven. Ook bij US Postal wordt naar dergelijke geruststellende an kers gezocht. Bruyneel: „Mij doet de tijdrit naar Nantes qua parkoers en afstand denken aan de 'chrono' in de Tour van 2000 tussen Freiburg en Mulhouse." De uitkomst van die rit laat zich raden: Armstrong klopte Ull rich toen met 25 seconden. Maar Jan Ullrich heeft heel veel talent. Helemaal voor het tijd rijden. De ooit overwogen over schakeling naar de hogere trap- frequentie heeft hij al lang laten varen. „Mijn sterke punt is de kracht waarmee ik rijd. Die moet ik aanwenden." Hij lijkt terug op het oude ni veau van 1996, 1997 en 1998. Uitgaande van die vorm, start hij vandaag met een voor- en een nadeel. Voordeel: Ullrich heeft dit j aar nog niet veel kracht hoe ven verbruiken. Hij moet reser ves hebben. Nadeel: de voorbe reiding was gebrekkig, wat de vorm broos maakt. Duitsland leeft daarom tussen hoop en vrees. De nieuwe Jan Ullrich durft zijn fans te laten hopen met opbeurende teksten dat de Tour nog niet is verloren. Toch lijkt het merendeel van zijn aanhang vooral te gokken op volgend jaar, als Armstrong gaat voor een record dat hij niet hoeft te delen: zes Tourzeges. Ullrich: „Ik denk nog helemaal niet aan volgend jaar. Ik wil eerst deze ronde winnen." Dankzij hem zullen vele wieler fans vanmiddag aan de televisie zijn gekluisterd. In de verwach ting dat de ontknoping van deze Tour net zo enerverend zal wor den als de rit naar Luz Ardiden. Of als die twee zomerse Parijse zondagen in 1968 en 1989. GPD Het was ooit in Nantes dat Bernard Hinault me toeliet tot zijn gedachten. Hij werd aan zijn knie onderzocht in het plaatselijk zieken huis en ik was daar met een cameraploeg om een klein interviewtje af te nemen. In die dagen was dat groot sportnieuws en daar moest een mens bij zijn. Nadat een meute Fransen me voor was gegaan en ik de hoop op een behoorlijk gesprek had op gegeven, ging de Tourwinnaar zitten, keek me aan en zei iets van „En waarom komt iemand uit Nederland aanreizen om de misère van een Franse renner aan te horen?" Sindsdien hebben we wat. Het is een lach, een Mart Smeets hoofdknik, een handdruk zo soms, een quote voor een programma, maar altijd is er iets. Hi nault is voor mij een bonk karakter, veel wils kracht en soms ook boerse onbehouwenheid. Hij was 'le patron' in de Tour, wat hij zei, gebeurde ook, renners die niet luisterden kregen er van langs, verbaal wel te verstaan. Toen in Nantes vertelde hij over zijn pijnen en de manier hoe een mens daarmee om moest gaan. Het was de Bretonse variant van 'pijn zit tussen de oren' en hij geloofde daarin. Hinault werd, nadat hij een aantal jaar in juli probeerde te overzomeren tussen de koeien, weer opgenomen in het Tourpeloton. Hij bedien de de microfoon in de koers en brulde, schreeuw de en vloekte mensen in auto's op hun plaats. De oud-patroon besefte niet dat hij met zijn ren nerstaai en karakter de plank missloeg. Zijn bo ze uitvallen vielen niet goed bij de volgers en Hi nault kreeg een andere functie: hij is ceremonie meester bij de trui-, kus- en bloementoestanden na de etappe. Daar zie ik hem iedere middag staan. Hij stelt de truidragers voor aan de notabelen van de stad. Hij glimlacht en geeft schouderklopjes. Min zaam leidt hij de truidragers over het podium. Vroeger stond hij daar zelf: de trotse kin recht vooruit, de blik scherp, de bloemen hoog. Nie mand deed hem wat, hij was niet vriendelijk als daar geen reden toe was; hij was wie hij was, een man die enorm goed de pijngrens kon doorbre ken. Dag na dag. kant, maar op het einde zal de Tour niet beslist worden op deze twee seconden." Nadat Lastras de rit had gewon nen, was het 24 minuten lang wachten op de sprint die moest beslissen wie in het groen naar Parijs rijdt. „Ik heb zelden zo'n stressvolle sprint meegemaakt om een zeventiende plaats", zei McEwen. Hij bleef Zabel en Cooke voor en nam daarmee de groene trui over. Ook deze strijd is nog verre van beslist. „Ik voel me zeker nog niet geklopt", zei Cooke. „Ik ga er vanuit dat ik hem (McEwen) in de laatste sprint op de Champs Elysées nog altijd kan pakken." McEwen is niet bang voor zo'n ontknoping. „Ik voel me nu de sterkste van de hele bende." GPD AARHUS - Feyenoord heeft in de voorbereiding op het we seizoen zijn derde nederlaag in een oefenwedstrijd den. De Rotterdamse club verloor gisteravond in het D Aarhus met 2-1 van Manchester City. Danko Lazovic ma? in de 23e minuut zijn eerste doelpunt voor Feyenoord Dp ge Servische spits viel even later geblesseerd uit. In de derf?" ste minuut maakte Anelka gelijk. Eén minuut voortijdbe]'8 te Wanchope het duelBij Feyenoord viel inde eerste helf? nog Robin van Persie met een blessure uit. ANP NYON - Ajax moet het in de derde voorronde van de Cha pions League opnemen tegen de winnaar van de wedstriii tussen het Albanese Tirana en het Oostenrijkse Grazer 4? Trainer Ronald Koeman: „We hadden het slechter kunri treffen." De selectie van Ajax vernam het nieuws gistend? dag in Engeland, waar de club een vijfdaags trainingskam heeft belegd. Door de beschermde status ontliepen deA® sterdammers sterke ploegen als Deportivo La Goruna, Lazi" Roma, Chelsea, Newcastle United, Glasgow Rangers Spar' Praag en Olympique Marseille. „Maar Benfica, ClubBrn» en Sla via Praag zaten ook nog in de koker", aldus Koeman, „Wat dat betreft zijn we niet ongelukkig met deze uitkomst Ajax begint op 12 of 13 augustus met een uitwedstrijd. De®, turn is twee weken later. GPD BEEKBERGEN- Monique Nuijten is nog altijd niet zeken® deelname aan het WK turnen in Anaheim. De gymnasten! Goes zat niet bij de vier WK-turnsters die bondscoach Frank Louter gisteren bekendmaakte: Loes Linders, MayraKroo- nen, Suzanne Harmes en Renske Endel. Louter zou aanvat, kelijk zijn definitieve WK-selectie van zeven turnsters (éér. reserve) al bekendmaken, maar wacht daar nu nog ruim een week mee vanwege blessures van Berber van den Berg en Ga- briëlla Wammes. Verona van de Leur is ook nog niet verzekerd van een ticket. Zij is door een enkelblessure lang uit de roula tie geweest. Nuijten en Van de Leur moeten de komende weal strijden met Berber van den Berg, Gabriëlla Wammes, Laura, van Leeuwen, Evi Neijssen en Shalina Groenveld omdelaah ste drie WK-startbewijzen. GIOIA DEL COLLE - De Nederlandse volleybalsters hebben, gisteren in de World Grand Prix Cuba verslagen. Dat gebeur, de in een zenuwslopend gevecht in vijf sets (2 3-2 5 19-25 25-23 25-16 15-13). Het was nog niet voldoende voor het bereila van de tweede ronde. De formatie van bondscoach Angels Frigoni dacht aanvankelijk geplaatst te zijn, mits Duitsland zou verliezen van de Verenigde Staten. Dat gebeurde welis waar, maar aangezien Italië in deze poule als gastland in el geval doorgaat, moet Oranje vandaag nog winnen vanii Duitsers om de eerste schifting te overleven. ANP BARCELONA - De Nederlandse waterpolosters zijn bij te WK in Barcelona als zesde geëindigd. Het team van bonc- coach Paul Metz slaagde er net niet in een goed toernooi» een goed resultaat af te sluiten. Oranje verloor met 7-8 var een iets beter en vooral completer Hongarije, dat niettemini de laatste periode danig in verlegenheid werd gebracht: 2-21 3 2-3 2-0. ANP ningsveld, in weer en wind.ft was altijd zeer gedreven, bi ook de ambitie om de topte!» len, maar legde daar nooit nadruk op. Spijt dat het nooit zover kwam, had hij niet. ik ben wel eigenwijs genoegd te denken dat ik het had ge kund.' Hij werkte onder anderen KI Hans Kraay junior, Peter va Vossen en Pierre van Hooijdoni Het waren niet de gemakkelijk ste j ongensmaar J ansen ging» conflicten niet uit de wes. Ei mocht van hem dan het van een aimabel trainer be staan, als het moest kon hij os hard zijn. 'Ik ben vrij direct, maar wel om mensen betert maken', verklaarde hij ooit eens. De laatste jaren was hij hoofd opleidingen bij NAC en vervol gens coördinator jeugd scou ting. Vorig jaar bereikte hijs pensioengerechtigde leeftijd es nam officieel afscheid van NAC Sandor Popovics, zijn opvolger, en de technische staf wilde® echter nog langer van zijn dien sten gebruik maken en haaldei hem over. Jansen kon niet zon der voetbal. Vandaarookdatlij zich nog wilde inzetten voor® jeugd in Ghana. Hij was betrat kenbij eenjeugdproject.'Wa® om ik het doe?', vroeg hij vorig jaar nog hardop af. ,,0® dat ik het leuk vind om dinger op te bouwen. En ik ben f® plan nu alleen nog maar ding® te doen die ik leuk vind.' Donderdag was hij nogactief®? het voetbalveld in Ghant waarna hij 's avonds onwel»® en 's nachts overleed in een zit- kenhuis in de hoofdstad Accra- Jo Jansen werd 66 jaar, HAARLEM - Hel honkbalt tussen Nederland en Italië de derde speeldag van het olv pisch kwalificatietoernoo1 Haarlem, is gisteravond nat» innings afgelast in verband® de aanhoudende regen. Oranje stond op dat moffl®' met 2-1 achter. Het duel beg® al anderhalf uur later. Na innings konden de honkba alweer hun dug-out in van»®? de regen. Nadat beide la» het duel wilden hervattenenw weer begon te regenen, bes de wedstrijdleiding he'® te gelasten. Het duel word genavond opnieuw êes?jL beginstand is dan 0-0, door Jan Dagevos Hij was liever werkloos dan dat hij concessies moest doen. Jo Jansen, die gisteren plotseling overleed, was een man van principes. Zo nam de oefenmeester in 1987 voortijdig ontslag bij Helmond Sport, om dat hij zich met handen en voe ten gebonden voelde bij de Bra bantse eerstedivisieclub. 'Je moet je eigen geloof blijven vol gen', stelde hij destijds. Jo Jansen was om die reden mis schien wel een buitenbeentje in het profwereldje, maar dat deerde hem niet. Hij ging altijd en overal zijn eigen weg en wenste zich niet te gedragen als de modeltrainer in een lange re genjas. Daarom ook liet hij nooit de schaar zetten in zijn baard. 'Gesprekken met clubs zijn een aantal keren afgeketst op mijn baard'liet hij vorig jaar nog in de PZC optekenen. 'Het is van invloed geweest op mijn carrière. Maar ben ik minder met baard? Je moet iemand ne men zoals hij is. En achteraf ge zien vind ik dat mijn carrière toch aardig gelopen is. Jansen voetbalde bij Zeeland Sport en Vlissingen. Daarna volgde een trainerscarrière bij 's-Heer Arendskerke, De Meeu wen en GPC. In 1973 zegde hij zijn baan bij de treindienst van de PTT op en trad in dienst bij NAC, waar hij zich ging be moeien met de jeugdopleiding. Een jaar later werd hij na het ontslag van Henk Wullems al hoofdtrainer. Daarna was hij weer even assistent, om vervol gens in 1979 weer hoofdtrainer van NAC te worden. Hij liet daarvoor zelfs een aanbod van het IJslandse IK Akranes schie ten. Jansen bleef tot het einde van het seizoen 1982/1983 hoofd trainer. Daarna volgden Eind hoven, Helmond Sport en Vlissingen. Bij die laatste ver eniging plaveide hij de weg naar het betaalde voetbal. Toen het profvoetbal in Zeeland jaren la ter failliet ging, was Jansen al weg. Terug naar NAC. Na het vertrek van Cor Pot was hij nog een tijdlang hoofdtrainer bij de Bredase club. Jo Jansen kampte met een chro nische verslaving en dat was voetbal. Hij stond soms al om acht uur 's ochtends op het trai-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18