PZC Circusacrobaten moeten valhelm dragen Congres: 11/9 was niet nodig geweest Aanhangers Saddam zweren wraak Californië kan zelf gouverneur ontslaan Mastair Campbell sleutelfiguur in ruzie om Irak-oorlog Drie Nederlanders komen om het leven in Ecuador Brussel wil uitstel van Duits tolplan Opnieuw angst voor sars-virus in Hongkong 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 25 juli 2003 Kelly Yice-premier •RB ■gil Pil Al Qaeda Gewonde Nederlander knapt op Olifanten voeren stembussen aan Man met 5,0 promille over de weg Piraten slaan steeds vaker toe Zimbabwe vraagt om voedselhulp doorEstherGotink LONDEN - De Britten nemen hun veiligheidsregels zeer seri- eus Ook buitenlandse bezoe kers hebben zich daaraan te houden. Dat merkte de Russisch koorddanser van het Moskouse staatscircus, die te horen kreeg dat hij alleen mag werken als hij een valhelm draagt. Goessein Chamdoelajev heeft zijn kozakkenmuts verruild voor een bouwvakkershelm. Zijn eerste voorstelling op deze manier heeft hij inmiddels in Folkestone achter de rug. De 48- jarige stuntman voert door gaans salto's uit op vijftien me ter hoogte zonder vangnet, schrijft The Times. Een groot deel van dat traject legt hij nota bene geblinddoekt af. Éénmaal is hij gevallen tijdens een uitvoering in Rio de Janeiro, waarbij hij beide armen en drie ribben brak. „Een valhelm zou me toen ook niet hebben be schermd", zegt de Rus. „Als je voor het circus werkt, loop je constant verwondingen op, maar daar heb je je maar over heen te zetten." De assistent manager van het staatscircus, Paul Archer, noemt de regel 'be lachelijk'. David Clark, die de gezondheid en veiligheid in het staatscircus coördineert, legt uit dat de nieu we regelgeving afkomstig is van de Europese Unie, maar dat Groot-Brittannië als enige lid staat heeft aangedrongen op de uitvoering van dit voorschrift. Op last van de verzekering van het circus kon Chamdoelajev niet om deze clowneske clausule heen. „Zoals elk bedrijf moeten we ons houden aan alle regels", aldus Clark. GPD Woordvoerder van Blair stapt op rinor Esther Gotink LONDON - Alastair Campbell, woordvoerder van Tony Blair en deLabourregering, staat op het punt zijn ontslag in te dienen en eind dit jaar het politieke toneel te verlaten. De voorlichter zegt te willen wachten tot zijn naam is gezuiverd, maar van alle kan ten wordt al gepleit voor zijn vertrek met onmiddellijke in gang. De 46-jarige Campbell is de sleutelfiguur in alle ruzies over de aanloop naar de oorlog in Irak, waarbij de BBC hem per soonlijk verantwoordelijk hield voor het 'opkloppen' van wape ninlichtingen. Een maand gele den moest hij zich melden bij de Lagerhuiscommissie die hem doorzaagde over zijn bemoeie nis met de wapendossiers. Hij werd vrijgepleit, hoewel hij wel degelijk elf aanpassingen in de dossiers had voorgesteld om de informatie beter 'verkoopbaar' temaken. Binnenkort moet Campbell weer getuigen, ditmaal over zijn rol in de onthulling van David Kelly als de geheime bron voor het omstreden BBC-program- ma. Kelly pleegde vorige week zelfmoord, omdat hij de druk niet meer zou aankunnen. De zaak wordt gezien als de groot ste politieke crisis voor Blair tot nu toe. Het zijn allemaal ernsti ge ontwikkelingen die een voor lichter niet zouden treffen als hij zich meer op de achtergrond hield. Zo niet Campbell, die met regelmaat in de schijnwerpers staat. Al sinds 1994 zorgt de invloed- BRUSSEL - De Europese Com missie dringt er bij Duitsland op aan om het omstreden systeem van tolheffing voor vrachtwa gens, dat volgens planning op 31 augustus ingaat, uit te stellen. Eerder deze week kondigde de commissie aan een onderdeel van de omstreden tolheffing te willen onderzoeken. Gisteren zei een woordvoerder dat dat betekent dat de hele heffing moet worden opgeschort voor de duur van het onderzoek. Duitsland wil 12,4 cent per kilo meter vragen aan alle vracht wagens. De commissie struikelt vooral over de vergoeding die Duitse transporteurs kunnen krijgen. Dat zou oneerlijk zijn tegenover buitenlandse truc kers. Hoewel de commissie de tol ver der niet aanpakt, heeft het on derzoek volgens een woord voerder toch een opschortende werking voor het hele systeem. ANP rijke Campbell voor de media- hype rond Blair. Zo gebruikte Blair zijn eerste toespraak voor de partij conferentie om aan te kondigen dat hij Clausule IV wilde schrappen, de historische verplichting van de partij tot nationalisering. Bewust hield Campbell de laatste drie pagi na's van de speech achter, toen deze aan de pers werd verspreid. Blairs voornemen kwam daar mee als een verrassing, wat de meest glorieuze krantenkoppen opleverde. Bij Labours tweede verkie zingszege in 2001 had Alastair Campbell zich al zo geprofi leerd, dat hij 'de ware vice-pre mier' werd genoemd. Hij was geen moment weg te slaan van Blairs zijde, die openlijk erken de dat hij 'nergens zou zijn zon der Alastair'. Toch werd de voorlichter van zijn functie als perswoordvoerder gehaald, om zich meer op de lange-termijn- strategie te concentreren. De maatregel vloeide voort uit de angst dat hij, meer nog dan zijn baas, het brandpunt van alle media-aandacht werd. Tijdens de laatste bijeenkomst van het Lagerhuis voor het zo merreces, haalde conservatief leider Iain Duncan Smith fel uit naar Tony Blair om Campbells buitengewone autoriteit binnen de regering. Hij ziet Campbell graag ontslagen worden voor zijn creatie van 'een cultuur van bedrog en misleiding'. Alastair Campbell wil zelf graag weg, maar is vastbesloten aan te blijven tot is bewezen dat hij niets met de aantijgingen van de BBC of met Kelly's dood te maken heeft. GPD - Brandweerlieden helpen een 'slachtoffer' tijdens een gespeelde aanval op het Pentagon. De test moest gisteren aangeven hoe snel hulpdiensten kunnen reageren in geval van een chemische, biologische of nucleaire aanval. foto Mike Theiler/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De aanslagen van 11 september 2001 in New York en Was hington hadden voorkomen kunnen worden als de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA en de federale recherche FBI beter hadden samengewerkt. Dat is de belangrijkste conclusie van een rapport van het Amerikaanse Con gres, dat gisteren is vrijgegeven. „Er waren genoeg blunders en het ont brak aan de professionaliteit die we van de inlichtingendiensten mogen ver wachten", aldus de Democratische se nator Bob Graham die de onderzoeks commissie leidde. Als de diensten beter hadden samengewerkt en de onderlin ge communicatie beter was geweest, zou de samenzwering mogelijk op tijd zijn ontdekt, zo stelt Graham. De senator uit Florida dingt mee naar de kandidatuur voor zijn partij bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Het rapport van negenhonderd pagi na's, waaraan leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden twee jaar hebben gewerkt, bevestigt eerdere berichten in de media dat de inlichtin gendiensten twee kapers, Khalid Al- mihdhar en Nawaf Alhazmi, in de ga ten hielden, maar ze later uit het oog verloren. De twee kapers zaten in het passagierstoestel dat op het Pentagon, het ministerie van Defensie, in Was hington neerstortte. Twee andere toe stellen boorden zich in het World Trade Center in New York. Een vierde stortte neer toen de passagiers zich tegen de kaping verzetten. Volgens het rapport wist de CIA dat de twee kapers banden hadden met het terroristische netwerk Al Qaeda van Osama bin Laden, de hoofdverdachte van de aanslagen die aan bijna driedui zend mensen het leven kostten. Ook de FBI volgde een tijd lang enkele mannen die contact hadden gehad met Almihdhar en Alhazmi, toen zij in 2000 in San Diego verbleven. Een regerings functionaris benadrukt echter dat er geen bewijs was dat deze mannen op de hoogte waren van de plannen van de kapers. „Veel mensen kwamen in contact met de kapers", die daarvoor onbekenden waren voor de FBI. „Maar niemand was op de hoogte van de sa menzwering", aldus de zegsman. Volgens het rapport speelde Saoedi- Arabië mogelijk een cruciale rol bij de aanslagen door de kapers te ondersteu nen. Van de negentien kapers kwamen er vijftien uit Saoedi-Arabië. ANP/AFP/ RTR yan onze redactie buitenland BAGDAD - Aanhangers van de verdreven Iraakse president Saddam Hoessein hebben giste ren gezworen de dood van diens zonen Uday en Qusay te wreken. Zij kondigden aan het aantal aanvallen op Amerikaanse mi litairen en 'collaborateurs' in Irak op te voeren. De boodschap stond op een vi deo die het Arabische station al- Arabiya gisteren uitzond. De personen op de band beweren leden van de Fedayeen Saddam te zijn, een paramilitaire orga nisatie die door Uday werd ge leid. J s «De bezettingsmacht zegt dat net doden van Uday en Qusay net aantal aanslagen zal ver minderen. Wij vertellen hun dat ^aanslagen zullen toenemen", aldus een gemaskerde strijder. Hij voegde eraan toe dat de 'ji had (heilige oorlog, red.) tegen de ongelovigen zai worden voortgezet' en hij dreigde verder t'akezen te doden die 'collabo- reren met de Amerikaanse troe pen. aankondiging van vergel- lng kwam j uist op de dag dat de Amerikanen door het tonen van oto s van de gedode broers het egendeel wilden bereiken. Washington hoopt door het vrij geven van beelden van de alom gevreesde Uday en Qusay het verzet te breken en bij de argwa nende bevolking steun te krij gen voor een democratische op bouw van Irak. Minister van Defensie Rumsfeld kondigde de publicatie van de foto's aan 'om het Iraakse volk te laten zien dat Uday en Qusay echt dood zijn'. Onderminister van Defensie Wolfowitz wees er tijdens een briefing van het Pen tagon op dat het geweld tegen Amerikaanse troepen in Irak mogelijk zal afnemen als de Ver enigde Staten het bewijs leveren dat Saddams zonen echt dood zijn. Iraki's reageerden gisteravond uiteenlopend op de foto's van de hoofden van de twee mannen. Volgens sommigen waren het onmiskenbaar Uday en Qusay. Anderen bleven sceptisch. De verwachting van de VS dat zij door het uitschakelen van Uday en Qusay Hoessein de ver- zetshaarden in Irak een belang rijke slag hebben toegebracht, komt vooralsnog niet uit. Bij een aanval gistermorgen in de buurt van Mosoel kwamen drie Ame rikaanse militairen om. Het wa ren soldaten van een divisie die bij de uitschakeling van de Hoessein-broers dinsdag in Mo- Een gecombineerde foto uitgegeven door de Amerikaanse troepen in Bagdad toont de gehavende ge zichten van Qusay (1) en Uday. foto AFP soel was betrokken. De Ameri kaanse onderminister Wolfo witz erkende tijdens de briefing op het ministerie dat Washing ton in de campagne tegen het re gime van Saddam Hoessein fou ten heeft gemaakt. De tweede man van het Pentagon stelde dat de regering-Bush een in schattingsfout maakte door er vanuit te gaan dat een groot deel van het Iraakse leger naar de Amerikanen zou overlopen. „Bovendien konden we ons voor de oorlog niet voorstellen dat de bende van sadisten en gangsters die Irak 35 jaar lang hebben ge leid, zouden doorvechten in wat soms een guerrillaoorlog wordt genoemd", aldus Wolfowitz. RTR/ANP/DPA ALICANTE - De 32-jarige Nederlander die dinsdag zwaarge wond raakte door een ETA-bomaanslag in Alicante, 'gaat goed vooruit'. Dat heeft een woordvoerder van het ziekenhuis in de Spaanse plaats gisteren gezegd. Dinsdagavond werd al bekend dat de man buiten levensge vaar was. Binnen enkele dagen mag hij waarschijnlijk de af deling intensieve zorg verlaten. ANP/ÉFE PHNOM PHEN - Hevige regenval en overstromingen hinde ren de voorbereidingen voor de parlementsverkiezingen zon dag in Cambodja. In veel afgelegen jungledorpen moeten de stembussen per olifant worden aangevoerd, maar de dikhui den kunnen op veel plaatsen de gezwollen rivieren niet of nauwelijks oversteken. Elders zijn zandwegen veranderd in kolkende modderstromen. Volgens lokale functionarissen moeten de verkiezingen in en kele delen van het straatarme Aziatische land mogelijk wor den geschrapt. De vrees bestaat ook dat stembiljetten uitein delijk doorweekt en dus onbruikbaar in dorpen in het oerwoud zullen arriveren. RTR KASSEL - Politieagenten in het Duitse Kassei waren met stomheid geslagen toen ze woensdag een 63-jarige bromfiet ser van de weg haalden. De blaastest wees uit dat de man 5,01 promille alcohol in zijn bloed had. „Dan moet je toch wel een heel dikke huid hebben", aldus een politiewoordvoerder gis teren. In het Duitse verkeer is maximaal 0,5 promille toege staan. De inwoner van Kassei verspreidde een enorme alcoholwalm, maar was opmerkelijk genoeg verder prima bij kennis. Naar eigen zeggen had de uit Kazachstan afkomstige man al tien uur niet meer gedronken. Dat betekent dat het oorspronkelij ke promillage meer dan 6 moet zijn geweest. DPA/ANP KUALA LUMPUR - Het aantal aanvallen door zeepiraten is in het eerste half j aar van 2 003 tot recordhoogte gestegen. Dat zegt het in Kuala Lumpur gevestigde International Maritime Bureau in een gisteren vrijgegeven rapport. Tussen januari en eind juni van dit jaar werden 234 schepen overvallen, tegen 171 in de eerste helft van 2002. De piraten zijn vooral actief in de Indonesische archipel. Daar sloegen ze het afgelopen half jaar 64 keer toe. In de wateren rond Bangladesh werden 34 overvallen op schepen geregi streerd; India en Nigeria meldden elk achttien overvallen. Bij de overvallen kwamen zestien zeelieden om het leven, te gen zes in de eerste helft van vorig jaar. AP HARARE - De Zimbabwaanse regering heeft de Verenigde Naties om voedselhulp gevraagd. Dat maakte het Wereld voedselprogramma van de VN (WFP) gisteren bekend. Er is 700.000 ton voedsel nodig om hongersnood voor 5,5 miljoen mensen af te wenden. „We hebben nu de aanvraag in handen, maar het heeft wel even geduurd voordat we die kregen", aldus de WFP-direc- teur voor Zimbabwe. De VN-organisatie heeft lang bij de Zimbabwaanse overheid aangedrongen op de hulpaanvraag. De dreigende hongersnood wordt komt door een combinatie van factoren als droogte en economisch wanbeleid. RTR/AFP door Henderiekus Wiltjer SACRAMENTO - De inwoners van de Amerikaanse staat Cali fornië gaan op 7 oktober ver vroegd naar de stembus om over het lot van gouverneur Gray Davis te beslissen. Nog maar; krap een jaar geleden werd de Democraat voor een tweede ter- i mijn gekozen. De stembusgang is nodig, om dat meer dan 1,6 miljoen men sen in Amerika's belangrijkste staat een petitie hebben gete kend waarin wordt gevraagd om een 'recall ballot', een her roepingsstemming. Californië verkeert op het ogenblik in een diepe economische crisis. Davis is de eerste gouverneur van de 'sunshine state' die wordt ge confronteerd met een recall bal lot sinds de maatregel in 1911 werd ingevoerd. Davis versloeg in oktober zijn Republikeinse uitdager Bill Si mon met 47 tegen 42 procent van de stemmen. De populari teit van de Democraat daalde echter binnen enkele weken we gens financiële problemen. Ca lifornië heeft een begrotingste kort van 38 miljard dollar (33,1 miljard euro). In februari begon de Republi keinse partij met het proces om een recall ballot te force ren. ANP HONGKONG - De autoriteiten in Hongkong hebben achttien inwoners uit voorzorg in een ziekenhuis opgenomen, omdat ze symptomen van besmetting met het sars-virus vertoonden. Dat heeft een regeringsfunctio naris in de Chinese metropool gisteren gemeld. Aan het einde van de dag bleken drie van hen aan een gewone longontsteking te lijden. De onderzoeken komen een maand nadat de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) de voormalige Britse kroonkolonie sars-vrij had verklaard. De zegsman benadrukte dat de op name een voorzorgsmaatregel is. De achttien hebben ademha lingsproblemen en koorts, symptomen die zich bij sars-pa- tiënten voordoen. Zestien van de betrokken personen komen uit een psychiatrische kliniek in de stad. De zeventiende is een familielid van een van de be trokkenen, de laatste een staf medewerker van de kliniek. De WHO haalde Hongkong op 23 juni van de lijst van gebieden waar de longziekte heerst, om dat gedurende twintig dagen geen nieuwe besmetting was ge constateerd. RTR/AFP/DPA door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De 42-jarige Nederlander Johan Gerard Kleimeer en zijn dochter Mien- ke (10) zijn woensdag in het Zuid-Amerikaanse Ecuador om het leven gekomen na een val in een ravijn. De Nederlandse am bassade in Quito gaat uit van een moordaanslag. Eerder had de televisiezender Ecuavisa melding gemaakt van een dubbele roofmoord. Het tv- station baseerde zich op bron nen bij de politie. Autopsie in de provinciehoofdstad Latacunga heeft uitgewezen dat het om een ongeluk gaat en volgens kolonel Carlos Suarez - hoofd van de Nationale Politie Latacunga - zijn op de lichamen geen sporen aangetroffen die op geweld dui den. Hij vermoedt dat Mienke is uit gegleden en dat ook haar vader hetzelfde lot ten deel viel, toen hij zijn dochter probeerde te redden. Het gezin, een echtpaar met twee kinderen, was gesta tioneerd in Curagao. Kleimeer was daar sinds vijf jaar agent en maakte deel uit van het Recher che Samenwerkingsteam tus sen Nederland en de Antillen. Suarez acht daarom een roof moord niet aannemelijk, omdat Kleimeer gevechtstechnieken beheerste. Volgens de Nederlandse ambas sadeur maakte het gezin Klei meer woensdag aanstalten voor een bergwandeling, toen vader en dochter alvast vooruit gin gen. De moeder en het andere kind kwamen het tweetal later niet meer op hun weg tegen. Eerder op de dag kwam een an dere Nederlandse toerist in de zelfde Cotapaxi-provincie om het leven. Een 38-jarige vrouw werd meegesleurd door een la wine van stenen, ijs en modder. Haar man overleefde het onge luk. GPD Advertentie PZC KRANT Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5