11 Fietsers krijgen boulevard terug Windvangen bij Burghsluis Vakbond dreigt met acties bij Verduijn GEHELE zomercollectie V2PRIJS!! Gimbrère Van motorkot tot stronthok slim aan het werk Oudheidkundige kring wil collectie verplaatsen naar Landshuis Alles zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 24 juli 2003 Geen paniek Werkruimte vanaf de dijk Poedeltje GROTE Z0MERK0RTING KORTINGEN TOT 50% NIEUWE RIJKSWEG 49 'S HEER ARENDSKERKE TEL.: 0113 27 09 60 Vakantietij d de DRVK KERY Brasserie: Markt 51 Middelburg (0118) 886886 PZC Streekmuseum Hulst is onveilig Hnnr Frank van Cooten HULST - Streekmuseum De Vier Ambachten aan de Steen straat in Hulst is brandgevaar lijk. Vluchtwegen zijn er nau welijks en op zolder zitten bezoekers bij brand als ratten in de val. Onderzoek van de gemeente Hulst wijst dat uit. Oudheid kundige kring De Vier Ambach ten wil het streekmuseum daar om verplaatsen naar het 's Landshuis aan de overkant van de straat. De vloeren en het dakbeschot van de zolder van het museum zijn van hout. Op zolder staat een groot deel van de collectie, eveneens van hout. De enige uit gang is een smalle trap„De zol der is één brandbare massa. Het hele pand is ongeschikt om mu seum te zijn", zegt voorzitter W. Gielen van de oudheidkundige kring. „Aan de achterkant zit weliswaar een veiligheidstrap, maar die is opgevouwen. Je moet een handige en fitte twin tiger zijn om deze trap open te vouwen. Eenmaal buiten, aan de achterkant, moet je vervol gens over een muur klimmen. Onze hele achtertuin is immers ommuurd. In het hele museum is eigenlijk maar één vluchtweg, naar de voordeur. Maar deze deur gaat naar de verkeerde kant open." Als het museum aan alle eisen moet voldoen, zou het gebouw volgens Gielen direct de deuren moeten sluiten. „Maar gelukkig hebben we vrijwel nooit grote groepen in het museum. Tussen de tien en twintig mensen gaat het nog. Boven de vijftig komen we in de problemen. Zoveel be zoekers hebben we echter vrij wel nooit." Volgens burgemeester J.F. Mul der is daarom geen enkele spra ke van paniek. „Problemen ont staan pas bij twee groepen van veertig of vijftig mensen tege lijk in het museum. Maar daar van is vrijwel nooit sprake." Naast de brandveiligheid laat ook de toegankelijkheid voor ouderen en mindervaliden te wensen over. Gielen ziet maar één oplossing. Verhuizen naar het 's Landshuis, het toekomstig cultuur- en toeristisch huis van Hulst. Bij de verhuizing zijn volgens Gielen de problemen vrij een voudig op te lossen. „Dit ge bouw wordt momenteel geres taureerd. Het moet dus vrij eenvoudig zijn een aantal vei ligheidsvoorzieningen voor het museum aan te brengen en iets te doen aan de toegankelijkheid voor ouderen en mindervaliden. De toegang van het museum zou aan de achterkant van het 's Landshuis kunnen. Met de in stallatie van een invalidelift is het museum ook voor minder validen goed bereikbaar." Bijkomstig voordeel is dat de voormalige stallen bij het 's Landshuis kunnen dienen als depot. Het museum mist nu een goede opslagruimte. Het huidige gebouw van het streekmuseum kan volgens Gie len als werkruimte voor ambte naren worden gebruikt. De oud heidkundige kring wil met het gemeentebestuur praten over het idee. B en W van Hulst stellen zichzelf de vraag of de aanpassingen in derdaad moeten gebeuren, of dat moet worden gekozen voor andere huisvesting van het mu seum. Het college maakt een kostenoverzicht van de ver schillende mogelijkheden. Daarbij wordt ook de mogelijk heid onderzocht een maximum aantal bezoekers toe te laten, zodat vergaande veiligheids voorzieningen achterwege kun nen blijven. „Een verhuizing is voor ons nog niet echt een serieuze optie", zegt burgemeester Mulder. „We bekijken momenteel alle mogelijkheden. Als alles goed is onderzocht, maken we een keu ze." Wethouder L. Kamphuis zaagt de eerste zuil door op Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. foto Peter Nicolai door Ronald Verstraten CADZAND-BAD - Er is weliswaar nog geen geld om de zuilenrij in Cadzand-Bad verder af te breken, maar als het eenmaal zover is, wordt Boulevard De Wielingen een woonerf, waar fietsers weer vrij spel krijgen en auto's maximaal 30 kilometer per uur mogen rijden. Wethouder L. Kamphuis van de gemeente Sluis deelde dit gisteren mee aan een gezel schap, dat naast collega J. Provoost bestond uit raadsleden, fractieassistenten en plaat selijke ondernemers. Ze waren in Cadzand- Bad om te zien hoe de eerste drie zuilen wer den weggezaagd, maar daar bleef het even bij, bij gebrek aan budget. Dat geld zal er als het aan Kamphuis ligt, binnenkort toch komen. „Wanneer alle kos ten bekend zijn, krijgt u een raadsvoorstel. Het is de bedoeling om de zuilen eind dit jaar, of begin volgend jaar te verwijderen", zei hij. De drie afgezaagde zuilen werden gisteren vervangen door bloembakken. Daarmee werd een voorlopige aanzet gege ven tot de totale reconstructie van Cad zand-Bad. Voor het zover is, en pas als alle zuilen weg zijn, worden parkeerplaatsen aangelegd waar nu het fietspad ligt. Fiet sers kunnen dan op de gewone rijbaan. „Dat is slechts een tijdelijke oplossing, totdat de totale visie op Cadzand-Bad nader is uitge werkt", zei Kamphuis en voegde daaraan toe dat dit „nog wel een paar jaar kan du ren. Terwijl de wethouder vond dat het gis teren een 'zonnige dag was voor Cadzand- Bad', stelde hij vast dat niet iedereen blij was. De Amsterdamse kunstenares Karin Daan, die de zuilenrij heeft ontworpen, keek immers op afstand met 'lede ogen toe'. Hij benadrukte echter dat zij wel degelijk door de gemeente op de hoogte was gesteld. De gemeente wil in ieder geval bekijken of de zuilen kunnen worden hergebruikt. „Bij voorbeeld een heksenkring op het strand", stelde Kamphuis zich voor. Het afzagen van de drie zuilen was aange kondigd als een 'ludieke actie', maar giste ren werd niet helemaal duidelijk waaraan dat ludieke karakter moest worden ont leend. Het was eerder een symbolisch begin. Maar dat je er ook heel anders te genaan kon kijken, verwoordde gemeente lijk medewerker W. Tanghe: „Ik heb nog nooit zoveel poppenkast gezien voor drie paaltjes." door Ali Pankow Terwijl hij zijn grootouders hun plekje aan de dijk langs het strandje bij Burghsluis laat inrichten, sprint het ventje in zwembroek weg. „Opa, ik ga even bij dat beeld op de pier kij ken hoor!", roept hij. Het jochie bekijkt gefascineerd het in hardsteen uitgehouwen profiel van een redder met zuidwester. Het beeld van kunstenares Miems van Citters prijkt hier sinds 1989 als ode aan de hel denmoed van de leden van de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij (KNRM). 4L Het ventje trekt zijn conclusie en rent terug naar opa en oma: „Het is een beeld van een sol daat die Schouwen-Duiveland in de oorlog heeft gered. De dijk bij Burghsluis biedt boeiende taferelen. De moge lijkheden tot recreëren zijn er legio: varen, fietsen, zonnen, zwemmen, vissen, wandelen, staren over het water vanaf een van de bankjes of aangenaam Vooral grootouders met kleinkinderen vertoeven graag op de dijk bij Burghsluis. foto Dirk-Jan Gjeltema verpozen op het terras van 't Oliegeultje, het etablissement waar het duo Van Willigen/Jon ker de scepter zwaait. Deze mannen zijn hier van 1 april tot 1 november keihard aan het werk. De rest van het jaar re creëren ze zelf op de Canarische Eilanden en doen daar nieuwe ideeën op voor hun eigen be drijfsvoering. Het aantal ouderen met of zon der kleinkinderen is opmerke lijk hoog. „Oh, ik vind het wel een beetje eng hoor, zo diep", kirt een blond meiske, dat on dersteund door de stevige armen van oma in de Ooster- schelde spartelt. Oma stelt haar gerust. De vloed doet zich gel den en vreet het kleine strandje in korte tijd op tot aan de ba saltkeien. Badgasten moeten zich terugtrekken om de spulle tjes droog te houden en drom men steeds dichter bijeen bo venop de dijk, de enige plek bovendien waar op zeer warme dagen nog een zuchtje wind te vangen valt. „Ik doe het maar rustig aan", verklaart de ruim tachtigjarige man zijn voorzichtige afdaling langs de vrij steile gras- en steenglooiing. Die zee blijft hem lokken al die jaren die hij hier in de Kop van Schouwen woont. De man oogt broos. Gehuld in ruim bemeten, geruite zwem broek vormt hij met zijn gerim pelde, witte huid een prachtig contrast met de krachtige kust lijn. Hij lijkt volledig tevreden met zijn bestaan zodra hij rustig zijn baantjes trekt en begripvol het gespetter van de kinderen beziet. Later, als hij weer even bedachtzaam is terug geklau terd en zich afdroogt op het bankje op de dijk bevestigt hij een luchtig geklede passante dat het 'heerlijk water is van daag'. „Ja, zolang het kan, blijf ik dat doen hoor, m'n dagelijkse zwemrondje", voegt hij eraan toe. Een oude dorpsgenote naast het bankje in scootmobiel reageert daarop met instemmend geknik en een zweem van verbittering rond haar lippen. Een vaal poedeltje toont minder enthousiasme voor het zilte nat. „Kom dan, kom dan, kom dan", moedigt zijn bazin hem aan, maar er is wat meer drang nodig om het dier de Oosterschelde in te krijgen. Uiteindelijk trippelt poedeltje op hoge pootjes langs het uiterste randje van de kab belende golven, maar blijft pa raat om direct weer terug te ren nen. „Nou, dat is geen waterrat hoor", luidt de conclusie van een bejaard echtpaar dat zijn fiets tocht langs de zeedijk even heeft onderbroken voor een kout op het bankje. Westhoek-kenner bij uitstek Wim de Vrieze lijkt in zijn ele ment tijdens zo'n zomerse mid dag in zijn eigen Burghsluis. Van onder zijn ietwat frivool op het hoofd geplaatste strohoed beziet hij breeduit lachend de dijk. Wie iets meer wil weten over de ze plek is bij De Vrieze aan het goede adres. Binnen de kortste keren vertelt hij enkele recrean ten uitgebreid over alle bijzon derheden van dit uniek stukje Schouwen-Duiveland. door René van Stee BRESKENS - Vakbondsbe stuurder F. Alejandro-Perez van FNV Bondgenoten sluit niet uit dat actie wordt gevoerd bij snoepfabrikant Verduijn in Breskens, als er niet op korte termijn een sociaal plan ligt voor de zeventig werknemers van het bedrijf die als gevolg van een reorganisatie hun baan verliezen. Dinsdag gingen onderhande laars van moederbedrijf Perfet- ti Van Melle en FNV Bondgeno ten uit elkaar zonder concrete vorderingen te hebben ge maakt. Met name over de ontslagver goeding voor de getroffen mede werkers liggen de standpunten mijlenver uit elkaar. FNV zet in op een hogere vergoedingdie op basis van de zogenaamde kan- tonrechtersformule gebruike lijk is. De bond verwijt het manage ment van Perfetti Van Melle dat zij volledig verantwoordelijk is voor de situatie bij Verduijn, die Advertentie OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP ^Tuincentrum bloembinderij onder meer door zwak ingrijpen na een eerdere reorganisatie in Breskens is ontstaan. Om die re den acht de bond een hogere vergoeding gerechtvaardigd. Perfetti Van Melle gaat hier niet in mee. Afhankelijk van de onderhan delingen, die volgende week donderdag worden voortgezet, valt het besluit om actie te voe ren. De directie van Perfetti Van Melle heeft goede hoop dat het sociaal plan op korte termijn wordt vastgesteld. Meer wilde communicatiemanager L. Van Aaien van het moederconcern niet over de onderhandelingen met FNV Bondgenoten kwijt, „We gaan er alles aan doen om nader tot elkaar te komen. Te beginnen volgende week don derdag, als de volgende onder handelingsronde weer op het programma staat." Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en menu's: kijk op www.drukkeriimiddelhure.nl Winkel in Woord Beeld &Geluid Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Ze weet tot in de finesses hoe ze haar opa moet bespelen, Nanneke. Toen ze onlangs met haar oudere zus Marian ne, onder geleide van opa en diens levensgezellin de Vlis- singse kermis bezocht, werd op een terras een korte pauze ingelast om te bekomen van het zweven, draaien en bal len gooien. Nanneke van acht nestelde zich behaaglijk in een stoel, keek haar opa aan en vroeg hem: „Weet je waarom wij het zo leuk vinden om met jullie naar de kermis te gaan?" „Zeg het eens meid,zei haar grootvader. „Omdat wij van jullie alles mogen." Dat klopte daarna onmiddel lijk. Advertentie Het oude motorkot op de grens van Noordgouwe en Zonne maire. foto Dirk-Jan Gjeltema Velen die de bocht in de Zuid- weg van Noordgouwe naar Zonnemaire nemen, zullen het vanuit hun ooghoek even zien: een klein, stenen, vervallen ge bouwtje op de Noordgouw- sedijk, waarvan je steeds denkt 'wat zou het zijn' zonder de moeite te nemen er letterlijk even bij stil te staan. Het bouw- seltje straalt onmiskenbaar een sfeer van weleer uit. Bewoners in de naaste omge ving duiden het aan als 'motor kot', anderen zullen het mis schien een 'stronthok' noemen omdat het tussen het grazende vee staat en een koe er soms een indrukkende vlaai neerlegt. Motorkot, stronthok, maar evengoed zou het een 'grens- symboolgenoemd kunnen wor den. Het staat immers precies op de grens tussen Noordgouwe en Zonnemaire. Gegevens vanuit het gemeente archief leren dat het gaat om het oude motorkot bij de vroegere achtkantige houten molen van Noordgouwe die in 1952 werd gesloopt. Lange tijd prijkte die molen daar op die Noordgouwse dijk. Het molenaarshuis stond net iets verderop en dus woonde de molenaar van Noordgouwe in Zonnemaire. Bij zijn woning was ook een gelagkamer inge richt en in de schuur was plaats voor het stallen van de paarden. Het etablissement lag op een goede locatie als rustplaats voor te voet en met paard en kar rei zende mensen. Na de komst van de tram in 1900 bleek daaraan minder behoefte en was de mo lenaar al snel geen kastelein meer. Zware stormschade in 1946 en blikseminslag daarna waren er oorzaak van dat de Noordgouw- se molen in 1952 volledig moest worden gesloopt. Het stenen motorkot met betonnen dak bleef echter staan. „Daar is nog wel een kraantje bij nodig om het weg te krijgen en waar schijnlijk is het daarom nooit gesloopt", veronderstelt agra risch ondernemer Erik Schou- wenaar. Het perceel daar is ei gendom van zijn grootvader D. Korstanje en zelf laat er koeien grazen. „Het hokje staat me niet in de weg. Af en toe schuilt er eens een koe in voor de regen of de zon, maar we doen er in feite verder niks mee." Orange Smart is de prepaid voor slimme bazen. Je koopt voor je werknemers maandelijks een beltegoed. Je bepaalt zelf hoe hoog dit is: 5,10 of 15 euro. Zo kunnen zij altijd bellen, terwijl jij controle over de kosten houdt. En willen ze meer bellen dan jij wilt betalen, dan kunnen ze zelf een kaart kopen om hun beltegoed op te waarderen. Bel 06 28670800, kijk op www.orange.nl, of loop eens binnen bij onze Orange shops, TeleCom-Today of BelCompany. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35