PZC Kleine Wereldwinkel succesvol Stoomfiets te zien in Goemanszorg Vertrek uit Bagijnhof met wrang gevoel Circus Herman Renz slaat Zierikzee over 11 Bioloog uit Burgh-Haamstede doet onderzoek vrijdag 25 juli 2003 Diamiddag over Ouwerkerk in vroeger tijden Dorkas houdt fietstocht door Westhoek Zweefvliegen Levensbedreigend Belg steelt adreskoker Drankrijder op de bon Drugs in beslag genomen Bromfietser rijdt met slok teveel op Aanhouding na mishandeling Enquête over psychische hulp Wrang Geen reden Inbraken \a9eV ax Variatie goed voor akkerranden jnnrEsme Soesman ZONNEMAIRE - Hoe groter de variatie in leeftijd tussen ver schillende stroken akkerrand jes te waardevoller het resul taat. Dat constateert bioloog K. de Kraker uit Burgh-Haamste- de die in opdracht van Stichting Zonnestraal onderzoek naar de Schouwen-Duivelandse randen verricht. Mensen lijken vooral gechar meerd van jonge kleurrijke kruiden. Deze zogenoemde eer- stejaarsranden hebben echter de minste waarde voor kleine zoogdieren, luiden de bevindin gen van het ecologisch advies bureau Sandvicensis van De Kraker. In de jonge randen hou- OUWERKERK - De werkgroep 'oud Ouwerkerk in documen ten' houdt al vele jaren elke zo mer twee diamiddagen in het dorpshuis waarin het dorp in vroeger tijden wordt belicht en een beeld wordt geschetst van de ontwikkelingen in de loop der jaren. Op woensdag 13 au gustus is de tweede presentatie van dit seizoen. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor zowel recreanten als voor de bewoners van het dorp die eens willen terugkijken op het verleden. Mevrouw L. Veltman-Hack ver telt het verhaal over Ouwerkerk aan de hand van dia 's en een ma quette van de oude toren en de kerk van het dorp. Daarmee schetst zij een beeld van de invloed van ingrijpende gebeurtenissen als de oorlog en dewatersnoodramp Ook wordt verteld over de op komst van de recreatie. De diapresentatie op woensdag middag 13 augustus is in het dorpshuis van Ouwerkerk. De bijeenkomst duurt 14.00 tot 16.15 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De christelijke hulporganisatie Dorkas houdt woensdag 30 juli een fietstocht door Burgh- Haamstede. De opbrengst van deze rit is be stemd voor straatkinderen in Egypte. Met dit project helpt de christe lijke hulporganisatie met de fi nanciering van maaltijden, kle ding en regelmatig medisch onderzoek van de straatkinde ren in de achterstandsbuurten van Egyptische steden. De fietstocht van ongeveer 30 a 35 kilometer voert langs mooie plekjes in de Westhoek. Halverwege wordt er in het bos gepauzeerd om iets te drinken. Ook kunnen er pannenkoeken worden gegeten. Deelnemers aan de fietstocht kunnen zich tussen tien uur en half een inschrijven op het grote parkeerterrein in het centrum van Haamstede. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandagt/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur den zich namelijk de minste soorten op en dat zijn ook nog eens zeer algemene soorten als huis- en bosmuizen. De Noordse woelmuis, die in Nederland een tamelijk bijzonder dier is, is daarentegen her en der aange troffen in randen van vier en vij f jaar oud. Sinds een clubje akkerbouwers op Schouwen-Duiveland in 1995 begonnen is met het in zaaien van akkerranden heeft De Kraker onderzoek gedaan naar de effecten van deze krui- denranden. Zo bestudeerde hij enkele jaren insecten en richtte hij zijn vizier verder op flora en vogels. Behalve zijn onderzoek naar kleine zoogdieren sluit hij dit jaar ook een studie naar de relatie tussen zweefvliegen en bladluizen in gewassen af. Volgens de bioloog hebben de akkerranden de regio wat na tuur betreft zeker wat opgele verd. Met name insecten varen wel bij de randen. Dat zie je - hoewel dit jaar ook de mooie zo mer een rol speelt - onder meer in de vele vlinders in de polder terug. Maar het is wel zaak om de vinger aan de pols te houden, meent De Kraker. De onder zoeksresultaten tonen bijvoor beeld aan dat het elk jaar op nieuw inzaaien ongewenst is. Vergrassing in verschillende gradaties levert rijkdom aan soortenop, al is ook dat aan een limiet gebonden. Ergens tussen de drie en zes jaar moet opnieuw worden ingezaaid. Door dat in gedeelten te doen hou je steeds een bloemrijk randje over waar ook fauna toevlucht tot kan ne men. Wel moet nog nader wor den onderzocht of gedeeltelijke bewerking van de grond wel ge noeg ruimte overlaat voor bepaalde soorten. Grote struc tuurverschillen in de omgeving, zo blijkt eveneens uit onder zoek, kunnen namelijk een be langrijke barrière vormen. Een gerichte benadering van de akkerranden heeft bovendien als voordeel dat er wat 'extra's' voor bepaalde soorten kan wor den gedaan. Zo zouden 'ideale' omstandigheden voor de Noordse woelmuis gecreëerd kunnen worden. Ook op grotere schaal wordt aan deze gedachte gewerkt. De projectgroep Akkerranden a la carte (een ini tiatief van landbouw, natuur bescherming en provincie) inventariseert op dit moment welke zaden en beheersmaatre gelen benodigd zijn om tot be paalde resultaten van soortbe scherming te komen. Vrijwilligsters Ludie Hammer (1) en Diny Vonk aan het werk in de dependance van de Wereldwinkel in Burgh. door Ali Pankow BURGH - Vrijwilligster Willy Verstrae- ten vindt dat de verwachtingen niet te hoog gespannen moeten zijn in dit eerste seizoen voor de dependance van de We reldwinkel in Burgh. Zij is al dik tevre den met de ruim veertig euro die gemid deld elke donderdagmiddag binnenko men tijdens de wekelijkse openstelling van tweeënhalf uur. De Wereldwinkel Burgh is gevestigd in het pandje Revasa aan de Kerkstraat. Revasa (afkorting voor 'Resultaat van samenwerking') is een multifunctionele ruimte van de hervormde kerkenraad. De vrijwilligsters van de Wereldwinkel mogen het wekelijks gebruiken voor de verkoop en de spullen mogen er tevens worden opgeslagen. Het uitstallen en weer opbergen elke week vergt wel enige tijd, maar dat hebben de betrokkenen er graag voor over. Volgens Verstraeten is deze dependance ontsproten uit de contacten met de We reldwinkel in Zierikzee. ,,AI jarenlang zorgden enkele kerkenraadsleden tij dens de jaarlijkse rommelmarkt voor de verkoop van artikelen uit de Wereldwin kel. Dit jaar kwam het verzoek vanuit Zierikzee een vast verkooppunt in deze kern te starten", vertelt Verstraeten. Zelf had ze daar wel oren naar. De doelstellin gen spreken haar zeer aan. Zij is voor stander van het stimuleren van eerlijke handel, waarvan de opbrengst vooral de medewerkers in de Derde Wereld zelf ten goede komen. „Bovendien wordt door voorfinanciering voorkomen dat mensen daar zich in de schulden moeten steken en door langlopende contracten krijgen ze ook meer zekerheid. En dan zijn het ook nog eens heel goede producten", be toogt ze. Verstraeten vond in Noor Bitter een me- destandster voor oprichting van de de pendance. Een toelichting op de plannen tijdens een avond van de kerkenraad le verde heel snel al zeven extra vrijwillig sters op. Zij dragen bij toerbeurt zorg voor de verkoopmiddagen in Revasa. De ervaring na drie maanden is goed. „We zouden graag het hele jaar doorgaan. Dan kunnen de klanten er ook op ver trouwen dat we echt elke donderdagmid dag open zijn. Maar dan moet wel blijken dat er 's winters als het hier veel stiller is ook nog wat klanten komen", zegt Ver straeten. Het aanbod bestaat uit consumputiearti- kelen. Vooral koffie en thee blijken popu lair. Daarnaast is er een brede collectie door Esme Soesman DREISCHOR - Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor heeft er met het in bruikleen krijgen van een 'stoomfiets' uit 1913 een aardige aanwinst bij. K-507 staat in grote letters op een aan het voorspatbord be vestigd bordje gekalkt. De letter K staat voor Zeeland en het nummer is het kentekennum mer van de toenmalige eigenaar van de motorfiets. Het gaat om een Engelse Royal Enfield. Een zeldzaam vervoermiddel, uitge rust met twee versnellingen en drie pk. De motorfiets heeft in de West hoek gereden. Kees Heule (1892-1979), zoon van een dijk- baas in Burgh, kocht het voer tuig in 1913. Later werd het pronkstuk bij garagehouder Blom ingeruild voor een auto mobiel. De Haamsteedse smid Giljam werd in 1938 eigenaar van de motorfiets. Diens zoon Boy speelde vervolgens een be langrijke rol bij wat er nu in het Dreister museum is te zien. Het was namelijk Boy die in 1970 zorgde dat de Royal Enfield in oude staat werd teruggebracht. Mevrouw J. Giljam-Hamse uit Burgh heeft de motorfiets in bruikleen gegeven aan het mu seum. Daar is, naast de vaste in- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is leeg op het Bagijnhofcomplex. Gordij nen voor de ramen moeten mas keren dat de huizen leeg staan. De bewoners zijn in de afgelo pen maanden bijna allemaal vertrokken. In september be gint de verbouwing tot studen tenkamers. Ook Wim Steketee is begonnen met inpakken. Het SP-raadslid vertrekt met pijn in zijn hart. „Ik haal met tranen in mijn ogen het huis leeg." In februari dacht hij nog dat verhuurder Woongoed te ver slaan was. Als ze hem weg wil den hebben, moesten ze hem er uit dragen, zei hij toen. Hij zou als een kapitein als laatste het zinkende schip verlaten. Steke tee had zijn vader op zijn sterf bed beloofd om in zijn huis te blijven wonen. Nu heeft ook hij eieren voor zijn geld gekozen, hij verhuist naar een flatje even verderop in de binnenstad. Ste ketee is bezig met inpakken. Hij wordt emotioneel als hij vertelt dat hij de spullen van zijn vader moet opruimen. „Ik vind het verschrikkelijk", zegt hij nu. „Ik worstel er nog mee, ik haal met tranen in mijn Het SP-raadslid Wim Steketee vertrekt met pijn in zijn hart uit het Bagijnhofcomplex in Middelburg. „Ik haal met tranen in mijn ogen het huis leeg." foto Ruben Oreel ogen het huis leeg." Hij neemt het zichzelf kwalijk dat hij de strijd heeft opgegeven. „Ik was doorgegaan als ik wat meer steun had gehad. Ik ben maar een eenling, zelfs de SP laat niets meer van zich horen, daar ben ik ook in teleurgesteld.Wat hem het zwaarst is gevallen is het gebrek aan solidariteit in de buurt. Iedereen probeert er voor zichzelf de beste regeling uit te slepen. „Vanaf het begin was er een verschil tussen oud en jong. De jongeren wilden snel wijken, vanwege de drieduizend euro verhuisvergoeding. De ouderen wilden blijven, omdat ze hier al langer woonden. De solidariteit tussen de bewoners was al snel verdwenen. Het is niet prettig meer in de buurt, vertelt hij. Daarom moet hij wel weg. „Ik ben al één van de laatsten. Vijfentachtig pro cent van de mensen is verdwe nen. Ik kan wel actie voeren, maar ik moet natuurlijk ook als mens denken. De tijd is geko men. Het is gewoon angstig, de wijk is verpauperd, ik ben bang voor brand. Ik lig hier niet meer gerust, ik slaap boven in de nok. Vorig jaar is hier achter brand geweest, je komt er gewoon niet op tijd uit. Het is een levensbe dreigende situatie. Als ik ver brand, zeggen ze 'het was een goede actievoerder' en een half jaar later zijn ze me vergeten. Dat ik nooit meer in dit huis kon terugkomen, heeft bij mij de doorslag gegeven." Op straat is niemand. De gordij nen zijn dicht, de meeste wonin gen staan leeg. In de steegjes ZIERIKZEE - Een 56-jarige Belg werd gisteren in een winkel in Zierikzee aangehouden nadat hij een adreskoker voor een dier had gestolen. De waarde van de adreskoker bedroeg 2,30 euro. Hij werd overgebracht naar het bureau. Hier kreeg hij een boete van tachtig euro. foto Marijke Folkertsma geschenkartikelen. Verder is er een geva rieerd aanbod aan kaarten. Kledingaan- bod zoals in Zierikzee is er niet. Dat heeft te maken met de beperkte opslagruimte. In de praktijk blijkt de dependance in Burgh in korte tijd overigens al aardig als vooruitgeschoven post te functioneren voor de grotere vestiging in Zierikzee. „Met regelmaat gaan mensen vanuit de Westhoek ook daar kijken als ze hier een klein deel van het assortiment hebben gezien." Verstraeten en Bitter staan borg voor de registratie van de verkochte artikelen en de financiële afdracht aan de Wereld winkel in Zierikzee. Zij zorgen ook voor de bevoorrading en het opstellen van het schema voor de vrijwilligers. De depen dance aan de Kerkstraat 22 in Burgh is elke donderdagmiddag van twee uur tot half vijf geopend. RENESSE - Op de Roelandsweg in Renesse is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie een 45-jarige man uit Vlissingen betrapt op rijden onder invloed. Het kwam de man op een boete en een rijverbod van twee uur te staan. RENESSE - Een negentienjarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie in Re- nesse bekeurd wegens het in het bezit hebben van softdrugs. De Zierikzeeënaar had 5,7 gram speed, 8,5 gram hennep en een XTC-pil bij zich. De drugs werden in beslag genomen en de negentienjarige kreeg een boete van 820 euro. Omdat hij deze niet kon betalen, kreeg hij een dagvaarding mee naar huis. DOMBURG - Een zeventienjarige jongen uit de gemeente Veere is in de nacht van woensdag op donderdag aangehou den voor rijden onder invloed. De jongen reed omstreeks twee uur op zijn brommer in de Stationstraat die afgesloten was voor al het verkeer. De jongen werd daarom aangesproken door de politie. De agenten roken dat hij alcohol had gedron ken en lieten hem een blaastest doen. Daaruit bleek dat hij bijna drie keer teveel gedronken had dan was toegestaan. De jongen kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van zeven uur. KAMPERLAND - Een 22-jarige man uit Oost-Souburg is donderdagnacht aangehouden omdat hij eerder op de avond iemand had mishandeld. De mishandeling vond plaats op een camping aan de Schotsmanweg in Kamperland. Een negen tienjarige man uit Veere werd zonder aanleiding bij de keel gegrepen en met een bierfles op zijn hoofd geslagen. Een Mid delburger die tussenbeide kwam, kreeg ook een klap op zijn hoofd. De Oost-Souburger kon aangehouden worden op de N57 bij Kamperland. Bij zijn aanhouding bleek dat de man ook teveel had gedronken. Hij kreeg een proces verbaal. GOES - Er zijn steeds meer ouderen die kampen met psychi sche klachten als depressies, angsten en dementie, meldt de koepel voor patiënten- en consumentenbelangen in Zeeland, Het Klaverblad. Om te peilen of er voldoende hulpmogelijk heden voor deze mensen zijn, is de organisatie een enquête be gonnen naar de bevindingen van de gebruikers van psycho geriatrische hulp. In een korte vragenlijst wordt reacties gevraagd op de erva ringen met de hulpverlening, de bereikbaarheid daarvan en wat er eventueel aan schortte. De enquête is op te vragen bij Het Klaverblad in Goes en via de websites www.klaverblad- zeeland.nl en www.zichtopzorg.nl. richting, ook een tentoonstel ling te zien gewijd aan het Jaar van de Boerderij. Buiten zijn een draaibaar hondenhok en ploeg opwarmertjes. Binnen wordt via maquettes aandacht aan 2000 jaar boerderijbouwop Schouwen-Duiveland besteed. Het museum is in juli en augus tus de hele week geopend. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag vanaf 12.00 tot 17.00 uur. achter de huizen ligt afval, ach tergebleven bij een verhuizing. Een buurman komt voorbij. „Een dooie boel", vindt hij het. Een oplossing heeft hij wel. Om de boel wat op te fleuren, moe ten ze bordjes ophangen met 'Zimmer frei'. „We zetten het op internet met het telefoonnum mer van Woongoed erbij. Moet je zien hoe druk het hier dan wordt." Steketee grinnikt, maar treurigheid overheerst. Hij heeft zich dan wel overgege ven, boos is hij nog steeds, ook op zijn collega's in de gemeente raad. Die hebben veel te weinig gedaan voor de bewoners, vindt hij. Steketee heeft zelfs overwo gen om zijn raadszetel op te ge ven. „Ik vond dat ik met die mensen niet meer kon werken, ik had er geen zin meer in. Maar kennissen en mensen van de SP hebben me gevraagd te blijven. Hij zal altijd een wrang gevoel blijven houden over hoe het al lemaal gegaan is. „Het is een overwinning voor Woongoed en dat vind ik heel erg, zeker na de gang van zaken. Als je 's avonds thuiskomt, kom je in een spook- buurt. Ze weten dat je dat niet lang volhoudt." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Nederlands Nationaal Circus Herman Renz acht het commercieel niet meer aantrekkelijk om half augustus drie voorstellingen in Zierikzee te komen geven nadat de ge meente Schouwen-Duiveland voor vrijwel diezelfde periode' ook een vergunning aan het Duitse Circus Renz Berlin afgaf. Het Nederlandse circus van Herman Renz heeft daar een of ficieel bezwaarschrift tegen in gediend, maar de commissie voor beroeps- en bezwaar schriften heeft daar tot nu toe geen uitspraak over gedaan. Volgens publiciteitsmedewer ker Rogier Schol van dit circus is nog even overwogen gebruik te maken van de alternatieve opvoeringsdata die de gemeente in tweede instantie voorlegde. Een besluit daarover wilde de circusdirectie echter afwachten totdat de bezwaarschriften commissie een uitspraak had gedaan. Nu de gemeente daar over nog steeds niets heeft laten horen, acht Schol het vrijwel ze ker dat wordt afgezien van voorstellingen op Schouwen- Duiveland. „We komen wel in de buurt, want we treden in au gustus op in Vlissingen en Oud dorp", benadrukt hij. Het Nederlandse Nationaal Cir cus Herman Renz verwijt de ge meente broodroof. Het gezel schap had gepland op 15,16 en 17 augustus zijn tenten op te slaan in Zierikzee om daar meerdere voorstellingen te ge ven. Volgens Schol werd bij de vergunningaanvraag daarvoor goed gekeken of er op diezelfde data geen andere evenementen in de naaste omgeving gepland stonden die concurrerend kon den werken. De gemeente zou hebben aangegeven dat dit niet het geval was en op 7 mei werd de vergunningverlening schrif telijk bevestigd. Kort daarna bleek echter dat de gemeente ook een vergunning had verleend aan het Duitse Circus Renz uit Berlijn voor op tredens van 6 tot en met 10 au gustus ook in Zierikzee. Volgens de woordvoerder van het Ne derlands Nationaal Circus Her man Renz betekent dat een dub bele strop. De voorstellingen volgen met slechts enkele dagen ertussen veel te dicht op elkaar en bovendien zal dezelfde naam die beide circusgezelschappen voeren, verwarring wekken. „Veel mensen zullen denken dat ze het circus al gezien hebben en niet meer naar onze voorstellin gen komen", zegt Schol. Volgens woordvoerder R. Lie- vense van de gemeente is er ech ter geen enkele reden de vergun ning aan het Duitse Renz te weigeren. Er zitten vijf dagen tussen de optredens en zodoen de heeft de gemeente niet eens de wettelijke mogelijkheid de gevraagde vergunning te weige ren. Als tegemoetkoming heeft de gemeente Herman Renz wel alternatieve data voor opvoe ring aangeboden. Schol maakt er weinig woorden meer aan vuil nu hij ook al weer geruime tijd op een uitspraak van de bezwaarschriftencom missie zit te wachten. Hij acht de termijn te kort nu nog nieuwe data in te plannen en acht het vrijwel zeker dat het Neder lands Nationaal Circus zich concentreert op Vlissingen en Ouddorp en Schouwen-Duive land maar gewoon overslaat. Advertentie ELLEMEET - In twee recreatie woningen aan de Kuijerdamse- weg in Ellemeet werd gister morgen ingebroken. De buit bedroeg onder meer sie raden, een fototoestel en een portemonnee met inhoud en een tasje met medicijnen. Er werd bij de woning een sieraad ge vonden die gestolen was uit een van de andere woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31