Vakantiegangers laten zich niet verjagen door ET A-bommen OP RUI Ml N GS KOI RTI NGEf 4 TOI 5 O 0/ i 3 IJ O 0. r AXEL pot Bedrijven mogen buiten de EU aan C02-plicht voldoen E2nno%rasi [di Amin Bush zweert laatste restant bewind Saddam te breken ontwaakt uit coma Brussel vermoedt verboden staatssteun aan transporteurs Gewonde Nederlander in Alicante buiten gevaar Gedachten sturen rolstoel Bestand Liberia al weer voorbij AXEL Ankara jaagt op corrupte politici Eiffeltoren weer open voor publiek Zeeluipaard doodt biologe Crisis in Slowakije over abortuswet YU op bumpersticker wordt SCG tmc) ylUcJusrf oóvtes 15% EMSI donderdag 24 juli 2003 Uitmelken Omlaag Aanslagen DNA Schrik Jori Leolux deSede Elke zondag geopend van 13.00 tol 18.00 uur HUIsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Label Geen annuleringen Rechten Emissierechten jEDDAH - De voormalige licrandese dictator Idi Amin is uil coma ontwaakt en zijn toe stand gaat vooruit. Dat heeft jen bron in het ziekenhuis in jeddah, waar Amin wordt ver- 1, gisteren gezegd. Duits tolplan onder de loep Volgens de bron in het Koning faisal Ziekenhuis, een van de ■nomineerde medische cen tra in Saoedi-Arabië, blijft jmin voorlopig nog wel op de afdeling intensieve zorg. De tails over zijn toestand gaf hij Amin lag vijf dagen in co ma. Zijn artsen hadden gezegd jat hij elk moment kon sterven. President Yoweri Museveni van Uganda heeft gezegd dat als Idi imin terugkeert naar zijn land, hij hem onmiddellijk zal laten arresteren. Hij heeft wel toe stemming gegeven voor de be grafenis van de ex-dictator in Uganda als die in het buiten land overlijdt. jje regeringstijd van Amin (1971-79) geldt als een van de bloedigste in de moderne Afri kaanse geschiedenis Amin, een moslim, leidt sinds 1980 een teruggetrokken be staan in ballingschap in Saoedi- Arabië. AFP/RTR LONDEN - Zwitserse en Spaanse wetenschappers wer ken aan een door gedachten be stuurde rolstoel. Zij hebben al systeem ontwikkeld waar- een robot door de geest kan worden bediend. van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie gaat een onderzoek in stellen naar de invoering van een nieuw systeem van tolhef fing voor vrachtwagens in Duitsland. Niet de omstreden tolheffing zelf ligt onder Brus sels vuur, maar wel de com pensatie die Duitse transpor teurs krijgen als goedmaker- tje. Volgens de commissie kan het gaan om verboden staats steun. Vanaf 31 augustus moeten vrachtwagens van meer dan twaalf ton een kilometerheffing betalen voor gebruik van de Duitse autobahn. Aanvankelijk gaat het om 12,4 eurocent per kilometer en de bedoeling is om dat snel te verhogen naar 15 eu rocent. Nederlandse transporteurs zijn fel tegen. Niet alleen wordt een ritje door Duitsland prijzig, de benodigde apparatuur die no dig is voor een vlotte betaling is bovendien nog nauwelijks voorhanden. Berlijn wil de eigen transport sector compenseren maar moet nu dus eerst wachten op toe stemming uit Brussel. Het Duit se ministerie van Verkeer heeft al laten weten dat het EU-on- derzoek de invoering van de tol niet verhindert. De Europese Commissie is verder zoals verwacht akkoord gegaan met nieuwe algemene regels voor tolheffing voor vrachtwagens in heel Europa. Nu al bestaan EU-regels die tol aan een plafond binden om te voorkomen dat doorvoerlanden de truckers uitmelken. Tot nu toe mocht de tol niet hoger zijn dan nodig om de weg aan te leg gen en te onderhouden. Straks mogen ook kosten voor onge vallen worden doorberekend. Landen met kwetsbare gebie den mogen de tol bovendien 25 procent verhogen om alterna tieve infrastructuur aan te leg gen. De algemene verwachting is dat vooral Oostenrijk daar van gebruik gaat maken maar ook andere landen in de Alpen en de Pyreneeën hebben plan nen voor nieuwe, dure spoorlij nen. De kosten mogen ze dus straks deels laten opbrengen door vrachtwagens. De tolregels liggen gevoelig; de lidstaten en het Europees Parle ment hebben samen het laatste woord. Landen als Nederland, die aan de rand van Europa lig gen, willen de maximaal toege laten tol liefst omlaag brengen, terwijl transitlanden en groene politici juist pleiten voor een nog hogere heffing. ANP Dat staat in de New Scientist die zaterdag verschijnt, zo kondig- dehet Britse wetenschappelijke tijdschrift gisteren aan. Het systeem bestaat uit een kap met elektroden die de gebruiker zijn hoofd draagt. De elek troden brengen de signalen van de hersenen over naar een com puter, die ze draadloos door stuurt naar de rolstoelUit proe- venmet een robot blijkt volgens ieNew Scientist dat het na twee i trainen net zo makkelijk is die met de geest te besturen als met de hand. RTR/DPA MONROVIA - Ondanks een be lofte de wapens neer te leggen, hebben Liberiaanse rebellen hun aanval op hoofdstad Mon rovia gisteren voortgezet en de strategische Stockton-brug veroverd. Daarmee liggen de noordelijke buitenwijken en de weg naar de luchthaven voor hen open en kunnen zij Monrovia omsinge len. West-Afrikaanse ministers zeg den toe binnen enkele dagen twee Nigeriaanse bataljons te sturen, als voorhoede van wat een 3250 man sterke invredes- macht moet worden. AP Soldaat Johan Francisco fotografeert zichzelf voor de bungalow waarin dinsdag de zoons van Saddam Hoessein de dood vonden. foto Wally Santana/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezworen ook de 'laatste restanten' van het Iraakse regi me, onder wie Saddam Hoessein, te ver slaan. Bush reageerde op de uitschake ling van twee zonen van Saddam door Amerikaanse elitetroepen in Irak. Hij noemde de omgekomen zonen de belangrijkste handlangers van de ver dreven president, verantwoordelijk voor talloze martelingen, verminkin gen en moorden. Washington uitte de hoop dat de dood van Uday en Qusay Hoessein bijdraagt aan een verdere stabilisatie van Irak. De ondergedoken dictator zelf zou kwetsbaarder zijn geworden. Ook gelo ven de Verenigde Staten dat zij de overgebleven verzetshaarden tegen de internationale coalitie in Irak een be langrijke slag hebben toegebracht. De opgetogen stemming werd echter gedempt door twee aanslagen op Ame rikaanse strijdkrachten, waarbij twee Amerikaanse militairen om het leven kwamen en acht kameraden gewond raakten. Omdat veel Irakezen zich afvragen of de twee gevreesde Hoessein-trawanten werkelijk dood zijn, wil Washington fo to's van de overleden Uday (39) en zijn zijn enkele jaren jongere broer Qusay vrijgeven. Qusay had zijn vader moeten opvolgen. Sceptische Iraki's die nog steeds bang zijn dat de oude heersers terugkomen, moeten op die manier worden over tuigd dat de beruchte zonen écht niet meer in leven zijn. De commandant van de Amerikaanse grondtroepen in Irak, luitenant-gene raal Sanchez, verklaarde gisteren in Bagdad dat de VS kunnen bewijzen dat Saddams zonen onder de vier doden zijn die dinsdag na een urenlang vuur gevecht uit een villa in het Noord- Iraakse Mosoel waren gehaald. San chez noemde als bewijs de gebitgege- vens, röntgenfoto's en identificatie door voormalige medewerkers van Saddam. De staat waarin de lichamen verkeren, maakte het goed mogelijk de identiteit vast te stellen, aldus Sanchez. Een Amerikaanse functionaris zei tegen de nieuwszender CNN dat Abid Hamid Mahmud al-Tikriti, de presidentieel secretaris die vorige maand werd opge pakt, bij de identificatie hielp. Op de li chamen zullen DNA-tests worden uit gevoerd. RTR/AFP/DPA ALICANTE - De 32-jarige Ne derlander die dinsdag zwaar ge- wnd raakte door de bomaan slag in het Spaanse Alicante, is luiten levensgevaar. Zijn toe stand is stabiel na een operatie dinsdagavond, aldus gisteren ten woordvoerster van het zie kenhuis in Alicante. Eerder zei ziekenhuisdirecteur Diaz Bonmati al dat de Neder landse patiënt goed reageert op de behandeling. De Nederlan der was een van de acht mensen Je gewond raakten door de lomexplosie in een hotel in de badplaats. Even later explo deerde een explosief Eenidorm waardoor vier m poli tiemensen verwondingen oplie pen. De Nederlander heeft door de explosie zware verwondin gen aan zijn hoofd en rechter arm. Hij zou bij aankomst in het ziekenhuis in coma zijn geraakt of zijn gebracht. Daaruit ont waakte hij gisteren. Ook de andere elf slachtoffers zijn inmiddels buiten levensge vaar. Volgens de Spaanse minister van Binnenlandse Zaken zijn de aanslagen vermoedelijk het werk van Jon Joseba Troitinyo, de zoon van een beruchte 'Eta- rist' die in de jaren zeventig be trokken was bij een aanslag in Barcelona. Daarbij vielen tien tallen slachtoffers. ANP/GPD door Henk van den Boom BENIDORM - Als de Baskische afscheidingsbeweging ETA ook maar één seconde mocht denken dat ze met haar bomaanslagen de Nederlandse toeristen van de Spaanse kust kan verdrijven, heeft ze het goed mis. „Ik laat me door niemand en niets weg jagen", zegt Geesje uit Baarn strijdlustig. Het dispuut over blijven of niet, in de koele lobby van hotel Heli os, loopt hoog op. Helios is één van de vele hotels in Benidorm die door de Nederlandse tour operators tot thuishaven zijn gebombardeerd. Aan een groot prikbord hangen de informatie bulletins van de reisleidsters. „Ik ben maar door twee mensen aangesproken over de aansla gen. En dat was meer uit nieuwsgierigheid. Ze wilden precies weten wat er was ge beurd", zegt Angela Rinalda van Sudtours. Zij denkt dat de betrekkelijk la conieke reactie van de Neder landers op de bomaanslagen te maken heeft met de manier van werken door de ETA. Die waar schuwt van tevoren altijd, zodat de politie de tijd heeft om de ho tels te ontruimen. Dat bij de aanslag in Alicante een Neder lander levensgevaarlij k gewond raakte, is meer een kwestie van domme pech. Toch is niet iedereen zo dapper als Geesje. Haar reispartner, mevrouw Vogelenzang weet ze ker dat ze dit j aar voor het laatst in Spanje is. Nu teruggaan, Advertentie 1 Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de zomeropruiming. Nu kopen, betalen zonder rente in 2005. Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl ANKARA - Een parlementaire commissie in Turkije heeft gisteren gevraagd om een gerechtelijk onderzoek naar twee voormalige premiers. Bulent Ecevit en Mesut Yilmaz worden beschuldigd van corruptie en machtsmisbruik. Het onder zoek kan ertoe leiden dat de twee moeten terechtstaan. De commissie wil ook dergelijke onderzoeken naar 23 voor malige ministers. De oproep vloeit voort uit een eigen onder zoek van de commissie, die de afgelopen vier maanden be schuldigingen van corruptie bestudeerde. De misstanden zouden betrekking hebben op onder meer aanbestedingen van de staat, hervormingen in het bankwezen en energiepro jecten in de afgelopen tien jaar. AFP PARIJS - De Eiffeltoren in de Franse hoofdstad Parijs is giste ren weer geopend voor het publiek. Het beroemdste monu ment van Frankrijk werd dinsdagavond gesloten wegens een brandje op de bovenste verdieping. Het vuur ontstond rond 1-9.00 uur in een ruimte met elektri sche bekabeling. Werknemers van de 324-meter hoge toren evacueerden onmiddellijk ongeveer 3000 bezoekers van alle etages. Na een uur was de brand geblust. ANP/RTR LONDEN - De 2 8-jarige Britse biologe Kirsty Brown is omge komen nadat een zeeluipaard haar tijdens het snorkelen de diepte had ingetrokken. Dat maakte het onderzoeksinstituut British Antarctic Survey (BAS) gisteren bekend. Brown was dinsdag bij het Antarctisch Schiereiland op on derzoek toen het zeeluipaard haar aanviel. Wetenschappers die haar begeleidden, konden haar uiteindelijk op het droge trekken, maar toen bleek ze al overleden te zijn. Zeeluipaar den zijn zeer nieuwsgierig en goede jagers. Ze vallen zelden mensen aan. De vrouw deed onderzoek naar het effect van ijsschotsen op het leven dicht bij de kust. Kirsty Brown gold als ervaren zee duiker. RTR BRATISLAVA - De Slowaakse president Rudolf Schuster heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een abortuswet en deze teruggestuurd naar het parlement. De regering, die sterk verdeeld is over het voorstel, dreigt nu in de aanloop naar toe treding tot de Europese Unie te vallen. De verworpen wet moest het mogelijk maken dat de zwanger schap tot in de 24e week kan worden afgebroken als er ernsti ge afwijkingen bij de foetus zijn. In het overwegend rooms- katholieke Slowakije mag abortus nu tot in de twaalfde week. Het wetsvoorstel, ingediend door de liberale regeringspartij ANO, kreeg een ruime meerderheid in het parlement. De christen-democratische coalitiepartner KDH dreigde uit het kabinet te stappen als de wet in werking zou treden. RTR BELGRADO - De landensticker op voertuigen uit voormalig Joegoslavië wijzigt van YU in SCG. SCG (Srbija i Crna Gora) verwijst naar Servië-Montenegro, de losse unie die de Federa tieve Republiek Joegoslavië heeft vervangen. Websites uit Servië-Montenegro zijn voortaan herkenbaar aan de landenaanduiding CS, aldus gisteren Servische media. De aanduiding is eerder gebruikt voor Tsjechoslowakije, in tussen uiteengevallen in Tsjechië en Slowakije. DPA/ANP vindt ze een beetje overdreven. Ze heeft de schrik nog goed in de benen. Geen wonder, want ze maakte de aanslag van dichtbij mee. „Ik lag met mijn vriendin te soe zen op het strand onder een pa rasol toen er iets enorm knalde. Ik dacht dat ik droomde, maar dat was gauw over toen ik al die brandweerauto's en politiewa gens zag. Het Nadal hotel ver dween een paar minuten in een grote stofwolk." De dag na de aanslag heeft Be nidorm er nog steeds een extra toeristische attractie bij. Hon derden badgasten verdringen zich rond de politieafzetting. De terroristen hadden geen betere plaats kunnen uitzoeken als po dium van hun gewelddadige op treden. Aan het eind van de kromming van de baai Levante, zodat iedereen op het vijf kilo meter lange strand het volle zicht heeft op de plek des on- heils. Grote reisorganisaties als Peter Langhout en OAD hebben naar aanleiding van de aanslagen in Benidorm nog geen annulerin gen binnengekregen. OAD-directeur Geert Willem Boven: „We hebben honderden mensen in Benidorm, van wie een deel jaarlijks terugkomt. De ETA pleegt ook ieder jaar bom aanslagen, die ze van te voren aankondigen. Daarom houden veel reizigers rekening met ge weld. We krijgen wel vragen, maar vooralsnog gaan alle rei zen gewoon door." GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Europese bedrij ven mogen binnenkort wellicht ook projecten buiten deEurope- se Unie uitvoeren om aan hun' verplichtingen te voldoen om de uitstoot van CO, en andere broeikasgassen terug te drin gen. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, heeft daarvoor gisteren een voorstel gelanceerd dat nog de goedkeu ring moet krijgen van de lidsta ten en het europarlement. De commissie wijst erop dat in het Verdrag van Kyoto de moge lijkheid al is genoemd dat lan den buiten de eigen grenzen de CO,-uitstoot terug te dringen. Dat is voor bedrijven aantrek kelijk, omdat in de ontwikkelde landen de fabrieken doorgaans al relatief zuinig met energie zijn. Een reductie van de uit stoot is alleen tegen hoge kosten mogelijk. In ontwikkelingslan den kunnen ze met hetzelfde geld veel meer resultaat boeken. Eerder deze week is een Europe se wet die het mogelijk maakt om binnen de EU de 'emissie rechten' te verhandelen, offici eel goedgekeurd. Het nieuwe voorstel maakt het mogelijk om buiten de EU verkregen 'rechten' in deze handel te be trekken. Het Wereld Natuur Fonds is sceptisch. Door al deze regelin gen kunnen bedrijven dure aan passingen aan hun eigen pro ductiemethoden gemakkelijk ontlopen, redeneert de organi satie. Ze vreest bovendien dat bedrijven zullen investeren in waterkrachtcentrales buiten Europa om zo emissierechten te verkrijgen. Deze centrales ver nielen echter soms de plaatselij ke natuur. De Ondernemingsorganisatie VNO-NCW is heel tevreden met het voorstel. Volgens hoofd mi lieuzaken W. Klerken werkt emissiehandel het beste op we reldwijde schaal. Bedrijven kunnen dan de C02 voor de meest aanvaardbare prijs ko pen. Ook wordt op deze manier meer uitstoot van het broeikas gas voorkomen dan wanneer de emissiehandel alleen bin nen Europa zou plaatsvinden. ANP Advertentie Nog meer AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN, voor diegene die graag PROFESSIONEEL doe-het-zelft! V ALluAUb.' üLLAl- LU TMC WOONWINKELS van Konijnenburgweg 13, Bergen op Zoom, Tel. (0164) 27 44 6 www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5