PZC Efficiëntie bij NS: loketkaartje duurder Horeca krijgt in eerste kwartaal zware klappen Jahjah ontkent het sturen van dreigmail Geen cassatie gevraagd in proces Van der Graaf Tbs werkt volgens Kamerlid Eerdmans onvoldoende Ramptoerisme in Enschede IN ZONNEMAIRE! donderdag 24 juli 2003 Zwolse dj is weer vrij man Huishoudens bezitten zestien lege batterijen mi Ouderen zo je nL EMN ecurt- kok Opnieuw illegalen bij tuinders Politie betrapt jonge inbrekers Messentrekkers zonder strafblad Straatverbod verliefde ex-studente Gemor over zorgpolis klinkt luider koop NU merk-meubelen voor minder geld... LPF bepleit verplichte chemische castratie rinorErwin Tuil DEN HAAG - Seksuele psy chopaten moeten verplicht worden tot chemische castratie. Dat vindt LPF-kamerlid Joost Eerdmans. Hij wil ook dat tbs- ers die op proefverlof gaan, voortaan altijd worden bege leid. Eerdmans krijgt er in de Tweede Kamer nog niet de han denvoor op elkaar. De psychische dwangbehande- ling van criminelen (tbs) werkt zo slecht dat de regels moeten worden aangescherpt, meent de LPF. Volgens Eerdmans pleegt 78 procent van de criminelen die uit tbs worden ontslagen weer een misdrijf. Bij plegers van seksuele misdrijven die tbs krij gen opgelegd zou dit zelfs 82 procent zijn. „Er mag niet lan ger gegokt worden met de vei ligheid van de samenleving", vindt Eerdmans. Seksueel-psychopatische tb- s'ers mogen helemaal niet meer met verlof als het aan de LPF ZWOLLE - De Zwolse dj Ray mond Kuyer heeft gistermiddag de gevangenis in Zwolle verla ten en is weer vrij man. Dat meldde zijn advocaat. De 29-jarige dj werd twee j aar gele den uitgeleverd aan de Verenig de Staten wegens xtc-smokkel. Hij keerde begin mei terug naar Nederland om hier de rest van zijn straf uit te zitten. De rechtbank in de Verenigde Staten legde hem acht jaar cel straf op wegens handel in hon derdduizenden xtc-pillen. De rechtbank in Almelo zette deze straf onlangs om tot 4,5 jaar cel straf met aftrek. Deze straf heeft Kuyper nu uitgezeten. Kuypers kompaan kwam eind maart al vrij. ANP ZOETERMEER - In Nederland se huizen liggen op dit moment ongeveer 100 miljoen lege bat terijen. Dat meldde gisteren de Stichting Batterijen (Stibat). Volgens F. de Buck van de stich ting blijkt uit onderzoek dat elk huishouden gemiddeld 68 bat terijen bezit, waarvan er zestien lege. Het percentage batterijen dat ingezameld wordt, ligt sinds en kele jaren op circa 71 procent. „De consument is van goede wil, maar, zo is uit onderzoek geble ken, hij doet niet altijd wat hij zegt te willen doen. Zo bewaren mensen lege batterijen met de bedoeling ze in te leveren, maar uiteindelijk gooien ze ze dan toch weg." Ook blijkt dat er nogal wat apparatuur naar de schroothoop gaat waar de bat terijen nog inzitten. Stibat wil dat in 2 00 8 80procent van de batterijen wordt ingele verd bij de chemokar of andere verzamelpunten. De stichting wil aankloppen bij onder meer het onderwijs om kinderen zo ver te krijgen dat ze milieube wuster met hun lege batterijen en accu's omspringen. ANP ligt. Rechters zouden in de toe komst niet zo maar adviezen van deskundigen naast zich mo gen neerleggen. Bovendien wil Eerdmans dat de overheid per definitie verantwoordelijk wordt, wanneer een vrijgelaten tbs'er toch in de fout gaat. Even tuele slachtoffers en of nabe staanden moeten in dat geval ook een ruimhartige schadever goeding krijgen. De plannen van de LPF zijn koeltjes ontvangen in de Kamer. Voor WD en PvdA is verplichte chemische castratie niet be spreekbaar. Het CDA is wel voor. „We hebben hier jaren ge leden zelf al voor gepleit", aldus kamerlid Wim van de Camp. CDA en PvdA zijn weer wel te gen het uitsluiten van een proef verlof zonder begeleiding. „Wij moeten niet op de stoel van de medici gaan zitten. Zij moeten die afweging maken", vindt PvdA-kamerlid Aleid Wolfsen. De meerderheid van de Kamer wil wel dat de risico's op herha ling voorafgaand aan een proef verlof goed bekeken moeten worden. Volgens Eerdmans wordt zo'n inventarisatie niet altijd gemaakt. Daardoor kun nen excessen optreden zoals dit jaar in Den Haag, waarbij een tbs-er iemand vermoordde. Vanuit tbs-instellingen is nega tief gereageerd op de voorstel len van de LPF. Volgens J. Poel man van de Pompestichting is onbegeleid proefverlof juist be langrijk voor de resocialisatie van de tbs-er. Ook bestrijdt hij dat er geen oog is voor de risico's bij een proefverlof. Judith de Boer van de Van der Hoevenkli- niek in Utrecht liet weten dat de LPF oude statistieken verkeert interpreteert. Het percentage van 82 procent herhaling bij ze- denmisdadigers zou gebaseerd zijn op slechts achttien geval len. GPD door Mayke Calis DEN HAAG - Dyab Abou Jahjah, de leider van de Ara- bisch-Europese Liga, ver werpt de beschuldiging dat hij kritische AEL-leden in een email heeft bedreigd. Volgens Jahjah is er met de bewuste email geknoeid. Na het oprichtingscongres van de Nederlandse AEL, eind mei, ontstond onenig heid tussen het bestuur en een deel van de achterban. Drie leden werden door het bestuur geschorst en een twintigtal leden zegden hun lidmaatschap op. Een lid dat Jahjah om opheldering vroeg, kreeg een mail waarin Jahjah suggereerde een knokploeg op de leden af te sturen. „Vergeet niet dat wij de AEL zijn en dat Borger- hout niet ver is. Ons Borger- houtse legioen zal graag een bezoekje brengen aan men sen die de AEL waar dan ook willen ondermijnen en op welke manier dan ook", al dus de mail. Jahjah ontkent nu dat hij de mail heeft gestuurd. Volgens hem is ermee geknoeid. „Het is heel makkelijk om bij het doorsturen iets aan de mail toe te voegen." De AEL- voorman heeft geen goed woord over voor degenen die hem beschuldigen. „Het zegt alles over die mensen dat ze onze correspondentie naar buiten brengen." De kritische leden vonden dat bestuursleden Jamil Ja- wad en Naïma Elmaslouhi zich 'te dictatoriaal' gedroe gen tijdens het congres. „On zin, ik was daar zelf bijrea geert Jahjah. GPD ENSCHEDE - Belangstellenden wandelen door het rampgebied van de vuurwerkramp in de Enschedese wijk Roombeek. De VVV in Enschede houdt daar toeris tische rondgangen. De wijk werd in mei 2000 getroffen door de vuurwerkexplosie van vuurwerkfabriek SE Fi reworks, waarbij 22 doden vielen. Gisteren was de eer ste wandeling, op 30 juli en 6 augustus worden de overi ge tochten gehouden. De anderhalf uur durende tocht gaat dwars door het gebied dat door de ramp werd ge troffen. Voorafgaand kunnen de deelnemers de over zichtstentoonstelling van de vuurwerkramp bekijken in een oude boerderij achter het Rijksmuseum Twente. Volgens de VVV was er vanuit de bevolking behoefte aan een wandeltocht door Roombeek-West. foto Vincent Jannink/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Hoe krijg je de treinreiziger zo ver dat hij zijn kaartje bij de automaat koopt en niet meer aan het loket? Het automatenkaartje goedkoper maken? Natuurlijk niet, de NS maken het loketkaartje gewoon duurder. Hoeveel en wanneer het kaartje aan het loket duurder wordt, wilden de NS gisteren niet zeg gen. Het voorstel ligt voor ad vies bij de consumentenorgani saties. Doel is de automatenver- koop te stimuleren. Goedkopere automatenkaartjes zouden bij de klanten beter val len, maar NS zien dat niet zit ten. „Met onze financiële posi tie?" De reizigerspoot van het bedrijf draaide vorig jaar 69 miljoen euro verlies. Het hele concern maakte daarentegen een winst van 47 miljoen euro. 'Belachelijk', 'slecht', 'raar', is de reactie van reizigers op Utrecht Centraal. „Ik houd van persoonlijk contact. Er is zal zo veel automatisering", reageert Nadja Filtzer. De NS verklaren met de hand op het hart de balietoeslag door te voeren om juist méér service op de stations te kunnen verlenen. Door treinreizigers naar de au tomaat te dwingen, krijgen ser vice-medewerkers (die nu nog achter de loketten zitten) tijd om op het station reisinformatie en hulp te verschaffen. In feite is het al jaren beleid loketten te sluiten. „Onze balie-servicemedewer kers zijn nu te vaak bezig met het verkopen van eenvoudige enkeltjes en retourtjes", aldus een NS-woordvoerster. „Die kan je ook in de automaat ko pen." Juist: een treinkaartje bij het loket is vanwege de loonkos ten voor NS veel duurder dan een automatenkaartje. Het moet dus allemaal efficiën ter, maar de automaten voor zien niet in alle mogelijkheden. Studente Davina Bos: „Ik ga niet voor niks naar het loket, normaal gesproken koop ik bij de automaat. Maar nu moest ik zeven kaartjes tegelijk kopen, dat kan niet bij de automaat." C. Hulst, al wat ouder, zegt dat ze meestal naar het loket gaat. „Ik vind de automaat lastig. Meestal neem ik mijn pinpas niet mee als ik op stap ga. Bij het loket kan ik contant betalen." Ouderenorganisaties reageren dan ook laaiend op het voorstel. Zij vrezen dat ouderen de dupe worden. „Velen künnen en dur ven de automaat niet te gebrui ken", aldus woordvoerder S. de Boer van de samenwerkende bonden CSO. Volgens CSO kun nen de NS door de toeslag op termijn op nog meer stations de loketten sluiten. Meer reizigers zullen immers hun kaartje uit de automaat trekken. „Wij vinden dat een verdere verschraling van de voorzieningen." De Consumentenbond betwij felt of de balietoeslag nodig is. „De banken is het ook zonder prijsverhoging goed gelukt om mensen van de loketten naar pinautomaten te laten gaan", zegt woordvoerder E. van Kou wen. Toch is de bond 'niet prin cipieel tegen het plan'. Zij eist wel dat de toeslag laag blijft en dat de extra opbrengst ten goe de komt aan service voor de rei zigers. GPD Advertentie door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het strafproces tegen Volkert van der Graaf is voorbij. Zowel Van der Graafs advocaten als het Openbaar Mi nisterie hebben gisteren bekend gemaakt niet in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De veroordeling tot achttien jaar in hoger beroep is daarmee definitief. In de praktijk bete kent dit dat de moordenaar van Pim Fortuyn in mei 2014 weer vrij komt. Het is nog niet duidelijk naar welke gevangenis Van der Graaf wordt overgeplaatst. De 34-ja- rige Harderwijker zit al sinds zijn aanhouding op de avond van de moord, 6 mei 2002, vast in huis van bewaring Demer- sluis, onderdeel van de Amster damse Bijlmerbajes. Advocate Britta Böhler verwacht dat haar cliënt uiterlijk over twee maan den elders achter de tralies zit. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie kon giste ren nog niet zeggen óf er al een besluit is genomen waar Van der Graaf de rest van zijn straf moet uitzitten en hoe zwaar zijn ge vangenisregime zal zijn. De ver dediging heeft steeds bezwaar gemaakt tegen het eenzame en zware regime voor hun cliënt, dat door het gerechtshof is mee gewogen bij de bepaling van de strafmaat. GPD HELMOND - De vreemdelingenpolitie heeft bij twee tuin ders in Helmond 93 illegale Polen opgepakt. Dat meldde een woordvoerder van de politie gisteren. De politie had bij de zelfde tuinders 9 juli al 99 illegale Polen aangetroffen. De vreemdelingenpolitie deed invallen bij bedrijven aan de Veldbeemd en de Brandvoort. Daar waren 93 Polen bezig met het plukken van aardbeien, aldus de politiewoordvoerder. De politie heeft de paspoorten van de Polen ingenomen en hen, ter plaatse met hulp van een tolk gehoord. Tegen de twee Hel- mondse tuinders wordt proces-verbaal opgemaakt. Zij krij gen wederom een boete. ANP SCHIEDAM - Twee jongens van acht en dertien jaar zijn dins dagavond betrapt bij een woninginbraak in een woning in de wijk Nieuwland in Schiedam. Politiemensen hielden de jonge inbrekers aan na een melding van een buurtbewoner. Op het moment dat de agenten arriveerden, hadden de jon gens de woning al compleet overhoop gehaald, meldde de po litie. Ze hadden zich onder meer een mobiele telefoon, siera den, snoep en een hoofdtelefoon toegeëigend. Ook in Rijswijk liepen dinsdagavond jonge vandalen tegen de lamp. De politie hield vijf kinderen aan in de leeftijd van 11 tot 15 jaar. Ze hadden ruiten van een school ingegooid. ANP TILBURG - De vier Antillianen van 18 en 20 jaar die worden verdacht van het doodsteken van de 18-jarige Bart Raaijma- kers in Tilburg, hebben geen strafblad. Dat heeft burgemees ter Stekelenburg van Tilburg gezegd. Volgens hem waren de vier niet bekend bij politie en justitie. Raaijmakers werd vrijdagavond doodgestoken in de Dalen straat in Tilburg. Jongerenwerkers in Tilburg zeggen niet ver baasd te zijn over het incident. Volgens het jongerenwerk is er in Tilburg een groep Antilliaanse probleemjongeren die veel overlast veroorzaakt. ANP ZWOLLE - Een verliefde oud-studente mag een jaar lang niet in de buurt komen van haar voormalige studiecoördinator van de Hogeschool Windesheim in Zwolle. Ook verbood de voorzieningenrechter gisteren de 45-jarige vrouw uit Har- denberg de docent brieven en emails te sturen of anderszins contact met hem te leggen. De rechter heeft de dwangsom op 500 euro per keer bepaald, met een maximum van 12.500 euro. De oud-theologiestuden te is hevig verliefd op de studiecoördinator en bestookte hem zelfs met een boek erotische fantasieën. De docent had daar om in kort geding een contact- en straatverbod geëist. ANP LEUSDEN - Nederlanders zijn sinds vorig jaar minder tevre den geworden over hun zorgverzekeraar. Ruim een óp de vier vindt dat hij te veel voor zijn verzekering betaalt, bleek giste ren uit de klantenmonitor zorgverzekeringen. In 2002 was dat nog 17 procent. De monitor van bureau MarketResponse is gebaseerd op een onderzoek onder 6500 huishoudens. De ontevredenheid is een gevolg van de premiestijging van begin dit jaar. Verzekerden kijken hierdoor kritischer naar hun pakket en verwachten meer service, aldus de onderzoe kers. Van de 24 onderzochte verzekeraars zijn er 22 in waar dering gedaald. ANP door Albert Oost ARNHEM - De horeca in Neder land maakt een vrije val. Het aantal faillissementen nam in het eerste kwartaal van dit jaar toe met 63,2 procent. De omzet daling, die vorig jaar mei begon, zet fors door. MKB Nederland, de vakorganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, noemt de situatie 'dramatisch'. Het bedrijfsschap Horeca en Catering spreekt van een 'ellen dige tijd' voor de horeca en con stateert uit de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat het consumen tenvertrouwen de eerste helft van dit jaar opnieuw danig is verzwakt. „De horeca zit bij de bedrijfstakken die de eerste klappen krijgen", aldus woord voerder W. Harms van het be drijfsschap. Het aantal faillissementen bin nen de horeca lag vorig jaar nog 9,9 procent lager dan in 2001, toen er 195 bedrijven over de kop gingen. In 2002 gingen er 175 bedrijven failliet. „Nu zien we weer een forse stijging in het eerste kwartaal van 2003 met al 62 faillissementen. Dat is een stijging van 63,2 procent ten op zichte van het eerste kwartaal van het vorige jaar", aldus Harms. Ook de omzet binnen de horeca blijft dit jaar sterk achter bij vo rig jaar. In het eerste kwartaal lag die al 7 procent lager dan in dezelfde periode van 2002. MKB Nederland-woordvoerder J. van Hout is over die omzetda ling zelfs nog pessimistischer. Hij spreekt over acht procent in het eerste kwartaal van 2003. „En die daling zet nog steeds door. In de grote steden vallen de hardste klappen. Daar is in sommige plaatsen zelfs sprake van een omzetdaling van vijf tien procent met uitschieters in bepaalde uitgaanscentra van tussen de 25 en dertig procent." De omzetdaling is bij de cafés het hardst voelbaar. De restau rants die goede kwaliteit leve ren, worden volgens Van Hout minder getroffen. De hoge prijs stelling in de horeca noemt Van Hout als een van de oorzaken dat het zo slecht gaat met de be drijfstak. „Sommige bedrijven hebben het met de komst van de euro verkeerd gedaan. Daar naast zijn er de laatste tijd sig nalen dat het slecht gaat met de economie, de ziektekosten om hoog gaan en er ontslagen val len. Als het zo doorgaat, moet er flink gesaneerd worden. "GPD Advertentie OPruim Zuidweg 20A, Zonnemaire.Tel. 0111-401318 internet: www.interieur-paauwe.nl e-mail: info@interieur-paauwe.nl O N 0 M R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3