PZC Tot ongenoegen van de vis Gesprekken over bouwen grote zeesleper Hulpverleners 1953 melden zich massaal aan voor herdenking Zeeuws landschap meer dan groen T ELICHT 12 Hengelsport lezers schrijven donderdag 24 juli 2003 Schip Pelican wordt vandaag vlotgetrokken Workshops Mysterieus Felle discussie Zangavond Platform Verschillen Verheugd Couperen V Couperen VI WCT III Orgelconcert Bustocht Cursisten tonen werk in fort Ritthem BATH - De bergingsbedrijven Multraship en URS proberen het schip Pelican 1 vandaag vlot te trekken. In de even verderop gelegen ankerplaats Appelzak zal vervolgens een noodrepara- tie worden uitgevoerd De Pelican ligt sinds zondag te gen de wal bij Bath, nadat het werd aangevaren door een an der containerschip. De ber gingsbedrijven hebben de afge lopen dagen ruim driehonderd containers van het dek gehaald. De vraag was of ook de vijfhon derd containers in het ruim ver wijderd moesten worden om het schip voldoende drijfvermogen te geven. Na uitgebreide bere keningen kwamen Multraship en URS tot de conclusie dat dat niet nodig is. In eerste instantie zou de Peli can gisteren al vlotgetrokken worden, maar de voorbereidin gen namen meer tijd in beslag dan werd verwacht. Daarom zal de Pelican vandaag rond het middaguur worden vlotgetrok ken. Bij deze operatie worden acht sleepboten en een paar ber gingsvaartuigen ingezet. Het schip wordt vervoerd naar de paar kilometer verderop ge legen ankerplaats in de Appel- zak. Dit ligt nog net in het Nederlandse deel van de Wes- terschelde, ter hoogte van de Bathse Grens weg. Op de Anker plaats zal het schip gerepareerd worden, waarna het in Vlissin- gen verder wordt gelost. NOORDGOUWE - Tekenstudio Neeltje Meerman geeft drie tweedaagse workshops tekenen en schilderen midden in het landschap van Schouwen-Dui- veland voor beginners en gevor derden. De workshops worden gehou den op de maan- en dinsdagen 28 en 29 juli en 25 en 26 augus tus. De derde workshop vindt zaterdag 30 en zondag 31 au gustus plaats. Tijdens deze dagen wordt om half tien 's och tends verzameld bij het cursus gebouw aan de Ring in Noord- gouwe. Opgeven kan bij Neeltje Meerman via telefoonnummer: 0111-401732. door A. J. Snel Een vis wordt niet als individu ge zien. Tot het intrappen van die open deur komt de Stichting Vissenbescher- ming de Heemstede in een persbericht over een actie die erop is gericht een mi- nimumleeftijd in te stellen voor henge len. Kinderen beneden de zestien jaren zou dit tijdverdrijf ontzegd moeten worden. Zij kunnen niet beoordelen wat ze aan het doen zijn en ze vallen ten prooi aan volwassen hengelaars, die voor jonge aanwas van hun verenigin gen zorgen door de jeugd te werven voor hun verenigingen. Kinderen moeten dieren geen kwaad doen, maar juist leren dat ze dieren met rust dienen te laten, zo redeneert de Stichting. „Zjessjtien? slist het jongetje dat aan een Middelburgse watergang, uitgerust met hengeltje, een schepnetje en een emmer de sport zit te bedrijven die zo menigeen in dit land naar de waterkant voert. „Zjessjtien? Dan koop ik een sjkoeter." Dat kan nog wel een jaar of zeven, acht duren, zo schatten we. De vissen van vandaag schieten er maar heel weinig mee op dat dat jongetje ooit wel op een andere hobby zal overscha kelen. En of die vissen die hij heeft ge vangen geen pijn hebben, willen we nog weten. „Nee hoor, hij hapt alleen maar een beetje, zsjie je wel", zegt het jonge tje terwijl hij zijn schepnetje even bo ven de emmer tilt. We zien het en als we eerlijk zijn moeten we toegeven deel uit te maken van de grote, onverschillige schare die de vis maar moeilijk als individu kan zien. Misschien komt dat wel doordat we graag bij een viskar staan en ons er dan over verbazen hoe sprekend al die ha ringen op elkaar lijken, met of zonder kop. Makrelen trouwens ook. „De scholen zouden moeten stoppen met het bevorderen van het hengelen. Zij zouden moeten uitleggen dat dieren er niet zijn om verwond of gepest te worden", schrijft Vissenbescherming. En: „Het is barbaars dat men kleine kinderen dieren laat verwonden. Het is erg genoeg dat volwassenen het doen." Volgens de beschermers worden kinde ren geworven door ze het gratis gebruik van hengels aan te bieden en door ze gratis voer en aas, snoep en frisdrank benevens een aai over de bol te ver strekken. Waarbij zij aangetekend dat het merkwaardig zou zijn als aaien over de bol tegen betaling zouden worden geleverd. Maar: het is duidelijk, de Jongens bij een viswedstrijd aan de Oostvest in Goes, vorig jaar. Volgens een stichting moet vissen pas mogen vanaf zestien jaar. foto Willem Mieras stichting wil mensen laten beseffen dat een met de hengel gevangen vis lijdt. Dat nu wil er niet in bij Niek Romijn, se cretaris van de Hengelsportverening Dreischor. „Ik kijk daar anders tegen aan. Er is misschien enig ongenoegen bij de vis. Het uit het water gehaald worden zal wel als onaangenaam, on plezierig worden ervaren. Maar dat is iets anders dan dat er pijn optreedt. Als je een kat in bad doet, vindt zo'n beest dat ook niet prettig. Die heeft een hekel aan water. Maar dat is iets anders dan dat het dier pijn gedaan wordt. Ferven te hengelaars mogen graag beweren dat vissen het kind nader tot de natuur brengt en ze hebben daarin zonder twijfel gelijk. Kinderen in steden zijn nogal eens behept met het misverstand dat vis in de vorm van gepaneerde Iglo- sticks de wateren bevolkt, zoals zij ook wel veronderstellen dat melk uit kar tonnen pakken komt. Wie als platte landskind opgroeit, krijgt het hengelen vanzelfsprekend mee. En wie ooit in spanning naar een dobber heeft zitten staren, weet hoe een vis er in natuurlij ke staat uitziet. Romijn, die veertig jaar is, weet nog dat hij vanaf zijn zesde, zevende met zijn vader mee uit vissen ging en hijzelf doet dat op zijn beurt met zijn zoon. Een leeftijdsgrens stellen, dat zou volgens Niek Romijn uit den boze zijn. „Je leert je kinderen juist met respect met de na tuur en dus ook met dieren om te gaan. Dat gebeurt ook tijdens wedstrijden voor de jeugd. Als je een vis met droge handen vastpakt, beschadig je de slijm- laag. Een van de eerste dingen die je kinderen leert, is dat ze altijd hun han den natmaken als ze een vis vastpak ken. Ze moeten een vis zorgvuldig van de haak halen en niet met een plons te- rugsmijten, maar het dier zachtjes la ten terugglijden in het water." Voor Romijn is het niet moeilijk te ver klaren waarin de vreugde van het hen gelen besloten ligt. „Je bent met een duidelijk doel bezig in de vrije natuur, op een plek waar je wilt zijn. Dat is ple zierig. En je zoekt de confrontatie met iets wat je niet ziet. Dat geeft aan vissen iets mysterieus." Een geheimzinnig, onzichtbaar wezen rukt aan de lijn van het slissende jonge tje. Hij handelt niet onmiddellijk, maar laat de dobber enkele malen onder het oppervlak trekken. „Cool", roept hij. Als hij tenslotte ophaalt, blijft het enig ma onopgelost: geen vis te zien. „Ssj- sjjit," zegt hij en hij biedt uitzicht op een mond waarin enkele boventanden ontbreken; alsof hij zelf al eens aan de haak geslagen is. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De 'Belgische investeringsgroep C-Power on derhandelt met minister van de Noordzee Johan Vande Lanotte over de bouw van een grote zee sleper, die kan worden ingezet bij calamiteiten voor de Vlaam se kust en in de Westerschelde- monding. De sleper (250 ton) zou het eerste vaartuig moeten worden van de Vlaamse Kust wacht in oprichting. Nederlandse overheidsinstan ties voelen wel voor samenwer king. De Belgische federale re gering streef al jaren naar de oprichting van een Kustwacht, die toezicht moet houden op de vaarroutes voor de Vlaamse kust. Bij een aantal calamitei ten, waaronder die met de Noor se autocarrier Tricolor, bleek het gemis van een dergelijke dienst. C-Power (een combina tie van het energiebedrijf Inte- relectra, de Belgische windtur binebouwer Turbowinds en baggermaatschappij Deme) heeft Vande Lanotte nu een plan aangeboden voor de bouw van een zeesleper, die onder meer de wacht houdt bij het geplande windmolenpark op de Thorn- tonbank, 27 kilometer uit de kust van Knokke-Heist. C-Power is één van de kandi daat-investeerders in het park, dat andere projecten, veel dich terbij de kust van Knokke en AAGTEKERKE - De werk groep Zending Werelddiaco- naat en Ontwikkelingssamen werking (ZWO) houdt maandag 4 augustus een zangavond in de Nederlands Hervormde Kerk in Aagtekerke. De kerk is open vanaf 19.30 uur. Bariton Karei Bogerd verleent medewerking door enkele solo liederen te zingen. Verder is er samenzang onder begeleiding van Johan den Hoedt op orgel. De opbrengst van de collecte is bestemd voor een gezondheids zorgproject in Kenia ter bestrij ding van aids. Oostende moet vervangen. Na een felle discussie tussen de ver schillende investeringsgroepen enerzijds en de kustgemeenten (waaronder Sluis en Vlissingen de provincie Zeeland, de vis serij en natuur- en milieugroe pen anderzijds, kwam Vande Lanotte zelf met de Thornton- bank als alternatief aandragen. Dat werd alom omarmd. Vol gens een woordvoerder van C- Power is het de bedoeling dat het park wordt opgenomen in het werkgebied van de Schel- deradarketen, die een stuk Noordzee voor Zeebrugge en de Westerschelde tot aan de sluizen bij Antwerpen bestrijkt. Op één van de zuidelijke molens wordt een platform geïnstal leerd met werkplaatsen, woon- en controleunits. Ook vanaf dat platform kan worden opgetre den bij calamiteiten, zij het dat dit enkel mag gebeuren in nauw overleg met de zeevaartpolitie- .De woordvoerder van C-Po wer: „Het nieuwe schip kan zich met grijparmen aan de pilaren van de windmolens vastzetten. Daarnaast kan de sleper optre den bij scheepsongevallen of andere problemen bij zowel het park als voor de kust. Tot op dit moment is de Belgische over heid in dat soort gevallen aan gewezen op de particuliere ber gingsbedrijven." Tijdens een mini-symposium ter gelegenheid van de jaarlijk se Havenfeesten in Terneuzen pleitten vertegenwoordigers van verschillende overheidsin stanties én van de sleep- en ber gingsbedrijven voor een perma nente 'bewaking' van het Wes- terscheldegebied. Daarbij werd geopperd eventueel samenwer king te zoeken met de Belgische Kustwacht in oprichting. Een soortgelijk samenwerkingsver band met Duitsland verloopt naar tevredenheid. Op initiatief van sleep- en bergingsbedrijf Multraship in Terneuzen onder zoeken deskundigen van de pro vincie Zeeland momenteel de mogelijkheden om de paraat heid op de Westerschelde en voor de Zeeuwse kust te verbe teren. Dit najaar presenteert een speciale werkgroep de on derzoeksresultaten door Rinus Antonisse RETRANCHEMENT - „Het behoud en her stel van natuur en landschap is vooral ge richt op groene elementen, zoals hoogstam- fruitbomen, drinkputten en knotwilgen. Gelukkig komt er steeds meer aandacht voor kleine cultuurhistorische elementen. Die horen net zo goed bij het Zeeuwse land schap als de groene onderdelen." Dit zei voorzitter L. Coppoolse van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) gisteren bij de opening van het pro ject cultuurhistorie 2003, op deBreydelhoe- ve (uit 1867) in Retranchement. „De cul tuurhistorische elementen zijn soms zó verweven met het landschap, dat ze nauwe lijks meer opvallen. Dat is een gevaar. Het wordt pas als een gemis ervaren als ze zijn verdwenen", betoogde Coppoolse. Hij noemde aandacht voor dit (bescheiden) cultureel erfgoed van buitengewoon be lang. „Ze vertolken de kleuren en geuren, de smaken en de gevoelens. Ze zijn nog per ei land verschillend ook. Je vindt ze terug op boerderijen, in routestructuren en in de te kens van de strijd tegen het water", merkte de SLZ-voorzitter op. „Ze vertellen over de geschiedenis, maar ook over hoop, angst en bedreiging." Als voorbeeld wees Coppoolse op de boer derijhekken, waarin voorspoed, geluk én de afweer tegen boze geesten tot uitdrukking zijn gebracht. Eén zo'n hofhek, dat van de Breydelhoeve, is met steun van SLZ weer in ere hersteld. Dat gebeurde in het kader van het project cultuurhistorie 2002, dat door gedeputeerde H. van Waveren (cultuur) met het openen van het hek officieel werd afge sloten. Hij toonde zich verheugd over het streven om kleine cultuurhistorische elementen zo veel mogelijk te behouden en te herstellen. De gedeputeerde vond ze van belang voor de kwaliteit van het landelijk gebied. Dat past in zijn opvatting dat cultuur ook gezien moet worden als een partner voor onder meer de ruimtelijke ordening. In dit verband onderstreepte Van Waveren dat het vitaal houden van het Zeeuwse plat teland hoge voorrang verdient. „Het moet mij van het hart dat die urgentie niet overal gevoeld wordt." Hij gaf aan dat het dage lijks provinciebestuur versneld een aanpas sing van het Streekplan Zeeland ('vitaliteit Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ven h nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react'r beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet datH redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschriift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w0 j niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over6'' weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ik heb de stukjes gelezen over dat couperen en me vreselijk kwaad gemaakt. God heeft die dieren geschapen met een prachtige staart om zich te ver weren tegen allerlei vliegen en dan komt de mens met een voor werp en hakt die staart eraf, ter wijl een ander met een rood gloeiend ijzer klaarstaat om tegen dat stompje te duwen. Die arme dieren zijn radeloos en krimpen in elkaar van de pijn. Ik heb het zelf in mijn jeugd gezien (als het gebeurd was), wild van de pijn zijn ze en dagen ervan ziek, en dan heeft men het over mooi. Mooi ook zo'n blote kont. Het is complete dierenmishan deling. Een goede raad: de men sen die dit laten doen en de men sen die dat doen ook allemaal couperen zonder verdoving, handen en benen ook samen ge bonden! Dat is mijn wens. Maatje Dodmond-Mersie Borszeestraat 24 Borssele Als paardenliefhebber heb ik me al mijn hele leven geërgerd aan paarden met een korte staart of, nog erger, helemaal niets meer. Ik ben nu bijna 73 jaar. De enige manier om van die dierenkwelling af te komen zou zijn inbeslagname van deze die ren. L. Minderhoud 't Hout 5 Westkapelle provinciaal-bestuurlijke mjs kleun. Andere gemeenten gin" gen maar wat graag onder het regenteske 'Bruinooge-jui' door en lieten zich met vage toe zeggingen op een m.i. schanda" lige manier voor de kar span nen. Met de werkgelegenheid als excuus zouden de uitzonder lijke kwaliteiten van onze proi vincie te grabbel worden ge gooid. Een dergelijk bescheiden uitbreiding van laagwaardige werkgelegenheid, die deze 'dozenschuiverij' met zichmee- brengt, moeten wij graag af staan aan Rotterdam en Ant- werpen.Bij twijfel maakt een korte rit door de havengebieden van deze steden een en ander snel duidelijk! Een gerichte po litiek om de bijzondere kwali teiten van onze provincie te be nadrukken lijkt aan de orde. Uitbreiding van kwalitatief goede en ruime woningbouwlo caties, naast een verbetering van de interregionale infrastructuur - niet alleen we gen en tunnels maar ook bij voorbeeld glasvezel - zouden Zeeland meer en meer het ideale woon- en leefgebied kunnen maken tussen de stedelijke ag glomeraties Rotterdam, Ant werpen en Gent. Een dergelijke oase zal, als zeer belangrijke vestigingsfactor, niet nalaten een groot werkgelegenheidsef fect te hebben - onder andere in de zorg-, diensten- en kennis sector. J.W.F. vanRiesen Jacoba van BeierenstraatlSi 's-Heer Hendrikskindenn Hulde voor het standvastige be leid van het gemeentebestuur van Goes, in het bijzonder van burgemeester D. van der Zaag. Boven de partijen staande - zijn CDA was, evenals, hoe bestaat het, de WD een ander stand punt toegedaan - heeft hij de be langen van de burgers uiterma te goed gediend door de Raad van State te verzoeken een dui delijk halt te roepen aan deze ZAAMSLAG - De Canadese or ganist André Knevel geeft za terdag 26 juli een concert inde gereformeerde kerk in Zaam- slag. Het Orgelcomité Zaamslag ver zekert orgelliefhebbers dat ze een gevarieerd en aantrekkelijk programma te horen krijgen, Knevel begint zijn optreden om 19.30 uur. Gezeten op een door twee stevige trekpaarden voortgetrokken boerenkar sluit gedeputeerde Van Waveren (links) het project cultuurhisto rie 2002 af. foto Peter Nicolai en kwaliteit') wil doorvoeren, om de intro ductie van zogenaamde 'nieuwe economi sche dragersin het buitengebied soepeler te laten verlopen. SLZ-medewerker S. Dobbelaar vertelde dat naar aanleiding van een prijsvraag een lijst van te behouden cultuurhistorische elementen is opgesteld. „Daar zijn we in 2001 mee aan de slag gegaan en een aantal dingen hebben we al kunnen realiseren." Voorbeelden zijn herstel van hekken en dampalen, een bakkeet, welput, dijkover- gangen, een windwijzer. Ook is de beplan ting rond een grafmonument vernieuwd en het terrein van een lichttoren opgeknapt. Dobbelaar was blij dat de provincie op nieuw geld voor het opknappen van het cul tureel erfgoed beschikbaar stelt. Naast klei ne elementen, wil SLZ ook enkele grotere projecten (zoals terugbrengen van een ker- kepad)aanpakken. Bestuurslid F. Rothuizen van de Boerderij enstichting Zeeland constateerde dat het beschikbaar zijn van subsidie (maximaal 2500 euro per element) mensen over de streep kan trekken om tot restauratie over te gaan. Hij voegde eraan toe dat er deson danks nog veel eigen geld bij moet. „Het is goed dat het bewustzijn groeit voor behoud van dit erfgoed." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zo'n 1500 helpers-van-toen hebben zich aangemeld voor de herdenking van de hulpverlening tijdens de Februariramp 1953. Daarvan krijgen er 400 een uitnodiging voor de speciale bijeenkomst in Tholen, op 18 september. Een deel van de hulpverleners heeft zich alleen maar gemeld bij het projectbureau Delta 2003, dat de activiteiten rond de vijftigjarige herdenking van de watersnood regelt. Zij wilden gewoon hun verhaal kwijt en hoefden de herdenking niet per se bij te wonen. Desondanks heeft het project bureau flink moeten selecteren. In centrum de Meulvliet in Tho len is plaats voor circa 600 men sen. Tweehonderd plaatsen zijn gereserveerd voor autoriteiten en vertegenwoordigers van (hulp)organisaties en overhe den. Daarbij gaat het om instellin gen als Rode Kruis en Leger des Heils, maar ook om de burge meesters van de gemeenten die destijds hulp verleenden en/of gemeenten in het zuidwestelijke rampgebied adopteerden. Ver der zijn de ambassadeurs van de landen die hielpen de nood te le nigen, uitgenodigd. Prinses Margriet is van plan namens het koninklijk huis aanwezig te zijn. Begin april deed het projectbu reau Delta 2003 een oproep uit gaan, waarin mensen die in 1953 te hulp schoten, gevraagd werd zich te melden. Daar is massaal op ingehaakt. Het aan tal van 1500 reacties was overi gens ongeveer waarop het pro jectbureau had gerekend. Een opvallende hoeveelheid aanmeldingen kwam van naar het buitenland geëmigreerde Nederlander. Landen als Au stralië, Nieuws-Zeeland en Ca nada zijn sterk vertegenwoor digd. Een aantal van deze emigranten ontvangt een uitno diging voor de herdenkingsbij eenkomst; verder zijn geen bui tenlanders gevraagd. De dag begint met enkele inlei dingen en daarna is er een bus tocht (er zijn vijf routes) door het voormalige rampgebied, voornamelijk over het eiland Tholen en door West-Brabant, Om organisatorische redenen komt er geen bijeenkomst meer in Bergen op Zoom. Wel houdt de Koninklijke Marine daarin het Markiezenhof aan het eind van de dag een reünie voor ex- leden van de krijgsmacht. Alle deelnemers aan de bijeen komst ontvangen een passend aandenken en een brief van mi nister-president Balkenende. Dat geldt trouwens voor alle hulpverleners die zich bij het projectbureau aanmeldden. De grote belangstelling voorde rampherdenking blijkt ook uit de deelname aan de speciale dagtocht In het spoor van de rampdie het Bureau voor Toe risme Zeeland opgezet heeft, Daarom heeft het BTZ besloten een aantal extra tochten te or ganiseren en wel op 30 juli, 15, 21 en 30 augustus. De tocht be gint en eindigt in Goes en duurt van 10.00 tot 17.30 uur. VLISSINGEN-Cursisten keramiek van het centrum voor kunsteducatie in Vlissingen exposeren tot en met 27 augustus in Fort Rammekens in Vlissin gen. Alle werken zijn gemaakt naar aanleiding van op drachten die door de beide docenten, Iris de Maaker en Danie le Due, zijn ver strekt aan de cursisten. Naast het opdoen van technische kennis is tij dens de lessen veel aan dacht besteed aan vorm geving en het glazuren van de werken. Fort Rammekens is het oudste zeefort van West- Europa en ligt bij Rit them. Het fort is een sa menwerkingsverband tussen Staatsbosbeheer en het Zeeuws maritiem muZEEum. Fort Rammekens is ge' opend van dinsdag tot en met zondag van 13 tot 1" uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36