9 Herstel brengt paradijs terug Geen kind te zien op Kinderdijk Paal houdt verleden levend Junks en daklozen moeten afzien van bouw schuilhut Super effectief en toch heel mild Uonumentenzorg erkent restanten in Zeeuws-Vlaanderen en Tholen Eerlijk Kleuter overlijdt na aanrijding 0 zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 25 juli 2003 Herstel W oonbestemming vanaf de dijk Napoleon Wrang Man opgepakt na mishandeling jnnrWillem Staat SLUIS - Herstel van de door Monumentenzorg bescherm waardig geachte rompen in Breskens, Nieuwvliet en Ter- hofstede zou het westelijk deel van West-Zeeuws-Vlaanderen weer een beetje transformeren lot het molenparadijs van wel eer. De regio heeft molens in Re- iranchement, Sluis, Cadzand, Nieuwvliet Schoondijke en Zuidzande. Verder zijn er nog Iniet-erkende) rompen/restan- ,en in Cadzand, Zuidzande, en Draaibrug. Zeeuws -Vlaanderen was aan het eind van de negentiende eeuw een waar moleneldorado. In 1890 zijn 77 exemplaren ge teld. Zelfs in gehuchten als Dui- venhoek en Scherpbier verhie ven zich wiekenkruisen. De opkomst van maalderijen bete kende al in de eerste helft van de vorige eeuw de nekslag voor ve le molens in het gebied. Nu staan er nog maar veertien. De neergang ging relatief snel omdat Zeeuws-Vlaanderen met het vasteland was verbonden. Daardoor moesten molens het afleggen tegen grote maalderij en. In de rest van de provincie bleven, mede door de kleinscha lige eilandelijke structuren, molens vaak tot in de jaren vijf tig of zestig doorwerken. De romp van Breskens staat aan de Oude Rijksweg. Deze uit 1858 daterende stellingmolen is omstreeks 1938 onttakeld en liep ook nog schade op bij het zeer zware oorlogsgeweld dat Breskens in 1944 trof. Na de bombardementen was de romp een van de weinige oude gebou wen in het dorp dat nog over eind stond. Het molenrestant is een beeldbepalend element aan de rand van Breskens. De vlak bi j het 17 de eeuwse her vormde zaalkerkje staande romp aan de Mettenijedijk in Nieuwvliet wordt tot de mooiste van de provincie gerekend. Deze molen is in 1859 gebouwd en moet het al sinds 1923 zonder wieken doen. Bijzonder is dat een belangrij k deel van de maal inrichting bewaard bleef. Her stel zou van Nieuwvliet een echt molendorp maken, want aan de Molenweg staat nog een com plete stenen grondzeilen Molen De Meermin in Terhof stede is in 1877 gebouwd. De molen liep oorlogsschade op tij dens de gevechten in 1944. In 1948 is De Meermin van kap en wieken ontdaan. Wel is later de windwijzer, in de vorm van een meermin, er weer boven ge plaatst. De romp domineert het silhouet van het gehucht. De romp van Overslag staat aan De Gebuurte nog net op Neder lands grondgebied. De in 1859 gebouwde molen is al in 1925 van kap, gevlucht en stelling ontdaan na stormschade. Vlak bij liggen de tot op een halve me ter hoogte afgebroken resten van een rosmolen, de voorgan ger van de windmolen. Frans Weemaes, bestuurslid van De Zeeuwse Molen, pleit in zijn on langs verschenen boek Molens in Zeeland voor herstel van deze laatste paardenmolen, maar Monumentenzorg wil het res tant niet klasseren. Vijf molenrompen krijgen status Hoor Willem Staat SLUIS - De molenrompen van Breskens, Nieuwvliet, Terhof- iy 7 stede, Overslag en Tholen (stad) komen bij restauratie in aan merking voor rijkssubsidie. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft namelijk besloten deze molenrestanten te klasse ren. Deze maand begint de pro cedure om ze een beschermde status te geven. Monumentenzorg beschouwt de restanten in Breskens, Nieuw vliet, Terhofstede en Tholen als in complete molens. De dienst vindt dit bescher- menswaardige gebouwen, die het verdienen om ooit weer tot complete molen te worden ge restaureerd. Het restant in Overslag krijgt de status van molenromp. Dat be tekent dat de dienst in dit geval hooguit conservering in de hui dige staat haalbaar vindt. Volgens molendeskundige G. H. Keunen van Monumentenzorg kan herstel in Terhofstede, Breskens en Nieuwvliet in aan- >11 merking komen voor Europese steun. „Men moet dan wel haast IJmaken. Erzijn verschillende re- ionale fondsen waaruit voor dit doel nog twee jaar kan wor- len geput." Keunen ziet in dit verband ook mogelijkheden voor een eurregioproject, waar bij het herstel van molenrestan ten in West- en Oost-Vlaande ren kan worden betrokken. Nederland telt circa 1050 wind en watermolens die als monu ment zijn beschermd en her bergt daarnaast honderden mo lenrestanten, soms complete rompen, in andere gevallen slechts wat muurwerk of funda menten. Monumentenzorg heeft ongeveer 500 (gedeeltelijke) molens onder de loep genomen. Daarvan zijn er uiteindelijk 72 geklasseerd als incomplete mo len of molenromp. De afvallers worden molenres tant genoemd. Hieronder vallen in Zeeland de rompen in Poort vliet, Kamperland, Middelburg ('t Zand), Oud-Sabbinge, Elle- woutsdijk, Cadzand en Lams- waarde. Verschillende van deze molens hebben intussen een woonbestemming, terwijl de oorspronkelijke inrichting meestal geheel verdween. De kleine restanten in Lewedorp, Zuidzande en Draaibrug kon den evenmin genade vinden bij Monumentenzorg. De romp bij Hoofdplaat is niet meegewogen, omdat deze volgens woordvoer der Keunen onbekend was bij de dienst. De rompen van de grote molen De molen van Risseeuw, aan de rand van Breskens. foto Peter Nicolai op het Generaliteitsbolwerk in Laurens zijn in een eerder stadi- kwam het evenwel nog niet tot liere eigenaar en de overheid. In Sas van Gent, De Korenbloem urn al erkend als monument. In herstel door gebrek aan over- Sint Laurens bestaan wel plan- in Kortgene en De Hoop in Sint- Sas van Gent en Kortgene eenstemming tussen de particu- nen tot herstel. door Gerard Montsma De Middelburgse Kinderdijk heeft iets weg van een dorp jein de grote stad. De dijk ligt op steenvvorpafstand van het cen trum en toch is het er rustig. Ooit was de dijk het centrum van de bedrijvigheid, nu is het een exclusieve woonwijk. De Kinderdij k is voor driekwart omgeven door water. De pak huizen, de oude Dokhaven, het Balkengat en de brede kade ver wijzen naar het rijke VOC-ver- leden, al ligt de oorsprong van de dijk in de stadsuitleg van 1550. Er bestaan verschillende lezingen over de oorsprong van de naam Kinderdijk. De naam route danken zijn aan de kraan- en balanskinderen, die met na me op dit gedeelte van de dijk ingezet werden voor het laden, lossen en wegen van de scheeps goederen. Toch verdient de op vatting van de historicus J.C. de Man van rond 1900 de voorkeur. De dijk hoefde geen zeewater te heren maar 'slechts' rivierwater. Het was van oorsprong een klei ne, lage dijk. De koosnaam Kin derdijk lag destijds zeer voor de hand. Vandaag de dag is er ove rigens maar weinig terug te zien van de bedrijvigheid van toen. De Kinderdijk in Middelburg, ooit een centrum van bedrijvigheid. doening. Maar het is hier wel za lig wonen hoor. Kijk, ik heb mijn eigen ophaalbrug voor de deur. Mét bediening." Ze wijst door het raam op de gebruinde ha venmeester, die zojuist de oude Spijkerbrug opent voor een vloot hypermoderne zeiljach ten. „Boodschappen of over nachting", schalt zijn stem over het water. „Gelijk doorvaren dan!" Om het half uur dirigeert hij zo tientallen boten naar een plaatsje in een van zijn havens. Havenmeester Hans Platteeuw herkent het probleem. Hij zou de mensen graag doorverwijzen naar een leuke winkel of een foto Ruben Oreel goed restaurant op de Kinder dijk. „We léven van die passe rende toeristen en recreanten. Kijk maar naar de haven van Veere. Daar zijn geen winkels meer. Die mensen komen nu al- P c'e met kinderhoofdjes be idde kade staan felgekleurde auto's geparkeerd en zijn de ou de pakhuizen omgebouwd tot i°oneenheden, kantoren en lubhuizen. De prachtige dok sven achter de dijk is groten- leels gedempt en kinderen zijn 'ergens te bekennen. De enige ®ihnakerij, 'in 't Witte Paard', verdween al voor de oorlog en de aangrenzende watersportwin- el sloot twee jaar geleden haar 1 euren. Restaurant De Kameel rjgde dit voorbeeld een jaar la- «Erzijn hier haast geen winkels eer Dat is echt heel jammer", pertelt C. Petiet, de huidige be monster van de voormalige makerij. ..Het is hier nu ei genlijk een beetje een dooie be- De grenspaal langs het fietspad aan de Nieuwe Vlissingse- weg scheidde in vroeger tijden Vlissingen en Oost- en West- Souburg. foto Ruben Oreel Een grote, grijze paal staat eenzaam langs een fietspad in Vlissingen. Tweëenhalve me ter lang is-ie. En hij hangt een tikkie uit het lood. Op ooghoog te is een inscriptie te lezen dat op deze plek de grens van Vlis singen is. Vreemd. Want de offi ciële grens tussen de gemeente Vlissingen en Middelburg ligt zeker een kilometer verderop. „Grensscheiding der stad Vlis singen", is de precieze tekst die in de grijze mastodont is gebei teld. De paal staat ter hoogte van de wijk Westerzicht langs het fietspad aan de Nieuwe Vlis- singseweg. En dat terwijl de grens met Middelburg ten noor den van Vrijburg ligt. Gemeen tearchivaris A. Meerman ontra felt het mysterie. „Het gaat hier om een oude grenspaal tussen Vlissingen en Oost- en West- Souburg. Dat waren toen nog onafhankelijke gemeenten." Meerman kan uit het blote hoofd nog wel een aantal soort gelijke grenspalen opnoemen. Langs het fietspad dat parallei aan het Kanaal door Walcheren loopt bijvoorbeeld. Of bij scho lengemeenschap Scheldemond. Uit nadere inspectie blijkt deze laatste paal wat lastiger te vin den. De markering staat wat tussen het groen. Maar de aan houder wint. En ook deze paal blijkt dezelfde inscriptie te heb ben als het type langs de Nieuwe Vlissingseweg. De palen stammen uit de Napo leontische tijd van 1807 tot 1810. Rond Vlissingen, in die tijd Frans gebied, stonden zes tien genummerde, houten grenspalen. Rond 1820 werden de palen vervangen door ar duinstenen varianten. In de loop der jaren raakten ze echter in onbruik. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Verslaafden en zwervers mogen geen schuilhut bouwen aan de Beneluxweg in Terneuzen. De voorzieningen- rechter in Middelburg wees een verzoek daartoe af en stelde de gemeente Terneuzen, die geen apart onderkomen naast de dag- en nachtopvanglokaaltjes van Leger des Heils en ZCAD wil, in het gelijk. De motivatie van rechter G. van Unnik volgt binnen twee we ken, maar de Terneuzense ver slaafden, dak- en thuislozen zullen het vonnis niet bestude ren op nieuwe aanknopings punten voor een nieuwe juridi sche procedure. Initiatiefnemer W. van der Maaten wacht af met welke oplossing burgemeester en wethouders dit najaar op de proppen komen. Wethouder C. Liefting meldde onlangs dat hij in september of oktober met een locatie voor een nieuwe dag- en nachtopvang op de proppen komt. De gemeente is, samen met het heilsleger en het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs, al jaren op zoek naar een geschikte plek voor opvanghui zen, maar vond tot nu toe geen bevredigende oplossing. Van der Maaten - zelf geen ver slaafde of dakloze, maar begaan met hun lot omdat hij vroeger ook op straat heeft rondgezwor ven - toonde zich gisteren niet echt teleurgesteld. „De grootste teleurstelling kreeg ik begin dit jaar al te ver werken toen de gemeente Ter neuzen op geen enkele manier bereid bleek om over ons voor stel te overleggen. Deze rechts zaak was slechts een uitvloeisel van de beslissing om ons niet te horen en naar een redelijke op lossing te zoeken. Datde rechter ons verzoek waarschijnlijk niet honoreert, omdat wij formeel geen bouwvergunning hebben aangevraagd is misschien wel een beetje wrang. Maar het is ook wel sterk overdreven om een vergunning aan te moeten vragen voor een verplaatsbaar wegwerphutje", aldus Van der Maaten. De Terneuzense verslaafden en zwervers kunnen voorlopig niets anders doen dan afwach ten wat het college voor hen in petto heeft, concludeert Van der Maaten. Hij blijft het jammer vinden dat dak- en thuislozen en verslaafden geen eigen 'con troleerbaar' onderkomen op po ten mogen zetten. Niet alleen omdat het zelf bouwen van een schuilhut verslaafden en thuis lozen zelfrespect en verant woordelijkheidsgevoel bij brengt, zoals hij voor de rechtbank betoogde. „Maar ook omdat elke nieuwe locatie pro testreacties van omwonenden zal oproepen. Bovendien is een bepaalde bouwtijd nodig voor de nieuwe dag- en nachtopvang. Verslaafden en daklozen moe ten zich dus waarschijnlijk weer een winter behelpen met de be perkte openingstijden van de huidige opvanggelegenheden." KAMPERLAND - Een 22-jari- ge man uit Oost-Souburg is in de nacht van woensdag op donder dag aangehouden, omdat hij eerder op de avond iemand had mishandeld. De mishandeling vond plaats op een camping aan de Schotsman- weg in Kamperland. Een 19-ja- rige man uit Veere werd zonder aanleiding bij de keel gegrepen en met een bierfles op zijn hoofd geslagen. Een Middelburger die tussenbeide kwam, kreeg ook een klap op zijn hoofd. De Oost- Souburger kon aangehouden worden op de N57 bij Kamper land. Bij zijn aanhouding bleek dat de man ook teveel had ge dronken. lemaal hier hun boodschappen doen. Alles op loopafstand. Het liefst zouden zij hier al op de dijk klimmen." Toch is het voor winkeliers niet eenvoudig om hun deuren te openen op de Kinderdijk. De huizenprijzen zijn er in verhou ding tot andere locaties in de stad in korte tijd enorm geste gen. De gepensioneerde horeca- uitbater Frits Caljouw weet daar alles van. „Dertig jaar ge leden stonden de woonhuizen er nog vervallen bij en waren veel pakhuizen dichtgetimmerd. Je kocht zo'n ding nog voor twin tigduizend gulden. Nu zijn ze anderhalf miljoen waard. Loop er maar eens langs. Je ziet toch al gauw zes bellen op een deur. Dat krijg je ervan. De Middelburgse architect Ron Kodde plaatst de woningsplit sing liever in een historisch per spectief. „Ten tijde van de crisis, eind jaren dertig, werden veel van deze huizen niet alleen ge splitst uit geldgebrek, maar ook vanwege het gebrek aan ruimte. Het was net als vandaag de dag onbetaalbaar om zo'n pand al leen te bewonen, laat staan te laten bouwen. Nu wil iedereen aan het water wonen en de Kin derdijk heeft om die reden na tuurlijk een stapje voor. Zoveel water om je heen, dat heb je hier nergens." OOLTGENSPLAAT - In Oolt- gensplaat is woensdagochtend rond elf uur een vierjarig jonge tje om het leven gekomen, nadat hij was aangereden door een vrachtauto. Het jongetje fietste op een ver bindingsweg van de Juliana- straat naar de Prins Bernhard- straat tussen zijn 32-jarige moeder en zijn zeven jaar oude zusje in. Plotseling haalde hij zijn zusje in en reed met hoge snelheid de Prins Bernhard- straat op. Een 45-jarige vrachtwagen chauffeur uit Nieuwdorp, die langzaam over de Prins Bern- hardstraat reed, kon een aanrij ding niet voorkomen. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn opgelopen verwondin- gen. (Advertentie) Als je een gevoelige huid hebt, betekent dit niet dat je geen effectieve deodorant kunt gebruiken. Nieuwe Rexona for Men Sensitive geeft je een effectieve bescherming en dankzij het huidvriendelijke Pro-dermasil™, is het ook bijzonder geschikt voor de gevoelige of snel geïrriteerde huid. Rexona for Men Sensitive is verkrijg baar in spray en roll-on. ..«-x sic-jaet Daar kun je op vertrouwen! In 1966 bedacht men dat het een leuk idee was om de grenspalen in ere te herstellen. De gemeente bestelde zeven replica's van de oude palen, want de collectie was niet helemaal compleet. Gek genoeg belandden de palen niet in de grond, maar in een ge meentelijke opslagplaats en keek niemand er naar om. Tot 1986. In dat jaar werd het plan voor de grenspalen nieuwe leven ingeblazen. Alle palen werden teruggevonden in de op- slaggloods, op één na. Deze was spoorloos verdwenen. Of toch niet? Uit nader onderzoek bleek dat de paal een aantal jaren eer der al een andere bestemming had gekregen. Voor de nieuwsgierigen: in de Coosje Buskenstraat staat het beeld Drie meisjes in de wind. En de sokkel vertoont een op vallende overeenkomst met de grenspaal langs de Nieuwe Vlis singseweg. Bij dat Middelburgse bedrijf werd onlangs een medewer ker betrapt toen hij een doos suikerklontjes uit de kantine in zijn aktentas stopte. Hij reageerde eerder verontwaardigd dan be schaamd. „Anderen drinken op het werk altijd koffie met suiker. Ik nooit. Dan mag ik toch zeker wel eens een doos klontjes mee naar huis nemen. Da's toch eer lijk..." door nierpafiMttn to patiónlen dl* no mtntonon lijden. Roclx i rïpiiatê ilaobtaden var. NRp Öaji :-niai^ inft/gjMRp.rij p.v.y. ïxliguws g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35