Moeizame strijd tegen stijgende medicijnkosten J Beroep op kinderlozen om zomervakantie te mijden weggehoond Cuba herdenkt mislukte aanval van rebellen op kazerne 25 juli 1953 Chronisch vrijdag 25 juli 2003 Monument Files Werkgebonden Sierra Leone Is de strijd tegen de almaar stijgende medicijnkosten wel te winnen? Wat politiek Den Haag ook verzint, het zorgt hoogstens voor wat demping, en uiteindelijk stij gen de uitgaven toch weer. door Alex Boqers Jaar op jaar wordt meer uitgegeven aan pillen en zalfjes om de ene kwaal te onderdrukken en de andere te verhelpen. De komende tijd wordt het niet anders. Tot 2008 stijgen de kosten jaarlijks 10 procent, zo ver wacht de Stichting Farma ceutische Kerngetallen (SFK). Beleidsmakers, verzekeraars en uiteindelijk ook zorgcon- sumenten worden bijkans moedeloos van dit soort voorspellingen. Want wat is er niet allemaal geprobeerd? Een van de eerste maatrege len is nog altijd een van de meest succesvolle: de in 1988 ingevoerde financiële prik kel voor apothekers om merkloze geneesmiddelen te verkopen als die ook voor handen zijn. En ook beleid van het eerste paarse kabinet (1994-1998) zet nog steeds zoden aan de dijk. Toenmalig minister Borst van Volksge zondheid bepaalde dat ge neesmiddelen in het vervolg niet meer duurder mochten zijn dan de gemiddelde prijs van hetzelfde middel in de ons omringende landen. Maar hoe succesvol ook, de echte beoogde uitwerking hadden deze regels nooit. Ze dempten de kostenontwikkeling, maar de uitgaven namen toe. Borst gooide het daarom eind jaren negentig op een echte prijsmaatregel: apothekers moesten voortaan 6,8 pro cent korting geven op recept geneesmiddelen. De apothe kers verdienden in de ogen van Borst te veel door in koopvoordelen van de far maceutische industrie De korting is inmiddels ver- hoogd tot 9 procent voor ge neesmiddelen waarvan maar één producent is. De nieuwe minister van Volksgezondheid, Hooger- vorst, moet 614 miljoen euro besparen op de uitgaven voor medicijnen. Hij speelt daar- om met de gedachte om pati ënten meer te laten betalen voor hun medicijnen. Neder landers betalen veel minder uit eigen portemonnee dan Fransen, Belgen, Britten en Duitsers. En waarom het wettelijk verzekerde genees middelenpakket niet weer inperken? De vergoeding voor maagzuurremmers en cholesterolverlagers ('wel vaartsgeneesmiddelen', al dus het kabinet) kan' aan banden worden gelegd. Het SFK constateert dat maatregelen altijd ingehaald worden door economische en demografische ontwikkelin gen en politieke wensen. De vergrijzing en groei van de Nederlandse bevolking zijn bekende voorbeelden. Maar Nederlanders slikken ook meer en duurdere midde len. Al met al wordt het medicijn gebruik chronisch, consta teert het SFK. Dat blijkt on der meer uit het feit dat pati ënten tegenwoordig voor 48 dagen medicijnen mee naar huis. Bij de meest verkochte middelen komen negen van de tien patiënten na die 4 dagen terug met een herha lingsrecept. En uiteindelijk worden de teugels door politiek niet alleen aange haald, maar laat zij die t ruimhartig vieren. Sinds 1999 is er een aanmerkelijke versoepeling geweest van het aantal geneesmiddelen dat werd toegelaten tot het wet telijk verzekerde geneesmid delenpakket. GPD Castro's revolutie vijftig jaar oud verzorgde Castro de sympathie van het publiek. Volgens histo rici werden 55 van de opgepakte aanvallers doodgemarteld. Cas tro's rechterhand, Abel Santa- maria, werden de ogen uitgesto ken, die vervolgens naar zijn zus werden gestuurd. Tien burgers die getuige waren, werden door het leger vermoord. Arcos werd neergeschoten, nadat hij een soldaat die zijn loop op Castro richtte, had doodgeschoten. De aanval mag een mislukking zijn geweest, het proces dat erop volgde werd een zege voor Castro. Hij voerde zijn eigen verdediging en smokkelde een uitgebreide versie van zijn ver dediging de gevangenis uit. Die werd in het geheim gepubli ceerd en verbreedde zijn aan hang. „Ik weet dat de gevangen schap voor mij zwaarder zal zijn dan voor wie dan ook", zei Cas tro. „Maar ik ben er niet bang voor, zoals ik ook de woede van de miserabele tiran niet vrees. Veroordeel me maar, het doet er niet toe. De geschiedenis zal mij vrijspreken." Hij werd tot vijftien jaar cel ver oordeeld, maar kwam met an dere volgelingen na 22 maanden vrij in het kader van een algehe le amnestie. Vanuit Mexico zette hij met de Beweging van 26 Juli een guerrillacampagne op die op 1 januari 1959Batista ten val zou brengen. Vandaag de dag is de boerderij ten oosten van Santiago een na tionaal monument. Op de mu ren hangen foto's van de rebel len. In vitrinekasten hangt een aantal van hun bebloede unifor men. En langs de weg naar Santiago staan herdenkings monumenten voor de gevallen strijders. De imposante kazerne van Moncada, met zijn oranje gele muren, is nu een school en een symbool van de revolutie. Een plek die vereerd wordt door aanhangers en toeristen. Onaf hankelijkheidsdag, op 20 mei, moest wijken voor 26 juli als na tionale feestdag. En Abel San- tamaria is een van de meest vereerde helden van Cuba ge worden. AP door John Rice De plaats waar de revolutie van Fidel Castro vijftig jaar geleden begon - en bijna eindig de - is een van de belangrijkste monumenten van Cuba gewor den. De legerkazerne van Mon cada, een met kogels doorzeefd altaar, gewijd aan de macht van het lef. Morgen wordt in Moncada ge vierd hoe een mislukte aanval van Castro, op die dag precies een halve eeuw geleden, Cas tro's zaak - de Beweging van 26 Juli - in het middelpunt van de aandacht bracht en de basis leg de voor zijn overwinning, zes jaar later. „Moncada was een keerpunt waarna niets meer hetzelfde was", zegt historicus Manuel Fernandez. „Ineens werd Fidel Castro gezien. Tot op dat moment was Fidel Castro een openbaar aanklager die be kend was in Havana, maar Mon cada bracht hem nationale be kendheid." Castro, toentertijd 26 jaar oud, hoopte in 1952 te worden geko zen in het Cubaanse Congres. Maar Fulgencio Batista nam de macht over en annuleerde de verkiezingen. Net als vele ande ren zette Castro een verzetsbe weging op poten. Hij bracht zijn bondgenoten bijeen in San tiago, in het hart van oostelijk Cuba. Weinigen wisten wat hij in gedachten had. Sommigen dachten dat ze opgeroepen waren om een illegale lading wapens uit een boot te halen of te oefenen met nieuwe wa pens. ,Op één of twee na was niemand van ons communist", zegt Gus tavo Arcos, die zich later tegen Castro keerde en twee keer door diens regering in de cel werd ge zet. „We hadden nationalisti sche ideeën." Hij was het inder tijd eens met Castro's streven om de Cubaanse democratische Grondwet van 1940 in ere te herstellen. De groep kwam op 26 juli 1953 in de vroege morgen bijeen in een wit betonnen huis dat zoge naamd een kippenboerderij was. Castro zette zijn plan uit een: de 129 jongemannen, de meesten voorzien van een oud jachtgeweer, gingen de legerka zerne van Moncada aanvallen, waar 810 militairen gewapend met machinegeweren huisden. Castro ging ervan uit dat de sol daten een kater zouden hebben van het jaarlijkse carnavals feest in Santiago. „Het kwam niet in hem op dat hij misschien zou worden ver slagen", zegt Fernandez. Vol gens hem was het Castro's be doeling om eerst de kazerne en vervolgens de nationale radio te veroveren, om een boodschap aan het volk uit te zenden. Daarna zou hij in de bergen een guerrillaleger opzetten. „Het was een gedurfd plan dat 99 van de 100 keer zou mislukken", verklaart Arcos (toen ook 26), die samen met Castro in de auto zat die hen naar de kazerne bracht. Toen al had Castro kennelijk veel charisma, want slechts een enkeling van de vrijwilligers weigerde mee te doen aan het plan dat volgens sommigen neerkwam op een zelfmoordac tie. Gekleed in slecht passende uniformen stapten uiteindelijk 119 van hen in zestien voertui gen en reden voor het ochtend gloren naar de kazerne, die be waakt werd door drie wachters. „Aan de kant! De generaal wil erlangs!", riep de bestuurder van de eerste wagen. De wach ters waren overrompeld en wer den overmand. Een officier slaagde er, voordat hij werd doodgeschoten, echter in de alarmbel te luiden. Soldaten, velen in hun ondergoed, stroom den hun barakken uit en open den het vuur. De verrassings aanval mislukte. Zes aanvallers en zestien soldaten kwamen om. Maar de respons van Batista Foto's van de jonge Fidel Castro (1) en zijn broer Raul in het Sibony Museum vlakbij Santiago. foto Jose Goitia/AP Miljoenen Nederlanders gaan tegelijk op zomervakantie. De grote uittocht is niet altijd een pretje, met overvolle wegen en afgeladen vakantiecentra. Dat kan anders, denkt Toerisme Recreatie Nederland. De club wil ouderen en kinderlozen op een ander tijdstip laten vertrekken. De reacties op het advies zijn negatief. 'Wat een onzin'. door Helma van den Berg en Hans Westervoorde Studenten maken zich niet druk om 'een of ander bu reautje dat wat roept.' Het be doelde bureautje heet Toerisme Recreatie Nederland en zit in Leidschendam. Het heeft een campagne bedacht om kinder lozen buiten het hoogseizoen op vakantie te krijgen. Nee, sturen is er niet bijKinder lozen en senioren onder dwang in juni en september de koffers te laten pakken, gaat Frans Jan sen van TRN veel te ver. „Vijf tot tien procent meer spreiding zou een mooi resultaat zijn." Vakantiespreiding werd begin jaren tachtig van de vorige eeuw ingevoerd in Nederland. Tot die tijd gingen hele volksstammen tegelijk de deur uit, gedwongen door algehele bedrijfsvakan- ties. Inmiddels is spreiding een begrip en gaan Nederlanders al tientallen jaren verspreid over het jaar op vakantie. Toch kan alles altij d beter, vindt TRN, dat om die reden in december een campagne wil beginnen. Maar wat is eigenlijk de belang rijkste reden van TRN voor dit initiatief? Waarom moeten kin derlozen zonodig buiten het hoogseizoen op vakantie? „Om een betere bezetting te krijgen van de toeristische accommo daties," antwoordt Jansen. „Zo kunnen de bedrijven nog meer aandacht besteden aan de be zoeker." Een ander argument is dat men sen die buiten het topseizoen op vakantie gaan files en opstop pingen kunnen mijden. Volgens Frans Zuiderhoek van het Korps Landelijke Politie Dien sten in Driebergen heeft TRN daar een klein beetje gelijk in. „Het zou wel enkele auto's sche len, met de nadruk op enkele. Heel veel zoden zal het niet aan de dijk zetten., Maar als je ervan uit gaat dat alle kleine beetjes helpen, dan helpt het." Wat een nutteloze actie, zegt Jaap Lengkeek, hoogleraar re creatie en toerisme. „Wanneer mensen in een rustig seizoen op vakantie kunnen, doen zij dat vanzelf wel." Volgens Alexan der Arentshorst van het Chris ten Democratisch Jongeren Ap pèl in Den Haag is het een stunt van TRN: „Ze willen reclame maken om vaker op vakantie te gaan. Want iedereen die niet in het dure hoogseizoen op vakan tie hoeft, gaat al jaren er voor of er na. Het scheelt vaak drie kwart van de prijs." Ook voor het klimaat gaan men sen buiten de zomermaanden op vakantie, meldt G. Verlaat van Stichting Senior Vakantie. „Dan is het aan de Middellandse Zee nog niet zo warm." Maar in de zomer willen zelfs 70-plus- sers ook nog wel een weekje Ne derland, Duitsland of België 'doen'. Verlaat: „Dan is er na melijk thuis niets te doen. Hun clubjes beginnen pas in septem ber. De kinderen en de buren zijn op vakantie en het weer is er ook naar om er op uit te trek ken." Volgens Nel van Dijk van het Landelijk Bureau Leeftijd in Utrecht heeft TRN geen idee hoe onze samenleving in elkaar steekt: „Mensen zijn niet alleen gebonden aan schoolvakanties, maar ook aan het werk. De poli tiek gaat bijvoorbeeld ook met zomerreces." Bovendien heb ben ouderen net zoveel recht om hun vakantietijd zelf uit te kie zen dan jongeren met kinderen, meldt Jacqueline Zwagemakers van ouderenbond Anbo. „Maar als de toeristenindustrie oude ren op andere tijden wil trek ken, moeten ze het nog aantrek kelijker maken en de toeslag op eenpersoonskamers laten val len. Want veel ouderen zijn al leenstaand." Ook studenten trekken zich helemaal niets aan van het offensief van TRN. „Wij gaan gezellig in juli en augustus en met de kerst op vakantie, hoor," zegt Arjen Besseling van de Landelijke Studenten Vak bond in Utrecht. GPD Vluchtelingen maken dat ze wegkomen voor het geweld dat de Liberiaanse hoofdstad Monrovia teistert. Zwartepieten in Liberia door Eelco van der Linden PRETORIA - Beelden van stervende Liberi- anen hebben de aandacht gewekt voor het kleine West-Afrikaanse land, dat al decen nia in de greep is van zinloos geweld. Ieder een is het er nu over eens dat zo snel mogelijk een vredesmacht moet worden ingebracht om het eindspel rond gangster-president Taylor te stoppen en de burgerbevolking te sparen. Maar vooralsnog is er is een klassie ke 'catch-22' situatie ontstaan, waarbij de term 'initiatief' als zwartepiet wordt door gespeeld. De situatie is bizar, zelfs voor Afrikaanse begrippen. De rol van brute krijgsheer en internationaal paria Charles Taylor is uit gespeeld. Hij regeert nog over minder dan eenderde van het land, wordt gezocht voor misdaden tegen de menselijkheid in buur land Sierra Leone en kan asiel krijgen in Ni geria. Toch zit hij nog in de hoofdstad Mon rovia, stuurt brieven naar George Bush en zegt tot de laatste man te zullen vechten. Gevolg is dat hij het leven van een miljoen mensen in de waagschaal stelt. „Het is tijd voor wat gezond verstand in Li beria", zei uitgerekend Taylor, en hij riep de VS op dat te komen brengen in de vorm van een interventiemacht. Daarna, zo beloofde Taylor, zal ik vertrekken. Hoewel zijn ver zoek terecht is, lijkt het vooral tijd om niet meer naar de man te luisteren. Hij heeft tot nu gegrossierd in woordbreuken en er is nie mand die weet wat zijn ware bedoelingen zijn. Het lijkt er op dat Taylor zich nog zo zeker voelt, dat hij denkt het eindspel te kunnen regisseren en zichzelf te manoeuvreren in de rol van martelaar voor de vrede. En dit lijkt precies wat de rebellen van Lurd ook vre zen. Ze vinden dat er nog veel te veel consi deratie is met Taylor, onder meer in de re gionale organisatie Ecowas, die een vredes conferentie heeft georganiseerd en troepen naar Liberia wil sturen. Hun eis dat Taylor moet vertrekken voordat een overgangsre gering kan worden gevormd, is tot nu gene geerd. Er bleek ook geen plaats voor de re bellenleiders in zo'n regering. Hun argument voor de zoveelste bloedige aanval op Monrovia is dat ze zijn aangeval len door troepen van Taylor en dat ze zich zelf verdedigen. Het lijkt eerder dat ze het probleem Taylor op hun eigen manier willen oplossen en hoe dan ook greep willen krij gen op Monrovia, zodat ze in een vredesre geling niet met een 'fooi' teruggestuurd kunnen worden naar de jungle. Hun eis dat buitenlandse troepen niet eerder komen dan nadat Taylor is vertrokken, lijkt om de zelfde reden ingegeven. Wellicht heeft Taylor dit allemaal voorzien en ziet hij de rebellen graag zijn rol overne men van 'kwade genius' in het conflict. De VS zijn al 'om'. Washington heeft deze week voor het eerst Lurd scherp bekritiseerd en vraagtekens gezet bij haar deelname aan een toekomstige regering. Tot nu werd al leen Taylor aangepakt en diens vertrek als onvoorwaardelijke voorwaarde genoemd voor een oplossing van het Liberiaanse pro bleem. Ondertussen sterven en vluchten de Liberi- anen en gaat het zwartepieten verder. Hoe wel de VS oorlogsschepen met 4300 man aan boord richting West-Afrika hebben ge- CHURCHILL - De gezondheid van de Britse premier Chur chill gaat vooruit. De rustperiode die zijn artsen hem hadden voorgeschreven, heeft zijn conditie goed ge daan. OPENLUCHTTHEATER B en W van Vlissingen willen in het Nollebos een eenvoudig openluchttheater. Dit theater zou naast de aan de kreek gele gen bunkers worden aange legd en plaats bieden aan 1500 mensen. BENELUX - De Benelux is in Nederland populair. Het Ne derlands instituut voor de pu blieke opinie heeft onlangs aan honderden mensen uit alle lagen van de bevolking vraagd of ze voor of tegen samenwerkingsorganisatie van Nederland, België e: Luxemburg zijn. 69 procent zegt voorstander te zijn, datis, tien procent meer dan in maat 1950. KAMEEL - Tegen de verwach tingen in is het bezoekersaan tal van de Middelburgse dier gaarde Klein Blijdorp gisteren niet zo groot geweest als wen! verwacht. Dit had tot ge dat ook het 25.000ste kaartje niet werd verkocht. Om meer belangstellenden te trekken zal vandaag de meel, behangen met reclame borden, weereen tocht doorde stad maken. foto Georges Gobet/AFP stuurd (die over tien dagen zullen aanko men), durft Washington niet het initiatief te nemen. Het veel gebruikte argument van de historische banden (Liberia werd gesticht door vrijgelaten Amerikaanse slaven) weegt niet zwaar nu de situatie in Irak steeds rampzaliger wordt en de herinnering aan de even rampzalige ervaringen in So malië in de jaren negentig nog steeds leeft. De Amerikanen willen alleen iets doen als Ecowas de leiding neemt. De EU liet soort gelijke geluiden horen. Maar Ecowas, dat deze week een 776 man sterk Nigeriaans in- fanteriebataljon zou sturen, wacht op een serieus staakt-het-vuren. De aankondiging van de rebellen, afgelopen dinsdag, dat ze hiertoe zouden overgaan, is inmiddels valse hoop gebleken. De Nigerianen komen uit de vredesmacht in Sierra Leone, en dat buurland is een voor beeld voor wat waarschijnlijk het beste zou zijn voor Liberia. De Britten wisten er met weinig mandaat, maar met een professio neel leger snel orde op zaken te stellen en de weg te bereiden voor een imposante VN- macht. Die is van 17.000 man inmiddels te ruggebracht tot 130 00 en moet voor het ein de van het jaar 11.500 mangroot zijn. Liberia is gediend bij snel en professioneel militair optreden, maar dat moet gevolgd worden door een grote vredesmacht. Met uitzondering van Sierra Leone verwacht de buitenwereld doorgaans de problemen in Afrika te kunnen oplossen met minimale middelen en mankracht. Voor de Liberia- nen is te hopen dat de wereld iets met die vreselijke tv-beelden doet. GPD PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (ad|unct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel.(0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden nedooru Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktv (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gese1 - derden Ats u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: "ZC lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaiing geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooru zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintj Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties! Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Behoort tot ÜJGgGfier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4