17 lefranci Perugia zoekt sterke vrouw met techniek Honkballers draaien warm tegen Zweden Verliezers treuren om gemiste kans Rob Harmeling is blij met opvolger [uitvaller Servais Knaven beleeft hoogtijdag in Bordeaux M! Beschermde status Ajax bij loting Champions League Stellwagen in HZ-toernooi Faanhof vrijdag 25 juli 2003 v*y-- Rijtje )e Groot mist ok troostprijs iïmoni blijft Reputatie Bosvelt tekent contract in Manchester Beste benen Schalken verder in Indianapolis Seksverbod voor voetballers Porto zc Jl irEdward Swier jBDEAU-X - Net achter de fi- •ishstreep vielen ze elkaar in de jmen. De laatste Nederlandse rinnaar in Bordeaux, Servais jüjven, en de man die dat tot jiteren was: Rob Harmeling. De winnaar van 1992 had „de laatste kilometers met kippen vel op de armen naar de televi sieschermen gekeken". Harmeling, die met zijn vriend Youri Mulder naar Bordeaux was afgereisd, gunde Knaven de winst van harte. „Hij is er al zo vaak dichtbij geweest. Dan ver dien je het op een dag", aldus de ex-renner die in de nadagen van zijn carrière bij TVM nog met de jonge prof Knaven had gereden. Knaven zelf kon zich de winst van Harmeling nog herinneren. „Ik vond het daarom ook wel mooi hem hier te ontmoeten. Wat ik dat jaar zelf deed? Toen won ik Olympia's Tour bij de amateurs." In huize Knaven in het Belgi sche Meerle vierden Knavens vrouw Natascha en hun doch tertje Britt de overwinning met champagne. Die werd meteen na de finish bezorgd door een trotse dorpsgenoot: Erik Dek ker. GPD nor Ad Pertijs I0RDEAUX - Nog iets meer |an twintig kilometer waren er «teren te rijden en de kop- -roep van tien renners naderde Ie buitenwijken van Bordeaux, [er hoogte van het vliegveld lerignac kwam Wilfried Pee- frs met zijn ploegleiderswagen raast Servais Knaven rijden, lal aan op twintig kilometer', ijl hij zijn Quick Step-renner appezege is geen obsessie meer nee. laar de 32-jarige Nederlander igeen coureur die zich gedwee jat sturen. Hij neemt de raad in zijn bazen keurig ter harte, naar denkt wel na voor hij iets ioet. „Ik moest ze allemaal van ie afschudden, want in de print ben ik kansloos. Vanaf irintig kilometer is echter vrij Je gaat rekenen. Twintig ki- imeter, da's 25 minuten. Thuis [jdens de training rijd ik ook aak genoeg van dat soort rlokjes' met een hoge hartslag, tmoest het dus aankunnen en ok volhouden. Alleen moet je iel de ruimte krijgen van de !st. Daarom wachtte ik nog ren een paar kilometer op een oed moment. Tot de wind gun- lig stond en het tempo even akte. Demarreren als de rest 54 ilometer per uur rijdt heeft een zin." Toen het tempo even zakte, ben [gegaan. Ik bleef lekker rijden, ijdens de finale van Parijs- oubaix (die Knaven won in I leek het of ik 'de elf' aan et ronddraaien was, zo moei- aamzag die solo er uit. Nu reed ;ook echt op 'de elfMijn enige jigst was dat ik stil zou vallen, lis dat uitbleef, konden ze me iet meer terugpakken. Dat eeroverdeTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl wist ik. De echte euforie komt pas in de laatste honderden me ters Dan weet je dat je gaat win nen. Er reed een camera naast me en ik zwaaide naar mijn vrouw Natascha en mijn doch ter Britt. Het is allemaal fantas tisch mooi. Parijs-Roubaix blijft altijd mijn mooiste zege, maar dit zit er dichter bij dan ik had gedacht." En zo werd Bordeaux gisteren weer een beetje een Nederland se stad. De stad aan de Garonne waar in het verleden ook Dek kers (1952), Nolten (1953), Faanhof (1954), Wagtmans (1955), De Roo (1965), Karstens (1976), TI Raleigh (1979), Priem (1980), Oosterbosch (1983), Raas (1984), Van Poppel (1988) en Harmeling (1992) wonnen. De volgende in het rijtje werd een renner die talent, passie en nuchterheid aan elkaar kop pelt. Knaven: „Bordeaux is mis schien wel een extra motivatie geweest. Alpe d'Huez is ook een Nederlandse plaats, maar daar had ik die motivatie dus niet. Ik denk dat hier in het verleden veel Nederlanders hebben ge wonnen omdat het landschap hier Nederlands is. De meesten van ons kunnen dit soort par koersen aan." Jarenlang joeg hij achter een ritzege aan. Vier keer werd hij in de eindsprint van een kopgroep geklopt door een Rabobank- renner: Van Bon, Wauters, Dek ker, Kroon. De zucht naar suc ces hield hem in de Tour. Na de rit naar Toulouse, waarin hij de kopgroep gemist had, draaide hij een knop om. „Ik rijd mijn beste Tour ooit, maar ik maakte vanaf dat moment van een ritze ge geen obsessie meer. Je maakt je druk omdat iedereen zegt dat je een Tourrit moet pakken. Dat is niet goed." Gisteren bij de start stond Kna ven op scherp. Hij aarzelde geen moment. Na 500 meter was hij al weg met de eerste, en naar later bleek ook enige kopgroep van de dag. Kilometerslang moest de groep van tien renners knokken om meer dan dertig seconden voorsprong te krijgen. „Dat was het angstigste moment van de dag." De rest was alleen maar mooi. Er waren tranen bij het eerste tv-interview, daarna wilde de internationale pers weten of hij na Parijs-Roubaix in een wak was gevallen. „Welnee", zei Knaven. ,,Ik ben geen renner die veel wint. Ik pak wel mooie koersen. Iedereen verwachtte bij mij na Parijs-Roubaix een soort Erik Dekker-effect. Ie mand die plots koersen gaat winnen. Ik ben een ander soort renner. Constant rijdend, maar dat valt minder op." De keurige Servais kon het niet laten uiting te geven aan een lichte frustratie. „Parijs-Rou baix zou ik gewonnen hebben dankzij de ploeg. Ik ben blij dat ik vandaag heb laten zien het ook zonder ploeggenoot in de kopgroep te kunnen afmaken. Zo snoer je iedereen toch een beetje de mond." Met een ritzege, zo kondigde hij vooraf aan, zou hij met een ge rust hart afscheid kunnen ne men van de Tour, waarmee hij sinds 1998 een haat-liefdever- houding heeft. Lachend stelde hij dat het na gisteren zo simpel niet meer ligt. „Ik zeg nog niks, maar de motivatie om de Tour te rijden is na vandaag groter ge worden. Daar staat tegenover dat ik ook nog een keer een goed najaar wil rijden." Servais Knaven zal ongetwij feld de juiste keuze maken. Hij zal aanhoren wat de ploeg wil en die mening meenemen in zijn ei gen gedachten. Net als gisteren op weg naar Bordeaux. GPD I0RDEAUX - Ter gelegenheid an het honderdjarig bestaan an de Tour de France wordt tij - tns deze jubileumeditie een pedaal klassement bijgehou- tn. Deze Prix de Centenaire aat naar de coureur die in de es etappeplaatsen van de aller leste Tour in 1903 de beste lasseringen scoort. oewel Bram de Groot in de rit- Maar Marseille, Toulouse én lordeaux in de kopgroep zat, laat hij slechts als elfde geno- terd. Het gaat bij de Prix de lentenaire dan ook niet om de Wtijden, maar om de klasse- ingen. Tegenover De Groots wede, derde en negende plaats tot ook een 114e plaats in yon. Baden Cooke leidt het lassement met 35 punten, voor taiien Nazon en Fabrizio Gui- ,diebeiden 43 punten hebben, son van Bon staat achtste met [punten, Bram de Groot elfde, ij heeft 128 punten en kan de rijs vergeten. Was er een klas- ment op tijd gemaakt, dan zou 'e Groot een straatlengte voor- prong hebben gehad. 'orde winnaar van het klasse- lent ligt in Parijs 100.000 euro har. Er tellen nog twee ritten tte: de tijdrit naar Nantes en de otetappe in Parijs. GPD I0RDEAUX - De Italiaan Gil- Wo Simoni, eindwinnaar van Giro en ritwinnaar in de °ur, heeft zijn contract bij Sae- omet twee jaar verlengd. Ook ')n ploeggenoot Dario Pieri te- talebij tot 2005. A1VP van onze sportredactie ROME - Luciano Gaucci houdt van vernieuwing. De voorzitter van de Italiaanse voetbalclub Perugia heeft zich ten doel gesteld binnen een halfjaar een vrouw in het eerste elftal te hebben. Scouts van Perugia zijn hard op zoek naar de speelster die de eerste vrouw in de Serie A moet worden. „Binnen zes maanden heeft trainer Cosmi een vrouw in zijn ploeg", zegt Gaucci. „Onze scouts zoeken al in Duitsland, Scandinavië en het voormalige Joegoslavië. Daar moet het mogelijk zijn sterke vrouwelijke voetbal lers te vinden die een goede techniek hebben en fysiek op een gelijk niveau kunnen spelen als mannen." Gaucci is niet geïnteresseerd in Milene, de vrouw van Ronaldo die in Italië bij Mon- za speelt. „Zij is te klein. De vrouw die wij zoeken is min stens 1,90 meter en 80 kilo gram." De voorzitter van Perugia heeft een reputatie als het gaat om het vinden van onbe kend talent. Zo ontdekte Pe rugia de Japanner Nakata en de Zuid-Koreaan Ahn, die daarna beiden furore maak ten. Vorige maand legde Pe rugia nog Al-Saadi Khadaffi vast, de zoon van de Libische leider Khadaffi. AFP NYON - Ajax geniet vandaag een beschermde status bij de lo ting voor de derde voorronde van de Champions League. De Amsterdammers ontlopen daardoor sterke ploegen als De- portivo la Coruna, Lazio Roma, Chelsea, Newcastle United, Glasgow Rangers, Sparta Praag en Olympique Marseille. Ajax, dat de voorkeursbehan deling dankt aan resultaten uit het verleden, kan wel aan clubs als Benfica of Rosenborg wor den gekoppeld. De Europese voetbalbond verricht vanmid dag in het Zwitserse Nyon de lo ting voor de tweede en derde voorronde van de Champions League. Ajax hoort dan tegen de winnaar van welk duel het in de derde voorronde moet uitko men. Ajax speelt het eerste duel op 12 of 13 augustus. De return is twee weken later. Ajax moet het voorlopig doen zonder Sander Boschker. De doelman, overgekomen van FC Twente, is geblesseerd aan de rechterknie. Hij heeft het trai ningskamp in Groot-Brittannië inmiddels verlaten. ANP MANCHESTER - Paul Bosvelt is gisteren bij Manchester City met goed gevolg door de medi sche keuring gekomen. Onder toeziend oog van zijn nieuwe trainer Kevin Keegan zette de 33-jarige middenvel der, die jarenlang het boegbeeld van Feyenoord was, vervolgens een handtekening onder een tweejarig contract. „Hij is hier voor zijn laatste mooie kunstje", zei Keegan over zijn nieuwe aanwinst. „Paul is 33 jaar en nog steeds speler van het Neder lands elftal. We kunnen zijn er varing en kwaliteiten goed ge bruiken." ANP van onze sportredactie VLISSINGEN - Het zevende Hogeschool Zeeland Schaak toernooi heeft op de valreep een grote publiekstrekker binnen gehaald. De zestienjarige Da niel Stellwagen, de talentvolste schaker van Nederland, komt van 2 tot en met 9 augustus in actie in Vlissingen. Stellwagen beleefde dit jaar zijn grote doorbraak. Hij ein digde als tweede in grootmees- tergroep B van het gerenom meerde Corus-toernooi in Wijk aan Zee, wat hem een wildcard opleverde voor het Nederlands kampioenschap in Leeuwar den. Daar zorgde hij voor een sensatie door rondenlang aan kop te gaan. Uiteindelijk moest hij alleen grootmees ter Loek van Wely voor zich dul den. Stellwagen, die in Soest woont, is internationaal meester. De verwachting is dat hij spoedig Nederlands jongste grootmees tér ooit zal worden. Inmiddels hebben 238 schakers, een re cordaantal, zich aangemeld voor het HZ-toernooi. Groot meester Guseinov uit Azerbei dzjan heeft zich afgemeld. Servais Knaven heeft de beslissende demarrage geplaatst en laat zijn negen medevluchters achter zich. foto Franck Fife/AFP door Marc van Veen door Edward Swier BORDEAUX - Het was gisteren een heuglijke dag voor het Ne derlandse wielrennen, met liefst drie man in de kopgroep en Ser vais Knaven als winnaar. Maar bij Bram de Groot en Leon van Bon was aan de streep niets van vreugde te bespeuren. Lotto-Domo-renner Van Bon baalde van de gemiste kans. „Voor een vierde plaats kom ik niet naar de Tour. Ik ben hier om een rit te winnen. Natuurlijk gun ik Servais het succes ook. Als je er al zo vaak dichtbij bent geweest, verdien je het ooit eens te winnen. Maar het had van mij niet vandaag gehoeven. Als ik nu had gewonnen, had hij mor gen de beste mogen zijn." Van Bon had onderweg nog wel met Knaven gesproken. „We hadden de hele dag de tijd. We waren het er over eens dat een Nederlander moest winnen. Maar we reden allebei om zelf te winnen. Afspraken om niet ach ter elkaar aan te rijden hebben we niet gemaakt. Dat kan ook niet, het gaat om een ritzege in de Tour. Aan zo'n overwinning is zo veel verbonden. Toen Ser vais ontsnapte, was het niet aan mij om hem terug te gaan halen. Er zaten snellere mannen in de groep, die hadden er meer be lang bij dat hij zou worden inge lopen. Maar Servais reed hard. Te hard." Van Bon knokte zich de afgelo pen weken over de Alpen en de Pyreneeën. „Servais, Bram en ik rijden die bergritten met slechts één gedachte: dat er later weer etappes als deze volgen. Ben je over de bergen, dan denk je niet in eerste instantie dat je Parijs wilt halen, maar mijmer je over een ontsnapping. Als op een dag als deze dan de eerste stap lukt, je komt voorop met een groepje en kunt om de overwinning meedoen, dan komt de klap wel hard aan als de tweede stap mis lukt en je dus niet wint." Bram de Groot was pas een uur na de aankomst weer een beetje zichzelf. „Ik had de beste benen van de hele Tour, maar dit was een heel sterke kopgroep. On derweg moest ik maar denken aan wat ik vorige week had ge zegd: 'derde in Marseille, twee de in Toulouse, dan blijft er maar één plek over.' Toen we de laatste dertig kilometer ingin gen, werd ik heel nerveus." Zijn scenario had De Groot klaar. „Op zo'n veertien kilome ter van de streep zouden we Bor deaux binnenrijden. Daar nam het aantal rotondes en bochtjes toe. Dat zou voor mij het ideale moment zijn. Maar ja..." Kna ven was even daarvoor al ver trokken. De Groot: „Ik heb on derweg wel gezegd dat er toch zeker een Nederlander moest winnen. Maar daarmee bedoel de ik natuurlijk wel mezelf." Dat Knaven en Van Bon het op een akkoordje hadden gegooid - de twee zijn meer dan goede col lega's - geloofde De Groot niet. „Als er een Fransman of Span jaard wegrijdt, zul je in de ach tervolging wat meer geven. Dat ze samen zouden spannen om dat ze elkaar goed kennen, wil ik niet geloven. Ook Leon wil zo'n rit winnen." Rabo-ploegleider Adri van Houwelingen kon de teleurstel ling van zijn pupil begrijpen. „Tot het moment dat Servais Knaven wegsprong, heb ik blijdschap gevoeld dat er drie Nederlanders in de kopgroep zaten. Daarna was het gedaan met die gevoelens." Van Houwelingen wilde niet spreken van een misrekening van zijn renner. Hij verweet De Groot niks. „Er zaten bij die tien man drie coureurs die al eens een rit hebben gewonnen, maar er nu ook naast grijpen. Bram eindigt deze Tour al vier keer bij de eerste tien. Terwijl er tot gis teren nog geen enkele andere Nederlander in de toptien was gefinisht. Daarvoor kun je al leen maar bewondering en waardering hebben. Ach, Ser vais heeft er zeven jaar voor moeten vechten. Ooit wordt aanvalslust beloond." De Groot: „Zo lang wil ik niet wachten. Ik hoop echt dat het eerder lukt." GPD Bordeaux heet 'de Nederlandse stad in de ron de' te zijn. Dat is een leuke vergissing. Door de jaren heen wonnen de Belgen hier 22 maal en wij, trotse Hollanders, tien maal minder. Een van de leukste winnaars ooit was Henk Faanhof. De man deed dat in 1954 en nog steeds kan hij er prachtig over vertellen. Hij is een goe de tachtiger nu, ietwat stram ter been, maar nog altijd kien en slim en heel Amsterdams. Ooit zocht ik hem op in zijn 'woninkie'want dat heet zo in de Westerstraat. Temidden van vele plakboeken en onwaar schijnlijk mooie wielersouvenirs was hij gast heer: een man die in de jaren veertig en vijftig van de afgelopen eeuw fietste en in de Tour zijn MartSmeets naam mocht bijschrijven in het grootboek van winnaars. Die zege, aan de Garonne, nemen ze hem nooit meer af. De zwart-wit beelden van zijn aan komst op de baan van Bordeaux zullen voor eeu wig bewaard blijven, het is zijn 'moment de gloire', het laat hem nooit meer los, hij leeft zijn herinnering. Vol vuur kan hij vertellen over hoe hij de snelle Belg Hendrickx en de slimme Zwitser Graf ver sloeg. Hij toont foto's van het moment; een grote man kromt een sterk lijf over een fiets, het beeld van een winnaar. Faanhof was geen groot klimmer en in de bergen zag hij af. Toen ik hem vroeg waarom hij, op ver re achterstand gereden, toch doorging, zei hij met behoorlijk Amsterdamse tongval: „Mijn spullen lagen bij de streep, dan was het handig om toch maar door te fietsen." Faanhof werd niet rijk van zijn bestaan als profrenner. Later werkte hij, eerzaam, lang en hard en thans geniet hij van een mooi leven. Hij heeft herinneringen aan het rijden van wedstrij den in Amerika, op de baan in Duitsland, het Olympisch Stadion en criteriums overal ter we reld. Zijn hoogtepunt ligt echter op die bijna roze be tonnen baan in Bordeaux. Daar won hij en te kende hij zijn naam bij in de reeks van etappe winnaars. 'Die nemen ze me nooit meer af, ook in de hemel niet meer', zei hij me en lachte drome rig. ROTTERDAM - Zweden haalt het beste bij de Nederlandse honkballers naar boven. Na twee afstraffingen op het Euro pees kampioenschap (10-0 en 21-0) deed Oranje het in de der de confrontatie binnen twee we ken nog eens dunnetjes over op het olympisch kwalificatietoer- Nederland won gisteren in Rot terdam het tweede duel van het evenement met ruime cijfers. De Scandinaviërs gingen dit keer met 2-11 ten onder. Neder land en Italië leiden het toernooi nu met elk twee gewonnen duels. De belangrijkste fase van het olympisch kwalificatietoernooi breekt voor de Nederlandse honkballers aan met de weten schap dat het team van Robert Eenhoorn inmiddels op de twee toptoernooien tien zeges op rij heeft behaald. Daarvan hadden er acht op het succesvolle EK plaats. De mooie serie is goed voor het zelfvertrouwen, maar nog geen garantie voor een olympisch ticket. Vanavond wacht in Haarlem aartsrivaal Italië, dat een uiter mate teleurstellend EK achter de rug heeft maar tijdens de strijd om twee olympische tic kets inmiddels ook de eerste twee wedstrij den winnend heeft afgesloten. Na een magere 2-0 tegen Spanje rolde het team met ingevlogen verse krachten gis teren in Rotterdam Frankrijk in zeven innings op: 10-0. Alexander Smit, het zeventien jarige talent dat in Amerika bij de Minnesota Twins onder con tract staat, begon gisteravond als startende werper tegen Zwe den. Het was niet de beste fase van Oranje, ondanks een snelle voorsprong van 2-0 in de eerste slagbeurt. Smit kreeg twee in nings later twee punten tegen en de ploeg van Eenhoorn kon op nieuw beginnen. Na vijf innings mocht Smit inrukken en kon Roger Kops het werk afmaken. In de zesde slagbeurt nam Oran je definitief de wedstrijd in han den, met name door de sterke slagploeg. De van een enkel blessure teruggekeerde Harvey Monte was de uitblinker. Van de vijf keer dat hij tegenover een Zweedse werper stond, raakte hij de bal vier keer goed. ANP INDIANAPOLIS - Tennisser Sjeng Schalken heeft de kwart finales bereikt in het Ameri kaanse Indianapolis. De Limburger versloeg gisteren in de derde ronde de Duitser Lars Burgsmüller in twee sets: 6-4 6-2. Schalken, als derde ge plaatst in Indianapolis, treft in de kwartfinale de Amerikaan Robby Ginepri. ANP PORTO - De voetballers van FC Porto zijn voortaan niet meer volledig vrij te bepalen wanneer ze seks hebben. Coach Jose Mourinho heeft be paald dat zijn spelers op de dag voor een wedstrijd na 17.00 uur geen seks meer mogen hebben. Welke sanctie er op een overtre ding staat, heeft de Portugese club niet bekendgemaakt. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17