PZC Schap wil slib met DDT storten op vervuilde grond Drijvende bokken moeten uitkomst bieden bij berging van Pelican 1 VLUCHTELING 12 Vestiging Oosterschelderegio ziet wel iets in één Zeeuwse instelling Inbraken op Walcheren Ja, ik steun Amnesty International w zaterdag 26 juli 2003 Stijging Logeerkoffer schiet opa en oma te hulp Een bureau Volstromen STICHTING www.vluchteling.org Vergoeding J anders, nl. per maand/jaar* Haltbureau bekijkt kansen fusie door Rolf Bosboom GOES - Er komt mogelijk één Haltbureau voor de hele provin cie. Het bureau in de Ooster schelderegio gaat volgende maand in gesprek met de colle ga's op Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen, om te bezien in hoeverre een fusie mogelijk en zinvol is. Halt biedt jeugdigen die zich schuldig hebben gemaakt aan vandalisme of een ander ver grijp, de mogelijkheid een alter natieve straf te verrichten, zoals onderhouds- of schoonmaak- werkzaamheden. Het voordeel is dat de jonge overtreders dan geen strafblad krijgen. Daar naast zet Halt allerlei preven tieactiviteiten op. De bureaus worden deels be taald door de gemeenten en deels door het Rijk. De financie ring vormt echter een steeds grotere bron van zorg. Het punt is dat de bureaus een vast be drag krijgen per afdoening, dus per verrichte alternatieve straf. „Dat is eigenlijk geen goed sys teem", vindt D. van der Zaag, voorzitter van het Haltbureau in de Oosterschelderegio, waar onder de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland vallen. VLISSINGEN - De Bi bliotheek Vlissingen heeft voor de opa's en oma's die wel eens een kleinkind te logeren krijgen, een lo- geerkoffertje gemaakt. Voor vijf euro kunnen de koffers twee weken ge leend worden. In de koffer zitten kijk- en leesboekjes, een video film, een cd met kinder liedjes, tijdschriften voor zowel het kleinkind als de grootouders, een spelletje van de speel-o-theek, een knutselhoekje, ansicht kaarten, een kleurplaat en een verrassing. Er zijn koffertjes voor kinderen van drie en vier jaar, en voor kinderen van vijf en zes jaar. Het aantal koffertjes is beperkt. Ze kunnen wel gereserveerd worden. ,,De tarieven waren al vrij laag en komen nu door bezuinigin gen nog verder onder druk te staan. De rekening komt vervol gens op het bordje van de ge meenten te liggen", zegt Van der Zaag. De begroting voor vol gend jaar, die inmiddels bij de betrokken gemeenten ligt, meldt bijvoorbeeld een stijging van de gemeentelijke bijdrage met vijftien procent ten opzich te van dit jaar. De financiële perikelen gaan ten koste van de preventieacti viteiten, doordat daarvoor niet apart geld beschikbaar is. Door het gestegen aantal afdoenin gen is er dit jaar onvoldoende tijd beschikbaar om die af te wikkelen. Dat betekent dat er moet worden gesneden in de preventieuren. Volgens Van der Zaag is het niet terecht dat gemeenten steeds meer en de rijksoverheid steeds minder bijdragen. „Dat geeft niet aan hoe de verantwoor delijkheden liggen. De gemeen te draaien ervoor op, terwijl jus titie er mooi weer mee kan spe len. Het merkwaardige is dat er ook geen enkel overleg over is." De situatie dwingt het Halt-be stuur ertoe te kijken naar schaalvergroting. „We willen praten met Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen om te on derzoeken of we tot één bureau kunnen komen", aldus Van der Zaag. „Nu hebben we allemaal behoorlijke overheadkosten. We moeten zien of we daar het mes in kunnen zetten." De besturen van de drie Haltbu reaus komen volgende maand bijeen. door Winnie van Dam BATH - Twee drijvende bokken moeten het mogelijk maken het containerschip Pelican 1 te bergen. De Cormorant, die al in het Nauw van Bath ligt, en de Matador 3 uit Rotterdam moeten worden ingezet bij de bergingsactie, omdat gisteren een poging het containerschip vlot te trekken mislukte. Wanneer een tweede poging wordt onder nomen, was gisteravond nog niet duidelijk. Het leek er gistermiddag even op dat het zou gaan lukken, maar de poging het container schip Pelican 1 te bergen werd na ongeveer drie kwartier gestaakt. Het containerschip werd teruggeduwd op de zandbank, omdat het te weinig drijf vermogen had, waardoor het niet vlot te trekken was. Twee eerdere pogingen - op woensdag en donderdag - werden uitgesteld. De eerste poging, omdat de voorbereidingen meer tij d in beslag namen en die de dag erna, omdat het schip met het opkomen van het tij te veel water binnen kreeg. Dat was ook gisteren weer het probleem. Door de grote schade blijft de boot steeds volstromen met water, waardoor die te diep komt te liggen om Word vriend van een vluchteling (CBF| Onder grote belangstelling werd gisteren een, vergeefse, poging gedaan de Pelican 1 te bergen; het schip maakte echter te veel water, zodat het karwei opnieuw moest worden uitgesteld. foto Willem Mieras voort te slepen. Het schip maakt zoveel wa ter dat het ondoenlijk is het binnenstromen de water weg te pompen. Bij de nieuwe poging, vandaag of morgen, worden twee drijvende kranen ingezet. De bok Cormo rant, die was betrokken bij een schoon- maakoperatie op de Donau, is ingezet om stroppen onder het achterschip aan te bren gen. Met de andere, grotere bok, de uit Rot terdam afkomstige Matador 3, wordt de Pe lican 1 opgetild, zodat het mogelijk is de boot van zijn plaats te krijgen. Wanneer de nieuwe poging wordt ondernomen, hangt af van het tijdstip waarop de Matador 3 uit Rotterdam arriveert. door Melita Lanting GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil met DDT vervuil de baggerspecie opslaan op ak kers. Uit onderzoek is gebleken dat baggerspecie uit verschil lende sloten tussen Kapelle en Kloetinge is vervuild met het landbouwgif. Afvoeren van het vervuilde slib gaat ongeveer 255.000 euro kosten en dat is volgens het waterschap veel te duur. Het waterschap heeft samen met de gemeente Kapelle, de provincie, de ZLTO en de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) een projectgroep inge steld die naar een oplossing zoekt. Die denkt de project groep te hebben gevonden in het storten van slib op kopakkers, voormalige boomgaarden en boomgaarden die op korte ter mijn worden gerooid omdat de ze grond is toch al vervuild is met DDT. „We mogen geen vervuilde grond storten op schone grond. Dat doen we ook niet. Er bestaat geen regelgeving over het stor ten op vervuilde grondWij gaan er dus vanuit dat dat mag", zegt woordvoerder R. van Broekho ven van het waterschap. Hij stelt dat de concentraties DDT in de grond hoger zijn dan de concentraties in het vervuil de slib. „Je maakt de vervuiling dus niet erger.Ook is er volgens hem geen gevaar voor de volks gezondheid. „We houden het natuurlijk goed in de gaten. Als het echt niet verantwoord is doen we het niet, heel sterk ver vuild slib wordt gewoon afge voerd." Het waterschap wil het vervuil de slib uitsluitend om financiële redenen storten. Tegenover de 255.000 euro die afvoeren zou kosten staat 25.000 euro voor het opslaan op akkers. Om het project te laten slagen is de medewerking nodig van boe ren met grond langs de vervuil de sloten. Als agrariërs zich aanmelden wordt de bodem van de bewuste percelen onder zocht. Als blijkt dat degrondin derdaad is vervuild met DDT kan daar slib worden opgeslj gen. De grond mag maximaaj twee jaar niet worden gebruikt De boeren krijgen hiervoor een vergoeding; hoe hoog die ver goeding is, kon de woordvoer der nog niet zeggen. Na die twee jaar kan de grond volgens het waterschap weer gewoon wor- den gebruikt voor teelten. VLISSINGEN - Inbrekers heb ben tussen donderdagavond half elf en gisterochtend kwart over één uit een woning aan de Bloemenlaan in Vlissingen vier mobiele telefoons, een discman, tv, videorecorder, stereo-instal latie en kleding gestolen. In een woning aan de Vlissingse Badhuisstraat werd in dezelfde nacht ingebroken. Er werden een portemonnee met inhoud, rijbewijs, dvd-speler, enkelevi deo's, horloge, zonnebril engsn weggenomen. Ook een sportkantine in Koude- kerke kreeg die nacht inbrekers op bezoek. Er werden geei goederen weggenomen; wel werden er enkele levensmidde len geconsumeerd en vernielin gen gepleegd. Het schadebe drag bedraagt enkele honder den euro's. Tussen donderdagavond kwart over negen en gisterochtend tien voor half tien werd verder ingebroken in een cafetaria in Vlissingen. De toegang werdop een grove wijze geforceerd; dt buit bestond uit enkele honder den euro's. In een pand aan de Zuidsingelis Middelburg bleef het in dezelf de nacht bij een poging tot in braak. De toegang tot het pand werd geforceerd en diverse ruimtes werden doorzocht, Di daders zijn mogelijk want de buit werd ten. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International CU 4,50 per maand af te schrijven van mijn rekeningnummer IIILJLII Naam/voorlettersD m v Straat f i AA;.;;:hvj W.v.:'U-- IW.A Postcode/woonplaats Telefoonnummer - - - Geboortedatum Datum 2 A A a A Handtekening g A;Gaa-:.. *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl "3" Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nu. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12