FZC il2 Opnieuw olie gelekt bij berging Tricolor Zeebanket in Middelburg Berging Pelican 1 op laatste moment weer afgeblazen 1 YOUR CULT GUIDE djl giro 55 2000 NSGK. Elk kind speelt mee. 0 gehandicapte kind GroenLinks vraagt steun van Rijk m WL agenda bij nader inzien weekenddiensten vrijdag 25 juli 2003 Zaagdraad Extra rit met paardentram STREEKACTIWTÊimr, Huisartsen Tandartsen Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen L f SSS Amsterdam www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het www.cjp.nl/uitagenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Fractie wil aanleg N57 schrappen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - GroenLinks wil dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat de aanleg van de nieuwe N57 schrapt. De weg is te duur, onnodig en ver woestend voor het landschap, vindt de partij. Minister Peijs liet onlangs we ten dat Zeeland er rekening mee moet houden dat er geen geld voor de N57 beschikbaar komt, omdat het ministerie de komen de jaren de nadruk wil leggen op het bestrijden van files. De partij heeft een brief aan de minister gestuurd, die is onder tekend door leden van de afde lingen Middelburg, Vlissingen en Veere, het provinciaal be stuur en de Statenfractie van GroenLinks. Initiatiefnemer T. Polderman benadrukt dat niet de hele afdeling van Middelburg achter de inhoud staat. „De brief is door individuele leden getekend." Het verzoek aan Peijs komt op een moment dat de inspraakprocedure in een vergevorderd stadium is. „Een paar weken geleden werd dui delijk dat er moet worden ge sneden in het budget van het mi nisterie. Daarom is nu de tijd rijp om Den Haag te voeden", zegt Polderman. „Uit desamen- leving zijn nu geluiden te horen dat het anders moet. Daar moet de politiek zich bij aansluiten." De nieuwe N57 moet de snelweg bij Middelburg verbinden met de dammenroute. GroenLinks vindt dat het project, dat 140 miljoen euro kost, gezien de moeilijke economische tijden niet verantwoord is. Daar komt nog bij dat ook de provincie en de gemeente kosten moeten ma ken om de weg te laten aanslui ten op de bestaande wegen. De partij wijst erop dat er geen re kening is gehouden met dubbel onderhoud. De oude weg tussen Middelburg en de Veersegatdam blijft gewoon bestaan. Volgens GroenLinks ontstaat er na de opening van de weg een nieuwe snelle route van België, via de Westerscheldetunnel, naar Rotterdam. Dat is onge wenst, schrijft de partij aan de minister. De vormgeving van de weg noemt GroenLinks 'gro tesk'. In de brief wordt een door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Bij de berging van de Noorse autocarrier Tri color in het Nauw van Calais is opnieuw olie vrijgekomen. Dat gebeurde binnen enkele uren nadat de Combinatie Berging Tricolor (CBT) dinsdagmiddag was begonnen met het doorza gen van het achterschip. Daarin bevinden zich behalve de ma chinekamer ook de brand stoftanks. Gouverneur P. Breyne van West-Vlaanderen liet direct een vooralarm voor alarmfase 1 uit gaan. Op het water dreef na eni ge tijd een oliesliert van enkele kilometers lengte. De Beheers- eenheid Mathematisch Model van de Noordzee (BMM) stuurde direct een vliegtuig de lucht in dat de sliert signaleerde. Ber gers, een marinevaartuig en een schip van de Vlaamse Gemeen schap troffen direct maatrege len. De oliesliert dreef woens dag naar het noordoosten paral lel aan de Vlaamse kust. BMM hield de situatie ook gisteren vanuit de lucht in de gaten. Er is tot nu toe geen olie op de (druk ke) Vlaamse stranden terecht gekomen. Volgens BMM kwa men er ook wat teerresten vrij De Beheerseenheid gaat ervan uit dat zich in het wrak nog 200.000 liter olie bevindt. Bij de voorbereidingen van de ber ging, in januari en februari, spoelde 170 ton olie uit het wrak. De bergers konden pas dinsdag het eigenlijke zaagwerk vanaf de werkplatforms Buzzard en Vagant beginnen nadat de ber ging eind vorige week door het slechte weer noodgedwongen was stilgelegd. Volgens een woordvoerder van CBT werd het werk toch gestart ondanks windkracht zes en de daarmee gepaard gaande zeegang. Voordat het zagen begon, moest het werkplatform Vagant overi gens opnieuw gepositioneerd worden. Ook dat kostte tijd. Duikers houden de voortgang van het zagen voortdurend in het oog. Gisteren, in de loop van de dag, was de zaagdraad al ruim zestien meter gevorderd; de romp van de Tricolor is iets meer dan dertig meter breed. De bergers verwachten dat het eer ste afgezaagde stuk van het schip begin volgende week door de drijvende bok Asian Hercu les II en het hijsplatform Ram- biz op het pontonschip Giant kan worden gehesen. Vervol gens worden de wrakstukken afgevoerd naar de haven van Zeebrugge. Miss Zeeland laat de accordeonspeler van het duo Ambiance kennismaken met de smaak van een oes ter. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het mossel festival wordt langzamerhand een Middelburgse traditie. Dit weekeinde is de Vlasmarkt voor de zevende keer omgedoopt tot het Straatje van Verlangen. Bernhard de Muijnck is de Mid delburgse mosselman. Hij be antwoordt alle vragen van bezoekers. „Ik weet er veel van", zegt hij. De mosselman verdient zijn brood als viskeurmeester bij de Rijksdienst voor keuring van vee en vlees. Zijn standplaats is Yerseke, dus hij ziet dagelijks kilo's mosselen aan zich voorbij trekken. Hij is dit jaar voor de derde keer mosselman. „Het eerste jaar was ik best wel ze nuwachtig, maar daar groei je overheen. Als ik mijn pak aan trek, gaat het vanzelf." Nog weken nadat het festival is afgelopen, wordt hij, zonder Zeeuws pak, herkend in de stad. „Hé Mosselman!, hoor ik dan. 'w--: v' v Dat duurt wel een tijdje." Hij krijgt een sjerp omgehangen van Miss Zeeland, Joan Krüse, en daarmee is het festival offici eel begonnen. Tijd voor een bordje oesters. De accordeon speler van het duo Ambiance, één van de acts die dit weekein de optreden op het festival, waagt zich aan zijn allereerste oester, aangereikt door Miss Zeeland. „Lekker", vindt hij. Het mossel- en zeebanketfesti val duurt nog tot en met zater dag. rampscenario beschreven: „Er wordt een nieuwe barrière ge legd die vergelijkbaar is met het Kanaal door Walcheren." Het landschap wordt aangetast, de wegen die de nieuwe weg krui sen worden doodlopend, histo rische dijken worden doorsne den. Het dorp Vrouwenpolder wordt beroofd van zijn 'unieke kleinschalige karakter', Se- rooskerke wordt van de buiten wereld afgesneden. De partij vindt de weg bovendien niet no dig. De verkeersveiligheid, één van de argumenten die zijn aan gevoerd om de weg aan te leg gen, kan ook op een andere ma nier worden verbeterd. Ook voor de doorstroming in Mid delburg zijn andere oplossingen te bedenken. De partij sugge reert om een rondweg rond de stad aan te leggen of om in plaats van de Schroebrug een tunnel te maken. „Ons is niet duidelijk waarom voor dit loka le probleem Walcheren op de schop moet en het Veerse platte land offers moet brengen." KERKWERVE - Wegens enorm succes van de eerste rit met een paardentram naar natuurge bied Tureluur en excursie in het gebied is besloten vanavondeen extra rit naar de nieuwe natuur in te lassen. In de paardentram is plaats voor zo'n 30 mensen en bij de eerste rit afgelopen dinsdag moesten er vouwstoelen aan te pas ko men om aan de vraag te kunnen voldoen. Vanaf café De Heren keet bij Kerkwerve vertrekt de paardentram om 18.30 uur naar de nieuwe natuur in de Prunje- polder. Een gids van gebiedsbe- heerder staatsbosbeheer geeft tijdens de rit en de korte excur sie in de Prunje uitleg over de totstandkoming van het project en de resultaten ervan. Opgave voor de rit en de excursie kan via het VW-kantoor in Zierikzee. Er volgens nog rittten/excursies op de dinsdagen 29 juli en 5, 19 en 26 augustus. door Winnie van Dam BATH - Het vlottrekken van de Pelican 1 in de Westerschelde is gisteren op het allerlaatste mo ment afgeblazen. Het contai nerschip kreeg bij het opkomen Van het tij te veel water binnen. Daardoor kwam het schip te diep te liggen. Doorgaan met de bergingsactie was te gevaarlijk, omdat de boot dan had kunnen scheuren. Vandaag wordt een nieuwe poging gewaagd. De Pelican 1 ligt sinds zondag tegen de wal bij Bath, nadat het schip zwaarbeschadigd raakte bij een aanvaring. Het schip zou versleept worden naar een an kerplaats. Daar moet de boot gerepareerd worden voor verder transport naar de haven van Vlissingen. Duikers zijn aan de gang gegaan met het dichten ga ten in het achterschip om het drijfvermogen te verbeteren. De olie die uit hetschip is gelekt heeft stukken kust langs het Belgische deel van de Schelde vervuild. Delen van het natuur gebied Groot Buitenschoor en het schor Ouden Doel vlakbij het Verdronken Land van Saef- tinge zijn besmeurd met olie. In zowel het natuurgebied als op het schor, waar over een strook van bijna twee kilometer olie ligt, zijn inmiddels ongeveer twintig besmeurde bergeenden aangetroffen. Volgens conservator Maebe van het schor Ouden Doel ishetnos niet mogelijk de eenden te va» gen. Ze zijn nog te gezond» vliegen weg. Maebe maakta), vooral zorgen over de ruim 600 bergeenden die zijn neergestre ken op een speciale ruiplaatsoD de grens van België en Neder, land. Die beesten komen daar om te ruien en verliezen dus km veren, waardoor ze niet in staat zijn te vliegen. Als ganzenvaa de planten op de schorren eten kunnen zij vergiftigd word® door de oliedruppeltjes die aan kleven. Dit weekend i»„ den de gebieden geïnspecteeii De komende dagen wordt p® duidelijk hoeveel olieslachtoi- fers er zijn. )e 0' BROUWERSHAVEN - Port Greve, uur: Circus Bongo. In het artikel over de Dreischor (PZC, 24 juli) is een telefoonnummer vermeld. Muzikantt; die willen meedoen aan het vlasdag-gelegenheidsorkest op' zal» dag 16augustus kunnen zich opgevend Jaap Knuist. Zijn telefoonnummers 0111-401951. 26 en 27 juli 2003 ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162 Apotheek "Zierikzee", Dam 18,tel, 412906, geopend za. van 09.00-12.3Jig en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12,00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterd 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat17të Zierikzee. i - i V s ÉÉSÉIg*,,.. Alleen spelen is geen bal aan M: Sporten, speien, vakantie. Kinderen met een handicap willen niets liever dan gewoon meedoen. Daarom zorgen we dat speelplaatsen worden aangepast, maar ook schoolklassen, computers, werkplekken en woonhuizen. In 2003 - het Europees Jaar van mensen met een handicap - willen we nog méér klaarspelen. Doet u mee? ■sgk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32