PZC Einde aan de riddertijd Laatste bezoeker wil nog niet wijken Verhuizing van museum geen optie voor Hulst 11 Berging Pelican 1 op laatste moment afgeblazen Gemeente is ontevreden over werkwijze van Regie BV bij nader inzien vrijdag 25 juli 2003 Direct contact Vlinderexcursie in Smidschorre Asielzoekerscentrum Sluiskil kan de deuren sluiten Contacten Zorgtehuis Mexicaanse dansers naar Sas Handtekeningenactie voor Doel Klaverblad houdt enquête Drugs in beslag genomen Voorstellingen aan huis t de \a<3et Hnnr Winnie van Dam BATH - Het vlottrekken van de Pelican 1 in de Westerschelde is gisteren op het allerlaatste mo ment afgeblazen. Het contai nerschip kreeg bij het opkomen van het tij te veel water binnen. Daardoor kwam het te diep te liggen. Doorgaan met de ber- trjng was te gevaarlijk, omdat de boot dan had kunnen scheuren. Vandaag wordt rond het mid daguur een nieuwe poging ge waagd.De Pelican 1 ligt sinds zondag tegen de wal bij Bath, nadat het schip zwaarbescha- digd raakte bij een aanvaring. Het schip zou versleept worden naar een ankerplaats. Daar moet de boot gerepareerd wor den voor verder transport naar de haven van Vlissingen. Na de mislukte sleeppoging van giste ren zijn duikers aan de gang ge gaan met het dichten van gaten in het achterschip om het drijf- vermogen te verbeteren. De olie die uit het container schip is gelekt heeft stukken kust langs het Belgische deel van de Schelde vervuild. Delen van het natuurgebied Groot Buitenschoor en het schor Ou den Doel vlakbij het Verdron ken Land van Saeftinge zijn be smeurd met olie. In zowel het natuurgebied als op het schor, waar over een strook van bijna twee kilometer olie ligt, zijn in middels zo'n twintig besmeurde bergeenden aangetroffen. Volgens conservator Maebe van het schor Ouden Doel is het nog niet mogelijk de eenden te van gen. Ze zijn nog te gezond en vliegen weg zodra iemand in de buurt komt. Maebe maakt zich vooral zorgen over de ruim 600 bergeenden die zijn neergestre ken op een speciale ruiplaats op de grens van België en Neder land. Die beesten komen daar om te ruien en verliezen dus hun veren, waardoor ze niet in staat zijn te vliegen. Bovendien kan de vervuiling ook later nog pro blemen met zich mee brengen. Als ganzen, die later in het sei zoen in de natuurgebieden ver toeven, van de planten op de schorren eten, kunnen zij ver giftigd worden door de olie druppeltjes die eraan kleven. Dit weekend worden de gebie den geïnspecteerd. De komende dagen wordt pas duidelijk hoe veel olieslachtoffers er zijn. Hulst wil regie leerlingenvervoer door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst wil af van het contract met Regie BV over het leerlingenvervoer. In dit bedrijf zitten de taxiver voerders die het leerlingenver voer en het collectief vraagaf hankelijk vervoer verzorgen in Zeeuws-Vlaanderen. Het leerlingenvervoer wordt uitgevoerd door Taxicom in Ter- neuzen, onderdeel van Regie BV. Hulst is niet tevreden over de service en over de afwikkeling van de kosten voor het leerlin genvervoer. „Wij vragen al drie jaar de kosten inzichtelijk te maken. Dat is nog steeds niet I gebeurd. We moeten de afreke ningen over 2001 en 2002 nog krijgen", zegt wethouder P. Weemaes. „We zijn niet tevre den over deze handelwijze. In het samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws- Vlaanderen zitten vertegen woordigers van de gemeenten en Regie BV. In dit verband is besloten het contract over het leerlingenvervoer nog met een jaar te verlengen. Hulst houdt zich aan deze af spraak maar wil het contract met ingang van 1 januari 2005 beëindigen. De gemeente wil te rug naar vroeger. Toen was het leerlingenvervoer volgens Wee maes veel beter geregeld. „Er zitten nu te veel schijven tussen. Het samenwerkingsver band en Regie BV. Vroeger was er direct contact tussen de on- derwijsahibtenaar en het taxi- AXEL - Natuurbeschermings- vereniging De Steltkluut houdt morgen een vlinder- en libel- lenexcursie in natuurgebied Smidschorre in Axel. Deelnemers verzamelen op de parking voor de watertoren. De excursie begint om 13.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Ook niet-leden kunnen aan de ex cursie meedoen. Excursieleider is Joop de Bakker uit Lams- waarde. Bij gunstig weer wor den veel vlinders verwacht. Vol gens De Steltkluut is het immers een gunstig vlinderjaar. Vooral trekvlinders worden veel waargenomen, maar ook in heemse soorten zoals het land kaartje, het bruin zandoogje en het icaris blauwtje. De vereni ging vindt het jammer dat een populatie hooibeestjes uit de ja ren negentig verloren is gegaan. Een ander familielid, het koe vinkje, is door leden van de in- sektenwerkgroep echter op 25 juni in grote aantallen waarge nomen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bedrijf. De structuur was hier door veel helderder. We willen terug naar deze situatie." Wee maes vindt de service van Regie naar de ouders ook niet gewel dig.,Het gebeurt dat ouders pas in het weekeinde horen met wel ke taxi hun kind maandag wordt vervoerd. Dat kan niet. We willen een veel directer con tact met het taxibedrijf." De wethouder zegt hiermee geen bom te leggen onder het sa menwerkingsverband en het functioneren van Regie. „Het leerlingenvervoer is immers maar een onderdeel van het sa menwerkingsverband en van Regie. De grootste moot blijft het collectief vraagafhankelijk vervoer. Ik weet zeker dat ook de gemeenten Terneuzen en Sluis met ons mee willen doen." Volgens L. Uijl van Regie BV voldoet zijn bedrijf juist keurig aan de verplichtingen. „Wij hebben alle cijfers en gegevens doorgestuurd naar het samen werkingsverband. Als de heer Weemaes de cijfers wil weten moet hij bij het samenwerkings verband zijn en niet bij ons." Weemaes vindt de schuldvraag niet relevant. „Het maakt mij niet uit of de schuld ligt bij het samenwerkingsverband of Re gie. Ik verwijt niemand iets. Het is gewoon geen prettig gegeven om constant achter de feiten aan te lopen. De huidige werk wijze is frustrerend. Ik ben een voorstander van kortere lijnen. Daarom is er niets op tegen om elders te zoeken." Uijl vindt de opstelling van de gemeente Hulst voorbarig. „Er komt immers een vereenvoudi ging van de administratieve or ganisatie. De heer Weemaes wordt op zijn wenken bediend." Weemaes is niet onder de in druk. „Er worden al jaren din gen toegezegd zonder daadwer kelijke verbeteringen. Het loopt al jaren niet." Kinderen klappen mee tijdens de playbackwedstrijd die in het kader van de kindervakantieweek in Groede werd gehouden. door René van Stee GROEDE - De weergoden waren de Kin dervakantieweek in Groede gunstig ge zind. Daarom kon het vierdaagse feest gisteravond in stijl worden afgesloten met een grootse barbecue op het parkeer terrein naast het gloednieuwe multi functionele centrum 't Torentje. Rond die plek waren voor het eerst een groot deel van activiteiten van de speel- en doe- week geconcentreerd. „Een gouden zet, omdat het gebouw lek ker centraal ligt en het gebied rondom makkelijk kan worden afgezet voor het verkeer. We hebben hier alle faciliteiten tot onze beschikking. Ook bij slecht weer hadden we de kinderen dus een zeer uit dagend en gevarieerd programma kun nen aanbieden", verklaart dorpsraad voorzitter Henk Hubregtsen. Voorafgaand aan het smulfestijn was er een playbackshow waar Ciske de Rat en The Blues Brothers als vanouds hoge ogen gooiden. Uiteraard kregen ook po pulaire artiesten van dit moment, zoals het Vlaamse meidendrietal K3, de han den van het overwegend zeer jeugdige publiek op elkaar. De Kindervakantieweek had dit keer als thema ridders. Maandag leefden ruim honderd kinderen uit Groede en omge ving en enkele jeugdige gasten van de na bijgelegen campings zich uit met het bouwen en beschilderen van forten. Eén groepje ijverige bouwvakkers had zelfs kans gezien een toilet in hun bouwsel in elkaar te timmeren. Gisteren troffen ze hierin een heuse drol aan. Geluk kig bleek dit exemplaar van peperkoek. Onder luid gejoel van de kinderen liet organisatielid William Florijn zich de nog dampende lekkernij goed sma ken. foto Peter Nicolai Ook de rest van de week stond bol van de activiteiten. Een groot deel daarvan stond dicht bij het thema ridders. Zo was er onder meer gelegenheid tot het be schilderen van wapenschilden en tunie ken. De lakens voor dit kledingstuk uit de riddertijd waren gratis ter beschik king gesteld door het Rode Kruis. Dins dagochtend stond het traditionele stok- broodbakken op het strand op het programma. Verder werden fotolijstjes gemaakt. Iedere deelnemer kreeg giste ren een lijstje -inclusief een eigen foto- mee als aandenken aan een spannende Kindervakantieweek. door René Hoonhorst SLUISKIL - Het laatste gezin, een familie uit Azerbeidzjan, vertrok deze week volgens plan. Maar de aanvullende opvang in Hotel Sluiskil herbergde don derdag toch nog één asielzoe ker: een alleenstaande dertiger uit het Afrikaanse Guinee. Opvangmedewerker Frauke Klom van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zit een beetje met de laatste 'klant' in haar maag. De Guineese vluchteling moet uiterlijk maandag naar het Cadzandse asielzoekerscentrum Hedenesse zijn verhuisd. Het COA wil hem liever niet dwingen of hem door de politie op straat laten zetten. De politie mag hem niet tegen zijn wil naar Cadzand over brengen. En de man bleef de af gelopen dagen doof voor argu menten van medewerkers van het COA, van Vluchtelingen werk, van het Algemeen Maat schappelijk Werk en van de me dische opvangdienst. Klom: „Hij is er rotsvast van overtuigd dat hij volgende week hier in Sluiskil een brief krijgt met het bericht dat hij in Neder land mag blijven. Hij begrijpt gewoon niet dat een dergelijke De laatste dozen worden weggebracht uit het asielhotel te Sluiskil. foto Peter Nicolai brief hem ook op een ander adres zou bereiken. De man is niet kwaadwillend of agressief en gaat morgen of maandag wel uit vrije wil de straat op. Maar wij zijn bang dat hij het alleen niet redt en willen hem graag onder dak brengen." De moei zame aftocht van de Guinees is een laatste hobbel voor de defi nitieve sluiting van het opvang centrum in Sluiskil. De afgelo pen twee maanden is vaak op emotionele wijze afscheid geno men van vluchtelingen die naar asielzoekerscentra elders in den lande verkasten. Ruim twintig vluchtelingen wilden zelf graag langer in Zeeuws-Vlaanderen blijven. Hedenesse in Cadzand sluit half oktober de deuren. Lindenhof in Zuiddorpe, een aanvullende op vang met zo'n 130 plaatsen, blijft echter tot april volgend jaar open. „De mensen die naar Zuiddorpe zijn gegaan, hebben hier contacten opgebouwd, de kinderen hebben vriendjes en vriendinnetjes. Ze hopen ge woon dat ze binnen acht maan den een verblijfsstatus krijgen", verklaart Klom. Of die hoop te recht is, durft de COA-mede- werker niet te voorspellen. Maar ze onderschrijft de me ning van Jilly van den Ameele, medewerker van Vluchtelin genwerk, dat asielzoekers wel iswaar nergens in het paradijs belanden, maar in een dorp als Sluiskil toch veel beter af zijn dan in een grote stad. ,In een groot centrum moeten ze overal zelf achteraan. In Hotel Sluiskil vroegen wij zelf hoe het met hen ging en wat we eventu eel voor hen konden doen", weet Van den Ameele. De asielzoe kers vonden in Sluiskil toch een soort thuis. Tijdens het af scheidsfeestje eind mei - 'goed dat we het toen hielden, nadat de eerste gezinnen waren ver huisd, werd de sfeer toch ge spannener' - zag Klom de ver bondenheid van de tijdelijke 'hotelbewoners'. Menigeen pinkte een traantje weg toen hij of zij bij het afscheid een groepsfoto van de centrumbe- SAS VAN GENT - Het Mexicaanse dansensemble Tizoc com plimenteert de groepen die optreden tijdens het 29ste Inter nationale Folklore Festival Zeeland. Het was de bedoeling dat de Mexicanen al een paar dagen eerder kwamen, als ver vangers van een groep uit Papua Nieuw-Guinea, maar uitein delijk konden ze slechts de laatste twee festivaldagen opdra ven. In Sas, de thuisstad van het festival, valt het publiek vanmiddag met zijn neus in de boter. Alle groepen zijn vanaf 15.00 uur tijdens een groot dansspektakel in het Sasse cen trum te zien. Na met zijn allen - vijfhonderd man, inclusief Terneuzense collegeleden- de warme maaltijd te hebben ge bruikt op de Markt wordt 's avonds nog eens een volledig pro gramma afgedraaid, waarna de traditionele 'nacht van de folklore' losbarst in het grensstadje. De groepen uit Slowa kije, Servië, Oekraïne en Zuid-Afrika zijn morgenmiddag op de Terneuzense Markt te bewonderen, terwijl Tizoc vanaf 15.00 uur een show geeft bij bezoekerscentrum De Baecker- mat in Westdorpe. De grote slotmanifestatie, waaraan alle groepen meewerken, wordt morgenavond in de Sasse evenementenhal De Vlaan deren gehouden. DOEL - Het actiecomité Doel2020, dat vecht voor behoud van het bedreigde polderdorp op de linker Scheldeoever, gaat de strijd aan op meerdere fronten. Eerder werd de aanleg van de containerhaven het Deurganckdok al aangevochten voor het Arbitragehof en de Raad van State. Na de recente aankondi ging dat het Europese Hof in Straatsburg wordt ingescha keld, zijn nu ook 1500 bezwaarschriften overhandigd aan de provincieraad van Oost-Vlaanderen. Doel2020 protesteert daarmee tegen het schrappen van het dorp uit het ontwerp-ruimtelijk structuurplan van de provin cie. De actievoerders vinden het onbegrijpelijk dat de provin cie Doel opgeeft, terwijl in datzelfde plan het behoud van een leefbaar woonklimaat in de Vlaamse Ruit (Brussel, Gent, Antwerpen en Leuven) wordt bepleit. Doel kan bovendien niet worden geschrapt omdat volgens het huidige gewest plan in de bestemming wonen en landbouw op het gebied rust. GOES - Er zijn steeds meer ouderen die kampen met psychi sche klachten als depressies, angsten en dementie, meldt de koepel voor patiënten- en consumentenbelangen in Zeeland, Het Klaverblad. Om te peilen of er voldoende hulpmogelijk heden voor deze mensen zijn, is de organisatie een enquête be gonnen naar de bevindingen van de gebruikers van psycho geriatrische hulp. In een korte vragenlijst wordt reacties ge vraagd op de ervaringen met de hulpverlening, de bereik baarheid daarvan en wat er eventueel aan schortte. De enquê te is op te vragen bij Het Klaverblad in Goes en via de websites www.klaverbladzeeland.nl en www.zichtopzorg.nl. RENESSE - Een 19-jarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie in Renesse bekeurd wegens het in het bezit hebben van softdrugs. De Zie- rikzeeënaar had 5,7 gram speed, 8,5 gram hennep en een XTC-pil bij zich. De drugs werden in beslag genomen en de 19-jarige kreeg een boete van 820 euro. Omdat hij deze niet kon betalen, kreeg hij een dagvaarding mee naar huis. tachtig euro. volking meekreeg. En Klom toonde zich geroerd toen een asielzoeker zijn gevoelens over Sluiskil beschreef met de woor den: „Bad place, good people." De inwoners van Sluiskil heb ben de asielzoekers met 'ge mengde gevoelens' zien vertrek ken, weet dorpsraadvoorzitter A. Ivens. „We hebben lief en leed meegemaakt en het is geen ge heim dat er vanaf het begin voor- en tegenstanders van het centrum waren. Het belangrijk ste voor de toekomst is nu dat Hotel Sluiskil een functie krijgt als 24-uurs-zorgtehuis. Het dorp heeft behoefte aan zo'n voorziening." Eigenaar T. Lomans heeft nog steeds oren naar omvorming van de vluchtelingenopvang tot zorgcentrum. „Het is nog niet gelukt om met de gemeente over de toekomst van het gebouw te praten. Ik verwacht dat we in september bijelkaar komen." De kans dat de Terneuzense woonstichting Clavis wordt be trokken bij de bouw en exploi tatie van een zorgflat lijkt Lo mans klein. „Clavis heeft een bod uitgebracht, maar dat was zo belachelijk laag. Daar doe ik de deur nog niet voor open." door Frank van Cooten HULST - Verhuizing van hef streekmuseum De Vier Am bachten aan de Steenstraat in1 Hulst naar het 's Landshuis aan de overkant van de straat is geen optie. Wethouder P. Weemaes reageert hiermee op het pleidooi van oudheidkundige kring De Vier Ambachten. Voorzitter W. Gielen van de oud heidkundige kring pleit voor een verplaatsing van het muse um naar het 's Landshuis. Vol gens hem is het toekomstig cul tuur-toeristisch huis veel beter geschikt voor het museum dan het huidige onderkomen. De huidige plek van het muse um is immers brandgevaarlijk en slecht toegankelijk voor ou deren en mindervaliden. In het 's Landshuis, dat momenteel wordt gerestaureerd, kunnen de problemen volgens Gielen vrij eenvoudig worden opgelost. Te vens bieden de voormalige stal len van dit gebouw ruimte voor een depot van het museum. „Als alle eisen op het gebied van brandveiligheid strikt worden opgevolgd, zouden alle openba re gebouwen in Nederland de deuren moeten sluiten", rea geert Weemaes. „Tevens heeft het 's Landshuis absoluut geen ruimte voor een museum. Volgens Weemaes is de veilig heid van het museum voor de bezoekers gegarandeerd. „Pas bij grote groepen van vijftig mensen of meer zouden proble men kunnen ontstaan. Het mu seum heeft echter vrijwel nooit GROEDE - Adri Oosterling houdt in zijn huistheater De Twee Duiven aan de Slijkstraat in Groede een reeks zomervoor stellingen die duurt tot en met 29 augustus. Iedere dinsdag- en vrijdagavond verzorgt hij vanaf 21.00 uur een kleinkunstpro- gramma. De eerste twee voor stellingen zijn inmiddels achter de rug. De eerstvolgende staat dinsdag op het programma. De voorstelling op vrijdag 22 au gustus begint om 20.00 uur in verband met de verlichte dor- pen-dijkenroute. zo veel mensen in huis. Om de veiligheid te waarborgen willen we wel het aantal bezoekers li miteren. Wat Gielen volgens Weemaes vergeet te vertellen is dat de ge meente de afgelopen tien jaar tienduizenden euro's heeft geïn vesteerd in het museum. „Er is behoorlijk geïnvesteerd in de conservering van de museum stukken. Tevens zijn maatrege len getroffen om iets aan de tocht te doen en is een systeem ingevoerd voor de bereikbaar heid voor gehandicapten. Op de computer is te zien wat op de tweede verdieping van het mu seum staat." Het toekomstig cultuur-toeris tisch huis biedt na de restaura tie onder meer ruimte voor de VW en het bezoekersmanage- ment. „Bezoekersmanager Mo nique de Bruijn gaat straks zeker niet de kaartjes voor het museum knippen", verzekert Weemaes. Bij de streekactiviteiten in de agenda stond gisteren abusievelijk vermeld dat in het Clingse gemeenschapshuis Mal- pertuus bingo werd gehouden. De eerste bingo vindt echter pas weer op zondag 17 augustus plaats, omdat Malpertuus tot half augustus is gesloten. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37