PZC PZC Vertrek uit Bagijnhof geeft bewoners wrange smaak I Zorg in Roemenië nijpend ondanks steun uit Zeeland Waterschap bekleedt markante plekken met karakteristieke bomen 11 Enquête over herinrichting kerkhof Oudelande agenda vrijdag 25 juli 2003 Michiel Joziasse wint ringrijden in Oostkapelle PvdA Borsele wil snel einde aan lekkage in tunnel Drieweg Verschrikkelijk Oplossing Kleuter overlijdt na aanrijding Aanhouding na mishandeling Enquête voor ouderen met angsten Drankrijder op de bon Drugs in beslag genomen Belg steelt adreskoker at de \a<Te< «ze Verdeeldheid over begraafplaats jinnrMieke vanderJagt HEINKENSZAND - Het ziet er niet naar uit dat de het Borselse oemeentebestuur, de dorpsraad van Oudelande en een aantal in woners van dat dorp het ooit eens zullen worden over de her inrichting van de begraafplaats van Oudelande. De dorpsraad heeft al lang gele den om een herinrichting ge waagd en ging akkoord met een plan dat door de gemeente werd gemaakt. Een aantal inwoners kwam daartegen in het geweer omdat dertien bomen moesten worden gekapt. Het plan werd teruggedraaid en de gemeente raad stelde wat uitgangspunten vast: zieke bomen zouden wor den gekapt, de grindpaden zou den gehandhaafd blijven en de herinrichting zou in samen spraak met het dorp ter hand worden genomen. Dorpsraad en inwoners zouden samen een en- OOSTKAPELLE - Tijdens de avondwedstrijd van afgelopen woensdag op Camping Ons Bui len in Oostkapelle was Michiel Joziasse weer niet te kloppen. De vereniging Oostkapelle or ganiseert jaarlijks een aantal van deze wedstrijden en vorig jaar werden ze alledrie gewon nen door Joziasse. Dit keer wer den er 20 beurten verreden; Jo ziasse stak ze allemaal. Carin Francke eindigde als tweede, Simon de Visser werd derde. Michiel Joziasse en Simon de Visser wonnen samen de kop- pelprijs. Ook de puntenkoers over 3 beurten op 32, 26 en 20 millimeter werd gewonnen door Joziasse. Levina Remijn werd tweede. Agenda ZRV: Zaterdag 26 juli ringrijden in Vrou wenpolder, afdeling Gapinge Fort den Haakweg van 80 0 tot 173 0 uur. quête organiseren. Van dat alles is nog maar weinig in de bus ge komen. De gemeente deed gisteren avond een poging om voor een nieuw plan draagvlak te vinden. De kleine twintig dorpsbewo ners die naar het gemeentehuis in Heinkenszand waren geko men, bleken hopeloos verdeeld. Argumenten werden over en weer wel geroepen, maar er werd niet echt geluisterd. Het werd een welles-nietesspelletje waarin de kampen hardop aan eikaars deskundigheid twijfel den. De gemeente wil vasthouden aan een inrichtingsvisie met grafkamers: een in velden ver deeld kerkhof waar licht en ruimte door drie lange rijen bo men structuur krijgen. De bo men langs de laantjes moeten worden gekapt omdat ze op zijn. Een grote paardekastanje is ziek door een schimmelinfectie. De discussie ging nog even over wat ziek is en wat niet. Volgens de gemeente zijn de bomen niet echt ziek, maar gaan ze binnen kort toch dood. Ze staan ongun stig en verliezen daardoor hun sierwaarde. Bomen kunnen on veilig zijn. Herplanten op de plaats waar ze gekapt worden, betekent slechte kansen voor de bomen, geen licht voor de bo dembedekkers op de oude gra ven en het loslaten van de leng testructuur, die de gemeente juist wil versterken. De bewo- nersgroep die bezwaar heeft ge maakt tegen de kapvergunning, vond dat de bomen moeten blij ven staan, nu ze niet echt ziek zijn. Ook over het begrip her planten bleek verwarring te be staan. De gemeente wil andere bomen planten om de structuur te versterken, de bewoners vin den dat voor elke boom die weg gaat een nieuwe moet worden geplant op dezelfde plaats. Het werd ook wethouder F. Tol lenaar duidelijk dat een verge lijk er gisteren niet inzat. Afge sproken werd dat de dorpsraad een enquête zal houden in sa menspraak met de bewoners die richtinggevend zal zijn voor de gemeenteraad, die uiteindelijk moet beslissen. Er komt keuze uit niets doen, alleen de zieke paardekastanje kappen, dertien bomen kappen en vijf terug- planten of dertien bomen kap pen en er wat meer terugplan- ten. De raad mag de knoop vervolgens doorhakken. De begraafplaats in Oudelande moet worden heringericht. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Het waterschap Zeeu- we Eilanden gaat een mooie oude traditie oppakken. Op veertig plaatsen in Noord- en Midden Zeeland wil het schap karakteristieke bomen planten om de locaties de accentueren. Polderbesturen, gemeentes en ambachtsheren hebben dat sinds de Middeleeuwen gedaan, getuige de grenslinden die op de Bevelanden bewaard zijn geble ven. Ze markeren bedijkingen, oude eigendomsgrenzen en an dere historische zaken in het landschap, die van zichzelf nau welijks zichtbaar zijn. Het schap begint met het plan ten van een eik op de Emma weg tussen Vrouwenpolder en Oost kapelle. Vorig jaar werd op die redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke vanderJagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur plaats een zieke iep gerooid, die vermoedelijk al in 1870 was ge plant. De nieuwe boom draagt de herinnering aan een bedij king uit de twaalfde eeuw ver der. Het waterschap heeft in een groenstructuurplan al aangege ven beeldbepalende bomen op markante plaatsen in het land schap te willen zetten. De Zeeuwse Milieufederatie en de Stichtling Landschapsbeheer Zeeland hebben hun medewer king in de uitvoering al toege zegd. Bij de provincie is een subsidie van 15.000 euro aange vraagd. Voor de beeldbepalende bomen wordt gedacht aan duurzame soorten als es, linde en eik. Voor beelden van locaties zijn de hoek van de Hikseweg en de Kreekweg bij Oud-Vossemeer, de hoek van de Nieuweweg en de Poesdreef bij Stavenisse, de Oosthavendijk op Noord-Beve land en de Stolpweg op Schou- HEINKENSZAND - De lekka ge in het Kruissetunneltje onder de Drieweg bij Heinkenszand moet zijn verholpen voor de scholen weer beginnen. Ook dient dan voor tunnelverla- ters de situatie veiliger te zijn bij de kruising op de Guldenroede- weg. De PvdA-fractie in Borsele dringt daarop aan bij burge meester en wethouders. Het gevaar bestaat dat mensen de tunnel blijven mijden als ze steeds met wateroverlast en daardoor gladheid te maken krijgen, vindt raadslid A. Wit kam van de PvdA. Vorige winter zijn fietsers en bromfietsers om geleid via de rotonde op de Drie weg. Daar gold toen een snel heidsbeperking. Verder maakt de fractie zich zorgen over het slechte zicht vanaf de Gulden- roedeweg op verkeer dat de Kruissetunnel verlaat. Vooral voor bromfietsers levert dit ge vaarlijke situaties op. Bij uit breiding van de woonwijk Over de Dijk zal het verkeer en daar mee de onveiligheid alleen maar toenemen, volgens Witkam. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is leeg op het Bagijnhofcomplex. Gordijnen voor de ramen moe ten maskeren dat de huizen leeg staan. De bewoners zijn in de afgelopen maanden bijna allemaal vertrokken. In sep tember begint de verbouwing tot studentenkamers. Ook Wim Steketee is begonnen met inpakken. Het SP-raadslid vertrekt met pijn in zijn hart. „Ik haal met tranen in mijn ogen het huis leeg." In februari dacht hij nog dat verhuurder Woongoed te ver slaan was. Als ze hem weg wil den hebben, moesten ze hem eruit dragen, zei hij toen. Hij zou als een kapitein als laatste het zinkende schip verlaten. Steketee had zijn vader op zijn sterfbed beloofd om in zijn huis te blijven wonen. Nu heeft ook hij eieren voor zijn geld gekozen, hij verhuist naar een flatje even verderop in de bin nenstad. Steketee is bezig met inpakken, het hele huis moet leeg. Hij wordt emotio neel als hij vertelt dat hij de spullen van zijn vader moet opruimen. „Ik vind het verschrikkelijk", zegt hij nu. „Ik worstel er nog mee, ik haal met tranen in mijn ogen het huis leeg." Hij neemt het zichzelf kwalijk dat hij de strijd heeft opgegeven. „Ik was doorgegaan als ik wat meer steun had gehad. Ik ben maar een eenling, zelfs de SP laat niets meer van zich horen, daar ben ik ook in teleurge steld." Wat hem het zwaarst is gevallen is het gebrek aan soli dariteit in de buurt. Iedereen probeert er voor zichzelf de beste regeling uit te slepen. „Vanaf het begin was er een verschil tussen oud en jong. De jongeren wilden snel wijken, vanwege de drieduizend euro verhuisvergoeding. De oude ren wilden blijven, omdat ze hier al langer woonden. De so lidariteit tussen de bewoners was al snel verdwenen. Dat is een hele grote teleurstelling." Het is niet prettig meer in de buurt, vertelt hij. Daarom moet hij wel weg. „Ik ben al één van de laatsten. Vijfen tachtig procent van de mensen I Het SP-raadslid Wim Steketee vertrekt met pijn in zijn hart uit het Bagijnhofcomplex. „Ik haal met tranen in mijn ogen het huis leeg." foto Ruben Oreel is verdwenen. Ik kan wel actie voeren, maar ik moet natuur lijk ook als mens denken. De tijd is gekomen. Het is gewoon angstig, de wijk is verpauperd, ik ben bang voor brand. Ik lig hier niet meer gerust, ik slaap boven in de nok. Vorig jaar is hier achter brand ge weest, je komt er gewoon niet op tijd uit. Het is een levensbe dreigende situatie. Als ik ver brand, zeggen ze 'het was een goede actievoerder' en een half jaar later zijn ze me vergeten. Dat ik nooit meer in dit huis kon terugkomen, heeft bij mij de doorslag gegeven." Op straat is niemand. De gor dijnen zijn dicht, de meeste woningen staan zichtbaar leeg. In de steegjes achter de huizen ligt afval, achtergeble ven bij een verhuizing. Een buurman van iets verderop komt voorbij. „Een dooie boel", vindt hij het. „Vroeger was het hier gezellig, toen woonden er oudere men sen", zegt hij. Een oplossing heeft hij wel. Om de boel wat op te fleuren, moeten ze bord jes ophangen met 'zimmer frei'. „We zetten het op inter net met het telefoonnummer van Woongoed erbij. Moet je zien hoe druk het hier dan wordt." Steketee grinnikt, maar treurigheid overheerst. „Het gaat je aan je hart, wat er met de buurt is gebeurd." Hij heeft zich dan wel overgege ven, boos is hij nog steeds, ook op zijn collega's in de gemeen teraad. Die hebben veel te wei nig gedaan voor de bewoners, vindt hij. Steketee heeft zelfs overwogen om zijn raadszetel op te geven. ,,Ik vond dat ik met die mensen niet meer kon werken, ik had er geen zin meer in. Maar kennissen en mensen van de SP hebben me gevraagd te blijven." Hij zal altijd een wrang gevoel blijven houden over hoe het allemaal gegaan is. „Het is een overwinning voor Woongoed en dat vind ik heel erg, zeker na de gang van za ken. Als je 's avonds thuis komt, kom je in een spook- buurt. Ze weten dat je dat niet lang volhoudt." OOLTGENSPLAAT - In Ooltgensplaat is woensdagochtend rond elf uur een vierjarig jongetje om het leven gekomen, na dat hij was aangereden door een vrachtauto. Het jongetje fietste op een verbindingsweg van de Juliana- straat naar de Prins Bernhardstraat tussen zijn 32-jarige moeder en zijn zeven jaar oude zusje in. Plotseling haalde hij zijn zusje in en reed met hoge snelheid de Prins Bernhard straat op. Een 45-jarige vrachtwagenchauffeur uit Nieuw- dorp, die langzaam over de Prins Bernhardstraat reed, kon een aanrijding niet voorkomen. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn opgelopen verwondingen. KAMPERLAND - Een 22-jarige man uit Oost-Souburg is donderdagnacht aangehouden omdat hij eerder op de avond iemand had mishandeld. De mishandeling vond plaats op een camping aan de Schotsmanweg in Kamperland. Een negen tienjarige man uit Veere werd zonder aanleiding bij de keel gegrepen en met een bierfles op zijn hoofd geslagen. Een Mid delburger die tussenbeide kwam, kreeg ook een klap op zijn hoofd. De Oost-Souburger kon aangehouden worden op de N57 bij Kamperland. Bij zijn aanhouding bleek dat de man ook teveel had gedronken. Hij kreeg een proces verbaal. GOES - Er zijn steeds meer ouderen die kampen met psychi sche klachten als depressies, angsten en dementie, meldt de koepel voor patiënten- en consumentenbelangen in Zeeland, Het Klaverblad. Om te peilen of er voldoende hulpmogelijkheden voor deze mensen zijn, is de organisatie een enquête begonnen naar de bevindingen van de gebruikers van psycho-geriatrische hulp. In een korte vragenlijst wordt reacties gevraagd op de erva ringen met de hulpverlening, de bereikbaarheid daarvan en wat er eventueel aan schortte. De enquête is op te vragen bij Het Klaverblad in Goes en via de websites www.klaverblad- zeeland.nl en www.zichtopzorg.nl. RENESSE - Op de Roelandsweg in Renesse is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie een 45-jarige man uit Vlissingen betrapt op rijden onder invloed. Het kwam de man op een boete en een rijverbod van twee uur te staan. RENESSE - Een 19-jarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie in Renesse bekeurd wegens het in het bezit hebben van drugs. De Zierikzeeënaar had 5,7 gram speed, 8,5 gram hennep en een XTC-pil bij zich. De drugs werden in beslag genomen en de 19-jarige kreeg een boete van 820 euro. Omdat hij deze niet kon betalen, kreeg hij een dagvaarding mee naar huis. ZIERIKZEE - Een 56-jarige Belg werd gisteren in een winkel in Zierikzee aangehouden nadat hij een adreskoker voor een dier had gestolen. De waarde van de adreskoker bedroeg 2,30 euro. Hij werd overgebracht naar het bureau. Hier kreeg hij een boete van tachtig euro. door Rolf Bosboom GOES - Ondanks de steun van uit Zeeland, wordt de situatie in de Roemeense plaats Baraolt zorgelijker. Op het gebied van de gezondheidszorg is steeds meer hulp nodig, waardoor de Stichting Comité Baraolt zich afvraagt of zij dat in de toe komst nog wel kan financieren. De stichting, die uitgaat van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Goes, is al dertien jaar actief in Roemenië. Zij verzorgt geregeld transporten met hulp goederen richting Baraolt. Tij dens de zomermaanden gaat ook telkens een groep erheen om de helpende hand te bieden. Gisteravond vertrokken vij ftien mensen vanuit Goes om het ach terstallig onderhoud bij de af deling gynaecologie van het ziekenhuis aan te pakken. Er reizen ook drie jongeren mee, die optreden als leiders bij het jaarlijkse kamp voor zigeuner kinderen. De situatie in Baraolt stemt mo menteel niet optimistisch. De Roemeense overheid investeert vooral in economische ontwik kelingen om aansluiting te kun nen vinden bij de Europese Unie. Dat gaat echter ten koste van de gezondheidszorg, wat zeker ook in het ziekenhuis van Baraolt wordt gemerkt. Zo wordt er bezuinigd op de me dicijnen. De stichting stuurt weliswaar jaarlijks een zen ding, maar kan onmogelijk alle tekorten aanvullen. Bovendien is het lastig om medicijnen in te voeren. Door de nieuwe regelge ving duurt het soms maanden voordat de Roemeense douane de medicijnen vrijgeeft. Verder speelt het probleem dat huisart sen maar een beperkte hoeveel heid medicijnen mogen voor schrijven, omdat ze anders forse boetes riskeren. De EHBO-post in Baraolt is on langs losgekoppeld van het zie kenhuis. Dat betekende dat de post ook geen gebruik meer mocht maken van de medicij nen, verbandmiddelen en appa ratuur van het ziekenhuis. De stichting heeft afgelopen voor jaar geld achtergelaten om te voorkomen dat de post moest worden opgeheven. Verder is de organisatie volop bezig met het Listra-huis, het 'groene-kruisgebouw' dat zij vorig jaar maart heeft gekocht. Het is de bedoeling medische hulpmiddelen te gaan uitlenen. Om het huis in te richten is 50.000 tot 60.000 euro nodig. Het EO-programma Metter daad heeft onlangs besloten zich hiervoor in te zetten. De financiële zorgen weerhou den de stichting er niet van om zich volop te blijven inzetten voor de gezondheidszorg in Ba raolt, zegt H. Scherrenburg, die gisteren aan zijn tiende reis naar Roemenië begon. Advertentie OOK'»"*3" STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; 14.00-22.00 uur: Bourgondische Krabbenfoor; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.00-13.00 uur: Starttijden 15e Zeeuwse fietsvier daagse; Goese Oostvest, 13.30-15.30 uur: Jeugd Hengelwedstrijd, gratis in schrijven vanaf 12.30 uur aan het wed strijdwater; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Om- ni-Sport Reimerswaal; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor55-plus; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00-13.00 uur: Weekmarkt. xe\tfoov^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25